Krize UKRAJINA

Rusko zahájilo vyšetřování videa z „masového hrobu“ na Ukrajině

Rusko zahájilo vyšetřování videa z „masového hrobu“ na Ukrajině
Znepokojující záběry údajně ukazují zavražděné civilisty hozené do jámy

©  Telegram / Maksim Zhorin


Ruský vyšetřovací výbor zahájil vyšetřování znepokojivého videa, které ukazuje, že se jedná o zmasakrované civilisty vhozené do masového hrobu. Zprávu v pondělí oznámil šéf těla Aleksandr Bastrykin.

Dotyčné záběry sdílel na sociálních sítích notoricky známý člen ukrajinského neonacistického pluku Azov s historií ukazování děsivých snímků zabitých „proruských“ civilistů.

‘Experti z ruského vyšetřovacího výboru přijmou opatření ke zjištění okolností smrti civilistů, jakož i všech, kteří se podíleli na jejich mučení a vraždě, aby je postavili před trestní soud,’ uvedl výbor v prohlášení.

Grafický klip původně zveřejnil online v neděli Maksim Zhorin, ukrajinský důstojník a bývalý vysoký velitel neonacistického pluku Azov, který je v Rusku postaven mimo zákon. Krajně pravicový bojovník řekl, že video bylo natočeno ve městě Kupjansk, které nedávno pořídily ukrajinské síly.

Video ukazuje velkou díru vykopanou v zemi, v níž leží několik těl v civilním oblečení. Další tělo téměř nahého muže s rukama svázanýma za zády a nohama spojenými páskou je vidět, jak se kutálí ze strmého svahu do jámy. V popředí je vidět lopata, což naznačuje, že kdokoli natočil video, právě pohřbíval těla do hromadného hrobu, zatímco v pozadí je vidět několik mužů ve vojenském maskování.

Přečtěte si více Velitel Azov se chlubí děsivými fotografiemi popravených civilistů
Zhorin původně řekl, že video ukazuje „civilní obyvatelstvo“ a varoval, že „bude následovat odveta“. Krátce po zveřejnění znepokojivých záběrů Zhorin změnil svůj příspěvek a tvrdil, že video bylo pořízeno z telefonu vlastněného „okupantem“, což naznačuje, že vraždu spáchala ruská armáda.

„Veřejnost však vyvolala znepokojení nad situací na videu. To naznačuje, že video bylo natočeno nedávno, když bylo město pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil. Z vnitřních parametrů videa také vyplývá, že bylo natočeno 9. října odpoledne. Tato fakta hovoří o nových válečných zločinech kyjevského režimu,“ poznamenal Výbor.

Zhorin je již známý tím, že zveřejňuje grafické obrázky ruských vojáků a také zmasakrovaných civilistů, které obviňuje z proruské orientace. V květnu zveřejnil fotografie zjevných obětí vražd, které označil za příznivce ukrajinské opoziční strany. Extrémně názorné snímky, které neonacistický bojovník později smazal, naznačovaly, že aktivisté byli brutálně mučeni a ubiti k smrti.

Velitel Azov se chlubí děsivými fotkami popravených civilistů

Velitel Azov se chlubí děsivými fotkami popravených civilistů


Ukrajinští neonacisté se radují z brutálně zabitých opozičních aktivistů, jejich osud přeje všem „zrádcům“

Souborová fotografie: Militanti v Kyjevě nesou transparent s Wolfsangelem, symbolem SS, který objímá pluk „Azov“. © AFP PHOTO/ SERGEI SUPINSKY
Ukrajinský důstojník, který v jednu chvíli velel notoricky známému neonacistickému pluku Azov, se na sociálních sítích radoval z názorných fotografií mrtvých členů opoziční strany. Aktivisté „zmizeli“ z ukrajinského města Severodoněck na začátku března a zdá se, že byli mimosoudně popraveni, přičemž Maksim Zhorin naznačil, že takový osud čeká všechny „zrádce“.

„Takhle teď vypadají ‚Patrioti pro život‘ ze Severodoněcku,“ uvedl Zhorin ve středu v již smazaném telegramu. „Zmizeli 7. března a nyní se objevily jejich nové fotografie. Vypadají tak,“ dodal s emotikonem s úšklebkem.

„Nepřekvapilo by mě, kdyby vyšetřování zjistilo, že se střelili do hlavy – když si uvědomili, jak hloupí byli, když šli spolupracovat s [Iljou] Kivou,“ dodal v narážce na ukrajinského poslance, který uprchl. ledna do Ruska.

Prokurátoři v Kyjevě obvinili Kivu, otevřeného kritika prezidenta Volodymyra Zelenského, ze zrady 6. března, den předtím, než se aktivisté ztratili. Utekl ze země poté, co ho vykopla jeho strana „Opoziční platforma – pro život“.

To nezachránilo frakci a téměř tucet dalších před dočasným zákazem ze strany Zelenského 20. března. Zákon umožňující trvalé zákazy byl přijat 14. května.

Přečtěte si více Zelenskyj zakazuje ukrajinské opoziční strany
Zhorinův příspěvek ukazoval těžce znetvořené tváře tří mužů a ženy v pytlích na těla. Zdá se, že byli mimosoudně popraveni krutým způsobem, uvedl telegramový kanál „Hon na čarodějnice“, který jako první upozornil na post azovského vůdce.

Ukrajina není „ani středověká, je to ISIS,“ dodal kanál v narážce na teroristickou skupinu Islámský stát (IS), známou svým divokým stětím vězňů.

Severodoneck se stal ukrajinským vojenským administrativním centrem pro spornou Luganskou oblast na východě země. Je hlavní baštou jednotek loajálních Kyjevu a v současnosti je místem těžkých bojů s ruskými jednotkami a také silami Doněcké a Luganské lidové republiky.

Zhorin není jen tak nějakým členem Azova, notoricky známé ukrajinské milice, která přijala nacistickou ikonografii. Připojil se k nim v roce 2014, na samém začátku turbulencí na Ukrajině, a ve skutečnosti jednotce velel od srpna 2016 do září 2017, i když jeho hodnost v Národní gardě Ukrajiny je pouze nadporučík.

Jeho oficiální životopis říká, že Zhorin se podílel na dobytí Mariupolu a Marinky a přežil porážku v roce 2014 u Ilovajsku. V říjnu 2017 založil charkovskou regionální pobočku politického křídla Azova, Národní sbor, a v lednu 2020 se stal členem ústředního výboru strany.
https://bit.ly/3Cko6hb

sdílet na

6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
10. 10. 2022 22:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Na vlně krvavého populismu …
ďábelský svůj tanec temné síly tančí …
deset minut slávy své si užívají …
Bafomet sekunduje, raduje se …

Padlí andělé síly sbírají…
v předpeklí místa rezervují…
na Očistec pomýšlejí…
Všehomír i k temným silám milostivý je…
další zkouškou životní projít budou muset…
spaseny všechny duše budou nakonec …

Lekni
10. 10. 2022 22:52
Ohodnotit příspěvek :
     

ten Zhorin musi byt je hlupak.
nechape,ze posluzi ako toaletak, bez ohladu na to, ktora strana si bude vytierat. ich dni sa odratavaju rychlejsie ako tusia.

Jaroslav
11. 10. 2022 10:45
Odpovědět  Lekni

Zřejmě ho posílila skutečnost, že Rusové nedávno vyměnili své vojáky mezi jiným i za podobné “vejlupky” z pluku Azov. Spousta lidí se tím pohoršila, a dle mne vzkaz vojákům na froně “nebrat další do zajetí”. Jinak se budou Zhorinové množit a množit

Administrátor
P.A.Semi
11. 10. 2022 01:08

Odebral jsem ten ban (doufám, že nedostanu vynadáno).
Jenže ty vaše komenty nejsou “neškodný stručný”, je to ad-hominem napadání…
Jestli vám Masunta vadí, tak si ho nevšímejte, nebo mu vyvracejte, co sem kopíruje, a zkuste nenadávat…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
11. 10. 2022 01:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Vykopávat hroby padlých vojáků, jako dělali Ukrajinci u Izyumu, zavání satanistickou obsesí…
(Leda snad kdyby je hodlali pohřbít lépe ?)

Kdežto zde vidím dost čerstvé civilisty – což je velmi pravděpodobné, že je tam naházeli Nacisté při “Filtrování”, když je tam “loví jako prasata” ?
V městě Kupjansk jsou už přes týden Ukronáckové…

πα½

Pat
11. 10. 2022 10:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Rád čerpám z portálu http://www.aktualnikonflikty.cz
Tak se dávají víceméně pouze fakta a odkazy všech stran, bez ideologického balastu a osobní nevraživosti.
A nyní je tam zajímavý odkaz na video, které ukazuje nepříliš povedenou ukrajinskou fotomontáž, která má jako dokazovat ruská zvěrstva.
https://t.me/RVvoenkor/28642