Francouzská novinářka Christelle Néant: Kyjev ostřeluje jadernou elektrárnu, prostě přišli o rozum. Proč Zelenskij potřebuje jadernou katastrofu v Záporoží

„Oni [Kyjev] se buď rozhodli zařídit něco jako globální sebevraždu, nebo prostě přišli o rozum.“

Francouzská novinářka Christelle Néant, která působí na Donbasu, v rozhovoru s RT hovořila o útocích ozbrojených sil Ukrajiny na jadernou elektrárnu Záporoží:

„Myslím, že je to naprosté šílenství ze strany ukrajinské armády a ukrajinských úřadů s ohledem na kolosální důsledky, které mohou nastat po těchto útocích.

Viděli jsme, kterým směrem se posunula hlavní část radioaktivního mraku po havárii v černobylské jaderné elektrárně: na západ. Vítr fouká převážně tímto směrem. Opravdu nechápu, jak mohli dospět k takovému rozhodnutí.“

Proč Zelenskij potřebuje jadernou katastrofu v Záporoží

Ozbrojené síly Ukrajiny od pátku střílejí na největší evropskou jadernou elektrárnu. Kyjev zároveň prohlašuje, že Záporožskou jadernou elektrárnu ostřeluje ruská armáda, která ji hlídá. Dokonce i generální tajemník OSN už začal tušit, že něco není v pořádku a osobně se zavázal vyslat do jaderných elektráren přes odpor Kyjeva mezinárodní inspektory. Jaké tajemství se Ukrajina snaží skrýt tím, že střílí na jaderné úložiště?

Generální tajemník OSN António Guterres spolupracuje s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) na organizaci návštěvy agenturních inspektorů v Záporožské JE.

„Jsme extrémně znepokojeni situací kolem stanice a tím, že může být pod útokem, cílem útoku. Velmi doufáme, že MAAE bude schopna vyslat inspektory, aby zjistili, co se na stanici děje,“ řekl v pondělí Stéphane Dujarric, mluvčí tajemníka světové organizace. 

„Jak řekl generální tajemník v Tokiu, jakýkoli útok na jadernou elektrárnu je sebevražedný,“ dodal Guterresův mluvčí.

Washington se rozhodl zopakovat kyjevskou verzi, že hrozbu pro jadernou elektrárnu údajně představuje ruská armáda. 

„Nadále vyzýváme Ruskou federaci, aby zastavila veškeré nepřátelské akce v ukrajinských jaderných zařízeních nebo v jejich blízkosti a vrátila plnou kontrolu Ukrajině,“ uvedla tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierreová. 

„Pokračujeme v monitorování radioaktivity,“ řekla a dodala: „Naštěstí jsme nezaznamenali známky zvýšené nebo abnormální úrovně radiace.“

Podle zástupce ministerstva obrany RF generálporučíka Igora Konašenkova v neděli odpoledne ukrajinská armáda obnovila ostřelování území Záporožské jaderné elektrárny, které začalo v pátek.  Útok podle jeho slov provedla 44. dělostřelecká brigáda Ozbrojených sil Ukrajiny z oblasti města Marganec, ležícího na opačném břehu nádrže Kachovka (od jaderné elektrárny).

„V důsledku ukrajinského ostřelování bylo poškozeno vysokonapěťové vedení Kachovskaja, které zásobovalo elektřinou Záporožskou a Chersonskou oblast. V JE Záporoží došlo k přepětí, které způsobilo kouř na otevřeném rozvaděči elektrárny. Zafungoval ochranný systém, který vypnul napájení,“ cituje TASS generála. 

Aby nedošlo k narušení prací, technický personál elektrárny snížil výkon 5. a 6. energetického bloku na 500 MW, dodalo vojenské oddělení. Podle Konašenkova byl spáchán „nový akt jaderného terorismu“, jehož účelem bylo způsobit humanitární katastrofu v Chersonské a Záporožské oblasti.

Místní úřady upřesnily: dělostřelectvo zasáhlo chladicí systém a sklad vyhořelého jaderného paliva. 

„Kromě systému chlazení reaktoru, který je z hlediska zajištění bezpečnosti velmi důležitý, je v postižené oblasti prostor suchého skladu vyhořelého jaderného paliva a stanoviště pro monitorování a evidenci radiační situace. To jsou strašné věci, to je jaderný terorismus,“ řekl televizní stanici Rossija 24 Vladimir Rogov, člen hlavní rady vojensko-civilní správy regionu Záporoží. 

Poznamenal, že ve skutečnosti se jaderná elektrárna stala hlavním cílem ukrajinského dělostřelectva.  Pokud dojde k poškození chladicího systému, reaktor se může přehřát, což povede ke ztrátě kontroly nad procesy v reaktorech a velké množství vyhořelého jaderného paliva je skladováno v suchém skladu, poznamenal Rogov.

„MAAE vyjadřuje přání přijet do JE Záporoží s inspekcí, s komisí, na kontrolu toho, co se děje,“ dodal Rogov. Ukrajinské úřady si ale podle jeho slov kladou podmínku: „Říkají: jděte, vypadněte odtamtud, přestaňte zajišťovat bezpečnost, odstraňte protivzdušnou obranu. Dokážete si představit, co by se stalo, kdyby tam nebyla ruská protivzdušná obrana?“

Podle úřadu města Energodar, kde se jaderná elektrárna nachází, prvky reaktivního projektilu odpáleného v neděli nedopadly dále než 400 metrů od fungujícího energetického bloku. V důsledku toho zemřel jeden člověk.

Mezitím se Kyjev tvrdošíjně drží verze, že jadernou elektrárnu ostřeluje sama ruská armáda. 

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij v tomto ohledu v neděli vyzval k tvrdší reakci na ruský „jaderný teror“. V pondělí ukrajinský diplomat Alexandr Ščerba řekl, že Zelenskij jednal o sankcích proti ruskému jadernému sektoru s šéfem Evropské rady Charlesem Michelem, píše Kommersant.

Ruští experti nepovažují za náhodu, že další ostřelování jaderné elektrárny se prakticky shodovalo s diplomatickými útoky Zelenského na Rusko. „Tyto akce jsou zjevně synchronizované. Dochází k systematickým útokům v konkrétní čas. Mají komplexní postup,“ řekl poslanec Státní dumy Michail Deljagin.

„Takové ostřelování může poškodit zásobování stanice vodou. To může způsobit nepříjemný incident. V takových chvílích je nutné vypnout reaktor. Situace zdaleka není bezpečná,“ varuje poradce prezidenta Kurčatovova institutu jaderný fyzik Alexandr Borovoj. 

„S největší pravděpodobností to nejsou zbloudilé střely, ale vypočítaný psychologický útok na místní obyvatelstvo. Lidé na Ukrajině byli svého času vyděšeni Černobylem. I drobnou havárii na záporožské JE budou mnozí vnímat jako strašlivou radiační katastrofu. Ti, kteří ostřelují stanici, se snaží zasít paniku.  Navíc se prostě snaží způsobit škody, aby tam Rusové museli všechno obnovit,“ věří expert.

Kyjev hraje dvojí hru, je přesvědčen energetický expert Alexej Anpilogov. Souhlasí s tím, že útok na jadernou elektrárnu má vyvolat paniku mezi obyvateli Záporoží. 

„To se děje s cílem zahájit exodus obyvatelstva z osvobozené části Záporoží. Dnes byl oznámen záměr uspořádat referendum o připojení k Rusku. Pokud nebudou obyvatelé, Kyjev může tvrdit, že hlasování neproběhlo, je nelegitimní. Kyjev to bude stejně tvrdit, ale v tomto případě bude moci svá tvrzení podepřít skutečnými obrázky o masovém vysídlení obyvatelstva,“ vysvětlil Anpilogov. 

„Samotné bloky se poškozují poměrně obtížně – betonový plášť vydrží i pád lehkého letadla, ostřelování z minometů nebo dělostřelectva,“ dodal. „Ukrajinské síly ale míří na zranitelná místa elektrárny – na otevřený rozvaděč a na záložní generátor, aby jadernou elektrárnu připravily o dodávku energie a dosáhly jejího zastavení.“

K situaci v Energodaru se v pondělí kromě ministerstva obrany vyjádřilo i ruské ministerstvo zahraničí. 

Kyjevský režim si „vlastně bere jako rukojmí celou Evropu“, provádí ostřelování jaderných elektráren, situace je každým dnem nebezpečnější, uvedla zástupkyně ministerstva Maria Zacharova. 

Je přesvědčena, že k velké katastrofě nedošlo „jen díky obratnému a pohotovému jednání zaměstnanců JE, ale i ruských sil“, které zajistily komplexní ochranu zařízení.

Moskva je zároveň povzbuzena prohlášeními Guterrese na podporu úsilí MAAE zajistit přístup ke stanici. Kdyby byla Guterresova reakce „srozumitelná od samého začátku“, dalo by se předejít současným komplikacím, protože ukrajinská armáda, když vidí jeho „slabost“, útočí na JE stále zoufaleji, rozhořčeně konstatovala Zacharova.

Generální ředitel MAAE Rafael Grossi má za cíl navštívit jadernou elektrárnu a ruská strana udělala vše, co bylo potřeba pro úspěšnou návštěvu, připomněla Zacharova.

„Skutečnost, že se mezinárodní mise neuskutečnila, je plně na svědomí Kyjeva,“ – dodala zástupkyně Ministerstva zahraničních věcí Ruské federace. 

Tvrdošíjná neochota Kyjeva povolit příjezd auditorů je vysvětlením konspiračního plánu, vysvětluje Anpilogov. 

„Jak se nedávno ukázalo, Kyjev na této stanici vytvořil největší sklad vyhořelého jaderného paliva a MAAE již vyjádřila obavy. Vyhořelý jaderný odpad je ideální surovinou pro „špinavou“ atomovou bombu. Inspektoři MAAE po příjezdu na místo v Energodaru mohou najít nesrovnalosti mezi zprávami, které pravidelně dostávali dříve z Kyjeva a skutečným obrazem, tedy skutečným stavem věcí v místě výroby, kde je skladován vyhořelý odpad. Tato verze poskytuje jediné rozumné vysvětlení, proč Ukrajina ostřeluje vlastní jadernou elektrárnu,“ říká Anpilogov.

Pokud jde o Zelenského tvrzení, že ruská armáda střílí sama na sebe, tato legenda není vůbec nová.  Osm let na Donbasu slýcháme ujišťování, že milice samy ostřelují Doněck, tedy čtvrti, kde žijí jejich rodiny a děti,“ připomíná odborník. Anpilogov si je jistý, že z těchto důvodů bude Zelenskij hrát o čas, až do poslední chvíle bude bránit inspektorům MAAE v inspekci elektrárny.

Brazilský politolog Leiros upozornil na kuriózní detail ostřelování jaderné elektrárny Záporoží.

Brazilský politolog Lucas Leiros připomíná, že stanice je pod kontrolou ruských sil, které tak nebezpečné objekty vždy držely pod ochranou a nikdy na ně nestřílely. 

Ukrajinské úřady však rychle obvinily Rusko z hrozby jaderné katastrofy.

„Od začátku speciální operace jednali ruští vojáci na Ukrajině v oblastech, kde se nacházejí jaderné elektrárny, velmi opatrně. Zdá se však, že kyjevské síly chtějí vyvolat havárii (v jaderné elektrárně – pozn. red.), aby se pokusily svalit vinu na Rusy a vyvinout mezinárodní tlak na Moskvu. Západní média, jak se očekávalo, prezentovala tento případ jako druh „ruského zločinu“, přičemž ignorují svědky, kteří skutečně viděli, co se v Záporoží stalo,“ píše v článku Lucas Leiros.

„Je zvláštní si nevšimnout, jak nepodložená je západní rétorika. Část Záporožské oblasti (kde stanice leží – pozn. red.) je od března pod kontrolou Ruska. Jakýkoli zájem zaútočit na toto místo by logicky pocházel od sil, které se nacházejí mimo, nikoli od těch, kteří ho již okupují. Ale i v tomto případě západní média trvají na tom, že za útok jsou zodpovědní Rusové,“ říká Lucas Leiros.

Ozbrojené síly Ukrajiny podle politologa čeká na jihu země vojenská porážka, ale místo toho, aby přijali tento fakt a nechali civilisty na pokoji, ukrajinští bojovníci hrozí jadernou katastrofou.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3JDA20C
https://bit.ly/3SCBqVy

4.3 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.3 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
primak
9. 8. 2022 05:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to ostřelování té elektrárny nebylo Rusama, jak nám Zelenský potvrzuje? Přece by nám nezalhal, že…

Vlastně je to dost logické, že si Rusové střílejí do vlastní nohy, když tam tu elektrárnu ovládaj.

A ten ředitel MAAE Rafael Grossi už se vyjadřoval v zimě v Davosu, že se chystá tam jet na návštěvu zkontrolovat ty nukleární zásoby nakřečkované Ukrajinou. Ale Zelenský zas, že ho Rusové tam nepustěj. A on to přece musí vědět, že…

Lev Prch
9. 8. 2022 06:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Banderosvoločí není z nazimetod cizí!!!!!!😡😡😡😡

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
9. 8. 2022 06:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Nesouhlas!
Nemohu přijít o něco, co jsem neměl. Jak tedy mohl přijít Kyjev o rozum?

Lev Prchala
9. 8. 2022 08:25

Banderovci a myslet hlavou?????To je stejný,jako u kačera,NEMÁJÍ ČÍM MYSLET!

sizok
9. 8. 2022 07:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Zelená palice chce jednoduše zatáhnout do války celý svět.
Je mu jedno, jakým způsobem.

Fanny
9. 8. 2022 10:12
Odpovědět  sizok

Nevěřím,že by „chlapci“za velkou louží nevěděli kdo to tam odstřeluje,mají satelity kterými navádění UA na cíle,takže milej Guteres,nebo jak se ten šašek jmenuje,nemůže být překvapen.
Všichni,co podporovali UA dodávkami zbraní,by měli být potrestáni a to tak že vysokými tresty,ne-li doživotním u nás hlavně upocená Černochová.
Ukrajina se teď utrhla že řetězu jako Golem a teď mají v palicích vítr,co kdyby…..tak milej zlatej Volodimir půjde a nebude to tak dlouho trvat.

Markýza
9. 8. 2022 08:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Dokonce i generální tajemník OSN už začal tušit, že něco není v pořádku.
A tralalá a jupajdá……………….

Lev Prchala
9. 8. 2022 08:26
Odpovědět  Markýza

A kde jste to četla,pošlete odkaz,ať si spravím náladu.
Děkuji předem.-)

Markýza
9. 8. 2022 13:16
Odpovědět  Lev Prchala

No v článku, kapku vejš 🙂 Hned v titulce.

Lev Prchala
9. 8. 2022 13:26
Odpovědět  Markýza

Titulky a upoutálky jsou klamavé..-)

Markýza
9. 8. 2022 13:48
Odpovědět  Lev Prchala

Tak myslíte, že nezačal? Ani tušit?

Lev Prchala
9. 8. 2022 14:12
Odpovědět  Markýza

Nooooo,možné je i nemožné.:-)

Milan ze Zahrady Čech
9. 8. 2022 09:12
Odpovědět  Markýza

To je ale chytrej člověk, žejo?

Markýza
9. 8. 2022 13:16

Já myslím, že tyhle věci nemají nic s inteligencí – je to věc víry.

Aleš
9. 8. 2022 09:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Zločiny kyjevske mafiansko nacistické chunty. A SPOLU dodává nacistické bande zbraně. A rozkrádá a ničí CR.

Fanny
9. 8. 2022 10:16
Odpovědět  Aleš

Já bych věděla,kde by mohli trávit dovolenou, Sibiř je prý krásná,divoká příroda,čistý vzduch bez CO2,co by si víc mohli přát 😄

Ladislav
9. 8. 2022 11:00
Odpovědět  Fanny

♎💤 Ani náhodou, prznit panenskou přírodu! Na Saharu s něma a bez vody!

Fanny
9. 8. 2022 11:09
Odpovědět  Ladislav

Vlastně máte pravdu,Sibiře je pro ty zmetky škoda,to si ta příroda nezaslouží,poslala bych je tam jen na zimu,chtějí přeci šetřit energií a v létě převoz na Saharu,to by šlo ne?

Per
9. 8. 2022 13:11
Odpovědět  Fanny

Když se co chvíli z města do města vozí eurosojuz, proč by se nemohli vozit nacisti ?

Lev Prchala
9. 8. 2022 11:39
Odpovědět  Aleš

Jak říkám,SPOLU chyceni,SPOLU pověšeni!

janle57
9. 8. 2022 09:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestli se tohle vrchnímu banderovci jménem Zelenskij podaří, a zamoří
Evropu 50x hůře než Černobyl,pak nezbude ovarové hlavě jménem Miloš Zemen
udělit mu nejvyšší řád Bílého lva za mimořádné zásluhy pro ČR a SS reichsführerin
Lejnová ho zajisté ocení nevyšším evropským řádem za prosazení vysněného
Green Dealu ve staré dobré Evropě.

Lev Prchala
9. 8. 2022 09:29
Odpovědět  janle57

Bohužel,zeman mě zklamal už podporou očkování……a podporou nazibanderovců to zazdil úplně!Zdá se mi,že mu ve vojendě udělali klystýr hlavy.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Fanny
9. 8. 2022 10:20
Odpovědět  Lev Prchala

Zklamaných nás bude víc,taky mi to hlava nebere,že tak najednou otočil,možná ho něčím drží v šachu,nebo mu je to už jedno.

Ladislav
9. 8. 2022 11:01
Odpovědět  Fanny

♎💤 Spíš bych řekl, že mu jeblo!

Fanny
9. 8. 2022 11:12
Odpovědět  Ladislav

Asi ano za pár měsíců končí a po něm potopa,co by se zabýval nějakým Českým národem,nebyla to dobrá volba,ale z toho co tam bylo se vybírat nedalo.

Pavel
9. 8. 2022 10:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Já vím, už se budu opakovat, ale zase mi z toho vychází, buď socialismus nebo nějaká forma normálního lidského spolunažívání nebo toto barbarství, které se stalo středobodem této západní společnosti.

Frankie
9. 8. 2022 12:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Dokud tam ta banderovská chátra bude existovat, nikdy mír a klid nebude.

Zmatený
9. 8. 2022 15:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Možná by pomohlo trochu „zkalibrovat“ Kijev?