Krize UKRAJINA

Mírová jednání ohledně války na Ukrajině jsou pro západní země stále (příliš) velkým politickým tabu. Ale co potom?

2 září, 2023Od jpdhospodářstvíKomentář

Jak se ctí vycouvat z ukrajinské války, jak přiznat, že i přes vydatnou vojenskou podporu Západu se ukrajinská ofenzíva rozvinula v (naprosto předvídatelné a nutné) naprosté fiasko a jak přiznat, že optimálním řešením pro Ukrajinu je co nejrychlejší konec války, územní a ekonomická konsolidace západních děl Ukrajiny výměnou za teoretické ústupky Rusku na jihu a východě, aniž by se tím zvýšila vyjednávací síla Ruska? To je klíčové dilema pro politické elity ve Washingtonu a dvou nebo třech dalších hlavních dárcovských zemích. A jelikož nechtějí Rusku poskytnout uspokojení z vítězství a zvýšit jeho vyjednávací sílu, je možné zahájení jednání o mírovém řešení ukrajinské války v oficiální politice stále absolutní tabu. Níže je dobrý popis New York Times o tom, že jste byli chyceni tímto tabu.

Z tohoto tabu existují dvě cesty. Prvním je, že vyprávění o „(částečném) úspěchu ukrajinské ofenzívy“ bude ještě nějakou dobu pokračovat (i když Ukrajina před pár dny vyslala do bitvy poslední z 12 brigád, které ještě měla), a stejně tak vyprávění , že západní země budou Ukrajině pomáhat „dokud to bude nutné“, dokud situace na bojišti neukáže, že Ukrajina už nemá vojáky, které by poslala na jistou smrt (dosud podle mnoha odhadů zemřelo od začátku ofenzívy mezi 47. 50 tisíc). Americké zpravodajské služby si do té doby připraví prostřednictvím západních médií půdu, že jednání jsou jediná rozumná, přičemž vinu za neúspěch přesunou na Ukrajinu (v tomto je třeba chápat včerejší rezignaci ukrajinského ministra obrany Reznikova směr).

Druhým je, že – vzhledem k tomu, že Putin v současné době není připraven zahájit vyjednávání za žádných jiných podmínek, než již byly předloženy – se pokusí do hry vyslat mediátory ze třetích zemí. Zejména Čína. Vzpomeňte si, jak před měsíci, když Čína zahájila rozhovory o možnosti mírových jednání, USA tuto iniciativu okamžitě „zabily“. No a teď se bude hodit Čína s tím, že jako jediná může přesvědčit Rusko, aby vstoupilo do jednání, podle kterého by Rusko muselo udělat větší ústupky, než je nyní připraveno udělat. Inu, USA s tím mají problém – v posledním roce zcela podkopaly diplomatické vztahy s Čínou, zatímco Čína mezitím posílila politickou, ekonomickou a vojenskou spolupráci s Ruskem. A protože USA vytlačují Čínu z globalizace, je Čína strategicky svázána s Ruskem o to víc.

Tak hodně štěstí v těchto snahách.

I já, který byl největším zastáncem rychlého mírového řešení (od 5. března loňského roku), jsem začal být pesimistický, že rychlé mírové řešení války na Ukrajině je vůbec možné. Jinými slovy, je to možné před úplným vojenským a politickým kolapsem Ukrajiny. Což může trvat půl roku i pár let. Bohužel a velká ztráta pro Ukrajinu a její budoucnost.

Stianu Jenssenovi, náčelníkovi štábu generálního tajemníka NATO, nedávno klepaly klouby, když komentoval možné varianty ukončení války na Ukrajině, které nepředpokládaly úplnou ruskou porážku.

„Neříkám, že to tak musí být, ale myslím si, že řešením by mohlo být, kdyby se Ukrajina vzdala území a na oplátku získala členství v NATO,“ řekl během panelové diskuse v Norsku podle tamního listu VG . . Řekl také, že „musí být na Ukrajině, aby se rozhodla, kdy a za jakých podmínek chtějí vyjednávat“, což je standardní linie NATO.

Ale škoda byla způsobena. Tyto poznámky vyvolaly rozhořčené odsouzení Ukrajinců; vysvětlení od jeho šéfa Jense Stoltenberga; a nakonec omluvu od pana Jenssena.

Pohrdání, říkají někteří podobně trestaní analytici, odráží uzavření veřejné diskuse o možnostech pro Ukrajinu právě ve chvíli, kdy je nápaditá diplomacie nejvíce potřeba, říkají.

Západní spojenci a sami Ukrajinci vkládali mnoho nadějí do protiofenzívy, která by mohla změnit rovnováhu na bojišti, odhalit ruskou zranitelnost a obměkčit Moskvu k vyjednanému ukončení bojů, které se táhnou už rok a půl.

Podmínky na bitevním poli vyvolávají otázku, co by se s tím dalo dělat, říkají tito úředníci a analytici, i když se ani jedna strana v tuto chvíli nezdá otevřená k rozhovorům. Jiní se obávají, že příliš otevřený rozhovor může být Moskvou interpretován jako oslabení odhodlání.

Ale vzhledem k tomu, že i prezident Biden říká, že válka pravděpodobně skončí vyjednáváním, Samuel Charap, vedoucí politolog z RAND Corporation, věří, že v každé demokracii by měla proběhnout vážná debata o tom, jak se tam dostat.

Přesto byl také kritizován za to, že naznačoval, že zájmy Washingtonu a Kyjeva se ne vždy shodují a že je důležité mluvit s Ruskem o vyjednaném výsledku.

„Existuje široký a stále více rozšířený pocit, že to, co nyní děláme, nefunguje, ale nemá moc představu o tom, co dělat dál, a není příliš otevřená o tom diskutovat, což je způsob, jakým přicházíte s jedním ,” řekl. “Nedostatek úspěchu neotevřel politický prostor pro otevřenou diskusi o alternativách.”

“Trochu jsme uvízli,” řekl.

Vzhledem k tomu, že protiofenzíva probíhá tak pomalu a američtí představitelé obrany a zpravodajských služeb začínají obviňovat Ukrajince, západní vlády se cítí zranitelnější poté, co poskytly tolik vybavení a vzbudily naděje, řekl Charles A. Kupchan, profesor na Georgetownské univerzitě a bývalý americký úředník. .

Americkou nadějí podle něj bylo, že se protiofenzívou podaří ohrozit ruskou pozici na Krymu, což Ukrajinu postaví do silnější vyjednávací pozice. To se nestalo. “Takže politická atmosféra se přitvrdila,” řekl, “a celkově stále existuje politické tabu o tvrdohlavém rozhovoru o konečném výsledku.”

Pan Kupchan ví, o čem mluví. Spolu s Richardem N. Haassem, bývalým prezidentem Rady pro zahraniční vztahy, napsali v dubnu článek do Foreign Affairs , v němž vyzvali Washington a jeho spojence, aby přišli s „plánem, jak se dostat z bojiště k jednacímu stolu“ a byli za to široce kritizováni.

Tato kritika se značně zhoršila, když oba muži spolu s Thomasem E. Grahamem, bývalým americkým diplomatem v Moskvě, vedli soukromé rozhovory s ruským ministrem zahraničí Sergejem V. Lavrovem, aby prozkoumali možnost jednání.

Když skutečnost těchto rozhovorů unikla, došlo k velkému pobouření. Zatímco se tři muži dohodli, že nebudou diskutovat o tom, co bylo řečeno, reakce byla výmluvná, řekl pan Kupchan.

„Jakákoli otevřená diskuse o plánu B je politicky náročná, jak pan Jenssen těžce zjistil, stejně jako my, kteří se snažíme formulovat možné plány B,“ řekl. „Dostáváme bouři kritiky a zneužívání. To, co bylo poněkud tabu, je nyní velmi tabu.”

Pokud se protiofenzíva nevyvíjí dobře, nyní je čas prozkoumat alternativy, řekl. Místo toho navrhl, že pan Stoltenberg a další prostě zdvojnásobili slogany jako podpora Ukrajiny „dokud to bude potřeba“.

Němečtí představitelé touží po vyjednaném řešení a mluví o tom, jak by mohlo být Rusko přivedeno k jednacímu stolu, ale dělají to pouze v soukromí a s důvěryhodnými specialisty think-tanků, uvedlo několik z nich. Úředníci ale také chápou, že na Ukrajinu nemohou nijak tlačit, protože nechtějí, aby Rusko zavánělo slabostí.

Přesto v Berlíně stejně jako ve Washingtonu existuje přání, aby válka nepokračovala donekonečna, zčásti proto, že politická ochota po neomezenou vojenskou a finanční podporu pro Ukrajinu již začíná slábnout, zejména mezi pravicovými a krajně pravicovými, kteří získávají přízemní.

Ale pro mnoho dalších je návrh vyjednaného řešení nebo plánu B příliš brzký a dokonce nemorální, řekla Constanze Stelzenmüllerová z Brookings Institution. Pan Putin neprojevil zájem mluvit, ale mladší generace úředníků kolem něj je, pokud vůbec, ještě tvrdší, řekla s odkazem na článek v Foreign Affairs od Tatiany Stanovaya.

“Takže každý, kdo chce formulovat plán B s těmito lidmi na druhé straně, čelí významné otázce důkazního břemene,” řekla. „Putin mnohokrát řekl, že nebude vyjednávat jinak než za svých vlastních podmínek, které jsou vyhlazením Ukrajiny. Není tam nedostatek přehlednosti.”

Jakýkoli věrohodný plán B by musel pocházet od klíčových nezápadních mocností – jako je Čína, Indie, Jižní Afrika a Indonésie –, o kterých Rusko spoléhá na to, že řekne Moskvě, že musí vyjednat.

Pro: Steven Erlangen , New York Times

https://n9.cl/jy4swg

sdíletj na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
3. 9. 2023 10:17

A víte, co je na tom nejlegračnější ? U nás jsou desítky a desítky tisíc Ukrošvábů, kteří z Ukrajiny zdrhli, aby nemuseli bojovat za ten nacistický a zkorumpovaný banderovský bordel. Ale nacistický bordel se rozhodl, že se tyto Ukrošváby pokusí zmobilizovat a poslat na válečná jatka. Aby si Zelenský mohl koupit další usedlost na břehu Rudého moře. Tohle narazí u spousty Čechů, kterým se rozhodně líbit nebude, když se zde bude roztahovat ukrajinská vojenská policie a nahánět jiné Ukrošváby.

sizok
3. 9. 2023 12:13
Odpovědět  Teuton

Taková bude, bohužel, realita.

zuza
3. 9. 2023 12:42
Odpovědět  Teuton

ešte bude švanda, časť ukrajincov sú mafiáni, tí sú ozbrojení až po uši (možno aj “stratenými” javelinmi) a určite je ozbrojená aj časť obyčajných ukrajincov …

zuza
3. 9. 2023 12:45
Odpovědět  zuza

len aby tá banderovská polícia neodlovila omylom aj nejakých čechov či slovákov, lebo tých čo skončia v ich pazúroch sa už nebude nikto na nič pýtať, naložia do dobytčákov a vyklopia rovno pri mínových poliach v Zaporoží.. Ani najesť či napiť im netreba dať, lebo aj tak budú mať životnosť pár hodín.

Pavel K
3. 9. 2023 16:29
Odpovědět  zuza

Tak přesně tohleto jsem tuna den dva dny zpět u nějakého článku napsal, až se bude lovit, tak aby to nedopadlo, kdo bude v síti jede.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
3. 9. 2023 13:37
Odpovědět  Teuton

A ještě jim krást pilné pracovníky za málo peněz. Jejda, to bude švejkování, to bude krčení ramen, to bude obechcáváníčka!

Frank1
3. 9. 2023 14:04
Odpovědět  Teuton

Zabalte k tomu i nase Ukrofily, kterych je u nas jak nasrano!

Velitel
3. 9. 2023 17:53
Odpovědět  Teuton

Máte poněkud zkreslené představy, rohodně tu nebude žádná ukrajinská police nikoho nahánět to je prostě nesmysl. ČR není ukrajina, i když když se člověk podívá na FIaleka a jeho nohsledy to tak nevypadá,ale není a ukrajiské zákony tu neplatí, naopak tu patí zákony ČR a EU a ty přímo vylučují, aby kdokoliv kdo zde získal status dočasné ochrny byl vydán za účelem poslání na jatka. Tak to prostě je , dokonce i kdyby to byl nějaky ukrošváb nelegálně, byl chycen a vydat ho chtěli rozhodně to snadno zdrží o rok, tedy do doby kdy bude Kokainista a jeho klika historii.
Podle všeho Kokainistovo mabilizační vynosy nejsou platné dokonce ani na Ukrajině, a soud již v tomto smyslu rozhodl, Kokainského dekrety jsou protiústavní což samřejmě nelegální režim nezajímá, ale české soody by muselo.

vladjan
3. 9. 2023 18:08
Odpovědět  Velitel

nevím, ale mám neodbytný pocit, že – pokud je dobrá vůle (a u 5tikolky ji rozhodně nelze vyloučit, pokud se jedná o pokračování války proti Rusku), i zákony se dají porůznu upravovat dle potřeby…zvláště pak, pokud tomu požehná např. ústavní soud……jsme země neomezených možností a již párkrát jsme se o tom přesvědčili……takže bych byl, veliteli, poněkud opatrnější při vydávání podobných radikálních prohlášení….a v případě vyhlášení nouzového stavu (108 to jistí), změny mohou projít parlamentem i senátem velice rychle….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zuza
3. 9. 2023 20:10
Odpovědět  Velitel

kľudne to môže robiť naša vojenská polícia s nejakými banderovskými odvodovými komisármi…
Tým, ktorých nepochované mŕtvoly hnijú niekde na tých mínových poliach a kade-kde v stepi, to rozhodnutie súdu už nepomôže. Ani tomu tatkovi, čo ho začiatkom tohto týždňa odstrelili verbovači jak prašivého psa pred očami jeho malých detí ….

Jaris
4. 9. 2023 10:08
Odpovědět  Velitel

Nechapu, proc vam veliteli dali tri minusy. V CR nikdo ukrouse nahanet nebude, aby je posilali do valky. Na to je mezinarodni pravo a zadruhe ma Fiala ukrouse rad a jsou jeho prioritou c.1.

Markýza
4. 9. 2023 15:20
Odpovědět  Jaris

To neřešte, ty mínusy. Já párkrát dostala mínus i za “dobré ráno” abych tak řekla.

Jaris
3. 9. 2023 10:29

To by se tak zapadnim hulvatum a Ukrousum hodilo prejit na mirova jednani. Zname jejich podvody a lzi ve forme nedodrzenych Minskych dohod I a II. Bastardi prolhani by jen cekali az se Ukrajina zmatori, vyrostou novi banderovci, ktere zapadni hydry opet podpori a na Rusko pujdou znovu. Tenhle konflikt se musi vyresit jednou pro vzdy. A jestli ma nekdo ustupovat, tak je to prave zapad, a Ukrajinci. Pjakin ma pravdu, kdyz rika, ze ve valce jsou jen dve strany – vitezove a porazeni. Ukrajina si za ten konflikt muze sama, tak at si to vychutna az do dna.

jsladin
3. 9. 2023 10:55
Odpovědět  Jaris

Hlavně za to může ten popichovač za oceánem.Ten ty ukrblbečky hecoval až se jim podařilo nas… medvěda. A včíl hledají zadní vrátka, než jim medvěd rozfláká celou budku.Ten popichovč by zasloužil také nakopat.

Skeletor
3. 9. 2023 11:23
Odpovědět  jsladin

Když to medvěd nabízel, KoZa neměla zájem. Nyní už nemá KoZa šanci, Rus si to pěkně pomaličku ale jistě zabere celé, vždyť nemá kam spěchat, ukradinci se díky masomlýnku vylidňují, žoldáci už utekli jelikož to není videohra, západ už nemá co ukradině nabídnout tak o co GO! Rus vytluče všechny nácky jak slíbil a SSA jako vždy dostane po rypáku.

Markýza
3. 9. 2023 13:41
Odpovědět  Jaris

No on Zelina ovšem pořád trvá na tom, že vyjednávat se nebude. Dobře mu tak…….do “úplného vojenského a politického kolapsu” Ukrajiny už moc nezbývá, mám takový pocit.

vladjan
3. 9. 2023 18:19
Odpovědět  Jaris

řekl bych, že Rusové dostali lekci (Minské dohody) a rozhodně se do žádných jednání nepohrnou; pokud proběhnou, budou mít nejspíše podobu bezpodmínečné kapitulace (pro tyto účely by se přímo nabízel jeden železniční vagon kdesi u Compiegne ve Francii)…..pokud západ mluví o jednáních s Ruskem, opět dělají účet bez hostinského; Rusové na západní záruky už přestali věřit, protože přišli na to, že tyto záruky nezaručují vlastně vůbec nic…..naši germánští bratři tomu kdysi říkali “nordická lest”…..i muslimové vědí, že slib, daný nevěřícímu, lze kdykoli porušit, je-li to v zájmu Alláha…..takže bych to pro UA a KoZu viděl “zum bittere Ende”

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
3. 9. 2023 11:09

Optimální řešení dobré pro Ukrajinu ale vůbec není dobré pro Rusko. Zkrátka noty bude psát jako vždy vítěz a kdo to bude, o tom nelze moc pochybovat.

sizok
3. 9. 2023 12:26
Odpovědět  Frank

Je si třeba uvědomit, že dobré řešení pro Rusko, je špatné hlavně pro nás.
Zájmem Ruska je vyhnat všechny nácky a fašouny, tzn. vylidnit okrajinu,
zbavit se jich. Přesunout ten nacistiký problém na někoho jiného. Podle posledních
výzkumů Rusové ukropy nesnáší, nenávidí je. Jsou u nich jako nepřítel
na prvním místě. Budou jim přinášet jako společnost jenom problémy.
Proto jdou na to chytře. Buď jich co nejvíce zabít, a proto ta zákopová válka,
nebo donutit odejít. A to se jim daří. Bohužel, odcházejí k nám, do Polska atd.
Problém s nácky budeme mít my, náš stát, potažmo my všichni. Společně s kriminalitou,
násilím, které jsou jim vrozeny, se máme na co těšit, přátelé.
Postupná oligarchizace, ukrajinizace v přímém přenosu. V našem zájmu je,
aby jich ukropi tady pochytali co nejvíce, jinak není šance, jak se jich zbavit.

Frank1
3. 9. 2023 14:08
Odpovědět  sizok

Surovikin rekl, ze Rusove a Ukrajinci jsou bratrske narody. Proto ta obrana valka, protoze Ukrosi si nabihaji na bajonet sami a Rusove se brani. To jen pro budoucnost, az se bude uctovat! KoZa ovsem zase vse podela nackovskym vykladem historie.

Frank1
3. 9. 2023 14:03

To je dobre, ze mirova jednani jsou pro EU tabu. Vzdyt kazdy kdo chce mir je ted Putinuv agent! Kde jsou mirove pochody v EU? Nikdo je nefinancuje a lide chteji mit klid, jsou pohodlni. Kazdy den 600 Ukrosu umira a KoZa ani nehne brvou. Na jedne strane je pry Ukrajina spojenec, do ktereho je treba cpat penize a zbrane, na druhe strane je jim jednou, ze Ukrosi vykrvaci. Vojaky neni kde brat a tak budou Ukrose emigranty odchytavat jako toulave psy v Nemecku a mozna i u nas? Status uprchlika jim vadit nebude. Co kolonizator naridi, to udelaji!

zuzana
3. 9. 2023 14:07

Tajné spiknutí globálních elit proti potravinám: Proč budete možná brzy nuceni jíst laboratorní maso!

https://aktax.cz/tajne-spiknuti-globalnich-elit-proti-potravinam-proc-budete-mozna-brzy-nuceni-jist-laboratorni-maso/

jiří
3. 9. 2023 16:08
Odpovědět  zuzana

☠ Bio potraviny plné pesticidů, až 100x překročené limity.
https://t.me/ceskytesin_chranme_nase_deti/26222

katango
3. 9. 2023 20:45
Odpovědět  zuzana

Laboratorní maso pocházející z nádorových buněk.

jiří
3. 9. 2023 15:38
jiří
3. 9. 2023 15:40

Peter Stanek: čas vypršel. Je třeba spojit síly a jednat. Jinak bude pozdě.
https://gofile.io/d/AQVQ3h

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
unor 2022
3. 9. 2023 15:46

Jedno oko stale silha smerem ke Krymu zatimco z druheho ukapla vynucena zklamana slza, ze kdyz to nevyslo bude se zrak tvarit jako mirotvorce.
Odporne ubohe zapadni pokrytectvi par excellence.

Jura S
4. 9. 2023 10:01

Do škol nastoupilo 52 000 ukrajinských dětí, co že 1733 tříd po 30 dětech !!! Řekněme že megaškola má 1000 dětí, tedy je to 52 nových megaškol …. kde je vzít ? Je to dalších 5000 učitelů, školníků, opravářů, kuchařek, uklizeček… a dětští lékaři, zubaři, a mimoškolní aktivity… Kde na to vzít a zároveň platit ukrobanderovcům náboje tanky ?