Krize UKRAJINA

„Silné gesto“: Francouzská dodávka raket SCALP na Ukrajinu znamená posun v západní strategii

„Silné gesto“: Francouzská dodávka raket SCALP na Ukrajinu znamená posun v západní strategii

Francouzský prezident Emmanuel Macron v úterý oznámil, že na Ukrajinu budou dodány rakety SCALP, schopné zasáhnout ruskou armádu na velkou vzdálenost. Západní země dříve váhaly se splněním dlouhodobého požadavku Ukrajiny na tyto zbraně ze strachu z eskalace konfliktu. 

Francouzský prezident Emmanuel Macron vzbudil značný rozruch, když v úterý 11. července po svém příjezdu na summit NATO ve Vilniusu oznámil dodávku raket dlouhého doletu SCALP Ukrajině . “Je to silné gesto,” řekl Guillaume Lasconjarias , profesor na univerzitě v Paříži-Sorbonně, vojenský historik a bývalý výzkumník NATO. “Francie dává ukrajinskému letectvu schopnost lépe podporovat protiofenzívu a dále do vnitrozemí.” 

Tato střela s plochou dráhou letu odpalovaná ze vzduchu byla vyvinuta společně Francií a Spojeným královstvím , z nichž Spojené království od května dodává Ukrajině vlastní verzi SCALP, Storm Shadow. S dosahem přes 250 kilometrů umožní Kyjevu dosáhnout Ruskem kontrolovaných oblastí ve východní části země. Francouzský vojenský zdroj agentuře AFP řekl, že SCALPy jsou již na Ukrajině. 

Od politického rizika k plížení

Podle švýcarského vojenského experta Alexandra Vautraverse až dosud členské země NATO, včetně Francie, měly pocit, že zbraně dlouhého doletu mohou představovat „politické riziko“. “Tento typ zbraní vyvolal otázky v tom smyslu, že by je Ukrajinci mohli použít k bombardování kritické infrastruktury na ruském území,” řekl Vautravers. „Západ se domníval, že pokud se Ukrajincům podaří zaměřit leteckou základnu, pak by se mohli zaměřit na vodní přehradu, jadernou elektrárnu nebo dokonce na Rudé náměstí v Moskvě.“  

Ale dnes jsou rakety dlouhého doletu viděny v jiném světle. Vzhledem k tomu, že střela SCALP má standoff schopnosti – což znamená, že může být odpálena z bezpečné vzdálenosti – nebude shozena přímo z přední linie. “Neměli bychom předpokládat, že tyto zbraně zasáhnou civilní infrastrukturu nacházející se 250 kilometrů na ruském území,” řekl Vautravers. ” Ruský systém protiletecké obrany je  navíc tak účinný, že ukrajinská letadla jsou nucena odhodit své zbraně ze 100 kilometrů za frontovou linií.”

Tato nová zbrojní kapacita pomůže Ukrajincům pokračovat v protiofenzívě. Taková schopnost je „kritická pro ukrajinské síly k narušení ruské logistiky, stejně jako velení a řízení“, řekl agentuře AFP Ivan Klyszcz, výzkumník z Mezinárodního centra pro obranu a bezpečnost v Estonsku Kromě toho by údery SCALP mohly pomoci „se současným přístupem Ukrajiny, který spočívá v pomalém postupu, aby ochránil své síly a snížil ztráty v co největší míře,“ řekl Klyszcz.

Rakety SCALP mohou cílit na bunkry a specifickou infrastrukturu za ruskou frontovou linií, protože jsou extrémně přesné. Je také obtížné je odhalit, což znamená, že pravděpodobnost, že raketa zasáhne svůj cíl, je velmi vysoká. 

Kyjev slíbil Paříži, že tyto rakety nepoužije mimo své mezinárodně uznávané hranice. Ti z francouzského pravicového a krajně pravicového politického spektra však mají pocit, že tento slib je nedostatečný. 

Přivedení Ruska k jednacímu stolu

Macron , dlouhodobě kritizovaný za udržování vztahů s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v naději na rychlé ukončení konfliktu, učinil od konce roku 2022 pozoruhodný posun v postoji. Vzhledem k tomu, že francouzský prezident neustále vyjadřuje podporu Kyjevu, Vautravers říká, že není oznámením Emmanuela Macrona „vůbec překvapen“.

Ani dodávka takových střel dlouhého doletu není první. Britská vláda dodala Ukrajině rakety Storm Shadow v květnu a Rusové již oznámili, že jednu zajali, aniž by ji zničili. To znamená, že ruští inženýři se nyní pokoušejí zkopírovat jeho technologii. Vautravers se domnívá, že nové dodávky raket jsou především reklamním trikem: “Francie je pod tlakem, stejně jako mnoho jiných zemí. Je v jakémsi závodě o to, kdo pomůže Ukrajině nejvíce.”  

Cílem vyslání raket dlouhého doletu na Ukrajinu je přivést Rusko k jednacímu stolu, říká Jean-Pierre Maulny, zástupce ředitele Francouzského institutu pro mezinárodní a strategické záležitosti (IRIS). “Zápaďáci chtějí dát Zelenskému všechny prostředky, které potřebuje, aby zajistil úspěch ukrajinské protiofenzívy,” řekl Maulny v televizním rozhovoru pro FRANCE 24 . “Chtějí Putinovi ukázat, že tato pomoc bude dlouhodobě pokračovat, že poskytnou neutuchající podporu, a proto Putin nemůže tuto válku vyhrát.”

Zásoby střel SCALP francouzské armády se odhadují na 400 nebo méně, v závislosti na zdroji.  Jejich jednotková cena je podle Francouzského institutu mezinárodních vztahů (IFRI) 850 000 EUR. Počet raket dodaných na Ukrajinu nebyl upřesněn. Číslo “je poměrně významné, ale udržuje francouzské zásoby výrazně nad schopnostmi, které potřebujeme pro obranu Francie”, uvedlvojenský zdroj

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov na tiskové konferenci oznámil, že krok Francie byl „chybou“ a že Rusko bude ve válce na Ukrajině nuceno „podniknout protiopatření“.

https://rb.gy/1j2bk

sdílet na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
16. 7. 2023 08:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Nesvéprávné americké prdelky, na tohle dojedete a váš falešný kámoš za lančmídem se směje jak jste vymatlaní.

16. 7. 2023 08:40
Ohodnotit příspěvek :
     

To mají Rusové z toho že se s tou špínou párají…potřebují dostat pořádně přes držku…na svém vlastním uzemí…

Pavel K
16. 7. 2023 09:21
Odpovědět  Veny232

Třeba ty tanečky jsou součástí hry pro VIP diváky. Kdoví. Však je to šaškárna, mám takový pocit, kdyby to chtěli dotáhnout na jaderné údery a měli to v úmyslu, tak proč ten šaškec, to se teď bude čekat na lidi až se vrátí z dovolených? 🙄 🙄 🤦‍♂️

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
16. 7. 2023 09:47
Odpovědět  Veny232

My odsud to můžeme těžko komentovat. Je jasné, že je to boj NATO versus Rusko. Zdá se, že červené linie nefungují jak by měly. Nevíme samozřejmě jaký protitah má Vladimír v záloze. Ono koneckonců Paříž, Londýn ani Washington nejsou tak daleko. Teď je otázkou, vyplatí se trpělivost jako v šachu, kde rozmístíte figury, zmocníte se středu a rozehrajete to na kvalitní útok nebo to risknete a půjdete do toho hned. Je to nezáviděnihodná situace. Protivníci jsou grázlové, schopní všelijakých podrazů. A jestli má dojít ke konečnému řešení, my tomu nezabráníme. Zdejší zvrácení západní jedinci si to možná přejí, lid jim dal do rukou tuto moc, pokud k tomu dojde, může si za to lid sám.

Mike
16. 7. 2023 09:50
Odpovědět  Veny232

No a právě teď nastává ta správná chvíle, kdy je třeba zadat souřadnice na Kinžálech. Obáváme se ale, že tuto příležitost Rusové opět prošvihnou,protože jak jinak si vysvětlit stoupající drzost teplého západu.

Markýza
16. 7. 2023 13:41
Odpovědět  Mike

Nic neprošvihli – všimněte si, že drzost sice pořád stoupá, ale zaprvé mnohem méně sebevědomě a zadruhé s mnohem většími prodlevami. Zdaleka už to není ten pochod vítězů!

Pavel K
16. 7. 2023 15:19
Odpovědět  Markýza

Já si myslím, že je tohle bububu jen takové představení, lidi se muší strašit aby se báli a mezitím se jinde kují pikle. Všichni jsou si vědomi, kdyby jádro-konec.

Markýza
16. 7. 2023 18:38
Odpovědět  Pavel K

No to pevně doufám, že všichni – alespoň ti, co drží ukazovák na červeném tlačítku. Stanislav Petrov nadnimi snad bdí.

Pavel K
16. 7. 2023 18:45
Odpovědět  Markýza

To muší být dobrý pocit demokraticky zabránit takovému mejdanu.

ANTIUKRAJINEC
16. 7. 2023 09:01
Ohodnotit příspěvek :
     

to je zajímavý-není to tak dávno,co jim mikron lezl do prdele a chtěl se přifařit na jednání BRICS

katango
16. 7. 2023 11:41
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Třeba to mají za to, že tam Microna nechtějí.

Markýza
16. 7. 2023 13:42
Odpovědět  katango

No…..ani bych se nedivila. Je to mazaný zmeteček, tenhle motýl Emanuel.

16. 7. 2023 15:16
Odpovědět  Markýza

Motýl, jo? Pak jedině mol. A to jsou pěkný kurwy.

katango
16. 7. 2023 15:41

Jo. Mrňavý je to a těžko se to chytá.

Markýza
16. 7. 2023 18:39
Odpovědět  katango

Bobkovej list a hřebíček na moly! 😀

Aleš
16. 7. 2023 09:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Genocida ukrajince další díl. Západ je jak Hitler.

Kara Ben Nemsi
16. 7. 2023 09:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Je otázkou, kolik těch raket dodají, jak moc je ukr.letectvo vycviceno k odpalování, co na to ruská PVO atd.
Jistě, může to způsobit RF problémy, ale jak Jistě dobře víte, každá akce vyvolá reakci. A to, že Ukrowehrmacht něco pošle na území RF,je téměř jistota. Co bude následoval jako odveta je ve hvězdách…zatím OSU promrhaly miliony dolarů a euro v protiofenžívě s výsledkem nula nula prd 🙂

Burák
16. 7. 2023 10:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Francie zmítaná občanskou válkou chce válčit na Ukrajině 😁 Dříve než dopadne taková raketa na Moskvu shoří Paříž v občanských nepokojích. Kdyby se raději starali sami o sebe. Proslýchá se, že je Francie prakticky v bankrotu. Putinovi stačí opravdu jen čekat. Ti největší váleční štváči se položí sami bez jakékoliv pomocí ruského vojáka.

Eva
16. 7. 2023 11:54
Ohodnotit příspěvek :
     

“Západní pomoc se hromadí v podobě vyhořelých bojových vozidel pěchoty Bradley a tanků Leopard na bojištích, která dnes Rusové nazývají Bradley Square.”

Petr D.
16. 7. 2023 14:14
Odpovědět  Eva

S tim názvem myslim prisli komentátoři hlavně z Ameriky. Tedy ti, ktere stoji za to sledovat 😀

Markýza
16. 7. 2023 18:40
Odpovědět  Petr D.

No ale je to vtipný, ať to vymysle kdokoli 😀

Frank1.
16. 7. 2023 21:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak uz hodte par Kalibru na Londyn a Pariz a nezinyrujte se!

Jaris
17. 7. 2023 01:14
Odpovědět  Frank1.

…a dalsi na doupe Fashistgton.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
16. 7. 2023 22:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale kulové znamená to jen a pouze, že Britům došly rakety , sice se to snaží omlouvat stávkou zaměstnanců ve skladu a podobnými komickými historkami, faktem však je, že Storm shadow končí a tak USA donutilo frantíky ppsůay své zásoby stejných raket jen s francouzským jménem. Co bude ža za měsic dojdou i francouzské zásoby je otázkou….

Miro2
17. 7. 2023 18:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Co znamená ta neutuchající podpora v dodávkách zbraní? Buď budou muset ubírat tyto zbraně ze svých arzenálů a oslabovat sebe sama nebo je budou muset ustavičně vyrábět a posílat zadarmo na Ukrajinu. Tyto zbraně nestojí co hračky pro děti. Ale to Macron a kdokoliv ze zápaďáků je ze svého platit nebude. Jakoby neměla Francie dost problémů v ulicích svých měst.

Jura S
18. 7. 2023 15:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta ” raketka” je na silvestra, nebo už bouchá v Paříži ? mě se líbí ty rakety, co v “Hnusákově pod rozhlednou” zapálí denně 500 aut, vybrakují obchody, všechno perfektně rozmlátí, i znásilní… :-)) to musí mít nejméně čip 3- generace…

Standa
18. 7. 2023 16:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové se zcela jistě neodváží použít jádro, jako první. Také není kam to pustit. Civilní město prostě nevymažou.

Frank1.
20. 7. 2023 19:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Proc se Rusove s tim zapadnim ksindlem vubec bavi? Vzdyt valci proti Rusku rukama Ukrajincu dodavkami zbrani a munice. Jsou ve valce s Ruskem!