Rusko varuje USA, aby přestaly vyzbrojovat Ukrajinu

Formální diplomatická nóta z Moskvy, jejíž kopii přezkoumal The Washington Post, přišla ve chvíli, kdy prezident Biden schválil dramatické rozšíření rozsahu zbraní poskytovaných vládě v Kyjevě.

Rusko tento týden zaslalo Spojeným státům oficiální diplomatickou nótu, v níž varovalo, že dodávky „nejcitlivějších“ zbraňových systémů na Ukrajinu ze strany USA a NATO „přilévají olej do ohně“ a mohou přinést „nepředvídatelné důsledky“.

Jste na Telegramu? Přihlaste se k odběru nejnovějších informací o ruské válce na Ukrajině.
Diplomatická demarše, jejíž kopii si prohlédl deník The Washington Post, přišla ve chvíli, kdy prezident Biden schválil dramatické rozšíření rozsahu zbraní poskytovaných Ukrajině, balíček v hodnotě 800 milionů dolarů zahrnující houfnice ráže 155 mm – což je vážná modernizace dělostřelectva s dlouhým doletem, které se vyrovná ruským systémům -, bezpilotní letouny na obranu pobřeží a obrněná vozidla, jakož i další přenosné protiletadlové a protitankové zbraně a miliony nábojů.

Pentagon posílí vojenskou pomoc a výcvik ve zbrani pro Ukrajince

Spojené státy rovněž usnadnily dodávku systémů protivzdušné obrany dlouhého dosahu na Ukrajinu, včetně dodávky ruských odpalovacích zařízení S-300 sovětské výroby ze Slovenska, na kterých již byly vycvičeny ukrajinské síly. Výměnou za to, jak administrativa oznámila minulý týden, Spojené státy rozmístí na Slovensku raketový systém Patriot a konzultují se Slovenskem dlouhodobou náhradu.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová v pátek diplomatickou nótu potvrdila a uvedla, že podobné demarše o dodávkách zbraní na Ukrajinu byly zaslány „všem zemím“ včetně Spojených států, informovala ruská tisková agentura Interfax.

Zásilka amerických zbraní, jejichž první vlna podle amerických představitelů dorazí na Ukrajinu během několika dní, následovala po naléhavé výzvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského adresované Bidenovi, neboť ruské síly se údajně mobilizovaly k velkému útoku na východoukrajinskou oblast Donbas a podél pobřežního pásu spojujícího ji s Ruskem okupovaným Krymem na jihu. Ruské jednotky se z velké části stáhly z velké části severní části země, včetně okolí hlavního města Kyjeva, po ponižujících porážkách ukrajinské armády a místních odbojových sil.

„To, co nám Rusové soukromě říkají, je přesně to, co jsme světu říkali veřejně – že obrovská pomoc, kterou poskytujeme našim ukrajinským partnerům, se ukazuje jako mimořádně účinná,“ uvedl vysoký představitel administrativy, který o citlivém diplomatickém dokumentu hovořil pod podmínkou anonymity.

Ministerstvo zahraničí odmítlo komentovat obsah dvoustránkové diplomatické nóty i případnou reakci USA.

Experti na Rusko naznačili, že Moskva, která označila konvoje se zbraněmi přijíždějící do země za legitimní vojenské cíle, ale dosud na ně nezaútočila, se k tomu možná chystá.

„Zaměřili se na zásobovací sklady na samotné Ukrajině, kde byly některé z těchto dodávek uskladněny,“ řekl George Beebe, bývalý ředitel ruské analýzy v CIA a poradce bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho pro Rusko. „Skutečnou otázkou je, zda se kromě pokusů zaměřit se na [zbraně] na ukrajinském území pokusí zasáhnout i samotné zásobovací konvoje a možná i země NATO na ukrajinské periferii“, které slouží jako překladiště amerických dodávek.

Pokud ruské síly v další fázi války klopýtnou stejně jako v té první, „pak si myslím, že šance, že se Rusko zaměří na dodávky NATO na území NATO, značně vzrostou,“ řekl Beebe. „Ze strany mnoha z nás na Západě existoval předpoklad, že můžeme Ukrajince zásobovat skutečně neomezeně a neneseme významné riziko odvety ze strany Ruska,“ řekl. „Myslím, že Rusové zde chtějí vyslat signál, že to není pravda.“

U.S. troops, seen during the Afghanistan war, fire a 155 mm howitzer like those that will be supplied to Ukraine. (Pfc. Micah E. Clare/U.S. Defense Department)

Američtí vojáci, na snímku z války v Afghánistánu, střílejí ze 155mm houfnic, jaké budou dodány Ukrajině. (Pfc. Micah E. Clare/ministerstvo obrany USA)
Diplomatická nóta byla datována v úterý, kdy poprvé prosákly informace o novém balíčku zbraní, který podle mluvčího Pentagonu Johna Kirbyho zvýšil celkovou částku americké vojenské pomoci poskytnuté Ukrajině od invaze 24. února na 3,2 miliardy dolarů. Ve středečním veřejném prohlášení Biden uvedl, že bude zahrnovat „nové schopnosti přizpůsobené širšímu útoku, který očekáváme, že Rusko zahájí na východní Ukrajině“.

Dokument nazvaný „O obavách Ruska v souvislosti s masivními dodávkami zbraní a vojenského vybavení kyjevskému režimu“, napsaný v ruštině a opatřený překladem, předalo ruské velvyslanectví ve Washingtonu ministerstvu zahraničí.

Ruské velvyslanectví na žádost o komentář nereagovalo.

Mezi položkami, které Rusko označilo za „nejcitlivější“, byly „raketové systémy s vícenásobným odpalováním“, ačkoli se nepředpokládá, že by Spojené státy a jejich spojenci v NATO tyto zbraně Ukrajině dodávali. Rusko obvinilo spojence z porušování „přísných zásad“, jimiž se řídí transfer zbraní do konfliktních zón, a z toho, že nedbají na „hrozbu, že se vysoce přesné zbraně dostanou do rukou radikálních nacionalistů, extremistů a banditů na Ukrajině“.

Obvinila NATO, že se snaží tlačit na Ukrajinu, aby „opustila“ prskající a zatím neúspěšná jednání s Ruskem „s cílem pokračovat v krveprolití“. Washington podle něj tlačí na ostatní země, aby zastavily jakoukoli vojenskou a technickou spolupráci s Ruskem, a na ty, které mají zbraně ze sovětské éry, aby je předaly Ukrajině.

„Vyzýváme Spojené státy a jejich spojence, aby zastavili nezodpovědnou militarizaci Ukrajiny, která znamená nepředvídatelné důsledky pro regionální a mezinárodní bezpečnost,“ uvádí se v nótě.

Andrew Weiss, bývalý ředitel Rady národní bezpečnosti pro ruské, ukrajinské a euroasijské záležitosti a nyní viceprezident pro studie v Carnegieho nadaci pro mezinárodní mír, připomněl, že ruský prezident Vladimir Putin v projevu v únorové ráno, kdy invaze začala, varoval, že západní země budou čelit „důsledkům větším, než jakým jste kdy v historii čelili“, pokud se do konfliktu zapojí.

Pozornost se tehdy soustředila na Putinovo připomenutí, že Rusko disponuje mocným jaderným arzenálem, uvedl Weiss, ale zároveň šlo o „velmi výslovné varování, aby se zbraně neposílaly do konfliktní zóny“. Poté, co Rusové vytyčili červenou linii, položil otázku, zda „jsou nyní ochotni ji podpořit?“.

Takový útok by byl „velmi důležitým eskalačním krokem, především proto, že představuje hrozbu pro Západ, pokud nebudou schopni udržet dodávky na Ukrajinu, což by následně mohlo snížit schopnost Ukrajiny k sebeobraně“. Toto riziko „by nemělo být bagatelizováno“, řekl a upozornil na další riziko, že pokus o úder na konvoj uvnitř Ukrajiny by se mohl zvrtnout přes hranice na území NATO.

Vysocí představitelé americké obrany jsou možností takových útoků nadále znepokojeni. „Žádný pohyb zbraní a systémů směřujících na Ukrajinu nepovažujeme za samozřejmost,“ řekl ve čtvrtek Kirby. „Ne v kterýkoli den.“

Kirby uvedl, že ukrajinské jednotky přivážejí zbraně na Ukrajinu poté, co je do regionu přivezou Spojené státy, a „čím méně o tom budeme mluvit, tím lépe“.

Na této zprávě se podílel Dan Lamothe. https://wapo.st/390zaVT

3.9 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.9 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Capry
16. 4. 2022 21:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Ty americké sfině chtějí tu válku v Evropě rozpoutat za každou cenu. Ať chcípnou.

Pavel
17. 4. 2022 09:02
Odpovědět  Capry

Chtějí ji rozpoutat za každou cenu a ti slouhové a služky v Evropě je v tom podporují. Evropané si na kontinentu prožili dvě superkrvavé války a přesto nemají dost. Obyvatelstvo evropských národů se zdá být již tak přeformátované a zdegenerované, že by zde již nepomohl ani zásah shůry. Covid byl zkouška stádnosti a čím více si myslím, že v tom sajrajtu bylo něco co těm napíchaným lidičkám změnilo vědomí. Sledujte, že největší vypatlanci se rekrutují z oblastí kde jim ten sajrajt rvali do těl hlava nehlava. Severní Amerika, Evropa, Austrálie, Jižní Korea. Odtud nyní pochází nejvíce fanatiků. Můj známý mi říká, že pracuje se samými opíchanci ve věku kolem 50 let a že se s nimi nedá vydržet.

Pavel
17. 4. 2022 09:13
Odpovědět  Pavel

Desítky roků se snaží vymyslet produkty, které by ovlivnili lidské myšlení a stvořili zombíky. Proč by najednou mělo být na zmíněných místech tolik vypatlanců. Jsou převážně tam, kde použili Pfizer, Modernu apod. Když se nad tím člověk opravdu pořádně zamyslí, proč to chtěli tak mermomocí narvat do všech. A teď mi řekněte, co potom chcete dělat z přeformátovanci? Jestli je pravda, že je Zelenský na nějakých drogách, tak se s ním také nedá nic dělat a potom by to bylo stejné i s těmi opíchanými.

VAL
17. 4. 2022 10:01
Odpovědět  Pavel

Je to pravda. O tom se však víceméně ví. Ale o bruseli se to neví. Nebo se tom aspoň nemluví.

PENNYS
18. 4. 2022 09:44
Odpovědět  Pavel

Pavle jsem uplně stejného názoru- Přeci není možné aby celí EurosojuZ přesně kdy začala covid epidemje??, se všichni stali rusofobní rasisty, a agresoři EU začne vysílat rusofobní agresivní hlášky- a celá eu to opakuje ,ale hlavou nikdo nemyslí!! !!!!Já nedám si nikdy píchnout žádnou injekci! SVĚT ZACHRÁNÍ JEN PUTINUV PRUPLAV!!

VAL
17. 4. 2022 02:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Nikde to nevidím, tak to sem hodím.***Titulek: Ozbrojené síly RF nabídly ozbrojeným silám Ukrajiny a ozbrojencům v Azovstalu, aby se vzdali*Podt.:

Ministerstvo obrany: Ruské ozbrojené síly nabídly ozbrojencům v Mariupolu,

aby složili zbraně, a slíbily, že jim zachrání život*
Text: Ruské ozbrojené síly (RF Armed Forces) nabídly nacionalistům zablokovaným v hutnickém závodě Azovstal v Mariupolu, aby od 6:00
v neděli 17. dubna složili zbraně. Oznámilo to ministerstvo obrany Ruské federace.*** Pak to ještě pokračuje, ale to podstatné je zde. Lepím to sem pro případ, že by měl "hlavní
proud" své obvyklé zpravodajské zpoždění u podobného typu zpráv. Tak abyste věděli.
VAL
17. 4. 2022 02:33
Odpovědět  VAL

iz.ru/1321820/2022-04-17/vs-rf-predlozhili-vsu-i-boevikam-na-azovstali-sdatsia-v-plen

VAL
17. 4. 2022 02:55
Odpovědět  VAL

Načež ministerstvo obrany Banderstánu vyhlásilo pro bandernácky z Azovstalu zákaz kapitulace.

ren.tv/news/v-mire/964254-v-minoborony-zaiavili-o-zaprete-boevikam-s-azovstali-sdavatsia

Co na to bandermédia? Nic. Tam o tom nenejdete nikde ani řádku. Ani o

nabídce RF, ani o zákazu ministerstva banderstánu.
Gales
17. 4. 2022 10:17
Odpovědět  VAL

Jo,jo.Víme.Je to poslední pokus pro západní zvrhlou demokracii před zničením jejich nositelů.Sláma na kravíně.

primak
17. 4. 2022 04:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak jako po 2.sv.v. se využily nespotřebované zbraně válkou v Korei – a ničeho se 3-letou válkou nedosáhlo kromě milionů ztracených životů a zničené země – tak i v Ukrajině se bude spotřebovávat 2-nd hand výzbroj a podporovat výrobu nových.

Evžen
17. 4. 2022 07:01
Odpovědět  primak

USA vydělává na každé takové válce!

ladik
17. 4. 2022 07:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Varování? Podle činů poznáte je!

Pavel
17. 4. 2022 08:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Ve výtečné knize Životopis ve dvou hlasech o kubánském vůdci Fidelovi je důkladně probrána i raketová krize z roku 1962, důvody, důsledky apod. Zde Fidel říká, že Rusové jsou velcí diplomaté, někdy až příliš. Amíci, ti hned jednají, to jsou bojechtiví parchanti.

VAL
17. 4. 2022 10:25
Odpovědět  Pavel

Historická pamět.Ušáci totiž za tu krátkou dobu svého trvání ještě nenarazili. Ale a hlavně – všechny války probíhali, a probíhají, mimo jejich území. Jinak řečeno, nic by jim (a tím i světu) do budoucna tak neprospělo, jako jedna pořádná válka na jejich území a vybombardované nějaké jejich velkoměsto. Nebo radši víc, aby to víc bolelo. To máte jako jako ve světě chlapů. Dokud chlap co rád provokuje a rozdává, nedostane pořádnou nakládačku, za chvíli pro ramena neprojde dveřma. Ale jedna dvě opravdu pořádný nakládačky, nejlépe od prcka a pokud možno před publikem, ho rychle srovnají do snesitelnosti. A přesně to potřebují. Jinak na světě klid nebude.

VAL
17. 4. 2022 10:06
Ohodnotit příspěvek :
     

No, tak za hodinu končí bandernáckům v Azovstalu to kapitulační ultimátum. (A nemýlil jsem se – v hovínkách a jinde ticho po pěšině.) Hm… Jak to dopadlo se ale dozvím asi až večer. Uvidím.

me2d44
17. 4. 2022 10:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen se divím, že Rusové ještě nepřikročili ke zcela logickému kroku: když západ posílá Ukrajincům výzbroj hlavně po železnici ( po vlastní ose by to zabralo čas), tak je načase ty železniční přístupy přerušit. Má to dvojí význam: 1. na Ukrajinu se pak dodávky zbraní neuskuteční a 2. z Ukrajiny už fašouni zdrhnou jen po svých… A v konečném důsledku by to mohlo vést k tomu, že se přiblíží konec „speciální operace“ – protože až Ukrajině dojdou zásoby munice, tak nebude čím střílet. Jak jsem zjistil, tak PVO Rusům funguje, takže dodat zbraně vzduchem je problém…

Karel
18. 4. 2022 08:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Američané svojí činností podrývali mírové pokusy na Ukrajině, štvali Zelenského proti všem dohodám s Ruskem a v podstatě vyvolali válku na Ukrajině. A to vše jen kvůli kšeftu se zbraněmi. Spočítali si, kolik jim vydělají dodávky zbraní na Ukrajinu. Zcela cynicky tyto dodávky označují za pomoc a vůbec jim nevadí, že čím víc zbraní dodají, tím delší bude válka a tím víc bude i civilních obětí. Hlavně, že zisky za dodávky zbraní potečou do kapes amerických oligarchů.