Krize UKRAJINA

Jaroslav Štefec: Měníme moderní tanky za zastaralé…

Nemohl jsem se ubránit (hodně hořkému) smíchu nad informací, že „… kvůli zhoršené bezpečnostní situaci, zaviněné válkou na Ukrajině, se uvažuje o nahrazení zastaralých tanků sovětské výroby moderními německými obrněnci Leopard”.

 • Datum příspěvku 19. července 2022

Na snímku draze modernizovaný český tank T-72 ve verzi M4CZ

Tanky řady Leopard A2 o nichž se v této souvislosti mluví, vznikly zhruba ve stejné době, jako tanky T-72, tj. na počátku 70. let. Verze Leopard A24, kterou nám údajně „daruje” Německo, pochází z přelomu 80. a 90. let. Jedná se tedy o relativně hodně staré stroje, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

 
Česká vláda (alespoň podle ministryně Černochové, a nemám důvod jí nevěřit) naprosto nesmyslně posílá na Ukrajinu daleko modernější tanky T-72M1, a možná dojde i na stroje verze T-72M4CZ, které na přelomu tisíciletí česká armáda nechala modernizovat za téměř 5 mld. Kč. Tyto tanky mají zcela nový systém řízení palby, britské motory, převodovky izraelské firmy Nimda a v mnoha ohledech “moderní” německé stroje výrazně překonávají.

Pro „nové, moderní” tanky navíc ČR bude muset vybudovat zcela nový kompletní logistický systém podpory, bude(me) muset nakupovat od Německa kompletně náhradní díly, munici a další komponenty, včetně výcviku a opravárenských kapacit. To vše v podmínkách nastupující krize, která začíná otřásat celým západním světem.

Když si v hlavě sčítám nezbytné náklady na pokrytí těchto požadavků a čas, jaký to zabere, jediné, co mě v této souvislosti napadá, je pojem „danajský dar”. A také fakt, že ČR, která je podle „našeho” premiéra ve válce, z ničeho nic stojí tváří v tvář potenciálnímu nepříteli bez bojeschopných tankových sil, o jejichž důležitosti i v tzv. „moderní” válce nás dnes a denně přesvědčuje průběh konfliktu na Ukrajině. Už tomu opravdu přestávám rozumět.

A pár komentářů:

 • To je tak, když jsou ve vládě diletanti
 • No možná vědí dobře, co dělají. Staré tanky co dostaneme se budou muset modernizovat. A z velkého krajíce budou padat drobečky do určitých kapsiček.
 • Kolonie dostala příkaz, kolonie plní…….
 • To přece od kantora a bankovní úřednice nemůžete chtít aby věděli, že servisní síť je drahá sranda. A na obsluhu můžeme vzít specialisty z Ukrajiny, ty se naučili obsluhovat západní techniku přes noc. Možná by stálo zato aktivovat majora Borovičku.
 • Ono by se mělo jednat o tanky verze Leopard 2A4, které se vyráběly od cca 1985 do 1992. Tyto verze již splňují jisté standardy pro moderní požadavky.
 • Nicméně jich máme údajně obdržet pouhých 15ks…
 • Dovedl bych si to vysvětlit jedině tak, že tyto, co dostaneme, budou jistou formou školících a adaptivních kusů pro novější verze Leopard 2A7, které by eventuelně mohli koupit v budoucnu a poté bych tomu celkem rozuměl. Pokud by však k nákupu novějších verzí nedošlo, tak je to opravdu hloupost.
 • Lze oprávněně diskutovat o totální hlouposti, absolutním oborovém a profesním amatérismu spojenému s opojením moci a o úmyslu spojenému s vlastizradou, buď ,za peníze, nebo z přesvědčení Všechny varianty jsou možné….je nejvyšší čas toto podezření začít prověřovat. Nevím, co je horší !!! Na dlouhou dobu tato dáma….ohrozila bezpečnost České republiky, její nezávislost a bojeschopnost!! O doslova zahozených stamilionech Českých daňových poplatníků, ani nemluvit…..Černochová bude jednou postavena před soud a bude se z toho zodpovídat !!! Tohle nejsou letadla CASSA, kde její předchůdkyně dokázala utéct spravedlnosti, protože se nepodařilo prokázat pochybení, nebylo srovnání. Jednalo se o individuální objednávku vybavení letadel určitými logistickými a zbraňovými systémy…..Tady srovnání technických parametrů jednoznačně je !!! Nehledě na nutné obrovité nutné nákupy munice,náhradních dílů,náklady na vyškolení obsluh tanků a servisních techniků.V době totální krize,která přichází,zatížit daňové poplatníky miliardovými zbytečnými výdaji je absolutní nezodpovědnosti !!! Je to jako by rodina stěží vycházela s měsíčním příjmem a místo hledání úspor a možností zvýšení příjmu,si koupila na půjčku staré drahé auto ,veterána a svého starého udržovaného auta se zadarmo zbavila,darovala ho……Úplně stejná situace!!!
 • Vse se děje v rámci likvidace Evropy jakožto globálního hráče.
 • Nejhorší zlý sen Ameriky, t.j. spolupráce Ruska a Německa se v případě úspěchu minimálně na dohlednou dobu eliminuje. Prestože Wolfovitzova doktrina správně předpovědela, že za jistych okolnosti skončí US globalni hegemonie, chtějí si tentokrát úplně zotročit Evropu, aby Evropa, nedej bože , aspoň částečně nespolupracovala s Ruskem. Jestli se jim aspoň toto povede a jestli EU toto episodu dlouhodobého boje proti Rusku EU přežije teď pravě sledujeme v přímém přenosu.
 • Myslím, že jde o porušení povinností při správě cizího majetku – o zpronevěru, za kterou by měla být odvolána a souzena.

Autor: Jaroslav Štefec,

zdroj: fb autora

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
19. 7. 2022 22:48

A není to snad úplně jedno? Představa, že nám těch několik desítek tanků budou co k čemu, byť by byly nej nej, je značně humorná. To by mně mohlo roztrpčit ještě tak před hadrákem, kdy jsme jich měli přes 4 500 – tedy o cca 1700 víc než Banderstán v únoru 2022 a o cca 3 600 víc než jich má současné Polsko ale nějakých 30 kousků? I kdyby to bylo 105, jako v r. 2018, byla by taková armáda k smíchu. Raději bychom měli shánět koně stloukat vozy na hradby, páč kůň se napase, ale tank, sfiňa nedobrá, na trávu jezdit nechce.

me2d44
20. 7. 2022 12:11

Malá poznámka: Ty uloženky, co jsme dodali a dodáváme na Ukrajinu, s těmi naše aktivní zálohy uměly pracovat. Když jim dodáme nové “šmejdy” ze západu, tak se to musí ty zálohy nejdřív naučit. To není jako “přesednutí z Fabie do Oktávie). Jde o to u toho monstra ovládat bojové možnosti. Abych “zmáknul” 5 typů radarů, studoval jsem vojenské školy 9 let. Co udělá voják, když ho posadíte do něčeho, co se řídí jinak, než trabant?????

Ratus
21. 7. 2022 12:17

Je to k smíchu těch 30 kusů.Ale o to nejde.Jde o to,že sevyhodí miliardy za jiné s
kompletní logistikou a to v době nadcházející krize a enormního zadlužení.Ta osoba
co tohle podepsala patří za katr.

Frank
20. 7. 2022 08:16

Tak je jasné, že paní Afroameričanová je hloupá kravka, která nerozezná polní lopatku od polní latríny. A k čemu nám jsou další tanky? Proti komu budeme bojovat? A nebylo by pro nás lepší a výhodnější ukáčkám poslat všechnu bojovou techniku i s lampasáky?

zdena
20. 7. 2022 09:19
Odpovědět  Frank

… a přibalte ty vládní ukrajinofily…..

Aleš
20. 7. 2022 08:18

Viděl jsem video z Ruska jak Rusové zkoumají ukoristeny tank T72 ceske dodavky, který ukrajinci nechali bez boje na ulici. Pobavil mě notebook napojeny na systémy tanku. Rusko děkuje za nové postřehy modernizace tanku T72.

Vladimír
20. 7. 2022 10:59
Odpovědět  Aleš

Zanechaný bez boje – za to možná banderovci nemohli. Nejspíš měl prázdnou nádrž… 😀

Pijack
20. 7. 2022 09:06

No to máte těžký Štefec, když důležitější je horlivá rétorika ve směru k veřejnosti z úst zapálené svazačky, ve skutečnosti hospodské cuchty Černochové. Ona chce upoutat pozornost ke své osobě rádoby protiruským slovníkem, přičemž zbrojní problematice jako ženská nerozumí vůbec. Ale ten slovník se vyžaduje. Bez něj by nevěděla, co má veřejnosti a svým voličům přednést. Už to chápete? Tak prosté to je. A také ostudné. Černochová poletuje mezi ministry a vojáky se šálou na krku jako tupá aktivistka a myslí si, že vehementní proslovy ohromí i samotné USA. Tady je smích na místě. 🙂

Pavel
20. 7. 2022 09:06

Myslím, že nejdůležitější z celého toho článku je ten poslední odstavec. Všichni ti, kteří nyní rozprodávají náš majetek se dopouští trestných činů a v normální společnosti by se měli zodpovídat. Jenže toto již normální společnost není. Ti, co nyní vládnou u nás a v Evropě jsou sebestřední a egoističtí příslušníci lidského rodu, kterým na právu a na lidech absolutně nezáleží. Tak to dopadne vždy, když dáte moc někomu o kom nic nevíte. Toto vše je teprve začátek. V brzké době čekám, co se bude dít se zdravotnictvím a školstvím. Ani zvýšený výběr daní z toho jak nás okrádají jim nebude stačit k pokrytí chodu státu.

Pavel
20. 7. 2022 09:07
Odpovědět  Pavel

Omlouvám se, napsal jsem rozprodávají, oni ale rozdávají, asi si ho předtím nakoupili za své.

Pijack
20. 7. 2022 10:06
Odpovědět  Pavel

Omluvy netřeba. Oni si majetek země přivlastnili a jeho rozdáváním si chtějí naklonit své protektory.

Ladislav
20. 7. 2022 12:23
Odpovědět  Pavel

Jo, to je jak za skvělých komunistů stavby v akci Z! A jak se Klausovci pak z toho napakovali? Bez trestně!

janle57
20. 7. 2022 10:03

Česká tzv.profesionální armáda by se s těmi dodanými starými krámy měla přejmenovat
na Helmut Wehrmacht,nehodí se ani na ty profláknuté mírové mise,kde s ní zatočí
nějací hadráři s doma smontovaným kalašnikovem a se sandály vyřezanými ze starých
pneumatik místo vojenských bagančat.

me2d44
20. 7. 2022 12:16
Odpovědět  janle57

Jen Vám opravím – s dovolením – jeden název: žádná “profesionální” ale “poservefinální” – to se na ně dneska hodí nejlíp…

me2d44
20. 7. 2022 12:24
Odpovědět  me2d44

Ještě mimochodem: jukněte se na můj příspěvek z 12:11 (kousek nahoru). Myslím, že jsem se zachoval jako zodpovědný důstojník a vlastenec!

me2d44
20. 7. 2022 12:02

Nemůžu to přejít bez komentáře, i když jsem váhal. Když se mi v roce 1995 vrátil radar po rekonstrukci z Ruska a s ním halda nových manuálů, říkal jsem si:”budeš se zase muset učit…”. Když mi řekli:” ani to nerozbaluj, za 14 dnů to vezeš na zrušení”, tak se mi jen protočily oči – “repase” přišla na 5 milionů. Než jsem se vrátil po 14 dnech z odvozu mašiny, měl jsem rozkradené všechny tahače (zrušení se T-813, osmikolka netýkalo). To byla pro mne poslední kapka – v takové armádě nemám místo. Ještě byl pokus: nabídli mi velení výškoměru u PVOPV, který byl starší o 30 let. Nebral jsem to….

Ladislav
20. 7. 2022 12:30
Odpovědět  me2d44

V dnešní vykradené republice je nám armáda a zbraně jen k lejnu! Vlastenectví žádné, láska k vlasti jakbysmet! Zůstali nám jen mladí neschopní čummobilisti bez znalostí a rozumu!

Albi
20. 7. 2022 21:49
Odpovědět  jiří

SeznamZprávy:
“Je válka. Vláda musí zvýšit daně, jinak to nezvládne, říká Špidla”

Jiří
20. 7. 2022 14:09

Nakupovat od Němců válečnou výzbroj je výsměchem historie. Jistě ,národ se v roce 1989 dobrovolně vzdal socialismu a míru ,tak dnes máme kapitalismus a válku.30let soukromého křečování vyjde vniveč.