Krize UKRAJINA

Ruská invaze na Ukrajinu. Online zprávy Ukrajiny

Putin zahájil rozsáhlou válku proti Ukrajině 24. února. Protože se mu nepodařilo „dobyt Kyjev za tři dny“, soustředil se na dobytí Donbasu a jižních oblastí Ukrajiny.

 

Ruský prezident Vladimir Putin brzy ráno 24. února oznámil zahájení „zvláštní operace“ zaměřené na „demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny“. Tento den znamenal začátek totální války proti Ukrajině. Rychle se ukázalo, že Ukrajina se nevzdá, Západ plně podporoval Kyjev v jeho boji. Cíle „zvláštní operace“ byly opakovaně měněny a nakonec přeměněny na „ochranu obyvatelstva Donbasu“.

Začátkem dubna bylo celé území Kyjevské oblasti osvobozeno od ruských okupantů. V obydlených oblastech byly nalezeny stovky civilních obětí, mnoho z nich bylo popraveno. Zvěrstva okupantů vstoupila do dějin jako „Bucha masakr“, o kterém mluví celý svět. Putin tvrdí, že to vše je „inscenace a provokace“. Poté se ukrajinsko-ruská jednání dostala do slepé uličky – Ukrajina trvá na tom, že až do úplného stažení ruských jednotek není s agresorem o čem mluvit.

9. května Biden podepsal grant smlouvy o půjčce a pronájmu pro Ukrajinu. A 23. června Ukrajina získala oficiální status kandidáta na členství v EU. Lídři NATO navíc 29. června schválili novou strategickou koncepci, ve které označili Rusko za největší a nejpřímější hrozbu pro bezpečnost aliance. Švédsko a Finsko požádaly o členství v NATO. Celý civilizovaný svět zavedl sankce proti Rusku.

Po jasné porážce na severu Ukrajiny se Moskva rozhodla změnit plány a soustředit svůj útok na východ a jih. V září zahájily ozbrojené síly v Charkovské oblasti protiofenzívu a vyhnaly okupanty z Izjumu a Balaklie. To se stalo zlomem – iniciativu na bojišti převzala Ukrajina.

V reakci na to Putin 21. září vyhlásil částečnou mobilizaci v Ruské federaci. Zároveň byla naplánována „referenda“ o začlenění Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti do Ruska. Podle výsledků těchto „referend“ Putin 30. září oznámil připojení těchto regionů k Rusku a pohrozil, že je bude bránit „všemi prostředky“. Ukrajina a Západ žádná „referenda“ neuznávají. A 30. září Ukrajina podala žádost o členství v NATO ve zrychleném řízení. Korespondent.net sleduje dění kolem Ukrajiny online.

Válka Ruska proti Ukrajině: textové vysílání

6. října

22:30 Zelenskij ve večerním videozprávě uvedl, že jakákoli rozhodnutí Putina ohledně elektrárny Záporoží a jakékoli pokusy Ruska převést elektrárnu do svého údajného vlastnictví „jsou bezcenná a upřímně řečeno nesmyslná“.

“Jedině ukrajinští specialisté mohou zaručit, že na stanici Záporoží nedojde k radiačním incidentům. Mezinárodní společenství bude kontaktovat Ukrajinu pouze ohledně ZNPP, protože jde o ukrajinský majetek. Byly, jsou a budou. Nyní je zhruba 500 okupantů na stanici. A to není nic jiného, ​​jako 500 rizik katastrofy. Svět to chápe,” řekl Zelenskyj.

22:27 Ve večerním videoproslovu Zelenskyj řekl, že od 1. října bylo jen v Chersonské oblasti uvolněno a stabilizováno více než 500 metrů čtverečních. km území a desítky sídel. “Úspěchy jsou i východním směrem. Určitě přijde den, kdy budeme informovat o úspěších i v Záporoží – v těch oblastech, které jsou stále pod kontrolou okupantů. Přijde den, kdy také řekneme o osvobození Krymu.Tato perspektiva je zřejmá,“ zdůraznil.prezident. 

22:12 USA neplánují rozmístit jaderné zbraně v Polsku a dalších zemích, které vstoupily do NATO po roce 1997, uvedlo ministerstvo zahraničí.

21:45 Finský ministr obrany Antti Kaikkonen oznámil devátý balíček vojenské pomoci Ukrajině: “Ukrajinský obranný boj pokračuje. Bohužel se zdá, že válka může trvat dlouho. Naše podpora Ukrajině pokračuje.” Finsko zároveň z bezpečnostních důvodů nezveřejňuje podrobnosti o pomoci.

21:39 Zelenskyj tiskový tajemník Serhij Nikiforov upřesnil prezidentova slova ohledně preventivního úderu na Ruskou federaci: “Kolegové, zašli jste se svou jadernou hysterií trochu daleko a nyní slyšíte jaderné údery i tam, kde žádné nejsou. Prezident promluvil o období do 24.2.Poté bylo nutné přijmout preventivní opatření, aby Rusko nezačalo válku.Připomínám,že jediná opatření,která se tehdy diskutovala, byly preventivní sankce.Jedině teroristický stát Rusko si dovoluje vydírat svět s výbuchy v ZNPP a ve všech směrech naznačují použití jaderných zbraní. Takové výzvy z Ukrajiny nikdy neuslyšíte.“

20:57 Zelenskij během setkání s generálním ředitelem MAAE Raphaelem Grossim vyzval organizaci, aby odsoudila Putinovo rozhodnutí „převést“ Záporožskou JE do Ruské federace: „Čekali jsme na důrazné vyjádření MAAE k této záležitosti. Společnost na toto odsouzení velmi čeká. Z mého osobního hlediska jde o nájezdy.“

Grossi zase zdůraznil, že jadernou elektrárnu Zaporizhzhya považuje za ukrajinské jaderné zařízení: „Toto je otázka související s mezinárodním právem… Chceme, aby válka okamžitě skončila, a samozřejmě postoj MAAE je takový, že problém „objekt je ukrajinský“.

20:52 Peskov vyzval Velkou Británii a země EU, aby “věnovaly zvláštní pozornost Zelenského prohlášení o preventivních úderech proti Ruské federaci”. Uvedl také, že USA a Velká Británie „de facto řídí aktivity Kyjeva, proto by měly nést odpovědnost za Zelenského prohlášení“. Podle Peskova nejsou Zelenského výroky „nic než volání po zahájení světové války s nepředvídatelnými strašnými následky“.

20:34 Další tři íránské drony Shahed-136 byly sestřeleny nad mořem v Oděse, hlásí OK South.

20:27 Zelenskij během videorozhovoru s Lowy Institute v Austrálii vyzval NATO k preventivnímu úderu proti Rusku v případě hrozby jeho použití jaderných zbraní: “Co by mělo NATO udělat? Eliminujte možnost, že Rusko použije jaderné zbraně. Ale co je důležité, znovu apeluji na mezinárodní společenství, jako tomu bylo před 24. únorem: preventivní údery, aby věděli, co se s nimi stane, pokud budou použity, a ne naopak – počkat pro jaderné údery Ruska, aby pak řekl: oh, vy jste, dobře, držte se USA!”

20:19 Reznikov v rozhovoru pro Forbes uvedl, že ukrajinskí partneři by se neměli bát ruských jaderných zbraní: “Pokud jde o technický stav ruských jaderných zbraní. Veškerý jeho jaderný potenciál skončil v roce 1997. A kdy naposledy provedli jaderné zkoušky zbraní? Koncem 90. let v Kazachstánu na příslušném cvičišti. Kde to použijí? Na frontě, aby zničili nejen ukrajinské, ale i vlastní jednotky? Černé moře? Jsou tam tři země NATO.”

Ministr zdůraznil, že “po Mariupolu, Buči, raketové palbě” by se Ukrajinci neměli zastrašit jadernými zbraněmi: “Přestaňte se bát Ruska. Tohle není druhá armáda světa, to jsou žebráci, nájezdníci a násilníci. To je vězení, které zaútočilo na Ukrajinu.”

20:12 Vedoucí Luhanského OVA Serhii Gaidai potvrdil informaci o osvobození vesnice Grekivka. Směrem na Kreminnaju podle něj aktuálně probíhají aktivní boje – Rusové se připravují na dlouhou obranu.

19:25 Rada odmítla návrh ruského parlamentu zasednout k jednacímu stolu, místopředsedkyně Nejvyšší rady Olena Kondratyuk řekla: “Upřímně řečeno, z předchozího patosu a arogance “Matvienka” existuje jen zbývá jedna lež.”

19:21 Od začátku totální války na Ukrajině vyslalo Bělorusko do Ruské federace 26 ešalonů s municí – to je téměř 250 vagonů o hmotnosti více než 10 000 tun, řekl Oleksij Gromov, zástupce náčelníka hlavního operačního oddělení generální štáb. Podle něj bylo od začátku října z běloruských raketových a muničních arzenálů vypraveno do směrů Doněck a Cherson téměř 30 vagonů s municí pro okupanty.

Kromě toho v běloruských skladech, základnách a arzenálech skupina ruských důstojníků vybírá pneumatiky pro automobily, sestavy, jednotky a další náhradní díly pro obrněná vozidla, které jsou poté odeslány okupačním silám.

18:50 Zelenskij si je jistý, že svět Putinovi nikdy neodpustí, pokud použije jaderné zbraně. Takový scénář navíc podle svého přesvědčení nepřežije ani sám Putin: „Zdá se mi, že sám ředitel Ruska miluje svůj život, a myslím, že chápe: po použití jaderných zbraní nebude moci abych mu zachránil život. Jsem si tím jistý.”

18:47 Záchranáři po ranním raketovém útoku stále pracují v Záporoží. V současné době je známo o třech mrtvých, řekl šéf OVA Oleksandr Starukh. 12 pacientů bylo převezeno do zdravotnických zařízení – devět z nich bylo hospitalizováno, tři hospitalizaci po lékařském vyšetření odmítli. Jedna osoba je ve vážném stavu. Mezi zraněnými jsou i dvě čtyřleté děti.

18:25 Zalužnyj oznámil, že měl telefonický rozhovor s předsedou Sboru náčelníků štábů Spojených států generálem Markem Milleym: „Diskutovali jsme o operační situaci po analýze útočných a obranných operací ozbrojených sil Ukrajiny. Situace je složitá, ale plně kontrolovaná a vyvíjející se podle našeho plánu. Zkontrolovali jsme také hodiny ohledně stavu zásobování ukrajinské armády výzbrojí a výstrojí.“ 

18:22 Evropská unie uvalila sankce na 30 fyzických a sedm právnických osob Ruské federace. Na seznam se dostali zejména zpěvačka Yuliya Chicherina, zpěváci Mykola Rastorguev a Oleg Gazmanov, filozof Oleksandr Dugin, šéfka ústředního výboru Ella Pamfilova. Mezi sankcionovanými právnickými osobami byly Goznak, korporace Irkut, strojírenský závod Avangard, závod pojmenovaný po Degtyareva, MKB Torch, CEC.

17:59 Reznikov řekl, že Rusko shání neprůstřelné vesty a zimní oblečení pro své vojáky: “Máme přesné informace z Turecka od našich partnerů, že se Rusové pokusili objednat 200 000 neprůstřelných vesty a 500 000 sad zimního oblečení přes třetí země. To znamená že s tím mají problém. Turečtí partneři je mimochodem odmítli.“

17:53 Německo podle zprávy spolkové vlády předalo ozbrojeným silám pět obrněných opravárenských a evakuačních vozidel Bergerpanzer 2.

17:26  Od začátku používání kamikadze dronů typu Shahed-136 Rusy použil nepřítel 86 takových UAV, z nichž 60 % bylo zničeno, řekl Oleksij Gromov. V období od 30. září nepřítel použil 20 raket různých typů, včetně 13 odpalů balistických raket. Nepřítel také použil 46 kamikadze dronů Shahed-136 k útokům na vojenská zařízení, civilní infrastrukturu a armádní pozice. Z nich bylo zničeno 24 dronů. Té noci bylo 9 z 12 kamikadze dronů zničeno silami a prostředky letectva. 

17:21  V Charkovské oblasti od 21. září ukrajinské ozbrojené síly postoupily 55 km do hloubky nepřátelské obrany, informoval zástupce náčelníka hlavního operačního oddělení generálního štábu Oleksij Gromov. Byla zavedena kontrola nad 93 sídly, pod kontrolu bylo zabráno více než 2 400 metrů čtverečních. km Slobozhanshchyna.

17:03 Ukrajinská armáda již prochází výcvikem v řízení protiletadlových raketových systémů NASAMS a IRIS-T, uvedl mluvčí velitelství vzdušných sil Jurij Ignat.

16:44 Ruská masmédia informují o sérii výbuchů v Chersonu – údajně protivzdušná obrana “sestřelila pět střel HIMARS” vypálených ukrajinskými jednotkami na Antonivskyj most. Most byl také ráno zasažen.

16:16 Téměř všechny země NATO a EU se připojily k výcvikovým programům pro ukrajinskou armádu, řekl Reznikov: “Kromě Ramsteina se koná také kodaňská dárcovská konference. Do tamních výcvikových programů se zapojily téměř všechny skandinávské země – Norsko, Dánsko, Švédsko. Plus pobaltské země – Litva “

Podle ministra obrany existují specifické výcvikové programy pro ukrajinské dělostřelce a síly pro speciální operace. Polsko a Slovensko budou provádět výcvikové projekty na úrovni praporu.

15:50 Rusko dnes zasáhlo území Ukrajiny dálkovými bombardéry Tu-22M3, které byly ve vzdušném prostoru Běloruska, řekl Oleksij Gromov, zástupce náčelníka hlavního operačního oddělení Generálního štábu Ozbrojených sil Ukrajiny. . Podle něj byl útok strategického letectva Ruské federace proveden poprvé od srpna.

15:31 Člen Výboru pro obranu Státní dumy Ruské federace Andrij Gurulev uvedl, že příprava mobilizovaných jednotek a vytvoření nových jednotek potrvá nejméně dva měsíce, „tentokrát je třeba, aby síly držely přední linie.” Podle něj je nutné “chopit iniciativy” a během této doby “vyřadit z provozu logistická a průmyslová zařízení” na Ukrajině raketovými a jinými údery.

15:25  Zástupce Chersonské regionální rady Serhii Khlan oznámil, že Rusové zmizeli z Nové Kachovky. “Podle předběžných informací byli všichni posláni do Beryslavi,” napsal.

15:12 V Sevastopolu nabírá na síle mobilizační kampaň: mobilizují zejména řidiče sanitek a traktoristy zemědělských podniků. Jak uvádí GUR MOU, v 1. městské nemocnici obdrželi řidiči sanitky předvolání v plném rozsahu, ve vinařském podniku Zolota balka – 100 % traktoristů.

Mobilizovaní procházejí zrychleným základním bojovým výcvikem, většinu personálu tvoří muži starší 40 let. Jsou mezi nimi účastníci ruských válek v Ičkerii, několik „Afghánců“, velká část bývalého vojenského personálu Ozbrojených sil Ukrajiny, kteří po okupaci zůstanou na Krymu. Část personálu už odešla do oblasti Doněcka a Chersonu.

Před odesláním do bojové zóny absolvují mobilizovaní vojáci kurzy „politického výcviku“, kde je jim zejména řečeno, že výbuchy na Krymu byly dohodnuty s Putinem a že se nebudou muset účastnit skutečných bojových operací – je třeba střílet jen pro parádu.

14:57 Šéfka Rady federace Ruské federace Valentina Matvienko vyzvala na jednání předsedů parlamentů G20 k jednání s Kyjevem: „Pojďme se dnes posadit na platformu parlamentní skupiny dvaceti na jednání stůl, parlament Ruska a parlament Ukrajiny. Zkusme se navzájem pochopit, najít dohody.“

14:33 Šéfka obranného výboru Spolkového sněmu Marie-Agnes Strack-Zimmermanová dorazila do Kyjeva a opakovaně vyzvala německou vládu, aby předala Ukrajině tanky Leopard 2.

14:02 USAID přidělí Ukrajině 55 milionů dolarů na přípravu tepelné infrastruktury před zimou, řekla šéfka agentury Samantha Power během své návštěvy Kyjeva.

13:39 Představitelé ruské GRU se pokusili naverbovat obránce Azovstalu, řekl novinářům náčelník štábu pluku Azov major Bohdan Krotevič s volacím znakem “Tavr”. Představitelé GRU Ruské federace podle něj Azovcům řekli, že bojují dobře, tak „zničme společně Západ a USA“.

Krotevych také vyzval novináře, aby se zdrželi kladení otázek o zajetí, protože zveřejnění tohoto druhu informací by mohlo poškodit ty, kteří tam stále jsou. Podle něj veřejný pokřik Rusko nezastaví, ale pro ukrajinské válečné zajatce může mít opačný efekt a zhoršit podmínky jejich pobytu nebo poškodit proces vyjednávání o jejich propuštění.

13:13  Ozbrojené síly Ukrajiny od začátku října osvobodily od ruských okupantů více než 400 metrů čtverečních. km Chersonské oblasti, informovala mluvčí tiskového střediska jižních obranných sil Nataliya Gumenyuk.

12:46 Kyjevské OVA varovalo, že v okrese Vyšhorod se dnes koná školení sapérů, takže mohou být slyšet výbuchy. 

12:40 Nový balíček sankcí EU zavádí zákaz služby kryptopeněženek pro občany a obyvatele Ruska. Rovněž zakazuje občanům Evropské unie zastávat jakékoli funkce v řídících orgánech ruských státních organizací.

12:17 EU přijala osmý balíček sankcí proti Rusku , informovala Evropská komise. Mimo jiné se vytváří základ pro stanovení cenového stropu ruské ropy pro její přepravu po moři. Sankce EU stanoví zákaz námořní přepravy ropy z Ruska za cenu vyšší, než je stanovený strop od prosince, ropné produkty – od února.

Nové sankce také rozšiřují zákaz dovozu a vývozu zboží, včetně výrobků z oceli, strojů, chemikálií, plastů a cigaret, a stanoví sankce pro ty, kdo se podílejí na schématech obcházení sankcí.

12:15 Dnes ráno byly na obloze nad Mykolajivskou oblastí sestřeleny dva kamikadze drony Shahed-136 a jeden útočný dron Mohajer-6, informovalo velení Vzdušných sil ozbrojených sil Ukrajiny.

12:13 V Rusku byl jmenován kurátor anektovaných oblastí „DPR“, „LPR“, Cherson a Záporoží. Podle výnosu předsedy vlády Ruské federace Mychajla Mišutina bude „rozvoj nových území“ řídit Vadym Vasiliev. Byl také jmenován náměstkem ministra výstavby a bydlení a bydlení Ruska a předtím zastával funkci úřadujícího ministra. Ředitel odboru mezirozpočtových vztahů Ministerstva financí Ruské federace.

12:10 Vedoucí americké agentury pro mezinárodní rozvoj (USAID) Samantha Paver oznámila, že přijela do Kyjeva: “Právě jsem přijela do Kyjeva na Ukrajině. Toto je kritický okamžik pro ukrajinský lid, protože brání svou svobodu brutální útoky, osvobozování okupovaných zemí, příprava na zimu a posílení demokratických institucí a právního státu.“

12:02 Mučírna objevená v Pisky-Radkivskyi se stala 22. nalezenou na okupovaném území Charkovské oblasti. Podle Serhije Bolvinova, zástupce šéfa národní policie regionu, okupanti obsadili jeden ze soukromých domů, který měl suterén o rozměrech 1,5 krát 2 metry, kde Rusové drželi civilisty a vězně. Mezi nejčastější formy mučení patří podle Bolvinova elektrický proud, plynové masky, bití, vytahování hřebíků. “Je tu také muž, který měl zlomenou ruku, načež se mu pod kůži na zádech začaly vkládat paprsky jízdního kola. Nyní leží v nemocnici v Charkově,” řekl.

Dodnes byla v regionu nalezena těla 534 civilistů. Většina mrtvol má svázané ruce, kulky na hlavě, řezné rány v oblasti třísel.

11:58 Zelenskyj na zasedání Valného shromáždění Organizace amerických států řekl, že Rusko násilně deportovalo více než 1,6 milionu Ukrajinců: “Více než 1,6 milionu Ukrajinců již bylo násilně deportováno do Ruska. Jsou rozptýleni po území této zemi, rozptýlené v odlehlých oblastech Ruska. V mnoha z nich byly odebrány doklady, mnozí z nich prošli strašlivými filtračními tábory okupantů, kde se jim posmívali a zastrašovali je.”

11:56 Ukrajina se obrátila na MAAE, evropskou komisařku pro energetiku Kadri Simson a příslušné ministry zemí G7 s výzvou k rozhodným krokům ohledně ruského jaderného průmyslu kvůli ruským záměrům „právně konsolidovat“ obsazení Záporižské JE Rosatomem. , řekl ministr energetiky Herman Galuščenko.

11:54 FSB nepropouští Ukrajince s ruskými pasy z Ruska. Jak informovalo ministerstvo pro reintegraci, dochází k hromadění ukrajinských občanů, kteří se snaží opustit území Ruské federace na ruských hranicích s Lotyšskem a Estonskem. Lidé čekají dva až šest dní. Na speciálních filtračních místech kontroluje FSB ukrajinské občany na přítomnost ruského pasu: pokud ruský pas není nalezen, může ukrajinský občan odejít. A pokud se prokáže, že Ukrajinec má i ruský pas, tak se nevydává.

11:33 Vedoucí Záporožského OVA Oleksandr Starukh upřesnil, že jeden člověk zemřel na následky nočního ostřelování a smrt jednoho dalšího není potvrzena – zachránili ji lékaři. Sedm lidí bylo zraněno různého stupně závažnosti, včetně tříletého dítěte. Záchranná akce probíhá, počet obětí se může změnit. 21 lidí bylo zachráněno.

11:14 V Záporoží Rusové zasáhli infrastrukturní zařízení, řekl Anatolij Kurtev, tajemník městské rady. 

11:11 Americký institut pro studium války (ISW) se domnívá, že Putin se chystá odvolat Šojgu ze svého postu a přesouvá vinu za porážku na frontě na něj. Šéf Kremlu nyní podle analytiků hledá podporu mezi bezpečnostními složkami a snaží se posílit svou pozici. Rostoucí kritika částečné mobilizace a neúspěchy na frontě nutí Putina obviňovat Šojgua.

10:50 Vedoucí Zaporizhzhia OVA Oleksandr Starukh oznámil další raketový útok.

10:31 Někteří kolaboranti z Chersonské oblasti přestěhovali své rodiny na Krym, přičemž veřejně prohlašují, že není žádná panika, informoval první místopředseda Chersonské oblastní rady Jurij Sobolevskij. 

10:09 Britská rozvědka poznamenává, že Rusku chybí personál pro obranu Chersonské oblasti a pravděpodobně plánuje nasazení mobilizovaných záložníků v tomto sektoru. Ukrajinské jednotky tlačí na jih a postoupily frontu o dalších 20 km, především díky postupu podél východního břehu Inguletu a západního břehu Dněpru, ale zatím neohrožují hlavní ruské obranné pozice.

Ruské velení pravděpodobně považuje rostoucí hrozbu v sektoru Novaja Kakhovka za jeden z nejpalčivějších problémů. Zejména poškozený přechod řeky přes Dněpro v této oblasti pro ně zůstává jedním z mála dostupných způsobů, jak doplnit své síly. Rusko stojí před dilematem: stažení bojových sil přes Dněpr činí obranu zbytku Chersonské oblasti stabilnější, ale politickým imperativem bude zůstat a bránit se.

Analytici také poznamenávají, že Rusko zapojilo do obrany Chersonu většinu svých podpilotních výsadkových jednotek, které nemají dostatečný personál. Rusko má tedy v současné době málo dalších vysoce kvalitních sil rychlého nasazení ke stabilizaci fronty: pravděpodobně se zaměří na nasazení mobilizovaných záložníků v tomto sektoru.

09:58 Dnes ráno Rusové odpálili dvě rakety na okres Šepetiv v Chmelnické oblasti. Jedna raketa spadla poblíž objektu infrastruktury, nedošlo k žádnému zničení ani požáru. Druhý spadl na pustinu. Podle předběžných informací byly v důsledku pádu rakety zaznamenány menší škody na některých okolních budovách. Nebyly žádné oběti ani zranění, řekl Serhiy Gamalii, šéf OVA.

09:40 Generální štáb oznámil odhadované ztráty nepřítele ráno 6. října. Největší ztráty nepřítel utrpěl ve směru Kramatorsk, Avdiyiv a Kryvorizk. 

 • personál – asi 61 330 (+330) lidí bylo vyřazeno,
 • nádrže – 2449 (+14),
 • bojová obrněná vozidla – 5064 (+26),
 • dělostřelecké systémy – 1424 (+10),
 • RSZV – 344 (+3),
 • vybavení protivzdušné obrany – 177 (+0),
 • letadla – 266 (+0),
 • vrtulníky – 232 (+0),
 • UAV operačně-taktické úrovně – 1047 (+15),
 • řízené střely – 246 (+0),
 • lodě/čluny – 15 (+0),
 • automobilová zařízení a cisterny – 3854 (+13),
 • speciální vybavení – 134 (+2).

09:21 Za poslední den zahynuli v Doněcké oblasti v důsledku nepřátelského ostřelování čtyři civilisté – tři v Torském a jeden v Zarichném. Kromě toho bylo v nově osvobozených městech nalezeno dalších deset civilistů zabitých Rusy během okupace: pět ve Sviatohirsku a stejný počet v Lymanu. Další tři lidé byli včera zraněni, informoval šéf OVA Pavlo Kyrylenko.

09:04  Americký institut pro studium války (ISW) se domnívá, že ukrajinská protiofenzíva v Charkovské oblasti ještě nedosáhla svého vrcholu a nyní postupuje do Luhanské oblasti. Rusům se nepodařilo udržet břehy řek Oskil a Siverskyj Doněc a využít je jako přirozené hranice, aby zabránili postupu ukrajinských sil do zranitelných oblastí Ruskem okupované severovýchodní Ukrajiny.

Analytici podotýkají, že terén západní části Luhanské oblasti je vhodný pro vedení rychlé manévrové války, kterou ukrajinské síly na začátku září efektivně využily ve východní části Charkovské oblasti. Podle ISW v současnosti v otevřených zdrojích nejsou žádné náznaky, že by ruská armáda výrazně posílila v západní části Luhanské oblasti.

Severní a jižní protiofenzíva Ukrajiny pravděpodobně nutí Kreml upřednostňovat obranu jedné oblasti operací na úkor druhé. Analytici ISW se domnívají, že to potenciálně zvyšuje pravděpodobnost úspěchu Ukrajiny v obou oblastech.

09:00 Protivzdušná obrana na jihu Ukrajiny zničila devět íránských kamikadze dronů Shahed-136, které Ruská federace použila k útoku na Ukrajinu v noci na 6. října, informovalo velení Vzdušných sil ukrajinských ozbrojených sil.

08:55 Ozbrojené síly ukořistily tolik ruských zbraní jako trofeje, že se Moskva proměnila v největšího dodavatele těžkých zbraní na Ukrajinu, píše WSJ. Tato technika pomáhá ukrajinským jednotkám dobýt zpět východní oblasti Doněcké oblasti včetně Lymanu a postupovat dále na východ. Podle publikace Ukrajina ukořistila 460 ruských hlavních bojových tanků, 92 samohybných houfnic, 448 bojových vozidel pěchoty, 195 bojových obrněných vozidel a 44 raketometů. Skutečné číslo je přitom pravděpodobně vyšší, poznamenává publikace.

08:36 Rusové brzy ráno zaútočili raketami na objekty infrastruktury a obytné budovy v Záporoží, hlásil šéf OVA Oleksandr Starukh. V důsledku útoků došlo ve městě k požárům, byly poškozeny obytné budovy. Celkem nepřítel vypálil sedm raket na výškové budovy. Podle předběžných informací zemřel jeden člověk, další zemřel v sanitce. Pod troskami zůstává nejméně pět lidí, mnoho se podařilo zachránit, včetně tříletého dítěte, které bylo hospitalizováno.

08:03 Dnes ráno během letecké pohotovosti nepřítel zasáhl území Chmelnické oblasti. Byly slyšet zvuky výbuchů, podle předběžných informací nebyly žádné oběti, hlásil šéf OVA Serhiy Gamalii. 

07:45 Jednotky Obranných sil Ukrajiny v uplynulém dni odrazily nepřátelské útoky v oblastech Vyimka, Soledar, Odradivka, Bachmutske, Bachmut, Krasnohorivka, Mayorsk a Novomykhailivka, uvedl v ranním shrnutí generální štáb . Ve směru South Buz okupanti pokračují v přeskupování a stahování svých jednotek. V důsledku postupného osvobozování dobytých území je současně s odchodem jednotek ruských okupačních sil zaznamenán odchod příznivců okupačních úřadů. 

03:11 Starosta Charkova Ihor Terekhov informoval o nepřátelském ostřelování dvou městských čtvrtí – Cholodnohirskyj a Novobavarskyj. Pod útokem v jednom případě průmyslový objekt a ve druhém – objekt infrastruktury. Později nepřítel ostřeloval i infrastrukturní objekt v osnovjanském okrese Charkov, vypukl tam požár. Informace o obětech a stupni zničení zařízení se upřesňují.

00:12 Reznikov zveřejnil interaktivní mapu protiofenzívy ukrajinských jednotek:
https://bit.ly/3rzR47J

sdíletj na

41 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
6. 10. 2022 23:18

Například u tohoto – čí jsou to ztráty?:
09:40 Generální štáb oznámil odhadované ztráty nepřítele ráno 6. října. Největší ztráty nepřítel utrpěl ve směru Kramatorsk, Avdiyiv a Kryvorizk. 

 • personál – asi 61 330 (+330) lidí bylo vyřazeno,
 • nádrže – 2449 (+14),
 • bojová obrněná vozidla – 5064 (+26),
 • dělostřelecké systémy – 1424 (+10),
 • RSZV – 344 (+3),
 • vybavení protivzdušné obrany – 177 (+0),
 • letadla – 266 (+0),
 • vrtulníky – 232 (+0),
 • UAV operačně-taktické úrovně – 1047 (+15),
 • řízené střely – 246 (+0),
 • lodě/čluny – 15 (+0),
 • automobilová zařízení a cisterny – 3854 (+13),
 • speciální vybavení – 134 (+2).
Davor
6. 10. 2022 23:51
Odpovědět  Masunta

Zprávy z druhý strany lajny.

Autor
7. 10. 2022 00:05
Odpovědět  Masunta

Pomlčky jsou ztráty a plusy v závorkách to, co zůstalo.

Masunta
7. 10. 2022 05:22
Odpovědět  Peter

Vladimir Vladimirovič Putin oslavuje jubileum. Dnes – 7. října, má 70 let.

Pavel z Moravy
7. 10. 2022 10:35
Odpovědět  Masunta

Já s manželkou přeji panu Putinovi, to co se většinou přeje, tedy hodně zdraví, spokojený život a klid na práci pro slovanské Rusko, jehož lidu přejeme to nejlepší co může rozumný jedinec lidem přát, tedy pohodu a životní stabilitu.

Masunta
7. 10. 2022 14:27
Odpovědět  Pavel z Moravy

Beru na vědomí.

Autor
7. 10. 2022 00:02

Že by se tento web pokusil přebírat zprávy od Ukrajiny, aby se vyhnul vypnutí?
Nebo je to ukázka toho, na co se máme připravit, abychom chápali významy po zapnutí totální ochrany českého internetu?
Jako za okupace Němci, kdy se lidé upřímně zasmáli třeba když ukazovali potíže Němců s rozbahněnými cestami nebo”když nějaký poručík Dub” divákům v kinech vysvětlovat hlasem komentátora “úspěchy” Wehrmachtu?

Markýza
7. 10. 2022 08:23
Odpovědět  Peter

Proč by neměl přebírat i zprávy z Ukrajiny? Ať si každý udělá náhled sám – na to ovšem potřebujete pohled z více stran. Mně tyto docela stačily k potvrzení pocitu, že si koledujou a koledujou a koledujou…….žít se jim nechce, nebo co.

Administrátor
P.A.Semi
7. 10. 2022 00:41

Zajímavá směs lží a propagandy, nějakých pouze omylů, a částečně pravdivých zpráv…

Nejvíc alarmující na tom je: “Dodnes byla v regionu nalezena těla 534 civilistů. Většina mrtvol má svázané ruce, kulky na hlavě, řezné rány v oblasti třísel.”
To jsou evidentně oběti Ukrajinského “filtrování”, kdy povraždili civilisty poté, co znovu obsadili dříve osvobozená území…
Podobně jako v Buča, kde Ukrajinští Nacisté pod vedením Britů povraždili stovky civilistů…

Zvěrstva Ukrajinské Chunty a jejich lži a svalování viny na druhou stranu jsou ohavné…

πα½

primak
7. 10. 2022 06:51
Odpovědět  P.A.Semi

A kde jsou ty tisíce mrtvých (z obou stran) pohřbeny?

Albi
7. 10. 2022 16:37
Odpovědět  P.A.Semi

Chce to pouze objektivní zprávy – a nejobjektivněji se mi jeví SeznamZprávy a Novinky.cz. 🙂
Posuďte sami – stačí jen tutulky:

SeznamZprávy: “Masové hroby odhalují nové důkazy o ruských zvěrstvech na Ukrajině“(no nevím, hrob snad může pouze odhalit jestli tam leží člověk či zvíře, důkazy kdo a koho zabil se snad hledají jinak.
.
Novinky: “Dodělej mě, žádá na videu z boje zraněný Rus. Nejsme jako vy, odpoví Ukrajinec a zachraňuje ho”Ale toho aspoň z číásti stojí za přečtení.

“Ukrajinský voják se vydá ke zraněnému Rusovi (pozn.: cihly mu rozdrtily nohu) a na své druhy volá, aby ho kryli. Ruský voják ho v té chvíli tiše žádá: „Poslyš, dobijte mě.“
„Kurva snadno,“ odpoví Ukrajinec. Jeho spolubojovník se ho zeptá, jestli to s ním má skončit, ale on řekne: „Ne, zalez tam a kryj mě ze zahrady. Já ho vytáhnu.“ Pak se obrátí na zraněného a zakřičí na něj: „My kurva nejsme jako vy, idioti!“ Tato věta, která na záznamu zazní, se ovšem neobjevuje v anglických titulcích, jimiž bylo video opatřeno. ……” Proč asi?.

Boomer
7. 10. 2022 18:23
Odpovědět  Albi

.. a měli štěstí, že byl zrovna po ruce pohotový kameraman, který nehleděl na všude létajíc kule, rakety, granáty a vše autenticky natočil, jinak by svět netušil, jací jsou to lidé.. a kryli ho taky ze zahrady.

pavelpe
7. 10. 2022 03:49

Ono by stálo za to se nad sebou zamyslet. Bez ohledu na sympatie nebo antipatie k jedné či druhé straně bych rád připomenul, že na obou stranách umírají tisíce lidí. Vojenský personál s tím tak nějak musí počítat, ale civilisté jsou v tom často nevinně. A je smutné, že Západ, který tak rád velmi často připomíná lidská práva, naprosto zapomněl slovo mír a k porušování oněch práv neváhá prodlužovat konflikt jak jen to jde. Pokud by sám neměl máslo na hlavě v podobě desítek rozpoutaných protiprávních konfliktů, pak bych i jeho rétoriku bral.
Nepřeju nikomu nic zlého, ale americkým občanům – kteří se 150 let smějí za mořem jakémukoliv konfliktu na kterém těžce vydělávají – bych konečně přál konflikt na jejich území. Pak by možná začali být trochu soudní. EU je v rozkladu, Německo s Francií drancují poslední zbytky ze střední a východní Evropy, ze kterých si udělali kolonie. Rád bych viděl, kolik našich lidí procitlo ze snu o “skvělé Evropě” a naší budoucnosti v jejím lůnu. Podle voleb bych řekl, že český národ je ve stadiu klinické smrti, pokud je schopno se v Jihlavě nají 25 000 vymytých mozků volících Vystrčila. A až přijde digitální gulag – a on přijde – bude to konec jakékoliv možnosti projevu. Myslím, že Slovák Hambálek, kterého EU na žádost slovenského premiéra Hegera vymazala, je dostatečným varováním jak dopadneme. Už dnes se dá říct, že za socíku bylo svobodněji a to se na nás chystají daleko horší věci.

Milan ze Zahrady Čech
7. 10. 2022 08:57
Odpovědět  pavelpe

Konrétně v Jihlavě by mě zajímalo, kolik tam před volbami přibylo voličů s trvalým pobytem a kolik jich po volbách “odbylo”. Nebo nějaký jiný podfuk.
V každém případě tam něco smrdí – proč volili voliči Jihlavy v komunálkách jinak než v senátkách? To jako v jeden a ten samý den v jedné a té samé místnosti hodili hodili jedni a ti samí voliči v komunálkách obálku antipětidemolici a v senátkách obálku pětidemolici?
Bzum… bzum… nejde mi to do kebule
bzum… bzum… nejde mi to na rozum…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
7. 10. 2022 09:22

Jo to je hodně divné. Že by Jihlava byla rozdělena ostrým řezem na provládní a ty ostatní? Vysvětlení bude rozhodně jednodušší. A to buďme rádi, že nemáme korespondenční volby.

Albi
7. 10. 2022 16:40
Odpovědět  Markýza

Jo, ta vymoženost nám ještě chybí, ale taky se určitě dočkáme. 🙁

Pavel z Moravy
7. 10. 2022 10:15
Odpovědět  pavelpe

Tak nevím, za socíku jsem prožil od vojny život ve 2 městech a z celého okruhu mých známých a spolupracovníků, tak jako manželčinných nebyl nikdo kdo by byl režimem perzekvován. A to byli všichni bezpartijní, ale je fakt, že až na výjimky dělnická třída. To říkám proto, aby mohla inteligence tvrdit, že nás dělňáky asi režim chránil. Kapitalismus, to je pouze starost každého jedince o sebe, socialismu šlo o celek a kolektivní spolupráci. Sakra, ať už bylo jak bylo, to ještě národ nepochopil, že národ podvedli, že si ho podmanili, co mohli tak rozkradli a rozprodali a nyní nás stále více ožebračují a zaprodávají? To už ta slepota lidu této kolonie dosáhla takového stupně, že před všemi těmi, co se nad nás povyšují, námi opovrhují a nás ničí si máme sednout na nočňák? Tento propagandistický článek nechci ani komentovat. Nevidím důvod přebírat zprávy z hlavního proudu, který připravuje této kolonii pohromu jaká tady asi ještě nebyla. V tento národ jsem již přestal věřit dávno a nyní se mi to potvrzuje. Ono už za socialismu se dost lidí projevovalo vlastnostmi jako chamtivost, závist apod, takže je možné, že 89 bylo vyústění toho co přijít muselo.

Pavel z Moravy
7. 10. 2022 10:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

A jestli to většina ještě dodnes nepochopila a naběhla na rétoriku jak je kapitalismus skvělý a jaké dává každému možnosti růstu, tak potom není pomoci. Když si lidé myslí, že když jim milardáři pohodí svoje drobky ze stolu, který jim ale ti samí idé předtím tak nádherně darovali a svojí prací ten stoleček naplnili, tak potom už není chudému člověku pomoci. Jenom mne mrzí, že celá ta kvalitní školní výuka za socialismu přišla vniveč. Po 89 zde mohla vzniknout svobodná společnost bez jakéhokoliv ideologického zabarvení, zatím jsem dosáhli pouze stavu beznaděje pro většinovou společnost, která ale po pravdě si toho asi není ani vědoma jak se nechala zotročit. Zdá se, že ti chudí potřebují mít stále nad sebou bič. Tak jste ho právě obdrželi.

Petr
7. 10. 2022 05:36

Vidím, že za chvíli už se normální člověk nedozví pravdu nikde. Doporučuji Všem si přečíst zprávu Rand Corporation z ledna 2021, tedy měsíc před započetím války, která byla uveřejněna ve ŠVÉDSKÉM tisku!

Petr
7. 10. 2022 05:44

Navíc název článku není správný. Správně měl znít ” Ukrajinské zprávy z Ukrajiny”. To však nejsou zprávy, ale jen propaganda.

Markýza
7. 10. 2022 08:42
Odpovědět  Petr

No to je pravda. Ale i propagandu se přeci naučíte rozeznávat a pak číst zase pěkně postaru mezi řádky.

Petr
7. 10. 2022 05:47

Už jsem pochopil, další příspěvky už nebudou, ať žijí novinky a další podobné Weby.Vivat Rakušan.

Aleš
7. 10. 2022 06:59

Pokec 24 koupil dezinformační web Seznam.cz ? Dezinformace uvedené v tomto článku na to ukazují. Nebo dutka od ředitele mafie ve funkci ministra vnitra ?

josef
7. 10. 2022 08:46
Odpovědět  Aleš

Hm, zajímavé. Když to bude takhle pokračovat dál, budu mít i tady doživotní BAN.

Milan ze Zahrady Čech
7. 10. 2022 08:47
Odpovědět  Aleš

Jak se vezme. Já za sebe vítám, že mi to ušetří hledání na ukrowebech. Akorát postrádám podtitulek “Ukrajinský pohled” či “Hovoří Kijev”, nebo tak něco. Takto je to matoucí. Závěr ať si už každý udělá sám. Například s těmi tanky – dle počtu vyřazených ruských tanků je to cca polovina tanků ruské armády. Pravda nebo banderpropaganda? To právě je už na nás.

Boomer
7. 10. 2022 11:26

.. mordyje, a kam se poděl Belgorod?

Markýza
7. 10. 2022 14:33
Odpovědět  Boomer

Pšššt…………….tíško, tichounce šupajdí někde skoro po dně…………….koncem září v moři Barentsově (teda, jestli je to ona – je? No, možná prý je) ovšem, kde je dnes……..

Boomer
7. 10. 2022 18:25
Odpovědět  Markýza

.. už zase plují pod severním pólem, ti ruští pleticháři? To by se mělo zakázat!!

Markýza
7. 10. 2022 18:40
Odpovědět  Boomer

Ó, kdopak ví….třeba už jsou pod jižním :-)) Vůbec by se jim měly zakázat všechny tyhlety Bělgorody! Co dělá OSN?

miro
7. 10. 2022 13:02

Poslechněte si Pjakina potom pochopíte situaci,Rusko je prošpikováno zrádci na všech úrovních, je to těžký boj ale věřím že Putin to dotáhne do zdarného konce.
https://vk.com/video351663392_456239348

Markýza
7. 10. 2022 14:34
Odpovědět  miro

No jestli on Pjakin nepropadá na stará kolena paranoje. Já už ho kvůli tomu přestala před časem posouchat.

Milan ze Zahrady Čech
7. 10. 2022 17:24
Odpovědět  Markýza

To je chyba. Já politruka sleduji v dabingu a těmi jeho kydy se vždy proklikám, ale co se děje ve “vnitřním Rusku”, abych tak řekl, je dobré vědět. V tomto směru si nemyslím že by propadal paranoie. Vše co tam o páté koloně tvrdí dle mého odpovídá situaci. Stačí když si to porovnám se zprávami, kdy jsou jinak mnohé věci nevysvětlitelné. Ono to ostatně už pomalu leze ven. Zrovna včera jsem četl článek, kde se autor vyjádřil, že ta specoperace stála za to – když tedy odmyslíme mrtvé – už jen kvůli tomu, že odhalila, kolik darebáků, od nižších důstojníků po generály, si udělalo z armády dojnou krávu a jak je prolezlá korupcí. Pak najednou schází jeden a půl milionu uniforem. To je ale jenom korupce. Horší je kolaborace, kdy banderům umožňují bombardovat Rusko, nebo jim nepustili zbraně přes celnici (!). Proto si nemyslím že by politruk v tomto směru žvanil.

Pavel K
7. 10. 2022 17:40

Teď jsem to doposlouchal, já si myslím že je dobrej. Mě se vždycky líbí jak vypráví a pak se najednou nasseree a začne hulákat a rozhazovat rukama. Celý já, mám to podobně, mě to taky sere ta všudepřítomná levota a podvody. Však to tam říká, že kdyby se 89 jim nepovedl a v Rusku to neodpískali, tak USA do půl roka padly. No a jsme tam zas.

Markýza
7. 10. 2022 18:26

Prostě už mi jde na nerv, a to se mi to pak poslouchá špatně, vnitřně pořád brblu 🙂 Ale tady je čerstvý Chazin, který si zjevně zachovává chladnou hlavu – mluví v zásadě o tomtéž, jen nějak stravitelněji a s daleko větší rozvahou:

https://www.novarepublika.online/2022/10/a-co-kdyz-potize-na-frontach-nejsou-chybou

A mimochodem leccos vidí z velice zajímavých úhlů.

Albi
7. 10. 2022 22:06
Odpovědět  Markýza

Zajímavé, dík za odkaz.
Ale tohle – i když to nemá s tématem moc společného, se líbilo:
“Odpověď na tuto otázku nejsem schopen dát, protože nemám dost informací”.
To je ale rozdíl proti všeznalým profi i laickým analytikům!
Ti téměř všichni vědí i to, co si Putin nejen myslí, ale i to, co si myslet bude kdykoliv v budoucnu. 🙂

Milan ze Zahrady Čech
8. 10. 2022 14:56
Odpovědět  Markýza

To jo, to on politruk dovede jednoho sr-át. Jak vyleze s vlasovským práporem, lízáním zadků a páníčky, nebo pro změnu se státními konstrukty, do nichž počítá i Čechy (jako stát o půl tisíciletí starší, něž celý pos-raný ruský impérium!), případně Stalin nic, Stalin muzikant a lidumil, to všechno satanáš Trockij, vzal bych ho s chutí íbršvunkem, ale přece jenom ví, co se děje pod ruským povrchem. A jo, Chazin je dobrý. Akorát že přece jenom mám radši více zdrojů. Pak si porovnávám Chazina, politruka a Iščenka a ne že bych byl úplně v obraze – to je ostatně vyloučené -, ale aspon se k němu přibližuji.

Masunta
7. 10. 2022 16:31

Washington v súčasnosti nevyhovie naliehavým požiadavkám Kyjeva na dodávku rakiet dlhého doletu ATACMS (armádny taktický raketový systém) pre MLRS HIMARS. Informoval o tom denník „The Wall Street Journal“ s odvolaním sa na informované zdroje z Bieleho domu a Kongresu.
Spojené štáty ich odmietajú dodať, keďže ukrajinská strana sa netají tým, že má v úmysle udrieť na ruské územie, najmä na ciele na Kryme.
„Dôvod, prečo im neposkytujeme tieto zbrane, je ten, že nesúhlasíme s útokmi na Krym,“ povedal novinárom jeden z kongresmanov.
Ukrajinskí predstavitelia podľa neho vyzvali amerických zákonodarcov, aby dodali zbrane s dlhým doletom, ktoré boli primárne určené na útok na údajnú základňu bezpilotných lietadiel na Kryme.
V článku sa zdôrazňuje, že podľa amerických predstaviteľov Kyjev v tejto fáze konfliktu rakety dlhého doletu nepotrebuje.
Washington sa navyše obáva, že Moskva bude takýto krok vnímať ako konečný priamy zásah USA do ozbrojeného konfliktu, ktorý môže viesť k jadrovej vojne.
Za zmienku tiež stojí, že americká administratíva nechce Kyjevu dodávať rakety ATACMS aj z obavy, že by to mohlo podkopať „bojovú pripravenosť armády“ samotných USA.

Masunta
7. 10. 2022 19:42

Sledovací kamery po celém světě zaznamenávají, jak lidé kolabují a začínají se zmítat v křečích. Je to vedlejší účinek covid vakcíny?
Vždy je to stejné: člověk se rozhlédne, jako by něco slyšel, pomalu otočí hlavu a pak začne se třást. Pak spadne na zem a začne se svíjet v křečích. A děje se to po celém světě.
Není jasné, zda tento děsivý nový stav souvisí s covidovými injekcemi, ale mohlo by to tak být, řekl Pearson Sharp z One America News . „Pokud víme, nic takového se ještě nikdy nedělo.“
Italská studie ukazuje, že 94 procent očkovaných lidí má abnormální krev, krev, která již nefunguje normálně, řekl Sharp. Týká se to lidí, u kterých se po injekci objevily nežádoucí účinky.
Vědci našli v krvi podivné předměty, které vypadaly, že jsou tvořeny grafenem. Materiál začal tvořit struktury v krvi, zjistili vědci. To by mohlo vysvětlit, jak se tvoří krevní sraženiny.
To, co našli v krvi, bylo tak zvláštní, že považovali za svůj úkol podělit se o své nálezy s lékařskou komunitou.
Ve Spojených státech nalézají balzamovači a pohřební ústavy v tělech zesnulých masivní krevní sraženiny, které nikdy předtím neviděli.
Možná se nikdy nedozvíme, co se s těmito lidmi stalo, protože americký úřad pro kontrolu drog FDA zadržuje výsledky pitev .

Masunta
7. 10. 2022 19:51

Ozbrojené sily Ukrajiny hlásia zlyhania sputnikových systémov „Starlink“ Elona Muska na fronte, čo im značne bráni v postupe.
Niektoré z výpadkov viedli v posledných týždňoch ku „katastrofickej“ strate komunikácie, píše „The Financial Times“ s odvolaním sa na vysokých ukrajinských predstaviteľov. Niektoré zo zariadení prestali fungovať po prekročení frontovej línie.
Možno, že „Elon Musk začal šalieť nielen na Twitteri“, píšu ukrajinské publikácie.

Administrátor
P.A.Semi
7. 10. 2022 20:47

https://www.breitbart.com/politics/2022/10/06/ukrainian-official-confirms-hunt-to-kill-suspected-pro-russian-losers/

»Ukrainian Interior Ministry adviser Anton Gerashchenko told the U.K. Daily Mail in an article published Wednesday that Ukrainian “intelligence services” were killing Ukrainians suspected of collaborating with the Russian military “like pigs” in areas where Kyiv has pushed back the ongoing invasion.«

článek v Daily Mail má titulek:
»’We’re hunting them down and shooting them like pigs‘: How the Ukrainians are taking brutal revenge on the collaborators who’ve betrayed their neighbours – and country – to the Russians …«
(ale je příliš dlouhý a nechutný na čtení, typická Britsko-Ukrajinská propaganda, spousta rusofobních nevěrohodných pomluv)

Takhle vypadá údajné “osvobození” Balakleya… A tohle přesně je důvod, proč se těm nacistickým bestiím nesmí dostat už žádné z těch území, osvobozených Ruskem, zpátky k provádění jejich fašistického teroru…!

A jako že všichni si zaslouží, co přejí Rusku – Zelenský včera vyzýval NATO k preventivnímu jadernému úderu proti Rusku – a přesně to by si zasloužil, vygumovat Kyjev dřív, než bude pozdě…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
7. 10. 2022 21:21
Odpovědět  P.A.Semi

Ale mají v tom článku v Daily Mail zajímavou informaci – že to údajné mučení vězňů v Balakleya ve sklepě, které dost možná měli na svědomí až Ukrajinci po osvobození, ale v tom Bristkém článku se píše, že to tam prováděl Ukrajinec, kterého tam Rusové ustanovili jako šéfa policie, který prý předtím dělal ostrahu v drůbežárně…

Ono je dost možné, že to tam není černo-bílé, a že ti Ukrajinci jsou špatní i ti ukro-náckové, i ti pro-ruští… A je také dost možné, že tam mají účty k vyřizování z dřívějška…

Což je také důvod, proč Rusko nemůže vstřebat celou Ukrajinu, protože je prolezlá Šmejdama a Teroristama, které by bylo velmi vhodné izolovat a nikam nepouštět, přesně jak se snaží ukroušové přesvědčovat Svět, že by se měl chovat k Rusům…

πα½