Krize UKRAJINA

Zločinci ve Finsku získávají zbraně z Ukrajiny – uvedla policie

Zločinci ve Finsku získávají zbraně z Ukrajiny – policie
Zbraně dodané Kyjevu byly údajně nalezeny také ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku

foto: Ukrajinští vojáci vykládají letadlo s přenosnými protitankovými střelami Javelin dodanými USA. © AFP / Sergej Supinskij
Zločinci ve Finsku se dostali k některým zbraním, které na Ukrajinu poslali její západní podporovatelé v rámci konfliktu s Ruskem, uvedl finský Národní úřad pro vyšetřování (NBI).

“Zaznamenali jsme známky toho, že se tyto zbraně již dostaly do Finska,” uvedl v neděli pro zpravodajský server Yle detektivní superintendant NBI Christer Ahlgren.  

Mezi zbraněmi byly i útočné pušky, uvedl Ahlgren, ale odmítl poskytnout další podrobnosti, protože vyšetřování stále probíhá. 

Podle vyšetřovatele již byly vytvořeny trasy pašování zbraní z Ukrajiny do Finska.

“Ve Finsku působí tři z největších světových motocyklových gangů – které jsou součástí větších mezinárodních organizací. Jedním z nich je Bandidos MC, který má jednotku v každém větším ukrajinském městě,” uvedl.


“Zločinecké organizace mají své sítě ve finských obchodních přístavech,” upozornil Ahlgren a dodal, že bezpečnostní kontroly, které jsou povinné pro letištní personál, se na pracovníky přístavů nevztahují.

Finsko není jedinou zemí EU s takovými problémy, neboť “zbraně dodávané na Ukrajinu byly nalezeny také ve Švédsku, Dánsku a Nizozemsku,” uvedl. 

“Ukrajina obdržela velký objem zbraní, a to je dobře, ale my se s těmito zbraněmi budeme potýkat desítky let a platit za to tady,” upozornil Ahlgren.

Již v květnu americký ministr obrany Lloyd Austin zdůraznil potřebu odpovědnosti za americké zbraně dodané Ukrajině. Austin tehdy uvedl, že o této otázce jednal s kyjevskými úřady, které ho ujistily o odpovědnosti.

V červnu varovala agentura EU pro prosazování práva Europol, že konflikt na Ukrajině může vést k nárůstu pašování zbraní a munice do bloku.

Moskva dlouhodobě kritizuje dodávky zbraní Kyjevu ze strany USA, EU, Velké Británie a některých dalších zemí s tím, že jen prodlužují konflikt a zvyšují riziko přímé konfrontace mezi Ruskem a NATO.


Západní zbraně dodávané na Ukrajinu se nabízejí na darknetu – vyšetřování RT


Novinářům RT se podařilo rychle dohodnout nákup amerického kamikadze dronu Phoenix Ghost.
Západní zbraně dodávané na Ukrajinu nabízené na darknetu – vyšetřování RT
Příslušníci ukrajinských sil územní obrany si prohlížejí novou západní výzbroj, včetně protitankových systémů NLAW. © AFP / Genya Savilov
Hojné dodávky “smrtící pomoci” z USA, Velké Británie a dalších zemí NATO na Ukrajinu uprostřed jejího konfliktu s Ruskem vedly k tomu, že se na darknetu objevila tržiště, kde lze některé z těchto zbraní zakoupit, zjistila ruská RT.

Ukrajinští obchodníci tvrdí, že tam nabízejí nejen ruční zbraně nebo neprůstřelné vesty, ale i tak sofistikovaný hardware, jako jsou protitankové systémy Javelin a NLAW nebo výbušné drony Phoenix Ghost a Switchblade.

Přitom není možné zcela vyloučit, že prodejci uvedené zbraně skutečně neměli na skladě, protože vyšetřovatelé RT nákup nedokončili. Podvodná schémata jsou pro temná internetová tržiště běžná.

RT se prostřednictvím tržiště na darknetu podařilo kontaktovat jednoho ze zmíněných prodejců a dohodnout se s ním na koupi, za cenu 4 000 dolarů, bezzákluzové munice Phoenix Ghost, která byla vyvinuta v USA speciálně pro potřeby ukrajinské armády.

Novináři, kteří předstírali, že jsou zájemci o koupi, uvedli, že mají zájem také o dávku amerických protipěchotních min M18A1 Claymore, ale bylo jim řečeno, že ty nejsou na skladě.


Pokud jde o dron, obchodník ujistil, že bude umístěn do skrýše, přičemž jeho souřadnice a fotografie místa budou sdíleny po zaplacení prostřednictvím tržiště, které funguje jako garant obchodu. Balíček bude zakopán do země v lese, dodal.

Na otázku, zda by bylo možné Fénixova ducha doručit do oblasti mimo Ukrajinu, konkrétně do polského pohraničního města Przemysl, odpověděl, že to nebude problém, ale bude to stát dalších 1 000 dolarů.

To potenciálně naznačuje, že ukrajinští pašeráci zbraní již možná navázali kontakty s pohraničníky a jsou schopni bez komplikací přecházet do Polska a z Polska.

RT si také vyměnil zprávy s dalším obchodníkem s přezdívkou “weapons ukraine”, který chtěl prodat dávky neprůstřelných vest vyrobených v USA za cenu 1 500 dolarů za pět kusů a pušky M4 s tlumičem a stovkou nábojů za 2 4000 tisíc dolarů za sadu.


Tato osoba také nabízela široký výběr starých zbraní ruské a sovětské výroby, včetně pušek AK-47, pistolí, granátů a odstřelovacích pušek.

Ceny na tržišti se ukázaly být šokujícím způsobem nízké. Například systém NLAW britské výroby se tam prodává za pouhých 15 000 dolarů, zatímco legální pořízení protitankové zbraně by podle médií mohlo stát 30 000 až 40 000 dolarů.

Minulý měsíc šéf Interpolu Jürgen Stock varoval, že konflikt na Ukrajině povede k tomu, že se na černém trhu objeví řada zbraní.


“Zločinecké skupiny se snaží využít této chaotické situace a dostupnosti zbraní, a to i těch, které používá armáda, a to včetně těžkých zbraní. Ty budou k dispozici na zločineckém trhu a budou představovat výzvu,” připustil Stock a dodal, že tyto zbraně by mohly být “pašovány nejen do sousedních zemí, ale i na jiné kontinenty”.

Americký ministr obrany Lloyd Austin v květnu uvedl, že o důležitosti sledování a zabezpečení zbraní dodaných z USA hovořil s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ministrem obrany Alexejem Reznikovem, kteří ho ujistili, že zajistí, aby byla zajištěna odpovědnost.

Moskva varovala před dodávkami západních zbraní na Ukrajinu s tím, že to pouze prodlužuje boje a zároveň zvyšuje riziko přímé vojenské konfrontace mezi Ruskem a NATO.

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Katz
30. 10. 2022 20:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono to bude ještě hodně velká prdel až s tím někde tady sundají nějaké civilní letadlo. Jsem zvědavý na ty kroutící tanečky politiků.

To, že se to děje od začátku zásobování Ukrajiny západními koloniemi, mluví všichni, Policie ČR nevyjímaje.

Dan
30. 10. 2022 20:45
Odpovědět  Katz

Jj, legrace to bude, až na to, že se dovíme, že to letadlo sundali Čuk a Gek protiletadlovou americkou střelou, kterou ukradli na Ukrajině.

Pavel K
31. 10. 2022 08:24
Odpovědět  Dan

No sranda to bude až tehdy, když v tom letadle nebudete sedět. Já bych tam být nechtěl, rád bych zemřel na zemi. 😂🙋‍♂️

Pavel K
31. 10. 2022 08:23
Odpovědět  Katz

Však o tomhle se mluví dávno, že ty zbraně jdou kdoví kam. Už létě jsem zuřil, že mladý musí být v každé prrdeelyyy, jen aby byli IN, když v létě letěli do Tuniska. Já bych tam nechtěl ani zadarmo. To radši maďarský termální lázně. Třeba.

Markýza
30. 10. 2022 20:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale, to je mi překvapeníčko…..to nikdo netušil! Koho to mohlo napadnout! No, já jen, že mi kamarád říkal, že na tomhletom darknetu je ten jejich slavný Javelin za 17 litrů – dolarů, samozřejmě. Říkal to někdy v srpnu.

Albi
30. 10. 2022 21:10
Odpovědět  Markýza

Západ pořád ještě nemá dost a pořád si troufá víc a víc.
Např.:
Veterán izraelskej rozviedky, bývalý šéf spravodajskej služby Nativ, vojenský expert a politológ Jakov Kedmi pomenoval počas špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine ruské zbrane, ktoré ešte ruské ozbrojené sily nepoužili. 
Podľa neho hovoríme o samohybnom kanóne novej generácie 152 mm medzidruhového delostreleckého systému 2S35 “Koalicia-SV”.
“Ešte som nevidel Koaliciu počas špeciálnej operácie. Toto je skvelá zbraň, najlepšia na svete!

Ale co víc:
Spojenému kráľovstvu chýba systém protivzdušnej obrany schopný vysporiadať sa s ruskými raketami. Ak chce Moskva zaútočiť na Spojené kráľovstvo, nie je čím brániť. Uviedol bývalý britský letecký maršal Edward Stringer.
https://www.armadnymagazin.sk/2022/10/30/izraelsky-expert-jakov-kedmi-oznacil-najlepsiu-rusku-zbran-ktora-este-nebola-pouzita-na-ukrajine/

Albi
30. 10. 2022 21:20
Odpovědět  Albi

O téme možného ruského raketového útoku sa v Spojenom kráľovstve veľmi aktívne diskutuje, v Londýne zrejme chápu, že Rusko na to má dôvody a je ich veľa, vzhľadom na nedávne udalosti. Navyše ho opakovane zvyšovala samotná armáda a pokúšala sa vymôcť od vlády finančné prostriedky na nové zbrane. Z toho posledného si možno spomenúť na vyhlásenie šéfa britského generálneho štábu Tonyho Radakina, ktorý vo svojom prejave v Snemovni reprezentantov vystrašil poslancov hypotetickým ruským úderom. Ruské ozbrojené sily môžu podľa neho zasiahnuť z vesmíru, ako aj pozemnými a námornými raketami, čím úplne zničia Spojené kráľovstvo.

Takže oni to vědí a přesto provokovat nepřestanou. Takovou “Spojenou královskou debilitu” snad nedokáže nikdo vysvětlit.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
31. 10. 2022 00:10
Odpovědět  Albi

No vědí… Jenže ti co vědí, a věří, nejsou ti ci, co rozhodují. To máš jako u nás. Vidělas na Primě ten rozhovor Skály s Hilšerem? Jak se tam Hilšer ušklíbnul a řek, že ruský rakety k nám nedoletěj? Tak to je něco podobnýho. Stejní obři ducha.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
31. 10. 2022 08:26

Tam jako by byl sjetej, měl mu ji Skála vysmahnout a byl by klid.

Markýza
31. 10. 2022 09:06

Tohle fakt řekl?? No v tom případě “ještě větší blbec, než jsme doufali.”

Albi
31. 10. 2022 11:55

Neviděla, já se raději na takové pořady už nedívám.
Ale pokud to takhle řekl, je to stejné hodnoty jako že ušetříme 50% neexistujícího plynu. Oni snad takové slabomyslné “argumenty” opisují od sebe navzájem.
Ale proč se proboha pořád prezentují před národem jako totální trotlové – a dobrovolně???

Aleš
30. 10. 2022 21:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Hodnoty EU v praxi. Ukronacismus a jeho EU obchody.

Autor
30. 10. 2022 22:27
Odpovědět  Aleš

To jsou hodnoty těch “skutečných elit”. Pořád tvrdím, že degradují každým rokem. Nepomáhají jim ani “elitní školy”. Pokud totiž vzdělání a vědomosti nepropojíte s morálními hodnotami, dostanete jen vzdělaného hlupáka, který nedokáže využít svoje znalosti na nic pozitivního, jen na klam, krádeže a vůbec tím směrem. Holt “Peníze kazijó náturo!”

16440.jpg
Evžen
31. 10. 2022 02:49
Odpovědět  Peter

Jestliže chceme aby svět byl zbaven zla musí se v USA udělat revoluce proti zlu které vychází z Bílého domu…!

Pavel K
31. 10. 2022 08:28
Odpovědět  Evžen

Já nevím ale ti česnekáři jsou zalezlí jinde ne? V Londýně je hnízdo sršňů.

Administrátor
P.A.Semi
31. 10. 2022 09:00
Odpovědět  Evžen

Napadá vás nějak, jak to zařídit ?
Marně se snažím zjistit, kdo mi vydá článek, který by je mohl zvednout něco s tím udělat…

comment image
https://pi-alpha.org/Eff-Joe

πα½

JURA
31. 10. 2022 12:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Budou opět obohacováni , protože všehoschopných lidí si tam pustili dost.