„Nejvíce bude tratit Evropa, Američané si polepší.“ Ján Čarnogurský má k Ukrajině slova, která nepotěší

30.6.2022 7:19 dop. | Rozhovor

POLOČAS ROKU HRŮZY „Na konfliktu na Ukrajině nejvíc prodělá samotná Evropa.“ Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský považuje za hlavní původce války USA a EU. Radí Rusko nepodceňovat, přiznává, že mírové rozhovory zatím nejsou aktuální, bez přímé pomoci NATO podle Čarnogurského nemá Ukrajina proti Rusku šanci uspět.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Ján Čarnogurský

Tento rok dominuje našim životům válka na Ukrajině. Tu bez diskuse rozpoutal ruský prezident Vladimir Putin, kterého můžeme přes různé výklady těch příčin označit jako agresora. Ohlížet se zpět už nemá smysl, ale pokud tak učiníme, co jsou podle vašeho názoru základní faktory vzniku této války?

Promiňte, ale já se musím ponejprv ohradit proti tomu označení Ruska či Putina jako agresora.

Ta válka začala, protože USA a úřadující ukrajinská vláda společně připravily strategii vojenského ohrožení Ruska.

Takže Rusko bylo pouze obětí?

Já to vysvětlím na jednom názvu, který ty události pro mě symbolizuje – a to je Očakovo. Právě tam začali totiž Američané na ukrajinském území u hranic s Ruskem u Černého moře budovat vojenskou základnu, ze které by raketa s jadernou hlavicí doletěla do Moskvy za 7 minut. A z tohoto pohledu je pro mě jasné a logické, že Rusko jednoduše bylo nuceno zasáhnout.

Dovolím si úplně nesouhlasit, Rusko je pro mě agresorem, ať už byly příčiny jakékoliv…

Dobrá, ale prezident Putin – a na to si vzpomeňte – navrhl tehdy Ukrajině, aby přijala statut neutrality. Mohla to bez problémů učinit jako třeba Rakousko – v té době žádná ukrajinsko-americká smlouva o vojenské pomoci a podpoře neexistovala. Ale Ukrajina to jednoznačně odmítla. A já si osobně myslím, že Rusko pod tlakem USA, kterému nahrávala i Západní Evropa, v té době prostě nemělo jinou možnost, než začít bojovat a chránit své zájmy. 

Západní Evropa a USA jsou tedy podle vás odpovědní za situaci na Ukrajině?

Ta zodpovědnost je velká a zračí se v ní neznalost Západu, který nebyl schopen se vcítit do mentality lidí v těchto oblastech, jejich problémů, priorit, a hlavně historie a složitosti vzájemných vztahů. Protože historicky tvoří Ukrajina už 100 let klíčové předpolí Ruska, je to tedy pevná část ruského perimetru, území ruského vlivu. A USA potom deklarují, že vynaložily 5 miliard dolarů na to, aby si ukrajinský lid mohl zvolit své politiky. Na co ta částka byla přesně použita, to nechci raději domýšlet.

Souhlasíte, že Rusko Ukrajinu neopustí, dokud nedosáhne určitého úspěchu, který by mohl Vladimir Putin prohlásit za splněný cíl své zvláštní operace?

Jistěže, je jasné, že musí předložit určité výsledky, dosáhnout minimálně na metu zabrání větší části či celého Donbasu. Teď může chtít totálně znemožnit Ukrajincům přístup k Černému moři, což by znamenalo, že Ukrajina se stane vnitrozemským státem. Neřekl bych, že si teď klade vyšší cíle, ale těchto se jen tak nevzdá. Vždyť Ukrajina byla budována jako protiruská základna Západu! Ukrajina je v tuto chvíli v defenzivě. Stačí se podívat na Donbas či Doněck. Posledním přístavem u Černého moře, který je ještě zatím v ukrajinských rukách, je Oděsa, pokud o ni přijde, pak už se z Ukrajiny stane definitivně vnitrozemský stát, jehož průmysl zůstal na Ruskem obsazeném východě země, takže Ukrajina se pak změní jen v zemědělský stát. 

Pane Čarnogurský, nemůžete nicméně popřít, že ruská armáda a její výsledky zůstaly zatím za očekáváním…

To bych tak úplně netvrdil. Jistěže se čekalo zejména na začátku, že vše proběhne rychleji a jednodušeji, také selhávala logistika, ale dle mého soudu si Rusové dobyté pozice dokážou postupně upevnit, a ještě to území rozšířit, protože Rusko má druhou nejsilnější armádu na světě, silnější než kupříkladu Čína. Takže nepodceňujme Rusy.

Jaké šance dáváte v tuto chvíli mírovým rozhovorům?

Určitě by se žádný způsob a žádné rokování, schůzka či setkání neměly vynechat, existuje-li byť jen malá pravděpodobnost úspěchu v podobě dohody, zastavení války a podepsání mírové smlouvy. A ani Putin si nemůže dovolit Západ úplně ignorovat. Ale že se to nedaří, vidíme, když Rusko prakticky neomezuje svou operaci na Ukrajině a Západ tam pro změnu dodává co nejvíce zbraní.

Leckdo říká, neposílejte na Ukrajinu zbraně, čím více zbraní, tím déle válka potrvá, a tím více lidí zemře?

To platí, souhlasím, že se tím vše jen zbytečně prodlužuje. Samotná Ukrajina nemá šanci, aby jen pomocí zbraní (bez přímé účasti NATO) tuto válku vyhrála.

Leží na Miloši Zemanovi, Angele Merkelové či Emmanuelovi Macronovi vina za přílišnou vstřícnost k Rusku? Lze například Miloši Zemanovi vyčítat, že ani po kauze Vrbětice svůj postoj k Rusku nezměnil? Vůči Putinovi otočil až po vypuknutí invaze.

Podívejte se, při vší úctě k zemím, jako je Česko a Slovensko, co může český prezident změnit svým postojem ve hře velmocí? A pokud jde o Merkelovou a Macrona, jejich vina tu určitě do jisté míry je, minimálně proto, že dopustili, aby se Evropa stala v podstatě americkou základnou.

Kdo bude z konfliktu na Ukrajině nakonec nejvíce profitovat?

Evropa bude tratit nejvíc, to je už jasné, zatímco Američané si skutečně polepší a stejně tak si polepší jejich největší konkurent Čína, která šikovně vyčkává a de facto se pořádně nepřiklonila ani na jednu stranu.

Jaký je to pocit, mít jako Slovák válku, kde se střílí a umírají lidé v podstatě pár desítek kilometrů od sebe, v sousedním státu?

V každém případě jde o úplně jiný, dramatičtější pocit, než když se válčilo v Iráku, Afghánistánu nebo Sýrii. Tato válka se nás dotýká rozhodně mnohem více.

Zdroj : Parlamentní Listy

3 11 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3 11 hlasy
Ohodnotit příspěvek
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lubek
30. 6. 2022 10:56
Ohodnotit příspěvek :
     

nemůžete nicméně popřít, že ruská armáda a její výsledky zůstaly zatím za očekáváním…
A je to tu zasa. „Očekávaní“ koho? Ruskej armády? Ona to pred zahájením operácie publikovala do CNN, FoxNews, Denníka N a ďalších? Aby mohli porovnávať, čo Rusi naplánovali a ako to plnia? A to už v histórii niektorá armáda tak urobila?
Alebo západ „očekával“, že Rusi za týždeňa obsadia Kijev a Ľvov a celú ukrajinu a Rusi to nedokázali? A čo chcel západ v takom prípade urobiť som tiež nikde nečítal, ani nepočul. Koho „očekávaní“ teda novinár uvádza?

Gales
30. 6. 2022 11:28
Odpovědět  Lubek

Je štve to,že rus neútočí podle mustru ameriky – všechno rozsekat a pak se uvidí,ale podle sebe a svého záměru.

JEBAL
2. 7. 2022 16:45
Odpovědět  Lubek

USA je známa tím ,že za 3 dny rozbombarduje napadenou zem, myslíte si ,že Rossia by to nedokázala????????????????

Gales
30. 6. 2022 11:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Má recht.Za válku může amerika. S pomocí NATa a tím i s naší pomocí chce rusko napadnout.Jenom s ukrajinskou armádou to nedokáží a tak se budou snažit najít způsob jak využít NATO ve svůj prospěch. NATO je prodloužená ruka americké armády a tudíž bude bojovat za americké zájmy všemi způsoby.Ať chcípnou.

Pavel K
30. 6. 2022 11:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Pan autor bude asi mlíčňák, jaké očekávání, jaký agresor? Nebudu vám napovídat, informace si najděte sám proč k tomu všemu došlo. Kdo chce prozře a pochopí. Já jsem nemocný člověk a nesmím se rozčilovat, tak se omlouvám že jsem v polovině článku odpadl a odmítl to dál číst. 😲😲👿

Ladislav
30. 6. 2022 11:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Na to nepotřebuji Černogurského, žádnou zrádnou Geblsovskou TV, žádné pisálky, abych věděl, že válku vyprovokoval válečný gengstr usa! Kdo pořád svůj mozek v hlavě, chápe taky! A stále budu tvrdit, srovnat se zemí tu odpornou satanskou zemi!

Gales
30. 6. 2022 11:30
Odpovědět  Ladislav

To jsi ty.Ale ve společnosti je spousta debilů kteří jim věří a o ty jde.

Josef
30. 6. 2022 12:05
Odpovědět  Ladislav

Čarnogurský opět nezklamal. No a kdo bude platit ? Platit budou všichni. Nejvíc Ukrajina a státy EU. USA zaplatí také. Možná nepřímo, ale zaplatí vysokou cenu. A kdo vydělá. Už nyní vydělává Rusko a Čína.

Pavel
30. 6. 2022 14:24
Odpovědět  Josef

No jestli se v brzké době spustí ten finanční systém BRICS, podložený zlatem a jinými aktivy tak jak o tom píše Badatel.net a klekne rezervní měna dolar, kterého je prý nejlépe se zbavit a příští rok to stejné prý čeká i Euro, tak amíci poškozeni budou a to nemálo. Dolar ani Euro nemusí mít vůbec žádnou hodnotu. Mám obavy, že to by ti parchanti mohli chtít využít k vytvoření bezhotovostní společnosti. Prý se do toho nového systému hlásí už 100 zemí. Tady těmto grázlům už tiskárny prašulí nepomůžou. Jo to ještě v době socialismu bylo na bankovkách známé – bankovky jsou kryté zlatem a jinými aktivy ČNB. Ty časy ale už nikdo zpět nepřivolá. Držte se, jedeme z kopce.

Gene
30. 6. 2022 14:43
Odpovědět  Pavel

Neni to tak snadne. Ono totiz i clenove BRICS vlastni hodne dolaru, hlavne tahoun Cina. Bude to pomaly proces a doufejme ze se podari.

miky
30. 6. 2022 11:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Nie je podstatné, kto vojnu začal, ale kto ju učinil nevyhnutnou. Ukrajina de jure nie je v NATO, ale de facto áno.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladislav
30. 6. 2022 12:32
Odpovědět  miky

To je velmi podstatné! Nebát se a pouštět do světa, byl to a je válečný gengstr usa, aby se i bojácným státům otevřeli konečně oči!

Frank
30. 6. 2022 11:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Neválčí se pár desítek km od slovenských hranic, ale cca 1300 kilometrů od slovenských hranic. Tazatel má divné představy o geografii. Ale každému normálnímu člověku je snad jasné, že Rusové už neměli na co čekat. Jednoznačným viníkem jsou zločinecké USA a jejich lokajové v Evropě. A troufám si tvrdit, že kdyby nebylo US, tak je na světě pohoda.

me2d44
2. 7. 2022 13:09
Odpovědět  Frank

Já jen doplním: A podezřelé je (krom toho, že se mezi uprchlíky zamíchají i migranti z Pákistánu, Severní Afriky a odjinud), že nejvíc Ukrajinských uprchlíků je ze Zakarpatí a Západní Ukrajiny (z východu to přes nacisty nestihli – lidský štít je taky štít). Pokud vím, tak na západ Ukrajiny sem-tam přiletí ruská raketa – ale Rusové jednají „s citem“ – aby neznemožnili Ukrajincům odjezd. Ale asi se blíží doba, kdy i poslední koleje a dálnice bude nutno zlikvidovat (mimochodem: mělo se to stát už na začátku, pak by žádné americké, německé, francouzské, švédské, polské, české, slovenské houfnice na Ukrajinu nedorazily – už jen to, že Ukrajina má dodnes pro vlaky stejný rozvor kolejí, jako Rusko)

Jozef
30. 6. 2022 11:48
Ohodnotit příspěvek :
     

DARČER pre famíliu ROTHSCHILD a komunitu G7, od ruského CAESARA PUTINA

LACNÉ suroviny Ruska OVPLYVNIA v GLOBALIZÁCIÍ vzostup priemyselných odvetví, hospodárstva a obchodu narastajúcej komunity BRICS bez rezervnej meny US $.

Trojský-vojnový kôň führer ZELENSKYJ konči. Vojna NATO
proti RUSKU na Ukrajine HROZÍ JADROVÝM konfliktom. SANKCIE VOČI RUSKU, katastrofálne ničia ekonomiku a život občanov v EU.

FWWLY-VaAAIesXk.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lubek
30. 6. 2022 11:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Posledná otázka a odpoveď podľa mňa jasne ukazuje nie len na orientovanie novinára a pána Čarnogurského, ale na možno podprahovú, no vnímateľnú, rozsiahlu manipuláciu spoločnosti. Práve na tom som sa pochytil s mojou dcérou. Tiež konzumuje mainstream. „Mňa nezaujíma, čo robili američania v Korei, Vietname, Iraqu, Sýrii, Lýbii, Juhoslávii, Afganistane a inde. Mňa zaujíma iba to, čo robia Rusi na ukrajine!“ Tak to hustí a buší mainstream do ľudí. Nestarajte sa o minulosť, súvislosti. Teraz Vám Veľký brat hovorí toto a takto, počúvajte!
No a ešte k „očekávaniam“ od Ruskej armády. Od roku 2014 predsa američania, kanaďania a kadekto ďalší cvičil ukrajinskú armádu. Formovali kadejaké bojové radikalistické jednotky, prápory a sektory. Tetovali ich od hlavy k pätám.Vyzbrojovali. Nebolo to skôr tak, že západ očakával, že Ruská armáda narazí na ním špičkovo vycvičené, vybavené, motivované radikálne jednotky a armádu ukrytú za proruských civilov a vyláme si zuby?

Pijack
30. 6. 2022 12:02
Odpovědět  Lubek

Máš velmi dobré postřehy. Palec nahoru 🙂

Pavel K
30. 6. 2022 13:32
Odpovědět  Lubek

Je to tak, jak píšete.Já to četl do poloviny, pak jsem to zvdal.

Václav
30. 6. 2022 15:57
Odpovědět  Pavel K

No, Carnogursky to popsal sice dosti prizdisrasky, ale v porovnání s ostatními to celkem pochopil. A na rozdíl od vlezdopr… nelhal.

Pavel
30. 6. 2022 14:30
Odpovědět  Lubek

Lubeku, přesně tak, toto západ očekával, myslím, že je nesmírně zklamaný. Celý západ to už ale definitivně projel. Jo, kdo seje vítr, sklízí bouři.

Pijack
30. 6. 2022 11:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko musí podle Evropského soudu pro lidská práva (ECHR) ve Štrasburku zabránit popravě Britů odsouzených v samozvané proruské Doněcké lidové republice (DNR) k trestu smrti… Takže CO? Tím se vlastně oficiálně přiznali, že vojáci NATO do konfliktu zasahují a ne že ne, tak jak nás manipuluje Česká propaganda, ČT a mainstream. Prostě lhali, že NIC takového se neděje. A najednou báááác, vyleze to jak z chlupaté deky přímo od Evropského soudu. ONI nahoře moc dobře vědí co se děje. Že tuhle operaci vyprovokoval západ. Rusko se jen preventivně brání. Naopak své imperiální zájmy chce zesilovat Británie… jako že se o to snaží už cca 200 let.

oldoo
1. 7. 2022 07:31
Odpovědět  Pijack

Neznám originál,ale ,jak může nějaký nepodstatný soud,v nějaké Evropě,jejíž názor Rusko vůbec nezajímá, rozhodovat,co má jedna země nařizovat a zajišťovat v druhé !?
Vždyť to jsou naprostí TUPCI!

Duudu Wo
30. 6. 2022 12:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro všechny kteří nikdy neviděli glóbus. Medvěd v celkem veliké ohrádce, skrze kterou, ho neagresor dráždí jak nejvíce může, je najednou překvapen, když méďa ohradou opustí a je nazlobený. Jeden Indický chlapec pomohl zachránit slůně. Slon se z vděku za chlapcem navracel. Když byl chlapec dospělý a měl rodinu, jednoho dne se objevil slon také již dospělý. A co se nestalo, slon děti toho chlapce co mu kdysi zachránil život , rozšlapal. Byl to prostě jiný slon.

Jar
30. 6. 2022 13:18
Odpovědět  Duudu Wo

Medvěd je na svém teritoriu,do kterého mu ustavičně lezli podvodníci a zloději.Taky moc dobře zná světového agresora.Začal nutně bránit své. A je toho mnohem více,stačí znát dějiny a ne vylhanou,podvraťáchou historii ( a ten mlíčňák reportér,jenom ubohý blekotálek, tahle vykastrovaná bludná atrapa,takové už vůbec nepouštět k tělu, já se jich ihned zbavuju tak,že vystrčím ruku před sebe a řeknu ,satane odstup, to samé pobíhajícím hujerům před volbami na ulici) Ani slon bezdůvodně lidem neubližuje..má své informační pole a zkušenosti..

Pavel
30. 6. 2022 14:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak se vůbec někdo může zmiňovat o kauze Vrbětice, když je celkem jasné jakým účelům měla posloužit. Kdysi jsem parlamentní listy četl dost, ale po tomto co dnes předvedl redaktor tohoto média, kdyby byly v papírové formě, tak bych si s nimi ani zadnici ……..

Ladislav
30. 6. 2022 14:33
Odpovědět  Pavel

Ta žumpa se už nedá číst. Za každé ostřejší slova ban! Tak ať táhnou do pětidemoliční Fyjalové řiťi!