U nás by to byli nacisti. Ukrajinský Azov: Německá TV otevřeně

17.03.2022 10:58

Těžké boje se nyní vedou o přístav Mariupol. Proti ruským silám v něm stojí paramilitární uskupení, prapor Azov. Právě na tuto skupinu se zaměřila německá televize Deustche Welle. Politolog Umland pro ni řekl, že v Německu by byl Azov považován za neonacistickou skupinu. Ale měl hned několik výhrad. A ozval se také bývalý europoslanec Štětina, že zakladatel praporu Azov Biletsky žádný nacista není.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Runy ve znaku ve skutečnosti nejsou runami, ale prý písmena I a N -zkratka Idea Národa

reklama

Ruská invaze na Ukrajinu probíhá hned z několika směrů. A zatímco Kyjev je evidentně dostatečně zabezpečen, aby v něm mohli premiéři tří členských zemí EU jednat s prezidentem Zelenským, přístav Mariupol je obléhán a ostřelován a podle německé televize Deutsche Welle (DW) je bez elektřiny, vody je nedostatek a jídla také.

Právě Mariupol dle DW brání příslušníci praporu Azov a dle neověřených zpráv se jim podařilo zničit tři ruské obrněnce, čtyři transportéry a zabít blíže neurčený, ale vysoký počet vojáků včetně nejmenovaného generála. Jak německá televize upozorňuje, jedná se o dobře vycvičené bojovníky, ale z řad nacionalistů a ultrapravice. Jsou to právě oni, o kom Putin mluví, když zmiňuje „denacifikaci“ Ukrajiny.

Televize uvádí, že prapor Azov vznikl v Berďansku jako podpůrná jednotka pro ukrajinskou armádu v boji o Donbas a někteří bojovníci pocházejí z nacionalistického Pravého sektoru, jehož členové pocházeli z východní Ukrajiny a mluvili rusky. Dříve dokonce hlásali východoslovanskou jednotu. Část pak byli fotbaloví ultras, jiní byli zase aktivní v nacionalistických kruzích. Politolog Andreas Umland říká, že takové skupiny by v Německu byly označeny jako neonacistické.

Dodává, že prapor Azov na sebe přitáhl pozornost tím, že používá runový symbol, který používala i SS. Nicméně, na Ukrajině prý tento symbol není vnímán jako fašistický a prapor Azov údajně chce, aby tento symbol byl vnímán jako písmena N a I, zkratka slov „národní idea“.

Andrej Biletsky, 42letý zakladatel Azova, vystudoval na univerzitě v Charkově historii a roky byl dle Deutsche Welle aktivní v ukrajinských ultrapravicových kruzích. V roce 2014 pak Azov pomáhal znovu obsadit Mariupol, který ovládli ruští separatisté. Od podzimu roku 2014 pak fungovali jako pluk a dle zpráv médií měl prapor Azov před invazí na Ukrajinu přibližně 1000 členů a také tanky a dělostřelectvo. V roce 2014 se ukrajinská vláda rozhodla prapor Azov včlenit do svých ozbrojených sil.

V letech 2015 a 2016 pak vznikla politická odnož praporu Azov, ale nebyla příliš politicky úspěšná. Biletsky se do parlamentu dostal, ale mandát ve volbách v roce 2019 neobhájil. Ve stejném roce také několik amerických kongresmanů požadovalo, aby byl prapor Azov zařazen na seznam teroristických organizací, ale nestalo se tak. Deutsche Welle uvádí, že Azov udržuje kontakty s dalšími ultrapravicovými uskupeními v zahraničí včetně Německa. Což potvrdila německá vláda na dotaz německé levice.

Politolog Umland dodává, že legendu z Azova vytvořila až ruská propaganda. „Za normálních okolností považujeme pravicový extrémismus za něco nebezpečného, co může vést k válce,“ říká, ale na Ukrajině je to prý naopak, válka celkem nevýznamnou skupinu přetvořila v politické hnutí. Ale i tak se jejich vliv na zbytek populace přeceňuje, tvrdí Umland, pro většinu Ukrajinců jsou podle něho bojovníci proti ruské agresi.

O Azovu nedávno mluvil také bývalý europoslanec Jaromír Štětina. „S velitelem batalionu Azov Biletským jsem se setkal dvakrát v Mariupolu. Kreml o něm říká, že je nacista. Není. Natolik mám rozpoznávací schopnost, abych nepřijímal putinské pomluvy,“ prohlašuje.

K diskusím o batalionu Azov: S velitelem batalionu Azov Biletským jsem se setkal dvakrát v Mariupolu. Kreml o něm říká, že je nacista. Není. Natolik mám rozpoznávací schopnost, abych nepřijímal putinské pomluvy.

— Jaromír Štětina (@StetinaEP) March 14, 2022

Zdroj : Parlamentní Listy

5 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

5 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ankmorpo
17. 3. 2022 18:00
Odpovědět  scipio

ono to stranové 3D převracení když postihne mladého komunistu tak se vybarví starý nacista

ladik
17. 3. 2022 18:16
Odpovědět  ankmorpo

Rozpoznávací schopnost štětináče je těžce postižená jeho oškolobrtem od krajního levičátství k nefalšovanému fašismu. Takhle pokřivené charaktery jsou nejlepším doporučením pro vysoké politické funkce.

Milan
17. 3. 2022 20:11
Odpovědět  ladik

Jednomu bukanýrovi – jméno jsem zapomněl – cikánka předpověděla, že mu brzy bude ležet svět u nohou. Netrvalo dlouho a byl na šiben-ičním vrchu obě-šen a svět mu ležel u nohou. Aj štětináč by rád, aby mu svět ležel u nohou. Jsem velkorysý. Kéž se mu jeho přání vyplní. patr.

Evžen
17. 3. 2022 21:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Štětináč je znám svou dalo by se říci že svou chorobnou nenávisti k Rusku a Putinovi chce odčinit své dlouholeté členství v KSČ a STB,tento parazit zakonitě musí zhořet v pele!

David
17. 3. 2022 23:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Neuvěřitelné, kde všude se objeví bezcharakterní ničema Štětina, který už je tak profláknutý svou činností v KSČ, STB, falešném a prolhaném zpravodajství všeho druhu a hned zas překabátěného senátora. Ten tvor, nechci psát člověk, protože to, není, se dopracoval až k podpoře fašismu a nacismu a měl by být stíhán pro jeho podporu a potrestán za svůj podlý život.