Krize UKRAJINA

Polsko klade podmínky pro případné dodávky F-16 na Ukrajinu

Polsko klade podmínky pro případné dodávky F-16 na Ukrajinu
Varšava tvrdí, že je připravena letouny předat, ale pouze v koordinaci s NATO.
Polsko klade podmínku ohledně možných dodávek letounů F-16 na Ukrajinu
FOTO. Stíhací letouny F-16 polského letectva, které se účastní mise NATO na ochranu vzdušného prostoru v Pobaltí. © Litevské ministerstvo národní obrany prostřednictvím agentury AP
Polsko předá Ukrajině stíhací letouny F-16, ale pouze v rámci koordinovaného úsilí s ostatními partnery v NATO, oznámil v pondělí na tiskové konferenci premiér Mateusz Morawiecki.

Morawiecki uvedl, že Varšava koordinuje všechny kroky týkající se posílení obranyschopnosti Kyjeva se svými partnery v NATO, především s USA, a připomněl nedávné rozhodnutí dodat Kyjevu systémy protivzdušné obrany Patriot a tanky M1 Abrams a Leopard 2.

“A stejně jako tomu bylo před několika měsíci v případě letounů MiG-29, bude i případná další letecká pomoc koordinována, realizována a případně předána společně s dalšími členskými státy NATO. Budeme zde jednat v plné koordinaci,” řekl Morawiecki.

Premiérovo prohlášení přichází poté, co polská média minulý týden informovala o tom, že Varšava údajně v březnu 2022 převedla na Ukrajinu několik svých letounů MiG-29, přičemž je maskovala jako náhradní díly – zatímco USA a spojenci odmítli Kyjevu vojenské letouny poskytnout, neboť tento krok považovali za “příliš eskalační”.

Od konce února loňského roku, kdy Rusko zahájilo vojenskou operaci na Ukrajině, je Washington jedním z hlavních dodavatelů vojenské pomoci Kyjevu a na smrtící pomoc vynakládá desítky miliard dolarů. USA však váhají s poskytnutím vyspělých zbraní, jako jsou moderní bojové letouny, v obavě, že by mohly být použity k úderům na ruské území a nakonec vést k přímé konfrontaci mezi Moskvou a NATO.


V sobotu však vyšlo najevo, že řada amerických vojenských představitelů “tiše tlačí” na ministerstvo obrany, aby dalo zelenou dodávce letounů F-16 Kyjevu. Jak uvedl server Politico, několik zdrojů z Pentagonu tvrdí, že tyto snahy nyní “nabírají na obrátkách” poté, co Washington souhlasil s vysláním tanků a systémů Patriot.

Rusko opakovaně varovalo Západ před dodávkami zbraní Ukrajině s tím, že by to konflikt pouze prodloužilo. Minulý týden tiskový tajemník Kremlu Dmitrij Peskov prohlásil, že dodávky zbraní slouží jako další důkaz, že západní země jsou přímo zapojeny do roztržky mezi Moskvou a Kyjevem.
https://bit.ly/3XQdjoj

sdílet na

14 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
30. 1. 2023 21:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Ve druhé světové byli poláci obětí. Jako mstu rozpoutají třetí světovou.
Amen s nimi.

Vopěnka
30. 1. 2023 22:42
Odpovědět  sizok

Ti je ovšem naprostý nesmysl! Elementární neznalost. Poláci nebyli obětí, Poláci byli tím blbečkem, co škrtal sirkou v bazému plném benzínu a myslel si, že získá území na jih a na východ.

Prostě hamty, hamty a potom: panebože, pomoc.

sizok
31. 1. 2023 07:28
Odpovědět  Vopěnka

Sám jsi nesmysl. Katyň ti nic neříká?

skeptik
31. 1. 2023 08:49
Odpovědět  sizok

Má pravdu. To bylo řečeno na začátku II. světové a platí to i dnes:

 „Poláci stali se nejnebezpečnějším elementem pro evropský mír … Poláci měli za svou povinnost dělat politiku útočnou na všechny strany, proti Německu, proti nám i proti Rusku. … Ale ovšem Rusko se nikdy nevzdá území, které není polské. … Všechny tyto kraje vezme si Rusko zase nazpátek buďto samo, nebo, co by bylo daleko nebezpečnější, s Němci. Co to znamená pro Polsko, je docela jasné, ale co také pro nás a pro Francii, na to nesmíme zapomínat. Proto nesmíme svazovat svou existenci s polskou. Chceme být dobrými sousedy, žít v dobrém přátelství, ale nic více. Svou megalomanii ať si Polsko zaplatí samo!

Karel Kramář

http://leva-net.webnode.cz/products/masakr-v-kozich-horach-katynsky-masakr/

http://pospolne.cz/article/default/35

31. 1. 2023 00:11
Odpovědět  sizok

Ti velkomožní parchanti začínaj mít bobky, aby příliš nevyčnívali. Aby mohli křičet: “Voni taky!”

Albi
30. 1. 2023 21:52
Ohodnotit příspěvek :
     

“….USA a spojenci odmítli Kyjevu vojenské letouny poskytnout, neboť tento krok považovali za “příliš eskalační”.
Aha – to by jim Rusko taky třeba mohlo šlápnout na kuří očko, že?
Takže se hezky usalaší v pozadí a budou počítat mrtvé ukrajinské chráněnce, protože o to jde v první řadě.
Čím víc mrtvých, tím líp se dá Evropou manipulovat a žádat dodání dalšího lidského “materiálu”.
A jen tak mimochodem – proč Ukrajina stojí o F-16 a ne takový zázrak jako F-35?

31. 1. 2023 00:12
Odpovědět  Albi

Ani se radši neptej.

Albi
31. 1. 2023 00:24

Tak jo . 🙂

Boomer
31. 1. 2023 17:15
Odpovědět  Albi

.. mezi leteckými odborníky je F-35 přezdíván “létající hrouda”.

delnas
31. 1. 2023 16:32
Odpovědět  Albi

Dobra poznamka…
se zastaralymi F-16 se muze bojovat snad v nejake regionalni valce v Africe…..
Ty jsou odepsane do srotu…ale kdyz nejaci blbanci jsou ochotni za ne platit…tak proc jim to neprodat.. ze ano…..no neber to….

Frank
30. 1. 2023 22:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Polská pakáž si nedá pokoj, dokud nedostane pořádně přes držky.

Standa
31. 1. 2023 09:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten debil začíná pěkně, tel. fašista Zelenskyj, Tajwanka,Vystrčil, Pekarová – Adam ( kdo je kdo u ní není jasné ?),Fiala,Čaputová, personální změny( čistky) všech , kdo byli na Hradě,čistky tvz. audit ,výměny v ČNB,důchodová reforma, DPH -zdražení všeho ,…hovory o postech …i Nerudová- nové týmy.dosazené z NATO-USA. , změny na ÚS atd.
Mobilizace, zdražování,nákup voj. techniky ,cenzůra, ovládnutí zděl. prostředků, zákaz názorů…..všeobecná oslava…
Máte , co jste chtěli.
NEJLÉPE ZA 30 LET!
Bude ,, klid a pořádek” !
Otevřete si hubu!!!!!?Zběrné tábory , jak jsme četl se budují. a za ,, schvalování” souzeni desítky občanů.

Gales
31. 1. 2023 10:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Pšontci tím chtějí vtáhnout NATO do války. Jak říkám.Nebude to dlouho trvat a Rus společně s Helmutem budou muset krotit pšontka.

Boomer
31. 1. 2023 17:12
Ohodnotit příspěvek :
     

..F-16 je letoun určený k vybojování nadvlády ve vzduchu, což při současné úrovni raketové techniky přestává být reálné. President Biden jejich dodávku odmítá.
A dnes čerstvá zpráva.. Abramsy prý dostane Ukrajina nejdříve koncem tohoto roku nebo spíše začátkem příštího. Fake news?