Že světem hýbe válka na Ukrajině? Jiný pohled

06.04.2023 14:44 | Komentář

Vojenský analytik a bývalý ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslav Štefec tvrdí, že válka na Ukrajině jen obnažila stále rostoucí krizi západní civilizace. Ta se ekonomicky zcela vyčerpává v boji o část ukrajinského území, která vlastně v celosvětovém měřítku nic neznamená. Místo destabilizace Ruska sankcemi se navíc proti USA a EU tvoří silné spojenectví v Africe, Asii, Jižní Americe nebo Arábii. Od Západu je to podle Štefce „střelba do vlastních nohou.“

Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Štefec

Štefec ve své analýze, kterou zveřejnil na facebooku, hodnotí vývoj mocenského uspořádání světa ve světle rok trvající války na Ukrajině. Samotné boje na Ukrajině podle něj vlastně nic důležitého neznamenají, to zásadní se odehrává na poli ekonomickém a politickém.

„Je zajímavé, kolik lidí se stále ještě domnívá, že světem hýbe válka na Ukrajině. Ve skutečnosti jde ‚jen‘ o lokální peripetii na pozadí mnohem zásadnějších bitev, vedených ovšem na zcela jiných bitevních polích. Jejich oběťmi, na rozdíl od ukrajinského válčiště, zatím nejsou lidé. Zatím. I krachy bank a rozpady finančních impérií, budovaných často po celá staletí, podle zkušeností přinášejí krev a lidské oběti. Ekonomická a sociální krize, do níž se jako Západ stále hlouběji propadáme, nás totiž zřejmě bude stát podstatně více, než se dnes domníváme, že jsme ochotni obětovat,“ varuje Štefec, že ekonomicky bude Západ ve stále větších problémech.

„Nevím, jestli právě tohle měl Vladimír Putin od začátku v plánu. Pokud ano, je to génius strategického uvažování a šachový velmistr zápasu, v němž je v sázce existence nejen Ruska a jeho spojenců, ale, jak se ukazuje, také USA a EU,“ pokračuje Štefec s tím, že se stále zřetelněji tvoří velké protizápadní aliance v rámci Afriky, Asie nebo Jižní Ameriky. „Sílící BRICS (původně Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika, celkem reprezentující kolem 3,25 mld. lidí), k němuž se hlásí další potenciální členové (naposledy Saúdská Arábie), ustupování od dolaru jako rezervní měny pro obchodování ropy a jeho nahrazování čínským jüanem a rupií,“ vyjmenovává Štefec vývoj posledních měsíců.  

Krachující evropské a americké banky, sociální bouře ve Francii a celosvětový růst islamistických skupin by podle Štefce měl Západ varovat, že je třeba začít si dělat starosti o další vývoj naší civilizace. „Zejména poté, co se rozsáhlé sankce, jejichž cílem měl být tvrdý ekonomický a sociální kolaps Ruské federace, ukázaly být nejprve pouhým zbožným přáním, které postupně přerostlo do stále bolestivější střelby do vlastních nohou,“ má jasno Štefec, že Západ si svým postojem vůči Rusku pod sebou podřezává větev.

Poslední události možná podle Štefce stojí za proměnou rétoriky české ministryně obrany Jany Černochové (ODS). „Zřejmě právě zde leží důvod skokové změny rétoriky blonďaté ‚valkýry‘ v čele českého ministerstva války. Jen před pár dny div nelynčovala moderního pětibojaře a olympijského vítěze Davida Svobodu, působícího v barvách vojenského klubu, za jeho vyjádření o tom, že Rusko a Bělorusko patří na olympijské hry, a o nějakém smiřování nechtěla nic slyšet. Den se sešel se dnem a ejhle, je údajně ochotna podpořit jakákoli mírová jednání, která by vedla k ukončení války na Ukrajině, a to i v případě, že by jejich zprostředkovatelem byla Čína. Dokonce veřejně odmítla jí samotnou donedávna zuřivě propagovanou myšlenku americké vojenské základny na území ČR, a také možnost potenciálního rozmístění jaderných zbraní,“ podivuje se Štefec nad takovým náhlým obratem.

Situace na Ukrajině tak podle Štefce není pro celosvětový vývoj v tomto okamžiku nikterak zásadní, ačkoliv by mohl Západ konflikt eskalovat. „Samozřejmě nepodceňuji situaci na Ukrajině a jsem si vědom rizika, které pro nás představuje. Stále platí, že může přerůst do plnohodnotného válečného konfliktu, vedeného na území zejména východní Evropy, včetně možnosti, že v něm budou použity jaderné zbraně. Může nastat situace, kdy se západní vůdcové rozhodnou řešit problémy svých zemí touto cestou,“ tvrdí Štefec.

Západ ale prý naštěstí už pochopil, že je urychleně třeba jednat o míru a Ukrajinu si mocensky rozdělit. „Naštěstí se už objevují první kontury podmínek jednání o budoucím osudu a uspořádání Ukrajiny. Jednání, u nichž bude téměř jistě chybět prezident Zelenskij, a samozřejmě i zástupci ČR. Naši západní spojenci nám ale určitě vyměří (pro ně) přijatelný splátkový kalendář našich příspěvků na ‚obnovu‘ Ukrajiny. Tedy té části jejího území, o které při závěrečném dělení nebude nikdo stát, díky čemuž současnému ‚tvrdému jádru‘ ukrajinských nacionalistů bez problémů zbude,“ predikuje Šrefec s tím, že naši politici tomu ještě budou tleskat.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

4.3 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
All
6. 4. 2023 19:34

Vzpoměl jsem si ale taky na plán ,,Trojmoří”,kde chce za každou cenu hrát vedoucí roli polské vedení,které je se zelenským v neustálém kontaktu.Poláci zbrojí jako diví a posilují i početně armádu.CHtějí zabrat kus ukrajiny a už to by znamenalo propojení dvou moří ( prozatím ). A proč jsou ukrajinci neustále hnáni do nesmyslných bojů,dopředu vlastně odsouzených na smrt, kdo z toho ještě může mít prospěch ? Přece zase polské vedení pří prosazování plánu Trojmoří.Je známo,že poláci a ukrajinci jsou vůči sobě velmi nevraživí,dokonce se vzájemně nenávidí, tak je prostě a jednoduše nechat co nejvíce padnout a povraždit už nyní, aby nebylo s nima moc problémů do budoucna, mladší budou pobiti a ten zbytek starých lehce zvládnou.Nacismus ukrajiny a fanatismus poláků se velmi hodí do karet někomu za oponou. A tak se to mele a mele,jako při pádu říše římské. Realizace Trojmoří by vytvořila na chvíli klid,ale jen zdánlivý,je to jen jedno z řešení totalitního zotročování tzv.západem. Klid nebude i tak,řešení je jinde,záleží na rusku a jeho spojencích , jak bude a co bude.

Standa
6. 4. 2023 19:44
Odpovědět  All

Ještě se do toho vloží Rumuni a Madaři. Ukrajinci si zadělali! A to chtějí do NATO!

sergej
6. 4. 2023 20:02
Odpovědět  Standa

Tam je to takhle provařený “zájmovci. Těch pár panďuláků si buď dosadí nebo zbulíkují.
https://www.youtube.com/watch?v=zK87uDviI7M

Pavel z Moravy
6. 4. 2023 20:36
Odpovědět  All

Nu, zavraždili Attilu, jeho poslední žena, římský císař Etia, který byl protivník Attily a do sta roků se římská říše rozpadla a i zde na východě nastal soumrak. Prý nastal středověk a doba temna, byl zde pouhý chaos. Toto stejné nás může potkat nyní. Alespoň mám ten pocit, protože zde totiž není síla, která by sklidnila vášně, dostala od moci všechny ty grázly co nyní řídí Evropu a tak mám opravdu takový pocit, že se naplní proroctví baby Vangy a Evropa se stane prázdným a smutným nyní již žebrákem bývalé slávy. Mám takový silný pocit, že se asi nemýlím. Kdo se dívá a poslouchá, musí to cítit. Je to právě jako ve filmu- Pád říše Římské, kde Lorenová v závěru filmu volá, Lide římský, Řím umírá, vy to neslyšíte, vy to nevidíte? A oni neslyšeli ani neviděli, oni se dokonce radovali. Ta podobnost je obrovská.

Eva Holá
15. 4. 2023 11:06
Odpovědět  All

Všichni jen “kecáte” – proč si nebereme příklad z Bulharů: Vyhodili Petkova, budou nové volby, uzavřeli obchodní smlouvu s Ruskem o dodávkách plynu, Němci opravují Nordstrým,Slováci a Maďaři berou plyn od Rusů – jen my fandíme nacistům co vraždí děti!!!

Eva Holá
15. 4. 2023 11:09
Odpovědět  Eva Holá

p.s. ministryně obrany otočila – asi se bojí o koryto-už nechce tady amíky!!!!
změnit vládu- a nemusíme nic odebírat- žádné bombardéry!

JKkklkkkkk
6. 4. 2023 19:41

F35 jsou nosice atomovek. Budou startovat i z Ceska. A to bude jeho konec.
https://www.michalapetr.com

EvaK
6. 4. 2023 21:13
Odpovědět  JKkklkkkkk

Doprčic to je hnus, preventivně zlikvidovat továrny kde se ty letadla montují, zbombardovat letiště už přímo v Americe. Jsou neschopní jakékoliv obrany. A předtím ještě srovnat Izraelity.

Albi
7. 4. 2023 08:23
Odpovědět  EvaK

Lepší je ta “O červené Karkulce”.

Gales
6. 4. 2023 20:12

Komentář napíšu zítra.

Jiří
6. 4. 2023 21:14

Napadlo mně ,že jsme ve stejné situaci jak v roce 1938 kdy jsme nacistům vyráběli zbraně proti Sovětskému svazu ,ale situace bude opačná v možnosti “osvobození od nácků” ,již nezemře 140000 rudoarmějců a protože komunisti nejsou u moci ani v Rusku ,tak můžeme očekávat třeba měsíční krajinu plnou kráterů.Holt pokrok nezastavíš.

Ferko
6. 4. 2023 21:32
Odpovědět  Jiří

Jeden velký kráter Čechy a druhý Morava, v noci svítící radioaktivitou. Stačí dvě vodíkové.