Krize UKRAJINA

Rusko a Turecko si rozdělily Černé moře

Rusko, Ukrajina, Turecko a OSN podepsaly v Istanbulu dohodu o vývozu obilí.

Zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka a Organizace spojených národů (OSN) v pátek 22. července  podepsali dohodu o vývozu ukrajinského obilí přes Černé moře. Ceremoniálu v Istanbulu se zúčastnili generální tajemník OSN António Guterres, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, ruský ministr obrany Sergej Šojgu a ukrajinský ministr infrastruktury Alexandr Kubrakov.

Šojgu podepsal dohodu s Tureckem a OSN zvlášť, později ji podepsal ukrajinský ministr. 

Šéf ruského ministerstva obrany také řekl, že kromě dokumentu o vývozu obilí bylo podepsáno také memorandum za účasti OSN se zrušením omezení vývozu ruských zemědělských produktů a hnojiv na světové trhy.

Podmínky smluv

Po uzavření smlouvy Guterres řekl, že dohoda o vývozu obilí z ukrajinských přístavů je na 120 dní s možností prodloužení.

Kromě toho Sergej Lavrov řekl, že „Memorandum o porozumění mezi Ruskou federací a Sekretariátem OSN o pomoci při prosazování ruských potravin a hnojiv na světové trhy“ bude platné tři roky.

Jde zejména o to, jak odstranit překážky, které USA a EU vytvořily v oblasti financí, pojišťovnictví a logistiky, pro dosažení konkrétních výjimek pro tyto produkty z omezujících opatření uvalených vůči naší zemi, řekl Sergej Lavrov.

Podstata smlouvy

Zdroj z OSN uvedl, že lodě mířící na Ukrajinu a zpět budou kontrolovány inspektory, zda neobsahují nepovolený náklad a personál.  Inspekční týmy budou podle jeho slov umístěny v Turecku a budou v nich zástupci Ruska, Ukrajiny, Turecka a OSN.

Dodal, že „plavidla proplují do ukrajinských přístavů a ​​vplují do nich v souladu s harmonogramem schváleným společným koordinačním centrem po kontrole plavidel inspekčním týmem“.

Zástupce OSN také uvedl, že Rusko a Ukrajina se dohodly, že nebudou útočit na lodě a zaručí jim bezpečný průchod.

RUSKO A TURECKO SI ROZDĚLILY ČERNÉ MOŘE: NOVINÁŘ PROZRADIL, CO STOJÍ ZA ŘEŠENÍM „OTÁZKY O OBILÍ“

Ministr obrany Sergej Šojgu řekl, že lodě budou kontrolovány jak při vstupu, tak při výstupu z Černého moře. Bude se dohlížet zda nepřevážejí zbraně.

Andrej Medveděv ve svém kanálu Telegram naznačil, že Ukrajina nepochopila, jaký dokument byl v Istanbulu podepsán. Šéfové ministerstev obrany (a nikoli jiných resortů) Turecka a Ruska povolili přepravu obilí (teoreticky i jiných nákladů) do jiných států, pokud souhlasí s vojenskou kontrolou obsahu nákladních prostor a kontejnerů.

“To znamená, že Rusko a Turecko si rozdělily Černé moře a ukázaly ostatním hráčům, že si poradí i bez ostatních. A je nutné pochopit, že je to jen jeden krok v řadě těch, které ještě přijdou,” řekl novinář.

Zdůraznil: Kyjev bude prezentovat dohodu jako vítězství. Ale pro vnitřní informační pole. Realita je taková, že názor Ukrajiny nebyl v zásadě zohledněn. Je důležité nezapomínat na to, že nyní Ukrajina ztratí své zásoby obilí. Světový obchod jako celek z toho nebude mít prospěch, ale ani neztratí, ale je tu jedna nuance. Spočívá v tom, že export obilí z Ukrajiny může být pro tuto zemi osudný.

“Nemluvím o tom, že se země teď rozpadne. Nerozpadne se. Ale lidé nebudou mít co jíst. Nicméně, koho to zajímá?” shrnul Medveděv.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3PxDsnS
https://bit.ly/3olY1ro

sdílet na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
22. 7. 2022 23:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Na druhou stranu to ale také znamená, že Rusko má svázané ruce a nemůže nafárat na Oděsu. Aspoň tak tomu rozumím.

Pavel
23. 7. 2022 10:44

Vale, právě jsem na sk.news-front.info četl článek, že do boje ide Odeská brigáda. V blízké době jdou na Nikolajev a Oděsu. Brigádu tvoří muži z jihu Ukrajiny, Oděské a Nikolajevské oblasti, Kyjeva, Donbasu a dokonce i západní Ukrajiny.

sizok
23. 7. 2022 11:00
Odpovědět  Pavel

Taky jsem to četl. S ukrajinou se nikdo nebavil a to je dobře.
Brzy to skončí. Jak ukrajina vznikla, tak zanikne.

me2d44
23. 7. 2022 12:12
Odpovědět  sizok

Dodal bych jen: Ruská armáda dělá vše pro to, aby chránila civilisty – což se o Kijevském režimu říct nedá. Na to, že bude v Oděse masakr se netěším, ale v konečném důsledku – udělají jim to vlastní a tím ukážou zbytku území, jak na ně myslí jejich vlastní vláda (teď přemýšlím, zda nepoužít otazník, ten zelený komediant by nemohl dělat ani principála v cirkusu)…..

23. 7. 2022 14:01
Odpovědět  Pavel

Jo. A taky jim na Oděsu bácli dva Kalibry. A už eurořev, že “ti šmejdi jednou rukou podepisují smlouvy a druhou řídí rakety.” Tohle jsem měl na mysli s těma svázanýma rukama. Naštěstí si je dokáží uvolnit.

konzerva
24. 7. 2022 11:13

Kalibry doletěly do Oděsy, ale na vojenský přístav a to ve smlouvě není, že vojenské objekty se nemůžou bombardovat. Problém je, když to udělá ukrowehrmacht na civilní část a pak to svede na Rusy.

Pavel K
24. 7. 2022 11:33
Odpovědět  konzerva

👍 👍 👍

václav
23. 7. 2022 09:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Do Listopadu, času dost, mezitím si to srovnáme tam kde je třeba.

skeptik
23. 7. 2022 10:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajině je jedno co podepisuje, protože ví, že plnění závazků vyplývající ze smlouvy nebude nikdo vymáhat. Stejně jako u Minsk1 a Minsk2.

sizok
23. 7. 2022 11:01
Odpovědět  skeptik

Přesně tak.

23. 7. 2022 14:25
Odpovědět  skeptik

Což se týká i těch astronomických dluhů za zbraně a na “chod státu”. Je jasný, že záchod utře hubu. Ke všemu bylo chocholů v době Majdanu cca 44 mil. a fous. Teď jich je plus minus polovička. A příští rok jich bude dle mého odhadu polovička z polovičky. Takže záchod utře, Čína tam skupuje pozemky ve velkém a vyčlenila z rozpočtu už někdy březnu jeden náš roční rozpočet na “poválečnou obnovu Ukrajiny” a euroblbečci si rozšafně rozdělují co kdo poválečně obnoví. My, spolu se Švédy a Finy Luhansk. Což je potěšující, že s tou obnovou Federaci helfne jeden ne přátelský stát a dva čerství naťáci. Tedy euroblbečci si furt ještě myslí že jakési Ukrajině. Šašci.

Zmatený
23. 7. 2022 14:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Co si Ukrajinci navařili, měli by si sníst. A někde jsem četl, že hlad je nejlepší kuchař! :o)

23. 7. 2022 18:38
Odpovědět  Zmatený

Jo. Akorát že si budou cpát bachor u nás a za naše prachy.

Gales
23. 7. 2022 19:36
Odpovědět  Zmatený

Máš recht že hlad je nejlepší kuchař. Já jsem dneska měl takovej hlad,že jsem nečekal na to až mi něco uvaří a vařit jsem musel sám.