blogKrize UKRAJINA

Systémy HIMARS jsou velmi přesná zbraň, když jde o střelbu na nehybné cíle – ideálně obytné domy, nemocnice, školy, tržiště…

ze sítí: Ivan David

Systémy HIMARS jsou velmi přesná zbraň, když jde o střelbu na nehybné cíle – ideálně obytné domy, nemocnice, školy, tržiště…

Všechny tyto systémy na Ukrajině mají ryze americkou obsluhu. „Americké MLRS HIMARS jsou řízeny posádkami personálu NATO, uvedl nejmenovaný představitel ruských bezpečnostních sil. Komplexy hlídají zaměstnanci soukromých vojenských společností blízkých Pentagonu, s nimiž americká armáda uzavírá smlouvy,“ dodal. Navádění se provádí pomocí amerických vojenských satelitů, po startech se instalace rychle přesune a nevrátí ji do předchozích pozic.

Už slyším, jak mi tu zuřiví bojovníci budou od počítače spílat, že Rusové také cílí na civilní cíle. Nejenže si pletou infrastrukturu s ryze civilními cíli, ale také zapomínají, že ukrajinské systémy protivzdušné obrany jsou umístěné v civilní zástavbě, jak je notoricky známo, takže minimálně část obětí spadá na vrub ukrajinské PVO, asi jako ti dva traktoristi v Polsku.

Tím nemám v úmyslu obhajovat válku či relativizovat civilní oběti. Není vám ale podivné, že o útocích vysoce přesnými raketami Made in the USA se u nás nepíše ale lautr nic? Tyto oběti pro naše novináře neexistují, stejně jako neexistovaly ani předtím, v době ostřelování Doněcku a Luhansku po roce 2014. Wikipedie dokonce odstranila jakoukoli zmínku o Aleji andělů v Doněcku, tedy o dětských obětech ostřelování. Půlka pravdy je horší než lež, a nám se od února servíruje ne půlka, ale sotva čtvrtina pravdy o konfliktu, který se údajně vynořil zničehonic a „nevyprovokovaně“ 24. února 2022.

Ruský vyslanec OSN Vasilij Nebenzja řekl na Radě bezpečnosti OSN, že rakety a granáty dodané ze zahraničí se používají k úderům na školy a domy.

Západní země, jejichž zbraně používá ukrajinská armáda k zabíjení civilistů v Donbasu, budou čelit právním důsledkům, varoval ruský vyslanec při OSN.

Vasilij Nebenzja v pátek v Radě bezpečnosti OSN řekl, že několik raketových odpalovacích zařízení HIMARS a řízených dělostřeleckých granátů M982 Excalibur jsou používány k palbě na Doněck a další města.

„Například sportovní aréna Družba [v Doněcku], kde byla distribuována pitná voda civilistům, byla 4. prosince napadena granátem Excalibur. Ukrajinské síly, povzbuzené západními zeměmi, se doslova snaží srovnat město se zemí,“ řekl ruský diplomat.

Podle Nebenzji bylo od 27. listopadu v Donbasu zabito 22 civilistů a více než 80 zraněno a byly poškozeny četné domy a školy. Dodal, že rakety HIMARS zasáhly pouze civilní cíle, jako jsou školky a hotely.

„Pečlivě zaznamenáváme všechny tyto trestné činnosti ze strany USA a jejich spojenců. Povedou ke konkrétním právním důsledkům pro všechny zúčastněné,“ řekl Nebenzja.

Mohou být všechny tyto četné zaznamenané útoky na civilní místa chybami nebo nehodami? Je zřejmé, že jde o vědomou a záměrnou účast USA a NATO na zločinech kyjevských úřadů. To je stanovisko ruské diplomacie.

Pentagon v pátek oznámil dodatečnou sumu 275 milionů dolarů na bezpečnostní a vojenskou pomoc Ukrajině, včetně raket HIMARS a 80 000 155mm dělostřeleckých nábojů.

Moskva již dříve označila dodávky dálkových a těžkých zbraní na Ukrajinu za „červenou linii“ a varovala, že by to mohlo vést k přímému konfliktu mezi Ruskem a Západem. Washington a jeho spojenci trvají na tom, že nejsou stranou nepřátelských akcí, ale pouze posílají dodávky zbraní do Kyjeva.

Že jsou západní zbraně na Ukrajinu dodávány bez jakékoli kontroly a končí různě v Evropě, na Středním východě a v Africe, to je další smutná kapitola amerického způsobu vedení války jako byznysu. Naposledy si stěžoval nigerijský prezident Muhammadu Buhari, že zbraně z amerických zásilek pro Ukrajinu se objevují v e výzbroji islamistických skupin Boko Haram a dalších. Ptá se dokonce, jestli to není ze strany západních zemí záměr, protože jeho země a další se odmítly připojit k protiruským sankcím. A Pentagon se na Ukrajině nemůže dopočítat zbraní za 20 miliard dolarů.

sdíletj na

21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
10. 2. 2023 15:17

Amík rozesírá celý svět. Chce to začít rozesírat anglosaské země, aby ochutnaly svoji medecínu.

Keller
10. 2. 2023 15:30
Odpovědět  Pedro

Buďte klidný, už se ukazuje, že jednotný Západ není tak jednotný, jak se tvrdí. Otevřeně vystupuje Maďarsko, EU se zaťatými zuby tolerují Poláky a Turecko je samostatná kapitola. I ve světě popularita Západu klesá.

Boomer
10. 2. 2023 17:12
Odpovědět  Keller

..tento způsob chování Turecka, v rámci NATO i EU, zdá se mi poněkud nešťastným.. poznamenal by plavčí mistr Důra.

Jen bych doplnil.. jak pro koho.

zuza
10. 2. 2023 17:48
Odpovědět  Keller

Maďarsko je moc malá rybka, keby takých bolo celé hejno, ok, to by už niečo znamenalo. Poliakom keby von lajno prisľúbila pomôcť v niečom, čo uškodí Rusku, tak aj dušu vypľujú, aby sa odvďačili. A Turecko – je hrozné, ako si Turkov každý obchádza a všetko sa im toleruje, hnUSÁci aby tam mohli mať základne NATO, Nemci lebo onedlho tam bude viac Turkov ako v Turecku. EU ich upláca, aby zadržali krimigrantov. Turek zhrabne bakšiš do vačku, otrčí zas dlaň a vyšle kavaránu svetla. Rusi – chápem, že nechcú byť otvorene ohrození aj z juhu a chcú pokojne preplávať Bosporom, ale privierať oči nad tým, že Turci dodávajú ukronacistom drony, nechápem. Vražda ruského pilota v Sýrii si vyžadovala prísny trest, miesto toho Rusi zachránili receptovi prdel. Turci sústavne okopávajú Rusku členky a oni sa tvária, že to necítia. Turkovi rastie chuť, už sa vidí byť zas vládcom Osmanskej ríše. Nemcom vyhadzujú na oči II svetovú a holokaust 3 x denne 365 dní v roku, turecký holokaust Arménov a pontských Grékov je zabudnutý, Cyprus je zabudnutý a dnešné vraždenie Kurdov nikto nevidí rovnako ako množiace sa útoky voči Grécku

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
10. 2. 2023 16:10
Odpovědět  Pedro

Anglosasy už rozesírají muslimové a brzy s nimi udělají pořádek. A v USA to také pěkně začíná a dojde i na americké zločince.

Spam Teuton
10. 2. 2023 15:19

A u nás se kvůli těm ukrajinským zmetkům zvyšují ceny a zvedají daně, aby do Banderlandu fialoví pětizmrdi mohli poslat další miliardy. Dokurvená Ukrajina !

Pavel z Moravy
10. 2. 2023 16:17
Odpovědět  Spam Teuton

Máte pravdu, ale na druhou stranu, banderovci nedrží nůž pod krkem zdejším škůdcům zemským, aby je podpořili. Oni to škůdci dělají z vlastní vůle podporováni značným počtem našich přeformátovaných spoluobčanů, o generacích do 50 let raději nehovořit.

Pavel K
10. 2. 2023 17:04
Odpovědět  Pavel z Moravy

Da da maladěc ty gavarýl óčeň dóbro. 🤦‍♂️😋👍🙋‍♂️

Pavel K
10. 2. 2023 17:06
Odpovědět  Pavel K

To by bylo aby to s tím učitelem nešlehlo. 🤣🤣🤣🤣

Eva
10. 2. 2023 17:40
Odpovědět  Pavel K

Teď jsem nepochopila o co jde?
Už měsíc, to je v lednu před rokem, podepsala naše Pětidemolice smlouvu s Ukrajinou o zdravotníckou výpomoc, či jak se to zove. Jak ten signalista věděl, že v únoru začnou Rusové Speciální operaci?
Nějaký signál, co vypustil stařík Biden? Ani nechci vědět kudy mu co uteklo. Anebo si upšoukla královna?

Boomer
10. 2. 2023 17:59
Odpovědět  Eva

..asi došlo k nějakému neplánovanému zakřivení časoprostoru.. zítra vstanu a opařím se čajem. V době covidové se neustále zkracoval ten časový úsek od prohlášení čehosi za hoax po okamžik, kdy byl hoax realitou vyvrácen a změnil se na fakt. No a už se to začíná ocitat v záporných hodnotách..
Ten Einstein nám teorií relativity ale pěkně zavařil..

Pepa
10. 2. 2023 15:31

TO odstřelování tam bylo od r. 2014, soustavně. Tak ať vysvětlí, jak to, že rok od začátku SVO se to denodenně opakuje, s ještě větší intenzitou, než před tím. To jsou fakt tak neschopní?

Gales
10. 2. 2023 16:05

Da zdravstvuet gosudar a ruskaja armia.

Boomer
10. 2. 2023 17:01

.. inu, k těm tolik diskutovaným raketometům HIMARS bych jen doplnil.. už dříve se k otázkám kolem jejich bojového nasazení velmi kvalifikovaně vyjádřil pan Kechlibar. Jeden z jeho článků obsahoval i zasvěcený popis celého logistického a řídícího systému. A ten, dle mého odhadu, sami Ukrajinci zvládnout nemohou!! Takže někde v tom řetězci okolo HIMARSů se v ukrajinských mundůrech motá obsluha, tvořená neukrajinci. A ti by mohli jednou někomu doma chybět.

A dokažte mi, že se mýlím..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jan
10. 2. 2023 17:09

O ostrelovani civilnich cilu americkymi vojaky se medialni srackomety nezminuji. Nehodi se do kramu lzi a mlceni. Lide by mohli klast otazky. Uz 9 let zapadni media mlci o zabijeni civilistu a deti, niceni domu na Donbasu. Nejdrive to byly ukrajinske kanony, ted jsou to Himers z USA obsluhovane Americany. Koordinaty cilu jim dodavaji satelity NATO a USA. Je to uz ted valka NATO proti civilnim cilum a Rusku. Nebude se divit, kdyz Rusove uderi na NATO zeme, ktere poskytuji zbrane a jejich obsluhu k zabijeni Rusu.!

Pavel z Moravy
10. 2. 2023 18:13
Odpovědět  Jan

Jeden fakt je, že Rusové jsou setsakra diplomatičtí. V knize, kterou jsem zde již zmiňoval Fidel říká, že až přespříliš a někdy je to na škodu, protože amíci a zápaďáci zdá se rozumí pouze síle. Tyto prasárny dělat Rusové amíkům, tak jsme si tu dnes již nepsali. Nu, nemáme ruskou náturu, ale zachránili nás před hitlerovskými fašisty, protože jinak by nás asi ani matky neporodily. A kdyby, skončili bychom na Sibiři, kam nás Heydrich a další plánovali odeslat. Tak jim něco vyčítat by bylo skutečně nefér. A navíc my odsud z obývacích pokojů víme prd co se tam na frontě a nejen tam děje. Nebudeme ze sebe dělat generalisimy.

vavi
11. 2. 2023 12:49
Odpovědět  Pavel z Moravy

Plný súhlas! A okrem toho “široká ruská duša”, nie je žiadny blábol! Lenže amíci a ostatný odpad nič nechápu, preto dúfam, že bude držkopád ako sa patrí…!

RASputin
10. 2. 2023 18:22

Podle Zelenského “ruské řízené střely přeletěly přes Spojené státy na Ukrajinu. Dnes jsme jich sestřelili 230 ze 100 vypálených, ale přesto zasáhly cíle, jako je T-mobile, dětská nemocnice St Judes a Outback Steakhouse. Tyto útoky ohrožují kolektivní bezpečnost galaxie, ale je možné a nutné je zastavit.
Pouze vy můžete zabránit lesním požárům!”

Markýza
11. 2. 2023 15:01
Odpovědět  RASputin

A ještě tam prý kličkovaly a přemítaly, jestli netrefit Yellowstone. Zelinku to velmi rozčílilo a žádá, aby mu Západ dodal vesmírnou loď Enterprise, a to šupitopresto.

Zelinka zase potřebuje.jpg
Boomer
11. 2. 2023 19:09
Odpovědět  Markýza

.. jo, a taky prý se neodbytně vyptával našeho Signalisty, jestli má kontakt na jakéhosi ing.Prokopa, co prej dělá ten Krákatýdýt.. no tydýt!!
Signalista poudal že neví, ale že se poptá ve Chvojkovicích Brodě, tam prej vědí všechno. Taky tydýt..

Milan ze Zahrady Čech
10. 2. 2023 23:38

Mě by se jeden hodil. Na Strakovku.