Krize UKRAJINA

Putinova cesta do Donbasu byla „spontánní“

Putinova cesta do Donbasu byla „spontánní“ – Kreml
Ruský prezident se neplánovaně zastavil v Mariupolu, kde se setkal s místními obyvateli a zkontroloval obnovu města

foto: Ruský prezident Vladimir Putin se ve městě Mariupol setkal s místními obyvateli. ©  AFP / VGTRK
Překvapivá návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v oblasti Donbasu byla z velké části „spontánní“ a fakticky se změnila v plnohodnotnou „pracovní cestu“, prozradil v neděli mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Noční cesta byla poprvé, co Putin navštívil Donbas od jeho odtržení od Ukrajiny v roce 2014. Po loňských referendech byl nakonec začleněn do Ruska.

Během Putinova pobytu ve městě Mariupol se setkal s místními obyvateli a navštívil byty v nově postavené obytné budově. Město bylo dějištěm intenzivních bojů na počátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou a nakonec bylo těžce poškozeno.

„Původně byla v plánu pouze návštěva tohoto rezidenčního komplexu a samozřejmě nebylo plánováno ani setkání s občany, ani návštěva [v jejich domovech]. Všechno to bylo zcela spontánní,“ řekl Peskov novinářům.


Návštěva se pro prezidenta změnila v „plnohodnotnou pracovní cestu“, pokračoval Peskov, když Putina informoval vicepremiér Marat Khusnullin, který ho během návštěvy doprovázel, o probíhajícím procesu obnovy ve městě. Ruskému vůdci bylo zejména řečeno o „rozvoji městské ekonomiky, silnicích, obnově zničených budov, o tom, kolik lidí pracuje, jak jsou zajištěny pracovní podmínky, jak jsou dodávány stavební materiály,“ vysvětlil mluvčí.

Po své návštěvě Mariupolu Putin pokračoval do města Rostov na Donu, kde se setkal s nejvyššími ruskými vojenskými představiteli ve velitelském a řídicím středisku, které mělo na starosti vojenskou operaci na Ukrajině.

Návštěva velitelského stanoviště také nebyla předem plánována, řekl Peskov a dodal, že prezidentův příjezd není problém, protože zařízení funguje nepřetržitě.

‘Prezidentská administrativa ani ministerstvo obrany to předem neplánovaly,’ uvedl mluvčí. Během cesty Putin „vyslechl zprávy“ od řady nejvyšších vojenských velitelů, včetně náčelníka generálního štábu Valerije Gerasimova, a také poskytl vlastní „hodnocení situace,“ dodal Peskov.


Prezident Putin si prohlédl Mariupol, dějiště loňských prudkých bojů

Putin nečekaně navštívil Donbas
© RT


Prezident Vladimir Putin podnikl neohlášenou “pracovní cestu” do Mariupolu. Tato nečekaná návštěva je první Putinovou návštěvou regionu Donbas od doby, kdy se před devíti lety de facto odtrhl od Ukrajiny.

Přístavní město v Azovském moři osvobodily ruské síly loni na jaře během vojenské operace na Ukrajině a po zářijovém referendu se připojilo k Rusku jako součást Doněcké lidové republiky.

Putin přiletěl do Mariupolu vrtulníkem v doprovodu ruského vicepremiéra Marata Chusnullina, informovalo v neděli ráno několik tiskových agentur včetně agentur TASS a RIA Novosti s odvoláním na tiskovou službu Kremlu.

Prezident navštívil několik městských čtvrtí, aby zkontroloval postup prací na obnově, včetně výstavby “nových obytných čtvrtí, sociálních a vzdělávacích zařízení, infrastruktury pro bydlení a komunální služby, zdravotnických zařízení”. Prohlédl si také “pobřeží v oblasti jachetního klubu, divadlo”, jakož i další “památná místa” ve městě.

Putin také projížděl ulicemi Mariupolu, aby si prohlédl objekty, a zároveň si udělal čas na rozhovor s obyvateli.

MARIUPOL NA FOTOGRAFIÍCH: Jak se změnilo bojem zničené město po osmi měsících pod ruskou kontrolou

Putinova návštěva Mariupolu, který představuje pravděpodobně nejvýznamnější ruský triumf v rok trvající vojenské operaci, byla nečekaná.

sdíletj na

19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jiří
19. 3. 2023 18:02

V Rostovu na Donu jsem byl autem v roce 1983 od cestovky Autoturist.Dnes ,kdy sledují satelitní TV z Německa ,tak žasnu jak se v Rusku staví a vše je ohromně barevné ,tak jak u nás .

Standa
19. 3. 2023 18:29
Odpovědět  Jiří

U nás?Barevné?

Markýza
19. 3. 2023 20:28
Odpovědět  Standa

U nás v ulici- béžová/žlutá/bleděmodrá/růžová/tmavošedá 🙂

David
19. 3. 2023 22:19
Odpovědět  Standa

Faktem je, že u nás frčí šedivé betonové obludy s černými okny, nevím proč nazývané viladomy.

Markýza
20. 3. 2023 12:35
Odpovědět  David

Fuj, to je hnusné. Nebydlíte na Proseku? Tam to tím zaprasili solidně.

Autor
19. 3. 2023 18:59
Odpovědět  Jiří

To bych chtěl vědět, kde bydlíte. Mně to moc barevné nepřipadá. Ale máte pravdu, v Rusku se staví již delší dobu o sto šest.
Když jsem občas od loňska poslouchal, že za naše problémy může to chudé, špinavé a rozkopané Rusko se špatnými silnicemi, raději jsem mlčel. Nemělo a nemá cenu některým dokazovat opak, pokud by to neviděli na vlastní oči. Ale to je jen část, to co nebývá tak vidět, to je velký počet různých – a většinou velkých – podniků, které se tam staví posledních 15 let.
Ano, mají problémy a budou je mít, o tom není pochyb, ale na rozdíl od “tu od nás” a Ameriky jsou schopni si zajistit to nejdůležitější k přežití.
No jo, levné zdroje nebudou, takže jsem zvědav, kolik budeme platit např. za elektřinu za takových pouhých pět let …

Staník
19. 3. 2023 22:16
Odpovědět  Jiří

Mě by zajímalo, jak je možné, že to “zlé” Rusko okupuje “ukrajinský” Donbas, lidé tam přeci nenávidí ty “zlé Rusáky” a Putin si tam přiletí na výlet, pohybuje se po městě, chodí k běžným lidem na návštěvu a nic se mu nestane? Nebo žeby to nebylo, jak říká naše vláda, oznamují na ČT, Nově, Primě, píší na Seznamu, Novinkách nebo Foru24?

Markýza
19. 3. 2023 18:12

Ok, jen prosím autory, aby nepoužívali výraz “vůdce”. Má opravdu ohavné konotace.

Pavel z Moravy
19. 3. 2023 18:25
Odpovědět  Markýza

Myslím, že do věty do které to slůvko zasadili je to alespoň dle mne naprosto v pořádku. V práci je vedoucí něco podobného jako tady vůdce, vedoucí také řídí a vede.

Standa
19. 3. 2023 18:55
Odpovědět  Pavel z Moravy

Je to to samé , co slyšíme v TV- dnes na CCN! ČT24 Vůdce, diktátor, dezinformace,proruský šváb,drzost, lůza( prý lítá lůza) na Václ.-poslanec Parlamentu STAN – dnes v programu , šmejdi, dezoláti,atd. JE ,, VŮDCE” také jenerál Petr P. na Hradě?Momentálně- než bude defenestrace?

Markýza
19. 3. 2023 20:06
Odpovědět  Standa

Ano, kromě jiného i tohle. Možná je to jen moje obsese – mně se prostě při slově “vůdce” ježí chlupy.

Standa
19. 3. 2023 18:30
Odpovědět  Markýza

Je to peorativum , které má navodit nenávist!

Markýza
19. 3. 2023 20:06
Odpovědět  Standa

Myslíte, že až tak to mysleli?

ANTIUKRAJINEC
19. 3. 2023 19:18

chtěl bych někde vidět ten odkaz na ten MARIUPOL VE FOTOGRAFIÍCH Jak se změnilo bojem zničené město po osmi měsících pod ruskou kontrolou-nevíte někdo,kde by se to dalo shlídnout?Docela dost by mě to zajímalo

Markýza
19. 3. 2023 20:10
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Posílám obrázkoviště. Není to moc vypovídající, ani přehledné, ale aspoň něco:

https://1url.cz/drPqB

Administrátor
P.A.Semi
20. 3. 2023 20:12
Odpovědět  Markýza

(Odkaz Markýzy vede na hledání obrázků přes Google …)

Je to zajímavé srovnat, jaké obrázky místo toho najde Yandex:
https://yandex.ru/images/search?text=Мариуполь%20сегодня

Obecně je Yandex velmi dobrý na hledání obrázků…

(K tomu vysvětlení, v čem se to konkrétně dnes liší na stejném hledaném textu Мариуполь сегодня – Google má na první stránce 16 obrázků, většinou rozbité domy a nějaká rekonstrukce, Yandex má na první stránce 33 obrázků (spodních 6 jen napůl), z toho 5 ze včerejší návštěvy Putina v Mariupolu – Google nemá na první stránce žádný, a k tomu má Yandex také nějaké rozbité domy a nějaká rekonstrukce, a k tomu i nějaké další lidi…)

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pan Tau.
19. 3. 2023 21:11

Nejvyšší možný trest pro Rusko je, jej přijmout do EU.

David
19. 3. 2023 22:22
Odpovědět  Pan Tau.

Až se to stane, tak to teprve bude konec Ruska. A oni to v Bruseli nepochopili a chtějí ho radši zničit.