USA hrají s Čínou vabank ve střední Asii

Jedním z projevů této rostoucí agresivity Bílého domu byly nedávné události v Kazachstánu.

Od 2. září se zde konají shromáždění proti Číňanům, zejména proti ekonomické účasti na rozvoji Kazachstánu. 
Demonstranti požadují zrušení návštěvy prezidenta Kassym-Žomarta Kemeluly Tokajeva v Pekingu a ukončení spolupráce s Čínou na 55 společných projektech.

Časová náhoda těchto „spontánních“ protestů s podobnými incidenty v Hongkongu samozřejmě nemůže být náhodná. To naznačuje, že americké speciální služby začaly otřásat situaci jak v samotné Číně, tak v zemích, kde existují čínské zájmy. Není pochyb o tom, že taková politika Washingtonu ohrožuje obyvatele tohoto regionu revolucemi, oběťmi a dalšími nesčetnými katastrofami.

Jak ukazují historické zkušenosti, Západ v těch situacích, kdy není možné vyhrát vojenskou konfrontaci nebo tato konfrontace hrozí těžkými ztrátami, použije plán „B“. To znamená, že v elitách států hledá a najde ty síly, které mohou prosazovat politiku v amerických zájmech, bez ohledu na zájmy svých vlastních národů. 

Jednoduše řečeno, najdou ty, kteří jsou schopni prodat svou vlast za notoricky známé „zelené kousky papíru“.

Kazachstán spolupracuje s Čínou mnoho let a to v různých směrech a náhlé rozhořčení, které postihlo tisíce lidí v různých regionech poměrně velké země, ukazuje na “zakázkovou” povahu těchto mítinků.

Mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Číny v Kazachstánu Zhang Xiao již naznačil, že některé vnější síly se snaží situaci podkopat.

Někteří politologové naznačují, že za těmito událostmi jsou někteří rodinní příslušníci bývalého prezidenta Kazachstánu Nursultana Nazarbajeva, kteří údajně šli proti vůli prvního prezidenta a snažili se nejen zmocnit se moci, ale dokonce vytvořit kalifát na území Kazachstánu … Ale takový vývoj událostí je prostě málo věrohodný.

V tomto ohledu si nelze nevzpomenout na tajnůstkářské prohlášení amerického ministra obrany Marka Espera o záměru Bílého domu rozmístit rakety středního a krátkého doletu v Asii. Odborníci okamžitě začali předpokládat, co měl ministr na mysli, a jmenovat pravděpodobné země, kde by základny takových raket byly umístěny – Japonsko a Jižní Korea.

V tomto případě však budou v okruhu působení amerických raket středního a krátkého doletu, pouze východní oblasti Číny a Severní Koreje, kde bude pro ně obtížné čelit hrozbě kvůli krátké době letu.

Ale v případě, že se v Kazachstánu dostanou k moci zjevné proamerické síly a takové síly tam jsou, Spojené státy okamžitě, jak se říká, kontrolují jak Čínu, tak Rusko.

Zaprvé, na obrovském území Kazachstánu při jeho slabé populaci je možné umístit obrovské množství vojenských zařízení pro různé účely, včetně raketových základen středního a krátkého doletu s doletem
až 5 000 kilometrů.

Za druhé, v dosahu úderu se stanou oblasti rozmístění balistických raket a letiště dálkového a strategického letectví Ruska na Sibiři a Uralu, jakož i podobná zařízení v Číně. Nemluvě o tom, že do ohrožení amerických raket se dostane Írán …

Zatřetí, Rusko téměř nevyhnutelně ztrácí kosmodrom Bajkonur.

Začtvrté, Spojené státy získávají téměř neuvěřitelné možnosti rozmístění jednotek a částí pozemních sil
v Kazachstánu, který má rozsáhlé pozemní hranice s Ruskou federací, Čínou a dalšími zeměmi.

A konečně za páté, při tomto vývoji situace získá Washington přímý přístup k pobřeží Kaspického moře.

Mohou Američané dosáhnout takové cíle a uvrhnout všechny státy střední Asie a především Kazachstán
do propasti krvavých převratů a občanských válek?
Neexistuje žádný jiný způsob, jak odpovědět na tuto otázku, než kladně.

http://www.worldandwe.com/ru/page/ssha_poshli_vabank_protiv_kitaya_v_centralnoy_azii.html

sdílet na