Krize UKRAJINA

Putin komentoval „povyk“ kolem dodávek raket dlouhého doletu do Kyjeva

Veškerý „povyk“ kolem dodatečných dodávek zbraní do Kyjeva má jediný cíl – protahovat ozbrojený konflikt co nejdéle to bude možné, je si jistý ruský prezident Vladimir Putin. 

Fragment rozhovoru, který hlava státu poskytla Pavlu Zarubinovi pro pořad Moskva.Kreml.Putin, odvysílala v neděli televizní stanice Rossija-1, uvádí TASS.

„Obecně celý ten povyk kolem dodatečných dodávek zbraní má podle mého názoru jediný cíl – protahovat ozbrojený konflikt co nejdéle to bude možné,“ komentoval ruský prezident situaci s dodávkami amerických raketových systémů do Kyjeva.

Putin poznamenal, že dodávka amerických raketových systémů (MLRS) na Ukrajinu v podstatě nic nemění, protože Kyjev měl podobné zbraně i dříve, včetně raket takového doletu, takže prostě dorovnávají ztráty.

„Není tu nic nového,“ reagovala hlava státu na žádost o posouzení rozhodnutí o takových dodávkách. –Tyto vícenásobné odpalovací raketové systémy, vždyť ukrajinská armáda je vyzbrojena podobnými systémy sovětské, ruské výroby “Grad”, “Smerč”, “Uragan”.

Prezident Ruské federace upozornil na skutečnost, že dostřel „nezávisí na samotném systému, ale na raketách, které jsou použity“. 

“To, co dnes slyšíme jsou to rakety, které létají 45-70 kilometrů v závislosti na typu rakety. To je stejné jako s těmi raketami – “Grad”, “Uragán”, “Smerč”, o kterých jsem se zmínil. Také mají dosah 40-70 kilometrů, takže nic nového není,“ vysvětlil Putin. 

Proto podle jeho slov mohou být takové dodávky ze Spojených států a některých dalších zemí prostě spojeny s doplňováním kyjevských ztrát vojenské techniky.

Prezident Ruské federace zdůraznil, že Rusko vyvodí závěry a zaútočí na ty objekty, kterých se zatím nedotýká, pokud budou do Kyjeva předány rakety delšího doletu.

“Pak jsou rakety potřeba, ano. Ano, ale pokud budou a [ony] budou dodány, vyvodíme z toho patřičné závěry a použijeme své zbraně, kterých máme dostatek, abychom zasáhli ty objekty, které jsme dosud nezasáhli,“ dodal Putin.

Tento týden američtí představitelé řekli, že předají HIMARS MLRS Kyjevu, ale pod podmínkou, že nebudou použity k úderu na ruské území. V první várce budou čtyři MLRS. Již dříve americká administrativa uvedla, že dolet raket pro systémy MLRS HIMARS převážené do Kyjeva, namontované na kolovém podvozku, nepřesáhne 80 kilometrů. 

Volodymyr Zelenskij veřejně potvrdil, že s tím Kyjev souhlasil. Další ukrajinští politici ale nevylučují, že údery na ruské území budou následovat. Kreml poznamenal, že kredit důvěry v Ukrajinu byl již dávno vyčerpán, protože Zelenskij nesplnil žádný ze svých slibů mírového řešení konfliktu na Donbasu.

https://bit.ly/38R4DtR

sdíletj na

2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
6. 6. 2022 05:55

Pane Putine, tvrdě do nich, ať se konečně probudí!

Pijack
6. 6. 2022 09:27

Asi mám dvě hlavy a dva mozky. Jedna hlava poslouchá ideologické cancy České vlády a médií, druhá na prohlášení a úvaze Putina nevidí nic závadného. Je to zcela logické sdělení. Jsem od přírody jako každý člověk zvědavý a mám své vnitřní city. Umím si udělat závěry sám. Na to nepotřebuji několik pitomců současné mašinerie. To co prohlásil Putin dává smysl.