nezařazené

10 otázek pro americká média o válce v Gaze. Ralph Nader

Poselství o mírových řešeních izraelských mírových skupin je přehlušeno závislostí médií na rozhovorech s vojenskými taktiky.

Autor: Ralph Nader

Global Research, 30. října 2023

Uprostřed rozsáhlého zpravodajství o válce v Gaze existují otázky, kterými by se americká masová média měla zabývat:

1. Jak se Hamásu, s malou Gazou obklopenou 17letou izraelskou blokádou, vystavenou bezpříkladnému elektronickému sledování, se špiony a informátory, a posílené ohromnou leteckou, námořní a pozemní vojenskou přítomností, podařilo získat tyto zbraně a související technologie pro jejich překvapivý nájezd 7. října?

2. Jaká je souvislost mezi ohromujícím selháním izraelské vlády chránit svůj lid na hranicích a politikou premiéra Benjamina Netanjahua? Připomeňme si článek The New York Times (22. října 2023) prominentního novináře Rogera Cohena:

Všechny prostředky byly dobré, aby se zvrátila představa o palestinské státnosti. V roce 2019 Mr. Netanjahu řekl na setkání své středopravé strany Likud: „Ti, kteří chtějí zmařit možnost vzniku palestinského státu, by měli podpořit posílení Hamásu a převod peněz Hamásu. To je součástí naší strategie” (Poznámka: Izrael a USA podporovaly vzestup islámského Hamasu v roce 1987, aby čelily sekulární Organizaci pro Osvobození Palestiny (PLO)).

3. Proč se Kongres chystá přidělit Izraeli přes 14 miliard dolarů na vojenskou a jinou pomoc bez jakýchkoli veřejných slyšení a bez jakékoli prokázané fiskální potřeby ze strany Izraele, prosperující ekonomické, technologické a vojenské supervelmoci se sociální záchrannou sítí lepší než má U.S?  USDA (US agentura pro agrikulturu, pozn. překl.) právě oznámila, že více než 44 milionů Američanů v roce 2022 zápasilo s hladem. A to tedy uprostřed krize péče o děti. Je očekáváno od amerických daňových poplatníků platit za Netanjahuův kolosální zpravodajsko/vojenský kolaps?

4. Proč média neinformovala o prohlášení prezidenta Joe Bidena, že počet mrtvých podle zprávy ministerstva zdravotnictví v Gaze (nyní přes 7 000 obětí) je přehnaný? Vše však nasvědčuje tomu, že Hamás značně podceňuje svou neschopnost chránit svůj lid. Izrael dosud vypálil přes 8 000 výkonných přesných municí a bomb. Ty zasáhly mnoho tisíc obydlených budov – domky, bytové domy, více než 120 zdravotnických zařízení, sanitky, přeplněná tržiště, prchající uprchlíky, školy, vodovodní a kanalizační systémy a elektrické sítě – a provedly tak izraelské vojenské rozkazy odříznout veškeré potraviny, vodu, palivo, léky a elektřinu do této již tak zbídačené hustě zalidněné oblasti velikosti Philadelphie. U těch, kteří nejsou přímo zabiti, smrtelná škoda způsobená nedostatkem jídla, vody, léků, zdravotnických zařízení a paliva povede k ještě většímu počtu úmrtí a vážných zranění.

Všimněme si, že více než tři čtvrtiny obyvatel Gazy tvoří děti a ženy. Zakrátko zde budou tisíce dětí, které zemřou v troskách. Ostatní Palestinci zahynou v důsledku neléčených nemocí, zranění, dehydratace a pití kontaminované vody. S rozpadlými hygienickými zařízeními se lékaři obávají smrtící epidemie cholery.

Izrael bombardoval přechod Rafah na hranici mezi Gazou a Egyptem. Jenom menšímu počtu kamionů dovoluje Izrael tam dodávat jídlo a vodu. Palivo pro nemocniční generátory stále zůstává zablokované.

5. Proč Biden nedokáže přesvědčit Izrael, aby pustil 600 zoufalých Američanů z ohňostroje v Gaze?

6. Proč masová média nedělají větší problém z izraelských dlouhodobých praktik blokování novinářů ve vstupu do Gazy, včetně evropských, amerických a izraelských novinářů? Jediné televizní štáby, které zbyly, jsou reportéři Al-Džazíry žijící v Gaze. Izraelské bomby zabily v pásmu Gazy od 7. října již 26 novinářů. Zaměřuje se Izrael na rodiny novinářů? Rodina šéfa úřadu Al-Džazíry v Gaze Wael Al-Dahdouha byla zabita ve středu při izraelském náletu.

7. Proč mainstreamová americká média nedávají dostatečný prostor a hlas skupinám obhajujícím příměří a humanitární pomoc? Poselství o mírových řešeních izraelských mírových skupin je přehlušeno rozhovory médií s vojenskými taktiky. Hodně času a prostoru je věnováno válečným jestřábům, tlačící na válku, která by mohla propuknout ven mimo Gazu. Neměly by skupiny jako Židovský Hlas pro Mír, Arabsko-americký Institut, Veteráni za Mír a sdružení duchovních informovat o svých názorech a aktivitách?

8. Proč zpravodajství o válce přehlíží Ženevské konvence, Chartu OSN a mnohá ustanovení mezinárodního práva, které všechny strany, včetně USA, porušují? (Viz dopis z 24. října 2023 prezidentu Bidenovi). Podle mezinárodního práva učinil Biden Spojené Státy „spolubojovníkem“ izraelské vlády mohutným ničení 2,3 milionů obyvatel Gazy, kteří jsou většinou potomky palestinských uprchlíků vyhnaných z jejich domovů v roce 1948. (Viz Úmluva o Prevenci a trestání zločinu genocidy ).

9. A co příběhy těch lidí, které by nám tolik odhalily? Například: Jak vnímají izraelští piloti F-16 své každodenní bombardování zcela bezbranného civilního obyvatelstva Gazy a infrastruktury udržující tam život? Co si o tom myslí a co dělají neohrožení izraelští lidskoprávní disidenti v atmosféře vážného potlačování jejich názorů v důsledku Netanjahuova obranného kolapsu 7. října?

10. Kde je pozornost médií na prohlášení izraelských vojenských komentátorů, kteří po léta prohlašovali, že jaderně high-tech vyzbrojený Izrael, od USA podporovaný, je bezpečnější než kdykoli předtím v jeho historii? Izrael znovu potvrzuje svou drtivou vojenskou nadvládu nad celým regionem, plně podporovaný americkým militarismem.

Historici nám připomínají, že pokud se konflikt v průběhu času nehýbe, je odpovědností nejmocnější strany vést cestu k míru.

Nastolení dvou států bylo vždy podpořeno Palestinci. Všechny arabské národy, počínaje mírovým návrhem Ligy arabských států v roce 2002, toto řešení rovněž podporují. Záleží  na Izraeli a USA, že domnívaná anexe toho, co zbývá z Palestiny, není cílem Izraele. (Viz článek New York Times z 29. března 2002 : „ Nepokoje na Blízkém východě; Text mírových návrhů podporovaných Arabskou ligou“).

Je nanejvýš nutné, aby se zvýšila pozornost médií na toto téma.

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Saltis
31. 10. 2023 19:39

Dnes v 15 hod. našeho času obletěla svobodný svět (tzn. onen většinový svět kam KoZa rozhodně nepatří) zpráva, že Jemen oficiálně vyhlásil válku Izraeli. V našich médiích tato zpráva mohutně rezonovala v podobě hrobového ticha. (Přesně podle instrukcí…)

Saltis
31. 10. 2023 20:03
Odpovědět  Saltis

Předpokládám, že Jemen byl pověřen AL aby vzal na sebe roli odvážného praporečníka a že další muslimské státy budou následovat. Tato úvaha se může zdát divoká, ale kromě intuice mě utvrzuje i chování Číny. Znáte Čínu, více než slova je pro čínské myšlení důležitá symbolika. A co se nestalo? Cca plus-mínus hodina, kdy Jemen vydal ono prohlášení zmizel z Čínských online map, včetně Baidu a Alibaby, židovský stát Izrael. Tohle není náhoda. Tohle je jasný vzkaz americkým temným elitám…(jak se budou události vyvíjet)!!! V tom případě bude Zela a celý ukronacismus odsunut ne na druhou, ale minimálně na pátou kolej. Protože Izrael je pro USA prostě IZRAEL.

Saltis
31. 10. 2023 21:21
Odpovědět  Saltis

Doposud jsem psával občasné příspěvky bez registrace. Před pár minutami jsem se zaregistroval. Moje přezdívka (resp. jméno) zůstává stejná. Možnost registrovat se mi bohužel nějak unikala. Děkuji za pochopení.

Albi
31. 10. 2023 21:30
Odpovědět  Saltis

Sic finit gloria mundi – Tak končí sláva světa!

https://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/ukrajinci-opousteji-strategicky-nejdulezitejsi-mesto-co-bude-dal/

Podle zdroje je nyní situace pro ukrajinskou armádu skutečně kritická. Téměř všechny silnice používané k přepravě zásob a granátů jsou pod palbou ruské armády. Zkušené útočné jednotky obsadily všechny dominantní výšiny v oblasti města. Ofenziva probíhá bez takzvaných „lokálních útoků“ a operace bude s největší pravděpodobností dokončena do konce roku.

Saltis
31. 10. 2023 21:42
Odpovědět  Albi

Díky Albi za dobrou zprávu. Čím dříve ukrajinské vedení padne a začnou mírová jednání, tak tím líp pro všechny zúčastněné. A paradoxně možná že ta izraelská válka pomůže rychleji ukončit onu ukrajinskou. (I když rok 2024 bude na války asi výživnější než ten letošní….)

zdendulka
1. 11. 2023 09:27
Odpovědět  Saltis

Příští rok je podle Číňanů rokem TYGRA….

Frank
1. 11. 2023 09:42
Odpovědět  Albi

Dobrých zpráv není nikdy dost.

Tupý hulvát
1. 11. 2023 09:03
Odpovědět  Saltis

Ne včetně Baidu a Alibaby,ale NA Baidu a Alibabu!Tady se lže stejně jako jinde.

zdendulka
1. 11. 2023 09:29
Odpovědět  Tupý hulvát

můžeš to říct srozumitelněji – víc polopatě ? dík 🙂

Tupý hulvát
1. 11. 2023 13:36
Odpovědět  zdendulka

Zdravím,Izrael zmizel jen z těch dvou čínských obchodních webů a ne ze všech čínských včetně těch dvou.Pro někoho je to drobnost,ale já chodím na alternativu proto,abych se dověděl co nejpravdivější informace a ne propagandu druhé strany.

Saltis
1. 11. 2023 14:28
Odpovědět  Tupý hulvát

Díky za upřesnění, jak vidno 3 různé zdroje, které byly ve shodě…a nestačí to.

Skeletor
1. 11. 2023 10:49
Odpovědět  Tupý hulvát

Tvůj nick tě skutečně nezapře

Tupý hulvát
1. 11. 2023 09:09

Myslím,že odpověď na ty otázky známe.PROTOŽE TAK TO NAPLÁNOVALI.

zdendulka
1. 11. 2023 09:30
Odpovědět  Tupý hulvát

koho myslíš ?

Skeletor
1. 11. 2023 10:51
Odpovědět  zdendulka

Ale zdendulko, to snad nemyslíte vážně.

Karel
1. 11. 2023 09:21

Proč to tak je? Protože židi ovládají největšího teroristu světa USA a spolu s nimi i EU. Využívají je dosažení svých sobeckých a bezohledných cílů. Docílili toho, že USA I EU považují Palestince za podlidi a vynutili si unich souhlas s vyhlazením Palestinců. V podstatě se chovají jako nacisté v hitlerovském Německu.

Skeletor
1. 11. 2023 10:59
Odpovědět  Karel

Židi odjakživa vymýšleli jen to nejhorší jen proto aby mohli okrádat národy ( podívejte se na tzv ameriku tam vládnou židi od likvidace domorodců ), proto je od jakživa nenávidí zbytek národů. Když se našinec zamyslí, tak i Hitler by si zasloužil Nobelovu cenu míru in memoriam, v porovnání s židy, vždyť od druhé světové jsou jen agresivní a nejraději by zbytek světa zlikvidovali pokud jim nebude sloužit. Ovšem je jiná doba a svět už začal myslet a babývat se svou vlastní existencí.

skeptik
1. 11. 2023 09:39

Všichni podporovatelé genocidy Palestinců musí za to nést zodpovědnost!
Na vlastní oči sledujeme kam vede ignorování a přehlížení zločinů páchaných (vše)mocnými od Vietnamu až po Sýrii, a vlastně dokonce podpora poslušných států (KoZa).
To jsou ty skutečné “hodnoty” Západu šířené pod záminkou šíření demokracie.