Rusové nejsou hloupí. Fialu nám za trest vrátili. Jan Schneider i o Rakušanovi

05.11.2022 4:44 | Rozhovor

„Vzteklý pejsek řve na vedle sedící dogu a páníček ho vystrčí před sebe,“ komentuje vyvěšený plakát ministra Rakušana signatář Charty 77, člen Plastic People of the Universe, někdejší pracovník BIS Jan Schneider. „Oni ti Rusové opravdu nejsou hloupí, a tu vládu nám nechali se vrátit – asi v rámci trestu za to, že jsme si takové představitele zvolili. U slabého světla a u sotva vlahých kamen budeme mít mnoho času o tom přemýšlet,“ sdělil ParlamentnímListům.cz k otázce cesty části české vlády do Kyjeva.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Analytik Jan Schneider

Plachta s českou a ukrajinskou vlajkou, kde je mezi nimi znázorněn mrtvý Putin v pytli na mrtvoly vyvolal ostrou společenskou a politickou debatu. Jak na to nahlížíte vy?

Když jsem si tu vámi popsanou situaci představil, vybavil se mi mimoděk vtipný klip, který aktuálně běhá po internetu, jak takový škaredý a vzteklý pejsek z páníčkova klína strašně řve na vedle sedící dogu a vypadá to, že kdyby ho páníček pustil, bylo by s dogou zle. Jenže páníček ho nedrží, ale ke všemu ho ještě postaví mezi sebe a dogu. Ten malej paskřivec se rázem uklidní a dělá, že si se zájmem prohlíží svět z téže perspektivy, jako ta doga. Ale po chvilce se začne sápat páníčkovi na klín, a jak se tam dostane, strašně se zase na tu dogu rozeřve. 

Doufám, že podobenství ještě nejsou zakázána – nicméně, při současné progresivní paralýze současné vlády není vyloučeno, že se pokusí veřejnosti zakázat o vládě smýšlet špatně. Takže to bychom na tom nakonec byli hůř, než jak napsal geniální Vladimír Vančura (Konec starých časů): „Dobře počítáno, nebyl ani Josef Stoklasa nějaký hejhola z veřejné čítárny. Proslul daleko široko jako republikán a ve válečných časech stůj co stůj špatně smýšlel o rakouském císaři.“

Vadí vám vyvěšení tohoto materiálu na budově Ministerstva vnitra jako takové, anebo je problém pouze v tom, že tak Rakušan učinil na den nejvýznamnějšího českého státního svátku?

Vadí mi Rakušan na vnitru, protože o problematice rezortu zjevně nic neví a mnohokrát denně se prý radí s „přítelem na telefonu“. Vadí mi Rakušan ve vládě, protože je tam občanům platný stejně jako na vnitru. Vadí mi Rakušan zneužívající své postavení, státní svátek a státní prostředky na zveřejnění svých deviantních představ, které pak vyvěšuje na „kachlíkárnu“. Vadí mi Rakušanova absence elementárního vkusu, který by mu zabránil psychoticky kontaminovat veřejný prostor. Vadí mi Rakušanovy totalitarizující manýry, zhmotňující se v legislativní návrhy směřující do totality. Vadí mi tato Rakušanova činnost ohrožující demokracii.

Ministr vnitra argumentuje tím, že činem chtěl označit pátou kolonu, nepřítele a říci, že Putin je zlo. Podle něho jsme se nebáli karikovat Hitlera nebo Saddáma Husajna a neměli bychom se bát ani teď. Není na tom něco? 

Ano, díky za připomenutí. Vadí mi též Rakušanova nevzdělanost, arogance, stupidita. Jeho „majestátní plurál“ je už snad přímo diagnóza. Jím jmenované vůdce se „nebáli“ karikovat ti, co byli hodně daleko, sedíce na klíně u svého páníčka. A k tomu jeho „statečnému“ postoji se hodí vzpomenout krásně jedovatý výrok Adama Michnika na adresu těch ex post „odvážných“: „Nebyl jsem s vámi zbabělý, nemusím být nyní s vámi ‚statečný‘.“

Vadí mi Rakušanovy prázdné řeči, jeho floskule o tom, jak se různé „proruské“ a „prokremelské živly“ snaží vnášet do společnosti nejistotu a všechno zpochybňovat. Mluví jak Husák za normalizace.

Nedávno v televizi opakovali pořad o Ladislavu Hejdánkovi, jedné z ústředních postav Charty 77, k níž se tato vláda – včetně Rakušana – ostentativně, leč jak ze všeho vidno, naprosto bezduše přihlásila. 

Hejdánek totiž řekl, že filosof nejen zkoumá, ale přezkoumává i svá tvrzení. Když něco řekne, tak první, co musí udělat, je zkoumat, zda to, co řekl, je dosti zdůvodněno. Filosofie ví, že pravdu nelze „mít“. Filosofie musí podrobit pravdě také samu sebe. Filosof, citoval Hejdánek Patočku, jde kupředu, když couvá. Couvá a ještě podhrabává tu pevnou půdu, na které stojí – protože chce vědět, kde vlastně stojí. Žádná věda nemá za svůj cíl samu sebe zpochybnit, téměř zrušit, a založit se znovu. Filosofie je takováto disciplína. Filosofie dovede couvat, dovede tak říkajíc podřezávat větev, na které sedí, a dělá to vědomě, ne omylem. Proto je nepochybně povolána k tomu, aby samu sebe napravila a tím otevřela pohled na to, jak má být napraveno všechno další.

To byl základ, na němž byla postavena Charta 77. Z toho je vidět, že současná vláda svou snahou nepřipustit veřejnou debatu o těch nejpodstatnějších věcech, uzákonit nenapadnutelnost svých dogmat, ba dokonce kriminalizovat své kritiky, jde směrem zcela opačným od Charty 77. Jde proti základním principům filosofického myšlení, jak krásně Hejdánek vysvětlil, tedy přímo proti základům evropské civilizace. Ano, tato vláda představuje anticivilizační riziko.

Co se týče Ukrajiny, většina české vlády byla nedávno v Kyjevě, kde společně zasedala s ukrajinským kabinetem. Hlavním tématem prý byla nadcházející rekonstrukce Ukrajiny, na které by se ČR měla a chtěla podílet. Lze podle vás se závěry této cesty vyjádřit spokojenost?

Myslím, že se závěry této cesty nemůže být spokojen především ten, kdo tam tu vládu poslal. Je celkem jasné, že tato vláda nemá perspektivu, a tak poslední, jak by mu mohla posloužit, by bylo mučednictví, kdyby Rusové do toho jejich churalu řachli kinžálem. Jenomže oni ti Rusové opravdu nejsou hloupí, a tu vládu nám nechali se vrátit – asi v rámci trestu za to, že jsme si takové představitele zvolili. U slabého světla a u sotva vlahých kamen budeme mít mnoho času o tom přemýšlet. 

Petr Fiala získal od prezidenta Zelenského vysoké ukrajinské vyznamenání Řád knížete Jaroslava Moudrého. To je udělováno za vynikající služby ukrajinskému státu a národu. Fiala je kritizován, že se více zajímá o Ukrajinu než o Česko. Na druhou stranu, neměli by to Češi vnímat jako čest?

Vzhledem k tomu, že podle zachovaného videozáznamu Petr Fiala prohlásil, že Česká republika dodávala na Ukrajinu zbraně již před vypuknutím konfliktu, podíleli jsme se na zvyšování napětí v regionu, které nakonec vyústilo v tento ozbrojený konflikt. Fiala vyznamenání dostal za to, co se svou vládou udělal pro válku.

Ptejme se jinak – co tato vláda udělala pro mír??

Faktem je, že premiér Fiala čelí kritice i ze stran, které nelze označit za protivládní. Jde mu vyčítáno, že se stylizuje do role světového státníka, řeší Ukrajinu, EU, ale na péči o českou zemi a její občany už toho moc nezbývá. Do jaké míry je tato kritika oprávněná? Není to tak, že pokud naše pomoc povede k vítězství Ukrajiny, bude se lépe žít i nám? 

Lépe by se nám mohlo žít, kdyby onen zástupný konflikt skončil. Státník světového formátu by měl na mysli varování mnoha znamenitých politologů, Kennanem počínaje, Kissingerem a Brzezinským nekonče, že expanze NATO nemůže vést k ničemu jinému, než co zažíváme dnes. Dnes o tom z mnoha dalších často a nekompromisně píše Jeffrey Sachs. 

U nás jsme mnoho mohli slýchat a učit se od Miroslava Polreicha, jak důležité je snižovat mezinárodní napětí a končit konflikty tak, aby nezavdávaly příčinu ke konfliktům dalším. Jak je důležité budovat důvěru mezi národy a státy. Že velmoci jsou dost silné na to, aby samy zničily svět – ale jsou příliš slabé na to, aby samy úspěšně čelily skutečným výzvám. Že jsou tudíž ve své slabosti „odsouzeny“ ke spolupráci.

Mezi výčtem těchto stanovisek a aktivit nikde nenalézám ani náznak toho, co provádí Fialova vláda. 

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

48 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
[Trol-1] Tonda
5. 11. 2022 09:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin ve vaku, do něhož poslal tisíce lidí, byl vtipnej.

Velitel
5. 11. 2022 09:58
Odpovědět  [Trol-1] Tonda

Nebyl ani vtipný ani vkusny, byl jen přizdisráčky hloupý.
Podle vysokého komisaře OSN naopak kokainové zelé s Fialou a ČR , která se přiznává že nelegitimní ukrošký režim podporovalo poslalo do pytlů 14200 obyvatel DLR a LLR v období 2014 až 2021.

Pavel K
5. 11. 2022 10:43
Odpovědět  Velitel

To co ten Toník teď napsal potvrdil jen to, že je provokativní trollík.

Teuton
5. 11. 2022 11:35
Odpovědět  Pavel K

Jde o příslušníka BIS v hodnosti nadstrážmistra. Čučkaři už začínají být objektem všeobecného posměchu. Nezapomenu, jak se snažili 3.září zlikvidovat stotisícovou demonstraci na Václaváku, když do ní chtěli infltrovat několik desítek Ukroušů vyvolávajících rvačky a incidenty. Skončilo to žalostným propadákem. Jsou to fakt jelita.

[Trol-1] Tonda
5. 11. 2022 11:43
Odpovědět  Teuton

K čemu, že ta proruská demoška byla? Kromě příjmu pro Vrábelovu manželku.

Pavel K
5. 11. 2022 13:35
Odpovědět  Teuton

Si taky mažou moučkovým cukrem vejfuk? 🤣🤣🤣🤣💩💩

jiří
5. 11. 2022 10:52
Odpovědět  Velitel

Kašli na TO, určitě je TO nějaké bezpohlavní TONIČKO.

[Trol-1] Tonda
5. 11. 2022 11:35
Odpovědět  Velitel

Můžeš uvést zdroj? OSN nic takového nepsalo, pokud vím.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Martin V
5. 11. 2022 11:52
Odpovědět  [Trol-1] Tonda

Vy něco víte? Obávám se, že opak je pravdou…; udělejte si nejprve pořádek v hodnotovém žebříčku, který máte zjevně pokřivený:
https://rumble.com/v1elsin-ukraina-jaka-jest..html
https://rumble.com/v10g4r7-snlla-nazister-i-ukraina.html
https://www.youtube.com/watch?v=QxcB0PI4ZLg

Martin V
5. 11. 2022 12:19
Odpovědět  [Trol-1] Tonda

Není to sice to, co požadujete, ale trocha reality nezaškodí:
UN-Bericht: Kriegsverbrechen der ukrainischen Armee | UNSER MITTELEUROPA (unser-mitteleuropa.com)

Ratus
6. 11. 2022 13:14
Odpovědět  Martin V

Nic ve zlém,ale když udáváte zdroj v cizím jazyce co to třeba přeložit?
Nebo počítáte stím,že každý umí automaticky i německy?

Pavel
5. 11. 2022 10:45
Odpovědět  [Trol-1] Tonda

no chlapče každý fandíme nějakému týmu ale koukám vy stále fandíte týmu který je stále v pr… doufám že jste se již zbavil všeho co pochází všeho co pochází z nenáviděného východu od ponožek až přes telefony ve všem jsou součástky nebo nerosty materiály které byly vytěženy – vyrobeny na prokletém východě p.s. doporučuji sledovat jak se chová švýcarsko nebo izrael či arabáci to jsou obchodníci kteří vidí o kousek dál ze svých výšek něž vy ze svého zatemnělého suterénu

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
5. 11. 2022 12:21
Odpovědět  [Trol-1] Tonda

Šmejde, chceš tady provokovat, že?

Veny232
5. 11. 2022 19:16
Odpovědět  [Trol-1] Tonda

Leda tak pro hlupáky, jednoduchý humor….

Gales
5. 11. 2022 09:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Fialo. Z klína dolů a štěkej si na dogu sám za sebe.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
5. 11. 2022 09:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Přečtěte si Jindru Kulhavého na http://www.inadhled.live- dopady rozdávání republiky jsou tragické. To by národ mělo vybudit, ale ono šílenost tady převládla, takže ať si mladí užijí.

František
5. 11. 2022 10:24
Odpovědět  Pavel z Moravy

Očkované zombie nikdo nevybudí.

jiří
5. 11. 2022 18:49
Odpovědět  Pavel z Moravy

comment image

IVAN
5. 11. 2022 10:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Jste moudrý muž a přeji mnoho štěstí a dlouhý život

jiří
5. 11. 2022 11:17
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

Gales
5. 11. 2022 11:23
Odpovědět  jiří

Je to v akci.A lidi akce milují.

[Trol-1] Tonda
5. 11. 2022 11:29
Odpovědět  Gales

Jo, hlavně ve východním chudostánu.

Martin V
5. 11. 2022 12:56
Odpovědět  [Trol-1] Tonda

…který tu stvořil gang lháře a opilce havla, a zlodějů a nýmandů typu klause, zemana a tošovského, např…

sizok
5. 11. 2022 20:24
Odpovědět  [Trol-1] Tonda

Za chvilku ho budeš mít i tady, kreté-ne.

Albi
5. 11. 2022 21:33
Odpovědět  Gales

🙂 🙂 🙂 Ta se povedla! Ještě přidat „Do vyprodání zásob“!

jiří
5. 11. 2022 11:26
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

Pavel K
5. 11. 2022 13:37
Odpovědět  jiří

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

Gales
5. 11. 2022 13:51
Odpovědět  jiří

Sláma na kravíně.

Albi
5. 11. 2022 21:38
Odpovědět  Gales

Слава героїні

Albi
5. 11. 2022 21:38
Odpovědět  jiří

A vypadá nějak překvapeně – jako že to nečekal.

Teuton
5. 11. 2022 11:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Vždy, když něco slyším či čtu o BIS, musím se smát. O tom jejich hlavním jantarovi, podpraporčíkovi Michalovi Čoudelkovi, je například veřejně známo, že má mezi podřízenými v hlavní pražské centrále v Nárožní ulici přezdívku Kokotek. A také, že si zanícené pupínky na konečníku maže kokainovou mastí. A v neposlední řadě, že si letos v létě uhnal kapavku, když se zapomněl s jednou ukrajinskou prostitutkou. U nás se prostě nic neutají, přesněji řečeno se vše rozkecá. A ani čučkaři nejsou výjimkou.

[Trol-1] Tonda
5. 11. 2022 12:11
Odpovědět  Teuton

Koukám asi kámoš Koudelky s podobnými zkušenostmi. Že ho tak znáš.

Martin V
5. 11. 2022 13:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Je škoda, že se tento web uchyluje k mazání příspěvků, byť by byly hloupé… Jak jinak si můžeme udělat vlastní obrázek a názor na události, když nemáme srovnání? Vždyť jen porovnáváním různých úhlů pohledů máme možnost se dopátrat relativní „objektivity“, byť i tato je dočasná, než se objeví další skutečnosti, které ji mohou narušit, či dokonce zcela převrátit. Proč se všichni tak bojí jiného názoru?

Markýza
5. 11. 2022 15:56
Odpovědět  Martin V

Uchyluje se, protože se těžko nalézá rovnováha mezi trollismy/odpověďmi na ně a rozumnou diskusí. Protože se pak stává, že vznikne předlouhé vlákno ze samých invektiv, které ostatní naprosto otráví.

Albi
5. 11. 2022 21:43
Odpovědět  Markýza

A protože to, co ti trollíci píšou, není z 99.9% jiný názor, ale pouhý skřek – heslo z průvodu: „Ukrajinu ubráníme“. „Putine go home“. A tak podobně, a tak pořád. Dokolečka dokola. Nuda. Nic nového.

Aleš
5. 11. 2022 14:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Těším se na den, kdy zločiny SPOLU bude odměňovat nezávislý soudní tribunál

Markýza
5. 11. 2022 15:56
Odpovědět  Aleš

Hlavně, aby na to prodávali vstupenky :-)))

Veny232
5. 11. 2022 19:20
Odpovědět  Aleš

Ty už dávno propadli hrdlem za své zločiny, soud je zbytečný.

Jiří
5. 11. 2022 20:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Charta77 se také podepsala na současné tragédii českého národa. Vypadá to tak ,že nuly ovládly za 30let naší kotlinu. Tragedií je ,že i tzv.opozice má stejné kecy jak bětidestrukce .

V Čech
5. 11. 2022 20:16
Odpovědět  Jiří

Bohužel máte pravdu! 🙁

primak
6. 11. 2022 17:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Taky by si redakce mohla dát tu práci a sdělit nám, kdo je to na té fotografii, jsou tam přece dva páni. Nebo jsou oba Jan Schneider? Přitom jednoho tam vidíme víc než toho druhého (spíše vice versa). Novinářská etika požaduje, že vždy je vše vysvětleno. A ne že by se domnívalo, že polovičku si lidi domyslej, nebo jsou tak sečtělí že ví, kterej z těch dvou pánů je Jan Schneider. Pak tam tedy vůbec nemusí být ten popisek. Hlavně, že víme, kdo fotil.

Ale dělaj to taky tak na PL, tak tady je to taky dobrý, že…