Ukrajina dnes bombardovala doněcký hotel plný novinářů – tady je, jaké to bylo být u toho.


Další útok z Kyjeva zasáhl centrum Doněcku, jeho terčem byl pohřeb a hotel, kde pobývá a pracuje řada novinářů
Eva Bartlettová
Eva Bartlettová je kanadská nezávislá novinářka. Strávila roky na místě a pokrývala konfliktní oblasti na Blízkém východě, zejména v Sýrii a Palestině (kde žila téměř čtyři roky).

@evakbartlett
Ukrajina dnes bombardovala doněcký hotel plný novinářů – tady je, jaké to bylo být u toho
Mrtvola člověka zabitého při nedávném ostřelování v průběhu ruské vojenské operace na Ukrajině leží na ulici v Doněcku v Doněcké lidové republice. © RIA Novosti
Dnes (ve čtvrtek) v 10:13 začala Ukrajina ostřelovat centrum Doněcka. Během deseti minut došlo k pěti silným výbuchům. Poslední výbuch vyhodil do povětří sklo v přízemí mého hotelu, včetně obývacího pokoje – kde se často scházejí novináři před a po výjezdu do terénu za reportážemi – a vstupní haly. Asi minutu předtím jsem procházel posledně jmenovaným prostorem. Asistent kameramana, který tam byl v době pátého výbuchu, utrpěl v důsledku síly výbuchu otřes mozku.

Žena, která šla před budovou, byla zabita, stejně jako nejméně čtyři další lidé, včetně dítěte. Doněcké kanály Telegramu jsou plné videí, která pořídili místní obyvatelé, s mrtvými, zraněnými a škodami a s truchlícími lidmi. Jeden takový těžko sledovatelný příspěvek na Telegramu (varování: grafické záběry) zachycuje muže v šoku při hrůzném pohledu na těla jeho zavražděné manželky a vnuka na ulici dva bloky od hotelu.

Celkový počet zraněných není v době psaní tohoto článku ještě znám. Podle prvních odhadů jich bylo nejméně deset, mezi nimi dva pracovníci záchranné služby: záchranář a lékař.

Při čtení zpráv si můžete dopřát luxus varování před grafickými obrázky a volbu nedívat se na snímky a videa krveprolití, k němuž došlo dnes, stejně jako za posledních osm let ukrajinské války na Donbasu. Lidé zde na místě nemají varování ani možnost volby, zda uvidí zohavené ostatky milované či cizí osoby. Jakkoli je nepříjemné takové záběry vidět, je třeba je ukázat, má-li se svět dozvědět pravdu o tom, co se v Donbasu děje, dát hlas místním obyvatelům, zabíjeným a terorizovaným ukrajinskými silami, zatímco západní korporátní média se dívají jinam nebo tyto zločiny kryjí.
Chronologie bombového útoku

Když začalo ostřelování, byl jsem ve svém pokoji a upravoval jsem záběry z předchozího dne – z následků jiného ostřelování doněcké čtvrti. Z většiny zpravodajství západních médií byste to nepoznali, ale výbuchy jsou tu tak běžné, že jsem o výbuchu nepřemýšlel jinak než tak, že byl hlasitější než obvykle a že se rozezněly alarmy aut.

O sedm minut později přišel další výbuch, mnohem hlasitější a mnohem blíž. Z okna byl vidět kouř stoupající na sever, pravděpodobně 200 metrů daleko. To by bylo přímo u Opery, kde právě začínal pohřební obřad za včera zabitou plukovnici Doněcké lidové republiky (DLR) Olgu Kačurovou.

O minutu později mě další hlasitý výbuch vyhnal z místnosti, která byla obrácena směrem k přilétajícímu dělostřelectvu. Naštěstí jedinou škodou skončilo rozbité okno.

Dole se novináři, kteří byli v hotelu, a další, kteří byli venku připraveni vyrazit na reportáže, prozatím ukryli na chodbě, připraveni utéct do sklepa, kdyby se situace vyhrotila.

Jeden z nich mi řekl, že se chystal jít natáčet a byl asi deset metrů od místa, kam dopadl poslední granát. „Myslím, že se snažili zaměřit na pohřeb. A také na novináře,“ řekl. Řekl také, že venku byla žena, která přišla o nohu, a že už je pravděpodobně mrtvá.

Lze předpokládat, že jediným zamýšleným cílem kyjevských sil byla pohřební služba plukovníka Kačury, jejímž cílem bylo možná vyslat vzkaz armádě DLR a civilistům, kteří ji podporují. To by sice samo o sobě bylo ohavné, ale je pravděpodobné, že ani hotel, v němž jsou ubytováni novináři, nebyl jen „vedlejší škodou“.

Ukrajina běžně pronásleduje, cenzuruje, vězní, mučí a zaměřuje se na pracovníky médií a zařazuje nás na seznamy zabitých.

Kyjevské síly vědí, že v tomto hotelu bydlí mnoho novinářů, protože se nachází v centru města a má silnou wifi. Mnozí z nich často natáčejí živé reportáže zvenčí hotelu. A ti, kteří zde, stejně jako v dalších centrálních doněckých čtvrtích, pobývají, hlasitě informují o tom, jak Ukrajina v poslední době zasypává Doněck zákeřnými, mezinárodně zakázanými protipěchotními minami „motýlek“ – do dnešního dne posledními na seznamu válečných zločinů Kyjeva. Tyto výbušniny jsou určeny k odtrhávání nohou a chodidel a Ukrajina opakovaně odpaluje rakety s těmito náložemi a záměrně je shazuje na civilní oblasti v Doněcku a dalších městech Donbasu.

Dmitrij Trenin: Existuje nejaderné východisko ze slepé uličky?
Čtěte více Dmitrij Trenin: Rusko si nemůže dovolit prohrát na Ukrajině, ale ani USA – existuje nejaderné východisko ze slepé uličky?
Poté, co se dnes v centru Doněcku ozvaly výbuchy, na místo dorazily záchranné složky a po období klidu se novináři vydali dokumentovat škody a mrtvé. Žena, o které mi řekli, ležela v kaluži krve, přikrytá něčím, co vypadalo jako závěs z jednoho z vyhozených oken.

Klid netrval dlouho. Ukrajina brzy obnovila ostřelování a novináři venku utíkali zpátky dovnitř, protože jsme dostali další čtyři útoky. „Je to taková běžná věc, střílejí na jedno místo a střílejí na něj znovu. Takže jsme teď uprostřed tohoto procesu,“ řekl mi jeden Srb poblíž. Šéf místního velitelství záchranné služby mi řekl, že Kyjev dělá i trojité údery, nejen dvojité.

Ukrajina prý při dnešním útoku použila zbraně ráže 155 mm podle standardů NATO. Pokud je to pravda, jde o další případ, kdy Ukrajina používá zbraně dodané Západem k vraždění a mrzačení civilistů v Doněcké a Luganské lidové republice.

Pokud chtěl Kyjev bombardováním hotelu plného novinářů tyto novináře zastrašit, aby o válečných zločinech Ukrajiny neinformovali, nepodaří se mu to. Většina novinářů, kteří podávají zprávy přímo z místa, tak činí proto, že na rozdíl od krokodýlích slz Západu nad konflikty, které vytváří, nám na životech zdejších lidí skutečně záleží.
https://bit.ly/3zskPLg

3.8 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.8 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
67 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
4. 8. 2022 19:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Banderovci zasraný, naložit s vámi jako s Kartágem…..do puntíku!!!!!!!

Ladislav
4. 8. 2022 19:28
Odpovědět  Lev Prch

💤 1* je na čase srovnat se zemí ten fašistický Kyjev! Jinak nedají pokoj! Našeptávači a gengstři usa do nich hustí den co den!

Lev Prch
4. 8. 2022 19:32
Odpovědět  Ladislav

Fór roku jste četl?Kokainysta Zelený chce,aby mu Čína pomohla…….🤯🤡

sizok
4. 8. 2022 20:58
Odpovědět  Lev Prch

Na každou svini se vaří voda…

Lev Prch
4. 8. 2022 21:06
Odpovědět  sizok

Tak šup tam s banderosvoločí….

Petr
4. 8. 2022 21:54
Odpovědět  sizok

Taky v to doufám.

václav
4. 8. 2022 21:29
Odpovědět  Lev Prch

Jedině do hrobu, to bych souhlasil.

Lev Prch
4. 8. 2022 21:40
Odpovědět  václav

Proč,ukázalo by se,jak velící gerojové ve vroucí vodě banderosviníě jsou….

Markýza
4. 8. 2022 22:01
Odpovědět  Lev Prch

Kecáte!

Lev Prch
4. 8. 2022 22:21
Odpovědět  Markýza

V čem?🙂

Markýza
5. 8. 2022 15:43
Odpovědět  Lev Prch

Nojo, taky zmatečný řazení reakcí.
No, s tím Zelinkou a Čínou! Nebo to jako fakt?

Lev Prch
5. 8. 2022 17:07
Odpovědět  Markýza

Jak to vytisknou,tak to je.

Lev Prch
5. 8. 2022 17:07
Odpovědět  Lev Prch

😀👍

Markýza
5. 8. 2022 18:10
Odpovědět  Lev Prch

No já už viděla vytištěných blbostí. Ale tohle je aspoň osvěžující blbost……a pokud je to pravda, tak je to kapitální sranda.

Albi
4. 8. 2022 22:11
Odpovědět  Lev Prch

To bude dezinformace.
Přece je už od války v Sýrii všem notoricky známo, že školy, školky, nemocnice a svatby zásadně bombardují Rusové.
.
Na Ukrajině to holt rozšířili i na pohřby, i když je možné, že takovou praxi Rusové získali už v Sýrii, jen ji západní sdělovací prostředky nestačily dokumentárně zpracovat a pomocí HLP (hluboce lidského příběhu) dát na vědomí široké veřejnosti.

Markýza
5. 8. 2022 16:43
Odpovědět  Albi

Ježiš, nojo……..kampak se nám poděly všechny HLPy? Kruci, ubohá Ukrajina jich musí přeci být plná! Tedy, na státní televizi možná byly, tu já ale nesleduju.
Ale nevšimla jsem si, že by se vyskytl nějaký, který by celou veřejností vyloženě třísknul. Asi už jsme pěkně zcyničtěli.

Ratus
5. 8. 2022 13:09
Odpovědět  Lev Prch

I s celým západem,který na toto vraždění dodává zbraně a munici.

Aleš
4. 8. 2022 19:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud tyto ukrajinské vrahy podporuje SPOLU, nejsou to náhodou spolupachatele ? Co dělá Policie ČR, proč už Fiala neni na vazbě? Duvodu proc je zavřít je dost. Toto je jen vrchol ledovce.

Lev Prch
4. 8. 2022 19:53
Odpovědět  Aleš

Pulucisté pod vedením Rak-ušana dělají velký 💩.

All
4. 8. 2022 22:11
Odpovědět  Lev Prch

Rak-ušan zpátečka,převekslovaný rakouský ministr Bach z rakouskouherska.Tak bacha bacha na tu další neoholenou opici na kterou serou mouchy,ta našim policistům nevelí,jen hraje kokotiny v divadle 5 tky lukulských nedožranců.Policista je proti tomuto blbovi svatý grál,ale velí,vždyť je to komisař v zelí. Další rarita z říše hmyzu komárů.Inu hmyz.

Pavel K
4. 8. 2022 19:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Zastavte tu válku už někdo konečně, to nestačí, že se lidi zabíjejí na silnicích. Včera na tachovsku, kamion do protisměru a mrtvé dvě děti a zřejmě jejich otec. Dva těžce raněný. Zrušili převoz zboží po dráze a silnice jsou samej kamion, nákladák. Kdo viděl naposled nákladní vlak jet po železnici. Kuurrwwyy jedni, vše je cíleně dokkuurwwenééé!!!

Lev Prch
4. 8. 2022 20:32
Odpovědět  Pavel K

To se amiokupantům nehodí,nic se ukončovat nebude……zatím!Až se vrátí Trump,tak Banderostán srovná a bude klid!

Petr
4. 8. 2022 21:28
Odpovědět  Pavel K

Stačí, aby Rusák vypad domů, zaplatil reparace a vydal válečné zločince, a bude klid. Putler ale nemůže ztratit tvář před ruskou veřejností.

Lev Prch
4. 8. 2022 21:43
Odpovědět  Petr

F73+A52+F100+F200+F600+F800…..nech si to svoje mOUDra na kniHOVNU udavače Havla!

Markýza
4. 8. 2022 22:02
Odpovědět  Petr

Tvář, jo? On nemůže a nechce ztratit Rusko, vy chytráku. Prej tvář…….

sizok
4. 8. 2022 22:12
Odpovědět  Petr

Běž si agitovat na Seznam. Tam máš své soukmenovce.
Modrožluto.

petr
4. 8. 2022 22:17
Odpovědět  Petr

Běž na Novinky bezmozku a nepleť se mezi normální lidi. Vidím že si budu muset změnit nick, protože s takovým hovadem jako ty nechci být nijak spojován.

Janaz
5. 8. 2022 21:25
Odpovědět  Petr

Blbeček trolíček, ale on je predsa doma, že?

milan h
5. 8. 2022 07:47
Odpovědět  Pavel K

po rekonstrukci zeleznice neni na kolejich kapacita proste su naplno vytizene a o to pri rekonstrukci slo na nadrazich zustala polovina koleji

Ratus
5. 8. 2022 13:13
Odpovědět  Pavel K

Pokud je vidět nákladní vlak,veze tak akorát tanky a transportéry na UA.

Lev Prchala
5. 8. 2022 13:26
Odpovědět  Ratus

Zlikvidovat za každou cenu.Podporovat banderonacisty je ZLOČIN!

Teuton
4. 8. 2022 19:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajinské nacistické svině.

Antonin
4. 8. 2022 19:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Zase ruskej výmysl. To, že Rusové zabili 8 civilistů v doněckém Torecku na autobusové zastávce už nikdo neřekne. A hlavně, těch necelých 70-90 tisíc mrtvých na obou stranách nemuselo být, kdyby Rusko Ukrajinu nenapadlo.

Lev Prch
4. 8. 2022 19:54
Odpovědět  Antonin

Drž hubu ty havlolejnolahvárenská propagando!

Antonin
4. 8. 2022 19:57
Odpovědět  Lev Prch

Ty mi taky můžeš políbit, Ty exhavloidí bezmozku.

Lev Prch
4. 8. 2022 20:21
Odpovědět  Antonin

Já nejsem pornohvězdy jako Kubík Janda,na něj se s tím s důvěrou obrať…..nebo na Vencu Hlodavce????😂

VAL
4. 8. 2022 21:34
Odpovědět  Antonin

To má Lev riskovat prašivinu?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
pavelpe
4. 8. 2022 20:45
Odpovědět  Antonin

Škoda, že máš hlavu jen na to, aby ti nepršelo do krku. Těch 70-90 tisíc mrtvých nemuselo být, kdyby Ukrajina dodržovala Minské dohody schválené RB OSN. Kde si byl 8 let, když Ukrajinci z Kyjeva vraždili jiné Ukrajince – ženy, děti a starce. Proč? Jen proto, že mluvili rusky a odmítali hajlovat. Kdyby existovala elementární spravedlnost v nacistické Evropě, už minimálně sedíš.

Petr
4. 8. 2022 21:30
Odpovědět  pavelpe

Hlavně na ně kašlalo Rusko. Pro ně „osvobození“ Rusů byla jen záminka k dobyvačné válce. Putinův únorový projev byl podobný jako řada těch Hitlerových.

Lev Prch
4. 8. 2022 21:44
Odpovědět  Petr

Když máš místo mozku naprskáno zmlkni, nebudeš v roli NEužitečnýho idiota!

Markýza
4. 8. 2022 22:05
Odpovědět  Petr

Tak já nevím, synci, co vy jste to za hlupáky: milion informací, a nic. Můžete si hned vedle sebe pustit projevy kdekoho, včetně Hitlera? Můžete. Jenže to neuděláte. On by se vám posesouval světonázor.

Ratus
5. 8. 2022 13:18
Odpovědět  Petr

A co Zelííí a ty jeho projevy vzteku a šílenství.To je snad reinkarnovaný Hitler sám.

Lev Prchala
5. 8. 2022 13:29
Odpovědět  Ratus

Jenže kokainista Zelený připomíná Hitlera v roce 1945 ne Hitlera v roce 1933…..a mele úplně stejný hovadiny typu“““zvítězíme,nasadíme záložní armády“““.-)))

Markýza
5. 8. 2022 15:48
Odpovědět  Ratus

No…..já s takovými přirovnáváními váhám. Bývají velice zavádějící. Ale je pravda, že tuhle jsem si kus nějakého nového Zelinky pustila a ta dikce, ta dikce…………..

Janaz
5. 8. 2022 21:28
Odpovědět  Petr

Ty soroškurva, už si ujasni, čo vlastne chceš. Rusko sa nestará do Ukrajiny, zle je. Rusko sa strará do Ukrajiny, je zle.

milan h
5. 8. 2022 07:57
Odpovědět  pavelpe

kolik by asi balo mrtvich kdyby tam zautocila hrdinna us armada zvrchu v Racce by mohli vypravet

sizok
4. 8. 2022 20:59
Odpovědět  Antonin

Drž hubu, z-mrde. V hlavě máš jenom chcanky a skalici.

Pedro
4. 8. 2022 21:14
Odpovědět  Antonin

ŠPÍNO!

Petr
4. 8. 2022 22:05
Odpovědět  Pedro

Zato nácek Pedro je čistej jak lilie.

sizok
4. 8. 2022 22:14
Odpovědět  Petr

Má pravdu, jsi Špína. A jaká.

Pavel K
4. 8. 2022 22:17
Odpovědět  sizok

Proboha nereagujte na ně!!! Diskutujte jen mezi sebou a na ty jejich provokace dlabejte. Jste schopni pobrat moji výzvu?!!!

Lev Prch
4. 8. 2022 22:26
Odpovědět  Pavel K

Už jsem ti odpověděl, mír není na pořadu dne naopak, uSSa rozesírají Azery proti Armenům a albánský řezníky proti Srbům.

Pavel K
4. 8. 2022 22:36
Odpovědět  Lev Prch

Nemyslel jsem to zle!!

Lev Prch
5. 8. 2022 06:37
Odpovědět  Pavel K

Já vím 🙂👍

Lev Prch
4. 8. 2022 22:23
Odpovědět  Petr

Je nácek, protože o tobě říká pravdu, dummkopf????

milan h
5. 8. 2022 07:54
Odpovědět  Antonin

postopadesate rikam ze Rusko nikoho nenapadlo ale prislo na pomoc samostatne republiky Donbas po prosbe jejich vedoucich cinitelu coz je v intencich OSN viz Kosovo osvobodit jejich stat od fasistu kteri uz osm let vrazdili civilisty a deti ale ty to asi nemas v manualu takze vim ze to pisu zbytecne a mimochodem mezinarodni soud taky uznal ze to neni napadeni Ukr

Janaz
5. 8. 2022 21:26
Odpovědět  Antonin

Ty soroškurva, nebyť náckovskej Ukrajiny, tak by nebolo ani 14000 mŕtvych v Donecku, že?

VAL
4. 8. 2022 21:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Tleskám chocholové! Teď se vám chechtáky a zbraně ze záchodu jen pohrnou!

petr
4. 8. 2022 22:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Podívejte se na Seznam, Ti hajzli tam z té smrti plukovnice mají srandu a 90 procent těch vymaštěnců nad tím v diskuzi onanuje. Já už tam mám doživotní blokaci, tak už jim tam ani nemůžu napsat co si o nich myslím. Generace 40- je ztracená a zralá na denacifikaci.

Lev Prch
4. 8. 2022 22:24
Odpovědět  petr

Zralá na přesdržku nejmíň 6x denně,tak to je!

sizok
4. 8. 2022 22:37
Odpovědět  petr

Hnus. Vypatlané modrožluté mozky, ve kterých to ani neprskne.

milan h
5. 8. 2022 07:59
Odpovědět  petr

vitaj kolego uz sme dva

Per
5. 8. 2022 11:02
Odpovědět  petr

Vymaštěnci s modrožlutými vlaječkami. Mají tak málo šedé kůry mozkové, a proto se dobrovolně vrhají do náruče cenzury, kde je jen správný názor. BIS dokončila úkol zadaný jinou zemí. Učit tak, jak si myslí služba.

Marek
5. 8. 2022 11:09
Odpovědět  petr

Ale to není skutečná diskuze nebo si snad myslíte, že takové seskupení idiocie je možné? Tedy krom Prahy

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
5. 8. 2022 11:36
Odpovědět  Marek

Zdar Marku, jestli jsi ten samý z PP.

Pavel K
5. 8. 2022 11:34
Odpovědět  petr

👍 👍 👍 👍

janle57
5. 8. 2022 17:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Takhle to bohužel chodilo v Doněcku dlouhých 8 let,tisíce mrtvých,děti,starci,ženy,
nevinní lidé,kteří chtěli jen v klidu žít bez banderovce Zelenského,pak už konečně
někdo praštil do stolu a musel těm lidem pomoct,tak ho celá,americkým ideologickým
svinstvem, zavšivená EU potrestala směšnými sankcemi,a proto tu budeme všichni
v zimě mrznout jak Helmuti u Stalingradu.