„Druhá Buča“ hoří v Kremenčuku před summity NATO a G7

V Kremenčuku v Poltavské oblasti hoří obchodní centrum Amstor. Požár zuří, místní úřady a Volodymyr Zelenskij obviňují Rusko z raketového útoku na zařízení, kde „by mohlo být asi 1000 nakupujících“. 

Již se hovoří asi o 40 zraněných a nejméně 10 mrtvých. Pod sutinami pokračuje pátrání po lidech.

Pavel Kucharkin, novinář z Ukrajiny, si je jistý, že ukrajinským úřadům nelze věřit: „To už se stalo. Když potřebujete upoutat pozornost a něco vyprosit. Ta rodící žena, která později řekla, že k žádnému náletu nedošlo a když pak ukázali hlavici s ukrajinským inventárním číslem, okamžitě zmlkli.“

Zajímavé je, že po chvíli se na místě objevuje nechvalně známý poradce ministerstva vnitra Anton Geraščenko – ten samý, který včera před kamerami mával pasem ruské občanky u obytného domu v Kyjevě, který údajně zasáhla ruská raketa (ve skutečnosti ukrajinská raketa protivzdušné obrany).

Hned první záběry z místa incidentu vzbuzují podezření – parkoviště u budovy je téměř prázdné – což je u fungujícího obchodního centra zvláštní. V okolí komplexu jsou navíc výhradně muži, mnozí ve vojenských uniformách. To okamžitě vedlo k podezření, že obchod sloužil k maskování muničního skladu nebo umístění ukrajinských vojenských jednotek. Nebo byly vedle nákupního centra.

Podle Zelenského bylo v době ostřelování v obchodním centru údajně asi tisíc civilistů, ale parkoviště před budovou centra bylo prakticky prázdné a mnoho vojáků v „pixelových“ uniformách s kulomety. Na záběrech zveřejněných na sociálních sítích a Zelenským navíc nejsou prakticky žádné ženy. 

O tom, že obchodní centrum již delší dobu nefunguje, svědčí i to, že od března nejsou na sociálních sítích žádné fotografie návštěvníků podle geotagů, ani recenze na stránkách a mapách.

Podle analytiků byla vojenská technika opravená v Dormaš uložena v obchodním centru. Je také možné, že padělek o „civilistech, kteří zemřeli při ostřelování“ je další provokací Kyjeva, protože v nadcházejících dnech se bude konat summit NATO, během kterého Zelenskij plánuje požádat o novou „část“ vojenské pomoci.

V Kremenčuku vyhořelo nákupní centrum. Kyjev obviňuje Moskvu, Moskva vzpomíná na Buču.

Dmitrij Poljanskij, první zástupce ruského představitele při OSN, přirovnal situaci s obchodním centrem v ukrajinském Kremenčuku (Poltavská oblast) s „provokací ve stylu Buča“.

„Musíme počkat, co řekne naše ministerstvo obrany, ale už teď je příliš mnoho zjevných nesrovnalostí. To je přesně to, co kyjevský režim potřebuje, aby se před summitem NATO soustředil na Ukrajinu,“ napsal diplomat na svých sociálních sítích.

„Je pozoruhodné, že k útoku na obchodní centrum Amstor v Kremenčuku došlo na pozadí summitu G7 a nadcházejícího summitu NATO. Obvykle jsou takové provokace načasovány tak, aby se časově shodovaly se zavedením dalšího balíčku sankcí proti Rusku,“ řekl listu VZGLJAD vojenský expert Michail Onufrijenko.

„Zatím situace v Kremenčuku připomíná spíše provokaci ozbrojených sil Ukrajiny. Není to první případ.  Ozbrojené síly Ukrajiny v březnu zaútočily na centrum Doněcka raketou Točka-U. Ukrajina pak bezdůvodně obvinila Rusko. A tento padělek byl rychle odhalen, protože číslo rakety se objevilo v médiích. Totéž bylo v BučeKramatorsku a Kyjevě. Pro média je potřeba obrázek,“ domnívá se Onufrienko.   

„Obecně to schéma vypadá vždy stejně: Ozbrojené síly Ukrajiny buď úmyslně zaútočí na civilní obyvatelstvo, nebo se tak stane v důsledku jejich neprofesionálního jednání. Pak z toho ukrajinské úřady obviňují Rusko.  Jejich pozici dále přebírají západní média, načež země NATO buď zavedou nový balíček protiruských sankcí, nebo informují o novém balíčku vojenské pomoci v zájmu Ozbrojených sil Ukrajiny. Je pozoruhodné, že k útoku na obchodní centrum Amstor v Kremenčuku došlo na pozadí summitu G7 a nadcházejícího summitu NATO,“ uvedl expert.

Onufrienko také připomněl, jak se v březnu psalo o případu raketového útoku na obchodní centrum Retroville v Kyjevě – tehdy byl v obchodním centru umístěn muniční sklad. 

Nyní však nelze říci, že by v obchodním centru Kremenčuk byla také skladována munice. 

Totéž platí o další rozšířené verzi – její podstata spočívá v tom, že raketový útok byl veden na závod silničních strojů Kremenčuk a nedaleké nádraží. Všechny tyto verze podle experta vyžadují dodatečné ověření a je potřeba mnohem více údajů o tom, co se stalo.

„Zpravidla jsou cíle, které se používají pro vojenské účely, zasaženy v noci, aby se minimalizovaly civilní oběti. Proto, když se to stane během dne, vypadá to spíše na další provokaci z Ukrajiny,“ vysvětlil vojenský analytik a vyzval nás, abychom počkali na oficiální vyjádření. 

Upírá také pozornost na rychlé objevení se na místě výbuchů poradce šéfa ministerstva vnitra Ukrajiny a iniciátora vytvoření webu Peacemaker Antona Geraščenka, který se také objevil mezi prvními včera na místě pádu ukrajinské rakety v Kyjevě.

„Navíc pro ukrajinské vedení je to, co se děje na frontách, druhořadé. Na prvním místě je vždy vytváření informačního šumu, který nemá nic společného s realitou. Ukrajinští vojáci mohou být poraženi, vzdát se, ustoupit, ale západní média to budou prezentovat jako „taktický ústup“. Totéž platí pro jakékoli pochybné ostřelování – s ohledem na nadcházející summit NATO to ukrajinské úřady a západní média prodají jako „ruskou agresi“ a po nějaké době na tento příběh zapomenou,“ uzavřel Onufrienko. 

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3uagbj9
https://bit.ly/3xWAIJ6

4 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
13 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tom
27. 6. 2022 23:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Ne nadarmo se rika, ze lzes, jako zeleny skret!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
VAL
28. 6. 2022 00:40
Odpovědět  Tom

Ono už nepla lžeš jak fialovej pes?

Tom
28. 6. 2022 01:04
Odpovědět  VAL

Stejny smejd, stejne svinstvo!

Pavel
27. 6. 2022 23:50
Ohodnotit příspěvek :
     

bože lidí pokud tam bylo tisíc nakupujících muselo tam být alespon 300 – 400 aut nebo si myslíte že choděj pěšky jinak ten dým vypadá na naftu oleje …

VAL
28. 6. 2022 00:39
Odpovědět  Pavel

Však ono to časem prosákne. On tomu stejně nikdo nevěří, ani záchod ne, ale myslí si, že je to fajn bič.

Pavel K
28. 6. 2022 11:30
Odpovědět  Pavel

Tak jako vždy lež má krátké nohy. Všechno je šito zřejmě horkou jehlou, nebo jak jinak si vysvětlit, tak amatersky lidem podané divadlo. Už se ale lepší, to jindy tam padaly bomby plná ulice(objekt) převrácených a zdemolovaných aut atd. ale fasády nedotčený a okna nevysklený. Tomu se říká ukr kvalita.

VAL
28. 6. 2022 00:14
Ohodnotit příspěvek :
     

A nedaj si pokoj a nedaj si pokoj…

oldoo
28. 6. 2022 06:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Od listopadového převratu nám pořád omílají,jak komunisté a Sověti lhali,kradli,cenzurovali …..
Za těch třicet let jsem zjistil,že skoro ve všem měli pravdu !!
Nevidím jediný důvod cokoli věřit západu a jím ovládaným zemím !

Pavel
28. 6. 2022 09:01
Odpovědět  oldoo

Já osobně jim nevěřím ani pšouk ze zadnice a to již velmi dlouhou dobu. Moje vnitřní já mi říká již dlouho co za zmeťoury máme na skladě.

Ladislav
28. 6. 2022 10:03
Odpovědět  Pavel

To budou mít na Gebls 24 opět vánoce! Až se jim bude od huby prášit! Ludry!

janle57
28. 6. 2022 11:10
Ohodnotit příspěvek :
     

V tom obchodním centru bylo vedle 3 bochníků chleba a 20kg brambor pravděpodobně
asi tak 1000 slovenských a polských raket,dále 5 000 dělostřeleckých granátů
z Popcornlandu a stejný počet pancerfaustů Javelin,jako prodavači tam bylo čirou náhodou
1 000 příslušníků praporu Pravý sektor,zase ti proradní Rusové spáchali další
humanitární zločin a jak jsme se dozvěděli z Goebbels24 za ty nevinné ženy a děti,co šli
právě nakupovat,truchlí celý svobodný svět.

Pavel
28. 6. 2022 13:31
Odpovědět  janle57

Ten celý svobodný svět brzy dotruchlí. Jenže když vám řeknu s jakými trotly musí sedět můj syn v kanclu, všechno voliči škůdců zemských a jak on říká, poslouchat ty jejich žvásty, tak jsem rád, že jsem na druhé straně věkového žebříčku. To by jste nevěřili, co je tady blbů a zaprodanců.

Pavel K
28. 6. 2022 13:58
Odpovědět  Pavel

Už jsem také starší rošník, ale chápu vašeho mladýho, to musí být na boudu. Ale já bych to řešil taktyckým ústupem. Ano beru to podle sebe, protože bych už se dávno pral, no a co by následovalo, vyhazov, že jo. Já bych tady pracovat nemohl. Proto děkuji že jsem V ID ale do starobního to mám stejně tři roky. Denodenní srážka s blbcem je to nejhorší co může po ránu být. Pak se to nosí domů. K poslední větě bych přidal ještě pokrytců.