„V soukromí diplomaté říkají…“ Jeffrey Sachs o Ukrajině, Rusku i Pavlovi

08.02.2023 11:10 | Ze sítí

Západní svět je ve vztahu k Ukrajině vzhůru nohama, nechápe světově uznávaný ekonom Jeffrey Sachs. V obsáhlém rozhovoru pro slovenskou zpravodajskou televizi TA3 se divil, že diplomaté místo jednání prosazují válku a věří, že zbrojení může Ukrajině, která už teď ztratila minimálně třetinu své ekonomiky, přinést něco pozitivního.

Foto: Screen Youtube
Popisek: Profesor Jeffrey Sachs v rozhovoru pro slovenskou TA3

reklama

Západní podpora Ukrajině je vnímána z jedné strany jako posilování její pozice pro případná vyjednávání, ale z té druhé jako prodlužování a zvyšování rizika eskalace konfliktu. Jedním z těch, kteří na tato rizika upozorňují, je i legenda americké ekonomie Jeffrey Sachs.

Profesor Sachs, který dosáhl profesury ještě před třicítkou, poté několik desítek let radil hned několika vládám s ekonomickými reformami (přičemž ale kritizuje rady Mezinárodního měnového fondu a „mezinárodních bankéřů“) a v současnosti kromě vedení Earth Institute při Kolumbijské univerzitě působí jako zvláštní poradce generálního tajemníka OSN, zdůrazňoval od počátku války kritický postoj k západnímu přístupu k Ukrajině.

Nyní poskytl obsáhlý rozhovor o politických a ekonomických vyhlídkách této zkoušené země slovenské zpravodajské televizi TA3.

„Musíme okamžitě začít s vyjednáváním,“ řekl hned na úvod. Zdůraznil, že v zemi se napětí hromadí vlastně už devět let od majdanu a následné ruské invaze na Krym a první války na Donbase. V posledním roce samozřejmě eskaluje ještě mnohem více. „Je mimořádně destruktivní pro Ukrajinu a nebezpečná pro Evropu a pro celý svět. Tato válka musí skončit,“ vyzval. Cestou ke smíru podle něj je, že obě strany budou upřímné a otevřené. Včetně přiznání, že tato válka už reálně probíhá osm let.

Měli bychom podle Sachse vnímat, že Rusko má dvě jasně formulované červené linie. Tou jednou je, že Rusko neopustí Krym, který je jeho základnou už od osmnáctého století. Druhou červenou linií je rozšíření NATO na Ukrajinu, které vnímá jako přímou hrozbu pro národní bezpečnost.

https://www.youtube.com/embed/YDjsLNSPIQ8 „Pokud USA a Ukrajina budou stále hovořit o tom, jak jednotky NATO podpoří znovuzískání Krymu a rozšíření NATO na Ukrajinu, budeme tu mít válku, která bude eskalovat. A pokud ani jedna strana neustoupí, tak může eskalovat až do nukleárního konfliktu,“ obává se Sachs.

Na druhou stranu západní červenou linií je garance bezpečnosti a suverenity nezávislé Ukrajiny. A to musí vnímat a respektovat zase Rusko.

Problém je ale podle něj aktuálně spíše s ruskými červenými liniemi. Západní politici je v soukromí respektují, ale veřejně stále vyjadřují víru, že Ukrajina získá Krym zpět. A tím přispívají k další destrukci a eskalaci.

Všechny strany přitom mají závažné důvody, proč usednout za jednací stůl a snažit se konflikt ukončit. „Zároveň jsem ale přesvědčen, že v tom, co posloucháme v našich médiích ve zprávách z bojiště, je mnoho vlastních zájmů a zbožných přání, dokonce bych se nebál slova propaganda,“ opřel se do toho profesor. Připomněl, že s vládou USA už v tomto směru také máme negativní zkušenosti, třeba z Afghánistánu.

„Já se proto snažím používat vlastní oči a uši, a poslouchat obě strany,“ shrnul. Výsledkem je, že hlavní cíl Západu – bezpečnost pro Ukrajinu – je válečnými prostředky nedosažitelná. „My prostě musíme začít jednat,“ shrnul.

Kdo má jednání začít? K tomu Sachs upozornil, že prezident Putin na konci roku 2021 už své požadavky formuloval a k tomuto návrhu by se dalo vrátit. Požadavky jako žádné rozšiřování NATO do postsovětského prostoru nebo rozšíření Minských dohod jsou podle Sachse slušným základem pro jednání.

Minské dohody jsou podle něj solidním základem pro další rozvoj sporných oblastí. Jejich problémem bylo, že se nedodržovaly, což Sachs vnímá hlavně jako selhání jejich západních garantů Německa a Francie.

„V březnu 2022 jednání probíhala, zprostředkovalo je Turecko. A dosáhla určitého pokroku. Ale přesto Ukrajina z těchto jednání odešla, předpokládám, že na základě doporučení USA,“ dodává Sachs. Mohlo to být doporučení na úrovni „nedělejte kompromisy, vždyť můžete vyhrát“.

Sachs k tomu dodává americký kontext, že tvrdí konzervativci ve Washingtonu chtějí další rozšíření NATO do postsovětského prostoru.

Profesor se obává, že nám zde vzniká velmi nebezpečný svět. Řešením podle něj je, že světové špičky spolu budou jednat, ne ukazovat na druhého prstem a vykřikovat silná vyjádření do médií.

Válka samozřejmě má obrovské náklady. Nejen na zbrojení, ale i v likvidaci ukrajinské země. Tam jsme podle Sachse ve stovkách miliard dolarů, nemluvě o tisících ztracených životů. I v USA podle profesora přibývá politiků, kteří si tyto náklady uvědomují a začínají o nich mluvit.

Současně s tím se vede debata i o politické strategii. „Spojené státy byly v Aghánistánu skoro dvacet let. Co dobrého to Afghánistánu přineslo? Vůbec nic,“ připomíná. A stejné otázky jsou pokládány i ve vztahu k Ukrajině.

Pozice NATO by podle něj měla být jednoduchá: Rusko opustí Ukrajinu, ale NATO bude garantovat, že se na tuto zemi nerozšíří. „Jinak Rusové z Ukrajiny neodejdou, je to poměrně jasné,“ dodává.

Připomíná, že nezasahování NATO na území bývalého SSSR je základem ruské bezpečnostní strategie po celou dobu od konce studené války. „Západ slíbil Gorbačovovi, že NATO se neposune ani o metr. Už se rozšířilo o čtrnáct států. Když George W. Bush řekl, že se NATO rozšíří na Ukrajinu, Putin mu vzkázal, ať se ani neopovažuje,“ připomíná profesor, který v devadesátých letech působil jako poradce i v Rusku.

Pokud se dnes chceme dohodnout, musí ustoupit obě strany. Výsledkem může být neutralita Ukrajiny.

Zvolený český prezident Petr Pavel naopak říká, že Ukrajina by měla vstoupit do NATO. „Á, ten bývalý generál NATO,“ vzpomněl si Sachs. U toho jej radikální postoj vlastně ani nepřekvapuje, ale nepovede to k míru ani bezpečnosti Ukrajiny.

Rusku se podle něj také nebude chtít opustit celý Donbas. Ale Minské dohody nabízejí platformu, jak o tom jednat.

Jednání má podle něj řadu podob a formátů. Všechny ale dávají mnohem nadějnější perspektivu pro budoucnost země, než destruktivní válka.

Pokud se dohodu najít nepodaří, bude na Donbase pokračovat „zamrzlý konflikt“.

Každopádně ale skončí zabíjení a destrukce.

Jako ekonom Jeffrey Sachs konstatoval, že ukrajinská ekonomika je v kolapsu. Podle nejkonzervativnějších odhadů se ukrajinská ekonomika propadla minimálně o třetinu. Naproti tomu ruská ekonomika má podle odhadů MMF v letošním roce dokonce růst. „Je to devastující pro ekonomiku, pro život. Miliony lidí opustily Ukrajinu, jiní žijí bez elektřiny, celá města jsou zničená. A pořád se mluví jen o dalším pokračování války. To není dobré,“ obává se expert.

A dodává, že válkou trpí i Evropa, respektive Evropská unie. Letos ji čeká těžký rok a v těch dalších budou politické i sociální komplikace pokračovat.

Ekonom také podotýká, že militarizace a investice do armády, kterých jsme svědky po celé EU, také mají své negativní ekonomické důsledky.

„Že by zbrojení a válka byly cestou k míru, to není reálné,“ varuje. Ale v černobílém vidění světa, kde má dobrá Ukrajina vyhrát a zlé Rusko být poraženo, v podstatě nic jiného není možné.

„Víte, co se dnes děje v Evropě, to je velmi zvláštní. Diplomaté se stali největšími zastánci války. A generálové jim říkají, že na bojišti se optimální řešení nenajde,“ kroutí hlavou. Situace, kdy německá ministryně zahraničí nebo diplomaté EU tlačí na větší dodávky zbraní, je vzhůru nohama.

„Diplomaté mají přece prosazovat diplomatická řešení,“ rozloučil se Jeffrey Sachs viditelným údivem.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

4.6 11 hlasy
Ohodnotit příspěvek
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
8. 2. 2023 17:07

Ukrajině přeji mír a Zelenskeho v base. A EU pád až na dno, totální rozpad, krach, aby si lidi na dalších 200 let pamatovali, že “sjednocení” Evropy je zločinecký blud a každý kdo po 200 letech přijde s timto nápadem, ať ho hned zavřou.

Autor
8. 2. 2023 18:16
Odpovědět  Aleš

Ne samo sjednocení, ale to s jakým účelem se to dělá!! To je zločinné a odsouzení hodné!
Pokud by šlo o spojení PRO lidi a pro jejich lepší život, ale tady jde o zájmy několika jednotlivců a to ještě převážě ze zámoří a těch, co chtějí moc za každou cenu.

katango
9. 2. 2023 09:51
Odpovědět  Peter 008

Ne. Jde o Čtvrtou říši, když ta předchozí neuspěla. Stejný Drang nach Osten, stejné metody, stejná atmosféra.

V Čech
8. 2. 2023 17:14

Dneska byl šulinopianista, Žid Zelenský u britského krále.
Vzpomenul jsem si na písničku: “Přišel Žid ke trůnu, koupil si tu korunu….”

Autor
8. 2. 2023 18:16
Odpovědět  V Čech

Britská elita je židovského původu, pokud to nevíte.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zuza
8. 2. 2023 18:27
Odpovědět  V Čech

pianista je žid, takže nelikviduje vlastných… okrem toho je to slaboch, drogovo závislý a nikdy nemal v rukách naozaj rozhodujúcu moc, v poslednom roku nerozhoduje samostatne ani o tom, kedy pôjde na záchod. Tým ho neobhajujem, aj keď je to duševný úbožiak, za svoje činy zodpovedá. Naproti tomu budúci britský kráľ pomáha likvidovať svojich vlastných, i keď poddaných…. Na korunovačnom obrade Karolko plánuje čítať z koránu v arabštine…
https://necenzurovanapravda.cz/2023/02/podleha-jiz-budouci-britsky-kral-pravu-saria-video/

zuza
8. 2. 2023 18:39
Odpovědět  zuza

teraz som si prečítala, že Volodymyr sa narodil ako Vladimír Alexandrovič Zelenskij v ruskojazyčnej židovskej rodine v ruskojazyčnom meste Krivoj Rog. Ukrajinsky sa začal učiť až v r. 2017. Teraz neviem, či trpí aj schizofréniou alebo či je to mazaný ruský agent a pomáha Rusom likvidovať banderových pohrobkov….

Boomer
8. 2. 2023 20:33
Odpovědět  zuza

..inu, Štúr se prý taky učil slovensky až někdy v dospělosti.

P. Rich
10. 2. 2023 12:29
Odpovědět  zuza

Hitler byl taky Rakušan a poloviční Žid a posléze i narkoman. Mají to asi v genech.

Boomer
10. 2. 2023 13:56
Odpovědět  P. Rich

David Fjodorovič Ojstrach byl vynikajícím houslistou židovského původu. Mají to asi v genech..

Gales
8. 2. 2023 17:23

Všichni to ví a všichni nám lžou.Jen jestli nemají strach že je lidi umlátí kvůli očkování a tak je radši pošlou na frontu.

V Čech
8. 2. 2023 17:28

Dohoda s RF je vyloučena. Rus není tak hloupý, aby si nepamatoval na dohody Minské! Dohodnuto pod garancí evropských zástupců, pamatujete? Nikdy nebyly ze strana kyjevských pučistů dodržovány. A dokonce i ta Merkelová veřejně přiznala, že účelem dohod bylo jen získat čas na vyzbrojení banderonacistů.
Řešním je podle mne jen zatknout Žida Zelenského a jeho bandu. Odsoudit za genocidium a válečné zločiny a veřejně oběsit.
Věřím, že RF nejde o nějaké územní zisky. Chce jen zpátky, co jí bylo Ukrajincem Chruščovem ukradeno (Krym), chce chránit etnické Rusy před běsnícími nacistickými tlupami. A ovšem nemůže dopustit, aby na jeho hranicích vznikl banderostán s americkými základnami. Má na tohle stejné právo, jako měly USA v případě sovětských základen na Kubě.
Je smutné, že si v zájmu Anglosasů a jejich obřezaných páníčků navzájem Slované ničí svůj majetek a dokonce se zabíjejí!

Ladik
8. 2. 2023 19:44
Odpovědět  V Čech

Západ jakoukoli dohodu zabil svým krivactvim

Albi
8. 2. 2023 21:06
Odpovědět  V Čech

Dohoda s RF je vyloučena.
Bodejť by nebyla.

Ale pan profesor Jeffrey Sachs, kdysi poradce americké vlády (jak typické !) je naivní jak třídenní koťáítko.
Prý “…. Minské dohody nabízejí platformu, jak o tom jednat”. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

PS: Myslím, že Rusko by ani ten Krym “neanektovalo“, kdyby mělo svou bezpečnost zaručenou ukrajinskou neutralitou.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
9. 2. 2023 01:39
Odpovědět  Albi

Jednání bude dle mého až o kapitulaci. Samo že RF bude vlnit a kalit vody jako že jo, až… atd. atd. a Peskov a Medvěděv a další zmetci budou vysílat jednací signály, ale vsadil bych se o cokoli, že k žádnému jednání, krom kapitulačního, nedojde.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Janka
9. 2. 2023 09:36

ono to tak vyzera, ze mate pravdu……este par tankov, este par stihaciek a uz to bude….este par rakiet……a zrazu Britania ma municiu na par dni…….Nemecko obdobne…..ak sa ta vojna bude pretahovat a Rusko to ekonomicky ustoji, tak sa NATO polozi ekonomicky pod tarchou objednavok na zbrane a pod dotaciami Ukrajine. A mozno snad niekedy v roku 2025 by sa doplnili sklady, ale otazka je, ci vtedy este nejaka vojna bude

Boomer
10. 2. 2023 14:01

..já bych vyčkal, jak se vyjádří Zalužnyj, jestli to myslel vážně s Mannerheimovou řečí.

msot
8. 2. 2023 17:39

Jedna věc tomu pánovi nedochází. Minské dohody jsou mrtvé. Těžko někdo a hlavně Rusové mohou doufat, že když Západ a Ukrajina nedodržovali předchozí dvě dohody, že budou dodržovat nějakou třetí. Dopadne to tak, že Rusové obsadí celý Dombas, další státy si ukrojí také svoje a Ukrajina přestane existovat, maximálně zbyde okolí Kyjeva. Ostatně bych se divil, kdyby to Zelenský jako vlastizrádce přežil.

František
8. 2. 2023 19:26
Odpovědět  msot

Kde se berou pořád takoví pitomci. Prý Rusko opustí Ukrajinu a NATO bude Ukrajině zajišťovat bezpečnost. Ten magor úplně padnul na hlavu. Tohle Rusko, po zkušenostech se západem nikdy nedovolí. Ukrajina bude ruská a nikdo na tom nic nezmění. Západ vždy navrhuje jednání, když dostává na prdel, aby se mohl vzpamatovat. A pak zase zaútočí. Tak to dělá už staletí. Jenže tentokrát už toho má Rusko dost. Konec západu, pod vedením USA se rychle blíží.

primak
9. 2. 2023 14:15
Odpovědět  František

Nějak jste to špatně přečetli. Zkuste to ještě jednou.

Ale možná, že to není dost polopatisticky pro vás…

Albi
9. 2. 2023 21:46
Odpovědět  primak

To byla čistá ironie – od prvního do posledního slova.

Autor
8. 2. 2023 18:24

Rusko už nemůže opustit Donbas. To by teď už byla porážka. Myslím, že pan Sachs sice není “jestřáb”, ale nemá moc odlišné názory od americké “elity” z OBOU táborů – od slonů ani od oslů. Jedni jsou sloni v porcelánu, druzí trdohlaví oslové. Tak že …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
8. 2. 2023 21:10
Odpovědět  Peter 008

“….nemá moc odlišné názory od americké “elity” z OBOU táborů”.
Ne moc, ale nemá žádné odlišné. To ani nemlůže – když byl poradcem americké vlády.

Radegast
8. 2. 2023 19:28

Páni, to je autorita, privatizační poradce Jeffrey David Sachs z USA, který v 90. letech pomáhal Havlovi a Klausovi rozkrást české národní podniky!

Sachs je “židovské” přijmení podle místa. Např. lichváři z Peček u Prahy se pojmenovali Petschekové, Henry Kissinger podle lázní Bad Kissingen, Čáslavská podle Čáslavi, Babiš “z Babylonu”, Prager “z Prahy”, Brandeis “z Brandýsa”, Taussig “z Domažlic”, Rostock “z Roztok”, Pollak, Polák a Poláček, Deutsch, Böhm, Unger, Sachs.

V televizi se chlubil herec Jan Hrušínský, že jeho otec se jmenoval Rudolf Böhm, Hrušínský je pseudonym. Gestapák Josef Böhm.

Boomer
8. 2. 2023 20:27
Odpovědět  Radegast

.. koukněte, nerejte, jo?! Takovej Sacharov třeba.. táta vodíkové bomby, trojnásobný hrdina socialistické práce, Stalinovu cenu a daču dostal.. a jak se napravil, i cena je po něm pojmenovaná!
To umí každej, někoho jen tak zatratit či dokonce atentátem odrovnat, ale napravit, obrátit, jinak zpívat naučit.. to je jiná, holenku!!

Radegast
8. 2. 2023 19:50

Poláci po staletí vlastnictví Haliče systematicky odstraňovali „rusofily“. Loajálnost spočívala i na katolické víře, pravoslaví bylo potlačováno i zakázáno. Polákům, kteří území Maloruska a Červené Rusi spravovali již od 13. století, se po celou dobu nedařilo „ohněm a mečem“ vymýtit z obyvatelstva etnickou příslušnost k ruskému národu. Už jen názvy Rusín, Malorus, Červená Rus, příliš připomínaly, kam toto obyvatelstvo etnicky patří. Etnikum Bojků, Lemků, Huculů, Rusínů, Goralů – ti všichni odvozovali svou příslušnost od „ruských“, tj. pokládali se za příslušníky ruského národa. 

Rakousko-uherská monarchie připravila svůj vlastní plán „očisty Haliče od neloajálního obyvatelstva – projekt „ukrajinského národního obrození“. Projekt „ukrajinizace“ měl za úkol zbavit území rusky smýšlejícího etnika a nahradit ho jiným, ruskou kulturu nenávidějícím.

Na začátku 20. století byla politická situace v Haliči ještě vyrovnaná. V roce 1907 „ukrajinští“ nacionalisté ještě nekandidovali. Nacionalistické strany se sjednotily pod Konzervativní lidovecký a ukrajinský blok, který v roce 1911 v Haliči vyhrál volby. 

Od roku 1912 se Halič nořila do represí a teroru. V první řadě se „konzervativní Ukrajinci“ zaměřili na masakry inteligence a kněžích. Lvov zalila rusínská krev a zmrzačené mrtvoly ležely na ulicích. Běsní psychopati byli schopní během jediného dne vyvraždit celou vesnici.

https://zvedavec.news/komentare/2014/12/6259-tabor-smrti-talerhof-2.htm

Pavel z Moravy
8. 2. 2023 20:15

Nezlobte se, ale já z těch amíků nevěřím nikomu. U toho Sachse je to takové podivné obrácení Ferdyše Pištory. Zdá se mi, že je naoko neutrál, ale možná i on by byl rád, aby Rusko zblajzli na posezení. Doufám, že Rusové umí dobře rozlišovat kdo je kdo a nenechají se vlákat do pasti. Snad jediný ten i když demokrat, kandidující tam kdesi na toho senátora Young se mi zdá trochu důvěryhodný, ale jistý si nejsem žádným amíkem, myslím těmi v politických funkcích.

Vladimír
8. 2. 2023 23:34

Tohle mohlo fungovat předtím, než NATO zabilo tisíce ruských vojáků. Přistoupení na výše uvedené podmínky by jejich smrti vzalo smysl a nikdo v Rusku by to nepochopil. Cenou za jejich smrt jsou ty čtyři oblasti připojené k Rusku. A čím více těch ruských ztrát bude, tím bude přibývat oblastí.

primak
9. 2. 2023 15:13

Záznam, co vlastně Jeffrey Sachs na slovenské TV řekl:
https://www.youtube.com/watch?v=OYBlT7PE9qI