Deník N.: Černochová chce v USA otevřít i jednání o americké přítomnosti v ČR

Praha ČTK – Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) bude po Velikonocích jednat ve Spojených státech se svým protějškem Lloydem Austinem. Podle Černochové je ve hře i jednání o americké přítomnosti v České republice. „V rámci této bilaterální schůzky chci otevřít i toto téma,“ řekla Deníku N.

Nastínila, že Česko může jít cestou dohody jako Slovensko, kdy Američané na základě dohody mohou v zemi využívat dvě vojenské základny. „Nechci mluvit o konkrétních detailech, myslím si ale, že by pro nás bylo důležité, že se nějaká dohoda bude chystat. Může chvíli trvat, než by se akceptovala z obou stran, schvalovaly by ji totiž obě komory Parlamentu,“ řekla Deníku N.

Premiér Petr Fiala (ODS) k tomu České televizi a televizi Nova řekl, že to není věc, kterou by mohla rozhodnout vláda, zopakoval, že je to záležitost, kterou musí schválit obě komory Parlamentu. „Hledáme všechny prostředky pro to, abychom zajistili naši bezpečnost, abychom posílili východní křídlo Severoatlantické aliance a dokázali čelit takové agresivní politice, jakou dnes předvádí Rusko Vladimíra Putina,“ řekl.

Černochová chce s americkým ministrem obrany jednat také o nákupech České republiky, například o vrtulnících. „Mým cílem je, abychom vrtulníků dostali více než osm plus čtyři. Už mým předchůdcům bylo jasné, že to není konečné a nyní se musí všechny nákupy zrychlovat. Stavíme se do fronty žadatelů na veškerou vojenskou techniku, po všem je větší poptávka,“ podotkla.

Jednání s Američany o možnostech rozšíření nákupu vrtulníků Venom a Viper od společnosti Bell už ministryně zahájila. Deníku Mladá fronta dnes již dříve řekla, že na březnovém zasedání ministrů obrany Severoatlantické aliance v Bruselu už svému americkému protějšku naznačila, že Česko chce vrtulníků více.

Součástí dubnové cesty ministryně obrany do USA bude také převoz ostatků brigádního generála Františka Moravce do Česka. Moravec bude pochován podle svého přání v rodné Čáslavi. Někdejší velitel československé rozvědky pracující pro exilovou vládu v Londýně je považován za autora plánu na atentát na zastupujícího říšského kancléře Reinharda Heydricha. Po odchodu z komunistického Československa žil v USA.

Ve sbírce ukrajinské ambasády na nákup zbraní se sešla už téměř miliarda korun

Praha – Na sbírkovém účtu ukrajinského velvyslanectví v Praze, které za vybrané peníze pořizuje zbraně, se od dárců sešla už téměř miliarda korun. Ukrajinská ambasáda o tom dnes informovala na twitteru. Do sbírky přispělo 115.000 dárců, kteří poslali 977 milionů korun. S nákupem a dopravou výzbroje pomáhá ukrajinskému velvyslanectví české ministerstvo obrany, v pátek se na velvyslanectví uskutečnila schůzka zástupců Ukrajiny, ministerstva obrany a několika významných dárců, uvedlo dnes velvyslanectví na svém webu.

Za vybrané peníze shánějí odborníci z českého ministerstva obrany techniku, kterou Ukrajina požaduje. „Nakupujeme přednostně od českých výrobců, ale kupujeme i ze zbrojních skladů po celém světě,“ uvedl náměstek sekce průmyslové spolupráce ministerstva obrany Tomáš Kopečný. Podle něj se podařilo výrazně zjednodušit byrokracii spojenou s dodávkami. „Co dříve trvalo desítky dnů, dnes zvládáme během několika hodin,“ podotkl.

Největším dárcem je firma Seznam CZ, která podpořila armádu 100 miliony korun. Druhou nejvyšší částkou, 50 miliony přispěl Jablotron. Mezi další velké dárce, kteří se zúčastnili pátečního setkání na velvyslanectví, jsou Metrostav, Remedis, Citfin – Finanční trhy, LD Seating, Isolit-Bravo, Panflex, Agropodnik Mašovice či GEO Group. „Je to však jen malý zlomek z úplného výčtu velkých a větších dárců. Další zatím bez jejich souhlasu nemůžeme zveřejnit,“ uvedlo velvyslanectví s poděkováním.

Podnikatelé vyzývají další firmy k zapojení do sbírky. „Chceme ostatní podnikatele přesvědčit k dalším darům vlastním příkladem,“ řekl spolumajitel Jablotronu Dalibor Dědek. Česká vláda ve snaze podpořit podnikatele k zapojení se do sbírky vyhlásila možnost uplatnit dar ukrajinské ambasádě jako odpočitatelnou položku ze základu daně.

Velvyslanec Ukrajiny Jevhen Perebyjnis ocenil také dary od krajů a obcí, které se nejen postaraly o Ukrajince zasažené ruskou válkou, poslaly na Ukrajinu zdravotnický materiál nebo humanitární pomoc, ale také přispěly na vybavení pro armádu.

Na Ukrajinu poputuje další dodávka vojenského materiálu za 133 milionů Kč

Aktualizace: 06.04.2022 22:15

Praha – Vláda schválila další dodávku vojenského materiálu na Ukrajinu v hodnotě 133 milionů korun. Na tiskové konferenci to oznámila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Materiál nespecifikovala. Kabinet zároveň schválil urychlení nákupu vojenského materiálu a některých modernizačních projektů v letech 2022 až 2024 v celkové výši 48 miliard korun.

Celková hodnota darovaného materiálu Ukrajině činí 1,1 miliardy korun. Z bezpečnostních důvodů ale resort obrany již delší dobu neuvádí, jaký vojenský materiál na pomoc napadené zemi posílá.

List The Wall Street Journal v úterý napsal s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany, že Česko poslalo na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M. Neoficiální informace, že ČR poslala několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty, předtím česká armáda ani Černochová nepotvrdily.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) v pondělí mimo jiné v návaznosti na jednání s předsedou ukrajinské Nejvyšší rady Ruslanem Stefančukem uvedla, že Ukrajině je možné pomoci například dodávkou protivzdušné obrany, protiraketové techniky nebo tanků.

Vláda schválila rychlejší nákup vojenského materiálu za 48 miliard korun

Vláda schválila urychlení nákupu vojenského materiálu a některých modernizačních projektů v letech 2022 až 2024 v celkové výši 48 miliard korun. Na tiskové konferenci to oznámili premiér Petr Fiala a ministryně Černochová.

Zároveň kabinet schválil plán legislativních změn s cílem posílení a zvýšení schopnosti reakce českých ozbrojených sil na vojenské i nevojenské krize a zajištění stabilního financování obrany v dlouhodobém horizontu, doplnila ministryně.

„V krátké době vláda schválila urychlení nákupu a legislativní změny, které jsou nutné k zajištění dlouhodobého financování naší armády a obrany, uvedl Fiala. Cílem je podle něj nejpozději v roce 2025 dosáhnout výdajů na obranu ve výši dvou procent hrubého domácího produktu.

Ministerstvo obrany podle tiskové zprávy plánuje ještě letos zahájit akviziční proces u projektů za 14,58 miliardy korun. Konkrétně jde třeba o nákup balistických prostředků, munice, posílení pozemní přepravy nebo o ruční palné zbraně.

V následujících dvou letech chce resort urychlit nákupy za 33,77 miliardy korun. Jde například o doplnění počtů kolových obrněných vozidel Pandur a Titus, pořízení ženijních prostředků, lehkých útočných vozidel, taktického satelitního systému či komunikačních a informačních prostředků.

Kromě urychlení některých projektů vyplývajících ze strategických dokumentů chce vláda upřednostnit český obranný průmysl. „Chceme, aby se přidaná hodnota vynaložených prostředků do obrany České republiky pozitivně promítla i v naší ekonomice,“ konstatovala Černochová.

Jednou z legislativních změn je podle tiskové zprávy ministerstva vznik Obranného fondu. Má zajistit stabilitu financování velkých modernizačních armádních projektů. Jednodušší krátkodobé vysílání armádních sil a prostředků například k záchraně českých občanů z nestabilních oblastí má sloužit novela ústavy. Novelizace „branné legislativy“ má pak posílit obranyschopnost v míru, zavést regulaci národních operací a umožnit průběžně doplňovat ozbrojené síly osobami a majetkem. Zakotví též povinnost státu vydávat dvě procenta HDP na obranu.

První etapa legislativních změn, do které patří také novely zákona o hospodářských opatřeních pro krizové stavy, zákona o krizovém řízení a zákona o rozpočtových pravidlech, u nichž je spolugestorem Správa státních hmotných rezerv (SSHR), má být podle záměrů ministerstva schválena Bezpečnostní radou státu i vládou do poloviny letošního roku.

Druhá etapa zahrnuje novelu zákona o pobytu ozbrojených sil jiných států na českém území, novelu zákona o zadávání veřejných zakázek s ohledem na specifika obranných investic a novelu zákona o hospodářských opatřeních pro krizové stavy. Ta podle resortu „umožní úpravu čerpání věcných zdrojů už v míru a aktivaci systému hospodářských opatření pro krizové stavy tak, aby mohla nastat podle rozhodnutí kabinetu již v době před vyhlášením stavu ohrožení státu.“

Lipavský: ČR posílá Ukrajině zbraně, aby zvládla barbarskou Putinovu válku

Česko dodává Ukrajině zbraně, o které Kyjev žádá k obraně suverenity země před ruskou agresí. Novinářům to dnes řekl český ministr zahraničí Jan Lipavský před jednáním se svými kolegy z dalších členských států Severoatlantické aliance. Ministr přitom odmítl hovořit o českých dodávkách jako o útočných zbraních.

„Musíme posílat Ukrajině zbraně, které potřebuje, aby zvládla tuto barbarskou válku, kterou proti ní vede (ruský prezident Vladimir) Putin,“ prohlásil při příchodu na večerní jednání Lipavský, který stejně jako další čeští vládní politici odmítl o podrobnostech dodávky hovořit. Na dotaz zahraničních novinářů, zda se ČR přímo zapojuje do konfliktu na Ukrajině, když posílá útočné zbraně, Lipavský odvětil, že by termín útočné zbraně nepoužil.


Ze zahraničí : Česká republika pošle Ukrajině 16,5 milionu eur dalších zbraní

Česká republika pošle Ukrajině 16,5 milionu eur dalších zbraní

27.02.2022 17:29 Poté, co ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij zavolal českému premiérovi Petru Fialovi a požádal o další zbraně, pošle Česká republika na Ukrajinu 400 milionů korun (zhruba 16,5 milionu eur) dalších zbraní a vojenského materiálu.

Česká republikaTelevizi to dnes řekl premiér Petr FialaUkrajinaŘekl, že mu zavolal prezident Zelenskij a požádal o další zbraně a že Česká republika na tuto žádost reagovala kladně. Premiér Fiala oznámil, že po rozhodnutí schváleném na dnešní schůzi Rady ministrů svolané s nouzovým kodexem budou odeslané zbraně a vojenská technika odpoledne odlétány. Premiér Petr Fiala k ruskému útoku na Ukrajinu řekl: „Nastává ten nejčernější scénář. Nejde o útok na jeden region, ale na celou Ukrajinu. Je to hrozná situace. Dvakrát jsem se setkal s prezidentem Ukrajiny Zelenským. Co mohu říci. Mluvil jsem s vůdcem země ve válce. Ke měPomocZeptal se, jestli můžeme. Chtěl speciální zbraně a vojenské vybavení. Řekl jsem, že to můžeme poskytnout,“ řekl.

PODROBNOSTI NEŘÍKÁME

Česká ministryně obrany Jana Černochová v prohlášení uvedla: „Schválili jsme další zbraně a vojenské vybavení, které pošleme jako pomoc Ukrajině. Pomoc v hodnotě 400 milionů korun (přibližně 16,5 milionu eur) odejde dnes odpoledne. Podrobnosti o pomoci nebudeme sdělovat,“ řekl.

DOŠLO PRVNÍ DORUČENÍ

Ministerstvo obrany ČR na sociálních sítích oznámilo, že včera poslala Česká republika na Ukrajinu 30 000 pistolí, 7 tisíc pušek, 3 tisíce kulometů, přibližně 100 odstřelovacích pušek a přibližně jednu odstřelovací pušku v hodnotě 188 milionů korun (cca 7,6 milionu eur). .

4 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
okolo
10. 4. 2022 18:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Z téhle vlády mě jímá hrůza! Co nás ještě čeká? Bude ten horor mít někdy nějaký konec? Nevidím žádné světlo na konci tunelu!
Jsem zvědav na reakce tzv. opozice.

okolo
10. 4. 2022 19:05
Odpovědět  okolo

Dokážeme to někdy?

3sycm0o.jpg
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Petr
10. 4. 2022 23:06
Odpovědět  okolo

Je mi na blití z těch ksichtů na tom obrázku !

VAL
11. 4. 2022 08:19
Odpovědět  okolo

Jak byste také mohl. Vidět na konci světlo. To jste zapomněl, že ten tunel vede přímo do pr-dele?

okolo
11. 4. 2022 10:04
Odpovědět  VAL

Přesně!!!

PENNYS
12. 4. 2022 06:41
Odpovědět  okolo

DObře už kdysi bylo- a bude ještě huř! Když si představíme kdo usedne na prezidenský trun a fyjalovou vládu, společně proti nám

Pavel
10. 4. 2022 19:04
Ohodnotit příspěvek :
     

a to jsem si myslel že špidla a jeho máme zdroje a rezervy je vrchol a vono kulový – vítejte v líhni idiotů – takové heslo by mohlo být na strakovce

Helena
10. 4. 2022 19:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Černochovou nelze nazvat jinak než krávou, která zatahuje republiku do války. A ty její trapné červené pazoury. Je mi z celé vlády nanic.

BB Rad
10. 4. 2022 19:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Základny cizích vojsk na území ČR ? To má být nějaký tiskový šotek? Zaregistroval někdo takový podraz na Českou( ne Čechie)republiku při VOLEBNÍM PROGRAMU filajové pětikolce*. Myslím ani ti mladí by s tím až tak nesouhlasili – DOUFÁM ˇ
ČIRÝ HNUS – mimo jakoukoliv jurisdikci ČR – JAPONSKÁ OKINAWA v českém provedení ,což značí – ZRADA NÁRODA !!!

vlastisl
10. 4. 2022 19:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Naši zem ovládli přiznivci fašismu a tak to bohužel taky vypadá ! Děkuji volebním idiotům !

ladik
10. 4. 2022 19:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Nicméně Rusko to vyhodnotí jako zboží určené k likvidaci. Hroutíme se do nicoty kvapným tempem.

Pavel
10. 4. 2022 19:28
Ohodnotit příspěvek :
     

To se nenajde na MO či gen.štábu nikdo, kdo by té slepici vysvětlil, že předáním US army letiště schopného pro přistání a vzlet B-52(nosiče jaderných pum) z nás dělá v případě konfliktu RF -USA prioritní cíl pro jaderný úder!!! Ne, ty prskavky, co ničili „Ukrům“ letiště a vojenskou infrastrukturu, ale plnohodnotný údem minimálně 10KT TNT! Hirošina byla 1KT TNT výskedek 100 000 mrtvých okamžitě a dalších 120 000 následnou nemocí z ozáření! Lidi už se probuďte a vyžeňme tyto neumětely a všehoschopné přisírače tam kam patří do „zadele“!!!

Editor
10. 4. 2022 23:02
Odpovědět  Pavel

Víš prd. Hirošimská bomba měla sílu cca 13 kt TNT. Tak slabé dnes ve výzbroji RF nejsou. Většinou se jedná o termojaderné zbraně se sílou okolo 1 Mt.

okolo
10. 4. 2022 23:18
Odpovědět  scipio

Nešlo by to upřesnit, opravit bez toho rýpnutí? Jsme na jedné lodi! Není Není třeba se rozeštvávat i tady. Nepřátel je víc než dost na 2. straně.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Eda
11. 4. 2022 22:09
Odpovědět  okolo

Lidi jako scipio tu vaši pomyslnou virtuální loď potopí. Ego zvítězí a rozpad je tu!

Editor
11. 4. 2022 22:22
Odpovědět  okolo

Stejně tak by šlo psát jenom o tom, čemu pisatel rozumí a o čem něco ví. A neničit češtinu. Opravit někomu jeho příspěvek sice technicky jde, ale neděláme to. Mnohokrát jsem tady psal slušně bez rýpání, že UK je United Kingdom a ne Ukrajina, ale pořád se to opakuje. Tak to pak člověk napíše ostřeji. Slušné upozornění nikdo moc vážně nebere, tak se holt upozornění přitvrdí.

PENNYS
12. 4. 2022 06:44
Odpovědět  okolo

Jsem stejného názoru jsme na stejné potápějící lodi a MÁME ALESPON MY DRŽET POSPOLU!!! ZRÁDCU JE V ČESKU DOST.

Petr
10. 4. 2022 23:09
Odpovědět  Pavel

Ty kašpaři už maj od Černochovky vyhulenej mozek !

Pozor
10. 4. 2022 21:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Vláda ČR a jej priaznivcu sú ešte horlivejší vlastizradcovia ako na Slovensku. Na Slovensku ich spočítame na dvoch rukách ale u vás, ako keby sa rodil každú hodinu nový vlastizradca. V každom prípade SR a aj ČR teraz riskujú svojim postojom a konaní ukončenie svojich štátností, pretože už ani Rusko nebude mať záujem nám to garantovať štátnosť a západ už vôbec nie.

Petr
10. 4. 2022 23:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Černochová je tupá nána

Capry
11. 4. 2022 21:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Černochová,prej,zkoušela cvičit s vojáky a při povelu ,,K zemi“.si lehla na záda….