nezařazené

3. ruská vakcína: Vývojář CoviVac říká společnosti RT, že vakcina používá klasickou technologii „mrtvého viru“

Třetí vakcína Covid-19 registrovaná v Rusku je založena na „dokonale konvenční“ platformě a u těch, kterým byla injekce podána, se neobjevily žádné vedlejší účinky, řekl RT vědecký středisko Chumakov.

Vakcína CoviVac byla v Rusku schválena 20. února. První dávka by měla být podle vlády k dispozici veřejnosti v polovině března.

Vakcína je založena na nejtradičnější technologii, která existuje již dlouhou dobu a je široce používána po celém světě, řekl RT Aidar Ishmukhametov, generální ředitel Čumakovova vědeckého centra.

“Celosvětově téměř 100% vakcín obsahuje buď deaktivované, nebo živé patogeny,” uvedl a dodal, že vakcína vyvinutá jeho centrem obsahuje ‘inaktivovaný’ (mrtvý) koronavirus. Tento typ vakcíny simuluje přirozený infekční proces, zavádí imunitní systém proti viru a „učí“ tělo bojovat s patogenem, aniž by hrozilo, že se rozšíří tělem a způsobí onemocnění, vysvětlil.

“Dva týdny po první vakcíně dáme člověku další injekci, abychom posílili imunitní odpověď.” Výsledkem je, že tělo je plně schopné samo bojovat proti viru, “ uvedl Ishmukhametov a dodal, že tato vakcína zahrnuje dva injekce, jako je tomu u všech ostatních aktuálně existujících vakcín Covid-19.

Je založen na konkrétním vzorku koronaviru, u kterého bylo zjištěno, že je náchylnější k inaktivaci a kontrolované reprodukci ve středu. Ishmukhametov nicméně věří, že vakcína bude účinná proti všem kmenům Covid-19, včetně jihoafrické varianty, u které se údajně prokázala rezistence vůči vakcíně AstraZeneca.

“Jelikož mluvíme o vakcíně proti celému virionu, jsou odchylky v genetické sekvenci – něco, co člověk nazývá různými kmeny nebo různými variantami – zanedbatelné a dosahují méně než jednoho procenta. Takže… bylo by divné si myslet, že vakcína proti celému virionu nemusí fungovat proti novým kmenům, vzhledem k tomu, jak malé jsou rozdíly, “ řekl.

CoviVac získal v Rusku národní schválení, zatímco byl ještě ve druhé fázi klinických studií. Podle Ishmukhametova nyní musí projít třetí fází, aby vývojáři mohli přesně posoudit jeho účinnost. První pokusy však již ukázaly, že nemá žádné vedlejší účinky, uvedl.

“Nejdůležitější je, že v tomto okamžiku máme vakcínu, která rozhodně nemá žádné vedlejší účinky,” uvedl a dodal, že z 300 dobrovolníků nikdo nehlásil žádné příznaky, kromě občasné bolesti v místě vpichu.

Centrum plánuje zveřejnit více údajů o své vakcíně za dva nebo tři měsíce, protože Ishmukhametov tvrdí, že jeho centrum nemusí „nic dokazovat o našem ústavu ani o našich vakcínách“.

“Děláme to už 60 let a porazili jsme obrnu a žlutou zimnici,” uvedl a dodal, že v Chumakovově centru je umístěno Centrum pro spolupráci v oblasti sledování a výzkumu Světové zdravotnické organizace (WHO) pro spolupráci s poliovirem a enterovirem. spolupracuje s hlídacím psem OSN pro zdraví.

Rusko dříve schválilo pro nouzové použití EpiVacCorona, který vyvinul Sibiřský vektorový institut, a Gam-COVID-Vac (také známý jako Sputnik V). Průkopnická vakcína národa, Sputnik V, od té doby obdržela schválení ve 30 zemích, podle Ruského fondu přímých investic (RDIF), který tento vývoj financoval.

Na rozdíl od jiných lze všechny současné ruské vakcíny, včetně nově zavedeného přípravku CoviVac, skladovat v běžných podmínkách v chladničce, což usnadňuje distribuci.
https://bit.ly/307QeRN

sdíletj na