Krize UKRAJINA

Kazetové bomby dodané USA neovlivní ruskou vojenskou operaci

Kazetové bomby dodané USA neovlivní ruskou vojenskou operaci
Poskytnutí “další zázračné zbraně” Kyjevu není nic jiného než akt zoufalství ze strany Washingtonu, uvedlo ministerstvo zahraničí


Rozhodnutí Washingtonu předat Kyjevu kazetovou munici pouze ukazuje, že Ukrajina a její západní podporovatelé jsou “bezmocní”, aby změnili situaci na frontě, uvedla v sobotu mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. 

Použití této nové munice by sotva ovlivnilo ruskou vojenskou kampaň, ale mělo by “hrozivé následky” pro civilní obyvatelstvo, poznamenala v prohlášení zveřejněném ministerstvem.

Tyto bomby nejsou ničím jiným než “další ‘Wunderwaffe’ [zázračnou zbraní], na kterou Washington a Kyjev sázejí, aniž by přemýšleli o tvrdých důsledcích” jejího použití, uvedla Zacharovová a dodala, že předchozí použití této munice na Blízkém východě a v jiných částech světa ukázalo, že její pumy mohou zůstat dlouho nevybuchlé a vybuchnout po skončení konfliktu. 

“Prostřednictvím dodávek kazetové munice se Washington de facto stává spoluviníkem zaminování [ukrajinského] území a bude sdílet plnou odpovědnost za smrt… ruských i ukrajinských dětí,” zdůraznila mluvčí.

Pokračující rozšiřování dodávek zbraní Kyjevu má za cíl “zvýšit sázky v tomto konfliktu na maximum”, varovala Zacharovová a dodala, že takové akce rovněž ukazují, že se USA a jejich spojenci stále více zapojují do nepřátelských akcí. Slouží to jako další příklad amerického “agresivního protiruského kurzu”, uvedla a zdůraznila, že Washington se snaží konflikt prodloužit na co nejdelší dobu a proměnit jej ve “válku do posledního Ukrajince”.Její slova zazněla den poté, co Washington schválil další balík zbraní pro Ukrajinu v hodnotě 800 milionů dolarů, včetně kazetové munice, přestože vlastní americká legislativa jejich vývoz zakazuje. Náměstek amerického ministra obrany pro politiku Colin Kahl pak obhajoval rozhodnutí Bílého domu tím, že ruské vítězství by bylo “nejhorší pro civilisty na Ukrajině”, a to i ve srovnání s možnými škodami způsobenými kazetovými bombami. 

Někteří spojenci USA tento krok zpochybnili. V pátek se k němu negativně vyjádřila německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, podle níž se Berlín drží dohod z Osla, které kazetovou munici zakazují. Rakousko, které není členem NATO, uvedlo, že Západ by vyslal špatný signál, pokud by takovou munici poslal do konfliktní zóny. 

Používání kazetových bomb odsoudila také OSN a organizace Human Rights Watch (HRW). Tato munice byla zakázána na základě úmluvy OSN již v roce 2008. Od té doby se k dohodě připojilo více než 110 zemí.

“Ruské vítězství” je horší než civilní oběti kazetových bomb – Pentagon

Náměstek ministra obrany USA pro politiku Colin Kahl hovoří během tiskové konference v Pentagonu 7. července 2023 v Arlingtonu ve Virginii. ©  Alex Wong / Getty Images / AFP

“Ruské vítězství” je horší než civilní oběti kazetových bomb – Pentagon
Americký představitel obhajoval rozhodnutí dodat Ukrajině tyto zbraně, které jsou zakázány ve více než 100 zemích světa
“Ruské vítězství” je horší než smrt civilních obyvatel v důsledku použití kazetových bomb – Pentagon
Náměstek ministra obrany USA pro politiku Colin Kahl hovoří během tiskového brífinku v Pentagonu 7. července 2023 v Arlingtonu ve Virginii. © Alex Wong / Getty Images / AFP
Obavy USA z ruského úspěchu na bojišti převažují nad obavami, že dodávky kazetových bomb na Ukrajinu mohou mít za následek civilní oběti, přiznal v pátek vysoký představitel Pentagonu.

V rozhovoru s novináři náměstek ministra obrany pro politiku Colin Kahl obhajoval rozhodnutí Bílého domu schválit další balík zbraní pro Ukrajinu v hodnotě 800 milionů dolarů, včetně kazetové munice. Tyto zbraně jsou zakázány ve více než 100 zemích.

Při jejich výbuchu se z munice uvolní mnoho malých bombiček na velkém území. Určité procento pum však při dopadu nevybuchne a nevybuchlé prvky představují vážné riziko pro civilisty ještě několik let po skončení bojů.

Na otázku, zda Pentagon ujistil své spojence, že tato munice nezpůsobí nadměrné škody civilistům, Kahl odpověděl:

Humanitární okolnosti mě znepokojují stejně jako kohokoli jiného, ale nejhorší pro civilisty na Ukrajině by bylo, kdyby Rusko válku vyhrálo. A proto je důležité, aby se tak nestalo.”

Dodal, že Kyjev slíbil, že nebude používat kazetovou munici v městských oblastech obývaných civilisty a že bude vést záznamy o místech nasazení těchto zbraní, aby se v budoucnu usnadnilo jejich odminování. Úředník také představil dodávky jako dočasné opatření, dokud západní podporovatelé Kyjeva nebudou moci zvýšit výrobu konvenčních nábojů.

OSN odsuzuje kazetovou munici
Více informací OSN odsuzuje kazetovou munici
Americký prezident Joe Biden v rozhovoru s Fareedem Zakariou ze CNN označil rozhodnutí dodat kontroverzní granáty Ukrajině za “obtížné”. Uvedl, že bylo částečně motivováno skutečností, že Kyjev i Washington uznávají nedostatek běžné munice, a dodal, že Ukrajina “potřebuje” kazetovou munici, aby zabránila Rusku zastavit probíhající protiofenzívu.

Ruský velvyslanec v USA Anatolij Antonov v komentáři k tomuto oznámení označil tento krok za “gesto zoufalství” a dodal, že Západ nechce připustit, že ukrajinská protiofenzíva slábne.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová reagovala zveřejněním klipu bývalé tiskové mluvčí Bílého domu Jen Psakiové z konce února 2022, tedy několik dní po začátku ukrajinského konfliktu, v němž říká, že použití kazetové munice by potenciálně mohlo být považováno za válečný zločin.

https://rb.gy/i7sjo

sdíletj na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
8. 7. 2023 21:06

Válka USA do posledního ukrajince tedy bude pokračovat. Válečný zločin USA kazetová munice.

František
8. 7. 2023 21:52
Odpovědět  Aleš

Tohle si Ruská rozvědka jistě pohlídá a Ruská armáda zajistí, aby na Ukrajinu žádné bombičky nedorazily. Umí střílet velice přesně i na velké vzdálenosti.

Pavel K
8. 7. 2023 21:53
Odpovědět  František

Přesně tohle jsem popsal u vedlejšího článku.

Autor
8. 7. 2023 21:23

Tak tohle by si měli, ale nedají, za rámeček všichni ti “obyčejní” lidé, kteří kdy podporovali jak Ukrajinu, tak USA. Měli by si to připomínat každý den, protože všichni . absolutně všichni, kteří sázejí na porážku Ruska jsou vinni.I ti, kteří vyvěšovali a vyvěšují vlajku Ukrajiny u nás. Vinu mají i členové ne-lidové vlády naší země. A samozřejmě i z jiných zemí.
Kdo nepochopí slova Američanů, kde otevřeně říkají, že jim záleží jen na tom, aby ONI byli ti hlavní vždy a všude, zaslouží si sám na vlastní kůži zažít jejich “poděkování”.
V podstatě nelze nic jiného, než řeklo ruské ministerstvo zahraničí, k tomu říci.
A myslím si, že by bylo na čase, aby Rusko ukázalo, že už nebude trpět Američanům takové kroky, jinak zase začnou Američané hledat něco dalšího.
Jen k tomu dodám, že zřejmě Erdogan zase učinil “obrátku” nebo co, protože vydal předáky nacistů na Ukrajiny, když měli sedět v Turecku a prohlásil, že Ukrajina si plně zaslouží členství v NATO.

Eva
8. 7. 2023 21:50
Odpovědět  Peter 008

Podepisuji.
A může mi někdo vysvětlit, proč náš speciál vezl zelí na Slovensko i do Turecka? A vezl i ty zrůdy na Ukrajinu? Nebo je speciál součástí dalšího daru?
Navíc, vrácení azováků, to je další porušení slibu.
Je mi z toho na blití.

Pavel K
8. 7. 2023 21:52
Odpovědět  Eva

Mě je na blití z našich spoluobčanů.

Pavel z Moravy
9. 7. 2023 08:51
Odpovědět  Eva

Evo, pochopme, že zde jsou u moci škůdci zemští. Proto konají, jak konají. Včera jsem zde dával příklad- když necháte lišce otevřená vrátka do kurníku, tak ona si pro ty slepičky přijde, protože jí to je vlastní. Tento národ svojí volbou otevřel vrátka těmto tvorům o nichž musel vědět jaké hodnoty představují. Nechci nikoho urazit, ale co je na tom k nepochopení. A ti, kteří tuto bandu volili by si měli uvědomit co způsobili, ale zatím se zdá, že jim nedošlo nic.

Eva
9. 7. 2023 11:06
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já vím a je mi z toho smutno.

Pavel z Moravy
9. 7. 2023 08:33
Odpovědět  Peter 008

To se přece ale dalo čekat. Tenhle ten Turek to hraje na všechny strany celý svůj život. Zde na jeho případu je Petře právě hodně vhodný ten váš příspěvek o třístupňové úrovni chápání procesů. Tenhle Turek je další názorný přiklad, na něhož se dá ta třístupňová úroveň aplikovat. Nu a jinak, Evropa je plná grázlů a někteří další jsou připravováni tyto současné vystřídat. Vím, že se opakuji, ale tady musí dojít k úplné změně systému a chápání lidské podstaty života. V současném systému, ať už ho nazývá kdokoliv jakkoliv se nemůže žádnými kosmetickými změnami nic napravit.

Pavel
9. 7. 2023 10:26
Odpovědět  Pavel z Moravy

no mohu se mýlit ale turek jistě předem volal do moskvy jaký bude další tah putina to ví jen on a pán bůh nesmíte zapomínat že turek včetně celé jeho rodiny jsou dlužni putinovi svůj život a u nich se tento závazek bere sakra hodně vážně – co tak např. neprodloužení dohody o obilí sklizen za dveřmi a argumentace zase nedodrželi smluvené podmínky čestného zajetí a těch možností bude více ale jak říkám mohu se mýlit

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
vladjan
9. 7. 2023 12:06
Odpovědět  Peter 008

hele, když tedy amíci, říkají, že raději válečné zločiny, než vítězství Rusů, začínám se tak nějak přiklánět k tomu, aby to gosudar rozjel ve velkém stylu…..s tím, co lidstvo předvádí, si nezaslouží žádnou budoucnost…proboha, jak krásně by bylo na Zemi bez lidí……člověk je to nejhorší, co se tady kdy procházelo, a T-rex ve srovnání s člověkem by byl príma parťák a absolutní pohodář….

Vladimír
8. 7. 2023 23:36

Nějak mi uniká, jaké neštěstí konkrétně by ta výhra Ruska pro ukrajinské civilisty vlastně byla. To je, jakoby třeba Německo zabralo západní Čechy. Je mi to šumák.

Pijack
9. 7. 2023 07:20
Odpovědět  Vladimír

Vítězství Ruska přinese pohromu jen americkým majitelům Ukrajinské půdy a majitelům bank, které vnutily Kyjevu zadlužení v bilionech dolarů. Rusko jim to splácet nebude 🙂 A potom budou vzteky skákat z Nuselského mostu bestie z pětidemolice, které chtěli Rusko porazit. 🙂
Ostatně nechápu, že váš příspěvek negativně ohodnotilo minusem několik čtenářů. Asi nechápou, protože pro civilní obyvatelstvo bude vítězství výhra. Jsou to z 90% Rusové a kde se mluví rusky, tam je Rusko. TEČKA.

tupý hulvát
9. 7. 2023 08:06
Odpovědět  Pijack

Všiml jste si,že píše o západních Čechách?On zřejmě vychází z toho,že Ukrajině zůstane podobný poměr území.

Pijack
9. 7. 2023 09:15
Odpovědět  tupý hulvát

No… nešťastně to formuloval… Myslím, že chtěl napsat, že je mu šumák návrat území, které patří Rusku. Prostě srovnal jen velikost zabíraného území. Tož tak 🙂

Autor
9. 7. 2023 08:25
Odpovědět  Pijack

Právě za ty západní Čechy dzřejmě dostal ty mínusy. Chápu, že jde o poměr, ale není radno …

tupý hulvát
9. 7. 2023 12:12
Odpovědět  Peter 008

Vždyť to je totéž,co jsem napsal!

Karel
9. 7. 2023 06:49

Největší terorista světa USA si nic nedělá z protestů světa. Je odhodlaný dosáhnout svých cílů i za cenu rozpoutání války s Ruskem. Je přesvědčen o své síle a chytrosti a nehodlá se řídit ničím jiným, než svými prioritami. Z tisíců amožná milionů mrtvých si nic nedělá. Je to největší zrůda na těle světa a svět se jí musí, v zájmu své záchrany, co nejdříve zbavit.

tupý hulvát
9. 7. 2023 07:37

Může mi někdo vysvětlit,jak se ty kazatové pumy dostanou na Rusy,když tady se pořád tvrdí,že ukrajinci nemají skoro žádné letectvo?Proč o nich pořád všichni melou,když jsou vlastně k ničemu?

Boomer
9. 7. 2023 07:48
Odpovědět  tupý hulvát

.. leteckou dopravu na místo určení lze snadno nahradit balistickou raketou. Ono konvenční letectvo už tak nějak začíná vycházet z módy.

tupý hulvát
9. 7. 2023 07:59
Odpovědět  Boomer

Řeč je o PUMÁCH,to je přívážou k těm raketám drátem?

Pijack
9. 7. 2023 09:18
Odpovědět  tupý hulvát

Pravděpodobně jim dají i bombardéry, o čemž se mlčí, protože by to už byla otevřená válka proti Rusku. To my nesmíme vědět. HajzIové z NATO jsou nevypočitatelní. Plní rozkazy USA.

tupý hulvát
9. 7. 2023 12:13
Odpovědět  Pijack

Myslím,že jim to strach nedovolí.

Pavel K
9. 7. 2023 13:42
Odpovědět  tupý hulvát

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

Boomer
9. 7. 2023 14:34
Odpovědět  tupý hulvát

..článek je ukázkovým zmatením pojmů, jednou jsou to kazetové pumy, o pár řádků dál kazetová munice, což nemusí být totéž. V různých zemích existují rozdílné termíny pro označení jedné a téže věci, což si můžete ověřit kupříkladu rozdíly v dikci různých národních zákonů, srovnatelných s naším zákonem č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu, včetně platných novelizací. 
Stejně tak existuje značná variabilita co do obsahu i uspořádání vlastní kazety, stejně jako se různí principy transportu kazety do terminální oblasti.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ModrýKlokan
9. 7. 2023 18:54
Odpovědět  tupý hulvát

Zbytečná debata. Viděl jsi někdy novináře, kterej chápe jakýkoliv odborný termíny, logiku a čísla? Ta vymatlaná sebranka presstitutů prostě žvaní co jí slina přinese nebo páníček nařídí.

Kazety prostě pošlou raketama, nebo JDAM z týlu. Pořád ještě pár letadel mají.

Pavel z Moravy
9. 7. 2023 08:20

Není co dodat, ti lidé jsou dokonale zvrácení a měl by je stihnout zasloužený trest. Bohužel jak u nich tak také u nás je obrovské množství vypatlaných a duševně nemocných jedinců. Myslím, že ti všichni by měli stanout před novým Norimberským tribunálem a nejen za zločiny současné, ale také za ty v Libyi, Iráku, Jugoslávii apod. Dokud tito američtí a západní grázlové budou likvidovat svět, k lepšímu se nic nepohne.

Gales
9. 7. 2023 09:55

Ty kazetové bomby to je přílepek k té vyvážené demokracii? Tak to si obojí nechte doma.