Krize UKRAJINA

Donbass.  Zprávy z fronty 03.10.2022

Operační informace z front DPR a LPR, vojenské zprávy z ozbrojených sil Novorossija, zprávy ATO, foto a video materiály od vojenských novinářů z horkých míst Donbasu, aktuální rozhovory s vůdci Novorossie.10:15 APU ostřelovalo Starobelsk z vícenásobného odpalovacího raketového systému HIMARS, poškodilo mateřskou školu

Informovalo o tom zastoupení LPR ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci otázek souvisejících s válečnými zločiny Ukrajiny.

„Ostřelování bylo zaznamenáno ze strany ozbrojených formací Ukrajiny: 01:40 ve vesnici Starobilsk pomocí HIMARS MLRS (jedna raketa). V důsledku ostřelování byla poškozena mateřská škola,“ píše se ve zprávě.

Informace o možných obětech a škodách se upřesňují.09:55 Ukrajinští vojáci ostřelovali Doněck a Mineralnoe

Ukrajinská armáda ostřelovala Doněck a vesnici Mineralnoje v Doněcké lidové republice, přičemž během 15 minut vypálila 13 granátů ráže 155 milimetrů.

Podle zastoupení republiky ve Společném centru pro kontrolu a koordinaci otázek souvisejících s válečnými zločiny Ukrajiny v kanálu Telegram bylo ostřelování ozbrojenými formacemi Ukrajiny zaznamenáno v následujících směrech: 07:56 (shoduje se s moskevským časem) – osada Netailovo – město Doněck (okres Kyjev): vypáleny čtyři granáty ráže 155 mm; 07.58 – osada Orlovka – osada Mineralny: byly vypáleny tři granáty ráže 155 mm.

Je také poznamenáno, že v 08.10 ukrajinské bezpečnostní síly vypálily dalších šest granátů „NATO“ ráže 155 milimetrů na Kyjevský okres v Doněcku.09:25 AFU ostřelovala vesnici Golovchino v městské části Graivoron

Podle guvernéra bělgorodské oblasti Vjačeslava Gladkova dochází v důsledku střel zasahujících střed vesnice ke zkáze. Zemřela 48letá žena.

Nyní jsou na místě všechny provozní služby a vedoucí obvodu. Začala procházka domů. Informace o obětech se upřesňují.09:00 Speciální vojenská operace na Ukrajině: situace na Donbasu do konce 2. října

“Směr Charkov:

▪️ Jednotky 14. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny pokračují v konsolidaci na levém břehu řeky Oskol v oblasti Dvurečnyj. Jednotky ruských ozbrojených sil odrazily nepřátelské útoky v oblasti Borovoy.

▪️ Útočné skupiny 92. brigády Ozbrojených sil Ukrajiny se snaží postoupit směrem na Orljanku a Nikolajev.

Směr Liman:

▪️ Ruské jednotky zaujaly obranu na linii Kremennaja-Svatovo. Spojenecké jednotky stahují do Kremennaje další a ženijní vybavení, aby posílily obranu města.

▪️ Ukrajinské formace obsadily vesnici Terny a obsadily pravý břeh řeky Zherebets.

Směr Bakhmutskoe (Artemovskoe):

▪️ Útočné oddíly PMC Wagner pokračují v bojích na předměstí Bakhmut a Soledar.

▪️ Na jižním křídle útočí Vagnerité na pozice ukrajinského vojenského personálu ve vesnicích Zajcevo a Otradovka.

směr Doněck:

▪️ Jednotky NM DPR pokračují v postupu v Pervomaisky od vesnice Peski. Pod jejich kontrolou je zhruba polovina vesnice.

▪️ Ukrajinské jednotky ostřelovaly obytné oblasti měst doněcké aglomerace a zabily několik civilistů.

Směr Záporoží:

▪️ Ukrajinské velení pokračuje v sycení bojových formací na frontě živou silou a technikou a připravuje se na potenciální ofenzívu.

▪️ Ozbrojené síly RF zaútočily na výcvikovou základnu 9. pluku Národní gardy Ukrajiny a průmyslovou infrastrukturu v Záporoží a zasáhly také cíle v Guljajpolském a Ravnopolském.

Dněpropetrovská oblast:

▪️ Ruské ozbrojené síly v noci zaútočily na infrastrukturní zařízení v centru Krivoj Rogu potulující se municí Geran-2.

Režie Krivoj Rog:

▪️ Ozbrojené síly Ukrajiny pokračují v ofenzivě z Novovorontsovky s cílem dosáhnout Nové Kachovky. Ozbrojené síly RF se stáhly z osady Zolotaya Balka a získaly oporu v Dudchanech. Na kontaktní linii probíhají těžké bitvy,“ hovoří telegram Rybar o situaci na frontě.

Prasknutí hlavně polské houfnice Krab

Objevil se obrázek polské 155mm samohybné houfnice Krab, používané ukrajinskými ozbrojenými formacemi, s utrženou hlavní, k čemuž došlo v důsledku opotřebení.

Obrázek byl zveřejněn na sociálních sítích den předtím.

Na snímku je vidět polská samohybná houfnice a pár metrů od ní ležící hlaveň, která explodovala v důsledku opotřebení a intenzivního používání ukrajinskými ozbrojenými formacemi.

Již dříve byly nalezeny v dělostřeleckých systémech západního typu předávaných ukrajinským ozbrojeným formacím.

Zejména u polských samohybných houfnic Krab se při intenzivní střelbě láme hřídel o zápalnici u klínu závěrky, lámou se a ohýbají se šrouby klínu závěrky.

Je známo, že polské úřady předaly ukrajinským ozbrojeným formacím osmnáct samohybných houfnic Krab. Později byl podepsán kontrakt na výrobu dalších padesáti čtyř houfnic pro Ukrajinu.

Samohybná houfnice AHS Krab ráže 155 mm byla postavena pomocí podvozku korejského samohybného děla K9 Thunder a britského bojového prostoru AS90. Maximální dostřel samohybných děl je 40 kilometrů. Rychlost střelby je 6 ran za minutu.

Sériovou výrobu ASH Krab provádí polská společnost Huta Stalowa Wola SA (HSW, součást státního sdružení Polska Grupa Zbrojeniowa SA, PGZ).

sdílet na

43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
3. 10. 2022 10:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajina mi je naprosto ukradená, vyjma cynického pohrdání vůči této zemi nic necítím.A vytáčí mne, když na její podporu z veřejných peněz Fialova vláda uvolňuje miliardy korun, které by se zde u nás daly využít neskonale účelněji. Připadá mi jako dokonalá fantasmagorie, že kvůli Ukrajině a Ukroušům zde u nás hrozí mráz a snad i hlad. Kvůli Slovákům bych byl ochoten i něco obětovat, kvůli Ukroušům ale fakt ne.

Gales
3. 10. 2022 11:14
Odpovědět  Teuton

Ptá se Filip. – Z oficiálních zdrojů jsem se dozvěděl pouze tolik, že zahraniční podnikatelé v prvním pololetí letošního roku tu koupili 1311 českých firem a že nejvíce firem získali právě Ukrajinci. Informovala o tom renomovaná poradenská společnost Dun & Bradstreet. Za prvních šest měsíců letošního roku Ukrajinci koupili 329 společností, o 75 víc než ve srovnatelném období 2021 (+30 %).
 
Ptám se dál – kdo jsou tito Ukrajinci, kteří si tu ve velkém mohou dovolit kupovat firmy? Uprchlíci? Nebo snad investoři, či jejich prostředníci, či dokonce mafiáni, které tento stát vyživuje sociálními dávkami, poskytuje jim zdarma bydlení, zdravotní péči, prostě úplně všechno a všechno na úkor vlastního obyvatelstva? Prosím a tím nijak nezpochybňuji péči o skutečné běžence, kteří ztratili střechu nad hlavou v důsledku válečných operací.
 
Nejsem sám, kdo se takto ptá, a ač již k tomu nemám mandát z voleb z roku 2021, stejně se ptám, chcete-li, interpeluji předsedu Vlády ČR Petra Fialu, ministra zahraničí Jana Lipavského a ministra vnitra Víta Rakušana, aby veškeré mnou požadované informace neprodleně sdělili občanům České republiky. Děkuji.

3. 10. 2022 14:00
Odpovědět  Gales

Mafie – kdo jiný.

Helena
3. 10. 2022 12:49
Odpovědět  Teuton

Souhlas, mám to stejně.

Albi
3. 10. 2022 14:27
Odpovědět  Teuton

Teutone, ochotný nebo ne, nebude na výběr.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-verejny-sektor-se-ze-soucasnych-prijmu-neda-ufinancovat-dane-musi-vzrust-215932
“Současné příjmy státního rozpočtu podle odborníků nemohou ufinancovat veřejný sektor. Musí se tak zvýšit příjmová stránka rozpočtu. Vzrůst by mohla například daň z majetku.”
(= už skoro nemáme z čeho krást, a ještě se musíme dělit s Ukrajinou).

Ale bude líp. Jen co se podaří jistému Švábovi postarat se nám o náš soukromý majetek (státní už mají), snad bude za nás plati i domovní daň a pojištění. Nebo nám je aspoň sníží. Snad by to šlo – když poprosíme a slíbíme poslušnost….. a samozřejmě budeme platit !!!

Masunta
3. 10. 2022 10:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak tedy Vagnerité… Orebité byli také v historii. Prosím: Wagnerovci.
————————————————————————————————————————-
Útočné skupiny „Wagnerovcov“ sa usadili na južnom okraji Arťomovska. Objavujú sa správy, že Ozbrojené sily Ukrajiny tu majú veľké problémy s personálom (rýchlo sa míňa) a ukrajinské velenie narýchlo presúva do mesta živú silu.
————————————————————————————————————————-
Ukrajinské zdroje poukazujú na obrovské straty, ktoré utrpeli Ozbrojené sily Ukrajiny v chersonskom smere, o čom svedčí najmä urgentný odber darovanej krvi v Odese a Nikolajeve. Je teda zrejmé, že zásoby zhromaždené v týchto mestách v prvej línii sú takmer vyčerpané.
Nacistický režim je zároveň napriek stratám veselý a mieni pokračovať v ofenzíve, nech sa deje čokoľvek.

David
3. 10. 2022 10:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Mám otázku, ač vím, že zde na ni nejspíš nenajdu odpověď. Jak to, že je neustále, od 17.2. ostřelován Doněck? To ruské rakety či dělostřelectvo nenašly cíl a nezničily všechny palebné pozice aby zajistily bezpečnost obyvatel Doněcka?
S tím souvisí i druhá otázka. Proč Ruská armáda tak lacino vyklízí pozice a vystavuje obyvatele perzekucím druhé strany?

Staník
3. 10. 2022 10:57
Odpovědět  David

Někde jsem četl, že je těžké identifikovat pozice, protože ukroši vypálí dávku, sbalí se a přemístí. Dále Rusové ničí denně palebná postavení ukrošů, ale NATO zřejmě zatím stačí ukroše zásobovat novými.

Co se týká toho proč Rusové vyklízí pozice, tak podle mne šlo o to, vytáhnout co nejvíce ukrošů na volné prostranství a tam je zničit. Denně umírá více než tisíc ukrošů denně, plus zranění. K tomu spousta techniky. Podle mne Rusům jde o to, aby co nejvíce zničili dělostřeleckými údery a co nejméně vlastních lidských ztrát. Před ofenzívou ukrošů u Charkova bylo 3/4 Izjumu evakuováno, podle mne to samé bylo u Limanu.

Staník
3. 10. 2022 10:58
Odpovědět  Staník

Ukroši vlastně obsazují prázdná území za cenu obrovských a již nenahraditelných ztrát. Rusové postupují u Nikolajeva. Snaha je obsadit území s přístupem k moři. Na ostatních jimi drženými územími nemají mnoho vlastních. Ukroši dostávají info od Američanů a vlastně útočí tam, kde není ruská armáda v dostatečném počtu. Pro Rusy je tak výhodnější ustoupit a zničit je dělostřeleckou palbou. Druhá věc je, že podle mne Rusové cílí na ekonomický kolaps Evropy během zimy. Již dnes velké německé firmy investují do nových závodů v USA (BASF, Volkswagen, Mercedes a další). Rusko nezajímá finanční a vojenská pomoc Evropy ukrošům, protože ta je v řádu miliard, ale sanace energetické krize, odchod firem, růst nezaměstnanosti bude stát Evropu stovky miliard. Zájem Rusů je, aby už Evropa a USa neměly zdroje na to, aby financovaly válku proti Rusku. Už nikdy.

Albi
3. 10. 2022 14:38
Odpovědět  Staník

Tohle se mi moc nezdá – “podle mne Rusové cílí na ekonomický kolaps Evropy během zimy”.
Likvidace Evropy není v ruském zájmu a investují-li velké německé firmy do nových závodů v USA, pomáhli by tím hlavně Američanům udržovat ukrajinský konflikt co nejdéle “naživu”.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
3. 10. 2022 18:19
Odpovědět  Albi

Nechci být poslem špatných zpráv, ale zítra ve 3 hodiny Ukrajinského času,
2 hodiny středoevropského času, vyprší ultimátum, které stanovil Prezident Putin Ukrajině. Pokud veškerá ukrajinská vojska neopustí do tří hodin do rána všechny nově připojené ruské republiky a území, je automaticky vyhlášen válečný stav Ukrajině. Doposud to byla speciální vojenská operace. Vzhledem k tomu, že ve válce na Ukrajině se podílí mnoho dalších zemí z Evropy a Ameriky (NATO), je automaticky vyhlášen válečný stav i těmto zemím.

sizok
3. 10. 2022 18:20
Odpovědět  sizok

Ministerstvo zahraničí vyzvalo české občany, aby opustili Rusko.

Staník
3. 10. 2022 18:55
Odpovědět  Albi

Nechci Vás zklamat, ale nejen Rusko má Evropy plus USA a jejich poskoků plné zuby. Putin ví, že pokud nebude důsledný, bude to jako v roce 2014/15, kdy se podepsaly minské dohody, tak se Západ oklepal, přezbrojil a je tu zpátky a Rusko má velké potíže. Putin ví, že už se to nesmí opakovat, protože ten problém bude mít zas a znovu. Evropa už bude jenom udržována při životě a jen tak, aby přežila, ale už si nemohla vyskakovat. Ekonomicky Evropu vysají hlavně USA a bez dodávek plynu, uranu a já nevím čeho všeho, se z Evropy stane skanzen. Ekonomicky relativně v pohodě, ale na žádné vyskakování to nebude a to jen v případě, že v Evropě budou převraty, které nastolí vlády spolupracující s Ruskem. A hlavně už se nikdy Evropa nepostaví Rusku. Z Evropy se stane trpaslík. Hedvábná stezka bude končit v Moskvě, možná Petrohradě. Dál určitě nee. Možná se vzpamatují Slované na Balkáně a tak jim něco spadne ze stolu. Vláďa si pamatuje, co se stalo Srbům a jak teď stojí při něm.

Václav
3. 10. 2022 21:31
Odpovědět  Staník

Proč nemají rusové 24 hod ve vzduchu bombardéry v doletové vzdálenosti 10-15 minut od postavení ukrů. Dnešní zpráva, že ukři pálili více jak 15 minut, už tam měli být Rusové a termobaricým materiálem vybít i poslední zakopanou krysu.

Staník
3. 10. 2022 21:38
Odpovědět  Václav

Nevím, neumím na to odpovědět. Nevím jak dlouho trvá čas od zaměření, po vydání rozkazu, po start stíhaček, nebo zaměření raketových systémů.

4. 10. 2022 08:00
Odpovědět  Václav

Protože zrada:

https://rusvesna.su/news/1664734338

https://rusvesna.su/news/1664827850

Nakonec Putinovi nezbude, než aby ve svých rukou soustředil veškerou moc, provedl čistky, a stal se tak, v podstatě proti své vůli, vůdcem; diktátorem. Rusko má stejné problémy – vnitřní nepřítel, kolaborace s nepřítelem, korupce, liknavost v plnění rozkazů atd. – jako mělo SSSR za Stalina na počátku války. A lidé už po tom, aby se Putin stal hlavním velitelem ruské NWO, začínají volat. Odkaz šounu do odpovědi, bych se vyhnul schvalování.

Masunta
3. 10. 2022 11:00
Odpovědět  David

Pane kolego, dovolím si reagovat. Komentářů o tom jsem četl povícero. Rusové (přesněji Spojenci), tam bojují s mnohem menšími počty než Ukrajinci. Nechtěli dělat potřebnou mobilizaci, protože ruská společnost k tomu nebyla připravena. Zejména – proto, že nebylo napadeno území Ruské federace. Až nyní se s problémy udělala nějakí omezená mobilizace. Vnitřní nepřítel Ruska, na velmi silných pozicích, brání jak může provedení kvalitní mobilizaci co se týče těch 300 tisíc. Zejména brání zmobilizování potřebných některých speciálních odborností. Střelec s kalašnikovem je nepostačující. Ukrajinci vybudovali za 8 let mnohovrstvou obranu, a kvalitní. Snad každá vesnička je pevností. Sklady a velení mají ve školách a obchodech. Tedy Spojenci nemohou vystřelit pár Kalibrů na vesnici a tak ji dobít. Také s ohledem na přítomnost civilů. Fronta je dlouhá cca 1000 km. To je na Rusko příliš. Stáhla své vojáky i ze Sibiře, z Vladivostoku, odkud mohla, a skoro bych řekl, kde i nemohla například ze Sýrie. Tam brala i syrské vojáky. Rusko dělalo nábor dobrovolníků za velké peníze. A stále to nestačí.

Masunta
3. 10. 2022 11:11
Odpovědět  Masunta

Cherson je na ruské straně početně poddimenzovaný. Nejen on. Na Krásný Lyman Ukrajinci sousředili myslím 12 tisíc vojáků, včetně hlavně polských žoldnéřů a nyní tam přisunulo 10 tisíc dalších. Lyman má strategický význam – přes něho Spojenci zásobovali celou rozsáhlou oblast. Čísla ukazují, že v posledních dnech ukrajinský nepřítel ztrácí až několikanásobně více vojenské techniky i živé síly, než dříve.
Rusové ostřelují nepřítele stále a stále budou, protože je technika stále početná, i když už oslabená a ta se přesouvá, je i doplňována. Ukrajinci mají i zbraně s dlouhým dostřelem. Pár granátů na městečko a paseka je na světě a půlka světa má o čem psát. Také je dost diverzních akcí v týlu nově vzniklých republik. Nakonec Putin ovládne celou Ukrajinu. Jsou mylné názory, že Ukrajina bude rozparcelována. Nástuṕci původní Ukrajiny jsou dvě první povstalecké republiky, i když politicky jsou na různých pozicích (tato vlastnost je nyní upozaděna) – nepodílely se na Majdanu. Nyní jsou součástí Ruska, takže nástupcem je Rusko. To už je globalistika, kterou jen někteří chápou.

sizok
3. 10. 2022 13:22
Odpovědět  Masunta

Musím s tebou souhlasit. 160 000 vojáků na 1 000 km znamená, samozřejmě
laicky řečeno, 160 vojáků na kilometr, což je velmi málo na jakékoliv udržení.
Ale situace se změní. Brzy.

http://www.youtube.com/watch?v=QhfsImgpRgs

Masunta
3. 10. 2022 13:46
Odpovědět  sizok

Záběry optimistickou kamerou na mě způsobily pozitivně. Ty náklaďáky jsou tyto:
KamAZ-43269 „Vystrel” stojící na plošinách s bojovými moduly „Spica“. Jsou vybaveny 30 mm kanónem 2A42, tankovým kulometem Kalašnikova a automatickým granátometem AG-30.
Zprávy o sériové výrobě obrněného auta v této verzi se objevily v květnu, a už jsou tu.
———————————————————————————————–
A nová ruská tato zpráva: Chersonský smer (prielom na Dudčany) – situácia 3/10/22 ráno:
Včera nepriateľ silným úderom prelomil obranu našich jednotiek na severe Chersonskej oblasti a vo veľkých kolónach (vyše 100 kusov obrnenej techniky) sa rútil na juh. Po prekonaní viac ako 20 km na Berislav večer narazil na naše pozície pri obci Dudčany a tam dostal svoje.
Najprv intenzívne zaútočilo letectvo, potom sa pridalo delostrelectvo.

Masunta
3. 10. 2022 13:49
Odpovědět  Masunta

Následne sa nepriateľ potešil, že začína mať šťastie, keďže silný lejak prilepil naše lietadlá na letiská, no ako sa ráno ukázalo, dážď urobil svoje, poľné cesty sú zabahnené a včerajší úspešný prielom sa v skutočnosti od rána zmenil na pascu na myši. Kolóny Ozbrojených síl Ukrajiny nemôžu zísť z asfaltu a naši delostrelci dobíjajú tých, čo prežili noc.
Cesty severu Chersonskej oblasti sú posiate rozbitou ukrajinskou technikou a mŕtvolami vojakov, ranených prevážajú v celých kopách a pre záchranu situácie musia buď obrátiť kolóny späť alebo sa modliť k Bohu, aby všetko rýchlo vyschlo.

Masunta
3. 10. 2022 13:50
Odpovědět  Masunta

Útočné skupiny „Wagnerovcov“ sa usadili na južnom okraji Arťomovska. Objavujú sa správy, že Ozbrojené sily Ukrajiny tu majú veľké problémy s personálom (rýchlo sa míňa) a ukrajinské velenie narýchlo presúva do mesta živú silu.

3. 10. 2022 12:57
Odpovědět  David

Však to vidíš, kolik tam pořád Usáci perou zrbaní, ještě ani lak na tom nezaschnul… To je pak těžké, také je tam prý hodně žoldáků NATO a mraky Poláků.Dá se říci že Rusko porazilo Ukrajinskou armádu už dávno. Tam už Sovětského nejezdí skorem nic. To už jsou všechno zbraně NATO a lidi taky…

janle57
3. 10. 2022 13:27
Odpovědět  David

Dost dobře nechápu,proč za takové situace,když Rusové na východě Donbasu
ustupují,již nezasáhne do bojů 100 000 severokorejských dobrovolníků,které
jejich vůdce Kim nabízel,v banderovské armádě bojují deseti tisíce žoldáků
z celého světa a nikomu to nevadí,korejští interbrigadisté by to na frontě
jistě rozhýbali

3. 10. 2022 14:07
Odpovědět  David

Soudím, že to ještě nějakou dobu potrvá. Dokud Putin a spol. neodstaví kolaboranty z Jelcinovi éry, kterými je nejen státní správa, ale i ruská armáda, včetně generálního štábu, prolezlá. Jenže dokud probíhala specoperace, platily v Rusku mírové zákony a bylo těžké někoho postihnout. Tomu je ted konec. I když to ještě to nějakou chvíli potrvá.

Albi
3. 10. 2022 14:55

Zajímavý krátký článek
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2022/10/co-my-vime-o-prubehu-svo.html
“Dne 19. listopadu 1942 byla v rámci operace Uran zahájena protiofenzíva Rudé armády u Stalingradu. Po kapitulaci severního německého uskupení je datum 2. února 1943 považováno za konec této bitvy. …..
Doba se změnila, ale taktika a strategie vedení války zůstaly stejné. Velení jedné armády musí odhalit záměry nepřítele a zároveň důkladně utajit plány své. Jiná cesta neexistuje
Dnes, kdy má každý v kapse mobil a komunikaci s celým světem, existuje jediný způsob, jak proti únikům informací na nepřátelskou stranu bojovat, a to je zaplavit nepřítele informacemi. A dezinformacemi…….” atd. – jediné slovo není zbytečné.

Albi
3. 10. 2022 15:04
Odpovědět  Albi

K předchozímu jsem ještě měla okopírovat další odsavec, ale opravovat to už nebudu. Aby text dával smysl, za první odstavec patří ještě důležité:
“Někoho to možná překvapí, ale ani 18. listopadu 1942, ani v předchozích dnech se v novinách “Pravda” ani ve zprávách Sovinformbureau žádná zpráva o nadcházejícím útoku Rudé armády neobjevila. Ofenziva tak byla překvapením nejen pro občany SSSR, ale i pro německé velení. Velení Rudé armády přípravy protiofenzívy pečlivě tajilo a různí občané, kteří se pokoušeli fotografovat ruské vojáky na nádražích, byli jednoduše zastřeleni. A to bylo správné.”

K tomu bych ještě přidala otázku:
Vzpomínáš si, že Zelenský avizoval svou “protiofenzívu” min. týden předem?
Připadalo mi to nelogické a dodnes nevím proč to dělal. Odpověď jsem nikde nenašla, ale měla jsem za to, že tomu jako laik nerozumím. Tohle mě přesvědčilo, že jsem se nemýlila a ta otázka trvá: PROČ? Vždyť má přece k ruce ty nejlepší poradce.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
3. 10. 2022 17:20
Odpovědět  Albi

Napadají mě dvě možnosti. Jednou z nich je, že od “poradců” věděl, že Rusko má díky šmejdům problém s logistikou a chtěl ho vyprovokovat k předčasnému protiútoku. Jen mě to tak napadlo.
Ta druhá je drobet přitažená za pačes, tak si ji raději nechám pro sebe.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
4. 10. 2022 08:19
Odpovědět  Albi

Jo, a dík za odkaz. Vlastně také doufám, že se jedná o válečnou lest. Akorát jsem to zde už přestal ventilovat. Jenže stejně tak je fakt, že ruská armáda je prolezlá zrádci; v tomto má politruk pravdu.
Když si představím, že například celníci !!! zadržují dopravu zbraní z vnitřního Ruska na frontu, berou mě čerti, že je už dávno nepostavili ke zdi. No, teď se připojením těch čtyř oblastí hranice posunula, navíc začnou platit válečné zákony, tak snad bude těmto intrikám konec.

Pat
3. 10. 2022 11:42

Každý den zahynou stovky ukrajinských (částěčně i ruských) vojáků v mlýnku na maso pro zvrácenou potěchu USA, a podle tebe to jsou “v zásadě pozitivní zprávy”?
Toto není fotbal troubo.

Pavel K
3. 10. 2022 16:25
Odpovědět  Pat

Hezký příspěvek na co v tom neštěstí zapomínáme. Ano umírá tam spoustu mladých kluků, kteří měli život před sebou. Ale umírají tam také ti fašističtí kreténi pokérovaní nacistickými symboly. Kteří jsou odhodláni vraždit všechno okolo sebe, těch nám snad líto nebude NE?!! Ale to už je osud zvolili si to samy. Holt selekce. Ano pro potěšení, ale koho? Hlavně pro potěšení křivonosích zzmrdůů a to není Amerika, ale jedna cílená sekta krvelačných bestií, kteří stůj co stůj chtějí ovládnout celý svět a rozhodovat o všem.

skeptik
3. 10. 2022 18:59
Odpovědět  Pat

Pozitivní v tom smyslu, že fašistický Západ skončí!

3. 10. 2022 12:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Hmm s těma Franouzskýma také něco bylo, jestli si dobře pamatuju. Ovšem stále je tu možnost umyslného zničení konkurenční zbrojovkou. Vzhledem k tomu jak velké selhání na Ukrajině potkalo Americký zbrojní arzenál. Bych se vůbec nedivil takovému konkurenčnímu boji. A Ukáčka za pár tisíc dolarů natočí s tím dělem klidně porno.

miro
3. 10. 2022 13:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč je taková situace dává odpověď Pjakina, https://vk.com/video351663392_456239347, poslechněte si to a potom uvidíte jak to má Putin složíte, ale je to stratég a bojuje za Ruský národ na rozdíl od naších vládních představitelů.

Rapa
3. 10. 2022 13:48
Ohodnotit příspěvek :
     

A co říkáte na tento scénář.Nyní se bojuje už na ůzemí ruské federace,přihořívá.Rusko vyhlásí Válečný stav.Ten konečně umožní zlikvidovat kolaboranty a zrádce,kteří ještě stále posluhují západu , brzdí denacifikaci a škodí i armádě. Nastane velký obrat ve všech směrech a vše budou řídit vlastenci,bez páté kolony. Vše se pohne o kus dál a ukrajina konečně přestane existovat,vrátí se tam,kam odjakživa patřila,domů ke svým,do Ruska.

3. 10. 2022 14:12
Odpovědět  Rapa

Přesně. Akorát že to bude chvíli trvat, než Putin a spol. pročistí armádu od kolaborantů. Ale, jak jsem ráno četl, první hlavy už padají.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Rapa
3. 10. 2022 14:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Ministerstvo obrany ruska potvrdilo ůstup v cherson.oblasti a nacisté uk mají radovánky.Zároveň byla v Dumě ratifikována smlouva o připojení nových oblastí k Rusku.Výcvik nové 300.000 armády zatím probíhá a tak je možné několik týdnů očekávat velký tlak ukronacistů na bojištích.I ze strany USA,Anglie a celého západu,budou tlačit a bude horko.Ruská TV už volala po tom,aby už konečně armáda ruska začala ničit kritickou infrastrukturu nepřítele.Taky o tom,aby v odvetě za zničené plynovody na oplátku armáda zničila potrubí vedené ze severu skandinávie hlavním současným nepřátelům..Dá se očekávat,že ůder nastane 1.listopadem,kdy se už silně ochladí,nová narukovaná armáda bude připravena k boji a zároveň v rusku proběhne čistka.Anglosasové to moc dobře vědí,tak nyní,těch několik týdnů budou ječet jak zběsilí,goebels propaganda taky v celé eu na plné obrátky a další přísun zbraní ze západu ukronacistům.Rusové to vydrží,ale přijde listopad a boj světla proti tmě teprve začne naplno.

Masunta
3. 10. 2022 16:29
Odpovědět  Rapa

Ukrajinské jednotky ustupujú pri Arťomovsku 03.10.2022…Vojská kyjevského režimu začali ustupovať pri Arťomovsku (Bachmute), kde sily ruskej koalície pokračujú v útočných operáciách.
Vo svojom Telegram kanáli to dnes, 3. októbra, oznámil námestník ministra vnútra Luganskej ľudovej republiky Vitalij Kiseľov.
„Ozbrojené sily Ukrajiny teraz pri Arťomovsku ustupujú. S najväčšou pravdepodobnosťou to ovplyvňuje faktor nedostatku rezerv odstránených na ofenzívy v iných smeroch,“ píše Kiseľov.

3. 10. 2022 16:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Abych pravdu řekl, nerozumím tomu, o co RF v tomto konfliktu jde. Vést “humanitární” válku vůči nacistům je největší blbost, které se můžete dopustit. Nerozumím tomu, proč Rusové nevyužijí “vysoce přesné zbraně” na zasažení rozhodovacích center, železniční infrastrukturu, likvidaci dodávek zbraní z Polska a Rumunska, proč nepoužijí masově termobarické systémy na koncentraci sil k útočným operacím v lesích a otevřeném terénu. Buď toho nejsou schopni a nebo je prostě v ruské armádě velká pátá kolona. Na jedné straně upozorní na koncentraci značných sil v záporožské oblasti a na druhé straně nemají prostředky na její rozbití? Vždyť tohle už přeci provedl Žukov v kurském oblouku, kdy rozprášil dělostřeleckým přepadem Modelovy útočné oddíly prvního sledu a výrazně narušil taktický plán Němců. Stejně tak nepochopím, že při ústupu od Charkova nejsou položeny minová pole k narušení útočných formací. Mě připadá, že snad v tomto konfliktu ani uspět nechtějí. Na jedné straně silová prohlášení Kremlu, na straně druhé tomu neodpovídá faktická činnost ruské armády.

skeptik
3. 10. 2022 19:09
Odpovědět  pavelpe

Ne všichni Ukrajinci jsou nacisti. To máš stejné jako kdyby si řekl, že všichni Češi jsou nacisti, protože máme vládu a presstituty, kteří podporují ukrajinské banderonacisty.
Tudíž Rusko by sem mohlo poslat pár atomovek s tím: však on si to Bůh tam nahoře přebere, že?

Frankie
3. 10. 2022 17:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak Rusové zaujali obranné postavení? A jak pokračuje tedy ta denacifikace?

Aleš
3. 10. 2022 19:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Tedy nic nového, ukronacisté v klidu vraždí civilní obyvatele a SPOLU tomu říká boj s Putinem.