Krize UKRAJINA

EU souhlasí s tím, že Ukrajině poskytne 1,6 miliardy dolarů jako výnos ze zmrazených aktiv Ruska

EU souhlasí s tím, že Ukrajině poskytne 1,6 miliardy dolarů jako výnos ze zmrazených aktiv Ruska

Prostředky půjdou především na financování válečného úsilí Kyjeva, řekla šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vystoupila na konferenci o obnově Ukrajiny v Berlíně v Německu dne 11. června 2024. ©  AFP / John MacDougall

foto: Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vystoupila na konferenci o obnově Ukrajiny v Berlíně v Německu dne 11. června 2024. ©  AFP / John MacDougall
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý oznámila, že Evropská unie souhlasila s uvolněním zisků z ruského „imobilizovaného majetku“ a jejich použití na podporu Kyjeva proti Moskvě.

Blok souhlasil s novým balíčkem pomoci pro Ukrajinu, který zahrnuje 1,9 miliardy EUR (2 miliardy USD) z nástroje EU pro Ukrajinu a také přibližně 1,5 miliardy EUR (1,6 miliardy USD) neočekávaných zisků „vytvořených z imobilizovaných ruských aktiv“.

Očekává se, že finanční prostředky budou přiděleny do konce července, oznámila von der Leyenová během takzvané konference o obnově Ukrajiny v Berlíně.

„Přibližně 1,5 miliardy eur z neočekávaných zisků bude k dispozici v červenci: 90 % těchto prostředků půjde na obranu, 10 % na rekonstrukci. A později tento týden na summitu G7 budeme dále diskutovat o tom, jak může Ukrajina ještě rychleji těžit z výnosů z imobilizovaných ruských aktiv,“ řekla.

Úředník odmítl obavy z možných důsledků tohoto kroku pro globální finanční systém a trval na tom, že blok to udělal „v souladu s mezinárodním právem a při zajištění stability finančních trhů“.


Doposud se ani jeden ze západních podporovatelů Kyjeva nerozhodl zabavit zmrazená aktiva sám, přičemž ohledně potenciálního kroku opakovaně zaznívaly různé právní obavy. Minulý týden Mezinárodní měnový fond (MMF) zopakoval svůj postoj, že takové rozhodnutí musí mít velmi pevný právní základ.

„Vyjádřili jsme svůj postoj jasně a veřejně, což je, že pro nás, pro MMF, je důležité, aby veškeré podniknuté kroky měly dostatečné právní základy a nenarušovaly fungování Mezinárodního měnového systému. A tak je tento postoj jasný a veřejně jsme ho uvedli při mnoha příležitostech,“ řekla mluvčí MMF Julie Kozack na tiskové konferenci.

Moskva opakovaně vyzývala kolektivní Západ kvůli zmrazení ruských suverénních aktiv a varovala, že jakékoli pokusy o jejich zabavení se setkají s reciproční reakcí, přičemž aktiva, majetek a podniky západních společností v Rusku budou za tyto akce padat. jejich vlád.
rt

sdílet na

44 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
13. 6. 2024 09:45
Ohodnotit příspěvek :
     

EU, dítě nacistický pohlavaru z druhé světové války a její dnešní zlodejiny. Nikým nevolená evropská komise jako nástroj diktatury.
Pfizer gate další prasarna.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Joe Arp
13. 6. 2024 09:58
Odpovědět  Aleš

Fon lejno, potomek fašouna, kteří kradli a rabovali všude kam vstoupili, by se měla chovat jinak? Geny jsou geny!

Pavel z Moravy.
13. 6. 2024 13:12
Odpovědět  Aleš

Nikdo z nás si nedovede představit co se zde za krátkou chvíli bude dít. Totálně zlikvidovaná Evropa a nikdy nekončící mizérie. Platón- to máme za to, že jsme se nezajímali o politiku, řídí nás nyní ti nejodpornější z nás. A jelikož je většina populace líná myslet a duševně vyprázdněná stav bude setrvalý. To je prča, jak to ten kapitalismus tak rychle dokázal, udělat z nás ho.vna.

Kolemjdoucí
13. 6. 2024 13:38
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Asi tak, trefa … Vládnou největší hyeny a deprivanti, a to především díky tupému, apatickému, plnou hubu hamburgeru u tv majícímu plebsu. Je jedno, v které evropské destinaci…

Slovan
13. 6. 2024 14:44
Odpovědět  Kolemjdoucí

Tak samozřejmě že v tom všichni jedeme svoji apatií k veřejnému životu a světovému dění. Ale to víme už dlouho a přesto nezvedneme zadky a nevysypeme je. Já za sebe, nechápu národ že se nepovstane.

Woodu
13. 6. 2024 17:38
Odpovědět  Slovan

Jaký národ? Nechal si napraskat u Lipan, na Bílé hoře, v 38,68 a 89. Určitě někdo doplní další skvělé události pro obyvatele tohoto krásného koutku světa.

Slovan
13. 6. 2024 18:45
Odpovědět  Woodu

Jó souhlas, tak nějak to je. Ale jme taky malinký a zvenčí si na nás kdekdo troufne. Ale já mám na mysli domácí úklid a to je rozdíl, než jít třeba na němce a doma bychom to zvádnout měli. Vždyť se jedná o naši kuchyni.

Viking
13. 6. 2024 13:22
Odpovědět  Aleš

Přestěhujte se do svobodné, levné, krásné země.
https://www.youtube.com/watch?v=-UVq7O0QNxI

Albi
13. 6. 2024 10:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Snadno se poskytuje z ukradeného majetku!

Pijack
13. 6. 2024 10:11
Odpovědět  Albi

Pozdější mezinárodní arbitráže pak rozhodnou o vrácení. To pak bude mazec. ONI si pořád ještě myslí, že jsou nepostižitelní. Kdo to zaplatí je ve hvězdách. Rusko je pak bude ždímat jak vyschlou onuci… a bude to tak správně.

Albi
13. 6. 2024 10:23
Odpovědět  Pijack

Což ovšem “zacvakneme” z velké části i my. Třeba nám MMF ještě půjčí.
A snad nám ještě zbyl alespoň Karlštejn, který by se dal prodat. Zatím jsem nikde nenašla ani zmínku, že by ho už vláda prodala nebo darovala.

Pijack
13. 6. 2024 10:57
Odpovědět  Albi

To bude sranda, až to budeme cvakat my, protože pevně doufám, že v té době už EU nebude existovat a každý stát se bude od této temné minulosti distancovat. Pak poteče v Evropě krev. Na to se musíme připravit. A Rusko se bude zase chechtat 🙂 Ony ty nemovitosti, lodě a jiné majetky jen tak nezmizí.

Pavel z Moravy.
13. 6. 2024 13:36
Odpovědět  Pijack

My už ani neexistujeme. To je jenom taková hra na nějaké Česko. Jsme rozebraní na cimprcampr. Je potřeba to vidět jak to je. Jediná záchrana by byla, že by se objevil nějaký potomek Mojmírovců, Rostislav či Svatopluk a znovu nás postavil na nohy, protože Blaničtí rytíři již nevyjedou. Říkal to sám velký Václav Klaus, že na ně nemáme spoléhat.

Slovan
13. 6. 2024 14:48
Odpovědět  Pavel z Moravy.

…a ten jeho soukmenovec z partaje dlouhovocasník vysoký ze Zlína (zase moravák) nrdavno říkal že na důchody nebude, abychom si zvykali. A co udělal, jen si půjčili z d. fondu, ale zapomněli to vrátit.

Gales
13. 6. 2024 11:28
Odpovědět  Albi

Klepáky došly a zazadarmo se ukroušům nechce bojovat.A nejenom jim.Žoldáci pracují pouze za odměnu. A protože EU nemá nic,musí krást.Tak nějak podle západních hodnot. – Co nám nedáte,to vám ukradneme.

Gales
14. 6. 2024 08:41
Odpovědět  Gales

Nemá to souvislost? – Saúdská Arábie po 50 letech vypověděla smlouvu s USA o petrodolaru! Rijád začne prodávat ropu za koš mezinárodních měn bez dolarové exkluzivity a navíc začne prodávat ropu za digitální CBDC měny! Tak už je jasné, proč Moskevská burza ukončila obchodování s dolarem! Koordinovaný útok na petrodolar ve spolupráci s globalisty a nástup digitálních měn do mezinárodních obchodů nejen s ropou!

A je to tady! Nemyslitelné se stalo skutečností. Saúdská Arábie oznámila [1], že neprodlouží s USA smlouvu o exkluzivním prodeji arabské ropy za americký dolar, a že po 50 letech od podpisu smlouvy, kterou dojednával Henry Kissinger jako ministr zahraničí ve vládě prezidenta Richarda Nixona se saudskoarabským králem Faisalem, Rijád od smlouvy odstupuje. Nově bude Saúdská Arábie prodávat svoji ropu za mezinárodní koš měn, čímž zanikne de facto petrodolar, který byl a dosud je založen na exkluzivním prodeji arabské ropy pouze za americký dolar.

zuzana
13. 6. 2024 10:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Prodlužování války na Ukrajině má jen stinné stránky

https://aktax.cz/prodluzovani-valky-na-ukrajine-ma-jen-stinne-stranky/

cool
13. 6. 2024 10:33
Odpovědět  zuzana

ctrl
Dája 12.6.2024 05:58:54 Odpovědět
Asi jsou všichni na kokeši, protože takovou blbost nikdo příčetný lidem nepředhodí.
12.6.2024 09:25:04 Odpovědět
Jak je vidět tak v převráceném systému ano. Ale to “hodní nerozbalili viz níže a chtějí za každou cenu pokračování seriálu, nebo s tří denní pamětí akvarijních rybiček zapomněli. Dementi nosiči mozku v ruce.
Covid chuntu 2:00 nebo lépe
https://www.facebook.com/watch/?v=1679299126229445
https://pravyprostor.net/no-tak-urcite/https://www.kla.tv/index.php?a=showlanguage&lang=sk&id=28772&date=2024-04-13&fbclid=IwZXh0bgNhZW0CMTEAAR0rjZMIdDbd683q6nFk2UVEpO6joBnpVz8RL0keguaTFbJMBKFYri3DpLo_aem_AfyUyTylHs6ysftjUMFRuI7WyYZvzw2kV9pFkjiKX7oAwqsGciMT7qEUdd1puhtBDsEuGPJBKH6QfkrwOcNvN1yw

Pijack
13. 6. 2024 10:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Tento trapný kabaret pokračuje. Aktéři této štvanice nejsou vůbec schopni pochopit, že si tyto “ztráty” Rusko jednoho dne vezme zpátky. A zadlužené státy EU to odskáčou i s chlupama. A největší legrace je to jmenování jakéhosi rychlokvašky, který bude dohlížet na “rekonstrukci” Ukrajiny. žíííííííííííš tohle nedám. Pořád se musím dusit smíchy 🙂 🙂 🙂

Horňák
13. 6. 2024 10:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Jejich nacističtí dědové okradli židy, jejich komunističtí otcové v padesátých letech okradli živnostníky a tihle chtějí okrást v roce 2024 ruské podnikatele, aby mohli financovat ukrajinské fašisty?

Pipa
13. 6. 2024 10:20
Ohodnotit příspěvek :
     

EU jen dokazuje, jací jsou to darebáci a zloději! Ta smečka si osobuje práva, která nemá!

nevýznamný
13. 6. 2024 10:39
Ohodnotit příspěvek :
     

No,… až dostane obyvatelstvo EU rozum, tak kromě jiného bude muset zabavit veškerý soukromý majetek nejen rodin rudých komisařů ale i členů aktuálních válečnických vlád v celé EU. To, že řada z nich bude v budoucnu souzena, bude zase jiná kapitola. Btw. u nás nakonec máme nyní nový precedens ve snižování důchodů vyplácených pohlavárům minulého režimu,…

unor 2022
13. 6. 2024 10:40
Ohodnotit příspěvek :
     

z clanku
.
.. Leyenová vystoupila na konferenci o obnově Ukrajiny 
se slovy
.. prostředky půjdou především na financování válečného úsilí Kyjeva

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Francin
13. 6. 2024 13:40
Odpovědět  unor 2022

Výraz “ především “ si lze na základě předchozích zkušeností vysvětlit tak, že 90% peněz skončí za velkou louží v soukromých pařátech a o 10% se podělí papaláši v EU.

Hrobař
13. 6. 2024 15:05
Odpovědět  Francin

Přesně tak jsem si to myslel i já .

Jura S
13. 6. 2024 10:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Zdá se, že Hitler se nám vrací….

Autor
13. 6. 2024 11:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono by to rozhodování vypadalo jinak, kdyby museli všichni politici platit ze svého!
Stejně jako bankéři by měli platit ze svého za své vlastní chyby! A ne, že to zaplatí stát z našich daní, když navíc tihle všichni a i další “hamoňáři”. To by se najednou majetek stěhoval úplně jinam!
Pche! “ELITY”?! Ne, i ten toaletní papír je mnohem potřebnější, než “západní politici”!!

Západní politici si dělí další kolonii – chtěli by si takhle rozdělit celou planetu

comment image

TŮDLE NŮDLE! Do basy s vámi!
V Rusku je takový mem, na základě jednoho filmu s Vysockým, který v překladu zní:

ZLODĚJ MUSÍ SEDĚT!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
13. 6. 2024 11:20
Odpovědět  Peter 008

A jestli si někdo myslí, že dřív byla politika jiná, tak ne. Západní politika byla vždy stejná:

comment image

Albi
13. 6. 2024 14:43
Odpovědět  Peter 008

Dobrý!!! 🙂 🙂 🙂

Albi
13. 6. 2024 14:41
Odpovědět  Peter 008

A to oni zas sedí, a rádi – na vládních seslích!

Tom
13. 6. 2024 11:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Sice mimo téma, ale já musím. Dnes politolog Thomas Kulidakis poznamenal, že
když se chování Fialovy vlády nezlepší, bude za chvíli znát své voliče jménem.

Albi
13. 6. 2024 14:44
Odpovědět  Tom

Kéž by – a co nejdřív. 🙂

Frank
13. 6. 2024 11:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdy už někdo nakope té prolhané a zlodějské filcce do řiti?

Drak
13. 6. 2024 11:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Myslím, že by bylo záhodno, obnovit na dobu, než bude vyčistěna EU, trest smrti. Humanita, nehumanita.

Ladislav 💤
13. 6. 2024 11:35
Odpovědět  Drak

👍👍👍👍👍

zuzana
13. 6. 2024 11:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Slovensko: Dodání stíhaček MiG-29 Kyjevu bylo nezákonné

https://aktax.cz/slovensko-dodani-stihacek-mig-29-kyjevu-bylo-nezakonne/

13. 6. 2024 12:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak se na ně musí…Medvěděv tlumočí pravdu…
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Znicime-vam-zivot-Tohle-vam-provedeme-Medvedev-odplaci-Ceske-republice-756853

Pavel z Moravy.
13. 6. 2024 13:26
Odpovědět  Veny232

To je fakt síla Veny. Ale nedivím se. Brzy to vyvře a my tady zalezeme do nory a budeme vařit polívčičku z dubové kůry. S tímhle matrošem co to tady řídí jsme si zadělali. Ale to, že ten Mitrofanov nezmínil ten zub za zub, oko za oko atd se už profláknul úplně i když každý kdo ho někdy slyšel ví co je zač.

Frank1
13. 6. 2024 13:47
Ohodnotit příspěvek :
     

To je kradez, ktera bude Rusku kompenzovana. Kdy? Az skonci pravidla, ktera definuje KoZa. Porodni baba Lejnova podporuje zlodejny ruskych aktiv a nezakonne sankce.

13. 6. 2024 14:51
Ohodnotit příspěvek :
     

A tak je to správné a tak to má byt. Jen houšt a větší kapky! Čím víc Médu nas-erete, tím dřív skončíte. Už aby to bylo.

Polo 2
13. 6. 2024 14:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Zlodějina, nic jiného

Pravdomluvny
14. 6. 2024 06:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko si je vezme násobně krát víc a to nejen z fašoEU……🤣

Róbert
17. 6. 2024 06:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Uradnik odmietol obavy z dosledkov…? To ako vazne, ved keby sa na to niekto aj prozapadny pozrel a trosku tiezvo pouvazoval tak mu logicky vyjde ze tento krok znizi doveryhodnost banky ktora ukradne vynosy svojeho investora.