Ohrožení mé rodiny. A k ničemu! České zbraně Ukrajině: Drsný součet

11.04.2022 12:32

Kabinet Petra Fialy pokračuje ve vojenské pomoci Ukrajině. V minulých dnech dokonce na Ukrajinu poslal několik tanků a dalších obrněných vozidel. Podle bezpečnostního experta Davida Bohbota, ředitele Centra pro výzkum terorismu, jde však o nebezpečný hazard. „Neměli jsme v této válce vůbec pomáhat zbraněmi. Vláda měla zůstat u poskytování humanitární pomoci, pečlivě kontrolovat přijímání uprchlíků a neriskovat životy všech občanů v případě jaderného útoku,“ myslí si Bohbot.

Foto: Archiv D. Bohbota
Popisek: Bezpečnostní expert David Bohbot

reklama

Podle bezpečnostního experta je důvod velmi jednoduchý. „Pokud bude mít Putin pocit, že se dostal do slepé uličky a nemůže získat, co chce, posune boj na novou úroveň. To by mohlo vytvořit situaci ztráty kontroly s hroznými následky. Toto je klasická situace, kdy osvícený svět musí říci banální a známou větu: je lepší být chytrý, než mít pravdu,“ řekl David Bohbot, který také zdůraznil, že nikdo ze současné vlády nedostal od voličů mandát, aby Českou republiku vtáhl do války s Ruskem. „Už jsme nejvýš na seznamu nepřátelských zemí Ruska. Povýšili jsme tudíž i na potenciální cíl na seznamu ruských cílů pro jaderné údery,“ obává se odborníky se zkušenostmi z izraelských tajných služeb. 

V této souvislosti se také nabízí srovnání s vojenskou pomocí, v rámci které v roce 1948 poskytlo tehdejší Československo zbraně Izraeli. „Tehdy šlo o úplně jinou situaci. Tehdy Izraeli nikdo kromě Československa nepomohl. Bez československých zbraní by neexistoval a my bychom tu spolu dnes nemluvili. V případě Ukrajiny jde ale o posílání českých zbraní, které oni nepotřebují, a nám mohou brzy chybět,“ reagoval Bohbot, který vyvrací také podle něj mylnou domněnku, že naše zbraně pomůžou Ukrajincům vyhrát válku. „Není to pravda. Nemohou vyhrát bez přímé vnější vojenské intervence. Naše zbraně na to nemají žádný vliv, snad kromě morálního uspokojení. Navíc na Ukrajinu posíláme zbraně, které skutečně nepotřebují. Ukrajinci mají úspěchy díky chytrým zbraním z USA a Německa, pušek a tanků mají dost. Navíc typ T-72 přestali používat už před dlouhou dobou,“ vysvětluje Bohbot s tím, že vše je o výběru priorit. 

„Já nemám pocit, že bych chtěl být kvůli Ukrajině na ruském seznamu jaderných cílů. Hollywoodská Amerika nás přesvědčila, že všichni Ukrajinci jsou anděly a všichni Rusové ďábly. Nevidím to tak, a bezpečnost mé rodiny je pro mě důležitější, než posílání zbytečných zbraní na Ukrajinu,“ zdůraznil bezpečnostní expert. 

V souvislosti s válkou na Ukrajině se ve velkém diskutuje také účinnost protiruských ekonomických sankcí. „Samozřejmě mají velký vliv, ale dají Rusy dohromady a nejsou tak efektivní, jak si myslíme. Ani desetiletí tvrdých sankcí proti Íránu nebo Kubě nestačila ke zlomení vůle a cílů jejich vlád. Stále si myslím, že NATO by mělo zastavit veškeré dodávky zbraní, urychleně pozvat Putina k jednacímu stolu, nechat ho ,trošku‘ vyhrát a zastavit tuto válku a zabíjení,“ nabízí konkrétní východisko z krize Bohbot, který by vládě Petra Fialy poradil, aby „konečně zmlkla“. 

„Vyhrožujeme Putinovi, provokujeme, a ani nemáme armádu, natož obranu proti jeho raketám. Nejdříve musíme vybudovat obranu, a pak teprve můžeme hovořit. Nenechme vyhrát emoce a dostat nás do pozice relevantního cíle potenciálního jaderného útoku. Miliónům našich občanů hrozí smrt, a to vše kvůli nepotřebným zbraním vyváženým do jednoho konfliktu z mnoha. Už jsme se přece přesvědčili, že je opět ten nejdůležitější a nejmorálnější pro tytéž lidi, kteří dříve stejně ,statečně‘ táhli na Srbsko, Afghánistán nebo Irák,“ dodal David Bohbot. 

Zdroj : Parlamentní Listy

4 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jirka52
11. 4. 2022 16:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Je pravdou, že účinnou armádu nemáme a mít ani nebudeme. Ten náš „expediční sbor“ by nic neubránil ani počtem ani výzbrojí. Rakety ani letadla nejsme schopni zachytit a to mluvíme jen o nějaké konvenční akci. My se hodíme max. tak na ostrahu nějakého muničního skladu, ale ne u nás. A popravdě ani nic z toho nepotřebujeme, protože na plné účinné vyzbrojení nemáme peníze ani vojáky. VZS u nás byla zrušena, takže nemáme ani dostatečné a kvalifikované zálohy. Ale máme plno zbytečných vysokých důstojníků a generálů a neúměrný vojenský rozpočet na tu mizérii. A nakonec, vždyť my nemáme s kým bojovat, protože nás zatím nikdo neohrožuje a až to udělá, tak nám nikdo nepomůže a my se dle tradice vzdáme!

ladik
11. 4. 2022 17:58
Odpovědět  jirka52

Vbrzku nás budou ohrožovat masy imigrantů, ať už z Ukrajiny, nebo z muslimského světa. Nedovedu posoudit, co je horší.

Broňa
11. 4. 2022 21:44
Odpovědět  ladik

Nejhorší je nenávistný, zakomplexovaný, omezený čech.

Daniel
11. 4. 2022 22:51
Odpovědět  ladik

Ukrajinci nejsou naši bratři Slované?

VAL
12. 4. 2022 19:26
Odpovědět  Daniel

Ne. Jsou to přímí potomci skandinávců a starogermánů, jak o sobě prohlašují. To nevíte?

Albi
12. 4. 2022 00:31
Odpovědět  ladik

Nejhorší bude tandem premiér Fiala – prezident gen. Pavel.
Už se to rýsuje na obzoru.

VAL
12. 4. 2022 19:26
Odpovědět  Albi

Nestrašte !!!

Lyssor
11. 4. 2022 18:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Jedine ohrozeni je primo ze strany ruska, ktere napadlo sousedni suverenni zemi a bezprecedentne vyhrozuje atomovymi zbranemi.

Kazda dodavka zbrani Ukrajine pomaha hubit rusacke okupanty a ukazuje, ze stojime na ukrajinske strane. A kazdy zahubeny okupant je dobra zprava pro svet.

Pedro
11. 4. 2022 18:39
Odpovědět  Lyssor

Ukrajinec? Nebo neziskový hrdina s vymytým květákem?

Božena
11. 4. 2022 18:50
Odpovědět  Pedro

Vymytý jste spíš vy.

Vaska
11. 4. 2022 19:14
Odpovědět  Božena

no holka – vřele ti doporučuju shlédnout film „Volyň“ není to ruská propaganda – natočili to poláci před asi 8 rokama, aby jsi viděla do čeho jdeš !!!

VAL
11. 4. 2022 19:16
Odpovědět  Lyssor

Sousední suverénní zemi? Federace napadla Čínu? To jsou věci…

Pavla
11. 4. 2022 19:22
Odpovědět  Lyssor

Really?
Spíš to vypadá na švejkovské splnění příkazu války chtivého us křídla. Poslali jsme nemodernizované tanky, údajně s jinými Ukrajinec neumí jezdit (aha), vyhlásili jsme veřejně, že přijedou vlakem (s videem, jak to vypadá), přepřahá se buď před Karpatama nebo v Polsku na širokokolejku, takže stopovat cíl asi není těžké…
Ale jinak je fakt, že spojenci nemají povinnost nám případně pomoct v případě odvety na náš aktivní zásah do války.

ZRX1200
11. 4. 2022 20:55
Odpovědět  Lyssor

Na tohle se dá reagovat pouze citováním Pjakina – jsi idiot nebo zrádce?

Lyssor
11. 4. 2022 21:27
Odpovědět  ZRX1200

A koho bych mel zradit? 😀

Albi
12. 4. 2022 00:35
Odpovědět  Lyssor

Vy nikoho. Nezdá se, že byste měl nějakou vlast.
Nejspíš kosmopolita – bludný Holanďan, který neví kam patří.

VAL
12. 4. 2022 12:37
Odpovědět  Lyssor

Své předky, národ, z něhož si vzešel, de-bile. Hup zpátky (_!_)

zdena
11. 4. 2022 22:14
Odpovědět  Lyssor

ha-ha-ha-ha-ha…… chytrolíne… ty jseš teda hlavička makovička vyklepaná….. 🙂 🙂 🙂

Albi
12. 4. 2022 00:39
Odpovědět  zdena

Napadlo mě, že vláda asi změnila taktiku. Za zakázání nevhodných webů jí hrozí žaloby a vláda nějakou statečností zrovna nevyniká.
Tak na alternativu nasadila své elfy – každému webu dva, tři – podle toho, kolik se jich dá koupit. A myslím, že jich nebude málo. Můžeme čekat další invazi.

VAL
12. 4. 2022 19:54
Odpovědět  Albi

Vlády se vůbec tumlujou. Dnes například ušáci, s provozovnou v Litvě, v 15 hod. vyřadili politnavigotor (který na jejich webu hostoval), že prý má od května 2020 prošlý certifikát SSL společnosti COMODO CA, což zjistili při posledním ověření v listopadu 2019 (sic!!!), pročež ho dnes, v r. 2022 vyřadili co podezřelou doménu, jak lze zjistit na -werbate.org/site/politnavigator.net –. Ale jsou tvůrčí. Ještě před čtyřmi hodinami tam byla uvedená jiná data návštěvnosti politnavigatoru a zobrazení stránek.

ZMann
11. 4. 2022 22:22
Odpovědět  Lyssor

Tak tady nemel hov.. a jdi pomoc banderovcům proti tem zlým rusákům. Ten ukrajinskej komediant tě mile rád angažuje. A nezapomeň si přibalit gumový pytel se zipem, aby tě měli v čem poslat domů.

VAL
12. 4. 2022 19:27
Odpovědět  Lyssor

(_!_)

ZRX1200
11. 4. 2022 18:27
Ohodnotit příspěvek :
     

To nám ani nemusí říkat, ti co to mají v hlavě v pořádku, to ví už dávno, a pro ty modrožluté je škoda slov. Spíš než neustálé popisování situace, by bylo třeba řešit co s tou sebrankou v parlamentu, jen škodí a čím déle tam budou, tím to bude horší. S těmi zbraněmi bych si těžkou hlavu nedělal, je to většinou šrot, zničený záhy po tom, co dorazí na UK. Horší je migrace a naprosté ignorování energetické situace.

Pavla
11. 4. 2022 19:30
Odpovědět  ZRX1200

Pokud dojde plyn – krach průmyslu, zemědělství, nezaměstnanost, středověk se studenou vodou, pokud tedy to tlakování není závislé na plynu, jinak bez vody, to těm uprchlíkům neřekli, že jedou na východní Czukrajinu.

Helga
11. 4. 2022 21:50
Odpovědět  ZRX1200

Migrace nám jedině prospěje. Češi stejně vymírají, mladí nemají kde bydlet, radši si pořídí čokla než dítě. Místa je tu dost. Horší je, že si tu dělají místečko imigranti rusáci a za pár let řeknou, že jsme uměle vytvořený stát bez historie a kulturního dědictví a staneme se Novoruskem. To by se Vám líbilo? 🙂

Pan Nikd
12. 4. 2022 00:17
Odpovědět  scipio

Scipio, dej si jednu z leva a jednu z prava. Co si pamatuju, tak se Ukrajincům říkalo úkáčka (tehdy ještě zde pracujícím dělníkům na stavbách, ne „uprchlíkům“).

Ostrovní stát je totiž VB, Velká Británie. Není třeba být tolik anglo/amero-filní. Stačí mluvit jako Čech, když už jsem se tady narodil. Nebo ty jsi ze Spojených Států či jiné anglicky mluvící země?

VAL
12. 4. 2022 20:03
Odpovědět  scipio

Rusové jim říkali od konce osmnáctého století chocholové a od nich to převzali Volináci. Odkud to vím? Bábrle, maminka, strýc Saša a prastrýc Adam se tam narodili, a krom toho řekli, zanechali deníky. Hm… Vasilové? A kde jako se jim tak říkalo? Já to slyším, tedy čtu, až nyní poprvé. Zato úkáčka znám už od první invaze chocholů do Bohemie po rozpadu SSSR.

VAL
12. 4. 2022 20:04
Odpovědět  VAL

opr. Volynáci

Duudu Wo
11. 4. 2022 19:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak schválně, kdo nás v současné době ohrožuje?

Helga
11. 4. 2022 21:50
Odpovědět  Duudu Wo

Putin

VAL
12. 4. 2022 12:39
Odpovědět  Duudu Wo

Česká vláda, dudlíku.

Capry
11. 4. 2022 20:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejvíc nás ohrožují naši politici.

Pavel
11. 4. 2022 21:21
Odpovědět  Capry

Oni nás ohrožují už 33 roků, ale tito současní, kteří nás prodávají a ani se nezačervenají, to je skutečně neuvěřitelná zrada národních zájmů.

Pozor
11. 4. 2022 21:26