Drulák: Už jde o přežití Ukrajiny. A ten, který odhalil Nord Stream

09.02.2023 20:46 | Rozhovor

Válka poškozuje Rusko a Ukrajinu ničí, usilovat o porážku Ruska znamená spálenou zemi a posílání dalších lidí do „smrtícího vojenského stroje“. ParlamentnímListům.cz to ve svém hodnocení říká bývalý diplomat a expert na mezinárodní vztahy profesor Petr Drulák. „Jde o přežití Ukrajiny,“ konstatuje. Důkladně též popsal člověka, který rozkryl odpálení ropovodu Nord Stream, i důvody, proč Bílý dům nikdy nepřizná svůj podíl, i pokud by to byla stoprocentní pravda.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Drulák

reklama

Poslední dny a týdny vidíme i v rámci našich médií články připouštějící, že se Ukrajině na bojišti úplně nedaří, Rusové teď zahajují další ofenzivy. Lze říci, kam se za ten skoro rok válka vyvinula? 

Teď začíná očekávaná ruská ofenziva, aspoň v jedné oblasti a mluví se o Luhansku. Jak proběhne, se dá těžko předvídat, protože v minulosti šli Rusové do některých akcí v předchozím roce dost nepřipraveni a někdy to končilo celkem fiaskem. Na druhou stranu to nic nemění na věci, že Rusové kontrolují významnou část území, o které mají zájem, a lze očekávat, že v následujících týdnech svou kontrolu o něco rozšíří. Jak moc, to se v tuhle chvíli nedá říci. Navzdory tomu, že probíhají ofenzivy a protiofenzivy, na podzim byla poměrně úspěšná ukrajinská protiofenziva, tak podstatný fakt zůstává, a to je zásadní asymetrie těch dvou hráčů.

Stojí proti sobě dva státy, které nejsou v konfliktu symetrické. Rusko má zdroje nesrovnatelně větší, jak lidské, tak materiální i technologické, než Ukrajina. Naproti tomu Ukrajina má obrovskou podporu států NATO, což redukuje materiální a technickou zaostalost, ale stále zůstává lidská asymetrie, což je podstatné. Ukrajina má prostě k dispozici méně lidí. Rozjel se válečný stroj, který se krmí lidskými životy. Ztráty na ukrajinské straně jdou patrně do statisíců. Odhady jsou různé, ale můžeme už asi mluvit o řádech statisíců, což je pro stát jako Ukrajina dost vyčerpávající. Z tohoto hlediska se válka nemůže vyvíjet v ukrajinský prospěch. 

Od začátku opakuji tu samou tezi, že si nedovedu představit vojenské vítězství Ukrajiny, které by spočívalo v tom, že Ukrajina obnoví své hranice z ledna 2022, nebo dokonce z ledna 2014, přijde mi to nerealistické a s postupujícím časem se to potvrzuje. Ukrajina se dostává pod čím dál větší tlak. Je tam tlak zevnitř, proto Zelenskyj i podepsal zákon zpřísňující tresty za dezerci a nedisciplínu. Vidíme tak, že z vojenského hlediska Ukrajina tomuto problému čelí a bude muset zvýšit represi, aby disciplínu udržela. Ukrajina se samozřejmě dostává i pod vnější tlak ze strany donorů, kteří jsou znepokojeni ukrajinskou korupcí. Až donedávna bylo téma ukrajinské korupce v mainstreamových médiích téměř tabu a dnes si najednou čteme zprávy o tom, jak tamní poslanci a vysocí činitelé nejrůznějších ministerstev bohatnou, jak se bude měnit ministr obrany, došlo k záhadnému úmrtí významné části vedení ministerstva vnitra apod. Na Ukrajině se dějí věci, z nichž část se dešifruje celkem jasně s tím, že jde o zkorumpovaný stát a rozkrádání pokračuje i během válečného stavu. Dochází také k mocenskému boji mezi různými frakcemi. 

Američané vyvíjejí tlak, protože určitě mají zájem na tom, aby bylo jasné, kam jejich peníze jdou, a aby šly tam, kam si to přejí Američané. Tedy na boj s ruskou armádou, a nikoli na luxusní dovolené, automobily a na konta ukrajinských činovníků v daňových rájích. Je zde pochopitelně aspekt určitého mocenského napětí uvnitř Kyjeva, o kterém se dosud nemluví prakticky vůbec a můžeme se spíš dohadovat. 

Tedy jaké vyhlídky Ukrajina má?

Nevidím moc dobré vyhlídky. Přestože teď Ukrajina dostala přislíbeny tanky, jenže ty tam nebudou na jaře, ale spíš ve druhé polovině roku, a otázkou je, jak moc dokážou změnit strategickou situaci. Ukrajina si toho je vědoma, proto ihned po tancích začala žádat stíhačky. Problém je v tom, že stíhačky musejí být součástí určitého integrovaného systému protiletecké obrany a ten se v současných ukrajinských podmínkách bude budovat velmi těžko, proto hlavní spojenci váhají. 

Stále ovšem významná část západních představitelů míní, že Ukrajina může Rusko porazit a vyhnat ze svého území. Pokud by západní svět výrazně znásobil dodávky zbraní, stíhaček, tanků a veškerého vybavení a materiálu, byla by šance na brzkou porážku Ruska a konec války?

Nejde pouze o zbraně, je tam problém v lidském potenciálu. Na Ukrajině dochází ke zvláštnímu outsourcování, a to dvěma směry. Na jednu stranu státy NATO outsourcují svůj konflikt s Ruskem tím, že vedou zástupnou válku skrze Ukrajinu proti Rusku. Dokonce i naši představitelé už nezakrytě říkají, že vedeme válku, což je poměrně závažné. Očekával bych, že nejvyšší představitelé našeho státu by takhle mluvit neměli, protože ve válečném stavu nejsme, to má určité právní důsledky, předpoklady a ty nenastaly. Rétorika nicméně svědčí o tom, že vedeme válku skrze Ukrajince proti Rusku, je to v podstatě dnešní oficiální pozice a je to určitý outsourcing. Pak je tady také outsourcing ze strany Ukrajinců, kteří sice vedou válku svými životy, ale se západními technologiemi a zbraněmi. Na Rusko útočí zbraněmi a materiálem, který pochází ze Západu. Zůstává otázka, jak daleko se v tom outsourcingu půjde a zda existuje možnost, aby Ukrajinci mohli efektivně začít Rusy vytlačovat bez skutečného zapojení západních vojáků, zda bude stačit pouhé dodávání zbraní. Jsem v tom skeptický, protože složité zbraňové systémy vyžadují nějaké školení a zkušenosti. Druhý problém je, že v okamžiku, kdy by tam přišly systémy ohrožující samotné Rusko a Ukrajinci by získali kapacitu efektivně zasahovat ruské území a Ukrajinci jim to začali oplácet, je otázkou, k čemu by to ze strany Ruska vedlo. Zcela jistě k další, mnohem brutálnější eskalaci. Toto je ale nepravděpodobné a myslím, že k tomu nedojde. 

Mluví se také o tom, že by se ruský režim začal hroutit, což mi rovněž nepřijde pravděpodobné. V okamžiku, kdy by k tomu došlo, což si někteří přejí a na Západě leckdo počítá, že se to v Moskvě zhroutí, nebo se Rusko dokonce rozdělí, s tím by mohl vypuknout chaos, který by z tohoto hlediska pro nás všechny byl ještě nebezpečnější. Mohly by se vytvořit různé radikální nacionalistické skupiny versus prozápadní skupiny a vnitřní střet by se mohl přelít mimo Rusko. Nevidím nějaké dobré řešení. Vůbec mi přijde naprosto scestné spoléhat na to, že by Ukrajina mohla Rusko porazit a bylo by to ku prospěchu všech. Lidé, kteří to říkají, by měli vysvětlit, jak si to představují a jak k tomu podle nich dojde. Ukrajinci vytlačí Rusy a připraví je o území? Rusko se s tím smíří včetně ztráty Krymu? Spíš vnímám, že se například v Německu objevují hlasy žádající mírová jednání, podobně jako u nás iniciativa žádající mírová jednání, ke které jsem se připojil. Alternativa k tomu je zničení Ukrajiny, spálená země, kdy z Ukrajiny nic nezbude, pokud se bude pokračovat stejným způsobem jako v loňském roce. Už teď je Ukrajina těžce poškozená. Těžko může být v podmínkách neustálých útoků obnovovaná. Není pochyb o tom, že válka Rusko oslabuje, to v každém případě. Na druhou stranu Ukrajinu to ničí. Nemyslím, že je možné tímto způsobem pokračovat. Mír bude pro Ukrajinu těžký a vzhledem k cílům, které vyhlásili, se mi z hlediska humanismu a úvah o přežití Ukrajinců vůbec jeví jako rozumnější alternativa než pokračovat ve zničující válce.

Držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh, což je jedno z největších jmen americké žurnalistiky, je přesvědčený o zapojení amerického námořnictva do odpálení ropovodu Nord Stream, což se oficiálně připisovalo spíše Rusku. Nakolik pravděpodobné to je? A do jaké míry lze tomuto výkladu věřit právě s ohledem na renomé autora?

Nejprve bych rád připomněl, kdo je Seymour Hersh. To jméno je pojem. Jde o vzor americké investigativní žurnalistiky, která už téměř zmizela. Má velmi rozsáhlé kontakty na americkou bezpečnostní komunitu. Před lety velmi zajímavým způsobem rozkryl zabití Usámy bin Ládina. Šlo o velmi věrohodný článek opírající se o zdroje v bezpečnostní komunitě, kde ukázal, že ta operace proběhla jinak, než říkala Obamova administrativa. Ukázal například na dohodu s Pákistánem. Neříkal, že by to bylo nějak převratně jinak, ale fakta byla trochu jiná, než to podával Bílý dům. Jediné, čeho se Hersh dočkal, byly výtky o nedostatku patriotismu, že tím podrývá americké úsilí v Afghánistánu. To samé se podle mých předpokladů proti němu otočí u rozkrytí Nord Streamu. Jeho podání toho celého zní dost věrohodně a já sám víc věřím Seymouru Hershovi než komunikačnímu oddělení Bílého domu. Dává smysl celé akci. Chápu samozřejmě, proč to Bílý dům dementuje, protože kdyby to přiznali, jde o útok nejen na Rusko, ale také na Německo, jednoho z hlavních amerických spojenců v Evropě. Proto Bílý dům nikdy nemůže přiznat, že to bylo tak, jak popisuje Seymour Hersh. Ten člověk má svoji stopu a nelze ho označit za Putinova agenta, všechno si důsledně ověřuje, má kontakty. Jeho verze mi přijde nejvěrohodnější ze všech verzí. Každý se může mýlit, ale z toho, co máme k dispozici, mi tato verze dává největší věrohodnost. V případě Hershe víme, že to není čistá spekulace. My, co nemáme kontakty na americký hluboký stát, se můžeme jen dohadovat. Kdežto Hersh má všechno podložené.

Závěrem se podívejme na domácí scénu. Petr Pavel přesně za měsíc složí slib a stane se prezidentem republiky. Očekáváte změny směru zahraniční politiky za jeho mandátu?

Podle mého soudu je to celkem jasně nalajnované. Petr Pavel nastupuje jako prezident, který bude určitě silně bránit americké zájmy. Je to zřejmé z jeho kariéry, protože Američané mu dali „rozhřešení“ jako bývalému kandidátovi na komunistického rozvědčíka, který měl škodit Západu za liniemi nepřítele. Vzali ho na milost a udělali si z něho svého člověka. To je moment, který poznamenává celou jeho kariéru. Druhým momentem jsou lidé, kteří se v kampani pohybovali kolem něho, specificky mám na mysli Petra Koláře, ale i některé další, kteří jsou napojeni na americké zájmy. Z tohoto hlediska bude tah na americké zájmy silnější, než býval, ale na druhou stranu, pokud se podíváme na Fialovu vládu, nemyslím, že by ji bylo potřeba příliš tlačit v tomto směru. Máme tam lidi jako Jana Černochová nebo Jan Lipavský, tak je zřejmé, že v těchto věcech budou s panem Pavlem souznít. Možné je, že Pavel někdy půjde ještě trošku dál, než by si vláda představovala. Tahem na Ameriku mě Petr Pavel nijak nepřekvapí, ale překvapil mě trochu telefonátem s tchajwanskou prezidentkou, tam šel trochu dál, než bychom čekali. Stejně tak je možné, že půjde o něco dál i v jiných věcech. Petr Pavel je jedním z lidí, kteří dnes zastávají pozice další eskalace bojů na Ukrajině, ale jakmile se ve Washingtonu změní situace, předpokládám, že disciplinovaně vysvětlí, že věci jsou přece jen o něco složitější.

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

4.2 11 hlasy
Ohodnotit příspěvek
58 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
10. 2. 2023 23:58

PD zvládá mezinárodní situaci popsat velmi reálně,…..proč se jeho názory a i návrhy neřídí naše česká vláda premiéra Fialy? Jak Fialu přinutit, aby neškodil ČR, když i ÚS nejedná ve prospěch ČR?
Na toto téma vypisuji soutěž o nejlepší reálný návrh,….díky za návrhy !!!

ijn
11. 2. 2023 00:02
Odpovědět  ijn

nenavrhujte zavřít Fialu do blázince, tam jej nedostaneme a pokud ano, Válek mu zajistí protekci a léčbu nenastoupí, ani klecové lůžko nevyužijí, ať v Bohnicích, či jinde v ústavech!!!

KarelDar
11. 2. 2023 01:42
Odpovědět  ijn

Houby do blázince. Patří do kriminálu!

Pavel
11. 2. 2023 03:48
Odpovědět  KarelDar

Kdyz diplomat diplomatizuje , expert expertuje , profesor jeste taky profesoruje a akademizuje..
Pribere si na pomoc novinare , kterej na rozdil vod klavesujicicho ustavniho experta ,neco zjistil.
Aby si na nem zarajtoval..
Zadna vlastni ,pilnym studiem zakazovana , myslenecka se nevloudi..
Vsecko se opise vod jinejch..Pak je zarucenej yntelygent..
Abstrakce na place.
Zelenskij, Rusko, Ukrajina ,asymetrie,eskalace, ta nesmi chybet ,patrny zpravy,outsourcovani,/porcovani medveda,prenechany jinejm/,dyplomat,automat se nezapre, ztraty ukru jsou pro ne dost vycerpavajici /neuveritelny neco takovy je rovnou neuveritelny , du z toho do kolen ,nikdo by na neco takovyho neprisel/ ,uz sem taky vycerpanej..

Gales
11. 2. 2023 10:19
Odpovědět  KarelDar

Dařbuján chtěl na stromě jitrnice.

katango
11. 2. 2023 12:01
Odpovědět  KarelDar

Jako psychiatr souhlasím. Do blázince ne.

ijn
11. 2. 2023 12:35
Odpovědět  ijn

důrazný apel na Zemana k neprodlenému odvolání vlády ČR pro porušení přístupových dohod s EU o financování VK DOL, porušení diplomatických dohod k mezinárodním projektům, a to nejhorší zjištění nakonec:….. totální závislost na nacistických vnucích, kteří již dorostli k moci a opět v Evropě řádí!!!!!!!!

PENNYS
11. 2. 2023 08:08
Odpovědět  ijn

Odpověd máte z roku2021:
1 uspořádat referendum, „Čechkqicht“.
 2 Vystoupení z EU, NATO 
3 zrušit zbytečný senát 
4. zrušit neziskové organizace Sorose, Bakali, a podobné 
5 zrušit povinné poplatky pro protilidovou, Čt24,
6 zakázat činnost protilidových stran ODS, Top09 , Stan, Pir?ti, Kdučsl a ostatním škudcum .
 7 Neutrální stát Česká republika 
8 Vyberte maximálně jen dvě pol.strany” ČÍM VÍCE STRANY, TÍM VÍCE BRATRSTVÍ A ZLODĚJŮ! 
9 Zrušte všechny nerentabilní smlouvy
 10 Navažte vztahy s Ruskem a všemi spřátelenými státy a potom možná se ČESKO STANE, STÁTEM SVOBODNÝCH OBČANU!!!
******************************************************** 

Pavel K
11. 2. 2023 09:01
Odpovědět  PENNYS

👍 👍 👍 👍 👍 🙋‍♂️ 🙋‍♂️

Markýza
11. 2. 2023 08:55
Odpovědět  ijn

Protože Drulák je rozumný, necloumají s ním divé pocity a vášně a tudíž popisuje věci, jak jsou. Kdo ze zfanatizovaných by chtěl někoho takového poslouchat?

Pavel z Moravy
11. 2. 2023 10:54
Odpovědět  ijn

Změnit systém.

Milan ze Zahrady Čech
10. 2. 2023 23:58
jiří
11. 2. 2023 13:34

„V městské márnici na Volodarského ulici se objevila úhledně vypitvaná těla vojáků bez známek zranění. Rozumíte – vojáky bez zranění už začali pouštět rovnou na orgány,“ řekl mluvčí agentury.
Informovala o tom agentura RIA Novosti s odvoláním na místního podzemního aktivistu.
https://cz24.news/nocna-mora-pre-ukrajinske-ozbrojene-sily-ak-pojdete-na-front-podpiste-potvrdenie-o-pripravenosti-darovat-oblicku-izraelu-ukronacistov-pitvaju-nemocnice-po-celej-krajine/

Milan ze Zahrady Čech
11. 2. 2023 19:12
Odpovědět  jiří

Hezký od vás, že myslíte na mou sklerózu a že jste mě informoval o čemže to vlastně informuji a ještě k tomu přilepil ten samý odkaz. Jednoho hned potěší, když vidí jak něj druzí myslej.

RASputin
11. 2. 2023 01:57

https://t.me/QtimeNetwork/7904

To je ohromné!

Rumunsko: Senátorka Diana Lovanovici hovoří v parlamentu o použití technologie HAARP psychopatama v Turecku!

Modlitba za obyvatele Turecka postižené touto tragédií 

Pavel
11. 2. 2023 03:32
Odpovědět  RASputin

Ale pane akademik , ukrove vzdy a za kazdych okolnosti bojuji a tvrdohlave , za svuj zanik.
Neboji se zadnych obeti zadnych prekazek..
Treba si postrili cast populace Kyjeva, Odesy a vsude ,vic nez by rus sved ,ve valce ,dneska ..
Jako polaci, v ty oblasti je to asi narodni zvyk a povinnost..
Vemte si napriklad toho krveziznivyho a vyhlazovaciho Walesy , co vsechno proto a za svobodu polaku zkusil , trpel a natrapil se..
Akorat se dou pomodlit k pomniku Bandery a pojmenujou dalsi ulice po nem. Usijou si nejaky prapory..
Pak to de jako po masle..
Zrusis je a bojujou za svobodu a samostatnost , protoze jinak neco takovyho maji prisne zakazany a to opravdu nesnasi. ,
A je to dokonce zase videt vsude.
Vsichni vedi , jaky jsou z toho pokazdy nasledky.

Markýza
11. 2. 2023 09:05
Odpovědět  Pavel

Tady je analýzka, která nejspíš jako jediná trefila přesně:
https://www.armadnymagazin.sk/2023/01/13/expert-zhodnotil-straty-ozbrojenych-sil-ukrajiny-v-soledare-a-jeho-okoli/

Je pravda, že Ukrajina má nějaké sebevražedné sklony….začala jako naprosto nezadlužený stát, nesmírně bohatý na suroviny, se silným průmyslem. Pokračovala napůl vylidněná, zadlužená až po uši a naprosto zkorumpovaná a zřejmě má v úmyslu zmizet v propadlišti dějin definitivně. Až si říkám, jestli to není takové reinkarnační odkladiště kdejakého mizery z celého světa, něco jako Sierra Leone.

ijn
11. 2. 2023 11:55
Odpovědět  Markýza

vobřezaní zmetkové ukázali Ukroušům, jak nenávidí gojímy, všechno rozkradli a ještě je na válečná jatka posílají!!!

Kaufmann
11. 2. 2023 13:25
Odpovědět  ijn

dokonala pomsta za babi jar

Boomer
11. 2. 2023 12:38
Odpovědět  Markýza

..sebevražedné sklony státy nemají, sebvražedné sklony měl možná Přemysl Otakar II, když tasil meč na Marchfeldu nebo Jan Lucemburský u Kresčaku.
Nahlíženo touto optikou mohla by se Ukrajina jevit jako země nehrdinská, dřepící pod metry betonu a čekající na Godota.. s občasnými výkřiky Hrrr na ně!!Bojujte!!

Markýza
11. 2. 2023 14:42
Odpovědět  Boomer

Jen si nemyslete – i národ je organismus a jako takový klidně může ochořet. Některý velikášstvím, některý úzkostí a Ukrajina zjevně nějakým druhem superpýchy. Která k tomu sebevražednému chování vede hezky rovně.
Takový Jan Lucemburský (to bylo trefné) u Kresčaku, jen ve větším měřítku.

Boomer
11. 2. 2023 19:32
Odpovědět  Markýza

..tož na nějakou superpýchu to nevypadá, když musejí kanonenfutter doma vodit v železech a venku škemrat o odchyt.
Sebevraždou zavánělo, když se naši chlapi v Británii dobrovolně hlásili do Zvláštní skupiny D a po výcviku vyskočili z letadla nad Protektorátem.

Boli chlapi, boli, ale sa minuli..

Pavel
12. 2. 2023 01:12
Odpovědět  Boomer

Byli poslany britama , vsecko co jim dali a vystroj a vybaveni bylo spatne ,letadla je zavazela jinam ,se souhlasem sluhu cs.vlady ,ktery s nami nikdy nemeli dobry umysl. Navic to sou skudci.

Markýza
12. 2. 2023 08:52
Odpovědět  Boomer

Nevypadá na pýchu? No, mně stačilo pár ukrajinských videí. A chování ukrajinské věrchušky. A ty kecy o neporazitelnosti……Zdaleka takoví nebudou všichni, nikdy nejsou. Ale ti co jsou, jsou zkrátka dost razantní, aby to stačilo na zkázu.

Boomer
12. 2. 2023 14:08
Odpovědět  Markýza

..má to a bude to mít stejný průběh jako v Německu druhdy.
Musk už couvá se Starlinkem, německá ministryně nabádá k opatrnosti při diskusi o poskytování zbraní..

Markýza
12. 2. 2023 19:33
Odpovědět  Boomer

A jak reagovali na Muska? Ačkoli ten jen žádal plnit smlouvu? Reagovali na něj tak velkopansky, že to bylo až komické.
Že to bude jako v Německu druhdy (to je krásný slovo!) si myslím taky. Nebo hodně podobný. A Němci tehdy taky propadli nezřízené pýše………….

Boomer
12. 2. 2023 19:54
Odpovědět  Markýza

.. když ze sporých i sporných informací sleduji brutální průběh války na Ukrajině, začínám mít obavy, že se obracíme do dávné minulosti. Kdo bude Samuel, kdo Amálek..

1 Samuelova, kap.15

Pavel
12. 2. 2023 01:09
Odpovědět  Markýza

Meli toho sikovnyho Janukovice a ten hral na obe strany ,aby se U. mela nejlip.
Volby vyhral velkou vetsinou Zeli, jen proto , protoze jim slibil , ze vsecko urovna s rusem a bude mir..

Markýza
12. 2. 2023 19:34
Odpovědět  Pavel

Jo, to si pamatuju, ty vznešené zelné řeči. Janukovič, pokud se pamatuju, se musel rozhodnout, jestli bude víc proevropský, nebo proruský. Zvolil jak zvolil, Amíka nasral……

Aleš
11. 2. 2023 05:12

Ukrajina již prohrála a pokračovat ve válce je genocida, tedy každý kdo jí podporuje zbraněmi je zločinec. Pouze kapitulace je jediná cesta.

Jaroslav
11. 2. 2023 09:52
Odpovědět  Aleš

K doplnění, náš vládce i vládce většiny východní Evropy Soros navrhuje, aby se vychodoevropsti vojáci zapojili do konfliktu. Třeba se to předpokládalo od samého začátku, kdy byl konflikt vyprovokovan. Jenom nás o tom zapomněli informovat. A hádejte jak se zachová koalice 5+1? Teď mají “svého ” prezidenta (=+1) a můžete hádat co se stane????

Pavel K
11. 2. 2023 10:38
Odpovědět  Jaroslav

Doposud tvrdí, že se nic takového dít nebude, já si myslím že bude, ale počkejme měsíc, dva, tři a uvidíme. Však ať si to mládež vyžere. Já osobně znám pár mladíků, kteří by tam rádi. Ta střílečky jsou prý prima zábava.

Pavel z Moravy
11. 2. 2023 11:05
Odpovědět  Jaroslav

Tak ať ti mlaďoši jdou a narukují. Jestli chtějí bojovat za amícké zájmy a nadnárodní plutokracii, proč jim bránit. Snad mají své mozkovny a jestli ne, naše vina to není. Jak nedávno napsal Spam Vlasta, my staří neprohráli, protože my už budoucnost nemáme, prohráli jste vy mladí. Budete si muset vše prožít, protože prožitky předcházejících generací jsou nepřenositelné. Nechcete dát na radu starých a chcete si nutně sáhnout na ta rozžhavená kamna, tak prosím. Jestli potřebujete léčbu šokem, tak prosím. Černochová a spol vám ji nabízí.

Markýza
11. 2. 2023 14:46
Odpovědět  Pavel z Moravy

A já nechci, aby narukovali!! Mám v rodině tři chlapy v jatečním věku a chci, aby se starali o své rodiny, jako doposud. Mají malé děti.

Albi
11. 2. 2023 15:31
Odpovědět  Markýza

Mně by zajímalo ještě něco dost jinbého a taky důležitého.

Autor píše: “Zelenskyj i podepsal zákon zpřísňující tresty za dezerci a nedisciplínu”..

A jak se to bude týkat té mužské části “azylantů”? Jak ty bude lovit a posílat na frontu či trestat?
Navíc ONI si ten odchod (útěk) zaplatili – to jim ty peníze nechá pro bezpečný a spokojený život a kluky, starce a nemocné vyštve do bojů, válečný hrdina nad kterého není?

Markýza
11. 2. 2023 16:48
Odpovědět  Albi

V Británii a v Polsku prý už loví, u nás patrně začnou, protože ukrajinská vláda údajně vyslala takovou žádost do všech států, kam jí prchnul kanonenfutr. No; jednak takový lov jistě utuží ukrajinsko – polské přátelství, panečku. Druhak – po Evropě se kromě normálních mužských, co se nechtějí dát rozstřílet, rozprchla i věhlasná ukrajinská mafie. Předpokládala bych, že státy EU, věrny hodnotám, se kterými stojí a padají, zaúkolují lovem právě tu mafii.
Důsledky jsou velmi snadno domyslitelné – vášnivě prozápadní Ukrajinci žádní nezbudou a poté, co zjistí, že jediný evropský stát, který je nevydává, je Rusko……………………………………

Markýza
11. 2. 2023 17:09
Odpovědět  Markýza

Možná nezbudou ani žádní vášniví západní proukrajinci – jen se koukněte.
https://cz24.news/zerohedge-zelenskyj-je-besny-od-zlosti-ze-mu-starlink-elona-muska-vypol-navigaciu-pre-ukrajinske-utocne-drony/
Léta tvrdím, že Ukrajina se chová jako nejhorší spratek. Asi je to s ní jako se spratkem člověkem – trpělivě se zkouší, jestli by se nějak uvědoměle neodspratkoval sám, až jednou pohár přeteče.

Markýza
11. 2. 2023 14:45
Odpovědět  Aleš

Přečtěte si tu analýzečku, co jsem dávala do odpovědi Pavlovi. Autor hezky dovozuje, proč Ukrajina nemůže couvnout. Myslím, že to bude jako s Německem – podepíše tu kapitulaci, ale až bude absolutně vyřízená.
A možná je to jediný lék na fašicstické smýšlení, co já vím.

Kaufmann
11. 2. 2023 13:32
Odpovědět  Pavel K

zid zidovi vzdy pomuze kdyz bere z ciziho

Albi
11. 2. 2023 15:37
Odpovědět  Pavel K

Válka je drahá záležitost, Pavle.
A žádný politik ji nechce a nebude platit. Od toho přece mají svou “armádu otroků”.
Jedni tu válku vymýšlejí a řídí, ti druzí pracují a bojují. Do které skupiny kdo patří, to jistě ví sám.

Pavel K
11. 2. 2023 21:01
Odpovědět  Albi

👍 👍 👍 👍 👍 🙋‍♂️ 🙋‍♂️

konzerva
11. 2. 2023 21:16
Odpovědět  Pavel K

Ani se nediví, když jste ho volil a nastražil jste mu svou hnědku ve štatlu.

Pavel z Moravy
12. 2. 2023 09:03
Odpovědět  konzerva

Neotírejte si pusu o takového vlastence jako je Pavel. K. Až budou všichni smýšlet jako on, tak nám bude hej.

PENNYS
12. 2. 2023 13:04
Odpovědět  Pavel z Moravy

NEVHODNÝ SARKASMUS !!!

Gales
11. 2. 2023 10:24

Všichni Ukrajinci kteří chtějí bojovat ať jdou na frontu.Žádné sr.aní s mladou paní.Čím dříve pochcípají,tím dřív bude mír.

Markýza
11. 2. 2023 14:48
Odpovědět  Gales

Já se velice obávám, že takoví už nejsou – kteří by CHTĚLI bojovat. Však to lapají už i na pohřbech! Británie a Polsko už začínají lovit ve vodách ukrajinských azylantů….

Pavel z Moravy
11. 2. 2023 10:50

Pane ijn, vždyť je to o systému. Nemůžete proboha vyříznout jenom povrchově vřídek, který je hluboce prorostlý do tkáně a myslet si, že dojde k uzdravení pacienta. Nevyhnutelná je kompletní očista a změna systému. Výchova k tradicím, historii, vlastenectví, úcta k lidem jsou první priority, kterými se musí začít a samozřejmě výměna všech zkorumpovaných subjektů. Takových Pavlů, Fialů, Pekarů jsou tisíce, to je bezpředmětné, pokud nezměníme systém, tito budou stále rotovat. Kur.vadrát, už to pochopme.

Pavel z Moravy
11. 2. 2023 10:53
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jen něco na způsob socialismu nám zajistí důstojný život. Kruci, vždyť je to tak prosté k pochopení. K tomu systému se to bude ubírat i v Rusku, věřte mi, protože v tomto marasmu a barbarství žít trvale nejde.

sergej
11. 2. 2023 13:26

Ukravina je plánovaný krach mantáků i s blbáty euronácky *kalivody* kapitálových žraloků.
** https://www.pi-news.net/2023/01/george-soros-und-die-herrschaft-der-kakistokraten/
Překlad naklikněte na vlaječce.
Pitomce nehledejte, sami jste se tak vmanévrovali workolici zdebilirit.

Markýza
11. 2. 2023 14:50
Odpovědět  sergej

Sakra, vždyť vypadá, jen ho položit do rakve, dědek šeredná…..

Albi
11. 2. 2023 15:45
Odpovědět  Markýza

Zdá se mi, že naopak vypadá až příliš čiperně.

Milan ze Zahrady Čech
11. 2. 2023 19:22
Odpovědět  Albi

No, když má na adrenochrom, tak aby nebyl čipernej. A kdoví, kolikátý slovanský srdce už pumpuje jeho krev a kolíkátý ledviny už ceděj jeho chcanky.

Pavel K
11. 2. 2023 21:05

👍 👍 👍 👍 👍 👍 🙋‍♂️

zuzana
11. 2. 2023 17:21

Dojde kvůli nekonečným biotechnologickým experimentům Deep State k vyhubení lidstva?

https://aktax.cz/dojde-kvuli-nekonecnym-biotechnologickym-experimentum-deep-state-k-vyhubeni-lidstva/

Jan
11. 2. 2023 19:07

Na Novem Zelande byly pozarem zniceny obri podniky na odchov kurat a masovy kombinat.
V teto souvislosti si prectete nasledujici clanek.
Zjistilo se, ze vajicka jsou lekem proti Covidu a tedy je chce WEF zakazat a Gates uz financuje vyvoj umelych vajec, do kterych pak bude vpravovat sajrajzy jako mRNA, aby se i neockovani naockovali.
https://www.badatel.net/wef-slubuje-zakaz-nebezpecnych-vajec-po-vedeckom-zisteni-ze-ich-konzumacia-lieci-covid/

Autor
11. 2. 2023 21:02

Odhalení, že USA a Norsko podkopávají projekt Nord Streams, vyvolává otázku, co na to Rusko. Izraelský expert Jakov Kedmi se domnívá, že vše je v rukou Ruska.
Plynovody systému Nord Stream vyhodily do povětří Spojené státy za účasti Norska – stalo se tak podle vyšetřování amerického novináře Seymoura Hershe, držitele Pulitzerovy ceny. Podle Kedmiho už teroristický útok takového rozsahu není jen sabotáží a Rusko má k dispozici široký arzenál nástrojů, jak USA i Norům bolestivě odpovědět. Jako příklad uvedl odborník komunikace a energetiku.
“Vyhazování plynovodů do povětří není jen sabotáž, ale i válečný akt. A pak je otázkou, jaké plány má Rusko pro odvetnou reakci. Existuje mnoho možností, přiměřených i nepřiměřených. Jak pro Norsko, tak pro USA. Kolik podmořských kabelů pochází ze Spojených států? Kolik různých druhů ropovodů a plynovodů se nachází na moři? Jaká je struktura norského ropného a plynárenského průmyslu? Co se děje v amerických a norských přístavech? Otázkou je, co je Rusko připraveno udělat?” řekl Kedmi.
pokr.

Autor
11. 2. 2023 21:04
Odpovědět  Peter 008

“Vše je v rukou Ruska. Vše, co Západ dělá, sankce, provokace a tento teroristický útok, se děje proto, že očekává, že Rusko přijde nanejvýš se slovním prohlášením, protože se zatím nic nestalo. Můžete si kreslit červené čáry, jak chcete. Jsou si jisti, že kdyby Sullivan šel na to: Rusko neudělá nic. Rusko se zatím tvrdošíjně brání: “Tím nás nezlomíte”. Dobře, hrdinská prohlášení. Ale pak budou hledat něco jiného,” řekl Kedmi v pořadu Solovjov LIVE.

Hershova publikace tvrdí, že sabotáž North Streams připravovala CIA pod záštitou vysokých úředníků Bílého domu. Bidenova administrativa novinářovy domněnky podle očekávání popřela, ale anonymní a nezávislí odborníci se domnívají, že obraz, který vykreslil, je velmi realistický.

https://inforuss.info/kedmi-ukazal-rossii-slabye-mesta-ssha-i-norvegii-dlya-otveta-za-severnye-potoki/