Když vyhraje Ukrajina. A když Rusko? „Úkol pro něj i Čínu“. Pravda o volbách

31.12.2022 10:46 | Rozhovor

Když vyhraje Ukrajina, bude hrozit rozpad Ruska a jaderná destabilizace světa, uvádí v bilančním zamyšlení analytik Štěpán Kotrba. Pokud vyhraje Rusko, stejně pro něj nastoupí nové úkoly: Technologické a finanční odpojení se od Západu, což platí i pro Čínu. Kotrba považuje nadcházející volbu prezidenta za čistě symbolickou věc. Když se sněmovní a senátní většina shodnou, nelze dělat nic, soudí.

Foto: Repro Youtube
Popisek: Postupující ruské jednotky

Jak obecněji zhodnotit končící rok 2022?

Rozsekáním Santy Clause do bramborového salátu s majonézou.

Válka, inflace, energetická krize atd. O tom se mluví celý rok. Lze naopak najít témata a události z globálního a domácího pohledu s pozitivním znaménkem? Najdete vůbec něco takového?

Pozitivní zprávy?

Letošní průběh covidu a všech viróz. Smutek pro všechny katastrofisty.

V mezinárodní politice je to jednoznačně pobrexitový stav Velké Británie. Stále ještě není Malou Británií. Neodtrhlo se doposud Skotsko ani Severní Irsko.

Předpověď počasí na příští týden. V USA padesát pod nulou, v Česku patnáct nad nulou. To je boží energetická spravedlnost. Pro Ukrajinu je zásadní, že bláto ještě nezmrzlo a ruské tanky musejí čekat.

Nalezení arabským berlínským rodinným zločineckým klanem ukradených šperků z drážďanské barokní klenotnice Grünes Gewölbe, obsahujících 4300 diamantů a briliantů v celkové hodnotě přesahující 113 milionů eur (2,75 miliardy korun), a jejich vrácení.

V domácí politice je to konec kauzy Čapí hnízdo. Pokud příští týden by mohly zaznít závěrečné řeči v případu, který běží už řadu let, všichni vidí tu spektakulárně sprostou účelovost, s jakou soud chce ovlivnit prezidentskou volbu. Ať už je Babiš vinen, nebo ne (dle mého názoru vinen není, dělal to, co desítky jiných firem na hraně zákona, ale ne za hranou).

Další dobrá zpráva je, že všichni ti, kteří volili strany vládní pětikoalice, teď musí mlčet a nestěžovat si. To jsou důsledky lehkovážně přijatého zásadního rozhodnutí. Další čeká občany ve formě prezidentských voleb. Nevyplácí se být romantik, když volit má peněženka a rozum.

Ze všech stran měsíce čteme a slýcháme, že letošní rok patří k těm nejhorším v moderní historii. Souhlasíte s tímto hodnocením?

Proč? Protože je na Ukrajině válka? A to je jen proto, že to máme za humny a nebo proto, že nás války v jiných částech světa neobtěžují „humanitárními náklady“ či uprchlíky?

Protože jsem se rozhodli špatně a platíme za to drahým plynem a benzínem, které zdražily všechno? Vodku ani whisky nezdražili. Finalndia 269 Kč. Tullamore Dew za 299 Kč. Jo a pro chudé začali prodávat ochutnávku v akci 4 cl za 8,80 Kč.

Budu pozitivní. Napršelo a nasněžilo dostatek vody. Zemědělci nebudou moci žádat kompenzace za sucho. Teploty se jen málokdy vyšplhaly přes 30 stupňů. Zemědělci nebudou moci žádat kompenzace za horko. Nepostihla nás ničivá geomagnetická bouře z výronu slunečních částic. Outů nebude moci žádat kompenzace. Afričtí migranti se neobjevili jako biblické kobylky v Evropě. Ani policisté nebudou moci žádat kompenzace. Izrael si zvolil novou vládu, ze které jásají charedim a sekulární sabry a newyorská obec si rvou vlasy.

Prověřte si sociální bublinu, případně změňte hospodu. Budete svět vidět růžověji.

Nakolik se můžeme uklidňovat nadějí, že nový rok 2023 bude lepší?

Když je člověk skeptik, je častěji mile překvapen.

Zastavme se specificky u války na Ukrajině, který probíhá víc než 10 měsíců. Můžeme vyhlížet její ukončení?

Už jednou jsem se spletl v odhadu, když jsem se domníval na začátku, že Ukrajina zvládne odolávat maximálně týden. Dnes bych nad brzkým ukončením války váhal. Ani jedna ze stran neválčí naplno a ani se necítí být poražena, světový zbrojní průmysl má testovací polygon různých typů zbraní i taktik, Ukrajina stále úspěšně vymáhá po Evropě a USA peníze. Západ už nemá dost zbraní na další pokračování ukrajinské ofenzívy. Rusko má stále větší finanční zdroje, ačkoliv to tak podle západní propagandy nevypadá a nastartovalo naplno zbrojní výrobu. Prodalo méně plynu a ropy, utržilo o to více peněz. Stále ještě nedosáhlo Oděsy a neuzavřelo Ukrajině přístup k moři. Což považuji za jeden ze strategických cílů války. Ani neobsadilo po celé délce toku východní břeh Dněpru. Což považuji za druhý ze strategických cílů války. Takže za mě není důvod k ukončení bojů.

Obě strany konfliktu ve vztahu k možným mírovým jednáním zdůrazňují své nepřekročitelné podmínky, jejichž oprávnění vzájemně odmítají. Žádná válka ovšem netrvá věčně. Co musí nastat, aby Rusové a Ukrajinci zasedli k jednání, jehož výsledkem bude konec krveprolití?

Měl-li bych spekulovat, tak tím motivem bude vojenská prohra Ukrajiny a/nebo ekonomické vyčerpání jejich sponzorů. Protože druhou variantu – porážku Ruska, by si nikdo soudný nepřál. Znamenala by pád Putina, nástup některého ze siloviků, pokusy o rozpad Ruské federace a uchvácení některých regionů okolními státy SNS, kterým někdo nakuká, že teď můžou. Z toho by mohla být občanská či hraniční válka a ta by nemusela nebýt jaderná…

Okamžikem, kdy nad ránem 24. února ruská vojska vkročila na Ukrajinu, slýcháme, že svět už nikdy nebude stejný, že se zcela změní globální řád i bezpečnostní architektura apod. Jak bude svět vypadat poté, co válka skončí?

Jak zpíval kdysi Kryl: Svět bude rozdělen na zájmové sféry a kdo nebude chtít být přivtělen, bude muset vlastnit kvéry. Dodám, že moc kvérů. Bude ruskoasijská sféra vlivu a čínskoasijská sféra vlivu. Na druhé straně bude západní euroatlantická sféra vlivu. Po prozření už jen atlantická a jen evropská sféra vlivu. To už v podstatě existuje dnes.. Embarga Západu a jeho výhrůžky neposlušným svět „svobodného obchodu“ pod taktovkou WTO rozdělily. Už nebude stačit, že máte peníze. Vznikne otázka, v čí bance. Už nebude stačit, že chcete koupit zboží, bude se přemýšlet, jestli vám ho prodat. Vrací se studená válka ve verzi 2.0.

Pak jsou dvě varianty vývoje: v jedné vyhraje Ukrajina a s ní dosud spolupracující Západ. Rusko se nutně destabilizuje a postupně rozpadne. Jednotlivé regiony se naváží na sousední státy SNS. Jelikož tyto celky nebudou komplexními nezávislými ekonomikami, podvolí se západnímu područí. Jako my v roce 1989. Za stejných podmínek ožebračení. Kdo nebude chtít, tam vznikne nějaká forma barevné revoluce podle scénáře profesora Gene Sharpa. Někdy stačí málo – jako nyní v pokusech o válku mezi Arménií a Azerbajdžánem. Stačilo, aby Turecko dodalo pár zbraní a dronů navíc a ujistilo Azery, že je nenechá prohrát. .Neuvěřitleně nebezpečné bude, když se obrovské zbrojovky a jaderné arzenály SSSR, nyní v Putinových rukou, dostanou do rukou někoho, kdo bude mít velmocenské ambice a nebude mít ekonomiku k jejich naplnění. Proti tomu jsou pákistánští „zkurvysyni, ale naši zkurvysyni“, mající pár atomovek, plyšovými medvídky. Zde hovoříme o tisících hlavicích, o vodíkových a kobaltových, zinkových a jodových neutronových bombách. Například o autonomních jaderných torpédech Poseidon či kufrových jaderných zařízeních. Nicméně v tomto scénáři bude odpovědností Západu provést destrukci státoprávního uspořádání Ruska tak, aby minimalizoval možné excesy. Vyloučit je ale nepůjde. Stejně jako nejde vyloučit, že si Ukrajina od své jaderné demilitarizace neschovala několik hlavic z těch 6500, které měla před rozpadem SSSR, „pro strýčka Příhodu“. Bohužel si Západ nepochopitelným krokem nasral všechny ruské zbohatlíky, kteří si s důvrou uložili v Londýně a New Yorku svoje ukradené miliardy. Zabavený majetek má hodnotu přes 90 miliard dolarů. To byla cena loajality nadutých zapadniků k Západu. Putin věděl dobře, co přijde, když už v roce 2014 zakázal dekretem stáním úředníkům vlastnit konta a jiná aktiva na Západě.

Varianta druhá předpokládá, že Ukrajina vyhrát nemůže, případně nesmí ani s pomocí Západu. Pak si vítězné Rusko zabere buď celý, nebo značnou část východního břehu Dněpru, postoupí až do Oděsy a uzavře Ukrajině přístup k moři, možná i včetně Podněstří. To jediné dává ekonomický smysl celé válce. Poté skončí západní pomoc prozápadní Ukrajině a kyjevský režim se zhroutí. Mírové podmínky bude určovat Moskva spolu s podmínkami navrácení blokovaných ruských státních rezerv a zlata. To je přes třista miliard dolarů plus několikaleté úroky. Putin bude chtít záruky, že Ukrajina zůstane bez jaderných zbraní, bez těžké vojenské techniky a nevstoupí do NATO ani do EU. Zbídačenou a rozvrácenou Ukrajinu by tam stejně nevzali, protože ji desítky let nebude mít kdo živit. Vytvoří se cordon sanitaire k oddělení „Západu“ a „Východu“. Mírovými sbory bude nejspíš armáda arabských šejků. Na určitou dobu se přeruší výměna zboží a surovin s Ruskem, postupně se stejně vztahy znormalizují na minimální úroveň. Do deseti, patnácti let se obnoví provoz ropovodů a plynovodů. Nikdy už se ale neobnoví tezaurování ruských peněz v západních bankách. Západ popřel sám sebe, včetně nedotknutelnosti soukromého vlastnictví, porušil svatá pravidla volného obchodu a bude za to dlouhodobě pykat. Svět si bude muset minimálně na půl století zvyknout na paralelní civilizace a zbožní výměnný obchod. Jelikož Rusko je výrobcem surovin pro většinu hi-tech výrob Západu, mnoho výrobků na Západě řádově podraží. Rusko bude muset také dobudovat vše, co tak trestuhodně zanedbalo třicetiletou vírou v zapadnický kapitalismus a americký dolar: bude muset obnovit či vybudovat výrobu nejen strategických komponent zbraní, ale i běžné elektroniky, jemné mechaniky, přesného strojírenství a spotřebitelské chemie. Bude muset začít skoro od nuly, jako za Lenina. Od výroby soustruhů po výrobu bot. Bude se muset naučit vyrábět vše, šroubky počínaje a titanovými obroučkami brýlí konče.Bude muset vytvořit vlastní analogy hi-tech programů na výrobu všech kategorií čipů a zobrazovacích jednotek, vytvořit vlastní architektury a výrobu všech komponent počítačů. Od začátku. Ne od posledních verzí Unixů. Odstoupí od západního patentového práva, přestane zveřejňovat výsledky vědeckého výzkumu. Přestane si vyměňovat studenty a experty. Zruší turismus na Západ. Rus totiž nikdy neví, na kterém letišti ho zatknou a až po několika letech vymění…

To samé udělá Čína, i když ta je na tom dnes daleko lépe, protože má vlastní součástkovou základnu pro hi-tech výroby včetně návrhového software a leptacích strojů. Obě civilizace odstoupí od nesmyslného rozšiřování elektromobility pro zásadní nákladovou neefektivitu a nízkou účinnost převodu hmoty na energii. Rusko nedokáže nikdy vybudovat systém nabíjecích stanic v zemi tak obrovské a s tak řídkým osídlením. Pro Moskvu zbývá zvlášť kritický úkol: vývoj a výrobu přenosných kontejnerových jaderných elektráren, už jednou vymyšlených, protože bude muset znovu, a tentokrát v průmyslovém měřítku obsadit Arktidu a prostor za Uralem. Musí vyvinout nákladní vozidla, VTOL letouny a vznášedla pro tající permafrost. Bez nich nebude rozvoj Dálného východu, protože se může velmi rychle změnit v metanovou bažinu. Otázkou je, jakou cestou se vydá jaderné dvojstátí Indie – Pákistán. Prozatím je láká ruskočínské partnerství. Iránu nezbyde, než se připojit k tomuto bloku, neboť požadavky Západu jsou pro něj nepřijatelné.

Proxy válka Západu s Ruskem na Ukrajině ukázala i hlavní směry vývoje zbraní. Bojové jednotky budou muset být daleko mobilnější – bitvy těžkých pancéřů nahradí bitvy datových telekomunikací a družicového zaměřování pozemních cílů, kde nyní Rusko katastrofálně selhalo, levných dronů a raket. Od malých až po velké. Válka leteckých a raketových modelářů. Zde vidím největší slabiny pro pravděpodobný scénář pokračování ukrajinské operace.

Základem budoucí války je překrytí bojiště datovým spojením a automatizace vyhledávání velkého množství cílů. Oběma stranám naprosto chybí obrovské roje bombardovacích či ozbrojených autonomních bitevních dronů, chovajících se jako hejno. Ani USA nemají tuto kategorii zbraní. Ne špičkově vybavené General Atomics MQ-9 Reaper, Northrop Grumman RQ-4 Global či MQ-4C Triton ani turecké Bayraktar TB2. Bastlířské modýlky lisované z plastu, s motorem ze sekačky, ale ve velkých hejnech. Na jeden útok stovky strojů.

Oběma stranám naprosto chybí schopnost nákladově efektivně roje dronů a malých letounů sestřelovat. Úloha pro radarem řízené autonomně se rozhodující systémy rychlopalných kanónů. Něco jako 9K22 Tunguska – sovětský a ruský samohybný protiletadlový systém, ale s rychlejší palbou a ŘÁDOVĚ levnější municí. Vyráběn musí být jako jedna z hlavních obranných zbraní. Sosna umístěná na podvozku bojového vozidla pěchoty BMP-3 už střílí příliš draze. Jako klíčové se ukázalo GPS zaměření pozic nepřítele s přesností pod jeden metr a eliminace cíle v co nejkratším čase.

Bojiště velikosti východní Ukrajiny ukázalo potřebu rapidního zvýšení doletu útočných vrtulníků a bitevních letounů. 300 – 600 km při návratu na základnu v týlu či za hranicemi je málo. Ukázalo i nutnost operativního leteckého zásobování a podpory těžkými VTOL letouny či vrtulníky s nákladem střeliva nebo paliva. Prakticky to, co pro vietnamskou válku byly těžké vrtulníky Boeing CH-47 Chinook, schopné uzvednout náklad až 12 tun či 55 vojáků. Dílčím způsobem použitelný pro náklady i palebnou podporu je i Hiller X-18, VTOL letoun Dornier Do 31 případně Bell-Boeing V-22 Osprey. Schopnost přistát na jakékoliv pasece, ovšem s odolností trupu proti průstřelu kulomety, vyložit jednotku nebo náklad, případně poskytnout nízkou leteckou podporu pěchotě. Stejně tak účinné je „létající prase“ A-10 Warthog pokud by jeho kanóny byly naváděny automaticky rozpoznávačem cílů. Počítat by se mohlo s militarizovanou verzí malého Moller Skycar M400 v podobě létajícího džípu. Všechny tyto letouny a vrtulníky musí být vybaveny účinným obranným radarem se syntetickou aperturou, automaticky odpalovanými levnými protiraketami v maximálním množství, jednotným datovým i hlasovým digitálním komunikačním systémem napojeným na soustavu družic či letounů vzdálené podpory velení. SkyLink ukázal jak na to. Americké sci-fi včetně Vetřelce nebo Hvězdné pěchoty ukazují, že obrněný VTOL je konstruktéry stále podceňován, i když výhody jeho nasazení jsou jasné.

Ze zahraničí ještě specifické téma, které roky sleduji, proto si neodpustím ho zařadit. Letošní rok byl výrazně těžké pro Srbsko, které řešilo nespočet krizí v Kosovu. Během té poslední byly dokonce armády v bojové pohotovosti, ale srbské diplomatické úsilí válce zabránilo. Srbští politici opakovaně zdůrazňují, že ta stejná západní centra moci, která od počátku důrazně hovoří o obraně územní integrity Ukrajiny naopak samy 23 let porušují územní integritu Srbska a to proti platným normám mezinárodního práva. Co Západ celá léta vede k tomu, že investuje čas a nemalé prostředky k udržování Kosova jako státu?

Víte, když se schylovalo k pražské sametové revoluci, jeden ze scénářů, který se nabízel a měl podporu i Gorbačovovy části sovětské elity, hovořil o převzetí družstevního ekonomického modelu a obchodních spojení Titovy Jugoslávie a levicového Řecka. Pro Čechy mělo obé i kouzlo rekreační. Obávám se, že důvodem západoněmecké vojenské diverze a následně amerického útoku na Balkán byla tato strategie. Madeleine Albrightová měla s Českem jiné plány, ve shodě s konceptem západoněmecké, americké a britské rozvědky. Mitteleuropa nakonec vznikla, ale za cenu likvidace Jugoslávie. V EU posílilo sjednocené Německo a začal unijní Drang nach Osten. Západ nemohl snést přežití konkurenčního samosprávného socialismu Edvarda Kardelje s radami pracujících a komunální samosprávou, inspirujícího českého ekonoma Šika v šedesátých letech. Západ se bál Dubčeka a jugoslávským modelem mohl ztratit většinu nových zemí Evropy. Ukázal by nejen Balkánu, ale celé Evropě gorbačovskou alternativu. Otevřené hranice byly proslulým výdobytkem Titova režimu, který využily i tisíce Čechů a Slováků. K emigraci na Západ. A ztratil by ji ve prospěch Ruska. Srbská část Jugoslávie přitom byla a je dodnes jedinou zemí s kompaktním osídlením pravoslavným obyvatelstvem (75%) a baštou ateistů (12%), o nichž se dá předpokládat, že tvořili kádr Titovské komunistické strany a správy jednotného státu. Ostatní země jsou národnostně, jazykově i náboženským tavicím kotlíkem, schopným kdykoliv rychlé destabilizace.

Když vzpomenete laickou kulturologickou analýzu balkánského obyvatelstva v fiktivních cestopisech Karla Maye aka Kary ben Nemsího, který je mimochodem dobrým rešeršistou tehdejších reálií, dostanete směsici divokých albánských Škipetarů, tureckých Osmanů, prodejných pohraničníků na hranicích Severní Makedonie, Kosova a Albánie, severomakedonských banditů a zločinného Peršana. Pokud se podíváte do oficiální historie, není to o moc lepší. Boj Srbska proti nadvládě Habsburků a Bulharska, konflikty v mnohonárodní Bosně, v Makedonii se smíšeným srbsko-bulharským obyvatelstvem, separatistickým Chorvatskem… Chorvatští ustašovci, makedonští nacionalisti, Čičovi Četnici podporovaní Británií. Fašistický Nezávislý stát Chorvatsko a Srbsko okupované Německem, Itálií, Maďarskem, Bulharskem a Chovatskem. Rozhodující bitvy vybojovala Rudá armáda a Titovi partyzáni v AVNOJ. Stačí jako důvod, proč se bránit možnému opakování téhož?

Vučić byl ministr informací ve vládě Slobodana Miloševiće. Je to právník, šachista a pragmatik, neulpívající na žádné ideologii. Čestný doktorát MGIMO také o něčem hovoří. Od výroků „že za každého mrtvého Srba bude zabito 100 muslimů“ se posunul k politice „více azimutů“ jak s NATO, tak s Ruskem a „Otvoreni Balkan“. Je favoritem na vítěze i v dalších prezidentských volbách. Do evropského chomoutu nespěchá, i když chce „dále usilovat o členství v EU“, ovšem ale zůstane vojensky neutrální. Vztah s Ruskem si také vytvořil samostatně, přestože ho z Bruselu varovali. On je ale hrdý Srb, ne bruselský poskok.

Český národ letošní rok prožil s novou vládou Petra Fialy, která podle svých slov dělá maximum, aby zemi krizí provedla a v závislosti na ekonomickou situaci nikoho nenechala padnout. Opozice naopak mluví o vládě národní katastrofy. Jak práci kabinetu během krizového roku střízlivě ohodnotit?

Prozatím je zima teplá. Pád se nekoná, i když radikálně zvýšené náklady na energie znamenají, že bude chudnout část střední třídy a chudí budou ještě chudší. Ale protože je stále dost rezerv, není hlad a bída, která by lidi radikalizovala. O vládě národní katastrofy mluví pravice, vzhledem ke státnímu dluhu. Fiala se chová jako umírněný pravostředový sociální demokrat. Myslím, že Mertlík nebo Buzková byli pravicovější…

Počátkem roku nás čeká po 10 letech velká politická změna, budeme volit nového prezidenta. Je možné v tuto chvíli odhadovat, kdo se nakonec hlavou státu stane?

Není. Jasnému favoritovi ubírají hlasy především idioti z SPD, aby si dokázali, kolik lidí je bude příště volit. Nikdo z nich nechce chápat, že Bašta nepostoupí do druhého kola a hlas pro něj v kole prvním je ztracený hlas. Nebude-li to Babiš, hoďte si korunou.

Jde o z hlediska vývoje země o důležitou volbu?

Jde. Je to symbolické vítězství. Na politiku státu ale prezident nemá vliv. Podívejte na Zemanovu stranu po odchodu Miloše na Hrad. Neuspěla. A Zeman jim nedokázal pomoci.

Výlučná pravomoc prezidenta vstupovat do politiky je velmi omezená. Prezidenta lze v mnoha konfliktech s Parlamentem přehlasovat. Lze ho umlčet. A pokud bude chtít mít zahraniční politiku odlišnou od vlády s mandátem Parlamentu, lze sáhnout ve Sněmovně na novelu zákona o státním rozpočtu, kapitola Hrad. Klidně tam může zbýt prostá nula. I protiústavní rozhodnutí Parlamentu je zrušitelné, ale pouze silou. Hrubou silou státního převratu. Když se vládní většina dohodne s většinou v Parlamentu i v Senátu, není nikdo kdo by jí v tom byl schopen účinně zabránit.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

4.1 15 hlasy
Ohodnotit příspěvek
61 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jan
31. 12. 2022 13:26

Tady je pro doplneni uvaha US armadniho stratega, zabyvajici se pomerem sil. Vypada pro Rusko a Cinu mnohem lepe. Sullivanovy vyhruzky Rusku jsou blufy podelaneho srace, ktery jenom provokuje.
https://www.topcz.net/rusky-prezident-putin-reakci-utoky-ukrajinskych-dronu-podporovanych-usa-dve-ruske-zakladny-jadernych-bombarderu-pohrozil-jadernym-utokem-usa-nato-pokud-ruskeho-vzdusneho-prostoru-vlet/

janle57
31. 12. 2022 13:44

Hodnocení pana Kotrby je ve všech bodech naprosto realistické a jeho vize budoucnosti
více než pravděpodobná,Rusko si jednoduše nemůže dovolit to na Ukrajině prohrát,takže
konec války je jen otázkou času a nasazením dosud nepoužívaných nejaderných zbraní,
jednoznačným cílem RF je masová migrace v počtu cca 10 mil. lidí z Ukrajiny do Evropy,
což vyvolá sociální bouře v celé EU a spolu s ekonomickým krachem to způsobí konec
téhle IV.říše,novodobého žaláře národů,my v naší kotlině bohužel neovlivníme nic, my jako
vždy budeme jen trpně čekat,až to za nás vyřeší proletáři v Německu a Francii,takový je
bohužel náš osud po vzniku naší drahé vlasti v roce 1918,smutné,ale pravdivé a nezměnili
to ani nikdy nezmění žádní političtí gauleiteři,kteří se od té doby vystřídali u koryt.

Markýza
31. 12. 2022 15:55
Odpovědět  janle57

Realistické – a naprosto neideologické. V dnešní době skoro zázrak! Jo vlastně, jsou Vánoční svátky……

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 20:24
Odpovědět  Markýza

Neideologické?
V každém případě dokáže Kotrba čertovo kopyto, své poselství národu, že byste to měli to hodit Burešovi: “Jasnému favoritovi ubírají hlasy především idioti z SPD, aby si dokázali, kolik lidí je bude příště volit. Nikdo z nich nechce chápat, že Bašta nepostoupí do druhého kola a hlas pro něj v kole prvním je ztracený hlas. Nebude-li to Babiš…” a že když to hodíte Baštovi, stejně nic nezmůže, protože: “Na politiku státu ale prezident nemá vliv…” a že: “Výlučná pravomoc prezidenta vstupovat do politiky je velmi omezená.” dobře zaonačit.
K Baštovi se nevyjádřím, už jsem se k němu navyjadřoval až až, ale k těm prezidentským pravomocem ano. Protože není pravda, co tvrdí Kotrba. Jo, a proč Kotrba bez “pana?” Pro toto:
Štěpán Kotrba: “Je nutné násilí. … Covidové restrikce je nutné vymáhat i za cenu násilí, vzkazuje „Hamáčkově policii“ analytik Štěpán Kotrba. Ten je pobouřen proběhlým i plánovaným protestem proti vládním opatřením a pro jeho organizátory žádá tresty vězení.”https://www.parlamentnilisty.cz/arena/politologove/Stepan-Kotrba-Je-nutne-nasili-Vanoce-svatek-mrtvych-Venkov-covid-prezije-Praha-zchudne-Zvesti-o-Babisovi-641318

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 20:27

Jenže to pravda není. Za prvé si Pravdoláska, než ho Kalus klepl přes prsty, dělal téměř co se mu zlíbilo, a za druhé o tom Ústava hovoří jasně:

Čl. 62
Prezident republiky
a) jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,
b) svolává zasedání Poslanecké sněmovny,
c) rozpouští Poslaneckou sněmovnu,
d) pověřuje vládu, jejíž demisi přijal nebo kterou odvolal, vykonáváním jejích funkcí prozatímně až do jmenování nové vlády,
e) jmenuje soudce Ústavního soudu, jeho předsedu a místopředsedy,
f) jmenuje ze soudců předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu,
g) odpouští a zmírňuje tresty uložené soudem a zahlazuje odsouzení,
h) má právo vrátit Parlamentu přijatý zákon s výjimkou zákona ústavního,
i) podepisuje zákony,
j) jmenuje prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu,
k) jmenuje členy Bankovní rady České národní banky.

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 20:27

Je tam snad někde zmíněná povinnost kontrasignace? Není. Znamená to tudíž, že odvolání, případně rozpuštění sněmovny, je podmíněné pouze a jen osobní odvahou toho kterého prezidenta. Pokud by se k článku 62 vázala povinnost kontrasignace, končil by článek 62 stejně jako

ČL. 63
(1) Prezident republiky dále
a) zastupuje stát navenek,
b) sjednává a ratifikuje mezinárodní smlouvy; sjednávání mezinárodních smluv může přenést na vládu nebo s jejím souhlasem na její jednotlivé členy,
c) je vrchním velitelem ozbrojených sil,
d) přijímá vedoucí zastupitelských misí,
e) pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí,
f) vyhlašuje volby do Poslanecké sněmovny a do Senátu,
g) jmenuje a povyšuje generály,
h) propůjčuje a uděluje státní vyznamenání, nezmocní-li k tomu jiný orgán,
i) jmenuje soudce,
j) nařizuje, aby se trestní řízení nezahajovalo, a bylo-li zahájeno, aby se v něm nepokračovalo,
k) má právo udělovat amnestii.
(2) Prezidentovi republiky přísluší vykonávat i pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon.

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 20:31

(3) Rozhodnutí prezidenta republiky vydané podle odstavců 1 a 2 vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.
(4) Za rozhodnutí prezidenta republiky, které vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády, odpovídá vláda.
Přesvěčte se sama:

https://www.hrad.cz/cs/ceska-republika/ustava-cr

Summa summarum:
Odvolání vlády prezidentem by bylo na hraně pohadrákových zvyklostí,
v žádném případě by však nebylo na hraně pohadrákové Ústavy, natož za její hranou!
Markýzo, myslíte, že bych tu toto tvrdil, aniž bych si před tím nejen důkladně prostudoval Ústavu, ale i přečet a vyslechl přehršel vyjádření ústavních právníků? A potom si je rozdělil podle klíče “koho chleba jíš…”
Zkrátka a dobře, prezident má skutečně pravomoc odvolat jak premiéra, tak vládu. Howgh!

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 20:31

P.S. Ostatně to vychází už z právní logiky věci – pokud má prezident pravomoc premiéra a vládu jmenovat bez kontrasignace, má tutéž pravomoc vládu bez kontrasignace odvolat. Mimochodem, všimněte si:
“…odvolává vládu a přijímá její demisi” – ne tedy: “přijímá demisi vlády a odvolává ji,” jak se snaží zmanipulovat naše vnímání erární parazitická lobby a mnozí jí na to naskakují.

Hezký zbytek starého roku a mnoho sil a odolnosti do Nového Vám přeju.

Markýza
31. 12. 2022 21:12

Ježišmarjá, vy máte výdrž – a žaludek! No tak dobře, v tom se seknul. Zase ale uznejte, že co svět světem, je přirozenější – a snadnější – frčet podle ZVYKLOSTÍ. Nakonec, takoví Angláni ani ústavu nemají, protože jejich zvyklosti měly dost času stát se téměř fyzikálními zákony.
Popravě, neumím si představit jediného z kandidátů, jak vládu smete……..protože mu to dovoluje ústava 🙂

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 23:53
Odpovědět  Markýza

No, já celkem jo. Jinak. Když si představím, že by… prostě jeden jistý kandidát (už mi je blbý ho jmenovat, bych ho tím nezprotivil a nevyvolal přesně opačné reakce) vyhrál volby a první co by udělal by bylo, že by odvolal vládu, nepřekvapilo by mě to. Naopak by mě překvapilo, kdyby začal lavírovat a neodvolal by ji. Takže jo, umím si to představit, i když ten jeden jistý kandidát nepůsobí navenek jako tvrďas.
Výdrž? To není výdrž, to je posedlost. Vybuzená strachem – co strachem, hrůzou – že to moji bližní opět spolehlivě pose-rou a budou volit sice zlo, ale už známé zlo, a menší zlo – jak si myslí -, než je to stávající.
No, nedivte se mi. Pokud to dopadne jak se obávám, bude proti budoucnosti jaká čeká náš český trojnárod Doba temna zářným příkladem osvícené svobody.

Pavel z Moravy
1. 1. 2023 10:51

Řekl jsi to moc dobře Milane a to, že jsi přečetl tak důkladně tuto část ústavy je povzbuzující pro všechny, kteří se chtějí zamyslet. Tvoje obavy jsou absolutně namístě. Stále zde píši, že toto co se zde děje a teprve připravuje je a bude horší než doba temna po porážce na Bílé Hoře. Sakra, jak je možné lide náš, že nevidíte a neslyšíte co přichází. Já nevím, ale mám takový divný svírávý pocit u žaludku, že tento národ si tu svěrací kazajku přeje, ale neuvědomuje si jak se v ní bude cítit. Možná je to srovnání nevhodné, ale Kubu ovládal Batista a jeho klan, CIA a italská mafie a to v tomto pořadí. Chudý, negramotný a zbídačený lid sloužící panstvu, prostituce, drogy, to byla Kuba jakou chtěli AMÍCI. Fidel začal revoluci s několika věrnými, vůbec nebyl v té době komunista, byl revolucionář, obdivovatel Martího, sečtělý a vzdělaný chlapík, který nemusel zachraňovat národ, mohl si žít v klidu jako všichni zbabělci, ale on šel a bojoval za lid. Takoví lidé jsou budoucností národů a je jedno jestli jsou to ateisté, věřící, komunisté, bezpartijní atd. Jejich osobní odvaha je to co zvedá národní povědomí. My pro globál bezvýznamní dáme panu Baštovi svůj hlas.

Pavel z Moravy
1. 1. 2023 11:04
Odpovědět  Markýza

Prosím předem za prominutí, frčte tedy podle zvyklostí.

Markýza
31. 12. 2022 20:56

Vidíte a mně to pořád připadá neideologické. Pouhé konstatování, k čemu došel.
Mimochodem, ona ta výlučná pravomoc je skutečně dost omezená; že jsme měli vždycky nějaké bouráky, kterým se podařilo strkat prstíčky, to je jiná věc.
Jeho postoj ke kovidovým restrikcím se mi taky nelíbí, ani trochu. Jak to ale souvisí s jeho názory a náhledy na prezidenta???
Tohle je furt dokola….já s ním nehodlám sdílet lože a stůl. Ani posuzovat jeho charakter, názory na vyhynutí čermáčka, postoj k soše maršála Koněva, ani případné nadšení pro Kluse. Poznamenala jsem pouze cosi k jednomu jeho článečku.

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 23:18
Odpovědět  Markýza

Protože v článku nejen vědomně manipuloval (v říjnu 2020 už bylo dohledatelné, jak se to má s pandemií i s mRNA “vakcínami), ale ještě volal po kriminilazaci odpůrců totalitních metod vlády a tvrdých trestech pro svolavatele demošek. Ergo – Kotrba je manipulátor! Bacha na něj! Manipuloval tehdy – zde je důkaz -, manipuluje opět! Lidé, bděte!
Ale uznávám, že jsem to přepísk. Neměl jsem tak cholericky zareagovat na to “neideologický”. Já si totiž nemyslím, že Kotrba je apolitický. Kdyby byl, neotíral by se o SPD, která vyznává tu Eurosajuzu vůbec nejnebezpečnější ideologii, jíž je přímá demokracie, ani by netvrdil, že je prezident jen pro okrasu. No a jak jsem se rozjel, už jsem jel.
Markýzo, respektuji vás, leč nesouhlasím s vámi – pravomoc prezidenta není až tak omezená, jak nám vtloukají do hlavy. Je omezená, jistě, jinak by Klaus nepodepsal Lisabonskou smlouvu (a být bod b) článku 63. Ústavy, součástí článku 62. Ústavy, Klaus by neustoupil a my bychom si tu takhle nevyměňovali názory, což by byla škoda 🙂 ). Co se však týká článku 62., dle mého je omezená pouze osobností prezidenta a ničím jiným. Dle vás tomu tak není. No a?
Já pán – vy pán. Tedy dáma. 🙂

Pavel z Moravy
1. 1. 2023 11:05

Milane už jsem opravdu rozčilený. Sakra oni chtějí žít v tom vězení národů a dostat tu svěrací kazajku. Budiž jim do prde.le přáno. Pokud by pan Bašta vyhrál, vždyť on se obětuje a já se ptám? Pro koho? Vůbec mu nezávidím, protože být presidentem tohoto národa v jeho současné podobě, to je skutečně nebývale hrdinské. Ti přívrženci Bruselu, ti mohou být v pohodě, ti v předklonu vydrží celé volební období, pokud tato země vůbec vydrží.

Milan ze Zahrady Čech
1. 1. 2023 22:40
Odpovědět  Pavel z Moravy

Souhlas. Je to jak oběť, tak odvaha. Ne oběť pro oběť, by se vtesal do dějin, ani odvaha pro odvahu, ale ryzí vlastenectví a pocit sounáležitosti k našemu trojnárodu (ten trojnárod jsem vymyslel špeciálně kvůli tobě, bys neprudil, že nejsi žádnej tenhleten Čížek). Když ho totiž SPD vyšoupla na kandidátku (čímž mě Okamura neuvěřitelně nas-ral) tak mě div neprefilo.
První moje reakce na Pokecu, co si tak vzpomínám, byla, že kandidát, který sice má brilantní písemný projev, ale než ho vyžbrblá, je po recepci, a který se nechá zastrašit (to jsem si jen myslel, ne věděl) je nám k hownu. A druhá, že jsem si vyhledal vidka s ním a vidka v konfrontaci. A zjistil jsem, že se zastrašit nedá a že se ctí zvládl i drcení u Drtinové, abych jmenoval rovnou těžký kalibr za všechny. No pak jsem se pídil, jaký je jako člověk. A pak teprv na mě zablikala naděje a já za něj začal bojovat.

Markýza
1. 1. 2023 14:23

Na to jsem vám odpověděla výše – tedy ohledně těch pravomocí. Že je apolitický jsem teda ale neřekla – ostatně, málokdo může být. Apolitický a neideologický jsou ale dvě různé věci, že.
S tou SPD…..víte co: mně je vyloženě sympatická a blízká myšlenka přímé demokracie, dokonce si myslím, že je to jedna z mála cest, jak zachránit demokracii. Ne-li vůbec jediná (ovšem, kdoví, co má osud za lubem) Já mám problém s Okamurou, protože z něj mám od začátku pocit, že je to žvanil, ba až žvahlav. To na okraj.
No a že se někdo otírá o SPD – njn. Někdo jiný se otírá o ODSku, my se tu zvesela otíráme o tu praštěnou Pětikolku…..jde hlavně o to, aby se mohl každý otírat o koho mu libo.
No a Kotrba možná manipuluje, já ho zas tak nesleduju. Vyjadřovala jsem se pouze a jenom k tomu článku – tedy původně 🙂
A nakonce víte co? Zrovna u vás mi nevadí, i když zareagujete cholericky, protože fanatik rozhodně nejste, což je rozhodující.
Nakonec – můj názor na různé názory už znáte a vy, stejně jako já jste schopen pobrat člověka i s těmi jinými názory.
Takže závěrem – zrovna my dva se klidně můžeme přít, hádat i nedohodnout. To je dobrý, ne? 😉

Milan ze Zahrady Čech
1. 1. 2023 19:36
Odpovědět  Markýza

Markýzo, a vy si myslíte, že já s Okamurou problém nemám? Jenže já mám, na rozdíl od jiných (a nemyslím vás), úplně a hluboko v pr-deli KDO – mě zajímá pouze CO.
Už jsem to tu psal snad doslova stokrát.
Dvě věci – program SPD, a zda SPD drží lajnu. A mám v pýči jak Okamura vypadá a že když si stoupne za ten kecapult, je to jak když se rozjede buldozer zkříženej s kafemlejnkem. Teda, to druhý až tam onde nemám. Jenže o volby 21 bylo SPD poslední a jedinou !!! nadějí vlastenců. A vlastenci udělali co?! Naházeli to ve svém neskonalém idio-tismu kapesním Napoleonům a přes milion hlasů bylo spláchnuto do hajzlu lidské tuposti.
A jen a jen díky idio-tismu vlastenců a napoleonskému komplexu vůdčích kašparů pidistran, neschopných se, byť se skřípěním zubů, sjednotit se a podpořit SPD, které už bylo v parlamentu, jsme teď tam kde jsme a od pádu do howen na věčné časy nás dělí už jen poslední šance v prezidentských volbách.

Milan ze Zahrady Čech
1. 1. 2023 19:38

Proč idio-tismu, proč takové fuj slovo? Protože jen idi-ot nerozpozná, kdy jde o kejhák. Pro diskutéry, co mě semo tamo napadají, že je u mě každý oponent idi.ot – není. Ani tak oponenty netituluji. Pokud mě ovšem oponent namísto argumentace, nebo odplaty jízlivostí za jízlivost, jedovatostí za jedovatost, nenazve jako první například debilem či se do mě jinak sprostě nenaveze v osobní rovině. Pak jo, pak se rozzlobím. Tak, to by bylo. A teď proč idi-oti.
Jak by potom, v případě vlasteneckého přístupu, byť za skřípění zubů, vypadalo rozložení sil v parlamentu?! Když si to dovedu spočítat já, lopata-zedník, tak oni ne?! Proto idi-oti.

Já vím že neřekla. Jenže jako analytik by měl být apolitický. Což není. Okamžitě zneužil situace a hustil do čtenářstva skrytý lobing za Bureše, dehonostoval SPD a Baštu slovníkem vola od volů, a dovršil to primitivní manipulací na úrovni Masunty: “Nikdo z nich nechce chápat, že Bašta nepostoupí do druhého kola a hlas pro něj v kole prvním je ztracený hlas. ”
A protože i závěr je součástí analýzy – proti které nic nenamítám – nemohu ji, jako celek, pro ten skrytý lobing za ANO, považovat za neideologickou. Takže tak 🙂

Markýza
1. 1. 2023 20:53

Klídek, Milane :-)) Bude veselejší rok, vyčkejte. A na žádnou skutečnou katastrofu zaděláno není. Vysvětlovat to tu nebudu, ale byly dva případy (oba mimochodem nenápadné) kdy to bylo opravdu na hraně – na hraně žiletky, abych tak řekla. Aby bylo po lidstvu. Chci říct, že na to mám zřejmě nos a ten momentálně nic neříká.

Markýza
1. 1. 2023 21:43
Odpovědět  Markýza

Ostatně, sám umíte taky solidně větřit, byť třeba jiné informace, tak snad víde, o čem mluvím.

Milan ze Zahrady Čech
1. 1. 2023 23:20
Odpovědět  Markýza

Vím, děvče, vím. Jenže já se po těch parlamentních volbách vyděsil z té zabednědosti a neschopnosti pragmatického politického kalkulu mých spoluobčanů.
A málo na tom, minulý týden se profláklo co na nás Eurosajuz šije za swinstvo s těmi volbami řízenými “umělou inteligencí” (jaká inteligence dopr-dele?! Stroj a nic než stroj!) a že toto budou pravděpodobně poslední volby a tím i poslední šance pokusit se něco změnit. ASPOŇ POKUSIT ! A tak z toho všeho teď mám občas nějakej syndrom utrženýho vlaku nebo co, jako se to stalo s tím Kotrbou.
Hm… Ono přijde na to, co kdo jako katastrofu vnímá. U mě to není až tak strach z atomválky, to by šlo ráz naráz, ale strach, že budeme postupně, ve svrabu, něšťovích a bídě, vymazáváni z mapy národů, až skončíme jako otroci bez intelektu, vůle a touhy po svobodě – prostě už ne-lidé. Tedy naše potomstvo.
Takže tak.

Markýza
2. 1. 2023 09:47

Aha. No tak to já důvěřuju evoluci. 🙂 A síle života a tak.
Ve mně vyvolal hrůzu až – abych tak řekla – horký dech definitivní zkázy, který jsem ucítila přímo na čumáku.
Léta už se z nás pokoušejí udělat kyberpanáky a města vypadají, jako tištěné spoje – jenže to jsem věděla, že jednou skončí, ať už se toho dožiju, nebo ne. Souboj na život a na smrt mezi organickým a anorganickým, Armageddon ducha. Ani to mě neděsilo – až na jeden moment loni, ale už je dávno pryč. Teď už je to jen o síle života – a té já věřím.

Milan ze Zahrady Čech
2. 1. 2023 18:12
Odpovědět  Markýza

Hm… Připomíná mu to jednu povídku od Čapka, kde se dva dají do řeči o nějaké věci či teorii a ohromně si rozumí a notují si, až jeden z nich tu věc či teorii jmenuje. Načež ten druhý zařve: “Jaký XXX, když je to YYY?!” A ten druhý že to není žádný YYY ale XXX a krutě se kvůli tomu zhádají a rozejdou se ve zlým.
No a vy tomu holt říkáte evoluce a síla života a já zase důvěra v lidstvo – pokud tedy se vaše evoluce a síla života týká v tomto punktu pouze lidstva. Protože pokud ne, pokud to myslíte obecně, tací Dinosauři, nebo Megatherium, by vám mohli vyprávět věci… jéje.
Když budu parafrázovat Gosudara: “K čemu nám bude svět bez Člověka?”

Markýza
2. 1. 2023 18:32

No nám by byl k ničemu, že. Ovšem ostatním živáčkům……….:-)) Ne, myslím evoluci VČETNĚ lidstva. Ostatně soudím, že nás mamička zeměkoulička potřebuje. A jak – by vyprávěli dinosauři. Vždyť jsou z nich ptáci! A ti toho nakecají……a jestli se nám povede nevymydlit všecek hmyz, i nadále se budou vykecávat.
Co se důvěry v lidstvo týče….mně jedna z mých dcer kdysi řekla krásnou věc: že nejlepší na mé výchově bylo to, že jsem důvěřovala v jejich schopnosti.
Tak jestli myslíte to, snad ano.

Pavel z Moravy
31. 12. 2022 15:56
Odpovědět  janle57

Když není vůle to změnit, tak to samozřejmě nezměníte a budete všichni čekat na spásu ze západu, který vás kdykoli zradí a podrobí. Takhle kdyby k tomu přistupovali revolucionáři na Kubě, tak by tam ještě vládla Batistova klika, CIA a italská mafie. V takovém pořadí to tam asi fungovalo. Fidel začal revoluci s pár lidmi, ale máte pravdu, s českými mamánky se nic dělat nedá. Tak připodělaný národ opravdu pohledat. Nám mohou skutečně nas.rat na hlavu a my poděkujeme v předklonu. Stud a hanba husitským potomkům, to jediné se k tomu dá říci.

IVAN
31. 12. 2022 18:31
Odpovědět  Pavel z Moravy

bohužel,co na to říci,připosraný národ už s husity nemá nic společného a taky tak dopadne.

Jan
31. 12. 2022 13:51

K clanku: Uvaha o vyhre Ukrajiny je asi odepsana z ceskych medii. Jinak jsou zavery ok i kdyz neberou zretel na procesy v Evrope a USA. Ano, svet uz je rozdelen, ne ze bude! Rusove tentokrat uz ztratili veskere iluze o mozne spolupraci se zapadem a pojedou s Cinou, Eurasii, BRICS izolovane dal. Technologii i suroviny maji. Zapad ma jen technologii a to jeste s otaznikem, protoze se skoro vse vyrabi v Cine a tudiz i technologicky zapad zaostane. Degenerace zapadu a LGBT Cine a Rusku ani jinou volbu neumoznuje. Ekonomicky potencial multipolarity u zemi nechtejicich uz hegemonii poroste tak jako jejich zivotni standard. U G8 a G20 bude standard upadat, ne-li bude katastrofalni. Bez surovin a s potravou z cervu a svabu a 24 hodin pod kontrolou.
Doufejme jen, ze neprijde valka. Deep State jeste zdaleka neni porazen a jeho zoufalstvi muze byt pro lidstvo velice nebezpecne.

Pavel z Moravy
31. 12. 2022 14:03

Pan Kotrba se tedy předvedl. Nu, my jsme pane chytrý zvyklí, že nás příznivce SPD nebo komunistů urážíte, protože nemyslíme jako vy a vy byste byli asi rádi, kdyby jiné myšlení než to oficiální bylo trestné. Takových lidí, kteří by chtěli prosazovat svoji jedinou pravdu si za svůj docela dlouhý život pamatuji dost. Proto to tomu Baštovi hodíme, ať to má nakonec význam nebo ne. I idioti jak nás nazýváte mají zatím práva, než nám ta práva škůdci nezruší. Doufám, že všichni vlastenci přijdou a panu Baštovi to hodí. Vy ale asi trpět nebudete. Když budete tak kvalifikovaně rozebírat kolik zbraní toho nejničivějšího kalibru vyrobit, budete mít pořád o čem mluvit. Jak lépe vzdělat a vychovat naši novou generaci to nikdo z vás v plánu nemá. Takže skutečně nashledanou v žumpě 2023, kterou nám s takovou hrdostí všichni připravujete.

Markýza
31. 12. 2022 15:57
Odpovědět  Pavel z Moravy

No a tohle je přesně ono: jak se chcete vážená Alternativo sjednocovat s takovýmhle přístupem???

Pavel z Moravy
31. 12. 2022 18:44
Odpovědět  Markýza

Paní Markýzo, to je myšleno na mně? Doufám, že ne. Já totiž jen reagoval na to naše zařazení do skupiny idiotů, volících SPD. Asi je to jeho práce, ale nebylo by rozumnější mluvit jak s úctou k vlasti vychovávat mladé než takhle rozebírat něco, co je všem normálním myslícím známé? Raději toho nechám.

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 20:53
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kotrba je jednoznačně imlicitní eurohujer, ať ty své analýzy košatí a řasí jak chce. Když vezmeš occamovu břitvu a odrbeš to od toho analytického balastu, zůstane ti jen to, že by lidi měli volit Bureše, protože prezident stejně nic nezmůže, a že kdo volí jinak, je idi-ot. Bureše, který stál u zrodu všech těchto swinstev, které jeho fialový slouha jen dotáhl do konce.
A ještě jedné věci si všimni. Sdělná myšlenka se umísťuje na konec projevu, článku, atd. No a čím končí tato “analýza”? Krom vší té manipulace ve prospěch Bureše, se nám ještě snaží už dopředu vnutit pocit “stejně nic nezmůžem” – tedy poraženectví.

Klikni si na odkaz, co jsem nechal Markýze. Pak pochopíš, co je Kotrba za swini, převlečenou za kamaráda.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
31. 12. 2022 21:05
Odpovědět  Pavel z Moravy

Právě. Reagoval jste na jednu poznámku, protože se vám nelíbila. Nejde o tenhle konkrétní článek, jen je to modelová situace. Někdo něco řekne/napíše a místo, aby se hledalo, co všechno to má společného se mnou/mými postoji a názory, hledá se, co má ODLIŠNÉHO. Co se mi znelíbilo. Co mi nesedí. A na tom se pak staví: “copak já s ním můžu do holportu? Jo, má podobné názory na Ukrajinu/vládu/měnovou reformu/chov slepic……a milion dalšího. ALE! Nemá rád Baštu!!” (změňte na vyhovující)
Víte, mně je to v zásadě fuk – jen jsem v klidu a míru zkonstatovala, že takhle se nedá vybudovat lautr žádné společenství – alternativní, nebo ne.
Já nic takového budovat nechci, takže, jak říkám, je mi to fuk. Jen, že se tu o tom tolik naklábosilo.
Ale jestli konkrétně vy nic takového budovat nehodláte, tak se omlouvám.
Ostatně to nebyla vůbec osobní věc, jen jste mi nahrál na smeč.

Pavel z Moravy
1. 1. 2023 10:10
Odpovědět  Markýza

Dodám jen toto, já jsem nepostřehl, že bychom my tady vnucovali těm myslícím dle šablony Bruselu našeho kandidáta. My oslovujeme naši alternativu a burcujeme se navzájem. My přece Kotrbům a jiným myšlenkově seřízeným bruselským pohlavárům pana Baštu nevnucujeme a idioty je nenazýváme. Milan moc dobře řekl, jak Kotrba zakončil svoji analýzu, fikaný toť ptáček. Český, Moravský i Slezský národní sport, vyjmenovávám všechny, abych nikoho neurazil, tedy předklon a olizování je nyní velkou předností tohoto národa. Tak jen tak dál a letošního silvestra budeme již slavit, pokud přežijeme apokalypsu, kterou nám připravuje náš spolupracující národní globál jediných evropských hodnot v nějaké ťurmě řízené bruselskou byrokracií a našimi poskoky. Já mohu konstatovat, že toto není žádný osobní útok na vás, pouze konstatuji to jak toto vše co tu probíhá vidím svýma očima. My potřebujeme České, Moravské a Slezské Garibaldiovce. Vidíte je někde tady.? Co když je pan Bašta najde a osloví. To potřebujeme. Nepotřebujeme rozbory co mají dělat Rusové, ti si poradí i bez nás.

Markýza
1. 1. 2023 14:25
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ach jo. Tak dobře, no. Chtěla jsem tím jen říct, že burcovat můžete, když se nakonec na ničem nedohodnete.
Ale i tak přeju hodně štěstí.

IVAN
31. 12. 2022 18:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

čau,Ivan z Moravy,souhlas

Pavel z Moravy
1. 1. 2023 10:15
Odpovědět  IVAN

Díky Ivane. Přeji vše nejlepší. Nemůžeme se přece stále před zlem hrbit.

Jan
31. 12. 2022 14:58

Co udela Trump, kdyz bude zvolen? Ceske titulky.
https://rumble.com/v236obe-trump-v-boji-proti-cenzue..html
Cenzura zkurvi vsechno. Pravda a kritika, svoboda slova musi byt ty cennosti, ktere zvitezi.

PENNYS
31. 12. 2022 15:00

Ruský prezident Putin v reakci na útoky ukrajinských dronů podporovaných USA na dvě ruské základny jaderných bombardérů pohrozil jaderným útokem na USA a NATO, pokud do ruského vzdušného prostoru vletí „byť jen jedna“ západní raketa30. prosince 2022 
ROSSIA PROMARNILA UŽ ZAČÁTCÍCH SVOU PŘÍLEŽITOST!KONEČNĚ ZAHODIL ZDRŽENLIVOST PUTIN . TED, BUDE MUSET TVRDĚ POTRESTAT “SVĚTOVÉZLO”
ODNESEME TO VŠICI!!!
VÁLKY BYLY JSOU A BUDOU.
AŽ ŽIJE ROSSIA A VVPUTIN

Aleš
31. 12. 2022 15:37

Rusko válku už vyhrálo. Ale to neřeším, nezajímá mě to.
Co mě zajímá je den kdy Policie ČR sebere SPOLU a Rakušan s Fialou už nikdy nevylezou z Mírova. Důvodu je dost.

Pavel z Moravy
31. 12. 2022 16:02
Odpovědět  Aleš

Sami před soud nepůjdou a zodpovídat se nebudou. Někdo je tam musí dostat. Kotrba to určitě nebude a je li jich takových více, tak jsou vlastně všichni spokojení.

PENNYS
31. 12. 2022 16:22
Odpovědět  Pavel z Moravy

NIKDO Z TĚCH ŠKUDCU SEDĚT NEPUJDE,NAŠE SMULA ! JAK TO DOPADLO “STOU “πČISKOU REZAVOU SPÍVAČKOU

PENNYS
31. 12. 2022 16:17
Odpovědět  Aleš

1000000% souhlas

David
31. 12. 2022 16:38

Od března slyšíme a čteme o tom, co všechno Rusům dochází. To si myslel i Hitler do té doby, až mu Rusové zabušili u Reichtagu na vrata.

pav-el
31. 12. 2022 17:14

Pomalu ale jitě padá nadvláda USA ve světě! Před vánošními dny se konala schůzka prezidenta NSR v Pekingu. Dostavil se i Medvěděv s poselstvím od Putina! Washington zuří! Tak uvidíme…
Hezký Nový rok 2023!!

Markýza
31. 12. 2022 17:50
Odpovědět  pav-el

Až tak? No vidíte, to mi uniklo.

Milan ze Zahrady Čech
31. 12. 2022 20:58
Odpovědět  Markýza

O letošních vánocích se ve Washingtonu strašně vyděsili, co že se to ve světě děje; a jak to, že je nikdo nežádá o souhlas, aby mohl uzavřít mír! A tak hned 25. prosince zrána nechali probudit ministra zahraničí Blinkena, a poslali ho do světa vyzvídat! Blinken proto zatelefonoval svému čínskému protějšku Wang Yi, a snažil se ho výhružkami donutit, aby Američanům prozradil, na čem se těsně před vánocemi domluvily Berlín, Moskva a Peking.
Wang Yi se Blinkenovi v telefonu diplomaticky vysmál, že ani Washingtonu není nic po tom, o čem se domlouvají tři suverénní státy světa; a mazaně Blinkena odkázal…
Zdroj: michalapetr.com

Markýza
1. 1. 2023 14:29

Jj, Svatoše čtu pravidelně. Musím říct, že jsem se smála zcela nediplomaticky. A jako první zpráva roku fakt dobrý!

Markýza
1. 1. 2023 14:38

Aha, teď jsem si všimla, že citujete z analýzy o den starší. A dověděla jsem se, kam že to odkázal Blinkena :-))))
Ale že tu šílenou aktivistku si Němci odstavili defacto od vládního rozhodování, to mě fakt překvapilo.

Milan ze Zahrady Čech
2. 1. 2023 18:15
Odpovědět  Markýza

Mě taky. Vypadá to, že se fakt “něco děje”.

Peter 008
31. 12. 2022 17:42

Myslím, že platí – co analytik, to názor. No, není aspoň zaslepený. Ale …
Gorbačov neuvažoval o ničem jiném, než o kapitalismu a zničení reálného socialismu. Žádné polovičaté řešení nepřicházelo pro něj (a ty kolem něho) v úvahu.
Rusko bylo na kolenou v té době, kdy ho převzal Putin. Téměř deset let si tam “západ” dělal co chtěl. Tehdy bylo zničeno všechno v průmyslu a hospodářství, co mělo jakýkoliv význam. Bylo to pro rozhodnutí těch oligarchů, kteří se tak “neosvědčili”, když měli svrhnout Putina a to, že jim sebrali majetek – nakradený a uloupený “doma” – to je ten trest!
Když vyhraje Ukrajina, nastoupí fašismus naplno a na hodně dlouho. Když Rusko, bude se s ním aspoň bojovat a bude šance na změnu.
Ultrapravice – tj. EU, Bidenovo USA atd. se rozhodně nebudou bát jaderných zbraní, pokud se budou cítit beztrestní a bez možnosti odvety.
Srbsko je “tajným prostorem” boje proti Rusku. A nebýt onoho skoku ruských jednotek ještě za Jelcina, dnes by Srbsko už prakticky jistě nebylo.
Celou dobu drobili společnost tak jako všude na “západě” a rozdělovali je. Navíc vždy stavěli na “střední vrstvě”, která si díky tomu tradičně připadá těsně u koryta. Ostatně tato vrstva neumí dělat revoluce a nechce je. Chce stejně jako “mocní” majetek. To chápe a tomu rozumí. Proto takoví nemohli chápat podstatu socialismu a vytvářeli “pro sebe” šedou ekonomiku.
Koller zapomíná na manipulaci médii a její sílu. To, co jsem zvýraznil je zřejmě konspirace a ….

samaja-smeshnaja-kartinka-h2.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ladik
1. 1. 2023 14:51
Odpovědět  Peter 008

Pět předposledních vět vyjadřuje jednu z příčin pádu socialismu. Cestu k tomu vyhloubila existence zbožní výroby. Protože výroba zboží uznává a je vnitřně organická jen pro jediný společenský systém – kapitalismus.

IVAN
31. 12. 2022 18:28

poutavý,srozumitelný,velmi zajímavý článek,blahopřeju

Jiří
31. 12. 2022 18:47

30let se úspěšně pracovalo na levicovém odkrvení národa a korupčním způsobem je min. půlka národa spokojená se současnou politikou. Nový rok bude pokračovat ve volném demokratickém pádu ke dnu. Válka na Ukrajině se bude blížit vítězství Ruska. Tož tak.

Rapa
31. 12. 2022 22:47

Pane Kotrbo,za ppdmínek a situace,která je u nás v čr je ůplně putna,kdo z těch kandidátů bude presidentem,ostatně to si tam mohou nastrčit třeba i tu rohatou kozu,co hrála s Bolkem milionářem,vyšlo by to nastejno.No a jak může prohrát válku jaderná velmoc ? Navíc Rus válčí i srdcem a vůlí,pro a za svou vlast,nedá si vzít svůj ,,ruský les” a řekl jasně ne, Jedni do nebe,druzí do pekel,když dojde na nejhorší variantu.Ukrajina nebude.Ani šmejdovská eu,vždyť je plná náckovských cvoků.A usa má těžkou,krvavou karmu,tak jak může dopadnout ? Dějiny hovoří a varují a varuje i sama příroda,ta už má taky všeho dost,těch nenapravitelných, povyšujících se hvězdných cvoků.

Pavel z Moravy
1. 1. 2023 11:16
Odpovědět  Rapa

Rapo, tato západní společnost je již tak zdegenerovaná, že obroda pokud by měla přijít je na dlouhé desítky let. To by ale jedinec musel vůbec pochopit proč zde na zemi je a co je jeho úkolem. Z věřícího jsem se stal ateistou, ale křesťanské desatero by nyní mělo být ve svojí původní formě oprášeno, protože tato jeho slova by ještě mohla svět spasit. Je to vlastně abeceda slušného chování a nemusí být podložena žádnými náboženskými rituály.

jiří
31. 12. 2022 23:33

comment image

Markýza
1. 1. 2023 14:31
Odpovědět  jiří

Nevadí, Alza to jistí:

Ten s tím divným hlasem.jpg
pavelpe
1. 1. 2023 04:27

Dovolím si polemizovat.
1) Kotrba se mýlí, když si myslí, že Babiš je menší zlo. Není. Babiš je naprosto stejný jako pětikolka. Servilní vůči EU, rozhazovačný vůči státnímu rozpočtu a energetická drahota jde také na jeho vrub. Energetická krize začala za něj (žádná válka v té době nebyla) a ani jednou v té době nezmínil vystoupení z burzy v Lipsku nebo ze systému emisních povolenek. Jeho poslanci v EU parlamentu hlasují pro všechny svinstva, která se na nás valí a jedna z největších sviní v EU – Jourová – je jeho nominantka. Trpí stejnou rusofóbní vzteklinou jako Černochová. Nevidím na něm nic pozitivního.
2) Válka na Ukrajině je boj autokracií s nacistickou hydrou, která se nepokrytě valí od USA přes EU až po Ukrajinu. To co se dnes děje v EU a USA nemá s nic společného ani s iluzí demokracie a RVHP či socialistický blok byl daleko “demokratičtější” než je současná EU. Už proto věřím ve vítězství Ruska – byť to pro zbytek Evropy bude znamenat peklo. Chci jen věřit, že Evropani neztratili pud sebezáchovy a vzbouří se. Možná je to jen moje iluze, ale dokud nebude tak zle, aby lidi neměli co ztratit, nic se v Evropě nestane.
3) K příznivcům SPD. Vážím si určitých lidí v SPD, ale SPD je bohužel stejná jako většina pronárodních sil v téhle zemi. Ego vedoucích představitelů je tak vysoké, že nedokáží pracovat ve prospěch celku, ale hrají si na vlastní triko. Proto nemohou nikdy překročit svůj stín a jejich 10% ve volbách.

Pavel z Moravy
1. 1. 2023 11:34
Odpovědět  pavelpe

Ego některých jedinců v SPD je velké, to je fakt, ale pořád je to jediná síla, která by nás mohla dostat z tohoto marasmu. A co se týká socialismu, lid si nevážil toho co měl, ať měl jakékoliv chyby, o lidi se staral. Tam byl problém pouze s určitými lidmi, kteří myšlenku socialismu zneužili. To bychom potom museli konstatovat, že i myšlenka husitského Tábora byla špatná. A ona nebyla, jen někteří lidé chtěli být opět více než jejich sousedé. To co pronesl teď nejvyšší Muftí muslimů Severního Kavkazu, že Ruský lid by měl být hrdý na to co v době SSSR dokázal a nešpinit svoji minulost je již malým náznakem toho, že v Rusku se začínají pohledy na údobí socialismu měnit, protože lidé srovnávají. Nedivil bych se velkým změnám v Rusku. Naše lidičky přesvědčili grázlové, že socialismus bylo zlo, mne spíše zaráží jak málo duševně vyzrálý je národ, který si nechá vnutit vše co mu vládcové předhodí, bez toho aniž by k tomu sám zaujal své vlastní stanovisko. Nu, už se tento národ stal otroky západního globálu.

ladik
1. 1. 2023 14:55
Odpovědět  pavelpe

Naprosto s vámi souhlasím.