Krize UKRAJINA

Tanky, vrtulníky, zbraně, munice, granáty… Vše na Ukrajinu!

16.7.2022 4:31 odp. | Rozhovor

„Česká republika se prakticky odzbrojila a poslala do boje své schopné tanky, nejefektivnější bojové vrtulníky, tisíce pistolí, samopalů a obrovské zásoby munice i granátů. Česká armáda je v současné době armádou beze zbraní,“ varuje vojenský a bezpečnostní odborník Jaroslav Štefec. Odzbrojování ve prospěch cizí armády mu dohromady neladí s prohlášením českého premiéra, že se země nachází ve válce. Na obnovu prý už nebudou peníze.

Válka na Ukrajině trvá už téměř pět měsíců. Rusko momentálně ovládá většinu Luhanské oblasti, v Doněcké oblasti je to pak zhruba polovina, jak uvádí agentura AP. Obě lokality tvoří takzvaný Donbas, který je rovněž nazýván srdcem Ukrajiny. Spekuluje se proto, zda bude bitva o Donbas tím rozhodujícím ve válečném konfliktu. Štefec si to nemyslí: „Nemyslím, že by to byla rozhodující bitva o Ukrajinu, protože Rusko nebojuje o Ukrajinu, ale o to, aby byly splněny požadavky, které se formulovaly před zahájením bojů. Jasné požadavky, které Rusko dalo z hlediska neutrality Ukrajiny, nerozmísťování bojových systémů strategického významu na nových územích Severoatlantické aliance a podobně. Rusko bojuje o splnění těchto požadavků, cokoliv jiného je pro ně nepřijatelné a z požadavků neustoupí,“ domnívá se vojenský expert.

Zároveň se s ubíhajícím časem snižuje šance na výhodnější dohodu pro Ukrajinu. „Ukrajina samozřejmě měla šanci se dohodnout na začátku. V současné době je dohoda s Ukrajinou vyloučena, protože jediná věc, která by mohla válku ukončit a nastavit pravidla, je dohoda mezi Ruskem a Spojenými státy americkými. Jiná varianta není – tedy bude se to týkat Severoatlantické aliance, ale ta je ekvivalentem Spojených států. NATO bude konat tak, jak budou Spojené státy říkat,“ sdělil Jaroslav Štefec.

Rusové se učí bojovat proti západní technice a analyzují ji

Ruský prezident Vladimir Putin se nedávno nechal slyšet, že Západ prohrál hned v počátku jejich speciální operace. Co tím měl na mysli? „Západ prohrál především tím, že naučil Rusy bojovat jejich taktikou se západní technikou. Rusové tyto zkušenosti neměli a velmi intenzivně je nyní získávají a analyzují. Jeden z kroků bude i boj proti americkým raketometům HIMARS a jejím vypouštěcím zařízením. Rusové brzy přijdou na to, jak je zlikvidovat,“ předeslal. Raketomety M142 Himars přitom podle Štefce neznamenají pro Rusko ten největší problém, přestože ukrajinská strana hlásí, jak jsou přesné a úspěšné.

„Jsou jeden z problémů, ale rozhodně nejsou největší problém. I když s nimi Ukrajinci mohou zasáhnout území Ruska, pokud jim Spojené státy dodají raketomety vysokého rozsahu, ale vystavili by se tím velmi drsné odvetě. Daleko větší problém pro Rusko je v současné době radikální změna ukrajinské protivzdušné obrany, která radikálně změnila taktiku na základě pokynů amerických instruktorů. Jsou zapojení do systémů řízení protivzdušné obrany Severoatlantické aliance právě prostřednictvím amerických satelitů a předáváním informací o všech startech letadel a bezpilotních prostředků Ruské federace, které získávají prostřednictvím amerických výzvědných systémů,“ vysvětlil expert.

Javelinům slouží baterie krátce, jejich účinnost je malá

A jak velký problém činí Rusům protitankové rakety zvané Javelin, kterých Amerika poslala Ukrajincům už na sedm tisíc kusů, a které spotřebovali během pár měsíců? Jak upozornil server Echo24.cz, Američané přitom sami vyrábí jen 2100 kusů za rok. Nejedná se však pouze o zbraně Javelin, ale týká se to i dalších zbraní a vybavení z jiných států. Hovoří se proto o tom, jak dlouho bude vyzbrojování Ukrajiny Západem pokračovat, a že Spojeným státům, Německu či Francii postupně docházejí zásoby.

„I pro samotné Američany je nasazení Javelinů na Ukrajině zklamáním, protože v bojovém prostředí se ukázaly jako poměrně málo účinné, i když o nich mluvili jako o louskáčku na ruské tanky. Rusové proti nim poměrně rychle našli taktiku, ale problém je, že jak jednou Javelin odjistíte, jeho baterie, která napájí raketu a řídicí systém, se velmi rychle vybije. A když nemáte náhradní, je systém brzy nebojeschopný a nefunkční,“ popsal Jaroslav Štefec s tím, že i proto bylo procento efektivity Javelinu na Ukrajině velmi malé. Účinnost odhadl na 40 až 50 procent a ani v případě zásahu prý vždy nedojde ke zničení tanku.

Štefec: V Americe jsou jestřábi, kteří by rádi viděli jadernou válku v Evropě

Zásoby zbraní se prý tenčí nejen Spojeným státům americkým, ale i České republice, a to činností politiků: „Česká republika se pilnou činností ministerstva obrany prakticky odzbrojila a poslala do boje své schopné tanky, nejefektivnější bojové vrtulníky, tisíce pistolí, samopalů a obrovské zásoby munice i granátů. Česká armáda je v současné době – a už předtím nebyla vybavená – armáda beze zbraní. Premiér tvrdí (Petr Fiala, ODS, pozn. red.), že jsme ve válce, ale současně nás systematicky odzbrojuje a nevidím z toho žádný výstup. My nebudeme mít ani peníze, abychom darovanou techniku nahradili. My se naprosto cílevědomě a promyšleně zbavujeme vlastní armády ve prospěch armády cizí ve válce, která není naše,“ varoval Jaroslav Štefec.

Budou právě tenčící se zásoby zbraní Západu podnětem pro stoupající tlak na Ukrajinu, aby ustoupila ze svých požadavků? „To je otázka. Jde o obrovský problém, o kterém se nemluví, protože pořád existuje naděje ze strany Spojených států amerických, že v Evropě dojde k jaderné válce. To by jim vyhovovalo, ale na druhou stranu chápou, že je to rizikové i pro Spojené státy a nikdo neví, jak se dopady rozvinou. Přesto existuje křídlo, které by rádo vidělo v Evropě válku, protože doufají, že na Evropě ekonomicky zahojí obrovský ekonomický průšvih jak v USA, tak v celé Evropské unii,“ upozornil. Na dotaz redakce, zda si v Americe skutečně někdo přeje jadernou válku v Evropě, reagoval: „Je tam skutečně spousta jestřábů, kteří by rádi viděli Evropu zničenou jako po druhé světové válce, do které by mohli investovat prostředky. A co přináší největší úroveň zničení? Jaderné zbraně,“ poznamenal.

Rusko zřejmě dobude pruh kolem Azovského a Černého moře

Změnu vnímá i v rétorice. Fór podle něj tkví v tom, že Spojené státy mohou mít prý rétoriku libovolnou, avšak záleží na Rusku, zda bude ochotno na jejich rétoriku přistoupit. „Jak se zdá, nejsou schopni Rusko donutit jakýmkoliv způsobem k tomu, aby ukázalo slabiny, aby ukázalo, že je ochotno jednat za jakoukoliv cenu a ne za cenu splnění svých požadavků. Rusové to řekli jasně a na rovinu, že Zelenskyj (ukrajinský prezident, pozn. red.) pro ně není absolutně žádný partner. S ním nikdo jednat nebude a nějaké posazení se ke stolu… Dobře, nyní seděly u stolu turecká, ukrajinská a ruská delegace, a oni se bavili o uvolnění vývozu ukrajinských potravin,“ sdělil Štefec. „Jednoznačně tam od Ruska padlo, že vývoz umožní, ale chtějí jasné záruky, že vagony nebo lodě, které pojedou zpátky, nepovezou žádné zbraně. Tyto věci ukazují, že Rusové nejsou blbci a nenechají si věšet bulíky na nos,“ tvrdí.

Putin se také nechal slyšet, že Západ se může pokusit Rusko porazit a že Rusové ještě ani nezačali. „Z jejich pohledu nevedou válku, oni stále vedou to, čemu sami říkají speciální operace a testují Ukrajinu a západní zbraně. A samozřejmě si ověřují techniku, taktiku, ověřují si způsob boje s nimi, takže Západ nyní odkryl karty, zatímco Rusko ještě ani zdaleka ne,“ upozornil Štefec.  

Vývoj prý bude záležet i na jednání o Ukrajině. „Jednání o Ukrajině dnes jako terminus technicus, ano, dobře, chápu jednu věc, Polsko se jen třepe na západní část Ukrajiny, Rusko si zřejmě dobude celý pruh kolem Azovského a Černého moře a myslím, že celou levobřežní Ukrajinu – tedy to, co leží na levé straně Dněpru, respektive celou ruskojazyčnou zónu. A spousta lidí z celé Ukrajiny odejde do této zóny, kde se mluví rusky. I tohle tedy bude muset být součástí dohod, stejně jako vznikla svého času dohoda o vzniku Pákistánu v Indii. Muslimové odešli do oblasti Pákistánu, kde žijí ještě jakž takž v míru,“ dodal Jaroslav Štefec.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
16. 7. 2022 20:31

Naší banánovou republiku brzy dobude banda muslimských migrantů,kteří si vše dnes
skoro zadarmo nakoupí na Ukrajině a naše tzv. profesionální armáda se jim bude
bránit jen stříkacími pistolemi,použít opravdové zbraně by byl sice rasismus,ale když
nic nemáte,tak je asi srdcervoucím proslovem o multikulti nezastavíte.

Milan ze Zahrady Čech
16. 7. 2022 20:34

Mimo, ale tohle musíte vidět. Když mně babička líčila různé její příhody s chocholama, jimiž prezentovala debi-litu chocholů, myslel jsem, že z ní mluví hořkost a že si vymýšlí, že jí zastřelili dědečka. Tedy mého dědečka, jejího manžela. Ale jak to vypadá, nelhala. Nikdy bych nevěřil že blbost může dosáhnout takových výšin, ale evidentně může.

politnavigator.net/russkie-potomki-lyudoedov-a-ukraincy-vyshivali-solnyshkom-nicojj.html

primak
17. 7. 2022 06:25

??? No, to není zrovna moc pěkné:

Rusové jsou potomky kanibalů a Ukrajinci vyšívaní sluncem

Všechny vynikající zásluhy patří etnickým Ukrajincům a Rusové si je údajně přivlastnili pro sebe.

Ve vysílání lvovské televize NTA to uvedla nacionalistická spisovatelka Larisa Nitsoi, korespondentka PolitNavigator.

“Kdo jsou Moskvané a kdo jsou Ukrajinci? Moskvané jsou potomci androfágů. Lidé Androfágů, kteří žili dlouhou dobu na tomto území, a Moskvané jsou jejich potomci. Kdo jsou androfágové? To jsou kanibalové a existují historické odkazy na toto.

primak
17. 7. 2022 06:27
Odpovědět  primak

Kdo jsou Ukrajinci? Jsou to lidé, kteří žili na svém vlastním území, kteří vyšívali runové znaky, kteří kreslili sluneční symboly, kteří v budoucnu napíší první Ústavu pro lidstvo, kteří v budoucnu vyrobí první vrtulníky, kteří v budoucnu vyrobí první počítač pro lidstvo. Takoví jsou Ukrajinci,“ říká nacionalistka.

A v jednu krásnou chvíli se toho androfágové rozhodli využít a přivlastnit si civilizační úspěchy lidí, kteří žili poblíž.” Rozhodli se nás jednoduše zlikvidovat a přijít k nám,“ řekla Nitsoy.

primak
17. 7. 2022 14:20
Odpovědět  primak

Asi mně někteří nepochopili (zvláště ten co mi tam dal mínusa – je to ten nahoře?).

Já jsem jen nevinně přeložil ten “vtipný” odkaz nade mnou.

Gales
18. 7. 2022 09:54
Odpovědět  primak

Goebbels by ji tu fantazii záviděl.

Albi
16. 7. 2022 20:38

“Odzbrojování ve prospěch cizí armády mu dohromady neladí s prohlášením českého premiér…..”
A jaká prohlášení našeho česko-ukrajinského premiéra s něčím – čímkoliv – ladí?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
16. 7. 2022 20:42

Už za to by měl zelený fiala a jeho eskadra sedět. Ve stejné situaci se nachází polsko.
Začínají se objevovat názory, že s postupujícím neúspěchem ukrajiny, se ukrajina obrátí
pro polsku. Potřebuje, aby se konflikt rozlil na více zemí. Oligarchové potřebují zelenského
udržet u moci, aby nepřišli o majetky. Polsko je na tom stejně jako my, takže to bude
otázka pár dnů. Paradoxně jejich zbraněmi.

Milan ze Zahrady Čech
16. 7. 2022 20:49

No, že nemáme žádnou armádu mi zrovna žíly netrhá. Nějakých 30 000 kousků, z toho většina lampasáků a ouřadů, by neubránilo ani Prahu. To už je pak fuk, jestli 30 000 nebo četa, efekt je stejný. Aspoň nám, až to rupne, z pragmatických důvodů nezbude nic jiného než neutralita. A to bych, lidi drazí, strašně rád.

Milan ze Zahrady Čech
16. 7. 2022 20:51

opr. …že nemáme zbraně a v podstatě žádnou…

Albi
16. 7. 2022 21:27

Neutralita! …..Ty bys tomu dal!
Přijde armáda našich západních přátel – jedno jestli německá či americká a konečně budeme kolonií se všemi atributy, které správná kolonie mít má.
A přestaneme si hrát na “svobodonou a suverénní” republiku.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
17. 7. 2022 03:07
Odpovědět  Albi

Jojo, to už tu jednou bylo. Kdyby narcis Dubček nezačal vyřvávat o neutralitě, Waršpakt by sem nenafáral. Nám bylo tehdá šestnáct a věděli jsme, že je to tím pádem v pr-deli a že sem Moskva nafárá a ten blb to nevěděl? Nekecám, fakt jsme se na tom tehdy shodli že to tak dopadne. Bylo to v 68mém v květnu a slejzali jsme se tehdy, taková parta vesnickejch kluků a holek u nás v zámeckém parku a četli jsme si tam z novin a probírali to. Hm… Umíš si tak představit dnešní náctileté? Já ani v nejbujnější fantazii. Ale to nebylo jen u nás. Stejný to bylo v sousedních obcích. Jak to vím? No přece každou sobotu tzv. čaje, kde jsme se všici sešli a mudrovali jsme a prali se – prostě život.

Milan ze Zahrady Čech
17. 7. 2022 03:10

Blbnu. Sedmnáct. Nám bylo.

Lubek
16. 7. 2022 20:57

Celkom triezvy komentár, no ani v prípade Českej republiky nechápem význam ozbrojenia, obranyschopnosti, vzdania sa všetkých tankov a najefektívnejších vrtuľníkov. Koľko mali tých tankov? Koľko stoviek? Koľko vrtuľníkov? Koľko desiatok? Akých? Hlavne však, kto by potreboval napadnúť nás, alebo Česko? Načo? Prečo? Čo by u nás chcel? Potreboval? Čo malo akú takú hodnotu už nie je naše. Nejaké Čapí hnízdo, Jasná, či Donovaly nie sú z európskeho, nie že globálneho pohľadu žiaden zásadný majetok. Keby nás chceli fyzicky likvidovať, stačí vypustiť vhodný vírus a povinne očkovať, netreba ničiť zadĺžený majetok. Nás netreba dobývať bojom. Úplne stačí nariadiť a dosadení politici sa už postarajú, súkromné televízie a noviny to odôvodnia. Vybavené. Armáda u nás je prežitok, keď do ľudí hustili národ, vlasť, domovinu, budovanie spoločnosti, národné banky, firmy, spoločnosti. To je už všetko preč. Teraz sa stará každý iba sám o seba. No tak nech sa aj sám bráni.

Albi
16. 7. 2022 21:30
Odpovědět  Lubek

Přesně tak.

Bujoon
16. 7. 2022 21:44
Odpovědět  Albi

Slovensko ma pekne zasoby nerastov, pitnej vody a kvalitnych robotnikov ktori rady budu makat ked na nich Bude niekto mierit ich samopalom. Uz len ten uran na jahodnej je zaujmavy

Lubek
16. 7. 2022 23:16
Odpovědět  Bujoon

S vodou by som bol už opatrný. Iba jeden príklad. Pár desiatok rokov dozadu som chodieval na úžasné lipne do Ľubochne. Rieka bola celkom robustná, nedala sa hoc kde prebrodiť vo vysokých čižmách. Minulý rok som šiel už iba z nostalgie na bike prejsť si Ľubochniansku dolinu. Je tam na začiatku hydroelektráreň. Fascinujúce generátory GANZ es TÁRSA, 1904 BUDAPEST. Teda postavená dávno. Obzeral som, prišiel pán z obsluhy, dali sme reč. Vraj má štatistiky, ako každým rokom vody ubúda a ubúda, že nie je nič výnimočné, keď musia generátory odstaviť, lebo je málo vody. Skutočne, ako som ťahal hore dolinou, pozeral som bývalé lovištia. …bývalé.

Autor
16. 7. 2022 21:35

Za poměrně krátkou dobu bude EU doslova na “prodej”. Rusko tentokrát ze svých původních požadavků neustoupí. Ruské elitě prostě došla trpělivost. Dost možná budeme v situaci, ve které bylo Rusko dosud samo. Ale s tím rozdílem, že tady prostě není dostatek surovin. A případné obnovení potenciálu Evropy bude zcela záviset na přístupu a vůli Ruska.
Zvláště pokud se jim podaří rozjet na plno BRIKS a další jejich iniciativy. Dost možná, pokud zůstaneme na Západě, že nás světový obchod bude obcházet a bude nám prodávat jejich jen za konkrétní výrobky od nás. A drtivá většina IT techniky je vlastně z Asie …
Spousta lidí “klekne”, protože jejich byznys byl a je založen jen na překupnictví a tihle šli vždy tvrdě proti samostatnosti naší republiky v jakékoli oblasti.

Ladislav
17. 7. 2022 06:43
Odpovědět  Peterko

Bez Ruska to co, nikdy nepůjde! A ti vypatlaní politici z celé Evropy se mohou klidně svou debilitou i posrat!

ČÁPIČAPI
17. 7. 2022 07:38

NO COMMENT!!!