Krize UKRAJINA

Rusko reaguje na izraelského vyslance, který obhajuje nacisty na Ukrajině

Žádná země nemá právo na takové “hrdiny”, prohlásila mluvčí ministerstva zahraničí Zacharovová

Izraelský velvyslanec v Kyjevě Martin Brodskij oslavil nacismus prohlášením, že Ukrajina má právo považovat Stepana Banderu a další kolaboranty z druhé světové války za národní hrdiny, uvedla ve čtvrtek mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

“Ani jedna organizace hájící památku obětí holocaustu nehnul brvou” nad Brodského výroky, poznamenala Zacharovová, přestože na udržování tohoto tématu v živé paměti shromažďuje miliardové dary. “Copak vám něco neuniklo? Holokaust je třeba připomínat nejen proto, že se stal, ale proto, aby se už nikdy neopakoval. A to nejen jedné národnosti nebo náboženství, ale všem.”

V rozhovoru pro izraelskou ruskojazyčnou televizi Iton TV na začátku tohoto týdne Brodskij řekl, že oslavování vůdců Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) na Ukrajině jako národních hrdinů je proces, který “nelze reálně zastavit”. 

“Samozřejmě se nám tito hrdinové nelíbí, ale pro většinu Ukrajinců jsou to hrdinové, kteří bojovali za nezávislost,” dodal Brodskij a tvrdil, že Izrael by neměl podmiňovat svou podporu Ukrajině tím, že Kyjev odsoudí Banderu a další.


Izrael se vyjadřuje k tomu, že Ukrajina oslavuje nacistické kolaboranty

Zacharovová považovala za obzvláště otřesné, že Brodskij hovořil plynnou ruštinou jako příbuzný někoho, kdo přežil blokádu Leningradu za druhé světové války. Odkázala na několik historických dokumentů, které ukazují na zjevně antisemitský postoj OUN a její schvalování nacistického masového vyvraždění přibližně 1,4 milionu Židů na okupované Ukrajině. 

Také Německo ve 20. a 30. letech 20. století hledalo své hrdiny a národní identitu a nakonec si vybralo myšlenku “krve a půdy”, která vedla k holocaustu, koncentračním táborům a masovému vraždění – což se Němcům nepodařilo smýt ani po 90 letech, tvrdila Zacharovová. 

“Pokud si Michail Brodskij myslí, že Kyjev má právo na takové hrdiny a takovou identitu, je to problém pro izraelské ministerstvo zahraničí,” dodala. “Na takové ‘hrdiny’ nemá nikdo právo, protože to nejsou hrdinové, ale pekelní ďáblové. To není identita, ale ostuda ukrajinského lidu. Je to glorifikace nacismu.”

Zacharovová upozornila, že sám Brodskij žije jen proto, že Sovětský svaz nesouhlasil s “logikou”, kterou nyní zastává. Bylo zapotřebí sovětského vojáka, aby “vrátil lidstvu jeho pravou podobu” tím, že porazil nacismus, uzavřela. “Jak se ukázalo, jen na chvíli. No, a je to tu zase.” Rusko reaguje na izraelského vyslance, který obhajuje nacisty na Ukrajině
Žádná země nemá právo na takové “hrdiny”, prohlásila mluvčí ministerstva zahraničí Zacharovová

Izrael se vyjádřil k Ukrajině, která oslavuje nacistické kolaboranty
Kyjev považuje za hrdiny lidi, kteří chtěli, aby na Ukrajině nebyli Židé, Poláci a mnozí další, upozornil velvyslanec
Izrael se vyjádřil k tomu, že Ukrajina oslavuje nacistické kolaboranty
Pomník Romana Šuchevyče v Ivano-Frankivsku. © Sputnik / Igor Maslov
Izrael nesouhlasí s tím, že Kyjev vyznamenává pachatele holocaustu z období druhé světové války jako národní hrdiny, ale tento spor by neměl ohrozit izraelskou podporu ukrajinské vládě, prohlásil velvyslanec této země Michael Brodsky.

Vysoce postavený diplomat se k této otázce vyjádřil v sobotním rozhovoru pro izraelskou ruskojazyčnou internetovou televizi Iton TV. Brodsky uvedl, že v Izraeli je vnímání historických osobností, včetně Stepana Bandery, Romana Šucheviče nebo Andreje Melnika, velmi odlišné než na Ukrajině.

“Tito lidé podporovali ideologii nacismu. V rámci boje za nezávislost chtěli vidět Ukrajinu bez Židů, stejně jako bez Poláků, komunistů a pravděpodobně i mnoha dalších,” uvažoval.

V době, kdy Ukrajina bojuje s Ruskem, může toužit po národních hrdinech, protože její společnost hledá národní identitu, uvažoval velvyslanec. Izrael nesouhlasí s tím, že si tito pachatelé holokaustu zaslouží zacházení, jakého se jim dostává, ale nemůže s tím mnoho dělat, dodal.

“V různých ukrajinských městech existují Banderovy ulice, stejně jako v jiných národech, například v USA,” upozornil Brodsky.


Tři osoby jmenované izraelským představitelem byly vysokými představiteli Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN). Toto politické a militantní hnutí se spojilo s nacistickým Německem v naději, že se sveze na jeho vojenské invazi do SSSR a vytvoří monoetnickou, nezávislou Ukrajinu. Berlín s tímto plánem nesouhlasil.

Bojovníci OUN se podíleli na masových vraždách a dalších zvěrstvech. Šuchevič zejména sloužil jako důstojník v praporu Nachtigall, německé vojenské jednotce, jejímiž pěšáky byli etničtí Ukrajinci a která sehrála klíčovou roli při masakru Židů ve Lvově v roce 1941.

“Domnívám se, že tento proces nelze reálně zastavit,” řekl Brodskij o lionizaci ukrajinských nacistických kolaborantů. “A nemyslím si, že bychom měli podmiňovat naši podporu Ukrajině, naši pomoc Ukrajině tím, že Ukrajina přestane přejmenovávat své ulice a nazývat (postavy OUN) hrdiny.”

https://1url.cz/rurXj

sdíletj na

33 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pedro
22. 6. 2023 21:44

demokraCIA

sizok
22. 6. 2023 21:52

Nacisti kam se člověk podívá.

Albi
22. 6. 2023 22:04

Žid obhajuje nacisty? Ovšem pravda, nacisty ukrajinské, tak to je jiná. To bude v pořádku.

Jaris
23. 6. 2023 02:28
Odpovědět  Albi

Vsak ano. Zidi se chovaji stejne jako nacisti. Na rozdil od nemeckych nacku jim vse prochazi, jako kdyz se nechumeli. Nikdo si netroufne nelegalni teroristicky izrael kritizovat.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
23. 6. 2023 07:12
Odpovědět  Jaris

Izraelci + židé jsou svým spůsoben druh rasismu. Vrazi, dobyvatelé,okupanti!Půl území Izraele je dobyto a okupováno.Židy, kteří brečí, kudy chodí!
Vlády celého světa jsou jimi obsazeny.
Konečně všichni jsme židy pokud platí Adam a Eva, ale někdo je lepší žid a někdo……plnící svěřenou úlohu. Takže s bandaskou a kastrůlkem s pohledem na chodník do rachoty!

Jaris
23. 6. 2023 10:55
Odpovědět  Standa

Adam a Eva byli podle biblicke historie prvni lide bez narodnosti. Zkracene receno – teprve po Velke potope se zacaly vytvaret ruzne narodnosti. Noe mel tri syny a jeden z nich se jmenoval Shem, ktery se stal rodovou linii Semitu. Pozdeji patriarcha Abraham mel syny Ishmaela a mladsiho Izaka. Ishmael je progenitor Arabu a Izak zidu.

Pavel K
23. 6. 2023 09:25
Odpovědět  Jaris

To by si pak mušeli sami sypat popel na hlavu, když jsou autoři a nejen toho. Znáte to když se dva hádají (kapík vs socík) třetí (vobřezanec) se směje.

Pavel K
23. 6. 2023 09:19
Odpovědět  Albi

Včera na té konferenci v Táboře to tam ta paní právnička a Havel řekli zcela jasně, že mezinárodní právo existuje a že my občané ČR jsme v PRÁVU které nám nejde vzít. ALE mušíme se pokudmožno co nejvíce změnit v přístupu k naší zemi a o veřejné dění. To je přesně to co říkám, že od klávesnic to lepší nebude. Je i naděje lidé se prý už začínají zajímat proč to je všechno tak, je to světélko v tunelu. Proto si myslím že vládní šmejdy tlačí čas, proto ty tlaky na vše. A nervozita dělají jeden kopanec za druhým.

jiří
23. 6. 2023 09:54
Odpovědět  Pavel K

Ano, lidé se začínají zajímat, ale zatím jen “šeptem”(hypotéky a jiné dluhy), takže to s námi nevypadá až tak špatně.

Milan ze Zahrady Čech
23. 6. 2023 14:32
Odpovědět  Albi

Co by ne. Normálka. Když se může fialový Moravák s babičkou Židovkou, která spolu s celou rodinou, včetně jeho tatíka Igora, skončila za války v koncentráku, paktovat s “drahými krajany”…

pepa
23. 6. 2023 19:00
Odpovědět  Albi

Chazaři Chazarům, vo tom to je. Jedni jsou chazarští židi, druzí jsou chazarští ukronacisti. Spojuje je divoká nenávist ke všemu slovanskému. A i tak, Bandera byl polský chazarožid.

A na tom žlutomodrém hadru mají starý chazarský symbol “tamga”, ten jejich trojzubec kterým polepili všechno. Všichno to mají na očích, ale ten ukro-nazi chazariát nevidí.

Pavel
23. 6. 2023 20:12
Odpovědět  Albi

vzpomente si jak se lavrov zmínil o původu hitlera chvíli bylo řevu jak při zabíjačce ale najednou ticho po pěšině co kdyby se do toho někdo začal štourat a ono něco vylezlo ven například pravda kdo byli rodiče a prarodiče dolfíka

Pedro
22. 6. 2023 22:16

Amík byl vždy křivák, oprava, anglosas. Nikdy nebojovali čestně. Vždy i v hokeji napadli tři jednoho a když prohrávali, dávali měřit zahnutí hokejek a bylo trestní střílení. Od té doby ty zmrdy nesnáším.

Evžen
23. 6. 2023 06:33
Odpovědět  Pedro

Těm kdo tahají za nitky je jedno kdo je u moci, hlavně že plní přání těch loutkovodic’u!Pro příklad nemusíme chodit daleko,jako příklad náš Pavek…!

ZMann
23. 6. 2023 08:17
Odpovědět  Pedro

Přesně tak moje slova, tento světový odpad si nezaslouží nic jiného než vystěhovat z této planety.

Aleš
23. 6. 2023 00:04

Žid naplil na oběti banderismu. Strašné.

sergej
23. 6. 2023 00:17
Odpovědět  Aleš

Ne, zase dělají soustruháty na 3 000%, to je jen vedlejší derivát.

Š .lak
23. 6. 2023 19:03
Odpovědět  sergej

Hatlamatla patlamatla,
dydli-mydli šmydli-fidli,
kadla-madla, – Šlak!

Šlaku, ty hatlamatlopatlomatlo, zapoj všechnu svou mozkovou sílu a pokus se poprvé v životě napsat správně jednoduché souvětí (věta hlavní, věta vedlejší, podmět, přísudek, příslovce, zájmena, předložky, spojky, a tak, – je to v učebnicích pro malé děti).

Nebo aspoň o větu holou se pokus, ty hatlamatlopatlomatlo.

Frank
23. 6. 2023 04:29

To je jen další důkaz, co jsou židé za svoloč.

Pavel K
23. 6. 2023 09:27
Odpovědět  Frank

A furt je to málo, chudinky utiskovaný.

Standa
23. 6. 2023 07:11

Izraelci + židé jsou svým spůsobem druh rasismu. Vrazi, dobyvatelé,okupanti!Půl území Izraele je dobyto a okupováno.Židy, kteří brečí, kudy chodí!
Vlády celého světa jsou jimi obsazeny.
Konečně všichni jsme židy pokud platí Adam a Eva, ale někdo je lepší žid a někdo……plnící svěřenou úlohu. Takže s bandaskou a kastrůlkem s pohledem na chodník do rachoty!

Karel
23. 6. 2023 07:28

Už se těším až židi postaví pomníky nacistickým zrůdám z Osvětimi.

Pijack
23. 6. 2023 07:33

Krásná žena, ta Mária Zacharovová. Země, která rodí tak výjimečné ženy nemůže být zlá a nepřátelská. Nenávistí a fobiemi trpí převážně hnusné a odporné baby, třeba ty naše zrůdy – Langsádlová, Pekarová, Černochová.. různé zakrslé a prdeIaté hajtry, které když otevřou hubu, tak slyšíme průtok kanalizačního systému 🙂


Pavel K
23. 6. 2023 09:30
Odpovědět  Pijack

Kup si radši růženec. 🤣🤣🤦‍♂️🙋‍♂️

Frank1
23. 6. 2023 09:31

Brodskij dokazuje, ze Zidi jsou vseho schopni, kdyz jde o jejich prospech. Tvrdi, ze dabel je ve skutecnosti andel. Obeti nacistickych Banderovskych zrud na Ukrajine a jinde zcela opomenul. Izrael je svou politikou rakovinovy nador sveta.
Izrael podporuje nacky a pucisty na Ukrajine svymi sluzbami, zbranemi od zacatku Majdanu.

Frank1
23. 6. 2023 09:40

Takova tvrzeni Zida vzbudi dalsi vlnu nenavisti na vse zidovske a privede lidi prehodnotit soucit k Zidum kvuli Holokaustu. Budou mit porozumneni pro nenavist Hitlera k Zidum a jeho politiku vyhlazovani Zidu.

Pavel K
23. 6. 2023 09:53
Odpovědět  Frank1

Tak vono je to už dlouho, jen vo tom nikdo nemluví nahlas. Že to vzbudí nevole? A vy si myslíte že ONI o tom neví a nepočítají s tím? Může to být i záměr, protože takové chování je trochu podezřelé, co když se s tím něco sleduje? Vych..ca..nýý jsou snad na to dost.

janle57
23. 6. 2023 10:06

Tohle budou tihle potomci ruských bělogvardějců tvrdit tak dlouho než si ně Irán
posvítí hypersonickými raketami,zemi mají velkou jako pětikoruna,ale provokovat
Rusko,to by jim šlo.

Vladimír
23. 6. 2023 10:36

Židi se zbláznili a chtějí oslavovat Banderu. Nakonec, proč ne. Jak praví jedno hezké přísloví: “Čiň čertu dobře, peklem se ti odmění.” A v případě Izraele to jistě potěší miliony, ne-li miliardy lidí.

Pavel z Moravy
23. 6. 2023 10:49

Nemám ani chuť to komentovat. Tito lidé jsou prostě lidské duševní trosky. A že se přemnožili, o tom žádná. Když se říkalo, že kapitalismus svojí bezohledností a vykořisťováním je podhoubím nacismu, mnozí nevěřili. Dnes je to absolutně zjevné, ale možná, že zase jenom pár lidem. Ale v Rusku jsou dnes nepodstatně na vyšší duševní úrovni. Ono je to také způsobeno historickým povědomím, tedy prožitky z minulosti a ty jsou u tohoto národa a většiny lidu stále silné. Slovanští ruští bratři, buďte silní.

Jura S
23. 6. 2023 13:16

Anglosas byl vždycky ZRŮDA, naši letci v letecké bitvě o Anglii v 1940 byli úspěšní, např. letecké eso Četař Josef František byl se 17-ti potvrzenými sestřely (jistě jich byly další desítky) , mnoho našich letců položilo za “Královnu” život…. Anglo vděk byl, že nám naúčtovali po válce i ty stíhačky, které byly sestřeleny s našimi piloty a prý jsme jim zaplatili bankovním zlatem….

Pavel K
23. 6. 2023 17:50
Odpovědět  Jura S

Nechci vám zkazit páteční večer, nebo nevím kdy to budete číst, ale za naše letce naúčtovali naší vlasti ČSSR úplně všechno až po grém na boty a tkaničky do bot. Je to dohledatelné. To je mi panečku vděčnost, ale co by jste chtěl od Žiďáků. 🙄👎👎👎😈💩

Karel
24. 6. 2023 07:23

Podle vyjádření izraelského velvyslance lze dovodit, že Německo má právo oslavovat své hrdiny z druhé světové války a nikdo, ani židé, jim do toho nesmí mluvit. Takže pomníky vrahům z Osvětimi budou židé uznávat, i když se jim nebudou líbit. Židovská dvojakost je na zvracení.