Nezařazené

Úředník EU varuje členské státy před ruským LNG

Úředník EU varuje členské státy před ruským LNG


Dovoz tohoto paliva do bloku dosáhl v první polovině letošního roku rekordní výše, vyplývá z údajů
Úředník EU varuje členské státy před ruským LNG
foto: © Getty Images / nikkytok
Mluvčí Evropské komise Tim McPhie vyzval země EU, aby přestaly nakupovat ruský zkapalněný zemní plyn (LNG) a neuzavíraly nové smlouvy na toto palivo.

Úředník ve čtvrtek v Bruselu odpovídal na otázku novinářů ohledně rekordního růstu nákupu LNG z Ruska v EU v roce 2023. Tvrdil, že i když se dovoz LNG do EU zvýšil, celkový dovoz zemního plynu z Ruska do bloku od začátku konfliktu na Ukrajině klesl přibližně o dvě třetiny.

McPhie poznamenal, že Evropská unie v roce 2021 dovezla 13,5 miliardy metrů krychlových (m³) ruského LNG, přičemž v loňském roce se tento objem zvýšil na 19,3 m³. V první polovině roku 2023 se toto číslo vyšplhalo na rekordních 10 miliard m3.

“Pokud jde o naše cíle, máme plán Repower EU, který zahrnuje cíl zbavit se co nejdříve nákupu ruského plynu. Vyzýváme naše země a společnosti, aby nekupovaly zemní plyn z Ruska a neuzavíraly nové smlouvy, až skončí ty stávající,” řekl a dodal: “Vyvíjíme značné úsilí, abychom přestali nakupovat zkapalněný zemní plyn z Ruska.”

Podle analýzy, kterou ve středu zveřejnila organizace Global Witness, EU nakoupila více než polovinu (52 %) ze 41,6 milionu metrů krychlových LNG, které Rusko letos vyvezlo. V roce 2022 to bylo 49 % a v roce 2021 39 %.


Analytik společnosti Kpler Adam Bennett pro Insider uvedl, že 90 % ruského LNG proudícího do EU směřovalo do Belgie, Francie, Nizozemska a Španělska. Všechny tyto země mají kontrakty, které sahají “daleko do příštího desetiletí”, vysvětlil Bennett.

EU bude dovážet rekordní objem ruského LNG – údaje


Podle Global Witness patří mezi pět největších odběratelů tohoto paliva Belgie, Španělsko a Francie.  
EU bude dovážet rekordní objem ruského LNG – údaje

Země EU letos nakoupí rekordní objem zkapalněného zemního plynu (LNG) z Ruska, a to i přesto, že se blok zavázal, že do roku 2027 přestane ruské palivo spotřebovávat, ukázala nejnovější zjištění, která ve středu zveřejnila společnost Global Witness.  

Údaje ukázaly, že členové bloku v prvních sedmi měsících letošního roku nadále dováželi z Ruska značné množství LNG.  

EU od začátku konfliktu na Ukrajině zakázala dovoz ruské námořní ropy a drasticky omezila dodávky plynu z Moskvy potrubím. LNG však zatím zůstává bez sankcí, a to i přes opakované výzvy řady představitelů EU.

Celkově druhým a třetím největším odběratelem byla Belgie a Španělsko, které nakoupily 7,5 milionu metrů krychlových (mcm), resp. 7,1 mcm, zatímco Francie byla na seznamu pátá s 4,5 mcm. V dovozu LNG z Ruska vedla Čína s 8,7 mil. m3 , zatímco Japonsko bylo čtvrté se 7 mil. m3 .  

“Je šokující, že země EU tak tvrdě pracovaly na tom, aby se odnaučily dodávat potrubím ruský fosilní plyn, jen aby ho nahradily jeho přepravovaným ekvivalentem,” uvedl Jonathan Noronha-Gant, vedoucí pracovník kampaně ve společnosti Global Witness.  

Čína se stává světovou velmocí v obchodování s LNG – ReutersVÍCE ČTĚTE ZDE: Čína se stává světovou velmocí v obchodování s LNG – Reuters
Členové EU nakoupili za prvních sedm měsíců letošního roku celkem 21,6 mil. m3 ruského LNG, zatímco ve stejném období roku 2022 to bylo 21,3 mil. m3. Toto číslo však představuje 40% nárůst oproti prvním sedmi měsícům roku 2021, což je podle zprávy “rozpačité”.  

Odhaduje se, že na EU připadá 52 % veškerého ruského vývozu LNG v období od ledna do července, což je tržní podíl, který přesahuje 49 % v roce 2022 a 39 % v roce 2021.  

Náklady na LNG dovezený členy bloku v prvních sedmi měsících roku podle spotových tržních cen činily 5,29 miliardy eur (5,77 miliardy Kč), uvádí zpráva.  

Analytici uvedli, že nárůst nákupů LNG je o to významnější, že EU před konfliktem na Ukrajině nedovážela značné množství tohoto paliva z Ruska a spoléhala se na dodávky potrubím.  

Většina dodávek ruského LNG pochází ze závodu Jamal, společného podniku největšího producenta LNG v zemi, společnosti Novatek, francouzské TotalEnergies, čínské CNPC a čínského státního fondu, uvádí zpráva.  

Nedávné údaje Eurostatu odhalily podobný obrázek a ukázaly, že Rusko bylo v prvním čtvrtletí roku 2023 druhým největším dodavatelem LNG do EU, za USA, ale před Katarem, Alžírskem, Norskem a Nigérií.

EU, která pro své energetické potřeby dříve dovážela přibližně třetinu ruského potrubního plynu, od začátku konfliktu na Ukrajině drasticky snížila dodávky zemního plynu a zakázala dovoz ruské námořní ropy. Zkapalněný zemní plyn však dosud nebyl sankcionován, přestože k tomu řada představitelů EU opakovaně vyzývala.

sdíletj na

47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
1. 9. 2023 10:00

Hlupáci kam se podíváš.

Pavel z Moravy
1. 9. 2023 15:35
Odpovědět  sizok

Kdyby jen to, oni jsou ještě vychcaní a to je dvojnásobně nebezpečné.

Albi
1. 9. 2023 16:49
Odpovědět  Pavel z Moravy

“Prezident Petr Pavel se zapletl do schvalování důchodové reformy. Výsledkem je měsíční odklad a pachuť z toho, že hlavě státu zatím politika moc dobře nejde.”

To nejde, ale jenom prezidentovi? Nejde svorně jaksi celé vládě. 🙂
A dále – prý “…Prezident samozřejmě nemusí skákat, jak vláda píská …”.

To nemusí, ale když “píská” USA, EU a Ukrajina a každý jinak a vláda poskakuje sem, tam i jinak a navíc je poskládaná z výstavních kousků neumětelů člen jeden jak druhý, pak se nedivme a novináři teprve ne.
A takovýhle póvl si troufá na Putina a Rusko. 🙂

Kdyby situace jak domácí tak světová nebyla tak vážná, byla by to dobrá anekdota nebo úspěšný silvestrovský skeč – nebo-li “krátký dramatický útvar se satirickým zaměřením”. 🙂 🙂 🙂

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/nazory-komentare-komentar-prezident-vstoupil-do-politiky-a-hned-slapl-vedle-236264#

ijn
1. 9. 2023 19:04
Odpovědět  Albi

ZP ochladit na -162 stupňů, při 14 dní doprava ztráta 15% a poté ohřát na +10 stupňů kolik energie se spotřebuje namísto dopravy plynné fáze z Transgazu??? cena +300% proti Lanžhotu (max 5,-Kč/m3) je minimum,……. přirážka + Helmutů zisk terminálů??? 25 Kč/m3 v ČR

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2023 20:05
Odpovědět  Albi

Nechápu poslední větu: “…a pro občany nesrozumitelný.” Občané dle té bl.bky co to napsala nechápou, že tím dal PePa tisícům lidí ještě na poslední chvíli možnost nahlásit se do předčasného důchodu? Ale chápou to, undo, tomu věř, že to chápou. Sice žádnej zázrak, ale aspoň pár lidem PePanův nepodpis pomůže.
Bych se pos.ral. zloPePan udělá poprvé od počátku prezidentování aspoň pro pár tisíc občanů něco pozitivního, a to cucavý tele by ho za to nejradši zbavilo svéprávnosti.

Boomer
1. 9. 2023 10:27

..inu, tak to vypadá, když se mudrlanti drbou pravou rukou za levým uchem. Von ten rusáckej plyn sice hřeje, ale tak ňák divně syčí, jedovatě či čo.. ;o)))))))

Albi
1. 9. 2023 11:20
Odpovědět  Boomer

Jo? Možná špatně slyším, mně se většinou zdá, že se pochechtává, občas vyloženě směje.
A dokonce mívám dojem, že na mne občas plamínkem zamrká (mám totiž plynový sporák).

Markýza
1. 9. 2023 14:33
Odpovědět  Boomer

To je najednou starostí, co…….Ve skutečnosti ho skoro všechen potřebujou Amíci takže ta starost bude spíš o množství.

Albi
1. 9. 2023 16:53
Odpovědět  Markýza

A nejen plynu. Zdá se, že jim jaksi dochází všechno. Jenom válečná situace na Ukrajině pořád nějak ne a ne k nim dokulhat.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
1. 9. 2023 10:55

Nechte ho!! Vždyť on má pravdu i když je to hlupák!! Ten LNG skutečně EU škodí!!

OVŠEM JE PRAVDA, ŽE TEN ÚŘEDNÍK ZAPOMNĚL JEDNU MALIČKOST. TEN SPRÁVNÝ LNG PŘEPRODÁVÁ EU AMERIKA.

Proto nekupujte od Rusů přímo, ale nechte vydělat ty chudáky Američany … teprve pak je to ten správněj plyn!!

P.S. Zajímalo by mne, čím tenhle úředníček topí doma sám … nebo nosí tři svetry?

Boomer
1. 9. 2023 11:02
Odpovědět  Peter 008

.. ouředníčkovi je doposavád šumafuk, čím topí, při jeho “nuzném platu” je mu taktéž šumafuk, kolik ten plyn stojí.

Ptáci nebeští, nesejí ani nežnou a živí je náš Otec. © L. N. Tolstoj

P.S.
V případě ouředníčka je živitelkou Matička EU Blahorodná

Pavel z Moravy
1. 9. 2023 15:38
Odpovědět  Boomer

Však na tom také zapracovali, aby si žili jak si žijí. To každý neumí.

Pavel K
1. 9. 2023 14:46
Odpovědět  Peter 008

Tak ten úředníček předčítal noty co mu páníček vrazil do ruky a tohle budeš u kecafónu před novináři žvatlat. A on žvatlá, možná si je i vědom že žvatlá kraviny, ale bojím, bojím o svuj žold žvaní. Samozřejmě že doma topí plynem a možná i tím ruským.

Pavel z Moravy
1. 9. 2023 15:29
Odpovědět  Pavel K

Zmrdi zatím vítězí, kdy zvítězíme my? A to jsme kujwa měli takové chrabré předky. My jsme tedy pěkní potomci slavných husitů a jiných. Asi stačí zaměnit ve slově potomci první o za i. To je k nevíře co si z nás ti škůdci a zmetci udělali. Totální rohožku. Jdu raději na frťana, ten snad nezklame.

Pavel K
1. 9. 2023 16:25
Odpovědět  Pavel z Moravy

No no no nóó!! Opatrně jen za korunu!! 🤣
No teď poslouchám Svatoše u Hájka, ten říká že už se prý bojí. Že lidi toho mají plné kecky a pak že nejsou lidi. Jsou jen salám a čekají jeden na druhého kd začne. Pavle sám jsem to v 89, všichni remcali a nic. Ale já idiot jsem musel vypadnout z davu. Fackuji se dodnes.

sergej
1. 9. 2023 11:12

A co ěšťě ..
https://www.youtube.com/watch?v=Km4iv_nL7tY
soustruháti 3 000% od vztyčení vysíracího stožáru ZDROJE JSOU !! všichni to říkají 🙂
https://www.facebook.com/100078302220527/videos/219553014103058/?locale=cs_CZ

Albi
1. 9. 2023 11:15

Potřebovala bych objasnit problém.

Jaký je ideologický rozdíl mezi LNG plynem převáženým tam a zpět tankery (navíc s přidanou uhlíkovou stopou!) a plynem potrubním?

Za druhé – potrubní plyn je levnější než zkapalněný. Vynaložením více peněz za stejné množství daného tovaru se diktátoři a jejich země likvidují účinněji i rychleji než levnější (potrubní) variantou?

Jak to vidíte vy? Likvidujeme tedy agresora, nebo agresor nás?

sergej
1. 9. 2023 11:24
Odpovědět  Albi

Jsou schopní, všeho. 🙂
Mají ptáky nebeské na stojáncích u runway a v případě nutnosti již zakoupené letenky kamkoliv si zvolí s pařlamentního fondu, tedy na slovensku určitě. Třeba doletí na taiwan dřív než etnicilista gomorník senátr kalkulik či ukr? A markrételdelata.

Markýza
1. 9. 2023 14:36
Odpovědět  Albi

Já ti to řeknu. asi jako mezi hruškama, co nám rostou na zahradě a hruškama, které vypěstuješ v Argentině, odvezeš zabalit do Thajska a pak prodáš na evropském trhu (to si nedělám srandu) Nuže? Rozdíl je v tom, že v prvním případě jsi beznadějně out; jsi buran, dezolát a kdoví, jestli ne i chcimír! Kdežto v tom druhým jsi in a světová 😎

sergej
1. 9. 2023 14:48
Odpovědět  Markýza

Není nad jogurt co mléko neviděl a objede evropu nebo půl světa a v akci je lacinější než ho vyhodit a platit za odpad čím je.

Albi
1. 9. 2023 16:59
Odpovědět  Markýza

Markýzo a Sergeji,díky za názorné příklady. Večer budu studovat, abych byla konečně IN a začala nakupovat správné hrušky a jogurty. 🙂

Markýza
1. 9. 2023 17:10
Odpovědět  Albi

Taktak. Bí in. Teda frí, kůl a in! Kůl in plot. No, tuhle jsem nemohla najít ovladač, abych honem mutla reklamu, tak mi právě vnucovali, jak mám být in a mě napadlo….in CO? Jsou věci, stavy, mysli a krajiny, kde bych nechtěla být za žádnou cenu v. Teda in, pardon 😎

Mike
2. 9. 2023 08:22
Odpovědět  Markýza

Já bych to jen doplnil – za to, že ses opovážila vypěstovat hrušky na vlastní zahradě na tebe uvalí sankce a přikážou ti porazit strom, zatímco pěstitel z Argentiny dostane tučné dotace.

Markýza
2. 9. 2023 08:37
Odpovědět  Mike

I tak vazmožno.

Albi
2. 9. 2023 09:42
Odpovědět  Markýza

Neměla bys to brát tak stoicky.
To, co Mike píše má dobře odpozorováno z reálného života.

EU je dokonale připravena ve všech směrech a už předvedla své – čím blbější, tím lepší – nápady. A určitě ne naposled. 🙂

Jaroslavem
1. 9. 2023 11:21

Pak že o blbce nezakopneš. Evropská unie je plná těchto dementů

jiří
1. 9. 2023 11:46

Včera, 31. srpna se totiž v Ponte de Barca v Portugalsku, kde bruselská komise EU nějakou náhodou letos provozuje svou obdobu sovětského pionýrského tábora Artěk pro vyvolené, sešli ministři Francie, Německa a Portugalska, a po besedě s vyvolenými evropskými studenty se usnesli, že v EU budou uvaleny na všechny občany nové daně, které zaplatí náklady války na Ukrajině a náklady na Green Deal. Tyto daně bude Brusel vybírat od všech obyvatel EU přímo do své kapsy!
https://cz24.news/brusel-uvali-dane-a-poplatky-na-ucty-cechu-a-slovaku-v-bankach-a-musime-platit-dluhy-italu-a-spanelu-valka-na-ukrajine-potrva-jeste-4-roky-rozhodli-vcera-v-bruselu/

Albi
1. 9. 2023 14:40
Odpovědět  jiří

Je úplně jedno co, kde a nač se bude vybírat. ONI zkasírují občana kdykoliv, jakkoliv a ještě mu namluví, že je to pro jeho dobro. Někteří jim to i upřímně věří a schvalují.

Náš pan prezident dokonce – ta odvaha! – nepodepsal zákon o “důchodové reformě” včera, ale až dnes! Takže bude platit až za něsíc.

A jen ho podepsal, hned odnborníci hlásí:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-ekonom-nikdo-to-nerika-nahlas-ale-nove-duchody-vyjdou-draz-nez-nyni-236225#
Jakým slovem se dá jednoduše nazvat stav, kdy šetřit vyjde dráž než peníze neuváženě vyhazovat? Blbost už nějak “vyšuměla” – nevystihuje skutečný stav věcí a “konání” naší vlády už teprve ne!

jiří
1. 9. 2023 12:10

EU: Na zasedání Rady EU v Toledu nemohla Evropská unie povolit další tranši z Evropského mírového fondu. Měla to být vojenská pomoc Ukrajině. EU má v úmyslu přidělit tranši příští týden.
https://cz24.news/madarsko-odmita-financovat-valku-na-ukrajine-z-penez-svych-poplatniku/

Pavel z Moravy
1. 9. 2023 12:55

Je vůbec možné, že tato a jim podobná stvoření řídí Evropu jak na celoevropské tak národní úrovni? Nemohu si pomoci – Budou vás řídit ti nejneschopnější z vás, to máte za to, že jste se nezajímali o politiku. PLATÓN. Já nevím, ale lépe, slušněji a bez urážek se to říci nedá. Nad nikým se nevyvyšuj, před nikým se neponižuj krásná mantra. Ale když jeden skutečně vidí a slyší ty hlupáky, jakpak se ubránit vyvyšování. Prosím lidé jasného rozumu a bez předsudků, ať zaměření levého, pravého či středového, spojme se a prosím nastolme normalitu. Nic více již ani nebude potřebné, protože ti co to zde řídí jsou skutečně urážkou inteligence. Přece do toho nechceme spadnout všichni, protože individualita se potom v tom celku ztratí a zrodí se samí hlupáci.

unor 2022
1. 9. 2023 13:10

Za Cesko .. opet Protektorat Cechy a Morava,
Asi jsme meli v kapsach spatne klice.

Albi
2. 9. 2023 09:48
Odpovědět  unor 2022

Asi. Ale jak je možné, že “odemknout” jimi republiku se podařilo, zamknout už ne a ani jsme se nepokusili třeba dát na vrata obrázek pohraničníka a nápis “Pozor, tady hlídám já”? ?

Frank1
1. 9. 2023 13:41

Napiste taky, kolik Rusko vydelava na LNG ve srovnani pred sankcemi 2014? Cina vyvazi i plyn koupeny v Rusku!
Povalec-urednik varuje EU pred ruskym LNG? Asi obsahuje Novicok. Ale nezanasi trysky a ma vetsi vyhrevnost.
Sracove rikaji ve skutecnosti, ze pres veskere usili nahradit rusky plyn se bez neho neobejdou.
Jen at pockaji az zacne zima!

Autor
1. 9. 2023 14:14
Odpovědět  Frank1

Zima? TĚM JE TO A BUDE I TAK FU(C)K!
Stačí si najít – oficiálně – kolik za ještě “normálních zim” – tj. i před kovidem – zemřelo ročně na podchlazení lidí a většina z nich důchodci – a to vše v klasickém ráji – v Anglii … a jinde na “svatém Západě” to není o moc lepší … třeba u nás důchodce často ještě zachraňuje systém bydlení několika gnerací v jednom domě. Ale i u nás to je. Jen se tomu neříká, že zemřeli na nevytopené byty, domy, ale na zápal plic, a tak podobně.
Kromě jiného je to i TO stěhování důchodců do teplejších (a i jinak levnějších) zemí než je Anglie, Německo …

Albi
1. 9. 2023 15:28
Odpovědět  Peter 008

No je, ale oni třeba i zemřeli skutečně na zápal plic. Nebo hladem. Nebo na zlomenou nohu, neošetřené záněty čehokoliv (= nedostatek prostředků na léčbu a léky).
Jen tou příčinou se nikdo nezabývá.

Před pár dny tu byla diskuze nad tématem snižování homocysteinu a vliv na zdraví. Jeho propagátor MUDr. Karel Erben říká: “Medicína léčí následky, nikoliv příčiny”.
Důvod? Zisky pharmafirmám by neúnosně klesly! .

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2023 20:46
Odpovědět  Albi

Za dva měsíce ti napíšu, jak ty tabletky B6+B12+kyselina listová fungujou, ju? Provádím na sobě vlastně pokus, že by z toho mohla mít osoh celá rodina, neb dospěláci v ní už taky ve středním věku. A nejsou při tom drahý – to na příplatkách za chemický léky zacvakáš za rok několikanásobně víc.
Mám totiž mírně zvýšenej tlak (kolik lidí ze sta ho má v 72 letech 120/80? To by mě zajímalo) a pandoktorka mi na to dala prášky. A ty jsem vyhodil. Páč na počátku jsou tabletky na tlak, ale mají vedlejší účinky, tak k nim tabletky na ledviny, který ale mají vedlejší účinky, tak další tabletky na játra či na co, atd. a za rok dva už žereš deset – patnáct prášků na odstranění vedlejších účinků a vedlejších účinků vedlejších účinků. Prostě si rozes.ereš celej organismus.
Takže jsem si přečetl příbalák, pak si je na dva týdny na zkoušku nasadil (jo, srovnalo se to) a pak jsem je vyhodil, bo to ať mě radši natáhne mrtvice, než abych naskočil na to lékový řetězení. Pak jsem se s pandoktorkou kvůli tomu vyhození léků pohádal, že jsem třeboval ten dědkovskej papír k řidičáku a ona, že mi ho nenapíše. Nenapíše, tak nenapíše. Blbej můžu bejt, ale poradit si musím umět. Dědkolejstro mám.

Boomer
2. 9. 2023 08:33

..rozhodně vám to neuškodí.
Je mi 65, tenhle mix si dlouhodobě dodávám do těla pokud možno v přírodní formě.. přiměřeně masa z domácích chovů, banány, hodně ovoce a zeleniny za syrova, černooké fazole z vlastní zahrady, litr nepřevařeného mléka denně, vejce, nutriční kvasnice, cereálie, slunečnicová a sezamová semínka v domácím jogurtu, ořechy a nejmíň jednou týdně šproty, ty já miluju!! Pro mě normální stravovací režim.
Tlak 112/79.. no neberte to!

Markýza
2. 9. 2023 08:43
Odpovědět  Boomer

A předpokládám, že nejste natlakovanej, protože to by vám potom byly všechny šproty k ničemu 🙂

Boomer
2. 9. 2023 11:02
Odpovědět  Markýza

.. no se mnou to je zcela tak, jak píšete níže. Tělo to snáší bez problému, neb je přivyknuté, nehne s ním ani kilo třešní zapitých podmáslím.
A na rozčilování já taky nikdy moc nebyl, navíc ke klidu a rozvaze dovedou člověka paradoxně ta umění, co se jim dnes říká bojová..

Markýza
2. 9. 2023 15:16
Odpovědět  Boomer

Právě. Takže klidně můžete i dortíčky a masíčko, na grilu připálené 😉

Boomer
2. 9. 2023 16:07
Odpovědět  Markýza

.. dortíčky, větrníčky, origohungarokremeše s kaštanovým pyré, tvarohové vdolky, bramborové placky sádlem maštěné, mákem sypané nebo povidly mazané, čokoládu čím víc tmavou tím lepší a slaná ještě lepší, masíčko na dřevěném uhlí grilované, s tmavými proužky od roštu. Jídlo bez tuku má nevýraznou chuť, jogurt nebo tvaroh bez tuku je jako špatně vyhašené vápno, pes bez ocasu nebo ženská bez ňader. Co spapám, to spálím.. rovnováhu udržovat, rovnováhu.
Víno bílé, suché, občas i polosuché, ale to jen ke zvěřině..

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2023 15:15
Odpovědět  Boomer

Jenže pro většinu seniorstva je ta přírodní forma nedostupná. Důvody, proč si nemůžou popřát vejce, mléko, maso atd. z vlastního chovu a fazole a zeleninu z vlastních pozemků, a že nemají ani klacky – teď bacha na tlak! – na vejtahy (nic ve zlém, ale řekl jste si o to 🙂 ), bo nemají vlastní les, kde by si klacky uřízli, zde snad nemusím rozvádět.
Jedna tabletka té vitamínové triády vyjde na cca 1,22 kč – to jest za rok to koštuje cca 224 kaček, páč se mají brát ob den. Zapíjím půllitrem kefíru – ne kupovaného – který půllitr kefíru bumbám denně už přes čtyřicet let. Tedy s výpadky v časech socialistické převýchovy, rozumí se.
Jasně že neublíží. Ale to zázračná vodička proti plešatosti taky neublíží. Akorát že ani nepomůže. A vo tom fšecko to je.
P.S. A taky vo tom, že hrůzných časech reálsocialismu by senioři tyhle nedůstojný starosti o zdravé potraviny a o finančně zajištěné stáří, sice ne v přebytku, ale ani v nedůstojném nedostatku, neměli.

Boomer
2. 9. 2023 16:16

.. no jo, někteří senioři procestovali to, co já investoval do pozemků a řádné péče o ně, neb jsem tak nějak tušil, že ten socialismus nevydrží navěky, tudíž jsem emigraci po pečlivé úvaze zavrhnul. Tím pádem oni i já teď už máme co jsme chtěli.. ;o))))
Což ovšem neznamená, že jsem se současným stavem státu a společnosti spokojen, to teda ani náhodou, ani náznakem.

Leč Paretovo pravidlo je neoblomné.. teprve až dojde ke kolapsu, potvrdí realita důležitost 20% populace a to bez ohledu na její vzdělanostní skladbu, váhu budou mít jen schopnosti posouvat svět kupředu. To potom bude masakr!

Milan ze Zahrady Čech
3. 9. 2023 13:27
Odpovědět  Boomer

Ale no tááák. Nedělejte že nechápete. Já přece nemluvím za sebe. Mluvím zde o zaměstnaneckém panelákovém seniorstvu, které celý život poctivě makalo a teď je v pýči.

Boomer
4. 9. 2023 11:54

.. já se narodil a vyrostl na venkově, potom žil třicet let v paneláku, ale podstatnou část volna jsem trávil zase venkově, de facto se připravoval na návrat ke kořenům. To zaměstnané panelákové obyvatelstvo, v současnosti v seniorském věku, jsem měl kdysi za sousedy a vím, kolik času dokázali zbůhdarma promarnit. Občas je potkávám i dnes, já vysmátý, oni zamračení.. každý osudu svého strojvůdcem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
2. 9. 2023 08:41

Dlůežitější než béčka a céčka a všechno jsou zdravé instinkt\y. Vnímat, co vám tělo říká, jestli se mu to líbí, nebo nelíbí.

Milan ze Zahrady Čech
3. 9. 2023 13:31
Odpovědět  Markýza

Na instinkty není spoleh. Co když mi třeba řeknou, že bych měl vymlasknout patnáct gambáčů?