Nezařazenépolitika

Žadatelé o trvalý pobyt si mají zkoušku z češtiny platit, projedná to vláda

Zkoušku z češtiny, která je potřeba k žádosti o povolení k trvalému pobytu, by si cizinci měli od příštího roku hradit sami.

Poukázky k proplacení stát přestane vydávat. Cena se má od ledna zvednout z nejvýš 2500 na 3200 korun. Zahraniční lékaři, zubaři a lékárníci by nově jazykovou zkoušku dělat nemuseli, místo toho by se jim uznala aprobační zkouška pro výkon povolání. Počítá s tím navrhovaná novela nařízení o prokázání znalosti češtiny pro získání povolení k trvalému pobytu, kterou by měla ve středu projednat vláda. Za změnami je podle ministerstva školství velký zájem cizinců o zkoušky i snaha ušetřit v rozpočtu.

O povolení k trvalému pobytu mohou cizinci žádat po pěti letech života v Česku či s modrou kartou. K žádosti musí doložit, že mají zkoušku z češtiny se znalostmi na úrovni A2. Získat na ni mohou v azylových pracovištích poukaz k proplacení. Ministerstvo vnitra hradí 2500 korun. Podpora měla motivovat k lepšímu zvládnutí jazyka. Při neúspěchu si další pokusy uchazeč platí sám. Dvouhodinové přezkoušení nemusí absolvovat děti do 15 let, lidé nad 60 let, postižení či ti, kteří chodili aspoň rok do českých škol, mají maturitu z češtiny či státnice v češtině.

Podle ministerstva školství je zájem o zkoušky velký a nedal se předvídat. V roce 2020 se zkoušelo asi 2500 cizinců, pro letošek resort vnitra odhaduje až 30.000 žádostí o povolení k trvalému pobytu. Za růstem počtu je i program pro získání kvalifikovaných sil ze zahraničí, který v září 2019 nahradil takzvaný režim Ukrajina z roku 2016 s kvótami pro pracovníky z této země. “Bohužel však nebylo možno předvídat, zdali tyto osoby budou chtít zůstat v ČR, či nikoliv. Je dost možné, že právě vojenský konflikt na Ukrajině podnítil i to, že v ČR zůstává větší počet osob,” uvedli autoři novely.

Více: https://www.parlamentnilisty.cz

sdíletj na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
27. 8. 2023 20:49

Ukropi budou mít vyjimku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
unor 2022
27. 8. 2023 20:57

Jen jestli to neni pro ukrajinske nadlidi pisici dnes demokratickou historii potupne. Delat zkousky z nejake cestiny kterou hovori narod urceny na odpis.

unor 2022
27. 8. 2023 21:04
Odpovědět  josh-xy

Mozna by bylo jednodussi zavest na prechodnou dobu ukrajinstinu jako druhy uredni jazyk. Nez ukrajinsky premier Fiala cestinu jako uredni jazyk zrusi.

sizok
27. 8. 2023 21:06
Odpovědět  unor 2022

Tomu se říká ukrajinizace
v přímém přenosu a sám jsi její součástí aniž o tom víš, kolego.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
28. 8. 2023 06:13
Odpovědět  sergej

To netrhá jenom uši soustruháti na 3 000% ZDROJE JSOU – všichni to říkají 🙂 od vztyčení vysíracího stožáru s fachidiotskými titulanty práce, druhými.
https://www.facebook.com/TVSALINGRAD/videos/672617901213427/?locale=cs_CZ
Tak už vás asi 15. minutová města s konečným řešením neminou.
https://www.youtube.com/watch?v=ZRn02L1gIv0

Pijack
28. 8. 2023 08:39

Ukrajina dříve nebo později zmizí z mapy světa a bude se to území zase jmenovat Rusko, tak jak tomu bylo od nepaměti. Ukrajinci, rozuměj “malorusové” se budou opět dorozumívat ruštinou a ne nějakou hantýrkou z periferie Ruska. Ukrajinština je v podstatě truc jazyk. Příklad uvedu u slova Tramvaj – když my v Brně říkáme ŠALINA. Všichni víme o co jde, je to hantec. Inteligentní, mírumilovní a hrdí lidé v Rusku i na Ukrajině mluví rodným jazykem, tedy ruštinou. TEČKA.

Pavel z Moravy
28. 8. 2023 09:14
Odpovědět  Pijack

My už také mizíme, nebo snad ještě něco jsme nebo znamenáme? Ožebračená kolonie, která si zatím ještě stále říká Česko. Státní útvar pro formu. A to zde ani nemusí být konflikt. Tento náš národ si sám dobrovolně pod sebou podříznul větev, poslední ekipa těch nejneschopnějších právě dokonává jeho rozklad. Beneš nás varoval, že přijdou a naši zrádci se jim budou omlouvat. Opět se to začíná kolem jeho dekretů točit. Nebudeme mít nic, absolutně nic a budeme absolutně bezvýznamní. To je osud na který založil jeden kulisák a černoprdelník ve spojení se zahraniční lobby. Dokud zde ale budou lidé nadnárodním kartelům otrocky sloužit, o život nepřijdou, pracovní síla je prozatím ještě potřebná. To je realita.

Pijack
28. 8. 2023 09:34
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nebuď takový pesimista 🙂 My dostaneme sice pořádně po držce, ale Evropa se dřív nebo později rozpadne a západ ovládnou muslimové. To je přece dobrý začátek, ne? 🙂

Pavel z Moravy
28. 8. 2023 10:37
Odpovědět  Pijack

Nu, my jsme to doje.bali sami. A kdo to nechce pochopit zaplatí. To není na tebe ani na zdejší diskutéry, to je prostě skutečnost vidění této populace. Včera jsem se ptal svého 50 letého syna mých názorů, tak co, jak vidíš vaši generaci, je schopna se postavit za národní obrození a normalitu ve společnosti. Jeho odpověď byla jednoznačná. Ne, oni jsou úplně někde jinde. A to sedí ve firmě s několika kolegy inženýry přibližně stejného věku a jak sám říká, raději se již ani nebaví. Asi nemusím říkat proč. Tyto informace mám ze zdroje vlastního syna a já sám poslouchám a vnímám. A iluzi o tomto národě si tedy žádnou dělat nebudu. Lhát do kapsy si nebudu a jsem spíše realista, ale vychází z toho potom pesimismus. Bohužel kamaráde, nemáme na to, to napravit, není zde nikdo, kdo by upřímně chtěl tomuto národu pomoci. Všichni se soustředí pouze na své zájmy. Žižka zde není a kdyby náhodou byl, lid ho znectí. Ty to musíš v Brně vnímat velmi intenzívně, já se narodil ne tak daleko od Brna, my z těch malých měst, nyní žiji na severu přece jenom nejsme v zajetí těch manýrů jak panstva velkomožného pražského či brněnského.

sergej
28. 8. 2023 13:05
Odpovědět  Pavel z Moravy

Sorošbendu. A teď už aktivity v evropě prý s tiskárnou sázek na krize utlumí a napře je prý do činy. Tady to už naprogramovaní formanti destrukci dokončí zvlášť když jim nebude sypat do korýtka a když vyžranov vývratov žije z podstaty toho co vytvořili poválečné generace dětem a tržníci zdefraudovali v niveč a vše už vyhulili i s “pyjalalisty či pyráty” a jedou na dluh dluhového otroctví dětí které nejsou. Jednou a možná brzy dají cedulku – korporace česko v exekuci. A budou se vám smát že pohledávky v firmě připraví čechy o všechno a dva milióny? swidomých tady se vám budou smát protože jich se exekuce vyhne trotlové.

sergej
28. 8. 2023 13:17
Odpovědět  sergej
Markýza
28. 8. 2023 14:12
Odpovědět  sergej

Neboli skutečná tvář Džordže Soroše.