Krize UKRAJINA

SOUDRUH ARMAGEDON: CO JE ZNÁMO O NOVÉM VELITELI NA UKRAJINĚ, GENERÁLU SUROVIKINOVI

Armádní generál Sergej Surovikin byl jmenován do funkce velitele Spojenecké skupiny sil v zóně SVO 8. října, v den památky sv. Sergija Radoněžského. A o dva dny později se média doslova hemžila zprávami o ruských raketových útocích na Kyjev, Lvov, Dněpropetrovsk, Záporoží…

Nový velitel SVO je podle všeho připraven tím nejrozhodnějším způsobem potvrdit přezdívku, kterou dostal v Sýrii – “Armagedon”.

Bojová cesta

Pravděpodobně jsou všechny vojenské kariéry poněkud podobné – škola, služba velitele čety, akademie. V historii Sergeje Surovikina však existují epizody, které ho odlišují od jiných vyšších armádních důstojníků. 

První z nich – účast na obnovení ústavního pořádku v noci 21. srpna 1991 – několik bojových vozidel pěchoty pod velením našeho hrdiny, tehdy ještě kapitána, velitele praporu 2. gardové motostřelecké divize Taman – prorazilo zátarasy na křižovatce Sadové a Nový Arbat. Záměr Státního nouzového výboru nebyl korunován úspěchem a Sergej Surovikin strávil sedm měsíců v “Matrosskaja tišina.  Všechna obvinění proti němu ale nakonec byla stažena – velitel praporu pokračoval ve službě.

Pak tu byl Tádžikistán, Čečensko a hlavně Sýrie, kde ruské skupině velel Surovikin, který se proslavil rozhodným a extrémně tvrdým jednáním v každé situaci. Ve skutečnosti byl za tuto tvrdost „oceněn“ přezdívkou „Armagedon“, což je pro vojáka nepochybně neformální uznání jeho vůdcovských talentů. 

Na oficiální úrovni se takovým uznáním stala hvězda Hrdiny Ruska a jmenování do funkce velitele leteckých sil. Obecně, pokud mluvíme o syrských zkušenostech Surovikina, pak tam vedl naši skupinu dvakrát. Celkem – více než rok. Déle než kterýkoli jiný „syrský“ velitel.

Pokud jde o Ukrajinu, armádní generál se SVO účastní od prvních dnů. V první řadě jako velitel skupiny “Jih”. Díky akcím této skupiny byly osady Severodoněck, Gorskoje a Zolote v LLR osvobozeny od nacistických ozbrojených formací.

A nyní Surovikin vzal na sebe břímě řízení všech akcí ruské armády na ukrajinských předmostích.

Změny na západní frontě

Hlavní změnou je, že operace bude nyní řízena bez velké zdlouhavé koordinace, což by mělo vést ke kvalitativním změnám v průběhu bojových akcí. V rukou Sergeje Surovikina jsou soustředěny všechny páky velení a řízení vojsk v zóně SVO a on učiní všechna nezbytná rozhodnutí podle vlastního uvážení na základě operační nutnosti. Soudě podle toho, co se nyní děje v největších městech Ukrajiny, velitel to již začal dělat a okamžitě chytil býka za rohy.

Zprávy o příletech raket do Kyjeva, Dněpropetrovska, Lvova. V pondělí do 11:00 bylo známo, že bylo zasaženo 11 hlavních infrastrukturních zařízení v osmi ukrajinských regionech. V hlavním městě byla vážně poškozena tepelná elektrárna-6, v Ivano-Frankovské oblasti – tepelná elektrárna Burštynskaja, Charkov a Ternopol zůstaly bez dodávek energie, dodávka vody byla zastavena v Sumy, rakety létaly na Nikolaev a Krivoj Rog …

1. den velení generála Surovikina

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3Vf5mrU

sdílet na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pat
10. 10. 2022 19:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Glorifikace nějaké gumy s efektní pětifotkou nakonec nic nevypovídá.
A Sýrie taky žádná extra výhra není, když tam má USA svoji bezpečnou základnu a rejžuje většinu syrských uhlovodíků.
Až vyhoří Slovenské letiště Sliač, Polské Rzeszów-Jasionka, Bulharské Bacău, prostě všechny západní uzly, tak zbystřím.

jirik
10. 10. 2022 21:16
Odpovědět  Pat

k poslednímu odstavečku – zabudol jsi na “hořící” českou zemičku……

Pat
11. 10. 2022 06:30
Odpovědět  jirik

Technicky vzato neznám české letiště, kde se z letounů na koleje směr Ukrajina překládá americká a bristká vojenská technika. Tak mně můžeš poučit. Rád si rozšiřuji znalosti.

jirik
11. 10. 2022 07:25
Odpovědět  Pat

dá se říct, že prohlášení fialovic vládičky, že dodávají zbraně na ukrajinu stačí, aby se jakékoliv lettiště . železniční trať,… dostaly do hledáčku RF.

Pat
11. 10. 2022 07:44
Odpovědět  jirik

Teoreticky ano.
Ale myslím si, že i Rusové dokáží rozlišit víceméně jednorázové dodávky našich vojenských přebytků, a pravidelné prakticky každodení lifrování nejmodernější vojenské techniky z amerických letadel na ukrajinské vlaky.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Janaz
11. 10. 2022 08:29
Odpovědět  Pat

Evidentne máš pamäť meňavky, pretože posledné 2 roky chodili transporty vojenskej techniky z Čiech cez Slovensko na Ukrajinu ale naspäť nešlo nič, maximálne tak na opravu nejaké kusy.

Pat
11. 10. 2022 09:12
Odpovědět  Janaz

Neumíš-li diskutovat bez osobních urážek, tak se prosím nezapojuj se mnou do diskuse.
O takové lidi já nestojím.

12. 10. 2022 00:08
Odpovědět  Pat

No, pokud ti zbraně a munice za 47 miliard přijde jako vojenské přebytky, tak klobouk dolu. A o té “nejmodernější technice” z USA bych si dovolil taky s úspěchem pochybovat. Pokud se M777 po 60 výstřelech zničí hlaveň, tak to tedy nevím. PH2000 zase po 100 výstřelech zničí hlavňový závěr. To vzhledem k absenci opravárenských kapacit asi moc efektu nepřinese.

Rapa
10. 10. 2022 21:19
Odpovědět  Pat

A tohle si přeješ ? Gumo ?

Pat
11. 10. 2022 06:34
Odpovědět  Rapa

Konstatování situace a přání jsou dvě zásadně rozdílné věci. Ale to se fanatikům s mentalitou jehovistů, co vyžadují pouhou ideovou disciplínu, těžko vysvětluje.

Janaz
11. 10. 2022 08:30
Odpovědět  Pat

Máš pravdu, jehovista, tebe sa ťažko niečo vysvetľuje.

12. 10. 2022 00:14
Odpovědět  Pat

Ono je potřeba si vždy uvědomit několik věcí – s kým bojuješ a co je cílem. Ať už Sýrie nebo Ukrajina – jedná se o konvenční souboj mezi Ruskem a NATO. V současné době na charkovském směru tvoří “ukrajinské jednotky” 60% zahraničního personálu (zejména Poláků, Američanů nebo Britů), na chersonském směru je to 40% zahraničního personálu. EU a USA doposavad narvali do Ukrajiny kolem 60 miliard dolarů, což je celý roční rozpočet RF na armádu. V tomhle kontextu se dá říct, že je ruská armáda přes všechny nedostatky velice úspěšná.

Autor
10. 10. 2022 20:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Působivý životopis. A vyplývá z něj jedno. Trollové by měli zbystřit. Nebude se mazlit ani s nepřáteli, ani s těmi, co si dosud zřejmě dělali věci “po svém”. Tak to totiž má být. Jediný velitel, jeden jediný rozkaz. Ale jen pro toho, kdo umí myslet.
Dosud brali Rusové ohledy, ale zřejmě již jim opravdu došla trpělivost. A není ani vyloučeno, že se na bojišti brzy ocitne 70 000 dobrovolníků z Čečenska. Teprve teď je možno ocenit správně, jak a jakým způsobem Putin vyřešil problémy s Čečenskem. A je to také varování, byť skryté, těm dnešním “naším “elitám a jejich” posluhovačům, že muslimové v Evropě nebudou bojovat za jejich zájmy, ale výlučně za svoje. Protože i čečenci bojují za své zájmy a právě díky Putinovi za Rusko, za svou vlast.
Ať už na Krymský most ve skutečnosti zaútočil kdokoliv, jedno je jisté, hlavní podílníky je nutno hledat na Ukrajině a v jejich poručnících.
Přímý útok ruských vojsk na americkou základnu by znamenal přímý konflikt mezi USA a Ruskem. Proto si to musí do značné míry vybojovat Sýrijci sami. Ovšem pokud se rozroste konflikt na Ukrajině s ještě přímějším zapojením “státních žoldáků” nejen z USA, stačí Rusům několik raket na likvidaci americké infrastruktury, padnou všechny omezení, která jsou. Ovšem Američané byli i tak výrazně omezeni v Sýrii a hlavně se jim nepodařilo zničit Sýrii na rozdíl od Libye. Možná že by pak bylo “nebeské duo” Kaddáfí a Bašir. Ne, Američané v Sýrii již prohráli. A nemohou udělat nic.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Rapa
10. 10. 2022 21:31
Odpovědět  Peter

Byl jmenován ,,nový Žukov” a s ním přichází i svatý Irij, spolu s blesky Peruna.

Pat
11. 10. 2022 06:42
Odpovědět  Peter

Američané v Sýrii rozhodně NEprohráli. V klidu lízají smetanu v podobě uhlovodíků a nikdo s nimi nehne. Ani Rusové. Že prý by z toho byl ten tvůj “přímý konflikt mezi USA a Ruskem”.
Až tohle Američanům docvakne, a to samé udělají Rusům na Ukrajině, a zřídí si základny např. v Oděse a Kyjevě, pak budu zvědavý na Vaše obavy z “přímý konflikt mezi USA a Ruskem”.
A celkově k osobě toho nového lampasáka.
Možná bude mít úspěch, to já ani vy zatím nevíme.
Ale určitě čekání na spasitele je projevem zoufalství.

Janaz
11. 10. 2022 08:33
Odpovědět  Pat

A kto čaká na spasiteľa? Evidentne ty, keď o tom stále melieš. A ozaj, vedel by si nám popísať, ako by si amíci mohli postaviť základne v Odese či Kyjeve? Ako by vôbec mohli začať, keď teraz nevedia dňa ani hodiny, kedy im priletí nejaký pozdrav? Drístaš ako pomätenec.

Masunta
10. 10. 2022 20:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Surovkin je velmi tvrdý velitel, který se nerozpakuje odvolávat a trestat neschopné důstojníky, doslova po Žukovsku. Na rozdíl od Žukova, však je znám tím, že při svých válečných operacích má ze všech ruských velitelů nejnižší ztráty a nejlepší výsledky. Surovkin má opravdu působivý životopis. Jako mladý důstojník se aktivně zapojil do puče na záchranu SSSR. Jako zástupce velitele divize umístěné v Tádžikistánu byl pravomocně odsouzen na jeden rok vězení za rozprodej výzbroje na černém trhu. Vyznamenal se v Čečensku, a hlavně v Sýrii, kde v roce 2017 během krátké doby zjednal pořádek, a zvrátil průběh syrské občanské války. Na Ukrajině velel brilantním operacím – stažení od Kyjeva, o několika obkličovacím operacím na Doněckém bojišti. Surovkin je znám tím, že neplýtvá krví svých vojáků. Nepřítele ničí bombardováním, a v kotlích. Ačkoli je Surovkin pozemní generál, právě pro skvělé využívání letectva v Sýrii, byl jmenován velitelem ruského letectva a kosmických sil. Poprvé tedy bude nyní už unifikovana ruská armáda (rebelové se včleňují do ruské organizace) na Ukrajině mít jednoho velitele, a ne 4 ruská a 2 rebelská samostatná velitelství. Surovkin, zná jak pozemní, tak letecký boj, a je předpoklad, že velení ruské armády získá na kvalitě. Tedy, jak poznamenali ruští komentátoři – pokud dostane posily a náboje. A ty jsou prý už na cestě na bojiště.

jirik
10. 10. 2022 21:13
Odpovědět  Masunta

koukl jsem na wiki https://en.wikipedia.org/wiki/Sergey_Surovikin – je narozen na sibiři, Novosibirsk a je tam i jeho fotka v uniformě. Prostě jednoduše se dá říct/napsat – ranař, který si jde tvrdě za tím co je třeba.

Masunta
10. 10. 2022 22:53
Odpovědět  jirik

Trefil jsi ten onen – no – hřebíček, přesně na hlavičku… 🙂

Masunta
10. 10. 2022 22:54
Odpovědět  Masunta

Do Bieloruska smerujú „vlny“ vlakov s obrovským počtom ruského vojenského personálu – americký politológ.
Americký politický stratég Jason Smart s odvolaním sa na zdroje v Bielorusku uvádza, že na bielorusko-ukrajinskej hranici je sústredených najmenej 20.000 ruských vojakov.

me2d44
11. 10. 2022 10:55
Odpovědět  Masunta

Kolego – dneska pozemní generál, ale má zkušenosti právě z leteckých a kosmických sil, kde taky působil. A mám pocit, že četl “Temno” od Jiráska – od 10.října ho dopřává Ukrajincům – už jsem i četl, že v ukrajinských jednotkách na linii styku to vyvolalo deprese. Jeden trotl tady na diskusi už spočítal, na kolik miliard $ to od 10.10 přišlo – ale říkám si, sklady raket se taky musí vyklidit, aby bylo kam uskladnit nové. A ukrajinská PVO, pokud něco málo trefí, tak to shazuje do vlastních obytných čtvrtí. (A to se ještě Gen.Armagedon nerozhodl vypustit tu loužičku nad Kievem – asi by umyl půlku Ukrajiny).

Administrátor
P.A.Semi
10. 10. 2022 21:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Generál Armagedon” zní mnohem lépe, než “Soudruh Armagedon”…

πα½

10. 10. 2022 23:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Až bude hotovej, nemohl si popovídat s Fialou? 🙂

Masunta
10. 10. 2022 23:25
Odpovědět  Veny232

To by asi zvládl za týden. Zvláště, když členské státy NATA mají munice a některé zbraně jen na 3 dny… A jestli na něho nebude spáchán atentát, bude umravňovat myslím Polskou republiku (polsky zvuk Rzeczpospolita Polska).
BRICS a ŠOS sílí, Rusko je očišťováno od podpindostníků a jistě přijde na řadu celková ekonomická reforma – ta byla kvůli podpindostníkům zatím neprůchozí. Rusko našlo na severu gigantický zdroj uhlovodíků; věřím i, že v tichosti buduje fabriky na výrobu čipů a elektronických dílů. Je třeba pozvednout hlavně venkov. Rozvine se výroba i civilních moderních letadel. Také předpokládám, že do Ruska budou směřovat uprchlíci ze Spojených států a možná i ze Západní Evropy a z těch zemí že budou do Ruska expandovat mnohé firmy.

José
11. 10. 2022 13:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak snad i jeho další dny budou stejně úspěšné, jako ten první.