Posúva sa Overtonovo okno konca vojny na Ukrajine? Boris Johnson v tichosti zmenil svoju víziu záveru vojny na Ukrajine

Kyjev 18. decembra 2022 ( HSP/Foto:TASR/AP-Ukrainian Presidential Press Office)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok na videokonferencii vyzval lídrov krajín G7 – Kanady, Francúzska, Nemecka, Talianska, Japonska, Spojeného kráľovstva a Spojených štátov – aby podporili jeho návrh na “osobitný samit” zameraný na realizáciu jeho 10-bodového mierového plánu, píše Ben Armbruster pre The Responsible Statecraft

Na snímke ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

“Navrhujem, aby ste, podobne ako ostatné svedomité štáty, ukázali svoje vedúce postavenie – pri realizácii mierového vzorca ako celku alebo jeho konkrétnych bodov,” povedal Zelenskyj.

Hoci lídri G7 neprijali žiadne konkrétne záväzky týkajúce sa Zelenského návrhu, jeho myšlienka, aby sa vychádzalo z jeho 10-bodového plánu, je pozoruhodná vzhľadom na to, že jeden z jeho konkrétnych bodov opakuje Zelenského postoj, že vojna sa skončí až vtedy, keď Rusko stiahne svoje sily z celej Ukrajiny, možno vrátane Krymu, regiónu, ktorý sa v pláne označuje ako “dočasne okupovaný”.

Hoci podporovatelia Ukrajiny na Západe často odhliadajú od Zelenského a ukrajinských predstaviteľov, pokiaľ ide o konečné výsledky vojny, zdá sa, že sa začínajú objavovať mierne trhliny.

Napríklad bývalý britský premiér Boris Johnson bol jedným z najväčších Zelenského podporovateľov (a naopak), ale v piatok sa zdá, že Johnson v tichosti zmenil svoju víziu záveru vojny na Ukrajine, ktorá sa zhoduje so Zelenským.

V článku pre Wall Street Journal, v ktorom vyzval na väčšiu vojenskú a hospodársku podporu Ukrajiny, Johnson uviedol, že jediný spôsob, ako sa môže vojna skončiť, je “porážka Vladimira Putina”. To znamená, napísal, že “ruské sily musia byť zatlačené späť k de facto hranici z 24. februára. Neexistuje spôsob, akým by Volodymyr Zelenskyj alebo ukrajinský ľud mohli predstaviteľne akceptovať iný výsledok… .”

Pred ruskou inváziou z 24. februára 2022 “faktická hranica” Ukrajiny nielenže nezahŕňala Krym, ale nezahŕňala ani časti regiónu Donbas na východe na hranici Ukrajiny s Ruskom.

Ide však o jasný posun v Johnsonovom myslení. Ešte minulý mesiac, tiež v článku pre denník, bývalý premiér – ktorý sa údajne v apríli snažil o zmarenie dohody podobnej tej, ktorú navrhol v piatok – označil myšlienku, aby si Putin ponechal časti Donbasu, za “odpornú”.

Patrick Wintour z denníka The Guardian tento týždeň napísal, že Johnsonov op-ed z minulého piatka dostal “málo pozornosti” a bol “prekvapujúci”, pričom poznamenal, že Henry Kissinger “predložil podobný návrh, v ktorom tvrdil, že od Ruska by sa malo požadovať len to, aby sa vzdalo územia získaného od februára tohto roku. Územie obsadené pred takmer desiatimi rokmi vrátane Krymu “by mohlo byť predmetom rokovaní po uzavretí prímeria”.

Wintour dodáva, že “Johnson vyslovil priznanie, ktoré v súkromí vyslovili mnohí diplomati, že vojensky vynútený návrat Krymského polostrova – ktorý Rusko anektovalo v roku 2014 v rámci kroku odmietnutého OSN – pod plnú kontrolu Ukrajiny je spojený s rizikom”.

Medzitým nový prieskum verejnej mienky, ktorý tento týždeň uskutočnila Chicagská rada pre globálne záležitosti a moskovské centrum Levada, ukázal, že 53 percent Rusov je za začatie rokovaní s Ukrajinou s cieľom ukončiť vojnu. Toto číslo vyskočilo na 62 percent, keď boli respondentom poskytnuté náklady, ktoré Rusko znáša.

Pokiaľ ide o konkrétne výsledky akýchkoľvek budúcich rokovaní, prieskum zistil, že 78 percent Rusov uviedlo, že návrat Krymu Ukrajine by bol neprijateľný a 66 percent to isté uviedlo pre východný región Donbas.

Denník Washington Post označil Levada Center za “jednu z najuznávanejších nezávislých prieskumných spoločností v Rusku” a uviedol, že “autori prieskumu začiatkom tohto roka uviedli, že nenašli žiadne dôkazy o tom, že by respondenti neboli ochotní podeliť sa s anketármi o svoje skutočné pocity”.

sdíletj na

4.1 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
18. 12. 2022 23:55

Dnes už druhý článek pro zasmání. 🙂 🙂 🙂
Dotaz pro znalce – historiky či politology: Je znám nějaký příklad, kdy vítěz konfliktu dobrovolně kapituloval na přání poraženého???

Gales
19. 12. 2022 12:22
Odpovědět  Albi

Jestli si komediant myslí že vládne Ukrajině,tak se zbytečně balamutí a jeho představa o míru je stejná idiotština jako jeho blábolení o moci.

jiří
19. 12. 2022 15:54
Odpovědět  Gales

Ta byla.
comment image

Milan
19. 12. 2022 14:58
Odpovědět  Albi

Jasně že jo! Přece v milostném klání. Hm… Jenže to jaksi není otázka pro politology, natož historiky..

Jaris
19. 12. 2022 00:09

Prestavam rozumet valce na Ukrajine. Podle informaci, ktere Rf vysila, by mohla Ukrajinu dobyt levou zadni a presto to neudela. Je to jako hra kocky s mysi. Prestavam brat na zretel, ze Rusko se chce vyhnout civilnim obetem na Ukrajine, protoze tohle prodluzovani a solichani valecnych tazeni nakonec bude mit obeti vic. Tak mam posledni dobou pocit, ze se na nas hraje pimprlove divadlo ze vsech stran. Za jakym ucelem, to zatim nevim.

luboš
19. 12. 2022 00:55
Odpovědět  Jaris

Nezapomínejte že je to občanská válka vyvolaná a podporovaná ušouny.

Mirek
19. 12. 2022 01:04
Odpovědět  luboš

Bidet jasně řekl, že je Rusko nutno oslabit tak, aby bylo vojensky zcela zničeno .. a o tom to je, tahle válka bude nekonečná. Jen nechápu, kde bere Okrajina plyn a ropu pro armádu a armádní výrobu ???? Prý snad v Rusku, potom tomu už vůbec nerozumím ..

Albi
19. 12. 2022 01:29
Odpovědět  Mirek

Asi má i svoje zdroje. Když před časem Zelenskij nařídil maximáně šetřit elektřinou, řekl při tom, že prý plynu mají dost.
Nebo už v krádeži toho ruského dosáhli mistrovství.
.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zdena
19. 12. 2022 10:53
Odpovědět  Mirek

mně to začíná připadat jako hra kočky s myší…. jen co myš padne, kočka jí pustí, a jen co se myš postaví na nohy a dá na útěk, kočka jí srazí a tak dokolečka dokola… rychlým vítězstvím by toho rusové mnoho nezničili, ale takhle pomaloučku a zeširoka po nich nezbude nic než rozvaliny…. a zdá se že dneska jim jde už jen o to, aby se z toho ukrajina nevzpamatovala – však maďarsko, polsko, moldávie, už čekají na svá historická území….

Markýza
19. 12. 2022 12:31
Odpovědět  zdena

Jojo – kočka a myš! Před časem jsem se ostatně někde dočetla, že Rusko hodlá Západ “vyhladovět” – zlikvidovat zbrojní potenciál i oslabit ekonomiku.
Zdá se, že jim to gunguje.

Milan ze Zahrady Čech
19. 12. 2022 20:50
Odpovědět  Markýza

Markýzo, řek bych, že co jste se dočetla vám jen potvrdilo, co jste si myslela. Nebo se mýlím?

Milan ze Zahrady Čech
19. 12. 2022 21:46
Odpovědět  zdena

Čekat můžou.

Peter 008
19. 12. 2022 19:38
Odpovědět  Jaris

Víte, položte si otázku, proč. Odpověď je na povrchu, přímo před vámi, denně ji slyšíte, když chodíte sem a jinam na alter. Nejde o Ukrajinu, jde o to, že Rusko tak “pohodlně” ničí nás, tj. západ, aniž by u nás muselo hnout prstíčkem.
Ty velkohubé řeči nás a Ukrajiny jsou jenom závěsem toho, že západ byl absolutně nepřipraven na to, co se děje. Chtěli to, přivolávali to a tak to máme. Rusko si řeklo jde nám o suverenitu a atd. Ostatně přečtěte si poslední tři řeči a poslání V.V. Putina, tam je absolutně všechno. Jenom je třeba umět prostě číst smysl slov.
Ještě jednou trošku jinak. Jde o suverenitu a samostatnost Ruska. A to nikdy nebude zadarmo. Při velké válce by šlo o miliony mrtvých … je třeba pokračovat?
Mimochodem, myslím si, že už je o osudu Ukrajiny rozhodnuto. Ruskem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Peter 008
19. 12. 2022 19:45
Odpovědět  Jaris

a ještě taková poznámka. Byl jste na vojně? Tak byste měl vědět, že je důležité dosáhnout svého cíle celkového a ne jen dílčího “úspěchu”. Co když byste byl voják jako řemen, ale ti ostatní kolem vás by na vás kašlali? Výsledek bude nulový i pro vás. Cílem není tedy na vojně jeden supervoják, ale sladěná jednostka, která se souhrou ve své síle de facto násobí! Přičemž paradoxně třeba zas každý z jednotlivců ani zdaleka nevyužívá svůj potenciál. To jde ladit později až k elitní jednotce, ale ten základ musí být. I proto byla vojna pro chlapy přínosem, i když si to sami neuvědomovali. Ten kdo si podobné návyky opdnesl do života, mohl z toho těžit hodně.

Milan ze Zahrady Čech
19. 12. 2022 20:53
Odpovědět  Peter 008

Jaris je dáma. Ona, ne on.
K Putinovi – je zajímavé, jak lidé přehlíží, že už od Mnichovského projevu říká ve všech svých projevech v podstatě jedno a to samé. A že ze své cesty, či spíše vize, neuhýbá, ať už mu medveděvové a peskové a generálové a oligarchové a ministři a všechna ta svoloč hází jakékoli klacky pod nohy, či naopak na oko vlastenčí, aby vzápětí využili příležitosti k podrazu. Podle mého je ta hra kočky s myší, vzhledem k cíli jaký si stanovil, brilantní strategie.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
19. 12. 2022 02:49

U krajina je pračka či průtokový ohřívač zisků přes mrtvoly “lichvářů zmar devast beznaděj. A samozřejmě vymrtvují i jiné kromě ůžerů, co jako nechápete u zrůd.

TTT
19. 12. 2022 09:21

Poté, co vyšlo najevo, že jednání používá Západ jen pro získání nových výhod v situaci, kdy mu “teče do bot” (přiznání Merkelové), bude asi těžké najít východiska z války. Rusko bohužel bude muset pokračovat tak dlouho, až bude jeho vítězství nesporné a poté nejednat, ale nechat Ukrajinu kapitulovat a přijmout ruské podmínky.

Aleš
19. 12. 2022 09:36

Mě by vůbec zajímalo kde se Ukrajina historicky vzala. Nikdy nic jako ukrajinec od cca roku 1914 a níže neexistovalo. Podle mě jsou to Rusové.

Pijack
19. 12. 2022 11:20

O čem chce ten Ukrajinský Hitler jednat? Snad ne o dodržování Minských dohod 🙂 Ještě by mě zajímalo, kde bere ten kox 🙂

Markýza
19. 12. 2022 12:33
Odpovědět  Pijack

Je grandiózně bohat, takoví mají kox vždycky.

Zmatený
19. 12. 2022 15:36
Odpovědět  Markýza

Nesmíme mu křivdit. Ty prachy si prý vydělal hrou ocasem na pijáno, někde v hampejzu… :o)

Markýza
19. 12. 2022 17:48
Odpovědět  Zmatený

Myslíte, že mu jich až toilk nastrkali za slipečky? Jo pardon, to zas byl tanec u tyče…..je to s ním zmatek.
Tuhle ho někdo nazval Pyjanistou – dobrý, ne? :-)))

Milan ze Zahrady Čech
19. 12. 2022 21:14
Odpovědět  Markýza

Politruk Pjakin mu tak říkal. Ale teď už ho dlouho nezmiňoval, teď má v pácu ruskou pátou kolonu.

Markýza
19. 12. 2022 17:49
Odpovědět  Zmatený

Jo ale pozor, to nebyl hampejz! To byla taková ukrajinská Ajnkeslbuntes!

Milan ze Zahrady Čech
19. 12. 2022 21:12
Odpovědět  Markýza

Takového pak stačí vzít pod kontrolu, odepřít mu koks, a za tři dny zpívá a zpívá…
Byla by škoda feťáka zabít před jeho labutí písní.

Peter 008
19. 12. 2022 19:30

Čím to je, že mi onen na obrázku připomíná Štětináče?

Jozef
29. 12. 2022 20:07

ZRADA od POLITIKOV 2022 v EU od PREZIDENSKEJ, VLÁDNEJ, PARLAMENTNEJ, MEDIÁLNEJ a JUSTÍČNEJ máfie, keď BEZ SÚHLASU OBČANOV v EU,
VŠETKY vlády v EU na PRÍKAZ Ursuli von der Leyen a európskej komisie, PODPÍSALI bankárom RUČENIE za UKRAJINSKÝ ÚVER, aby Ukrajinu NEZASIAHOL BANKROT – ÚVER budeme splácať asi my občania EU, za nekonečnú vojnu NATO a RUSKA na UKRAJINE
K voľbám pôjdem už len vtedy, keď ľudstvo bude mať SYSTÉM NETAJNEJ a PRIAMEJ DEMOKRACIE s imperatívnym MANDÁTOM