Ministr obrany informuje Putina o posledních ukrajinských ztrátách

Za pouhé dva týdny ztratila Ukrajina téměř 5 500 vojáků, včetně více než 2 000 zabitých, řekl v pondělí ruský ministr obrany Sergej Šojgu, když prezidentovi Vladimiru Putinovi předal aktuální informace o konfliktu s Ukrajinou.

Ministr podal svou druhou zprávu ruskému vůdci během tolika dnů. V neděli potvrdil, že ruské a spojenecké síly převzaly po dobytí města Lisičansk plnou kontrolu nad územím, které si vláda Luganské lidové republiky prohlašuje za své. Zpráva, doručená osobně, poskytla další podrobnosti o výsledku operace.

Podle Šojgu si ukrajinští vojáci za poslední dva týdny vyžádali 5 469 obětí, z toho 2 218 mrtvých. Boje stály Kyjev také značné množství hardwaru, včetně 12 válečných letadel, šesti raketových systémů protivzdušné obrany dlouhého doletu, 97 raketometů a téměř 200 tanků a dalšího obrněnce, uvedl ministr obrany. Ukrajinští vojáci podle něj opustili některé zbraně v Lisičansku, včetně téměř 40 vozidel.

Předtím ukrajinští představitelé, včetně prezidenta Volodymyra Zelenského, hlásili těžké ztráty na východě s průměrem 200 obětí denně. Kyjev prohlašoval, že jeho vojáci jsou značně přemoženi Ruskem a jeho spojenci v dělostřelectvu, a naléhal na západní státy, aby urychlily dodávky slíbené vojenské pomoci Ukrajině.

Rusko vyslalo své vojáky na Ukrajinu 24. února s odvoláním na neschopnost Kyjeva implementovat Minské dohody, jejichž cílem bylo dát regionům Doněck a Lugansk zvláštní status v rámci ukrajinského státu. Protokoly, zprostředkované Německem a Francií, byly poprvé podepsány v roce 2014. Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko od té doby připustil, že hlavním cílem Kyjeva bylo využít příměří k získání času a „vytvoření silných ozbrojených sil“.

V únoru 2022 Kreml uznal republiky Donbasu za nezávislé státy a požadoval, aby se Ukrajina oficiálně prohlásila za neutrální zemi, která se nikdy nepřipojí k žádnému západnímu vojenskému bloku. Kyjev trvá na tom, že ruská ofenzíva byla zcela nevyprovokovaná.

https://bit.ly/3R7OiCc

SOUBOR FOTOGRAFIE. Ruský prezident Vladimir Putin naslouchá ministrovi obrany Sergeji Šojgu během jejich setkání. © Sputnik / Aleksey Nikolsky

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
VAL
5. 7. 2022 00:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Banderstán je vůbec černá díra z jakési záhadné dimenze, která se tam zahnízdila mimo naši realitu. Jen tak lze totiž vysvětlit, že na počátku konfliktu disponoval Banderstán cca 2 800 tanky, leč přišel o cca 3 800 tanků. Zda jsou v tom započítané i ty naše, žel nevím. To jsou holt ty paradoxy.