Krize UKRAJINA

Rusko potopilo „poslední válečnou loď“ Ukrajiny – MODfoto wiki: Vyloďovací loď Jurij Olefirenko
Ruská armáda zničila “poslední ukrajinskou válečnou loď” Jurij Olefirenko při vysoce přesném leteckém úderu, uvedlo ve středu ministerstvo obrany v Moskvě. 

“Dne 29. května byla v důsledku úderu vysoce přesnou zbraní ruských vzdušně-kosmických sil na válečnou loď kotvící v přístavu Oděsa zničena poslední válečná loď námořních sil Ukrajiny Jurij Olefirenko,” uvedlo ministerstvo ve zprávě sdílené na svém kanálu Telegram. 

O den dříve válečný zpravodaj Andrej Rudenko s odvoláním na ukrajinské zdroje rovněž informoval, že loď Jurij Olefirenko byla potopena po sérii nočních náletů na vojenské objekty v Oděse.  

Rudenko tvrdil, že na palubě plavidla vypukl požár, který prý způsobil výbuch munice v nákladovém prostoru. Novinář uvedl, že mezi členy posádky byly hlášeny značné ztráty.

Ukrajinské úřady potopení lodi zatím nepotvrdily. Mluvčí ukrajinského námořnictva Oleg Chalyk agentuře Reuters řekl, že na ruská tvrzení nebude reagovat a že ukrajinské námořnictvo nebude sdělovat podrobnosti o případných ztrátách. 

Loď Jurij Olefirenko, původně pojmenovaná SDK-137, byla střední výsadková loď typu 773, kterou v roce 1971 postavilo Polsko pro sovětské námořnictvo. V roce 1994 byla převedena na Ukrajinu a přejmenována na Kirovograd a byla umístěna na Krymu.  


Když si poloostrov v roce 2014 odhlasoval znovusjednocení s Ruskem, přešlo plavidlo dočasně pod kontrolu ruské flotily. Později však bylo vráceno Ukrajině a odtaženo do Oděsy, kde v roce 2016 dostalo své nejnovější jméno. 

Ruské ministerstvo obrany ve své zprávě rovněž uvedlo, že Ukrajina přišla v Doněcké oblasti o 200 vojáků, tři obrněná a 12 transportních vozidel, jeden dělostřelecký granátomet a dva raketové systémy s vícenásobným odpalováním.  

Za posledních 24 hodin ruské systémy protivzdušné obrany zachytily 12 raket vypálených z vysoce mobilních dělostřeleckých raketových systémů (HIMARS) americké výroby a také jednu raketu dlouhého doletu Storm Shadow dodanou Spojeným královstvím, dodalo ministerstvo.

RT

sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vladimír
31. 5. 2023 21:09

Výsadková loď? Tak to Rusové zachránili mnoho ukrajinských životů? Nějaký banderovský velitel by si určitě chtěl zase dělat selfíčko…

Teuton
31. 5. 2023 21:09

Ukrošvábů už je zde u nás moc, 700 000 je nepřípustné a nepřijatelné množství. Tím spíše, když jim Fialova vláda dává přednost a snaží se z nás – například formou toho jejich “konsolidačního balíčku “- vyrazit to, co Ukrošvábům věnovala. Vasile a Vasiliso, nastartujte vepře, kopněte do vrtule a vraťte se do toho vašeho přismrádlého Banderlandu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Mike
1. 6. 2023 07:26
Odpovědět  Teuton

Za každý úkáčko nám brusel posílá dvěsta éček, bych se nedivil, kdyby si z toho pětikolka neudělala byzhnis.

Janka
1. 6. 2023 09:47
Odpovědět  Mike

Brusel posle len z toho, co poslu tam tie krajiny…..a ked niet penazi, tak z dlhov, za ktore krajiny EU rucia

Gales
1. 6. 2023 10:46
Odpovědět  Mike

Za rok?

Milan ze Zahrady Čech
31. 5. 2023 21:23

Stejně by byla banderům k hownu, když o Černý moře za čásek přijdou.

sizok
31. 5. 2023 21:48

Přesně tak.

Markýza
1. 6. 2023 09:21

😀

Markýza
1. 6. 2023 09:33
Odpovědět  Markýza

Ono teda kdoví, jak to s těma jejich loděma je. Nám zateploval barák jeden inženýr hydraulických systémů pro zámořské lodi a kdž jsem vytřeštila zrak, co proboha dělá ve vnitrozemí na lešení, smutně pravil, že celá jejich flota je dávno cugrunt….a to se psal nějaký konec devadesátek.

Milan ze Zahrady Čech
1. 6. 2023 14:13
Odpovědět  Markýza

“Před 25 lety patřila Česká republika jako jedna z mála vnitrozemských zemí ke státům s vlastním námořním obchodním loďstvem. Pod vlajkou Československé a později České námořní plavby (ČNP) plulo mezi roky 1952 a 1998 celkem 44 obchodních lodí. Registrovanou tonáží patřila československá námořní obchodní flotila k největším mezi vnitrozemskými státy, spolu s obchodní flotilou Švýcarska.

Firma hrála ve státní ekonomice hospodářskou i strategickou roli. Po roce 1992, vložena do kuponové privatizace, se ale dostala do majetku investičních společností, mezi kterými postupně získal majoritní vliv Stratton Investments spojený se jménem podnikatele Viktora Koženého. Ten mezi roky 1995 a 1998 všechny lodě plavby rozprodal a česká námořní flotila de facto zanikla.”

https://ekonom.cz/c1-66852750-zkaza-ceske-namorni-flotily-zacala-pred-ctvrt-stoletim

Milan ze Zahrady Čech
1. 6. 2023 14:15

“Více takových Kožených.” 
Pronesl Klaus v roce 1996, kdy se začalo vyšetřovat podezření, že bývalý šéf harvardských fondů Viktor Kožený zřejmě fondy vytuneloval. Média se tehdy pozastavovala nad jeho setkáním s Koženým na ekonomickém fóru v Davosu.

https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/profesor-vaclav-klaus-6-6-nejvetsich-ekonomickych-vyroku-a-stop.A110610_162021_ekonomika_spi

Ať žije vlastenec Václav Klaus! Huráááá!
Idi-oti.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
1. 6. 2023 17:41

Švitořili vrabci, že PPF je Vašíka a Kellner byl “koníček”.

Markýza
1. 6. 2023 15:25

Ani mi nepřipomínejte. To Viktorkovi nikdy nezapomenu a jsem ráda, že skončil tak bídně, parchant nenažraná.

ijn
1. 6. 2023 06:57

Doufejme, že se už náš loutkový PĚTIDOMOLIČNÍ REŽIM rozpadne dříve, než nás zavlečou do otevřeného konfliktu s jadernou velmocí Ruskou Federací – našimi osvoboditeli,….!!! NATO nás asi obětuje !!!

Je dobré znát adresy a majetky všech českých vlastizrádců k vyhlášení “Benešovo dekretů II” aby se zaplatily válečné škody, a reparacemi odradila ta část občanů ČR, kteří budou na straně vlasti-škůdců, prohnilou českou justici nevyjímaje……… národní výbory a lidové soudy včas připravit,…..lid si musí vzít moc zpět do vlastních rukou,…..dost bylo sametu!!!!!!!!!!!!!

Pavel z Moravy
1. 6. 2023 08:31
Odpovědět  ijn

Jenže není s kým si vzít moc zpět do rukou vlastního lidu. Většině se líbí toto, co zde probíhá. Taková je realita. Ti lidé nepřemýšlí vlastní mozkovnou a důstojnost a vlastenectví je pro ně neznámý pojem. Nemáme s kým dělat změnu. Apatie a hamburgery v mekáči zvítězily.

Eva
1. 6. 2023 09:20

Ale ukři válečné lodě potřebovat nebudou.
Česko přece není přímořský stát.
A Česko už vlastně ani není stát. Jen kolonie.
Jan Hus, Jan Žižka, Karel IV. – takoví už se nerodí.
A Blaničtí rytíři v čele se sv. Václavem přece už vloni na jaře tajně zdrhli na Východ – on Václav nebyl žádný hrdina.
A voly a stříbrné panstvu posílat – tohle zvládneme, bohužel, sami.
A Rusové už nás tentokrát zachraňovat nebudou.

Gales
1. 6. 2023 10:50

No,ten člun, žádná sláva.Kocábka na Lipno.