Rusko v Energodaru přehrálo britskou zpravodajskou službu MI-6

Brzy ráno kolem 6:00 v oblasti jaderné elektrárny Záporoží se Ukrajina pokusila vylodit jednotky na motorových člunech v oblasti Vodjanoje. Přistálo až 60 lidí, kteří chtěli postoupit ke stanici a dobýt ji. Pokus byl odhalen, došlo k bitvě, která zabránila ukrajinským ozbrojencům v postupu k elektrárně.

V 10 hodin bylo oznámeno, že část skupiny byla zničena, na zbytku pracují síly Národní gardy a ozbrojených sil RF. Nad Energodarem byly pozorovány útočné vrtulníky. Ukrajina od noci ostřelovala Energodar a území jaderné elektrárny.

Je zcela zřejmé, že se jednalo o pokus drze se zmocnit jaderné elektrárny před návštěvou mise MAAE a určit „ukrajinskou kontrolu“ nad zařízením. A je docela možné, že návštěva by se neuskutečnila, pokud by se boje rozvinuly přímo na území stanice.

Podle zdrojů ukrajinského kanál Legitimnyj, „speciální operace pro pozemní vojska v počtu asi 100-200 lidí u Energodaru, kteří byli převedeni z Nikopolu/Marganec, byla uskutečněna na doporučení britské MI6. Bez podpory letectva a dělostřelectva.

Zdroj říká, že jde o taktiku „tisíce řezů“ Kanceláře prezidenta Ukrajiny, jejímž účelem je destabilizovat a rozsévat paniku mezi civilní obyvatelstvo. Také vytvářet pro média iluzi široké ofenzívy. Zdroj uvádí, že tuto strategii připravili specialisté NATO. Nyní na schůzce s bezpečnostními složkami probíhá analýza neúspěchu operace a zjišťování kde došlo k úniku informací ruským vojákům, kteří věděli o všech podrobnostech operace.

Rusové samozřejmě tuto ukrajinskou výsadkovou sílu téměř úplně zlikvidovali. Nebyla šance na přežití. Předem je poslali na jistou smrt.

Mnozí již poukazují na to, že Kancelář prezidenta zneužívá svůj hlavní trumf, početní převahu v živé síle, ale ztráty budou v desítkách tisíc.“

Stojí za povšimnutí, že hlavní zpravodajské ředitelství Ministerstva obrany Ukrajiny také vydalo zprávu o situaci v Energodaru. Říká se v ní, že ruské jednotky ostřelují město, aby obvinily Ukrajinu a narušily návštěvu mise MAAE. O výsadku tam ale není ani zmínka.

Boris Rožin uvádí: „ Kreml věděl o plánech Hlavního zpravodajského ředitelství ozbrojených sil Ukrajiny využít příjezd mise MAAE a provést obojživelný výsadek, aby se pokusili dobýt jadernou elektrárnu.

Za ideálních podmínek počítali s úkolem vzít samotnou misi jako rukojmí a držet je na zaminované jaderné elektrárně s požadavky na úplné stažení ruských jednotek z území Krymu. Plán operace a některé instruktory přivezl Boris Johnson, a pokud by operace uspěla, odmítl by předat moc s odkazem na mezinárodní nouzovou situaci hrozící katastrofou planetárního rozsahu.

Očekává se, že Zelenskij se k této situaci vyjádří, o situaci již byl informován šéf mise MAAE a také generální tajemník OSN Guterres. 

Operaci koordinovali důstojníci MI6 z jejich velitelství na předměstí Kyjeva. 

Všech 64 lidí z ukrajinské jednotky nedávno dokončilo školení ve Spojeném království a 29. srpna odcestovalo z Varšavy do Oděsy.“  

https://rua.gr/news/vojna-v-ukraine/50377-popytka-kieva-zakhvata-zaes-kak-eto-bylo.html

Zmařený pokus o dobytí jaderné elektrárny Záporoží ukrajinskými jednotkami před příjezdem delegace MAAE je velkým selháním ozbrojených sil Ukrajiny a jejich západních kurátorů, říkají pozorovatelé.

„Skvělé – bez nadsázky – protiteroristická operace ruských sil v JE Záporoží musí být podporována všemi informačními zdroji Ruska a jeho spojenců. Příběh o selhání ukrajinských sabotérů a jejich kutátorů z MI6 by se měl stát hlavní zprávou v následujících dnech. Je také nutné ji předložit k posouzení OSN,“ domnívá se novinář Kirill Benediktov.

„Vyloďovací operace Overlordenko měla být třešničkou na dortu Chersonské ofenzívy. Ozbrojené síly Ukrajiny ji dlouho připravovaly, trénovaly vylodění z člunů, pečlivě maskovaly přípravná opatření (což nezabránilo naší rozvědce je pečlivě sledovat).

A i když samotná chersonská útočná operace neprobíhala podle plánu, dobytí Energodaru říčním výsadkem mělo vyvážit negativní důsledky obrovských ztrát a obecně v tuto chvíli extrémně neúspěšného pokusu o protiútok.

Výsledkem bylo, že dnes brzy ráno čluny ukrajinských výsadkových sil začaly překonávat Dněpr a vpluly přímo do připravené pasti, kde na ně již čekali vojáci ruské gardy a armádní letectvo.

Jeden člun byl spálen přímo na cestě, části výsadku bylo umožněno přistát na břehu, začala střelba a začali je metodicky a chladnokrevně ničit. Nyní na břehu leží až 60 mrtvol ukrajinských bojovníků nejelitnějších jednotek, krása a pýcha Ozbrojených sil Ukrajiny. Zbytek plave v řece a krmí tlusté dněperské raky.

Jestli tam byli i instruktoři ze zemí NATO, to zjistíme po ohledání mrtvol, je dost možné, že byli. Operace Overlordenko se každopádně zapíše do zlatých letopisů těch nejkatastrofálnějších operací a utopenci v podobě ukrajinských ozbrojených sil vynořující se v noci z vod Dněpru budou na dlouhou dobu součástí maloruského folklóru,“ komentuje situaci vojenský zpravodaj Herman Kulikovskij.

Mise MAAE dorazila do Energodaru.

Je zde také početná skupina ruských novinářů. Ráno byli nuceni čekat na příjezd hostů v protileteckém krytu kvůli ostřelování města ukrajinskou armádou.

„Co chtějí kyjevské úřady skrýt před misí MAAE? To, co už ruské úřady vědí, ale náš názor je jedna věc, názor mise MAAE věc druhá, i přes názory některých členů mise, kteří nechtějí lhát.

Více než 10 let byla JE Záporoží provozována s obrovským porušováním bezpečnostních protokolů, opravy byly prováděny s porušováním společně s americkou společností Westinghouse Electric, do reaktoru nebyly převezeny ruské palivové soubory, ale americké ТВС. Druhým tématem jsou podmínky skladování vyhořelých ТВС. A zde existuje mnoho porušení. Třetím problémem je použití jaderných materiálů k vytvoření špinavé jaderné bomby Ukrajinou.

Pokud mise nebude lhát, ukáže se, že Spojené státy dlouhou dobu skrývaly před Evropou úroveň nebezpečí v provozu všech jaderných elektráren na Ukrajině, aby vytěžily maximální zisk,“ předpovídá politolog Marat Baširov.

Misi MAAE budou samozřejmě poskytnuty důkazy o ostřelování stanice ukrajinskou armádou, upozorňuje vojenský komentátor Alexandr Koc.

„Kyjev dnes samozřejmě nemá zájem na tom, aby na území jaderné elektrárny byli přítomni zahraniční experti, kteří by byli schopni určit, kdo střílí v blízkosti samotné elektrárny a přímo na ni.

Není náhodou, že ruská strana trvala na tom, aby do mise byli zahrnuti balističtí experti, schopní odlišit „střílení sami na sebe“ od teroristických úderů z druhé strany Dněpru (která je stále pod kontrolou Kyjeva).

Pro Ukrajinu existuje jediné východisko – kontrolovat práci MAAE přesně v tom ohledu, který je pro Ukrajinu prospěšný, t.j. obsazením stanice. A úplně nejlépe přerušit jejich návštěvu jaderné elektrárny,“ vysvětluje Koc

Jeho kolega Andrej Rudenko upozorňuje na zvláštnost pobytu mise v Záporožské JE.

„MAAE už byla v jaderné elektrárně asi hodinu. Překvapila mě jedna skutečnost, nenosili neprůstřelné vesty a helmy. Jsou si jisti, že po nich chochlové střílet nebudou,“ píše Rudenko.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3q2nmr9

4.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.5 4 hlasy
Ohodnotit příspěvek
31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
[Trol-1] ABC
1. 9. 2022 22:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Škoda, že se nepodařilo elektrárnu osvobodit. Tak až příště. Není to žádný Krym ani Donbas. Rus tam nemá co dělat. Čirá okupace. Stejné, jako by obsadili Karlovy Vary.

Pavel
1. 9. 2022 22:59
Odpovědět  [Trol-1] ABC

ABC byl kdysi dobrý časopis ale ted stojí za ho.no tak nějak jako ty – takový velký počmáraný ho.no nic víc

sizok
2. 9. 2022 09:13
Odpovědět  Pavel

Přesně tak.

Pozor
2. 9. 2022 00:08
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Ale veď to sa stalo pred pár mesiacmi, keď odtiaľ boli vyhnaní ukrofašisti.

all
2. 9. 2022 00:15
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Celá ukrajina bude očistěna a osvobozena od nacistů.CHazarská verbež s nacisty budou zlikvidováni,konečně a po zásluze.

ZMann
2. 9. 2022 08:15
Odpovědět  all

Přesně tak moje slova.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 00:32
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Áááá… starej zmetek v novém kabátě.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 02:32
Odpovědět  [Trol-1] ABC

On ji nestavěl Rus tajtrlíku?

oldoo
2. 9. 2022 09:16

Všiml sis,co ten pitomec napsal?
 Není to žádný Krym ani Donbas. Rus tam nemá co dělat.“
Trochu se odkopal co si vlastně myslí,jak píši,blbec.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 15:54
Odpovědět  oldoo

Proto mu také dávám sežrat, že je prodejný velezrádný zmetek, protože dobře ví oč tu kráčí, na rozdíl od několika dalších pitomců z jeho trollího hejna.

Lev Prch
2. 9. 2022 06:11
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Být na obtíž je úlohou hlupáka. Jemný člověk vycítí, zda je vhod či ne a umí zmizet v okamžiku, který ještě předchází onomu, kdy se stane zbytečným.

Anonymní jméno komentáře
2. 9. 2022 08:54
Odpovědět  [Trol-1] ABC

A jinak v pořádku?

skeptik
2. 9. 2022 09:34
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Zásadní informace pro ignoranta ABC: aby se něco mohlo právem označovat za okupaci, musí to splňovat parametry okupace. Rusko provádí na Ukrajině speciální operaci na denacifikaci a demilitarizaci Ukrajiny, a ne aby ji okupovalo.

Jaroslav
2. 9. 2022 10:14
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Tadeasi, vítej zpět. Ups ABC, to ses tak nazýval včera. Asi nový pokus o prémie, včera dopoledne. A velice se dařilo narušovat diskusi. Blahopřeji a hodně úspěchů, hlavně že se ostatní nechají vyprovokovat ke zbytečné diskusi (s hlupákem- dle Wericha, když se člověk začne hádat s hlupákem, za chvíli se již hádají dva hlupáci)

Markýza
2. 9. 2022 16:33
Odpovědět  [Trol-1] ABC

No sláva- aspoň něco, že.
Čili na Krymu a Donbase má co dělat – tak to jsme rádi, že to víme.

Frankie
2. 9. 2022 17:04
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Doufám, že se dožiju doby, kdy takoví zas.raní spratci, jako jsi ty, budou hnáni býkovcem.

Letec
2. 9. 2022 21:58
Odpovědět  [Trol-1] ABC

Rusko provádí na UA denacifikaci a demilitarizaci…Když by v KV čeští nacisti zabíjejí Rusy, jako se to děje na UA od roku 2014, tak by Rusko provedlo také denacifikaci. Musíte se dovzdělat….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pozor
2. 9. 2022 00:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Kvôli fašistickej ideológii a zelenému položiť zbytočne toľko mladých životov, čo už dúfam že na druhej strane sa im už oči otvorili, je mi ľúto ich detí a rodín.

Pavel
2. 9. 2022 08:45
Odpovědět  Pozor

Já se nad tím chováním ukrajinců podivuji, ale jim asi nic nedošlo. Ono v době bojů v letech 1919 mezi krasnoarmějci a bělogvardějci to bylo podobné. Angláni, Frantíci a další dodávali bílým ohromné množství zbraní, včetně tanků, oblečení, nějaké potraviny apod. Jak Angličané, tak Frantíci doma cvičili kozáky a byli také osobně přítomni na Donu. Příjemci byli kozáci, kteří šli proti sovětské moci. Důvod těchto západních imperialistů byl jasný- porážka Sovětů a znovunastolení cara k moci. Těšili se nesmírně jak vtrhnou do Moskvy a zlikvidují mužiky. Procesy v historii se opakují. Teď zde probíhá podobný scénář, pouze s tím rozdílem, že se již nebojuje proti rudým a sovětům, ale proto, že západním imperiálním parchantům je silné nezávislé Rusko trnem v oku.

Pavel K
2. 9. 2022 10:58
Odpovědět  Pavel

👍 👍 👍 👍

Jaroslav
2. 9. 2022 14:35
Odpovědět  Pavel

Pavel: Citace z iDnes (Mladá Fronta) „V červenci roku 1918 se spojenecká vojska zapojila ve Vladivostoku a na Sibiři do tažení proti bolševické armádě a pomáhala československým legionářům k návratu na evropskou půdu. Do bojů se zapojili Britové, Francouzi, Italové, Japonci, Číňané, Kanaďané a Američané. Sibiřská anabáze trvala až do roku 1920.“, vitíte že nejenom podporovali bělogvardějce, ale i sami pomohli vojáky. Viděl jsem muzeum na Gibraltáru, kde to nazávají „mírotvornou operací“, mají vlajku podobnou československé a modrý klín prý jsou oni, mírotvorci oddělující rudé a bílé. TO nevymyslíš… Ti legionáři tam hráli hlavnou roli, také jim Rusové říkají „běločeši“

skeptik
2. 9. 2022 15:22
Odpovědět  Jaroslav

Ti dnešní „demokrati“ v podstatě chválí to, že Západ bojoval proti Rusům, kteří chtěli svrhnout cara a zavést vládu lidu – demokracii.
To nevymyslíš!

Gales
2. 9. 2022 10:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Z diskuze Aeronetu…… Dnes ma pobavilo vyjadrenie Ministeratva obrany Ukrajiny. “Počas protiofenzívy sa nám podarilo od ruských okupantov oslobodiť množstvo osád. Nebudeme ich však menovať, aby sa ich ruskí okupanti nepokúsili opätovne obsadiť!”

skeptik
2. 9. 2022 15:24
Odpovědět  Gales

Asi si toho Rusové ani nevšimli 🙂

Jaroslav
2. 9. 2022 10:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Celá akce k dobití ZAE byla vymyšlena velice dobře, však za ní nebyli žádní blbci. Kdyby se podařilo dobít elektrárnu těsně před příjezdem skupiny MAAE, tak by Rus musel elektrárnu opustit, vytvořila by se „demilitarizovaná zóna“, nevím kdo by za to odpovídal za její ochranu, možná „mezinárodní mírový sbor OSN“. Takhle byli ovšem naši přátelé zpoza La Manche přehráni těmi vidláky z Východu (někdo se prokec). K tomu výsadku, 60 vojáků mělo vytvořit předmostí, ze kterého by zaútočilo ca 300 výsadkářů UK „spetcnazu“ a ti by nakonec tu elektrárnu dobili. Jenomže jim nekdo potopil lodě na kterých plavali. Doufám, že doplavali ke břehu bez újmy…

josef
2. 9. 2022 11:22
Odpovědět  Jaroslav

Jaroslave, jednotky, které vytvářejí předmostí jsou vlastně obětí. A vojáci, kteří vytvoření předmostí přežijou jsou nedobrovolnými hrdiny. Ostatně, kteří hrdinové jsou dobrovolní? Asi ti, kteří utrpěli hnutí mysli.
|No a 300 výsadkářů? Ti by zařvali v minových polích a uzavírací palbě kulometů.

skeptik
2. 9. 2022 15:27
Odpovědět  Jaroslav

Jak se dobíjí elektrárna vojáky?

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 15:58
Odpovědět  skeptik

Na to je extra dobíječka. Právě po ní chocholové jdou.

Markýza
2. 9. 2022 16:36
Odpovědět  skeptik

Jo, mně to rozesmálo. Jak mám bujnou představivost. No jak – normálně se láduje, ne?

Jaroslav
5. 9. 2022 08:53
Odpovědět  Markýza

Je trochu pozdě na odpověď, ale k hlavnímu. Inteligent hledá, co tím autor myslel a intelygent chytá za slovíčka a ukazuje, že je lepší než ten druhý. V podstatě mne tta představa také pobavila, a jako technicky vzdělaný člověk rozumím problému nabíjení baterií líp než řada kritiků. Ovšem ani já si nedovedu představít dobíjení jaderné elektrárny s výkonem 3 Temelínů. Tak si vyberte, obsah řečeného, nebo překlep (z gramatiky jsem míval za 3 a nebyla to čeština. Z chemie, matematiky a fyziky to bylo mnohem lepší)

Jaroslav
5. 9. 2022 08:55
Odpovědět  skeptik

Je trochu pozdě na odpověď, ale k hlavnímu. Inteligent hledá, co tím autor myslel a intelygent chytá za slovíčka a ukazuje, že je lepší než ten druhý. Zkuste si ještě jednou přečíst příspěvek a zamyslete se nad obsahem. Děkuji. Před vámi, Josef na to nereagoval a zamyslel se nad obsahem