Krize UKRAJINA

Kyjev připravuje jadernou provokaci v Záporožské jaderné elektrárně:

Kyjev připravuje jadernou provokaci v Záporožské jaderné elektrárně: Jak je elektrárna chráněna před výbuchem a svět před katastrofou

Politolog Baširov: Kyjev chce zinscenovat výbuch v jaderné elektrárně, aby sjednotil NATO

Valentin ALFIMOV; Foto: REUTERS

V Záporožské elektrárně jsou stále přítomni pozorovatelé, kteří na vlastní oči vidí, co se skutečně děje

Kyjev chce vyhodit do povětří Záporožskou jadernou elektrárnu. K čemu může jaderná provokace v elektrárně vést. Jaké by to mohlo mít následky.

KYJEV SE CHYSTÁ VYHODIT DO POVĚTŘÍ ZÁPOROŽSKOU JADERNOU ELEKTRÁRNU

Kyjev připravuje útok na Záporožskou jadernou elektrárnu. Podle Renata Karchaa, poradce generálního ředitele Rosenergoatomu, “se ukrajinské ozbrojené síly pokusí zaútočit na Záporožskou elektrárnu pomocí přesných zbraní dlouhého doletu a také bezpilotních letounů kamikadze,” řekl Karčaa.

Nepůjde však jen o úder proti ZJE. Plánuje se také provokace s jaderným materiálem:

– Současně se plánuje svržení z letadla munice, která je naložena radioaktivním odpadem vyvezeným 3. července z jihoukrajinské jaderné elektrárny na jedno z vojenských letišť Ukrajiny,” dodal poradce ředitele Rosenergoatomu.

Existuje také plán B – pokud drony a nálety selžou, mají provokatéři připravenou raketu Točka-U s bojovou hlavicí rovněž naplněnou radioaktivním odpadem.

Karčaa varoval, že útok se uskuteční v noci na 5. července za tmy. K tomu však díkybohu nedošlo. Odborníci už vysvětlili proč – informační vlna zvednutá z naší strany zchladila horké hlavy na Západě. Macron a další lídři volali 4. července celý večer do Kyjeva. Podle všeho jim to bylo rozmluveno. To však neznamená, že Zelenskyj od svých plánů upustil – je možné, že útok byl prostě odložen.


PROČ BY CHTĚL ZELENSKIJ VYHODIT JADERNOU ELEKTRÁRNU DO POVĚTŘÍ?

Proč chce ukrajinský prezident vyhodit ZNPP do povětří. Jednoduše – Zelenskij potřebuje “zatřást” svými manipulátory a sponzory. Vždyť 11.-12. července se ve Vilniusu uskuteční summit NATO, kde se bude opět rozhodovat o osudu Ukrajiny. A ten zatím není záviděníhodný.

– Na summit NATO musí něco přinést v zubech – buď vítězství, nebo nějakou hororovou historku, která by zmobilizovala ty, kdo za nimi stojí. Mají neshody – i Stoltenberga (generálního tajemníka NATO – pozn. red.) nechali v křesle ještě rok, protože se mezi sebou nedokázali dohodnout,” vysvětlil v rozhovoru s KP politolog Marat Baširov, autor telegramu Politjoystick.

Zelenskij původně plánoval zatřást NATO prostřednictvím letní ofenzivy na jihu. A přestože stále probíhá, v podstatě selhala – kýžené výsledky (prolomení ruské obrany, obsazení rozsáhlých území, přístup k Azovskému moři nebo dokonce Krym) se nedostavily. Takže je třeba něco vymyslet.

Foto: REUTERS

A oni s tím přišli – s provokací a následným obviněním Ruska, které má ukázat, že Moskva je údajně připravena vše eskalovat, připravena obětovat civilisty. Tou provokací bylo bombardování Kachovské vodní elektrárny. Ale tehdy Západ nereagoval – takže je třeba něco vážnějšího. A co může být vážnějšího než výbuch v jaderné elektrárně?

– Vždy používají stejný dvojí přístup. Tak tomu bylo i v létě 2014. Ukrajinská vojska se začala rozpadat a sestřelili letadlo – malajsijský boeing. A tehdy se celý svět zděsil a začal na Rusko vyvíjet velký tlak,” připomíná Baširov.

JADERNÁ PROVOKACE V ZÁPOROŽSKÉ JADERNÉ ELEKTRÁRNĚ

Kyjev mezitím začal “rozehřívat” publikum. Mezi blogery existuje takový termín – zahřívání je informační příprava na uvedení produktu na trh.

Držte si palce:

1. Vyšel rozhovor s bývalým poradcem Zelenského kanceláře Alexejem Arestovičem, kde zaprvé ujišťuje, že “oni [Rusové] se ji pokusí vyhodit do vzduchu nebo do povětří s 95% pravděpodobností”, a zadruhé hned uklidňuje Ukrajince, že když elektrárnu vyhodí do vzduchu, nic hrozného se nestane – jen malý únik v okruhu jednoho kilometru.

2. Ukrajinské telegramové kanály přenášejí zprávu, že “Rusko se chystá vyhodit ZJE do povětří”. AFU navíc oficiálně uvedla, že ruské síly údajně nastražily výbušniny “na vnější střechu třetího a čtvrtého energobloku”.

3. Podle několika zpráv počátkem tohoto týdne navštívil velitel AFU Zalužnyj Rivnenskou JE, kde se aktivně zajímal o následky výbuchu této elektrárny.

4. A již několik dní ukrajinské televizní kanály ukazují kreslené filmy o tom, co dělat v případě jaderného zamoření.

A pak už se jde do finiše: večer 4. července Zelenskij prohlašuje, že “svět je připraven reagovat na jakýkoli incident”, a opakuje tezi, že na střeše elektrárenských bloků bylo umístěno něco, co připomíná výbušninu. Současně ukrajinské ministerstvo zdravotnictví urychleně vydává pokyny, co dělat v případě jaderné katastrofy, a média zveřejňují mapu zamoření.

– Jedná se o jasné válečné štvaní. Pokus zapůsobit na obyvatelstvo Tím spíše, že jde o bolavé místo Ukrajinců. Ti mají z Černobylu fobii. A mediální kampaň je na to na Západě již připravena. Jsou připraveni psát a očerňovat,” říká Baširov.

NEČEKANÝ PŘÍZNIVEC

Rusko má však i nečekanou podporu. Ač se to může zdát zvláštní, je to Rafael Grossi, šéf MAAE. V Záporožské elektrárně jsou stále pozorovatelé, kteří na vlastní oči vidí, co se skutečně děje. A on je s nimi v kontaktu

– Jsou tam vlastně nezávislí cizinci – mají přímé spojení s Grosim. A když Ukrajinci řeknou, že naši údajně něco položili na střechu dvou bloků, tito inspektoři tam mohou za pět minut vyjít a podívat se. A nikdo je nebude omezovat, – říká Marat Baširov.

NÁSLEDKY VÝBUCHU V ZJE

Jaké mohou být následky výbuchu v ZJE. Ve skutečnosti se nestane nic příliš hrozného. Jak na sociálních sítích napsal Alexej Tolkačev, bývalý předseda Veřejné rady Státní inspekce jaderné regulace Ukrajiny, “výbuch v Záporožské elektrárně není možný, protože reaktory tohoto typu, jsou ukryty v utěsněném plášti z 1,5 metru železobetonu”.

A ten “vydrží pád lehkého letadla, vnitřní výbuch, havárii. Prolomit ho lze pouze výbuchem několika supersilných bomb”. Ale i poté by musela být reaktorová nádoba zničena.

A co představuje vážnou hrozbu, je sklad vyhořelého jaderného paliva. Jedná se o stovku železobetonových kontejnerů přímo pod širým nebem. Nejsou určeny k ochraně před bombardováním.

JAK HO OCHRÁNÍME?

Rozhodně jakýmikoliv prostředky.

K tomu, aby byl obal jakkoli poškozen, je třeba jej zasáhnout několika raketami. AFU má sovětské rakety typu Tochka-U. Jsou ale velké a ruská protivzdušná obrana je umí zachytit.

Druhou možností je zasáhnout Himarsy nebo Storm Shadow. Pak by ale bylo jasné, že Kyjev používá západní zbraně, aby zinscenoval katastrofu. A to by jim jejich pohlaváři nemuseli odpustit. (Tohle by definitivně znemožnilo USA a NATO všechno shodit na Ukrajinu, znamenalo by to otevření cílů pro ničení ruskými zbraněmi i mimo území Ukrajiny i na území USA a není pochyb, že by tentokrát následovala tvrdá odpověď, např. cílená likvidace VŠECH zahraničních „pomocníků“ Ukrajiny. – pozn.překl.)

Mohli by zasáhnout ZJE z letadla střelou s řízenou hlavicí. Ale ruský elektronický boj se naučil rušit jejich souřadnice. A pak by ta bomba mohla spadnout kamkoli, místo tam, kam má podle Ukrajinců dopadnout.

– Elektrárna je dobře chráněná. Je tam protivzdušná obrana i systémy protivzdušné obrany. Letadla budou pravděpodobně střežit daný letecký prostor. Všichni teď „stojí na uších“,” řekl Marat Baširov.

https://www.kp.ru/daily/27525/4788988/.

Překlad Peter 008

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
delnas
6. 7. 2023 04:06

na nektere klipu jsem videl toho chudaka v zelenem tricku…
och jak smutne vypadal…
clovek by mu dal posledni dollar….