Krize UKRAJINA

Lotyšsko. Deportace 80letého starce do Ruska. Zbytečná provokace, varuje Drulák

24.02.2024 12:55 | Monitoring

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu dnes uplynuly dva roky. Někdejší diplomat prof. Petr Drulák v rozhovoru pro Rádio Universum hovoří o dvou hlavních aktérech konfliktu, jimiž jsou USA a Rusko. Zelenskyj jen přebírá scénáře od Deep State. Drulák zopakoval, že v případě prohry Ukrajiny nemá Rusko ambice postupovat dál. Vnímá však některé síly v NATO, jež se snaží k tomu Rusko vyprovokovat; pak nevylučuje hrozbu třetí světové války.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Drulák

Politolog prof. Petr Drulák se věnoval odpovědi na otázku, zda v souvislosti s rusko-ukrajinským konfliktem hrozí rozpoutání třetí světové války: „Možná jsem nemístný optimista, ale já pořád věřím, že západní elita nás nechce zničit, že nejsou připraveni odstartovat třetí světovou válku. I když poslouchám, co u nás říká náčelník generálního štábu, ministryně obrany, a když slyším, že toto jsou věci, které přicházejí ze Západu; podle mne část elity skutečně uvažuje o válce s Ruskem, což je naprosto zničující,“ říká někdejší diplomat v rozhovoru pro Rádio Universum.

„Předpokládám, že pokud dojde ke změně, tak to bude spíš změna, která povede k utlumení tohoto konfliktu, která je pro Ukrajince složitá, protože budou muset přijmout ztrátu teritoria, a budou muset přijmout asi nějaký úplně jiný způsob existence, než dosud měli. Eskalační změna se asi nedá úplně vyloučit, ale pak už vlastně mluvíme i o konci střední Evropy, a nejen o konci Ukrajiny,“ pokračuje Drulák.

Zároveň upozorňuje, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je od samého počátku pouze loutka. „Je to člověk, který vždy dostává scénář, a je součástí nějakého širšího celku, a tento širší celek zahrnuje i loutkáře, kterým byl dříve Kolomojskyj, ukrajinský oligarcha, a dnes to je americký Deep State, hluboký stát.

Hlavním cílem Američanů bylo oslabit Rusko, aby došlo k razantnímu zhoršení ruské ekonomiky, což se úplně tak nestalo. „Čekali, že sankce a všechna ta protiopatření, která jsou naprosto bezprecedentní – na žádnou zemi nikdy takové sankce uvaleny nebyly – že povedou ke zhroucení ruské ekonomiky a k pádu režimu. To byl cíl, kdy dávalo smysl říkat Ukrajincům, aby bojovali. Říkali si: Jasně, pár měsíců budeme Rusy takto dusit, a nakonec se to zhroutí. To se nepovedlo. A nakonec se ukazuje, že ruské ekonomice se vůbec tak špatně nevede,“ poznamenal profesor.

„Je od začátku zřejmé, že jsou tu dva hlavní hráči, Rusko a Spojené státy. Evropa se do toho celkem nešťastně připletla a prokázala, že není schopna činit samostatná rozhodnutí a že je naprosto ve vleku USA, a proto od ní můžeme na chvíli abstrahovat. Jde prostě o Rusko a USA. A v USA došli ke strategickému kalkulu, že tento konflikt je příležitost, jak Rusko oslabit. A Rusko si to vyhodnotilo tak, že to je pokus USA připravit ho už úplně o všechno. Z ruského hlediska je to tak, že třicet, dvacet let byli pod neustálým tlakem Západu, a nakonec se proti tomuto tlaku obrátili, a to tím, že zahájili válku na Ukrajině,“ říká politolog Drulák.

Petr Drulák nesouhlasí s názory, že pokud by Ukrajinci s Ruskem prohráli, že bude Putin postupovat dál do Prahy, do Polska a podobně. „Mně přijde, že je to nesmysl. Na druhou stranu je to jasné z toho, co Rusko říká a dělá, že Rusko ani neusiluje o to, aby přímo vojensky kontrolovalo celou Ukrajinu. Jejich ideální scénář je, že si najdou nějaký režim, který jim bude vyhovovat, který bude Ukrajinu spravovat a který bude přátelský vůči Rusku,“ podotkl někdejší elitní diplomat.

Všímá si však, že některé síly v NATO, v členských státech, se to vyloženě snaží vyprovokovat. „To, co třeba teď dělají Lotyši, kteří vyloženě dělají provokativní akce vůči lidem, kteří jsou bez občanství, bez lotyšského občanství, a kteří jsou Rusové, kteří tam žijí. Teď tam nějakého 80letého starce deportovali zpátky do Ruska, protože nesplňoval nějaké požadavky. Já vlastně úplně tuto politiku nechápu. Proč se tímto způsobem a v této chvíli snaží dělat provokativní akce, které jim nic moc nepřinesou? Takže se nabízí interpretace, že chtějí Rusko vyprovokovat k něčemu, před čím neustále varují. Je to hra s ohněm.

Nemyslím si, že Rusové mají tyto ambice. Samozřejmě, testování NATO by bylo velmi nebezpečné, takže by v podstatě nějakou akcí v pobaltských zemích otestovali, zda je NATO připraveno se bránit. Doufejme, že na to nedojde, protože pak bychom se skutečně blížili ke třetí světové válce,“ dodal Petr Drulák.

sdílet na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
24. 2. 2024 16:04
Ohodnotit příspěvek :
     

To už byl i Hitler chytřejší, než ten fetující kašpar. Hitler si od nikoho nenechal radit a vždy rozhodoval za sebe. Tenhle diplomatický nevzdělanec si v politice nikdy neuměl poradit, tak se od samého začátku spoléhal na PR agenty a většinou byli dovezení z USA. Ani ČT se tím netajila. Co pak můžete chtít od pitomce, který studoval a hrál jen jiné osoby a děje, s kterými neměl nikdy nic společného… Suma sumárum – prý demokratické USA najednou pomáhají nacistovi, proti kterým kdysi válčili (zachraňovali své válečné investice v Evropě a Pacifiku) A pokračují v tom dodnes. Už si zotročili Evropu, tak se sunou dál na východ ze dvou stran – z jedné strany na Čínu a z naší strany na Rusko. Zelenský jim jako diplomaticky negramotný umetá cestičku, i když už jen vyhrožováním ostatním státům. U těch odsunů jsou zajímavá čísla. Do Ruska již emigrovalo na 4 miliony Ukrajinců. To je číslo, které se nesmí v protektorátních médiích a webech vůbec zmínit. Nabralo to oficiality OSN a proto také nedávno skandální aktivita nevzdělaných aktivistek zkrachovala, protože mektali cosi o ukradených dětech. Provalilo se to a tak raději zmlkli. Ty děti byli zachráněné před Ukrajinským terorem v Doněcku

Pavel z Moravy
24. 2. 2024 16:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Já nevím profesore Druláku co přesně vede Evropany takto likvidovat naše životy. Jestli je to ta jejich řízená depopulace a likvidace kdysi prosperující Evropy nebo co. Jedno ale vím jistě. Vládne nám tady v Evropě nejzdegenerovanější a nejproradnější banda, která se dala shromáždit. A jelikož většina té degeneraci přihlíží, aniž by se tomu postavila, kontinent končí. Slova již nic nevyřeší, neboť s těmito týpky se nedá mluvit. Tečka.

Pavel
24. 2. 2024 20:10
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pan profesor je též trochu mimo. Evropa do toho nebyla vtažena nešťastně, Evropa je jen druhý cíl této anglosaské války! Až dnes to do sebe zapadá proč Brexit. Nešlo o migranty či politiku EU.Byl to jen plán jak si to vypořádat s Ruskem a zbavit se konkurence v podobě EU. Proto museli Britové odejít z EU, aby ji mohli spolu s USA ekonomicky likvidovat jako konkurenta! A debilní “jelita” v EU jim v tom ještě sekundují! Rozbili jsme perspektivní spolupráci s Rusy a vlezli do spolku s největšími zloději a gaunery,kteří vybudovali svoji prosperitu jen díky válkám,loupežím a vykořisťování druhých zemí!

Putinovec
24. 2. 2024 22:47
Odpovědět  Pavel

A ještě je tady pohled z většího odstupu . Někdo likviduje hnUSA i Evropu a to tak , že je nechává lézt do pastičky , kde je sýr zdarma .
Je to přesněji řečeno ne likvidace hnUSA a Evropy , ale systému a struktur , které systém udržují .
Hodně to připomíná tu známou věštbu : Překročíš-li řeku Halys , zničíš velkou říši .
Už tehdy to zřejmě byla v delfských věštírnách tatáž ruka , která dnes “pomáhá” západu . Do hrobu .

Jaris.
25. 2. 2024 06:22
Odpovědět  Pavel

Zajimave je, ze jsem se ptala nekolika anglicanu, zda chteji Brexit. K memu prekvapeni ho nechtel ani jeden.

Markýza
25. 2. 2024 09:25
Odpovědět  Jaris.

A bydlejí kde? U vás dole, nebo v Británii? ;.)

Aleš
24. 2. 2024 16:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko nemá cíl střední Evropu, to střední Evropa má cíl Rusko. Jak to dopadlo minule? Skončilo to v Berlíně.

Ladislav 💤
24. 2. 2024 16:33
Odpovědět  Aleš

Dnes to skončí u Gibraltaru! A pak nad Mexikem!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
František
24. 2. 2024 23:06
Odpovědět  Aleš

Rusko nepotřebuje KOZU. Za záchranu Evropy, jako to udělal Stalin za cenu tísíců ruských životů, Putin neobětuje ani jeden. Rusku stačí udržovat část Evropy. Západ za pár let pohltí muslimáci. Francie, Německo Anglie to už mají skoro jisté. Muslimové žijící v Rusku sed považují za Rusy. Až vznikne obrovský chalifát ve střední Evropě, Bude mít Rusko spřátelenou zemi jako souseda. Muslimové nenávidí KOZU. Ne Rusko

Jaris.
25. 2. 2024 06:34
Odpovědět  František

Je to obrovska nenapravitelna skoda, ze Evropa razantne odmitla spolupraci s Ruskem. Navic ho nahnala do naruce Ciny, coz je kompletne diferentni kultura. I Cina byvala nepritelem Ruska. Tim, ze se mentalne zdegenerovana Evropa obratila vuci Rusku zady, zrekla se nejen zdraveho rozumu, ale i budouci prosperity. Mohli jste se mit jak prislovecna ‘prasata v zite’. I USA byste uspesne konkurovali. Nyni trh zaplavi spinava Cina, ktera se snazi vytvorit image supermoderniho statu, ale ve skutecnosti je to jen navonena bida a typ Potemkinovy vesnice.
https://www.youtube.com/watch?v=5bUH36GS9Fk verejne zachody v Cine.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
25. 2. 2024 09:29
Odpovědět  Jaris.

Ano. To je něco, co mě nepřestane udivovat – prý – s Ruskem se po dobrém nedá jednat.
Zajímalo by mě, jak to vědí – ještě to nikdy nikdo nezkusil.
Podle mě prostě děsí svou velikostí a současně neodolatelně láká svým bohatstvím, které by se možná dalo čmajznout.

Pavel z Moravy
25. 2. 2024 12:03
Odpovědět  Jaris.

Promiň Jaris, ale chce to trochu soudnosti. Nežiješ u nás a nevíš jak to vypadá. Nebýt Vietnamců, kteří ve většině prodávají to čínské zboží, tak by tady většina chodila s holou ří.tí a v jedněch keckách. Ti lidé na to stejné zboží, tedy zrovna tak čínské v nějakých obchůdcích, které si říkají české nemají. Vidím to u nás v městečku, pokud někde lidé něco nakupují, tak je to u Vietnamců a to právě tebou zmiňované čínské zboží. A mimochodem, dnes je možná kvalitnější než všeliký tovar ze západu i od nás. Ale on vlastně skoro žádný není. Vše z jakéhokoliv spotřebního zboží je z Číny. A věř tomu, že kdyby chtěli Číňané tady alespoň v bývalém Československu provést převrat, přestali by zde dodávat zboží a bylo by to coby dup. A nemohli jsme se mít jako prasata v žitě, neboť jsme si nechali celé hospodářství zlikvidovat určitými grázly. Dnes nás právě zachraňuje ta Čína. Dokonce se na ní většina prodejců neuvěřitelně obohacuje. Jakékoli zboží jaké jsem si objednal z internetu je z Číny. A ten vývar jaký z toho tito obchodníci mají si dovedu představit. A proč je to pro tebe špinavá Čína? Kvůli tomu, že prosperuje a ti lidé tam makají jak broci?

Pavel z Moravy
25. 2. 2024 11:44
Odpovědět  František

Tak nějak Františku. Ale to už tu nebudu, díky za to.

Albi
24. 2. 2024 16:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Těžko po Spojených státech + KoZa chtít nějakou spolupráci a přátelství, když nic takového po celou svou existenci nepotřebovaly a ani o to nestály – natož dělit se o pomyslné zásluhy a zisky.

Mezitím podobně jako v Evropě občané zdegegenerovali, zpohodlněli i v myšlení a zvykli si na svou dominanci a nadřazenost. Ale každá sláva někdy skončí. Jednou prohrou, jindy pozvolným odcházením “z prken, která znamenají svět”.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pravdomluvny
24. 2. 2024 16:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Nacistická svoloč z Lotyšska se zbavuje těch, kteří jejich zem osvobodili od nacistických řezníků….. zřejmě si vzali příklad z Petra Fyjalenko Banderonacistoviče a jeho pětidemoliční vlastizrady 🤮🤮🤮
Všichni tací patří do rukou lidí jakými byli Mydlář, Nedorost,Huss , Boháč,Ledvinka, Wohlschlager ,Netáhlo …..a další.

zuzana
24. 2. 2024 19:45
Ohodnotit příspěvek :
     

USA vnímají Ukrajinu jako „aktivní a vydatnou příležitost pro vojenský výzkum“

https://aktax.cz/usa-vnimaji-ukrajinu-jako-aktivni-a-vydatnou-prilezitost-pro-vojensky-vyzkum/

Gales
24. 2. 2024 19:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to rozehrané na všech frontách.Naštěstí je zbraní málo,ocelárny hýn a lidi taky schází.Takže mopslíci štěkají a karavana jede dál.Doufejme že to tak bude i nadále.

M.Š.
24. 2. 2024 21:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Co se divíme,lotyšsko,estonsko a litevsko stály věrně po boku A.Hitlera za druhé světové války….a dnes jsou na úrovni ukrajinců,co se týče ideologie.

Pravdomluvny
24. 2. 2024 21:09
Odpovědět  M.Š.

Tahle nacistická individua z Pobaltí byli leckdy horší, než sami nacisté z Germánie.

jiří
24. 2. 2024 21:45
Ohodnotit příspěvek :
     

V Německu se zase kritikům vlády blokují bankovní účty a dělají domovní prohlídky. 
https://necenzurovanapravda.cz/2024/02/nemecko-domovni-prohlidka-a-pokuta-6000-eur-za-vysmech-vladnim-politikum/

Pravdomluvny
24. 2. 2024 21:58
Odpovědět  jiří

Nacismus ruku v ruce s podporou muhamr@@@@dánů….. přesně,jako za vlády Dolfiho Šiklgrubera.👎

Burák
25. 2. 2024 09:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Mstít se na starém člověku, který se už nemůže bránit může jen absolutní hajzl. Navíc dědeček tam u nich určitě prožil celý svůj život a pracoval. Místo důchodu a spokojeného stáří ho koupili do zadku. Neskutečné co se děje ale chtějí to sami. Rusové to vnímají a určitě si to nenechají líbit.

Bivoj
25. 2. 2024 15:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Stejně je to zajímavý přístup k menšinám v různých státech EU. U nás na Těšínsku nebo na jižním Slovensku jsou dvojjazyčné názvy obcí, školy s vyučovacím jazykem menšin. Ale v Pobaltí jim odpírají i občanství. A to nikomu v EU nevadí.