Vyšetřování “ruské stopy” v USA skončilo. Začíná “Ukrajinagate”

Není to každý den, kdy můžete vidět, jak moderátor jednoho z hlavních večerních programů americké televize téměř pláče v živém vysílání.
Rachel Maddow na kanálu MSNBC se zastřeným hrdlem  řekl  divákům zprávu, že zvláštní prokurátor Mueller dokončil své vyšetřování ve věci „Trump“, a rozhodl nepodat trestní oznámení proti prezidentovi Spojených států, jeho rodinným příslušníkům a zaměstnancům jeho kampaně.

Naděje mnoha amerických politiků, novinářů a odborníků, že prokurátor Mueller vykopal ještě nějaké kompromitující důkazy o Trumpovi, byly zničeny.

A co je nejdůležitější, nyní bude velmi těžké pokračovat v podpoře falešného příběhu, že Trump je agentem Kremlu, který se dostal k moci v důsledku dohody s ruskými úřady, které zasáhly do amerických voleb. 
To je třeba oplakat, zejména těmi, kteří od roku 2016 prohlašovali, že Donald Trump je agentem KGB,
a porážka Hillary Clintonové je jen výsledkem speciální operace, kterou buď přímo nařídil nebo osobně koordinoval Vladimír Putin.

Nicméně, bylo by extrémně naivní předpokládat, že skandální historie cizího vlivu na americké volby by skončila neplodným vyšetřováním zvláštního prokurátora Muellera.

  • Za prvé, stále existuje bitva o zveřejnění samotného vyšetřování, do které vkládají demokraté vysoké naděje – v tom smyslu, že se v textu pokusí najít důvod k obžalobě nebo k provedení dalšího parlamentního vyšetřování. Takového, kde demokratická většina v kongresu bude hrát první housle a formulovat politické závěry výhodné pro sebe.
  • Za druhé, demokratická většina v kongresu ještě před tím, než se objevily zprávy o výsledcích práce zvláštního prokurátora, zahájila nové vyšetřování Trumpových aktivit, takže přehlídka „ruského spiknutí amerického prezidenta“ bude pokračovat na parlamentní úrovni.

Hlavním důvodem, kvůli němuž skandál kolem „vnějšího zásahu do amerických voleb“ bude trvat ještě dlouho, je to, že se v těsné spleti konspiračních teorií a mediálních vhozů, objevil nový a velmi slibný příběh.

Na scénu americké politiky (která nám již připomíná „parodii“ v psychiatrické léčebně), doslova vtrhla Ukrajina, což znamená, že to nejzajímavější teprve přijde. 

O zjevení se Lucenka generálního prokurátora Ukrajiny, který se náhle rozpovídal v rozhovoru s americkým novinářem o úsilí ukrajinské politiky při podpoře Hillary Clinton ve volbách na amerického prezidenta, a to podpory nejen morální, ale podpory faktické – vnesením kompromitujících materiálů na Donalda Trumpa a jeho volební štáb.

O Trumpovi a jeho volebním štábu je toho napsané dost, ale musíme udělat několik důležitých poznámek,
a to ne o ukrajinské, ale o americké části tohoto příběhu.

Můžeme říci, že v současném vnitroamerickém politickém kontextu vůbec nezáleží na tom, proč Lucenko učinil svá přiznání, jaké jsou jeho cíle nebo cíle ukrajinských sil, které tento skandální rozhovor schválily (pokud schválily).

Navíc nemá praktický význam, do jaké míry jsou teze o záměrném vhazování kompromitujících materiálů obecně pravdivé. Jediné, na čem záleží je – kdo nařídit propagaci celého příběhu ze strany Spojených států.
A také skutečnost, že otázka “ukrajinského zásahu do amerických voleb” je nyní vznesena ne v médiích,
ale na politické úrovni.

Ironie osudu:
je známo, že na Ukrajině existuje dostatečný počet lidí, kteří trpí nepohodlím kvůli skutečnosti, že Spojené státy v éře Trumpa začaly věnovat Kyjevu méně pozornosti…… Teď je důvod se domnívat, že nyní Kyjev dostane tuto pozornost v plném rozsahu, ale je nepravděpodobné, že se mu to bude líbit.

Několik důležitých bodů:
rozhovor s generálním prokurátorem Lucenkem udělal ne nějaký obyčejný, ale spíše zcela neobvyklý novinář – John Solomon. Pan Solomon je výkonným viceprezidentem Capitol Hill Publishing Corp, který vydává renomovanou politickou publikaci The Hill. 

Opakovaně byl obviněn z toho, že je to „vrah médií“, který pracuje pro Trumpa, a jeho největší skandální vyšetřování je spojeno s údajnou korupcí Hillary Clintonové během její práce jako státní tajemnice. 
Šance, že viceprezident významné mediální skupiny, která se obvykle zabývá výhradně tím, co se děje uvnitř Washingtonu, se náhodou objevil s filmovým štábem v Kyjevě a omylem podal provokativní otázku, je asi nulová….. To byl samozřejmě první krok již dříve připraveného schématu.

Druhý krok – Donalf Trump napsal  ve svém Twitteru:

„John Solomon: se zmizením ruského spiknutí, se objevuje ukrajinské spiknutí ve prospěch Clinton.“

Pokud to není náhoda, pak se rýsuje logický (možná se velmi líbí pomstychtivému showmanu Trumpovi) plán:
použít neúspěch vyšetřování zvláštního prokurátora Muellera a provokaci Solomona za účelem zorganizování dalšího vyšetřování cizích zásahů do voleb, ale tentokrát místo Ruska bude figurovat – Ukrajina a místo Donalda Trumpa – Hillary Clintonová.

Pokud se americký prezident rozhodne tento scénář rozehrát v plném rozsahu, pak se show ukáže jako velmi, velmi okouzlující: jaké budou výslechy v USA ukrajinských politiků, diplomatů ministerstva zahraničí a politických stratégů v ústředí Clintonové, jakož i prozkoumání aktivit různých ukrajinských lobbistů ve Washingtonu.

Jen před pár dny bylo toto schéma nereálné kvůli tomu, že Trump by byl okamžitě obviněn ze snahy odvrátit pozornost od Muellerova vyšetřování.

Nyní je vyšetřování ukončeno a Trump, pokud bude chtít, může zařídit odvetnou reakci.
Navíc, finále vyšetřování “ukrajinského spiknutí” může být upraveno právě na dobu pro finále prezidentských klání v USA, v roce 2020.

Samozřejmě, že odpůrci amerického prezidenta udělají vše, aby nemohl konečně “zabít” téma spiknutí
s Kremlem a přejít na “ukrajinské spiknutí”. 
Bude nadále obviňován z práce pro Kreml i po konečném zveřejnění všech dokumentů Muellerova vyšetřování – a to zejména v případě, že některé z těchto dokumentů zůstanou tajné.

„Víme o setkání v Trump Tower v červnu 2016, víme o setkání v baru, s doutníkem v ústech, s Kilimnikem (Konstantin Kilimnik, ruský politický poradce),…. Můj Bože, víme o všech těch setkáních s Kisljakem ( Sergej Kisljak, ruský diplomat) na republikánské konferenci v Clevelandu a teď máme věřit, že všechny tyto body nejsou propojeny, “ řekl novinář Chris Matthews v úterý MSNBC.

“Nepotřebuji Muellerovu zprávu, abych věděl, že Trump je zrádce. Mám televizi,”  zuřil  slavný komik a televizní moderátor Bill Mar.

Strategie je jasná:
Trump bude hanoben jako zrádce a agent KGB, bez ohledu na oficiální výsledky vyšetřování, pouze tato taktika již nebude fungovat efektivně, protože média sama učinila zprávu zvláštního prokurátora Muellera jakousi pravdou poslední instance.

Pokud ankety nebo průzkumy ukáží, že americkému voliči by nevadil „další díl“ politické show „Najít a potrestat ty, kdo zasahovali do amerických voleb“, pak je docela možné, že se Trump skutečně rozhodne tuto show zahájit. Politické důsledky tohoto politického kroku budou více než vážné.

Ukrajina již vyhrála casting na roli “zdroje zla” v této show – a bude velmi zábavné, pokud všechny ty zákony o trestu za zasahování do amerických voleb, které senátoři a kongresmani přijali z nenávisti k Rusku, se přemění (alespoň částečně) na potrestání ukrajinských politiků.

https://ria.ru/20190324/1552053133.html

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Editor
25. 3. 2019 17:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Škoda, že nikdo nepustí ven znění mailů Clintonové. Asi by bylo veselo. Patrně tam bude silnější kalibr, než byl ten o kroucení rukou neposlušným …

Editor
25. 3. 2019 20:59
Odpovědět  Janinna

no, ona to u sebe na počítadle smazala dost brutálním programem na likvidaci dat. Takže sonety od gerontofilních lesbiček tam asi nebyly. Na druhou stranu je mi divné, že z toho nic na názornou ukázku nepustili nebo neposlali na patřičná místa jako vzorek bez ceny, aby přestali stíhat Assange. Vyšumělá ruská stopa je dobrá. Jo jinak, včela z čété je dělnice nebo trubec? 😛

Editor
25. 3. 2019 22:03
Odpovědět  Janinna

Pche, Lachende Bestie ….