Nezařazené

Firmy mají nárok na covidové kompenzace, potvrdil nejvyšší soud

NEJVYŠŠÍ SOUD NÁM V LEDNU DORUČIL ROZSUDEK, V NĚMŽ POTVRDIL, ŽE PODNIKATELÉ, JIMŽ VLÁDA OD BŘEZNA 2020 ZAVŘELA PROVOZOVNY S ODKAZEM NA KRIZOVÝ STAV, MAJÍ PRÁVO DOMÁHAT SE NÁHRADY ŠKODY PODLE KRIZOVÉHO ZÁKONA. ODMÍTL TAK ÚČELOVÝ VÝKLAD § 36 KRIZOVÉHO ZÁKONA ZE STRANY MINISTERSTVA VNITRA. PODLE NĚJ BY NÁROK NA NÁHRADU MĚL POUZE TEN, KOMU ŠKODA VZNIKLA PŘI VÝKONU KRIZOVÉHO OPATŘENÍ, NAVÍC BY MĚLA BÝT KOMPENZOVÁNA JEN ŠKODA NA VĚCI, TEDY NAPŘÍKLAD NIKOLIV UŠLÝ ZISK. SOUDY PRVNÍHO A DRUHÉHO STUPNĚ TENTO VÝKLAD POTVRDILY. TEPRVE NEJVYŠŠÍ SOUD V SRPNU (V JINÉ VĚCI) ROZHODL, ŽE TAKTO KRIZOVÝ ZÁKON VYKLÁDAT NELZE. A SVŮJ NÁZOR POTVRDIL I V NAŠEM PŘÍPADĚ PROVOZOVATELE REKREAČNÍCH AREÁLŮ A SPORTOVIŠŤ.

O CO VLASTNĚ JDE?

Krizový zákon dává vládě právo dočasně omezit základní práva a svobody, zaručené Listinou, za účelem řešení krizového stavu způsobeného různými živelnými pohromami. Toto právo vyrovnává tím, že osobám krizovým opatřením dává právo domáhat se následně škody, která jim byla způsobena. Během covidové pandemie byl tento zákon od začátku nadužíván, například k plošnému zavírání provozoven. A ačkoliv stát původně deklaroval, že vzniklé škody bude nahrazovat, když se toho podnikatelé domáhali, jejich nároky prostřednictvím Ministerstva vnitra odmítl s tím, že škodu způsobenou plošným opatřením, vydaným prostřednictvím obecně závazného právního předpisu (podzákonného předpisu), nelze. Nejvyšší soud tento názor vyvrátil a potvrdil i náš argument, že v případě krizového zákona jde o zcela zvláštní situaci náhrady škody, kdy náhrada náleží osobě nejen v případě nezákonného postupu státu, ale i tam, kde stát postupuje při řešení krizových situací v souladu s právem.

Nyní se tedy spory těch, kdo se nevzdali ani po rozhodnutí odvolacího soudu, vrátí k novému projednávání. O vývoji budeme dále informovat.

Celé rozhodnutí najdete zde.

sdíletj na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
8. 1. 2024 10:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to bude digitální lágr cu grunt a sociální kredit, hned po bankrotu.

Ladislav 💤
8. 1. 2024 10:58
Odpovědět  sergej

Soudní kaspaři! Tu zlodějnu důchodů co provedl Čurečka, měl soud IHNED zasedat a bleskurychle ZAMÍTNOUT!
Mají být v pohotovosti hned u každé prasárny co “vymyslí” ti fašističtí gauneři Spolu!
A neříkejte, že to nejde!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Joe Arp
8. 1. 2024 11:35
Odpovědět  Ladislav 💤

Jde, ale není vůle. Všichni z jednoho hnízda jsou!

Gales
8. 1. 2024 12:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Takovej člověk kterému bylo vyhrožováno vším možným – od ztráty zaměstnání až po zákaz návštěv veřejných akcí bez toho že by byl naočkovanej,by měl dostat taky nějakou náhradu.No ne?

sergej
8. 1. 2024 12:49
Odpovědět  Gales

S jejich “rozumem kovidovky s boostrem, demokracie vůlí většiny parazitů.

Pijack
8. 1. 2024 12:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejvyšší soud je zájmová skupina nenažranců. Až bude vynášet verdikt o ukradených důchodech, tak vsadím gatě, že bude v zájmu 5demolice, protože by na ty nenažrance zůstalo méně peněz ze státní kasy. Nechápu, proč by měl být kompenzován majetek třeba realitního magnáta, což se dělo na popud Fialy, tehdejší opozice. Asi aby mu nezrezivěly v garážích jeho Mercedesy a Audiny… tak musel pobírat od vlády kompenzace. To je děs a organizovaný zločin v přímém přenosu.

Přemek
8. 1. 2024 14:41
Odpovědět  Pijack

Znovu říkám, nepaušalizovat. NS ve svém rozhodnutí jde přímo proti vrchnosti, která může nést i osobní odpovědnost, tedy především ta předchozí. Příslušní ministři se již jistě snaží svůj majetek přerozdělit v rodině v domění, že tak uniknou spravedlnosti. Jejich svědomí je temné a těžké jako cent.S tím se dlouho žít nedá.

jiří
8. 1. 2024 13:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Dr. Peter McCullough: „Je čas zastavit a prověřit dětská očkování, nejen covid vakcíny”.
https://otevrisvoumysl.cz/dr-peter-mccullough-je-cas-zastavit-a-proverit-detska-ockovani-nejen-covid-vakciny/

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
8. 1. 2024 14:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Co vše je ŠPATNĚ s Nestlé. (je toho HODNĚ).
https://www.youtube.com/watch?v=8fvNtB5MHXY&ab_channel=tadeas

Přemek
8. 1. 2024 14:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Mocí zneužité zákony způsobily škody a ty musí moc nahradit v plné výši. Ze svého. K tomu je donutíme.