Krize UKRAJINA

V The New York Times už nejsou tak optimističtí

Originál: https://www.washingtonpost.com…

Nejvtipnější přiznání:… “..Rusové nikam nespěchají”.

Citát

SLAVJANSK, Ukrajina – Euforie se vytrácí, protože Moskva přizpůsobuje svou taktiku, znovu získává dynamiku a uplatňuje svou ohromující palebnou sílu proti ukrajinským silám.

Nové slíbené západní zbraňové systémy přicházejí, ale příliš pomalu a v nedostatečném počtu na to, aby zabránily postupným, ale neúprosným ziskům Ruska v oblasti východního Donbasu na Ukrajině, která je nyní v centru bojů. Ukrajinci stále odolávají, ale dochází jim munice a jejich ztráty jsou mnohem vyšší než v raných fázích války.

Téměř 200 ukrajinských vojáků nyní umírá každý den, oproti 100 na konci minulého měsíce, řekl v pátek BBC poradce prezidenta Volodymyra Zelenského.

Celková trajektorie války se neomylně odklonila od jednoho z ruských neúspěchů a naklonila se ve prospěch Ruska jako jasně silnější síle. Naděje Ukrajiny a Spojených států, že nové dodávky západních zbraní Ukrajině umožní chopit se iniciativy a nakonec získat zpět asi 20 procent ukrajinského území zabraného Ruskem po jeho invazi z 24. února, se začínají jevit jako předčasné, řekl Oleksandr V. Daniljuk, poradce pro obranu a zpravodajství ukrajinské vlády.

„Strategie a taktika Rusů jsou nyní úplně jiné. Jsou mnohem úspěšnější,“ řekl.

“Mají více zdrojů než my a nikam nespěchají. Nyní je mnohem méně prostoru pro optimismus.“ dodal.

V kavárně ve městě Slavjansk dva ukrajinští vojáci na útěku z blízkých zákopů popsali, jak byli nuceni ustoupit z města Dolgenka severozápadně od Slavjanska pod syčící palbou ruského dělostřelectva.  Během útoku bylo zabito 35 bojovníků z jejich 100členné jednotky.

https://bit.ly/3aOBKyX

sdíletj na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
12. 6. 2022 21:45

Tak si vem příklad z tzv. prizidenta a šlehni si, vole! A budeš mít dost prostoru na optimismus i na šibenici.

Frank
12. 6. 2022 22:22

Ale vyhulený Zelinka stále tvrdí, že vyhrávají a vytlačují Rusy. A kdy naše ministryně války paní Afroameričanůvá pošle další dodávky zbraní?

Pat
13. 6. 2022 09:53

Každopádně je na západě patrné zděšení ze zapomenutého a opětovně připomenutého poznání, čeho všeho jsou Rusové (i Ukrajinci) schopní a co vše vydrží.
Na Ukrajině totiž bojuje univerzální Rus proti univerzálnímu Rusovi.
Ukrajinci a Rusové jsou prakticky jeden národ a jedna mentalita.
A rozhodně, a je jedno jestli bojují bok po boku nebo proti sobě. Je to úplně jiná liga, než západní šampónové armády.
Oproti západu mají Rusové (i Ukrajinci) daleko silnější odhodlání, vyšší práh bolesti a schopnosti obětí, a hlavně ve válce neřeší cenu za vítězství – prostě musí zvítězit.
I kdyby západ dodal Ukrajině dvojnásobné množství zbraní, Rusko tam okamžitě přesune čtyřnásobné množství zbraní. I kdyby západní dodávky byly desetinásobné, Rusko tam v zápětí pošle dvacetinásobek.
Západ nyní v přímém přenosu sleduje sílu a neústupnopst Ruské armády.
A má noční můry z představy, že by se Rusko pustilo do Evropy, protože oproti Ukrajincům jsou evropské i americké armády (snad krom turecké) slabý čajíček.
Na západě je patrné zděšení ze zapomenutého a opětovně připomenutého poznání, že válka s Ruskem by pro ně byla armagedonem.

Albi
13. 6. 2022 22:09
Odpovědět  Pat

Už i mainstream sice opatrně, ale stále častěji připomíná, že Ukrajincům nejmodernější zbraně budou platné jak mrtvému zimník, i kdyby je dostávali v požqadovaném množství i čase,protože nemají dost vycičených odborníků a takové zbraně se jedním rychloškolením nenaučí obsluhovat.
Navíc jim docházejí “lidské zdroje” (“česky” kanonenfutr – oba názvy hnusné a degradující) a není kde brát další.

Gales
13. 6. 2022 10:59

Optimističtí nebyli nikdy. Pouze lhali.