Největší evropská jaderná elektrárna napadená Ukrajinou

Ukrajina zaútočila na největší evropskou jadernou elektrárnu
Místní úřady tvrdí, že životně důležitá infrastruktura JE nebyla poškozena
Letecký pohled ukazuje Záporožskou jadernou elektrárnu, která se nachází ve stepní zóně na břehu Kachovské přehrady ve městě Energodar v Záporožské oblasti na Ukrajině.

Největší evropská jaderná elektrárna byla napadena třemi „kamikadze drony“ patřícími ukrajinským ozbrojeným silám, informovala ruská média s odvoláním na místní představitele.

Podle prohlášení Záporožská jaderná elektrárna, která se nachází na jihovýchodě Ukrajiny, ale je pod kontrolou sil Moskvy, nebyla poškozena a její reaktor nebyl útokem zasažen.

Radiační pozadí je v normě a je neustále monitorováno, řekl agentuře Tass Vladimir Rogov, člen vojensko-civilní správy Záporožské oblasti.

Není to poprvé, co se jaderná elektrárna stala terčem útoku ukrajinské armády. Dne 12. července shodily ukrajinské bezpilotní letouny několik střel ráže 120 mm na budovu nacházející se vedle elektrárny a poškodily její střechu a okna, sdělila agentuře RIA Novosti tisková služba správy města Energodar. Podle mluvčího správy bylo při tomto útoku zraněno 11 zaměstnanců, přičemž čtyři z nich zůstávají ve vážném stavu.

Rusko v současné době kontroluje jižní a střední část Záporožské oblasti, včetně města Energodar, kde se nachází největší jaderná elektrárna v Evropě. Správní centrum oblasti, Záporoží, zůstává pod ukrajinskou kontrolou.

Rusko vyslalo 24. února na Ukrajinu vojenské jednotky s odvoláním na to, že Kyjev neplní minské dohody, jejichž cílem je poskytnout Doněcké a Luganské oblasti zvláštní status v rámci ukrajinského státu. Protokoly, jejichž zprostředkovatelem bylo Německo a Francie, byly poprvé podepsány v roce 2014. Bývalý ukrajinský prezident Pjotr Porošenko od té doby přiznal, že hlavním cílem Kyjeva bylo využít příměří k získání času a „vytvoření silných ozbrojených sil“.

V únoru 2022 Kreml uznal donbaské republiky za nezávislé státy a požadoval, aby se Ukrajina oficiálně prohlásila za neutrální zemi, která se nikdy nepřipojí k žádnému západnímu vojenskému bloku. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenziva byla zcela nevyprovokovaná.

4.8 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.8 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
20. 7. 2022 20:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Poslední trumf ukrajinských fašounských banderovců je zaútočit na jadernou elektrárnu
a hodit to na Rusy,jasná zpráva,že melou z posledního,co by tím způsobili vlastním lidem
a možná i celé Evropě, je jim srdečně jedno,snad to tam už dlouho nebude trvat a Zelenský
a jeho banda ze strachu před vlastním lidem vezmou dráhu směrem Západ.

me2d44
20. 7. 2022 20:42
Odpovědět  janle57

Mám už „pár pátků“ za sebou, ale neslyšel jsem (krom neúspěšného testu nového typu pohonu) o jaderné katastrofě v Rusku (a špunty do uší nenosím). Ale k jaderné katastrofě na Ukrajině (Černobyl) – kousek od Kijeva, no, tenkrát vládl SSSR Ukrajinec, coby předseda nejvyššího sovětu. Lze předpokládat, že většina zaměstnanců a řízení elektrárny byli taky Ukrajinci. Jak je vidět, jedna jaderná katastrofa jim asi nestačila… Jak jsem ateista: Bůh s námi!!!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
20. 7. 2022 21:46
Odpovědět  me2d44

-Nechci ví, brát iluze.ale tenkrát už rok rok vládl Gorbačov. který sice měl matku ukrajinku, ale otce Rusa narodil se v Rusku a má národnost Ruskou.
Ukrajinec Bežněv tou dobou už 4 roky ležel u kremelské zdi.

zuza
20. 7. 2022 22:40
Odpovědět  Velitel

Černobyl nespôsobila technická vada, ale obyčajný ľudský šlendrián. A vzhľadom na to, kde sa JE nachádzala, personál boli najmä ukrajinci (tí praví, haličskí). Následky si okrem ukrajincov odniesli najmä bieloruskí civilisti. Čo sa týka Gorbačova, ten bol nerozhodný slaboch a prejavilo sa to pri riadení likvidácie následkov havárie. Keby vtedy bol pri moci Putin a mal po boku Šojgu (ten začal kariéru ako minister pre mimoriadne záležitosti) , bolo by to zvládnuté lepšie a s menšími obeťami.

VAL
20. 7. 2022 23:35
Odpovědět  zuza

Bingo!

milan h
21. 7. 2022 09:02
Odpovědět  zuza

ono se vcil zacalo uvazovat ze to co se stalo bylo organizovane zvenku

zuza
21. 7. 2022 09:09
Odpovědět  milan h

aj to je možné… Ja som zazlievala Putinovi, že neurobili viac pre záchranu chlapcov z tej nešťastnej ponorky Kursk. Už si to nepamätám, ako to bolo, ale viem, že po rokoch vyplávalo na povrch, že v zásluhu na tej katastrofe majú hnUSAci.

Lostris
23. 7. 2022 20:12
Odpovědět  zuza

Nesmysl, mluvil o tom Pjakin. Žádný šlendrián to nebyl. Akce anglosaských tajných služeb s cílem potopit zbytky SSSR a rozložit je ekonomicky plus vyvolat mezinárodní odsouzení „komunistů“. Šlendrián ani omylem. Kdo si myslíte, že ji to poradil teď?

sizok
21. 7. 2022 12:03
Odpovědět  me2d44

To jsou jen zoufalé výkřiky ukrajiny. Můžeme se bát jenom toho,
že se to bude opakovat. Zoufalí lidé dělají zoufalé činy.
V jižní americe nedovolili zelenému šaškovi vystoupit na nějakém
fóru, předpokládám že se z nich stanou úhlavní nepřátelé ukrajiny a nás.

Helena
20. 7. 2022 20:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajinci se ukazují v plné síle jako hlupáci. Nedochází jim, že prohrávají? Když mají v čele Zelenského, není se čemu divit. A naše trapná vláda ho podporuje, čímž prodlužuje válku a nárůst obětí.

sizok
20. 7. 2022 21:03
Odpovědět  Helena

Nedochází.

Albi
20. 7. 2022 20:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Trochu to připomíná Hirošimu a Nagasaki.
Samozřejmě v měřítku vojenské síly a velikosti napadající armády.
Myslím tím úmysl a (ne)smyslnost =demonstraci síly takového útoku.

VAL
20. 7. 2022 20:45
Odpovědět  Albi

Mě spíš Černobyl. Taky ukrajinský dílo, i když se to dává na triko SSSR.

VAL
20. 7. 2022 20:45
Odpovědět  VAL

Tím dílem myslím, že to pos-rali chocholové, neSSSR.

Albi
20. 7. 2022 21:24
Odpovědět  VAL

To jo, ale ta Hirošima a Nagasaki byl úmysl – na konci války, kdy Japonsko už téměř kapitulovalo – tedy aby ukázali hlavně SSSR, které bombu ještě nemělo – podívejte se, co máme, co dovedeme a co taky klidně použijeme. V tom byl smysl – hnusný a odporný, ale aspoň nějaký.
Jaký byl tady? Ješitnost Zelenského, nebo zoufalý pokus jeho „řídívćích důstojníků“?
Z tragédie udělali frašku. Opravdu hodné velké hrdinské „osvobozenecké“ armády!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
VAL
20. 7. 2022 22:47
Odpovědět  Albi

Popravdě z toho nepodezírám zelený sníh, ale jeho „zahraniční poradce“. Že jednal na jejich přání. Tedy spíše rozkaz. Já si vůbec myslím že celá ta válečná taktika není dílem klauna, ale jeho „poradců“. Klaun že má v kompetenci spíš „vnitřní politiku“. Safari na odvedence, střelba vojáků kteří mají v úmyslu se vzdát do zad, boj proti „vnitřnímu nepříteli“, čistky a pod. Nevím, ale mám ten dojem. Nebo jinak. Klaun by rád zvítězil – ale jak, co odpálit a do čeho střílet, to že právě mu radí „poradci“. Klaun by rád zrušil Krymský most – ale jak a čím že mu opět radí CIA plus MI-6. Myslím, že i Mariupol, že dopadl, jak dopadl, byl jejich dílem.

Jiří
21. 7. 2022 00:51
Odpovědět  Albi

USA se řídí silou jako Hitler ,proto zničení dvou japonských měst. Dnes japončíci poslouchají panička na slovo a to stejně platí o nacistech v Německu ,který vyzbrojuje východ.

Velitel
20. 7. 2022 21:56
Odpovědět  VAL

Nikolai Maximovich Fomin hlavní inženýr Černobylu shodou okolností začínal na Záporožké JE

Aleš
20. 7. 2022 21:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Zločiny kyjevske mafiansko nacistické chunty doufám nezůstanou bez trestu.
Stejně tak zločiny EU.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladislav
21. 7. 2022 06:00
Odpovědět  Aleš

Ta žlutomodrá sebranka je mi čím dál odpornější! Putine, srovnej je se zemí a pěstuj tam jen obilí! Z toho je aspoň užitek!

miro
21. 7. 2022 12:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Za vším zlem je USA,pokud svět se nezbaví toho zloducha tak nebude klid,je třeba provést radikálni řez na odstranění tohoto zhoubného nádoru nádoru