Krize UKRAJINA

Nevydržel dlouho…

02 | 09 | 2022 I Milan Laca

Generální ředitel MAAE Grossi opustil Záporožskou elektrárnu.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Grossi opustil Záporožskou jadernou elektrárnu.

Přišel, uviděl…

Mise MAAE pod vedením Grossiho dorazila do Záporožské elektrárny 1. září 2022. Vedoucí delegace Rosatomu a zaměstnanci Záporožské elektrárny provedli delegaci MAAE areálem elektrárny a ukázali její části, které byly poškozeny ostřelováním ukrajinskými vojsky.

Vědí, co potřebují

Grossi uvedl, že delegace MAAE získala mnoho informací, “klíčové věci, které jsem chtěl vidět, jsem viděl”. Šéf MAAE již dříve uvedl, že zEnergodaru odjede a jeho delegace zůstane do 3. září.

Zůstanou na pozorování

Podle agentury TASS směřovala vozidla mise kEnergodaru. Agentura s odvoláním na šéfa vojensko-civilní správy města Alexandra Volgu uvedla, že na místě zůstane 8 až 12 lidí z mise MAAE. Ukrajinská společnost Energoatom rovněž uvedla, že v jaderné elektrárně zůstalo pět zástupců MAAE. Zástupci MAAE si prohlédnou nejen areál jaderné elektrárny, ale také následky útoků na obytné čtvrti města.

Nemohou zaručit jejich bezpečnost

Ukrajinský ministr energetiky Herman Galuščenko řekl deníku The Guardian, že Kyjev nemůže zaručit ochranu skupiny inspektorů MAAE v areálu Záporožské jaderné elektrárny. Dění kolem stanice označil za “nepořádek” a generálnímu řediteli Rafaelu Rossimu řekl, že za bezpečnost mise nese osobní odpovědnost. Šéf MAAE odpověděl, že Ukrajina splnila své mezinárodní závazky a převzala veškerá následná rizika. Galuščenko přiznal, že Grossi má s Ruskem jakousi “bezpečnostní dohodu”, a připustil, že mise organizace za několik dní skončí. 

Zapojeni byli i civilisté

Obyvatelé Energodaru zase předali šéfovi MAAE svůj apel na světové společenství kvůli ukrajinskému ostřelování – ten slíbil, že jejich výzva bude vyslyšena. Dále uvedl, že zástupci mise zůstanou v zařízení.

Pokus o útok

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že 1. září ráno se na břehu vodní nádrže Kachovka, tři kilometry severovýchodně od Záporožské jaderné elektrárny, vylodily dvě diverzní skupiny Ozbrojených sil Ukrajiny v počtu až 60 osob na sedmi člunech.  Pokusili se továrnu zabavit. Moskva tvrdí, že se ukrajinské ozbrojené síly tímto způsobem pokusily narušit návštěvu delegace MAAE v zařízení. Během ostřelování vybuchly čtyři ukrajinské granáty ve vzdálenosti 400 metrů od prvního energetického bloku.

sdíletj na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
miro
2. 9. 2022 19:06

Hlavně si dejte na ně pozor,jsou to zmetci jako bíle přilby.

Pavel
2. 9. 2022 19:40
Odpovědět  miro

Přesně tak, co přichází ze západu, ať je to z jakékoliv organizace je banda, které nejde věřit. Dávejte si Rusové pozor, ti jsou schopni jakéhokoliv podrazu. Věřím, že jste to již dávno poznali.

Albi
2. 9. 2022 20:24
Odpovědět  Pavel

Myslím, že to poznání je už dlouhodobějšího charakteru – možná v řádu stovek let.

zuza
2. 9. 2022 20:33
Odpovědět  Albi

lenže Rusi sú strašne naivní, či zábudliví… Oni sa musia presvedčiť o podrazáctve západu každé storočie.

Teuton
2. 9. 2022 19:13

Už jsem na Ukrajinu a Ukrouše alergickej. Tahle země mi je prudce nesympatická, vyjma pohrdání k Ukroušům nic necítím. A těžce mne irituje, že kvůli téhle díře po granátu, kterou na úkor českých občanů podporuje Fialova vláda pětizmrdů, zde u nás hrozí mráz a snad i hlad. V roce 1968 nás Ukroušové okupovali a teď jich sem nalezlo zase půl miliónu. Je tohle normální ? A ještě něco – pokud BIS podpraporčíka Michala Čoudelky nacistické banderovce chce použít k narušení zítřejší akce v Práglu na Václaváku, může tím odstartovat revoluci. Doufám, že si to ten srandovní vocas a čučkař, který si vtírá kokainovou pastu do konečníku, uvědomuje.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Aleš
2. 9. 2022 19:23

Ukrajina chce zřejmě druhý Černobyl. A tyto podporuje loutková vláda ČR, gang SPOLU. Hnus.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
[Trol-1] Jan5
2. 9. 2022 19:31

Nedivím se, že vzal roha.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 21:20
Odpovědět  [Trol-1] Jan5

Aspoň prezentoval světu hodnoty kolektivního záchodu. Zkrátka je to pos-era.

janle57
2. 9. 2022 19:42

Proč tam nezůstanou natrvalo,když se jedná o tak důležitý objekt? v tom je
jediná záruka,že tam banderovci nebudou znova střílet,to mu ovšem SS
reichsführerin Lejnová nedovolí,to by tak hrálo,aby někdo viděl jak se věci
ve skutečnosti mají.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 21:25
Odpovědět  janle57

Protože by při delším pobytu mohli za á začít pociťovat k “okupantům” sympatie, za bé by se strachy pos-rali, a cé by z toho mohli mít do smrti nějaké trauma, nebo nějaký syndrom co zrovna frčí.

Gales
2. 9. 2022 20:20

No to jsem zvědavej k jakému závěru ta komis dojde.

Markýza
2. 9. 2022 20:44
Odpovědět  Gales

Já strašně. Dlouho jsem nebyla z něčeho tak napnutá.

Milan ze Zahrady Čech
2. 9. 2022 21:32
Odpovědět  Markýza

Budou se kroutit a dlouho to zpracovávat, s tím počítejte. Poleze to z nich v seriálovém zpracování.

Markýza
3. 9. 2022 13:22

Tak jasně. Počítám s tím. A na závěr/y si klidně počkám.

Masunta
2. 9. 2022 20:25

Generál Ozbrojených síl Ukrajiny Sergej Krivonos: Straty Ukrajiny v boji s Ruskom sa rátajú na státisíce.
Vo vysielaní kanála UMN to vyhlásil bývalý zástupca šéfa Bezpečnostnej rady Ukrajiny a bývalý zástupca veliteľa špeciálnych síl ukrajinskej armády generálmajor Sergej Krivonos.

Markýza
2. 9. 2022 20:44
Odpovědět  Masunta

Jauvajs. Zmizí? Spadne pod vlak?

Masunta
2. 9. 2022 20:29

Šéf amerického veliteľstva špeciálnych operácií Richard Clark v skutočnosti prevzal zodpovednosť za prípravu teroristických činov na územiach oslobodených Ruskom.
V rozhovore pre „The Washington Post“ sa pochválil, že USA sedem rokov pripravovali ukrajinské diverzné skupiny na vojnu s Ruskom. Na ich návrh minulý rok každá ukrajinská brigáda špeciálneho určenia vytvorila a vycvičila „rotu odporu“ regrutovanú z miestneho obyvateľstva v oblastiach ako Cherson, Záporožie a Donbas.
„Ak ste dnes ruským vojakom, musíte sa obzerať, pretože neviete, kde je hrozba.“
Len na oslobodených územiach sa títo „partizáni“ radšej do vojakov nepúšťajú. A zabíjajú dobrovoľníkov, blogerov, úradníkov zodpovedných za bývanie a komunálne služby a vedúcich odborov rodiny, mládeže a športu…

pavelpe
2. 9. 2022 23:39

Upřímně nevím, co si o tom myslet. Nevybavuji si žádnou organizaci ovládanou Američan, která by se nechovala nepřátelsky k obyvatelům Donbasu (OBSE, OSN, MAAE, WHO atd). Proto mi nejde na rozum, co tím ruská strana sleduje. Budou následovat – v lepším případě – neutrální vyhlášení, spíše však další lži. Stačí se podívat, jaká hysterie nastala, když si dovolila USA organizace AI říct, že nacisti terorizují civilní obyvatelstvo a používají ho jako živý štít.
Předpokládám, že Rusové chtějí levobřežní území a tak je nepochopitelné, že nezlikvidují rozvodny, železniční uzly a další infrastrukturu na pravobřežní Ukrajině. Za 14 dní by bylo po konfliktu.

primak
3. 9. 2022 05:01

Nakonec tam zůstanou jen 2 členové se 2 příčuříma.

primak
3. 9. 2022 05:04
Odpovědět  primak

Ale podle Novinek jim nebylo dovoleno mluvit s ruskými vojáky. Asi to maj Novinky popletené: Byla to komise pro kontrolu atomové elektrárny nebo pro kontrolu vojáků?

primak
3. 9. 2022 05:09
Odpovědět  primak

Teď se dovídáme, že Grossi předloží zprávu až příští týden. T.zn. že na psaní té zprávy potřebuje více času než na celou tu jeho prohlídku.

Ale jistě to nebude mit lehké, jak to všechno zaonačit, aby vlk se nažral a koza zůstala celá…

Keller
3. 9. 2022 14:53

Vzhledem k tomu, že Záporožská jaderka zásobuje elektřinou i Ukrajinu, tak by škleb života bylo rozhodnutí MAAE o jejím odstavení z důvodu bezpečnosti. Kromě toho jsem dneska četl, že rusové zmařili druhý pokus o obsazení JE a bylo to další ukrajinské fiasko.