Krize

Ukrajinští uprchlíci v Německu dávají přednost výhodám před prací

Ukrajinští uprchlíci žijící v Německu nezačali hledat práci, přestože jim vláda vytvořila podmínky pro integraci do společnosti, napsal v sobotu Der Spiegel.

Podle publikace sice přibližně 700 000 Ukrajinců pobírá “občanské dávky” (Buergergeld), ale většina z nich nemá v Německu legální práci. Zpráva citovala okresního správce v durynském Nordhausenu Matthiase Jendrickeho, který uvedl, že situaci ukrajinských uprchlíků v oblasti zaměstnanosti mohl zhoršit nový zákon, který vstoupil v platnost 1. června loňského roku a který jim umožňuje pobírat příspěvky na občanství namísto příspěvků pro žadatele o azyl.

Ukrajinští uprchlíci žijící v Německu nyní dostávají občanské dávky (502 eur měsíčně) namísto příspěvků pro žadatele o azyl (410 eur) a mají od počátku nárok na byt namísto společného ubytování. “Udělali jim to příliš příjemné,” řekl Jendricke.

Joachim Walter, okresní správce v oblasti Tubingen v Bádensku-Württembersku, časopisu řekl, že “ochota uprchlíků z Ukrajiny pracovat se s přechodem na dávky pro občany výrazně snížila”, a poznamenal, že tyto podmínky “nemusí nutně podněcovat lidi k práci”.

Podle šéfky Spolkové agentury práce (BA) Andrey Nahlesové činí míra zaměstnanosti Ukrajinců, kteří od začátku konfliktu na Ukrajině v únoru 2022 odešli do Německa, 19 %. K 30. září činil počet ukrajinských uprchlíků v Německu 1 099 905, uvádí informační služba pro integraci Mediendienst.

V říjnu představil německý ministr práce Hubertus Heil iniciativu “job turbo”, která má ukrajinským uprchlíkům usnadnit hledání práce. Předpokládá se, že Ukrajinci, kteří jsou schopni pracovat a pobírají dávky na občanství, budou muset každých šest týdnů navštívit úřad práce, přičemž ten pro ně bude aktivněji zprostředkovávat nabídky. Dávky mohou být sníženy, pokud je uprchlíci nebudou dodržovat.

Zatímco Západ nadále poskytuje Kyjevu vojenskou pomoc, čímž prodlužuje konflikt s Ruskem, Ukrajinci prchající před boji čelí problémům s pobytem v evropských zemích.

Podle mluvčího vlády Piotra Müllera, který vysvětlil, že “nic není trvalé”, Polsko možná příští rok neprodlouží ukrajinským občanům sociální pomoc. Irský premiér Leo Varadkar uvedl, že vláda musí “podniknout kroky, které zpomalí počet” přicházejících ukrajinských uprchlíků, a to na pozadí zpráv, že dochází ubytování.

Podle serveru Swissinfo zveřejnila švýcarská vláda plán finanční pomoci pro ukrajinské uprchlíky, kteří zemi opustí, a to v rozmezí od přibližně 1 000 do 4 300 dolarů.

Evropská země bude platit ukrajinským uprchlíkům za odchod


Švýcarsko vypracovalo strategii, která má povzbudit Ukrajince k dobrovolnému návratu do vlasti

Švýcarské úřady jsou údajně ochotny zaplatit každému ukrajinskému uprchlíkovi až 4000 dolarů, pokud bude souhlasit s odchodem domů, informoval ve středu portál SwissInfo s odvoláním na vládní zprávu.

Švýcarský Státní sekretariát pro migraci (SEM) vypracoval prozatímní vládní strategii, podle níž by ukrajinští uprchlíci měli Švýcarsko opustit během šesti až devíti měsíců.

Plán je založen na zrušení “ochranného statusu S” pro migranty někdy v roce 2024 nebo 2025. Očekává se, že v té době by se přibližně 70 000 Ukrajinců mohlo bezpečně vrátit domů, přičemž 80 % z nich by tak mělo učinit dobrovolně.

Očekává se však, že zbývajících 20 %, tj. 14 000 osob, zůstane po termínu odjezdu, tvrdí zpráva s tím, že čím déle tito lidé ve Švýcarsku zůstanou, tím menší je pravděpodobnost, že odejdou z vlastní vůle.

Vzhledem k tomu SEM trval na tom, že je třeba udělat vše pro to, aby se podpořil dobrovolný odchod, včetně poskytnutí finanční pomoci uprchlíkům.

“Artikulované částky se pohybují mezi 1000 a 4000 CHF [1 090 a 4 355 USD] franků na osobu v závislosti na fázích odchodu,” uvedlo SwissInfo.

Polsko oznámilo, že od příštího roku plánuje postupně ukončit finanční pomoc ukrajinským uprchlíkům. Mluvčí vlády Piotr Muller tento týden v rozhovoru vysvětlil, že období, kdy Ukrajinci masově prchali ze své země, již pominulo, a proto by se nyní měla postupně ukončit i finanční pomoc, která jim byla určena jako dočasná.


Podle posledních odhadů OSN je na světě evidováno více než 6 milionů ukrajinských uprchlíků, většina z nich údajně žije v Evropě, především v zemích, jako je Polsko a Německo. Ruské bezpečnostní služby, které v lednu citovala agentura TASS, však tvrdí, že od začátku bojů v loňském roce přešlo do Ruska dalších 5,2 milionu uprchlíků. 

Úřady v Kyjevě vyzývají západní země, aby na Ukrajince žijící v těchto zemích nepohlížely jako na uprchlíky, ale jako na lidi, kteří byli “nuceni opustit Ukrajinu”. Šéfka ukrajinské Státní migrační služby Natalia Naumenko trvala na tom, aby migrační služby jiných zemí nevytvářely žádné programy pro integraci ukrajinských občanů.

 Lidé prchající z Ukrajiny jezdí zdarma autobusem do švýcarského města Sorula z Krakova v Polsku © Getty Images / Anadolu Agency
http://6b.cz/W4co

sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sergej
6. 11. 2023 01:33

Není ten znak mezi zařazenými s hákovým křížem?

Jura S
6. 11. 2023 11:08
Odpovědět  sergej

Ne je to 100 let starý znak automobilky MASERATTI – trojzubec, který si jak je Ukrů zvykem ŠLOHLI.

zdendulka
6. 11. 2023 15:37
Odpovědět  Jura S

Vtip je to dobrej, ale – to je zjednodušený letící sokol vrhající se na kořist….. no…. o to je to jako znak Ukrajiny ted trapnější…

Jura S
7. 11. 2023 09:41
Odpovědět  zdendulka

Ale prd – viz
comment image

ijn
6. 11. 2023 01:51

cíl je zřejmý: vylidnit UA a dosadit uprchlíky z Izraele, proto Zelý tak ničí původní obyvatele k uvolnění prostoru pro obřezané migranty do Nová Chazárie,…..i gosudar VVP je na tento cíl ž/Ž připravován, …za několik let RF podstoupí válečné dobrodružství a řešení jest jenom jedno ….důrazné řešení jedné etnické otázky: kam je sestěhovat ? do pouště Sahary za všechny zločiny co lidstvu učinili!!!

josef
6. 11. 2023 07:37

Tasmnice z východu, tasmnice z jihu a ze západu? Raději nemluvit!

Teuton
6. 11. 2023 08:44

S Ukrošvábama jsou a ještě budou problémy. Dal bych je do protikladu s Vietnamcema, kteří jsou úplně a naprosto v pohodě, žádné větší potíže s nimi nejsou. Ukrošváb nás naopak pořád chce do své války zapojit a neustále natahuje ruku. Své vlastní problémy chce udělat i našimi problémy, což ostatní cizinci u nás nedělají. Fialova vláda do Ukrošvába z veřejných peněz nacpala desítky miliard, které chce teď vyrazit z nás, Čechů. Ostatně byl to Fiala, kdo řekl : ” Naší prioritou je Ukrajina.” Tohle řekl ČESKÝ premiér !!

eFPe
6. 11. 2023 09:05

Pamatujete jak nám nechtěli otevřít pracovní trh? Jak se báli naší levné a kvalitní pracovní síly? A není to zas tak dávno.

katango
6. 11. 2023 11:16
Odpovědět  eFPe

Ano, přechodné období, čili uzavření pracovních trhů, bylo sedm let.

Gales
6. 11. 2023 09:45

Nikdy se Ukrajinci neměli líp než se mají teď v emigraci.

zdendulka
6. 11. 2023 10:00
Odpovědět  Gales

jo… nemusejí pracovat, mají kde bydlet a tak mají dost času vymýšlet lumpárny a přijít k penězům třeba přes drogy, prostituci a podobné aktivity… ti němci jsou fakt nekonečně hloupí….

zdendulka
6. 11. 2023 10:01
Odpovědět  zdendulka

no a Česko jakbysmet…..

Pijack
6. 11. 2023 10:56
Odpovědět  Gales

Svatá pravda. Znám nálady party 15 ukrajinců, kteří nám před 10 lety zateplili dům. Makali a byli levní. Říkali unisono, že utekli před režimem, mafií a bídou. Tady si připadali jako v ráji. Vládní mafie je nutila k neuvěřitelným věcem. Škoda mluvit. V každé obci vládl nějaká nacista a mafián. Ten národ je ztracený.

Slovan
6. 11. 2023 16:25
Odpovědět  Pijack

Kámo zdar, já tomu rozumím a chápu je, ale zase bych je tak nevyzdvyhoval. Jsou to taky stejní ukrajinci jako ti mafiáni tam u nich a kdoví jak by se tihle co tu jsou chovali kdyby mohli. To zlo je už v člověku od narození a samozřejmě, že bude záležet na genech.

All
6. 11. 2023 10:09

Uprchlíci jsou neštěstím,díky neokolonialismu anglosasů. Pro nás ale je prozatím největším neštěstím pětikoalice a fialova vláda spolu s politickými neziskovkami.Tyhle neziskovky jsou morem a rakovinou státu,musí být zrušeny a pracák je musí hned posílat makat,povinně ihned na veřejněprospěšné práce,jinak žádná podpora.Musí konečně začít skutečně makat a neválet řitě.

Pijack
6. 11. 2023 10:51

Náš novinářská jelita si stále nemohou vzpomenout, jak to bylo s Ukrajinskými mafiemi krátce po kabátové revoluci, co? Už tehdy věděl i ten poslední bezdomovec, co je to za svinskou svoloč. Dokonce měli svá chapadla ve vysoké politice.
Všechno je dáno prizmatem roku 1968 – po hospodách se nadávalo na Rusáky a přitom nikdo netušil, že ty nadávky směřovali na Ukrajinu. Právě na Ukrajině se všechno zlo odehrávalo tak, aby to pošpinilo Rusko. Od vysokých Ukrajinských pohlavárů v Kremlu… až po dnešek, kdy se veřejně podporuje nacizmus… ALE za to přece může Rusko, že…. Černobyl nebyl Rusko, ale Ukrajina. A tak by se dalo jmenovat hafo jiných ukázek. Ale znělo to tak vlastenecky – nadávat na rusáky. Tohle nám nasouvají podlé krysy, od tzv. “osmašedesátníků” až po zpitomělé redaktorky v rozhlase typu Barbory Tachecí.

Frank
6. 11. 2023 12:56

A proč by ukroši pracovali, když nemusí? Je to stejně vychcaná banda jako cikáni.

Spam Janka
7. 11. 2023 11:39

nic v zlom, ale ktory blbec by bol ochotny sa za 4000 dolarov vratit do krajiny, ktora je jednak znicena a kde je vysoka pravdepodobnost, ze skonci v prvych liniach na fronte??