Krize

Už to začalo. „Prostě nebudeme mít elektřinu.“ Vylezly horší věci než vrácené poplatky

Energetický expert a akcionář ČEZ Michal Šnobr byl hostem podcastu nového projektu Datarun. Varoval, že to, co říkají premiér Fiala a šéf ČEZ Daniel Beneš, nelze brát jako bernou minci. Ale hlavní problém bude v tom, jak se Evropa bude snažit přejít na obnovitelnou energetiku. „Prostě nebudeme mít elektřinu,“ zhodnotil současné plány na odstavení uhelných elektráren. Nakonec si prý budeme muset pomoci sami.

Šnobr uvedl, že největší skok v ceně elektřiny bude kvůli tomu, že politici zrušili „obrovskou výhodu“ spotřebitelů, že se z rozpočtu platily jak regulační poplatky, tak příspěvky na obnovitelné zdroje (OZE). Dodal, že chápe, že si vláda uvědomuje, že tyto věci nemůže dlouhodobě táhnout z rozpočtu, tedy byly do ceny navráceny.

Ale také se podle akcionáře ČEZ začíná ukazovat, že pohádka o levných obnovitelných zdrojích končí. Naopak se ukáže, že vůbec nebudou levné, budou velmi drahé. Ne vše, co se týká rozvoje obnovitelných zdrojů, se projeví v ceně elektřiny, protože ta je podle Šnobra do značné míry dotovaná. Ale projeví se v regulované složce. „Naše rozvodná síť v ČR byla připravená na tu starou energetiku,“ řekl s tím, že se jedná o velké zdroje soustředěné v jednom místě. Jenže teď vyrábí elektřinu každý, kdo má na střeše solární panely. Což ovšem vyžaduje obrovské investice do distribuční sítě. Šnobr poukázal i na to, že jsme v období, kdy zdražuje všechno. A je si jist, že nakonec budou platit spotřebitelé, tedy domácnosti a firmy.

Že se zdraží jenom o pár procent nebo konkrétně o 2 %, jak tvrdí premiér Fiala a šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš, to podle Šnobra nemůže nikdo s jistotou říct. Chápe, že se oba snaží uklidnit veřejnost a firmy. Ale natvrdo říkat, že spotřebitelům nezdraží, je „hodně odvážné“. Sice prý budou tací, kterých se změny nedotknou. Ale pak tu budou ti, kterým například skončí fixace ceny. Takže takto paušálně prohlašovat, že se ceny nezvednou, nelze.

Šnobr upozornil, že čím více se bude tlačit na rozvoj obnovitelných zdrojů, tím větší bude tlak na distribuční společnosti, aby investovaly do modernizace sítě, a ty pak náklady přenesou na zákazníky, kterým poroste cena z regulované složky elektřiny. „Ta poroste mnohem rychleji, než jsme byli v minulých letech zvyklí,“ prohlásil. A dodal, že rokem 2021 definitivně skončilo období, kdy elektřina stále 30, 40 nebo i 50 eur za megawatthodinu. „A přehoupli jsme se do období, kdy se bude pohybovat mezi 100 až 150 eury (2 400 až 3 700 Kč),“ doplnil s tím, že to vytvoří novou spotřebitelskou cenu energie. Konflikt na Ukrajině byl pak podle Šnobra jen urychlovačem vývoje. Místo několika roků se změna odehrála z měsíce na měsíc.

Navíc bude těžké tuto cenu předvídat. Nyní například cena za budoucí dodávku elektřiny poklesla, protože se snížila cena emisních povolenek. Jak Šnobr připomenul, ještě dlouho se bude elektřina v Evropě vyrábět v uhelných a plynových elektrárnách. Tudíž bude záležet na ceně povolenky. Ta teď padá, protože ekonomika také, zvláště ta německá. Ale co bude za rok, dva nebo tři nelze říci.

Další problém je plyn. Na současnou zimu sice zásoby jsou, podle Šnobra to však není vyřešeno dlouhodobě. Upozornil, že už budeme na světovém trhu se zkapalněným plynem. A pokud se na něm stane cokoliv, například nějaký konflikt, tak to ovlivní i nás.

Podle Šnobra budou chybět i výrobní zdroje. „Pokud chceme odstavovat uhelné elektrárny tempem, o jakém mluví politici, tak se dostaneme do situace, že prostě nebudeme mít elektřinu. A když něco není, je to drahé,“ vysvětlil polopaticky. Padla otázka, co zabrání tomu, že na společném evropském trhu budou všichni chtít nakupovat, ale nikdo nebude chtít vyrábět. „Nic,“ zhodnotil analytik, že žádný plán, jak rozvíjet společnou evropskou energetiku, neexistuje. Dodal, že všichni jsou tlačeni do jedné politiky přes ideologické termíny. Jako zásadní chybu vidí u politiků tendenci řešit pětiletky, desetiletky a tak dále. Chybějí totiž propočty, kdo bude elektřinu mít a komu ji bude posílat.

Míní, že národní energetiky si nakonec budou muset pomoci samy. Je totiž těžké hledat někoho, od koho by se za deset let dala dovážet elektřina. A kvůli nedařícím se energetickým plánům pak byly posledních dvacet let zanedbávány energetické investice. „Teď se ukazuje, že velmi těžko budeme realizovat ty investice na následujících pět až deset let. A možná to poslední, co nám zbývá, tak se budeme muset přikrčit a říct: Ano, ty uhelné elektrárny neodstavíme v roce 2028 nebo 2035, ale až v roce 2040 nebo až budeme mít náhradu,“ pravil.

Parlamentní listy

„Nezmrzli jsme bez Ruska. Dokázali jsme to.“ Pekarová jásá. Rána! Čísla mažou vše

07.11.2023 10:39 | Komentář

Nezávislost na ruském plynu něco stojí. Toto pětikoaliční moudro ve svém nedávném vystoupení v Rádiu Impuls zopakovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. Pochybnosti a zlou krev však vyvolává skutečnost, že ceny energií v okolních zemích jsou výrazně nižší. „Neexistuje žádné jiné řešení než získat levné suroviny, zbavit se systému emisních povolenek a přes lipskou burzu prodávat jen přebytky. Jinak budeme pokračovat v deindustrializaci České republiky a Evropy,“ říká pro ParlamentníListy.cz energetický expert a někdejší šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček.

„Nezmrzli jsme bez Ruska. Dokázali jsme to.“ Pekarová jásá. Rána! Čísla mažou vše
Foto: Repro Twitter
Popisek: Markéta Adamová Pekarová nabádá k nošení svetrů v boji proti Putinovi

reklama

Blížící se zima nevzbuzuje ani zdaleka takové obavy, jako tomu bylo před tou minulou v důsledku války na Ukrajině. Koaliční politici se předhánějí v tom, jak co nejvíc pochválit vládu, které přisuzují největší díl zásluh za to, že Česko nepocítilo takřka žádné dopady z konce dodávek ruského zemního plynu. V nedávném rozhovoru pro Rádio Impuls uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, že nezávislost na ruském plynu něco stojí. „Pamatuji si, jak jsme zhruba před rokem slyšeli, že všichni zmrznou a zkrachují přes zimu, protože nebudeme schopní tak rychle nahradit ruský plyn, na kterém nás Babišova vláda udělala téměř stoprocentně závislými. A my jsme to dokázali. Ani jsme nezmrzli, ani se mohutně nekrachuje. Toto všechno bylo potřeba z něčeho zaplatit,“ prohlásila třetí nejvyšší ústavní činitelka státu.

Často opakovaná tvrzení o odstřižení České republiky od ruského zemního plynu jsou ovšem otevřeně zpochybňována odborníky na energetiku. „Závislosti na ruském plynu jsme se nezbavili. Evropa má propojené energetické sítě a my se bavíme o potrubním systému. A potrubní systém stále dostává ruský plyn. A to ať napřímo – například Slovensko, Maďarsko, Rakousko – bez jakýchkoli omezení, bez toho, že by byly tyto země jakkoli kráceny v dodávkách i z doby před 25. únorem 2022. Tak to je ta východní a střední část Evropy. Pak existuje další ruský plyn, který se k nám dodává kontinuálně, bez přerušení, formou LNG. Ten je zkapalňován primárně v ruské stanici poblíž města Vyborg, v zálivu Baltského moře,“ říká pro ParlamentníListy.cz někdejší šéf Pražské plynárenské Pavel Janeček.

Zemní plyn stojí v USA 7x méně než v Evropě

Odtud je pak ruský zemní plyn dodáván do téměř všech zplynovacích stanic okolo celé Evropy. „Dnes se jim moderně říká terminály. A do těch ve Francii, Španělsku, Belgii i v Nizozemsku putuje. Meziročně se prodej ruského zkapalněného zimního plynu zvýšil o více než 40 procent. A jaká je cena, kterou za plyn platíme, je jasně determinovaná. Stačí se podívat, kolik stál potrubní plyn před dvěma lety a kolik stojí teď. Někdo by možná mohl namítnout, že je to cena za svobodu. Ale stejný zemní plyn se prodává samozřejmě i do Ameriky a do jiných teritorií mimo Evropu. V tomhle spatřuji jedině ekonomické znevýhodnění Evropy. Říkám s plnou odpovědností, že v Americe stojí pro průmyslové podniky jednotka zemního plynu 7x méně než v Evropě. To je to, co nás to stojí,“ vysvětluje expert.

Před takovým postupem Evropu i Českou republiku varuje. „Musíme si uvědomit, že pokud budeme pokračovat v této strategii nakupování drahého zemního plynu, od kterého se odvozuje nejen cena elektrické energie, ale i výše inflace, tak se nám stane, že tu nakonec nebudeme mít žádný průmysl. Ostatně dnes oznámil Český statistický úřad, že průmyslová produkce v září meziročně klesla o 5 procent a jde už o třetí pokles v řadě. Propad tedy pokračuje. K tomu chci dodat, že neexistuje žádné jiné řešení než získat levné suroviny, zbavit se systému emisních povolenek a přes lipskou burzu prodávat jen přebytky. Jinak budeme pokračovat v deindustrializaci České republiky a Evropy,“ konstatuje Pavel Janeček.

Rakousko dál profituje z laciného ruského plynu

Nad neznalostí Markéty Pekarové Adamové hovořící o tom, o čem nic neví, nechápavě kroutí hlavou zakladatel Energetického regulačního úřadu a jeho 1. místopředseda v letech 2016 až 2017 Ivan Noveský. „Paní předsedkyně si zjevně plete premiéra ČR Andreje Babiše s premiérem ČSSR Lubomírem Štrougalem, díky jehož dohodě s nejvyšším představitelem Sovětského svazu – Ukrajincem Leonidem Iljičem Brežněvem byla v prosinci 1970 podepsána dohoda o tranzitní přepravě sovětského zemního plynu přes ČSSR do NSR, NDR a Rakouska. V rámci Českého plynárenského podniku (ČPP) vznikl podnik Tranzitní plynovod (dnes se část TP na Slovensku jmenuje Eustream a část v Česku NET4GAS) a dne 29. ledna 1971 byla zahájena stavba,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz předseda Institutu pro energetiku.

Parlamentní listy


sdíletj na

265 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Helena
8. 11. 2023 10:00

Elektřina bude uměle tak drahá, že jí nikdo nezaplatí a ještě uměle nebude! Jinak totiž ten rozvrat, rozkradení, vybrabčení naší země nelze udělat. A to má tato “vláda” s Pávkem jako svůj hlavní úkol. Dopadneme přesně tak jako Palestinci, vyženou nás odtud pod most chcípnout a majetky schramstnou za pár kaček. Na nás nikomu nezáleží, nikoho nezajímáme. Nejsme pro ně nic, vůbec nic, ani to smradlavé lejno, prostě nic. A dávají nám to každou minutu svým jednáním najevo. Pohrdají námi a ještě se nám chechtají.

Skeletor
8. 11. 2023 10:24
Odpovědět  Helena

EU pomocí Pávka a pětidemolice už se postarají aby se česko vrátilo do jeskyní, o tom ani ratata. Ale proč ne že, mentálně už k tomu daleko nemají.

Helena
8. 11. 2023 14:14
Odpovědět  Skeletor

Máte pravdu-zničení energií už jede na plné pecky, teď pilně pracují na rozvratu zdravotnictví: Celé tohle divadlo s přesčasy je z vlády řízená destrukce zdravotnictví. Jinou záminku totiž nenašli, jak zdravotnictví rozložit, aby pak mohli říci – to zdravotnictví je finančně neúnosné, musíme ho zprivatizovat a pacoši platit na prkno=tzv. americký systém-nemáš prachy, nebudeme tě léčit.
Je to přesně naopak než “vláda” vykřikuje – stávající systém lékařům i ostatnímu personálu vyhovuje a jede se na něj spolehlivě a spokojeně mnoho let. To je ale právě loutkové vládě trnem v oku-tedy jejich pasákům. Tento stávající systém má přesčasové limity, které poměrně dobře stačí na zajištění provozu, na odpočinek lékařů, popř. i pár dní volna i na pěkné proplácení přesčasů – všichni jsou spokojeni. Jediný, kdo spokojen není je “vláda”, která má rozkaz zdravotnictví rozdrbat, rozvrátit – a tímto to chtějí dokázat. Proto si na to divadlo našli pár doktůrků-zmeťourů, kteří ještě nic nedokázali a něco jim naslibovali, podplatili je, aby udělali takovéto divadlo. Nic víc v tom není. Jde jen a jen o to rozvrátit zdravotnictví.

katango
8. 11. 2023 15:07
Odpovědět  Helena

Ale nevyhovuje. Chcete říci, že služby typu v pátek ráno přijdu do práce a odejdu v pondělí odpoledne (přičemž představa, že se v noci vyspíte, se hodně míjí s realitou) někomu vyhovují? I běžná denní služba přes týden je typu jeden den ráno do práce a ten druhý z práce odpoledne? A lidi sloužej proto, že musej, a taky proto, že jinak maj výplatu o málo vyšší než ta proslulá pokladní v Lídlu.

Mne práce v českém zdravotnictví stála zdraví a málem i život, když mne v 54 letech postihla rozsáhlá mrtvice. A to celý život nekouřím, alkohol piju minimálně a nějakou nadváhu jsem taky neměla.

Pak se lidi divěj, že můžeme bejt občas nevrlí a že jim stoprocentně nevycházíme vstříc a pak uzavřou, že teda jako oni jsou zákazníci, že si nás platěj a my teda akorát máme šoupat nohama v uctivém předklonu. Tak leda houby.

Ke mně teda chodili slušný lidi a měli jsme spolu dobrý vztahy, ale rozhodně jsem se před nima neponižovala a neponižovala jsem ani je.

Helena
8. 11. 2023 15:14
Odpovědět  katango

Ale no tak, víte, že to tak není-4 dny v kuse/96 hodin/ tam nikdo není a plat jako pokladní z Lidlu také nemají.

katango
8. 11. 2023 15:41
Odpovědět  Helena

Ale je to tak. Můj manžel takhle sloužil ještě nedávno, pak odešel do důchodu. Nevěřte všemu, co si někde přečtete, nebo co vám kdo nabulíkuje. Takhle se prostě až donedávna sloužilo a moc bych se divila, kdyby to přestalo. Upraví se to akorát papírově.

Mladí lékaři berou kolem čtyřiceti hrubého.

Duudu Wo
8. 11. 2023 17:36
Odpovědět  katango

A obvoďáci kilo navíc 🤫

Trojta
8. 11. 2023 18:42
Odpovědět  Helena

Heleno, to, co píše paní katango není vůbec daleko od pravdy. Můj 31 letý syn je lékař a za rok odpracuje kolem 1000 (slovy tisíce) přesčasových hodin. V podstatě téměř kdykoli mu s manželkou zavoláme, tak je ve službě.

Helena
8. 11. 2023 17:00
Odpovědět  katango

Tak jinak. Máme několik známých z této branže, o kterých vím, že nelžou a vím jak žijí. A pro ty, kteří o tom nemají ponětí: znáte chudého a sedřeného doktora?

katango
8. 11. 2023 19:10
Odpovědět  Helena

Vy máte známé, my máme známé a příbuzné. Z jdnotlivého vzorku nelze extrapolovat situaci celku. Tedy to je o vaší argumentaci. K mému argumentu – píšu jen, že ne všichni na tom jsou, jak píšete. Pokud se tvrdí, že všechny labutě jsou bílé, a já spatřím jednu černou, vyvrátila jsem tím tvrzení, že jsou všechny bílé.

Nebohatýho sedřenýho doktora znám – každý ráno na něj koukám do zrcadla.

Frank
9. 11. 2023 00:55
Odpovědět  katango

Pošlete číslo konta, my důchodci vám rádi přispějeme, abyste nezdechl hlady.

katango
9. 11. 2023 10:48
Odpovědět  Frank

Vole.

Mně stačí to, co mám. Mám vše, co potřebuji a semtam i něco, co chci. Jediný, co nemám, je zdraví a to mi žádný peníze nevrátěj.

Mrtvice v 54 letech. Srdeční arytmie. Bolesti v celým těle. O dalších svých nemocech se rozepisovat nebudu. Ale k něčemu by nedošlo (mrtvice) a něco by se nezhoršilo, nebýt práce v českém zdravotnictví.

Doktoři totiž sloužej i nemocný a ambulanti choděj do práce taky nemocný. Na svý zdraví kvůli pacošům kašlou. Asi ne všichni, ale v zásadě to tak je.

Standa
9. 11. 2023 11:05
Odpovědět  katango

Kata, víte, co je kapitační platba? 35 Kč /den za každého zapsaného občana u praktického lékaře. Vemte to tak….moje lékařka má 3 000 (Z.M. Praha)potencionálních pacoušů.Má neustále dovču a za ní slouží starší MUDr. nad hrobem.
cit..,,nebýt práce v českém zdravotnictví.” budete sloužit 27.11.?

Ivo
10. 11. 2023 01:50
Odpovědět  Standa

To je lež. Za mě doktor na platbách bere 97kč. Je to odstupňované podle věku.

Standa
10. 11. 2023 06:27
Odpovědět  Ivo

Mě to říkala lékařka. Takže lhala ona?
Za jak dlouho bere tvůj lékař těch 97 Kč? Za den?365 dní v roce?

Standa
10. 11. 2023 06:35
Odpovědět  Ivo

Nemá smysl se s Vámi bavit.
Naučte se číst!
https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/kapitacni-platba

Boomer
10. 11. 2023 08:35
Odpovědět  Standa

.. Stando, dovoluji si upozornit, že proměnlivá sazba kapitační platby je za měsíc, nikoli za den. A je indexována podle parametrů jednotlivých skupin pacientů.

Standa
10. 11. 2023 08:39
Odpovědět  Boomer

Boo v tomto máš pravdu. Je to měsíčně.
Celá záležitost je posána výše…

Standa
10. 11. 2023 08:42
Odpovědět  Standa

Ovšem v případě IVO by mu muselo být přez 100 let! 97 Kč , kapitalizace…..nebo adolescent a to zřejmě není. I , když při sto letech se dá jistá dětinskost předpokládat.

Boomer
10. 11. 2023 08:48
Odpovědět  Standa

.. inu, já na odkazy v příspěvcích nechodím. Někdy to bývají strašné bejkárny a můj antivirus protestuje…

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 18:04
Odpovědět  Helena

Tak jedno jisté a to již dlouhou dobu. Pracují na tom, aby plebsu co nejšetrněji sdělili, že se za úkony ve zdravotnictví bude platit. To nemůže nikoho překvapit, to mají určitě ve svém škůdcovském plánu.

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 10:29
Odpovědět  Helena

Nu, bohužel, teď již má ta většina co chtěla. A nejhorší je, že ve velké většině ani nic nepochopili. Chaos a barbarství, bída a pád do žumpy, to je celá budoucnost kolonie ČR.

František
8. 11. 2023 11:16
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nemají čím to pochopit. Pfitzer jim dokonale přeprogramoval mozky. Jsou to zombie.

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 12:08
Odpovědět  František

Jste jeden z mála, který to říká jako já, totiž od dob co tuhle prasárnu na lidech vyzkoušeli.

Helena
8. 11. 2023 12:13
Odpovědět  František

Nebojte, i zombie má hladový žaludek a je mu zima.

Albi
8. 11. 2023 11:50
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jak se zdá, těm vládním žvanilům stačí, když se trasa plynu z Ruska do Evropy přejmenuje na anglicky znějící název a Rusko bude kaput.

Jak málo těm věčným puberťákům stačí ke štěstí a hlavně k pocitu vlastní výjimečrnosti. Přitom by nejspíš nezvládli ani organizovat a víést firmičku pro uhrabávání cestiček v parku.

Markýza
8. 11. 2023 19:53
Odpovědět  Albi

Albi drahá…..kéž máš pravdu! Jestli to bude плин nebo gaz je mně a mému kotlu naprosto fuk.

Markýza
9. 11. 2023 09:05
Odpovědět  Markýza

Aha, teď koukám, že jsem to blbě pochopila – jakože stačí přejmenovat a nebude to už ruský plyn 😀

Boomer
9. 11. 2023 09:14
Odpovědět  Markýza

..tak nějak podobně prý bohatí a bohabojní muslimové řeší zákaz alkoholu.. lékař jim ho předepíše pod označením “léčivý elixír”.

Markýza
9. 11. 2023 15:03
Odpovědět  Boomer

Buď – anebo říkají něco ve smyslu “Mekka daleko a Alláh vysoko”. Jednoho takového jsem znala a ten mi na tuto otázku odpověděl rozkošně, že to si musel někdo vymyslet, protože takovou dobrotu by milosrdný Alláh nezakázal 😀

Pijack
8. 11. 2023 10:48
Odpovědět  Helena

Já se nemohu přestat chechtat. Před volbami se Péťa chvástal, že posune naši zemi mezi nejvyspělejší země a vrátíme se zase na výsluní ekonomiky. Stačily dva roky a s Péťou se nebaví už ani Afričané. To je panečku posun. Ještě jeden rok a budeme dohánět Burkinu Faso. Tam se ty FVE vyplatí, protože dny jsou dlouhé a v noci černoušci spí 🙂


Mirabellka
8. 11. 2023 11:18
Odpovědět  Pijack

Dny a noci jsou tam stejne…!

pedro
8. 11. 2023 11:17
Odpovědět  Helena

A s touto vládou, začal námi pohrdat celý svět. Nikdo nechápe naši připosranost, zbabělost a co děláme za politiku. Nemáme nic společného s ukrajinou, ale dali jsme jí vše na úkor našich obyvatel. Živíme tady nácky, kteří tady jezdí v drahých autech s mobilem v ruce zajízdy, nic nedodržují a ještě námi taky pohrdají. Stydím se v cizině říct odkud jsem. Nikdo neslouží ukrajině jako my. Ta hanba, jací jsme podlézaví sráči, ta už nám zůstane. Tato země nám už nepatří, patří anglosasům.

sizok
8. 11. 2023 13:59
Odpovědět  pedro
pedro
8. 11. 2023 14:17
Odpovědět  sizok

Dík, to je svinstvo, to nemá obdoby. Co si to dovolují? Už za ropovod měli dostat po tlamě. Dokdy budou Rusové trpět to urážení a ponižování?

katango
8. 11. 2023 15:08
Odpovědět  pedro

Myslím, že Rusové, když na oplátku zabaví majetek firem USA (co u nich ještě je), na tom ještě vydělají.

pedro
8. 11. 2023 16:02
Odpovědět  katango

Pokud by byli Rusové stejní hajzli, což nejsou.

Albi
8. 11. 2023 16:25
Odpovědět  pedro

Tak co tedy po nich vlastně chcete?
Nejdřív “do kdy budou trpět to urážení a ponižování” a vzápětí pochvala, že natěstí nejsou stejní hajzli”?

pedro
8. 11. 2023 19:45
Odpovědět  Albi

Co chci? Nekradou, ale na oplátku vyhodit jejich kabely v moři by snad bylo adekvátní, nebo ne?

Standa
8. 11. 2023 16:32
Odpovědět  pedro

Juž jim to znárodnili ! Za cca 600 000 000 dolíků.

Boomer
8. 11. 2023 17:23
Odpovědět  pedro

.. už před mnoha lety Gosudar prosadil, aby smlouvy o zahraničních kapitálových investicích v Rusku obsahovaly ujednání, podle něhož je může ruský stát odkoupit od investorů a podílníků za účetní hodnotu. Nejsou tedy Rusové hajzli, ale už taky nejsou tak blbí, jako kdysi za Jelcina…

Markýza
8. 11. 2023 19:54
Odpovědět  Boomer

No…………….tak to čumim nad tou prozíravostí.

Boomer
8. 11. 2023 20:19
Odpovědět  Markýza

..to bych neoznačoval za prozíravost. Prostě jen vyvodil správné závěry z předchozích zkušeností jiných. Vono učení na cizích chybách přijde tak ňák levnějc nebo aspoň míň bolí… říkávala naše babi.

Markýza
9. 11. 2023 09:07
Odpovědět  Boomer

Tomu se ovšem přesně říká prozíravost.

katango
9. 11. 2023 10:50
Odpovědět  Markýza

Holt šachista. Je napřed ne o tahy, ale o celé hry. I kdybych mu nefandila, musela bych ho obdivovat.

Boomer
9. 11. 2023 11:50
Odpovědět  katango

.. já celé to dění vnímám jako šachový turnaj dvou týmů složených ze špičkových hráčů, z nichž jeden je dlouhodobě konsolidován, má propracované různé varianty herních strategií a průběžně vyhodnocuje jejich efektivitu a synergie.
Druhá strana to hraje tak nějak ad hoc, podle individuálních zájmů konkrétních jednotlivců.

A zase jsem u svého milovaného Clausewitze.. místo, čas a způsob boje.

Markýza
9. 11. 2023 15:07
Odpovědět  Boomer

Trojrozměrné šachy v pohybu. Mně to často připomíná i džudo….

Markýza
9. 11. 2023 15:06
Odpovědět  katango

Mám někde schovaný článeček o VVP od Petry Procházkové. Začala zjevně s tím, že mu to pěkně nandá a skončila nechtěným obdivem 😀
Mně se tedy stane velice, velice zřídkakdy, že bych někoho obdivovala – teď myslím lidi. Ale u tohohle chlápka se občas neudržím.

Boomer
10. 11. 2023 08:52
Odpovědět  Markýza

.. jo, to byla exemplární ukázka, jak to může skončit, když se do něčeho pustí a má přitom mozek ovlivněný zlobou. Se do toho zamotá jak pes za vlastním ocasem…

Standa
9. 11. 2023 11:12
Odpovědět  Boomer

Máte pravdu! Účetní hodnota podniků, fy. které se stáhly z RF dosáhla skoro záporných čísel. RF je vykoupila za hubičku…..600 000 000 000 USD, jak jsem už psal…je zisk.

Duudu Wo
8. 11. 2023 18:49
Odpovědět  pedro

A co Berel Lazar a jeho kumpanie?

Helena
9. 11. 2023 09:31
Odpovědět  sizok

Tak přemýšlejte: opravdu myslíte, že nějaký Rus má ještě nějaká aktiva v USA?
Vy byste nějaká svá aktiva v USA nechával? Myslím, že svá aktiva v USA už nikdo nemá.

sizok
9. 11. 2023 14:06
Odpovědět  Helena

Ale má. Včetně Ruské federace. A ne málo.

ijn
8. 11. 2023 12:46
Odpovědět  Helena

necháme-li o strategickém odvětví rozhodovat neandrtálce a šmelináře, bude bída možná i zkáza!!! NÁS VŠECH,…………naši BOHATÍ politici UTEČNOU??????
NEBO BUDOU SE DĚLIT O SVÉ (často i podvody a přes kupony NAKRADENÉ) BOHATSTVÍ?????

Jaaaa
8. 11. 2023 13:36
Odpovědět  ijn

Kam by utikali??

Jura S
8. 11. 2023 10:16

Němci si zavřou jaderky a sprostě vykrádají okolní země, jejich “zelený úděl” není ekologie ale “GENOCIDA prostřednictvím šílených zelených ideologií, které jsou stejně nebezpečné jako fašo ideologie méněcenných ras, genocidi židů, slovanů, cikánů a “drank nach Osten”. Samozřejmě všichni napomahači jako třeba filajova vláda jsou napomahači genocidy a zaslouží si jediný trest provaz či poptavčí četu…. A jednou lid přestaně jen čučet jak sůva….

ijn
8. 11. 2023 11:30
Odpovědět  Jura S

přístup normálních lidí: nic neplatím za CO2 =plynné (ve vzduchu max. 0,04%) hnojivo, dotěžíme uhlí v limity blokované, začneme dostavbu ETE34=ETE12 a v 2028 máme 1100MWe a za rok další 1100MWe,…..to se ale nestane, neboŤ nás řídí IDIOTI!!!

Pijack
8. 11. 2023 10:44

No ale uznejte, nebude to legrace? Už se těším, jak majitelé elektroautíček je budou zapřahat za koně. Možná i kravičky se budou hodit 🙂

Mirabellka
8. 11. 2023 11:20
Odpovědět  Pijack

Elektroauta su naskodlivejsie co sa zatial vymyslelo…vid. zahranicne portaly, medicinske.

Jaaaa
8. 11. 2023 13:38
Odpovědět  Pijack

Prosim te, kdo uz ma kone, kravy…?!!

Standa
8. 11. 2023 16:34
Odpovědět  Jaaaa

Každý má nějakou doma! Občas!

Duudu Wo
8. 11. 2023 18:52
Odpovědět  Standa

A když né doma ,tak ve vládě.

Jaaaa
8. 11. 2023 20:12
Odpovědět  Standa

Jedine ze ma doma taky vola

Jaaaa
9. 11. 2023 10:32
Odpovědět  Standa

Ty taky? Dava mleko? Nebo je to vůl a nepoznals to….

Standa
9. 11. 2023 11:15
Odpovědět  Jaaaa

Vola jsem tu poznal, Jaaa…

Ladislav 💤
8. 11. 2023 11:06

Ve svých sedmdesátičtyř let jsem dosel k názoru, že ani jedná z “vlad” od majdanu 89 neumí a neuměla vládnout!
Okamžitě to předat opět do rukou komunistů, pak to pojede jak kdysi! Vše levné a hlavně zdravé! Byty budou pro mlaďochy i elektřina, stačí? A to nejdůležitější, nebudeme podporovat zbrojení a zabijení!

Mirabellka
8. 11. 2023 11:20
Odpovědět  Ladislav 💤

Jasne, diktatura to je nase, ze jo. Tam vime na cem sme…..?!

Ladislav 💤
8. 11. 2023 11:29
Odpovědět  Mirabellka

A dnes není? Je! A dokonce fašistická diktatura a všude cenzura a banováno!

Mirabellka
8. 11. 2023 11:58
Odpovědět  Ladislav 💤

Vsak prave, uz nebudem pisat, nikto to nechape! Majte sa hezky cesky!

Mac
8. 11. 2023 12:07
Odpovědět  Mirabellka

Dobře děláš, nikdo na tebe není zvědavý.

Jaaaa
8. 11. 2023 13:39
Odpovědět  Mac

Mac je 👩👨👧??

Standa
8. 11. 2023 16:39
Odpovědět  Jaaaa

Budeme se mít,, hezky Česky. Díky , že už Mira bude držet ….a……nebude psát.

Jaaaa
8. 11. 2023 20:14
Odpovědět  Standa

Sranda je kdyz je Standa?

Standa
8. 11. 2023 23:21
Odpovědět  Jaaaa

Děkuji za pochvalu. Od tebe mě to obzláště potěšilo. Že by ,, stará ,blbá ” mě takto pochválila ?Děkuji a už raději nepiš.!!!

Jaaaa
9. 11. 2023 10:33
Odpovědět  Standa

Ach, trollatko….

Jaaaa
8. 11. 2023 20:13
Odpovědět  Mac

No na teba su vstci zhavi, Mac

Standa
8. 11. 2023 23:26
Odpovědět  Jaaaa

Diakritická známénka ti nic neříkají?Je vidět výchova ..tak..3 třída …ze slamu od bači.Věříš , že si myslím, že jsi vznikla tak, že si bača strčil zadní nohy ovce do holínek a trtkal?
Zase my tu moc o cikánských osadách tolik nevíme . Popiš svoje první zážitky.!!!

Mac
8. 11. 2023 12:07
Odpovědět  Mirabellka

Ty seš taky diktatura. Se podívej, co za zvratky sem teče z Bruselu a pak něco blábol o diktatuře. Nevíš nic.

Jaaaa
8. 11. 2023 14:46
Odpovědět  Mac

Mac dakujem ti , ze si ma urobil mudrou. Dnes sa mi bude dobre zasoavat. Ale vy sa aj tak mate zle, pretoze nemate premiera ako my! Ten napriklad neposle statnu municiu a zbrane na Ukrajinu, ALE necha zazabat zbrojarske firmy!!!! To je zmena, to je pomoc obcanom Slovenska ! No a este ma tu moc menit uroky na hypoteky, to je coo?!! Hmmm, ja zasnem. Bodka. My ostatni, co nezijeme z hypotek, co my, pan JUDr. Fuco? Co mate pre nas? Aj my sme obcania Slovenska , ci nie?!

Jaaaa
8. 11. 2023 15:04
Odpovědět  Jaaaa

Oprava JUDr. Fico

Jaaaa
8. 11. 2023 15:05
Odpovědět  Mac

Mac, precitaj si co pises!

Jaaaa
9. 11. 2023 10:35
Odpovědět  Mac

Pozor, pozor Mac vi vsechno !!

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 12:10
Odpovědět  Mirabellka

Jak jste stará, kolik jste zažila té vaší diktatury za socíku?

Jaaaa
8. 11. 2023 15:03
Odpovědět  Pavel z Moravy

Copak, otazky na vek? To se slusi? Zadna “kinderzimmer”?!

Joe Arp
8. 11. 2023 17:47
Odpovědět  Jaaaa

Klid, chtějí vědět zda jsi tak stará, jak jsi blbá.

Jaaaa
8. 11. 2023 20:15
Odpovědět  Joe Arp

Mnohem vic

Standa
8. 11. 2023 23:16
Odpovědět  Jaaaa

Ještě více než u tebe ,, stará a blbá”? Je to ještě možné?

Jaaaa
9. 11. 2023 10:36
Odpovědět  Joe Arp

Tak jak ty urcite

Jaaaa
9. 11. 2023 10:38
Odpovědět  Joe Arp

Joe ARP, HESKY TEZKY CESKY !!

jsladin
8. 11. 2023 13:08
Odpovědět  Mirabellka

A ty myslíš, že demodiktatura zlodějů a pitomců je lepší?

připravený
8. 11. 2023 15:30
Odpovědět  Mirabellka

mirabellko – vy asi neznáte: “Blahoslavení chudí duchem.”
Že ne?
Protože vy máte evidentně dojem, že v diktatuře právě nežijeme.

Standa
8. 11. 2023 16:37
Odpovědět  Mirabellka

Narod ljsem se po válce. Žádné diktatůry jsem si nevšiml. Byla poválečná doba.Víte, jak to vypadalo v Německu, Francii, Itálii atd.?Žádná demokracie, takže …držte….

Jaaaa
8. 11. 2023 20:16
Odpovědět  Standa

Standa sa rozbehl

Standa
8. 11. 2023 23:14
Odpovědět  Jaaaa

Vadí ti pravda?ANO rozběhl. Proti takovým , jako TY je třeba se rozběhnout a rozběhu je kopnout do …. pr…zadku!

Slovan
8. 11. 2023 11:35
Odpovědět  Ladislav 💤

……a zabavit všem těm šmejdům a škůdcům i ty kozí chlívky a znárodnit. Sorry nechci už moc přispívat (neodolal jsem pokušení atmosféry) ,bo se tu melou hoownaa furt dokola a nezlobte se mě to připadá už na palici. A přitom ONI nám sseroou čím dál tím více na hlavu a my jen tupě remcáme na netu. 🤣🤣🤣🤣

Helena
8. 11. 2023 11:45
Odpovědět  Slovan

Jen REMCEJTE, REMCEJTE – nemyslete si, že to rakstapo a pyjala nečte a že se jim nesvírají půlky-ale rozkaz pasáka je rozkaz, – a že se všechny tyhle příspěvky nerozletí do světa.

Slovan
8. 11. 2023 12:01
Odpovědět  Helena

Heleno, pan Štěpán to řekl na besedě v Nymburce nedavno, lidi chodí málo, nezajímá je to ale na soc. sítích ta beseda má 1,5 shlédnutí. Důvod? No sereme v koutě se ukázat i na té besedě. Franto nechoď tam abyses do něčeho nenamočil. Asi tak. 😊

Helena
8. 11. 2023 12:09
Odpovědět  Slovan

Kdyby to remcání bylo k ničemu, proč myslíte, že za pár slov chtějí zavřít Čermáka, Liskovou a další a další. Protože se toho remcání bojí, bojí se toho, že přečtením různých názorů začne vovce přemýšlet. A začít přemýšlet je první krok k činu a odporu.

Slovan
8. 11. 2023 12:30
Odpovědět  Helena

Paní Heleno tady záleží na spoustě okolností. Teď honem nevím co ten Čermák řekl, ale jste na diskuzích často, tak vidíte kdo co napíše. To by už nás tu byla půlka a všechno Volavky nejsou. Okolo roku 86 mě taky jeden soudruh řekl že jsem moc malý houwno ktré když…….A ONI (fízle) potřebují vyvíjet taky nějakou činnost, tak to zrovna odskákal Čermák. Ale jak říkám záleží na posouzení. Třeba, já nemám tlamu, proto nemohu ovlivnit xxxxx uživatelů. Tak max. babču a ještě špatně. 🤣

Helena
8. 11. 2023 12:48
Odpovědět  Slovan

Je to stejné jako když byli před 89 u moci takoví, jako Pávek. Oni si velmi pečlivě vybírají takové, které můžou velmi dobře použít jako zastrašování. Ale zároveň neschopné účinného veřejného odporu bez schopností přitáhnout pozornost davů a dát ty davy do pohybu. Třeba s p. Čermákem a p. Ševčíkem i s p. učitelkou Bednářovou hooodně narazili.

Jaaaa
8. 11. 2023 14:54
Odpovědět  Slovan

Slovan= Rus?

Joe Arp
8. 11. 2023 17:39
Odpovědět  Jaaaa

Jaaaa = tele z koliby? Koukám jak ti vadí p. Fico, co děláš tady, provokuješ?

Jaaaa
8. 11. 2023 20:18
Odpovědět  Joe Arp

Si snad jeho pravni zastupce? Tady je demokracie, nebo ne? Ja si pisu co chci a komu , a ty taky,nebo snad ne?!

Standa
8. 11. 2023 23:09
Odpovědět  Jaaaa

Provokace je asi demokracie.? Lži jsou demokracie?. Demokracie je vyřadit tě z veřejného lhaní.!!!
Každý rozumný člověk je Ficův právní zástupce a má na to právo. Nebo to popíráš a bereš mu toto právo, filcko?

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 12:20
Odpovědět  Slovan

Kamaráde, ta děcka jsou převychovaná a také většina starších. Však jsi určitě viděl dokumenty z hitlerovských sjezdů a akcí. Všichni totálně přeprogramovaní. A co myslíš, že se děje zde. To je stejný rukopis. Děti budou mít co chtějí. Na tom nic nezměníme. Pochop, že nemají v makovici nic více, než to co jim tam škůdci zasadili. To se rozloží samo a chrousty na zahrádce k pochroupání ještě najdou. Kdo chce být osel, nechť je osel, řekl Fidel. A to samé platí tady. Takže se měj.

Slovan
8. 11. 2023 14:03
Odpovědět  Pavel z Moravy

😊 😊 😊

Jaaaa
8. 11. 2023 14:52
Odpovědět  Pavel z Moravy

A takto sa menia dejiny, njekto cituje Fidela, ktory nikdy nic take nepovedal. Ked uz tak by som spomenula Che Guevaru: Venceremos !

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 15:23
Odpovědět  Jaaaa

Nevíte o Fidelovi vůbec, ale vůbec nic. Já jsem si přečetl dvakrát v originále velmi silnou kniho Biografía a dos voces. Životopis ve dvou hlasech, tam by jste se dozvěděl věci. Knihu s Fidelem ve formě otázek a odpovědí napsal Ignácio Ramonet. Takže se držte toho co víte a nepoučujte když nevíte. Když se někteří Kubánci odmítali alfabetizovat, Fidel pronesl svoji větu – Kdo chce být osel, ať zůstane oslem. A přidám citát od Leonarda da Vinciho – Chválíš li něco čemu nerozumíš, je to chyba, ale ještě horší je když to haníš. A nepoučujte mne o vhodnosti dotazu na věk. Já nepotřebuji vědět kolik je dotyčné roků, mně stačí třeba odpověď mileniálka nebo stařenka. A nebo stačí říci, socík jsem zažila v plenkách. Ono ti co ho zažili v plenkách o něm povětšinou všechno vědí, jak jsem zjistil a to i to co bylo a co nebylo.

Standa
8. 11. 2023 23:35
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jaaa už to má asi zase v plenkách!Není třeba znát věk, stačí vidět a číst tady její výplody mozkové disfunkce.Asi přechozená encefalitida. PŘEBALIT!

zuza
8. 11. 2023 21:21
Odpovědět  Jaaaa

ak myslíte pieseň Venceremos, tak to je chilská pieseň a bola zložená pre volebnú kampaň Salvadora Allende. A spieval ju Victor Jara.
Heslo Che Guevaru ale aj Fidela bolo “Patria o muerte, venceremos”

Jaaaa
8. 11. 2023 15:02
Odpovědět  Slovan

Proboha, co to je 1,5 shlednuti ?

katango
9. 11. 2023 10:52
Odpovědět  Jaaaa

Jedno shlédnutí oběma očima a druhé shlédnutí jen jedním (okem).

Ladislav 💤
8. 11. 2023 11:50
Odpovědět  Slovan

👍

Slovan
8. 11. 2023 12:01
Odpovědět  Ladislav 💤

Díky, to potěší. 🙋‍♂️

Miroslav
8. 11. 2023 12:53
Odpovědět  Ladislav 💤

Za Husákova socíku bylo vše levné a zdravé? Rychle jste zapomněl, Ladislave. Já si spíš vzpomínám, že nebylo skoro nic. Byty už vůbec ne. Ty, co se v potu tváře postavily, přidělovali komunističtí tajemníci svým poskokům a podobným uvědomělým soudruhům. Taky si vzpomínám na obrovskou ekologickou zátěž ve fabrikách a hnojení umělými hnojivy o stošest. Taky na řeky, které byly vlastně spíše odpadní stoky. Ach jo, ta pamět.
Fakt ale je, že i ta Štrougalova rudá garda byla schopnější než tahle parta mimoňů a tydýtků.

Jaaaa
8. 11. 2023 14:48
Odpovědět  Miroslav

Nebylo skoro nic, ale dalo sa to kupit !!!☺

Markýza
9. 11. 2023 15:13
Odpovědět  Jaaaa

Vložky a toaleťák ne! A bílý ponožky. A ovoce, a………….

Ladislav 💤
8. 11. 2023 15:00
Odpovědět  Miroslav

Proč furt strašíte co bylo cca před 35 lety? Dnešní komunisti by vládli na dnešní dobu. A jejich nazory jsou pořád lepší, než demoliční fašistické spolu! Ti aspoň plánovali a budovali jen NAŠI zemi, aby se měli lidé dobře.
To by jsme mohli také říkat co bylo za Masaryka bídy a střelby do dělníků a jak ho oslavují.
Dnes je dnes!

Jaaaa
8. 11. 2023 20:20
Odpovědět  Ladislav 💤

A zitra mozno nebude…

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 15:33
Odpovědět  Miroslav

Já měl tedy všechno co jsem k důstojnému životu potřeboval, dvoupokojový družstevní kvartýr za který jsem i s inkasem platil 420 Kč. A třeba zálohu na studenou vodu 9 Kč za měsíc. Vypisovat více mne již nebaví. A jelikož jsem vášnivý čtenář, tak nádherně vázané knihy i s ilustracemi od 25 – 50 Kč. To bylo třeba i za dva díly. Takže jsem asi žil jinde. Ale nic proti vám, žil jste si špatně, žil, já zase dobře a nesloužil jsem cizím otrokářským parchantům za mizerný groš.

Boomer
8. 11. 2023 16:15
Odpovědět  Pavel z Moravy

.. a kolik byl váš členský vklad do bytového družstva? Já musel v sedmdesátkách složit 30 tisíc a upsat se do pracovního poměru na deset let, abych mohl bydlet.. tak povídejte, kolik to stálo vás?

Standa
8. 11. 2023 17:40
Odpovědět  Boomer

Kup si občas knížku! Třeba u Dobrovského!Bude ti lépe. Třeba nějakou jinou pohádku!

Boomer
8. 11. 2023 17:47
Odpovědět  Standa

.. Stando, jak vy to děláte, že vždycky neochvějně píšete o čemsi ale zouplna jiném, než je tématem diskuse?
Na které ze dvou vašich alma mater jste absolvoval edukaci v tomto směru? Nebo snad nedejpřírodo netušíte ničehož o základních principech bytového družstevnictví?
Právník, a takové mezery, no toto..

Markýza
8. 11. 2023 18:10
Odpovědět  Boomer

Chtěla jsem zkonstatovat, že mu členství dali do kolébky (takhle se třeba po pětadvaceti letech dočkala kvartýru švagrová) ale to mi zase nesedí letopočty. Švagruše je ročník 60 a to se to zrovna nějak rozjíždělo.

Boomer
8. 11. 2023 19:09
Odpovědět  Markýza

.. v socialistickém bytovém družstevnictví část postavených bytů spadla do kategorie pracovně stabilizačních, já ho získal dva dny před vypršením termínu přídělu, moc se to soudruhům nelíbilo, ale žádný z možných zájemců nedokázal v tak šibeničním termínu plácnout paklíkem bankocetlí na dřevo, ač ten příděl bytu soudruzi drželi pod pokličkou v přísném utajení skoro půl roku od doby, kdy v něm ještě makali řemeslníci. Kdyby ho nepřidělili, museli by ho složitě administrativně vracet, a dostali by po kulkách za špatnou zaměstnaneckou politiku…a myslet se tenkrát muselo politicky, Halík, politicky!!
S*alo je to ještě dlouho, tak dlouhoooo…

pedro
8. 11. 2023 19:51
Odpovědět  Boomer

Podepsal jsem 10 let u firmy a za týden jsem se stěhoval do 3+1 s balkonem, zdarma!

Boomer
8. 11. 2023 20:22
Odpovědět  pedro

.. družstevní nebo státní 3+1, toť otázka!

Boomer
9. 11. 2023 12:00
Odpovědět  Boomer

.. opičko s palečkem rudě otlačeným, v té době byl totiž zásadní rozdíl mezi družstevním a státním bydlením. Obecně to státní bylo levnější, díky přerozdělování státního rozpočtu. Ve státním si socialistický stát hýčkal spolehlivé soudruhy a soudružky, vojáky, esenbáky, stbáky, ouředníky a učitele.. tzv. nádeníky režimu. My družstevníci jsme to měli dražší tak zhruba o 100%, moje náklady na provoz 3+1 na konci sedmdesátek dosahovaly 906 Kč měsíčně.
Tak papej banány a pilně obsluhuj tlačítko, primáte nižšího druhu…

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 18:30
Odpovědět  Boomer

Když jsem šel pracovat do textilky, podepisoval jsem 10 letý pracovní úvazek za přidělení podnikového bytu. Po několika letech jsem odešel, byt musel opustit a koupil jsem si družstevní, kde jsem složil 3000 Kč a po převzetí něco přes 18000. To bylo klasické stavební bytové družstvo, kde jsem samozřejmě jinak nic nepodepisoval. Po splacení anuity, která činila 50 Kč měsíčně, tedy 600 Kč za rok někdy těsně na začátku milénia byl byt splacený a převeden do osobního vlastnictví. Ta splátka anuity činila nějak kolem 18000 Kč za těch asi 30 roků. Pokud vím, tak výstavba toho 2 pokojového bytu přišla družstvo asi na 75 000 – 80000 kč. Polovinu hradil stát. Nu a ten zbytek členským vstupním poplatkem, doplatkem při převzetí a potom tou splátkou anuity. Tož asi tak.

Boomer
8. 11. 2023 20:37
Odpovědět  Pavel z Moravy

.. jenže vy jste si nekupoval družstevní byt, vy jste zaplatil vstupní členský podíl a družstvo vám umožnilo užívání části jeho majetku. Něco jako současný leasing. A převod družstevního podílu ve formě bytu do osobního vlastnictví byl už jen bonusem nové doby. Něco takového totiž v původních stanovách SBD nebylo, vždy se v nich psalo jen o podílech na majetku a málokdo si uvědomoval, že se může také stát, že se bude podílet i na ztrátě hodnoty majetku družstva. Což pochopili někteří družstevníci až příliš pozdě, poté co si nedokázali uhlídat svoje zvolené družstevní hospodáře. Nějakou dobu jsem byl v představenstvu SBD a poté i SV(Společenství vlastníků) a jsem dodnes rád, že jsem dokázal některým věcem včas zabránit. A odcházel jsem s tím, že i přes nesmyslné pindy některých vlastníků za mnou zůstala kupříkladu plusová položka cca1. 200 000 Kč, kterou nám musela vyplatit firma za nedodržení termínu zateplení domu. A ještě museli na vlastní triko dát do pořádku kulišárny, na kterých chtěli ušetřit..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Miroslav
8. 11. 2023 18:54
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nenapsal jsem nikde, že jsem žil nějak špatně. Byl jsem mladý, a to bylo samo o sobě dobré.
Vždy někomu sloužíte. Teď i tehdy. Vymanit se z nastaveného systému asi nějak jde, ale není to snadné.
Reagoval jsem pouze na Ladislavovu glorifikaci minulého režimu. No, každý to vidíme a pamatujeme trochu jinak. Asi podle našich zájmů, potřeb a preferencí. Někomu to možná nestačilo, zavřít se ve “svém” družstevním dvoupokojovém bytě, umýt si nohy ve studené vodě a přečíst si vázaného Neználka ve slunečním městě od Nosova či čučet v bedně na Okres na severu a nebo na Muže na radnici. Moc víc už pak totiž nemohl.
Dneska vláda oživuje represivní praktiky minulého režimu a jinak se celkem o nic nestará, protože je pravděpodobně úplně neschopná a možná i zaprodaná cizím zájmům, jak naznačujete. Možná, že tzv. demokracie je už ve stavu, kdy se do vedení státu dostávají naprostí trotlové. Schopní lidé do politiky moc nechtějí, protože je systém prostě semele. Asi jsme odsouzeni k tomu, abychom “narazili do zdi”.

pedro
8. 11. 2023 19:57
Odpovědět  Miroslav

Uvědomte si, že vše nastavují bohatí. My ani netušíme, že bez pracujících nejsou nic a peníze si můžou nacpat do řiti. Náš problém je ten, že se nemůžeme spojit, nedovolí to.

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 20:12
Odpovědět  Miroslav

Sakrblé, já mám doma kolem tisícovky knih, převážně vázaných s nádhernými ilustracemi a pár i v kůži. 80% z nich jsou knihy západních spisovatelů. Asi jste do Knihy nechodil. A ty knížky byly natolik levné, že jsem si kupoval třeba i tři najednou. Jak jsem napsal povětšinou v rozmezí 30 až 50 Kč. O brožovaných nemluvím, toť zbytečné. A zábavy s přáteli a s dalšími rodinami jsem měl tolik, že ani nevím, že nějaký Okres na severu dávali. Ale mimochodem viděl jsem to až na televizi JOJ a určitě to bylo hodnotnější než veškeré sra.čky z celé té pakultury dneška. Takhle zkorumpovaná společnost jako je tato, tu asi již nelze ani pohledat. Ale každý máme svůj názor, já svůj, vy svůj. Od toho jsou diskuze. Ovšem v této naší kotlince se ctí pouze jedna jediná pravda, pravda kapounů zvyklých neustále okrádat a ždímat své ovce. A že jim té většině již ty mozečky vymyli dokonale. Vždyť tady se možná za chvíli dozvím, že za socíku nebyli ani lékaři a škola byla pouze pro bohaté. Ti současní co mění historii a paměť to dělají s chutí. Vždyť přece i sudetští Němci byli ” hodní ” a pak tedy nevím kdo řval, že chce za vůdcem do říše. Takže měňte historii co možná nejvíce, ona v budoucnu ukáže dráp

Miroslav
8. 11. 2023 20:59
Odpovědět  Pavel z Moravy

Gratuluji, máte krásnou sbírku knih. V případě nouze ji můžete prodat. Ale nevím komu. Dneska už moc lidí knihy nečte.
Jen by mě zajímalo, jak víte, že jsem si žil špatně a do Knihy nechodil? No nic, jste holt sečtělý?-)))
Jinak knihy v přepočtu k příjmům v osmdesátých letech až tak levné nebyly.
Spíše více zdražily jiné komodity, jako energie a voda, a tak nám na nákup knih už zbývá méně peněz. Taky je o hodně víc lákadel, za co peníze utratit.

Pavel z Moravy
9. 11. 2023 10:00
Odpovědět  Miroslav

S. Moscati- Foeničané, nádherná kniha, 60 stran černobílých a 4 strany barevné přílohy, vázaná, 238 stran – 37 kčs. Alfred Manfred- Napoleon Bonaparte , vázaná, 592 stran, 53 kčs, Rekové a Rebelové sladké Francie- vázaná, seznam obrazových příloh, 21 černobílých, 12 barevných, 376 stran, 44 kč a tak bych mohl pokračovat dále a dále. Já obyčejný seřizovač v textilce jsem si v pohodě mohl dovolit kupovat tyto knihy, chodit na kvalitní filmy, zajet občas do divadla až do Opavy, navštěvovat s přáteli různé výstavy, muzea, chodit s přáteli na zábavy a jezdit jako velký fanda Baníku až do Ostravy na fotbal. A kvalitní české levné potraviny, které splňovaly ty nejnáročnější normy si člověk mohl dopřát kolik chtěl. V našem malém městě byla tehdy dokonce i prodejna ryb což nebylo tak běžné a nemyslím pouze mražené, ale čerstvé ryby v kádích. To nynější kapitalističtí předáci od 89 celé národní hospodářství rozkradli a vyprodali, zemi zadlužili tak, že dalších několik generací dětiček to nebude schopno splatit. Oni si místo knih a LP desek mohou udělat sbírku krabic, aby se jim pohodlně leželo pod mosty až dorazí veškeří lichváři světových bank a budou chtít splatit ten dloužek, který tady

Pavel z Moravy
9. 11. 2023 10:10
Odpovědět  Pavel z Moravy

kapitalistické panstvo nadělalo. Jak mohou být lidé tak hloupí, aby nepochopili, že vše budou muset zaplatit. Pár dacanů zadlužilo celou zemi a oni přijdou, o to se nebojte a z dětiček vysají vše až do poslední špetky. Nejprve přijdou na řadu lesy, pole, louky, rybníky, historické památky a pak to další. Nebo si myslíte, že vám ty dloužky odpustí jako třeba Rusko Kubě. Vaši noví kapitalističtí přátelé tak laskaví nejsou a nebudou. Ti vás vycucnou do morku kostí. Ale holt, tak povzbuzujte mlaďochy jak krásný a úžasný je svět kapitálu, ale jen do té doby, než vám vezmou střechu nad hlavou. Ale co mně je po tom, si můžete říci, každý svého strůjce štěstí. Ti mlaďoši se budou moci třeba obrátit na církev, ti jsou zabezpečeni, třeba postaví z lásky k bližnímu i chudobince. Národ si vybral, jeho volba.
.

Standa
8. 11. 2023 17:37
Odpovědět  Miroslav

Žvaníš kraviny a nějak nesouvisle,, blbe,odpadní stoky jsou dnes dnes plné ,,umělé hnojení je dnes v laufu, žádný hnůja močůvka…. Pouze půda je prodaná . Lesy jsou v pr..čicích, není voda. Nejsou krávy r.89 640 000 -dnes cca 200 000 a farmáři se s nimi loučí -nevyplácí se to .Lidé obnovují zahrádky a začínají pěstovat vlastní zel.Všechno prodané od průmyslu , ty debile, po sklárny , které končí! Odkud jsi spadnul, placený provokatére? Od Rakušana? Bylo vše ! Dostal jsem byt -zadarmo, dnes se rodiny tísní bez bytů u rodičů , nemají na něj.Výlohy jsou opticky plné, pouze na to není. Inflace, smrad, neštovice!
Mám těch lidí, luláku, plné kanceláře. Exekuce, ..dluhy a ty, smrade, si tu dovoluješ takhle přihloupě kydat.

Miroslav
8. 11. 2023 18:16
Odpovědět  Standa

Proč jsi tak sprostý, soudruhu Stando? Šlápl jsem ti na kuří oko?
Bylo vše? Ale jdi.
Dostal jsi byt? Zadarmo? Možná dostal. Musel jsi být hodně uvědomělý. Většina lidí byt nesehnala ani za peníze.
Byla to jiná doba. Já bych ji zpátky nechtěl.

Boomer
8. 11. 2023 19:31
Odpovědět  Miroslav

.. kecá, kupříkladu u nás družstvo hnojí čistou kejdou z kravína, digestátem z bioplynky, klasickým hnojem, to vše v kombinaci se zaoráváním přebytečné slámy a řepkové řezanky s přídavkem strojených hnojiv. Holt Standa je sice dvouvysokoškolák, jak o sobě tvrdí, ale toto jeho tvrzení je taky jeho jediným důkazem tohoto tvrzení. ;o)))))

A znám několik těch “chudáků postižených exekucemi”. Lidi rozumu mdlého a charakteru ještě mdlejšího, kteří si nedokáží nic odepřít, hlavně chlast, cigára, elektrické koloběžky, soundbary, ajfouny s volnými daty, satelit a hlavně velikou, hodně velikou telinu na zdi, aby jim neušlo s kým která celebrita zrovinka píchá, a k vánocům od ježíška zimní “šnorchlovačku v hurgádě”, jistěže na půjčku a bez přečtení těch protivně malých písmenek v úvěrové smlouvě.
A potom čumí jak Němci na orloj.

Tenhle náš model kapitalismu stojí za pendrek, alébrž ho vytvořili z velké části komunističtí renegáti, ale pro mě furt lepší než ten jejich předchozí socialistický experiment. Když stejným dacanům umožníme opakovat jejich předchozí dacárny, nemůže z toho vzejít zase nic jiného než dacárna…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Miroslav
8. 11. 2023 19:57
Odpovědět  Boomer

 Holt Standa je sice dvouvysokoškolák, jak o sobě tvrdí, ale toto jeho tvrzení je taky jeho jediným důkazem tohoto tvrzení. ;o)))))”

Takže VUML a co ještě?

Boomer
8. 11. 2023 20:42
Odpovědět  Miroslav

.. to si netroufám odhadovat, občas tvrdí že práva a něco technického, ale když potom napíše “kultůra” nebo i jiné skvosty, pochybuji i o tom VUMLu…

Markýza
8. 11. 2023 20:03
Odpovědět  Boomer

Podepisuju.
Mimochodem, na našich šírých rodných lánech se po plyšáku hnojilo hnojem, na každém rohu byla kupa – než se vstoupilo do naší drahé Ůnie. Pak se spustil kolotoč dotací na hnojiva……z lánů zmizel veškerý život. A bylo jak za Husáka…….
Loni pekelně hnojiva podražila – děkuji, Vladimire Vladimiroviči. Protože hnůj se nám vrátil v plné parádě, ba i ta prasečí kejda, která sice příšerně smrdí, ale to je fuk. Dá příroda, že s hnojem se navrátí i trochu živáčků.

Jaaaa
8. 11. 2023 20:29
Odpovědět  Boomer

Aha, a toto i umoznil?

Boomer
9. 11. 2023 09:25
Odpovědět  Jaaaa

..milá AI, nejsem schopen odpovědět na vaši otázku, neboť postrádá smysl. Zkuste to znovu a jinak…

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 20:30
Odpovědět  Boomer

Tak buďte rád, že žijete v dacárně. Proč to stále omílat,že? Kapitalismus je váš svět, tak ho zde máte a přitáhli vám ho sem ti správně orintovaní kapitalisté západu. Akorát si našli tady k tomu vhodné týpky, třeba nejlepšího ministra financí, teď je tam další jednička na postu tohoto ministerstva. Nebo, že by nedejbože SSSR importoval kdysi do států plno tajných komunistických kádrů, kteří to tam tak rozesrali a proto je dnes to co je? V tomto světě je možné i nemožné vše. Ale aby jeden věděl vše a ten druhý dle něho nic, nu není to trochu podivné. Jeden má rád socík, druhý kapík, třetí feudalismus, ale pořád by měli spolu nažívat jako rozumní a slušní lidé. Já s tím nemám problém, ale jak je vidno, někteří ten socík nemohou strávit. Jak dlouho se chcete všichni vymlouvat na socialismus? Vždyť zde již stavíte 34 roků kapitalismus a hle, nyní vidíme kde jsme. Nemohu říci nic jiného než, že v prd.eli.

Boomer
9. 11. 2023 09:27
Odpovědět  Pavel z Moravy

.. a už zase mi vkládáte do hlavy myšlenky, které jsem nenapsal, už zase si po svém vykládáte to, co jsem napsal a snažíte se mi podsunout, co jsem tím myslel. Že by se nám tu rodil další Standa?

Pavel z Moravy
9. 11. 2023 14:08
Odpovědět  Boomer

Nu, jestli jsem to dobře pochopil, takže pro vás lepší dacárna než socík, to nemůžete popřít, tak váš komentář vyznívá. Ale k čemu dohady, já nevím jak vy, ale já jasně vidím v čem žiji. A na to nepotřebuji ani žádné další úvahy.

Boomer
9. 11. 2023 19:56
Odpovědět  Pavel z Moravy

..ona ta současná dacárna má pořád aspoň jednu výhodu proti socíku… když v ní člověk už nechce žít, může klidně sbalit bágl a odejít aniž by riskoval, že ho na hranici nějaký uvědomělý komunistický poskok prostřílí jak řešeto…

Burák
9. 11. 2023 20:06
Odpovědět  Boomer

Ten digestát z bioplynky je ale právě ten problém. Nezral bych nic z toho pole, fuj. Opět jedna věc o které se nepíše. Všechno stojí už za hov… A dokud vlastní smrti neprokážete zdravotní rizika, nezmění se nic. Nějaká prevence už nikoho nezajímá, dokud neprokážete opak. Super život plný zdravotních rizik a zbytečné smrti 😔

Boomer
9. 11. 2023 20:19
Odpovědět  Burák

.. no tak o tom napište něco vy, pokud jste tak dobře informován. Rád se poučím a předem děkuji za odbornou edukaci v tomto směru…

pedro
8. 11. 2023 20:06
Odpovědět  Miroslav

Já jo, to jsem nadával na komouše, ale fašisty nesnáším.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaaaa
8. 11. 2023 20:27
Odpovědět  Miroslav

Suhlasim !!

pedro
8. 11. 2023 20:03
Odpovědět  Standa

Dnes jsem si koupil prý české hovězí na polévku. Po uvaření polévka bez oka, bez chuti, maso bez chuti. Vysvětlí mi někdo jak je to možné? Koupené v makru, 1.44 kg žebra -159 kg. Už nikdy, ale vojeb luxusní. Kde to jsme? Ty krávy žerou beton?

Miroslav
8. 11. 2023 20:40
Odpovědět  pedro

Možná neumíte vařit:-)))
To byl jen ftip, sorry jako.

Helena
8. 11. 2023 21:00
Odpovědět  pedro

Od kamaráda/lékaře-co rád vaří/ máme vychytávku: maso na polévku po umytí vodou pokapat maličko octem, promnout a pak teprve dát vařit. Ocet uvolní z masa i kostí všechny minerály a chuť, vývar je pěkně čirý s výbornou chutí, ocet tam není vůbec cítit-vyvaří se. Jinak už vývary nedělám.

Markýza
9. 11. 2023 14:44
Odpovědět  Helena

Jestli se pak nemusí čiřit, tak to beru!

Markýza
9. 11. 2023 09:14
Odpovědět  pedro

Zkuste farmářské hovězí. Je podstatně dražší (tak si ho holt dáte méně) ale podstatně lepší. Oka se ovšem dělají buď tím, že si koupíte hodně lojové, nebo k tomu přihodíte jednu – dvě morkové kosti. Chuť polévce dodáte zeleninou, kterou vaříte spolu a novým kořením, troškou pepře a zázvoru, případně snítka tymiánu, nejlépe čerstvého 😉

Jaaaa
8. 11. 2023 20:26
Odpovědět  Standa

Preboha stopnite toho Standu !

Boomer
8. 11. 2023 21:30
Odpovědět  Jaaaa

.. žádné takové! Standa je náš, ať je jakej je.. je s ním legrace, kterou vy ovšem asi nechápete, to je prokletím AI(Artificial Intelligence). ;o))))

zuza
8. 11. 2023 21:47
Odpovědět  Miroslav

Neboli byty???? V Bratislave sa v r. 1972 sťahovali prví obyvatelia do Dúbravky, my sme sa sťahovali v r. 1975 už medzi poslednými na sídlisko, ktoré malo 15 tis bytov, kde už boli školy, škôlky, obchody…. Počas 2-3 rokov sa dostavalo 15 škol , možno 20 škôlok a jaslí, 2 veľké zdravotné strediská, 2 veľké nákupné centrá, 5-6 menších obchodov, pošty. A už sa stava aj Petržalka, ktorá bola možno aj 5 – 6 x väčšia, vrátane infraštruktúry. Tie byty ľudia dostali pridelené a dnes som videla inzerát, kde predávali 4izbový byt z r. 1975 (podľa Vencu Láhvu králikáreň) v pôvodnom stave za 210 tis. Eur. A u vás sa stavalo v Prahe celé Južné mesto. Od r. 1990 neviem o tom, že by napr. niekde v Bratislave odovzdali novú školskú budovu. Ešte aj petržalská nemocnica a nová budova SND bola postavená ešte za socíku, už to bolo treba len dokončiť a spustiť prevádzku. Odvtedy sa stavajú len byty za milióny, aby mali zbohatlíci kde investovať nakradnuté prachy, kancelárie a nákupné centrá. A ešte a montážne haly, aby mal kde plebs muklovať za minimálku. A u nás ešte nemocnicu Bory, kde Penta investovala naryžované milióny a za účelom ich znásobenia.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
9. 11. 2023 10:42
Odpovědět  zuza

Zuzo, tady s tímto u našich kapitalistických přívrženců nepochodíte. Oni vědí své. Ale zapomínají se zmínit, že jejich kapitalističtí předáci tady vše od 89 rozprodali, do svých kapsiček přeprodali, cizím magnátům rozdali a celkově zemi zruinovali. A oni sami svým dětičkám stvořili dluhový kalendář. Země po komunistech bez zadlužení, nyní s úctyhodnými dloužky 260 000 Kč na každého tvorečka i toho čerstvě narozeného bude muset omladinka splatit. A to bude setsakra bolet, neboť tento vládnoucí plutokratický kapitál moc laskavé srdíčko mít nebude. Ten neodpouští a prašulky už vůbec ne. Takže se těšte, všechny dobroty se již sežraly, teď přijde na řadu platba úroku. A tato země už toho moc nemá. Nějaké pole, louky, lesy, rybníky, pár historických památek, protože některé již vlastní naše spřízněná šlechta, které nestačilo to na co si přišla za feudalismu. Nu a pak je tady asi již jen bytový fond, neb těch pár montoven my nevlastníme. Jo, Argentina nám klepe na dveře. Žeby, žeby pomohli ti Číňané, tak jako zmíněné Argentině? Ale zadara to také nebude. Takhle již tento svět nefunguje. To levné bydlení, potraviny, školství a zdravotnictví bylo možné pouze za socíku, no a to už je pryč.

Pavel z Moravy
9. 11. 2023 10:59
Odpovědět  Pavel z Moravy

A jelikož se to již nikdy nevrátí a s těmito přeformátovanými generacemi by to ani nebylo možné, hlídejte si každou korunku, neb nikdy nikdo neví kdy jí bude potřeba. O cílech nadnárodního kapitálu ohledně ožebračení této země není zapotřebí pochybovat. Takže jak jsem řekl paní Zuzo, příznivcům kapitalismu nic nevysvětlíte. Těm to vysvětlí až finanční žraloci, kteří je úplně oholí a pošlou pod mosty. Ale z jejich hlediska byl přesto ten socík ” odporný”. Měli by se ale zeptat těch, kteří třeba ve státech leží pod papundeklem na ulici jak úžasný je ten blahořečený kapitalismus. Ale oni to moc dobře ví, ale drží lajnu. Proč tak socík nenávidí je zřejmé, nedovolil jim ležet pod těmi mosty. Holt každé zřízení má své plus a mínus. A oscilace kolem středu je dána pouze rozumným a to této zemi nehrozí.

Markýza
9. 11. 2023 15:12
Odpovědět  Miroslav

Já dodávám pro zapomněnky, že byly celosvětově čtyři stupně znečištění řek – Labe mělo ovšem svůj vlastní, pátý stupeň. Tam bylo o zdraví se ponořit (vlastní zkušenost).
A ta hnojiva – jéje: To byla ta slavná kauza, jak v Říčanech pohnojili tak, že jim tam chcípali králíci a kočky……mrtvé lesy na Jizerce a na hřebenech Krušných hor…….k tomu Štrougalovi: jenže to byl jediný inteligent široko daleko.

janle57
8. 11. 2023 14:59
Odpovědět  Ladislav 💤

Jak správně článek uvádí,za Štrougala byly peníze na to vybudovat Transgas,100%
se ruským plynem téměř za babku doživotně zabezpečit a ještě vybírat tranzit.poplatky
od Helmutů,dneska nejsou prachy na nic jiného než na F-35,takže jsme neměli na to ho
opravovat,tak jsme ho museli s velkou pompou i se zásobníky Helmutům za facku prodat,
aby nám v něm mohli dodávat o 400% předražený ten stejný ruský plyn.

Gales
8. 11. 2023 11:44

Kdyby tak čeští jidáši chtěli tak by byla elektřina zajištěna na 800 let.Stačilo by nechat Rusy postavit u nás jejich nejnovější atomovku a využít v ní naše vypálené palivo.Lidi si se*ou do vlastního hnízda když je nechávají vládnout.

Slovan
8. 11. 2023 12:03
Odpovědět  Gales

Jó máš pravdu, ale je to z Ruska a to je pro spousty dementů v naší kotlině nepřípůstné.

Ladislav 💤
8. 11. 2023 12:29
Odpovědět  Slovan

Neboj, oni tam nebudou na věky. Když už i na Primě pustili Sovětsky film znamená, že se něco pomalu děje. Óó kéžby to šlo rychleji!

Slovan
8. 11. 2023 14:01
Odpovědět  Ladislav 💤

Jó máš pravdu, také pár týdnů zpět pozoruji že ledy tají. 😊

Jaaaa
8. 11. 2023 14:49
Odpovědět  Ladislav 💤

Jeden film este nic nezmeni…..

Ladislav 💤
8. 11. 2023 15:03
Odpovědět  Jaaaa

Díky i za něj. Nesmí se dnes ani vyslovit Sovětský, nebo Rusko! Jen se oslavuje vraždíci Amíci, Banderovci a židáci! A to je in? Fuj!

Boomer
8. 11. 2023 16:24
Odpovědět  Jaaaa

.. joó, to jsou ty reflexy z dob socialismu.” Včera už o tom mluvili v televizi, zítra už to určitě soudruzi nahoře budou řešit.. povídaly ženské před sámoškou!”

Gales
8. 11. 2023 17:19
Odpovědět  Boomer

Blažková říkala ,,Zlatí komunisti”. A ta ví všechno.

Boomer
8. 11. 2023 17:52
Odpovědět  Gales

.. a je ta Blažková směroplatná?

Markýza
8. 11. 2023 18:11
Odpovědět  Boomer

A moha bych ji vidět?

Gales
8. 11. 2023 19:14
Odpovědět  Boomer

Máňa to říkala taky.A ta má známost na OPBH.

pedro
8. 11. 2023 20:12
Odpovědět  Boomer

Machýrci, bez komunistů dřete v montovnách za rohlík od 1968.

Boomer
8. 11. 2023 20:46
Odpovědět  pedro

..ale prdlačky, švagrová. Montovny máme díky komunistům, co si začali hrát na kapitálisty, ač netušili co to obnáší. A skuteční kapitálisti jim zacpali huby drobnýma, velké shrábli sami, Jen blbec by to neudělal, jen blbec to nechápe.. to jsou ty paradoxy doby.

Standa
8. 11. 2023 17:47
Odpovědět  Boomer

Myslíš , ty reflexi ze socialismu”. Jo, postůj si frontu na zubaře.Pokud ho máš! Pediatři -nejsou, penicilín -není. Na operaci kolena 1 rok-na lázně -nedosáhneš- dříve zadarm.Korupce všudezdejší ,podívej na Ikem….Běž se podívat do Pařížské…plné výlohy..kabelka cca 80 táců…samozřejmě plná výloha, kdo na to má , že? Možná TY!

Standa
8. 11. 2023 17:57
Odpovědět  Standa

Reflexy….

Boomer
8. 11. 2023 21:07
Odpovědět  Standa

.. Stando, zubaře mám epes rádes, o jakém se mi za socíku ani nezdálo. Dvakrát do roka kondiční prohlídka, objednání vždy po prohlídce, připomenutí termínu ještě den předem, otevřou se dveře ordinace na minutu přesně, žádné čekání. Jednou do roka kontrola na parodontologii FN.. OK, za rok se těšíme na shledanou. Dvakrát do roka dentální hygiena za 800kč. Vždy a všude příjemné prostředí, precizní práce, oboustranně vstřícné chování. Korupci neznám, neřeším, nepoužívám.
Operaci kolena jsem se vyhnul díky perfektní práci soukromé fyzioterapeutky a svojí vlastní vytrvalosti. Pro systém jsem byl 40 let klient co se vyplatil, tak dnes nemá problém mi něco z toho vrátit. Krev, pot a úsměv od ucha k uchu, Stáníku. O svoje zdraví jsi se měl starat průběžně, a ne se povalovat jako lemra někde v kancelářích, o kterých nám tu básníš. ;o)))
Paragán maká, paragán nekňučí! Má zdravé reflexy a nemá písemný projev jako absolvent inkluze…

Markýza
9. 11. 2023 09:16
Odpovědět  Boomer

No a já pořád tutéž – za sociku, jako za kapiku 😀

Boomer
9. 11. 2023 12:08
Odpovědět  Markýza

.. no, já měl zubařů za socíku několik, první byl kapacita, mezi tím nic moc, než se mi podařilo najít poslední a perfektní socíkovou v mém věku, ale ta pře několika lety ukončila činnost ze zdravotních důvodů. Ovšem kapitalistická náhrada stojí za to!! Klobouk dolů…

Boomer
8. 11. 2023 16:21
Odpovědět  Ladislav 💤

.. máte-li na mysli film Pilot; Boj o přežití, tak potom na Primě pustili film natočený v Ruské federaci.
Sovětský svaz oficiálně přestal existovat 31.prosince 1991.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladislav 💤
8. 11. 2023 17:24
Odpovědět  Boomer

Děkuji, ale pozor, v popisu na programu ani náznak či film to je a z kterého roku byl. Jinak vždy napsáno.

Boomer
8. 11. 2023 18:02
Odpovědět  Ladislav 💤

.. no, já televizi nemám, ale tak nějak si pamatuji, že u každého filmu běžely nějaké úvodní a závěrečné titulky, z nichž bylo možno vyčíst, kdo, kde, kdy film natočil, za čí peníze, kdo mu odborně radil a pomáhal. A za Husáka i jindy bylo slušností trpělivě a se zájmem titulky sledovat až do Конец фильма.
A vy jste viděl jen programovou nabídku a film už ne?
Pokud je tomu tak, o čem tedy chcete diskutovat? 

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
8. 11. 2023 18:12
Odpovědět  Boomer

Dnes ale skutečně dost často chybí rok výroby – a to i u knih, jak jsem tuhle s úžasem zjistila.

Boomer
8. 11. 2023 18:41
Odpovědět  Markýza

..ale zde si píšeme o konkrétním filmu, na jehož konci běží titulky, sice v azbuce, ale to by pro milovníky socialistického blahodárna nemělo znamenat problém. Mosfilm © 2021
U knih je stále častěji číselný údaj o roku vydání doplněn či přímo nahrazeno kódem ISBN, z něhož lze zjistit vše potřebné. Najdete ho na začátku knihy, na listu zvaném Impresum/Autorská tiráž, někdy též na konci knihy na předsádce.

Boomer
8. 11. 2023 18:44
Odpovědět  Boomer

.. jen pro úplnost, film není nutno shlížet v TV vysílání, je také ke stažení na různých web adresách, což občas činím. A titulky mě zajímají vždy…

Boomer
8. 11. 2023 20:00
Odpovědět  Boomer

.. Kočkine, stažení filmu není totéž co stažení dámských kalhotek! Ale pro tebe je obojí tak jako tak už dlouho nedostupné…

Markýza
8. 11. 2023 20:06
Odpovědět  Boomer

Prokrista – co zase to za kód?? No budu já na starý kolena luštit kódy, ne? Někde mají i takový ten čtverečkovaný čtvereček, co se naň přiloží mobil a víte fšechno……no tak to zas není nic pro mě.

Boomer
8. 11. 2023 21:11
Odpovědět  Markýza

.. ISBN je čárová klasika, někdy jen vyjádřená číselnou řadou s předem danou strukturou. Ale já to neřeším, já si knihu osahám očichám.. pro mě je to krásná vůně. Datum vydání není podstatné, ale obsah jo…

katango
9. 11. 2023 10:58
Odpovědět  Boomer

Ano, knihy voní jako sám čas, hlavně ty starší.

Markýza
9. 11. 2023 15:18
Odpovědět  katango

A mluví mezi sebou, když je máte v knihovně – jak by vám potvrdil Knihovník Neviditelné univerzity. Ani nemusejí být magické.
A ještě skvěle izolují!

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 12:23
Odpovědět  Gales

Galesi, pochopme, že jsou přeprogramovaní a bez důstojnosti. Vyrobili z nich třídu otroků, která jim bude sloužit. Rok 1989 rozhodl.

Veny232
8. 11. 2023 12:37

No jo no…to co tu podvody vládne…je tak hloupé…že ani dva roky jim to pořád dokola opakovat,nestačí…
Jinak to čtu jen ob řádku…protože v tom není nic, co bych nevěděl už deset let…že to tak dopadne…
10let bojuju aby se to nestalo…
Jenže těch pár rodin co nám tu vládne, na tom ku.re.vsky bohatne…
A protože Pětimor jim patří…nic se na tom nezmění…
Dokud lidem nedojde,že se mají zvednout.
Ale je jistě dobré to Pětimoru a jejich voličům neustále otloukat o hubu…třeba jim to někdy dojde…
I když…spíš né…bez ironie.
Však se na to podívejme…Fiala,Černochová,Pekarová,…Bartoš,Jurečka…atd…to nejsou Politici.
Ale fanatici! Psychopati,přesvědčení,že jejich vidění světa je to jediné správné,psychopati toužící po moci tak moc,že se neštítí se k ní dostat jakýmkoli způsobem…to je neklamná známka psychopata.
Takové sestavě nic nevysvětlíte ani za 5 let…ještě na šibenici budou vysílat signály.

katango
8. 11. 2023 13:37
Odpovědět  Veny232

Zapomněl jste napsat, že jsou to taky pitomci.

Přečtěte si. Zvláštní pozornost věnujte druhému komentáři (Pijack).
https://pravyprostor.net/?p=168314

Jaaaa
8. 11. 2023 14:59
Odpovědět  Veny232

Aussengeländři?!

sergej
8. 11. 2023 15:04
Odpovědět  Veny232

Ěstli mají tfujzra tak ještě z rakve v hrobě v bluetooth, roboti.

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 16:06
Odpovědět  Veny232

Veny, těm škůdcům to opravdu nevysvětlíme, a většině přeformátovaných také ne, takže tak.

pedro
8. 11. 2023 20:25
Odpovědět  Veny232

Ano Veny, od 89. tady vládne cca 200 rodin, navázaných na anglosasy, proto mají vše najisto a zajištěný život na dlouho. Nedovolí jiný systém, víme kdo je drží. Škodily od 48. až se to povedlo. Nenápadně dosazovali do ksč svoje lidi a tím to zlomili. Čalfa, Dyba, Dlouhý, Rychetský, mnoho dalších.

sergej
8. 11. 2023 15:01

🙂 Co, vylezete ven a zakřešete si kulema o mraky až budou blesky létat, nebo to samé uděláte se zaprodanci a potom uvidíte i v noci po sepnutí vypínače, cvoci businessmanů. Nebo vexláků jak je ctěná libost.

zuzana
8. 11. 2023 15:52

Studie: V jedné dávce mRNA vakcíny proti COVID-19 jsou miliardy kopií zbytkové DNA

https://aktax.cz/studie-v-jedne-davce-mrna-vakciny-proti-covid-19-jsou-miliardy-kopii-zbytkove-dna/

zuzana
8. 11. 2023 16:30

Rusko obviňuje USA z využívání Afričanů pro biologický výzkum

https://aktax.cz/rusko-obvinuje-usa-z-vyuzivani-africanu-pro-biologicky-vyzkum/

Jaaaa
8. 11. 2023 16:49

Ako poznam trolla, prosim pekne? Nie som hacker, ani IT. Tak sem nepiste take blbosti….lreagovat na trolla nie a podobne…hallooooo !

unor 2022
8. 11. 2023 16:57

Jeste tu nezaznelo .. uz nikdy ODS.

zuzana
8. 11. 2023 17:07

Diplomacie USA je ignorována na všech frontách

https://aktax.cz/diplomacie-usa-je-ignorovana-na-vsech-frontach/

JoFa
8. 11. 2023 17:43

Keď to tu čítam, príde mi, že vy nebojujete proti systému, ale bojujete proti sebe! Vám to príde normálne, že váš revolučný výtlak sa rovná diskusii v krčme a tie palce hore- dole to ešte umocňujú?, redakcia -zrušil by som to, nič dobré…
Je tu drvivá väčšina dôchodcov, ktorí už nič nechcú riešiť, no zato hodně pokecujú, povedal by som od rána do večera zabíjajú čas. Nie sú ochotní na sebe niečo zmeniť, no pritom to chcú od tých mladých, to vám nepríde divné?
Vypočujte si prof. Hogenovú https://cz24.news/profesorka-anna-hogenova-divim-se-ze-se-lide-jeste-nevzbourili-drive-bylo-mladi-revolucni-kalousek-se-myli-video-cz-32-min/
to je presne príklad pre vás, inteligentná stará pani, reaguje s rozvahou a výbornými postrehmi aj vo svojom pokročilom veku a za 15000 mesíčně. Vy tu máte super inteligenciu za pár drobných a hádate sa tu pre pár slov, možno len zle sformulovaných /Mirabelka/.
Slovan písa,l že na Štěpána je malý záujem o besedu, to vás presne vystihuje, diskusia tu, ktorá nič nevyrieši, je pre vás väčšie afrodiziakum. Napíšete ľúbivú frázu a 20-30-50 palcov hore, to je ono..”Som múdry a majú ma tu radi, pretože 50 blbcov mi dalo palec hore.”

unor 2022
8. 11. 2023 17:50
Odpovědět  JoFa

No konecne. Jasnozrivy jedinec jako jste napriklad Vy, tu chybel.

JoFa
8. 11. 2023 17:59
Odpovědět  unor 2022

Súhlasím s vami a ďakujem a pridajte sa, radi vás s Boomrom, Jozefom a ostatnými zoberieme do partie. Ešte pár takých nadšencov a diskusia tu bude určite na vyššej úrovni. Citujte, uvažujte, ponúkajte riešenia, buďte konštruktívni- tak sa totiź robí zmena.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
9. 11. 2023 14:39
Odpovědět  JoFa

No….tak sa robí zmena…….mně by fakt zajímalo, kolik vám je. Ve svém věku vám totiž můžu říct, že: a) ne každá změna je dobrá, b) změny se někdy udějí, ať jste konstruktivní, jak chcete, c) stabilita má taky něco do sebe 😉

Jaaaa
8. 11. 2023 18:18
Odpovědět  JoFa

Nepride nam to divne. Je to zla slovencina. A preco sa ma niekto menit, a dokonca si uz vybral ze fochodcovia ! A preco? Ti budu len umierat, ale ty chces snad zit, ci uz si si odzil, co sa dalo??!!

Jaaaa
8. 11. 2023 18:21
Odpovědět  Jaaaa

Zda sa ze jofa dostsl strach, ze bude bez elektriny….u nas sa hivori, ze sero post festa cantare…

JoFa
8. 11. 2023 18:34
Odpovědět  Jaaaa

Bez elektriny to by mi až tak nevadilo, to že bude drahá, to je mi jasné, ale ak zostanem bez energie, to bude môj koniec.

JoFa
8. 11. 2023 18:27
Odpovědět  Jaaaa

No myslím si že celý život je o hľadaní, niekto hľadá Boha, niekto rovnováhu duchovnú, niekto pokoj a rozvahu, každý niečo hľadáme a to trvá až do konca, alebo chceme zomrieť sprostí a nudní, hlúpi a nešťastní? Nie je lepšie umierať s pocitom dobre vykonanej práce a spokojnosťou, že sme urobili, čo bolo v našich silách aby sme niečo zmenili k lepšiemu?
Tento výrok asi poznáte: “Na čo je človek, ak nerobí svet lepším?”

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaaaa
8. 11. 2023 18:38
Odpovědět  JoFa

Nepoznam a nesuhlasim. Tu je zvykom pytat sa na vek, tak kolko mas rôčkov?

JoFa
8. 11. 2023 18:40
Odpovědět  Jaaaa

Kde tu? Z akého si kmeňa? Si on alebo ona alebo ? Keby som si mal tipnúť tak si drzá umelá inteligencia.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaaaa
8. 11. 2023 18:46
Odpovědět  JoFa

Troll? Vies len toto?

JoFa
8. 11. 2023 18:47
Odpovědět  Jaaaa

Dostal som ťa, vysmahni!

Jaaaa
9. 11. 2023 09:15
Odpovědět  JoFa

Vysmahni? To je aka rec?! Hulvatska?

Jaaaa
8. 11. 2023 18:48
Odpovědět  JoFa

Na co, je zle! Nauc sa gramatiku, a neurazaj ludi. Mna neurazis, pretoze si asi troll, aj ked neviem, co tompresne je, tipijem, ze asi provokater ! A na takych mam nos !

Joe Arp
8. 11. 2023 19:33
Odpovědět  Jaaaa

Jsi ožratá? Běž si lehnout na hadr velemůdrá!

JoFa
8. 11. 2023 20:03
Odpovědět  Joe Arp

Máme dočinenia s UI, dávajte si pozor s kým komunikujete, tento trolling je tu nový. Všetci dôchodci, budte obozretní!

Markýza
9. 11. 2023 14:43
Odpovědět  JoFa

Vy budete fakt mládě, tohle jináč není možný 😀 Lepším……na světě máme zhruba 8 miliard lidí a každý má svou představu o tom, jak by měl být svět lepší. Mumraj, co? Zmatek.
Nehledě k tomu, že cesta do pekel bývá dlážděna dobrými úmylsy a nakonec máme dnes spousty vášnivých “dělatelů lepšího světa”, ale ty výsledky…………Mimochodem, tohle je zhruba třetí, nebo čtvrtý druh bojovníků za lepší světy, který zažívám.

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 18:48
Odpovědět  JoFa

Takže buďte rád, že se z těch blbců vylučujete. Můžete si jít přeprogramovávat vaši omladinu, ona není o nic moudřejší a zralejší než ta naše. Práce budete mít až do svého nejdelšího stáří dost, protože to, co z ní ten zdegenerovaný západní globál stvořil jedna generace starců a stařenek nenapraví. Víte, mám životních zkušeností dost, zkuste radit jiným, je jim to zapotřebí, třeba těm 40 – 50 letým. Už jsou sice dlouho dospělí, ale pouze v občance. Ještě dobře, že vás tu máme, můžete radit redakci co a koho zrušit a co a koho ne. A o naši vnitřní proměnu se neobávejte, alespoň tedy ne u mne. Já vím co je pro mne dobré a co ne. Jak říkám, zkoušejte své rady na dětech a mládeži stařešinové nebudou vaše parketa.

Pavel z Moravy
8. 11. 2023 18:53
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nu a nevím jak se zdejším lidem bude líbit to označení blbců. Vím jak to chodí u vás třeba na Badateli, nebo alespoň chodilo, neb tam již nechodím. Urážky a nadávky jeden na druhého, tedy opravdu asi jako v krčme. To je ta pravá diskuze? No to mně tedy potěš koště. Mějte se.

Jaaaa
8. 11. 2023 20:37
Odpovědět  Pavel z Moravy

Prekvapuje ma, ze tu admin nie je, alebo ma nick, napr. Standa, Mac a podobne……

JoFa
8. 11. 2023 18:55
Odpovědět  Pavel z Moravy

Mal som pocit že ide o omladinu veškerou, že sa nerozdeľujeme o naši a vaši ak nám ide o dobrú vec. Ak pripúšťate to rozdelenie, tak nebojujete za nás-za nich, ale za seba a nemáme sa tým pádom o čom spolu baviť.