Buďme upřímní: Západ dodává zbraně, Ukrajina dodává mrtvoly (bývalý představitel NATO Jacques Baud na SudRadio)

Aktuální informace o situaci na Ukrajině s Jacquesem Baudem, bývalým představitelem #OTAN a specialistou švýcarské rozvědky.

O znalostech Jacquese Bauda, bývalého švýcarského strategického zpravodajského analytika, představitele mise NATO na Ukrajině, není pochyb. Zná situaci na Donbasu zevnitř. Tentokrát byl pozván do SudRadia, aby se vyjádřil k aktuální situaci na Ukrajině.

Jacques Baud (vlevo) a André Bercoff

Otázka od hostitele André Bercoffa: Co  se teď děje na Ukrajině? Jak se situace vyvíjí?

Jacques Baud: Rusové byli ve svých cílech vždy velmi konkrétní. Připomenu je: „denacifikovat“ a „demilitarizovat“ hrozbu, která visí nad Donbasem. Dobytím Mariupolu, obklíčením „Azovstalu“ a zničením batalionu „Azov“ již Rusové dosáhli cíle denacifikace.

Nyní se zabývají demilitarizací. Ale na Západě problém chápou nesprávně. Úkolem Ruska není zabrat území, ale likvidace ohrožení Donbasu. Právě Donbas je v centru všeho, co se nyní děje.

Otázka: Ale Rusové obsadili území Ukrajiny?

Jacques:  To, čemu my říkáme anexe Krymu, je vůle Krymčanů, jejich přání vrátit se do Ruska.

Nesmíme zapomínat, že když se Krym v roce 2014 vrátil Ruské federaci, Ukrajinci Krym fyzicky odřízli. Odřízli pitnou vodu, železniční tratě. První věc, kterou Rusové udělali, bylo vrácení pitné vody na Krym. S Krymem je tedy vše jasné.

Po 24. únoru ruské jednotky obsadily jih Ukrajiny. Ten se na Ukrajinu samozřejmě už nevrátí. Co s ním bude? To nemůžu říct. Zda se stane součástí Ruska, zda se stane jakýmsi nezávislým subjektem na jihu od Ukrajiny, to nikdo neví. Rozhodně se bavíme o oddělení tohoto území od Ukrajiny.

Ale musím zdůraznit, že pokud by Zelenskij vstoupil do jednání koncem února, jak chtěl, pak by situace zůstala stejná. Rusové do této války vstoupili, aby dosáhli naplnění dříve předložených politických požadavků, jednali jasně podle Clausewitze: válka je pokračováním politiky, jen jinými prostředky.

Proto, dokud tedy nedojde k jednání, budou Rusové postupovat vpřed. Jakmile začnou jednání, Rusové přestanou. Nemyslím si, že mají v úmyslu jít na sever a zmocnit se celé Ukrajiny. Rusko mělo problémy jen s Ukrajinou, ne se Západem. Nebýt provokací Kyjeva, Rusko by tam své vojáky neposlalo a všechny záležitosti by se řešily diplomaticky.

Otázka: Dnes mnoho lidí činí agresivní prohlášení a říkají, že Rusko by nemělo vyjít z války jako vítěz. Macron říká, že Rusko je potřeba porazit, atd.?

Jacques:  Je nutné pochopit jednu věc: Rusko z této situace vyjde jako vítěz. Ať se nám to líbí nebo ne, ale takový bude výsledek. Západ se samozřejmě bude snažit snížit význam tohoto vítězství. Proto se nyní dělají všechna ta gesta. Navyšujeme 20 000 vojáků rychlé reakce na 300 000. Nebudou to ale trvalé jednotky, ale prostě rychle mobilizované.

A ještě není skutečností, že Spojené státy shromáždí takové síly. Dodávkami na Ukrajinu maximálně vyčerpaly své rezervy. Ano, Američané mají hodně letadel, letadlových lodí. Ale podle studie britského Mezinárodního institutu pro strategická studia vyrábí americký průmysl pouze 2000 „Javelinů“ ročně a Ukrajinci tvrdí, že ztratili 500 za pár dní. Američané už své zásoby vyčerpali, nyní mají dokonce problém s municí.

Otázka: Řekl jste, že podle ukrajinských zdrojů má jejich armáda těžké ztráty?

Jacques:  Ukrajinská vojska utrpěla kolosální ztráty. I poradci Zelenského přiznávají, že Ukrajina přichází o jednu brigádu každé čtyři dny. Nyní je situace taková, že ukrajinské pravidelné jednotky jsou buď zničeny, nebo jsou obklíčeny. A nyní jdou do boje špatně vycvičení záložníci a územní obrana, kteří jsou posíláni na Donbas z různých regionů. A to také vede k nespokojenosti na západě Ukrajiny. Manželky a matky vojáků vycházejí do ulic.

Pokud jde o ruské ztráty, čelíme následujícímu zajímavému fenoménu. Čím déle ruské jednotky postupují, tím menší ztráty mají. Za prvé vojáci se učí, jak operace postupuje. Za druhé, Rusové změnili taktiku a ztrácejí mnohem méně personálu, přestože zóna Donbasu je nejvíce opevněná část Ukrajiny, která se připravovala 8 let na válku na Donbasu.

Otázka: Co se stalo v Kremenčuku?

Jacques:  Vyhořelé obchodní centrum se nachází v sousedství továrny, která skladovala zbraně a střelivo poslané Ukrajině ze Západu. Obě ruské rakety velmi přesně zasáhly závod a požár z exploze munice uskladněné v závodě se rozšířil na obchodní centrum. Zajímavé ale je, že ihned po obdržení informace o požáru v centru jsem otevřel Google mapy, našel jeho polohu a na mapě bylo vysvětlení, že centrum je zavřené, nefunkční.

O několik hodin později zmizel z Google Map vysvětlující nápis „Centrum je uzavřeno“.

Mohu konstatovat, že Rusové nikdy necílí na civilní cíle. A dokonce i OSN připouští, že umístění vojenských objektů vedle civilních je na Ukrajině neustálý problém.

Otázka: Takže co, vítr se změnil a teď Rusové vyhrávají?

Jacques:  Vítr se nijak nezměnil, jak foukal jedním směrem, tak i fouká dál. Z vojenského hlediska Rusové nepochybně vítězí. Vizuálně rozhodně zpomalili rychlost postupu, protože jsou nuceni na Donbasu použít více pěchoty než v prvních dnech operace. Když se ale podíváme na detaily operace, rytmus se dokonce zrychluje.

Problém je v tom, že na Západě vnímali situaci tak, jako by Ukrajincům zbývalo málo do vítězství. Nyní však přichází pochopení, že ukrajinské jednotky utrpěly těžké ztráty. A právě proto se domnívám, že dodávat zbraně na Ukrajinu znamená podněcovat beznadějný odpor, který v této fázi vlastně nic nepřináší. Jen to zvyšuje počet ztrát.

A je nešťastné, že Zelenskij byl nucen ustoupit od svých původních návrhů předložených Rusku pod tlakem britského premiéra Borise Johnsona, který pohrozil zastavením dodávek zbraní na Ukrajinu.

Sami Ukrajinci přiznávají, že Johnson prakticky tlačil na Zelenského, aby své návrhy předložené Rusku stáhl. 25. února Zelenskij navrhl vyjednávání a 27. února EU řekla, že vyjednávání nejsou potřeba, my vám dáme zbraně. Totéž se stalo na konci března, kdy Zelenskij předložil své návrhy a o dva dny později mu EU poskytla druhý balíček vojenské pomoci.

Otázka: Můžeme říci, že Biden a některé evropské země chtějí vést válku s Ruskem do posledního Ukrajince?

Jacques:  Odpovím slovy mexického prezidenta: „To, co dělají Američané, lze popsat tak: «My dodáváme zbraně, vy dodáváte mrtvoly».“

Pro Pokec24 přeložila Janinna.
https://bit.ly/3y7pn9d

3.4 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.4 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
21 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
1. 7. 2022 06:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Přeji Rusku brzké vítěztví a beze strát a slovo ukrajina (fašistická) musí zmizet z map! 👍🌼

Helena
1. 7. 2022 14:39
Odpovědět  Ladislav

Také si to přeji. Zelenský je lump.

Albi
1. 7. 2022 07:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Tohle se mi nezdá: „Rusko mělo problémy jen s Ukrajinou, ne se Západem“.
Nebylo a není to právě naopak? Byla snad někdy Ukrajina tak suverénní, že mohla dělat vlastní politiku?

Jinak moc hezký článek, ten by si měli přečíst mimo profíků i laičtí analytikové a vojenští stratégové, kteří od začátku konfliktu nejlépe vědí, co a jak měli/neměli Rusové dělat, co si myslí a plánuje prezident Putin a dokonce často už dodávají výsledek vč. časových odhadů.

Až se někdy divím, proč se nenabídli ruskému prezodentovi za jejich politickp-vojenské poradce. 🙂

Pavel
1. 7. 2022 08:53
Odpovědět  Albi

Dva až tři roky tady na západě řvou, že nechtějí ruské energetické zdroje, tedy plyn, ropu, uhlí a další. Já být Vladimírem Vladimírovičem tak bych takovou trpělivost s těmito grázly neměl. Já bych jim to všechno utnul ráz na ráz. Nemohli by operovat ani se smlouvami, protože oni sami, tito kolegové jak je Putin donedávna nazýval porušili vše. Buďte zápaďáci rádi, že je tam Putin, vy se mu ale duševně nevyrovnáte, ani kdyby jste dali dohromady duševní energii všech svých protilidových vůdců. Jinak, některá naše děcka, tzv. Husákovy děti řvou, že raději nebudou ruským plynem topit, jenom ať se ho dotknou sankce. Tož já bych jim to splnil.

VAL
1. 7. 2022 09:52
Odpovědět  Pavel

Tak to já ne. Já bych dál ze záchodu zuzal rublíky a obratem je investoval do východních plynovodů a východních odbytišť, přičemž úměrně s tím „přiškrcoval“ ta západní – přesně tak, jak to RF provádí. Proč to ze dne na den zrušit a odstřihnout se tak od zdroje financí na východní investice budoucnosti? Není to takto efektivnější? Navíc v době válečného stavu a sankcí „jaké svět neviděl“, kdy je každý rublík dobrý. Hm… Co je do budoucna pozitivní, je ta zajímavost, že na našem území se nachází 2500 km tranzitní plynové sítě, která dodává plyn na západ (Německo, Rakousko, Itálie). Tedy „skrze nás“ a od nás tam – ne naopak. Jednou to může pro nás být sakra důležité.

Albi
1. 7. 2022 13:51
Odpovědět  VAL

Jo – a taky je zajímavé, že žádného politika nenapadla myšlenka: Sebereme Putinovi všechen plyn dokud nabízí za nízké ceny a tím „zasadíme rusdkým válečným štváčům“ největší ránu.
Kdepak, oni naopak. Plyn si nevezmeme ani kdyby nám ho nutil zadarmo!
Fakt kšeftmani na baterky! 🙂 🙂 🙂

VAL
1. 7. 2022 09:02
Odpovědět  Albi

Už druhý den čekám, kdy vypukne v masmédiích jásot gaučových bojovníků nad ohromným vítězstvím Banderstánu na Hadím ostrově a kvílení a nářek a přehršel rad gaučových generálů z druhé strany. A zatím furt nic.

Markýza
1. 7. 2022 19:06
Odpovědět  VAL

Žejo? Taky se pídím a nic. Rusko prohlásilo „opouštíme Hadí ostrov, abyste tu vaši pšenici konečně mohli vozit“ a možná to prohlásilo natolik nahlas, že kvílet je blbý i našemu mejnstrýmu?

VAL
1. 7. 2022 19:46
Odpovědět  Markýza

No, na ruswebech hafo řečí toho a onoho gaučovévo válečníka proč se tak stalo, ale, nemohu si pomoci, furt ještě na vlně šamana čuchám, čuchám, čertovinu. Nějak mi ty řeči o gestu dobré obilní vůle a kdesi cosi skřípají falší. V oděské oblasti podle ruswebů prý Banderstán s pomocí nové západní výzbroje připravuje „mohutnou protiofenzívu“ a zároveň vedou řeč že je třeba se soustředit na Cherstonskou a Charkovskou oblast a udržet co dobyto. Neříkám, může být. Ale zrovna tak dobře to muže být vějička. Jak jsem tuhle psal že to risknu a že čuchám nějakou nečekanou akci, tak jsem tím měl na mysli útok na Oděsu. Prostě je mi to všechno dohromady podezřelé. Přinejhorším budu za emana.

Markýza
1. 7. 2022 20:03
Odpovědět  VAL

Škoda, že ty vaše čmuchy nemůžeme soustředit někde na jednom místě. Ale takhle, jak to píšete, mi to ťuká na epifýzu. Jako když moře couvne a pak šup cunami.

VAL
2. 7. 2022 01:06
Odpovědět  Markýza

Možná jsem se netrefil časově – hádal jsem tak do 10 července -, ale jsem přesvědčený, že k nějaké masívní akci z ruské strany dojde. Vzpomínáš na stahování ruských vojsk od Kyjeva? A hned plno rozumů jak to Putin pos-ral a že měl… A přitom stačilo položit si otázku proč. Protože tím, že ohrožoval Kyjev, spěchali banernáckové na jeho obranu. To znamená, že stáhli část armády od Mariupolu, načež na něj Rusové nafárali. A teď náckové odstřelili Rusům dvě vrtné věže, Haďák se pokoušeli nejméně třikrát dobýt, mají vlhké sny jak zlikvidují Krymský most a Putin? Putin opouští Haďák a že dobrá vůle a že musí posílit to a ono a kdesi cosi. „Válka je především důmyslná lest.“ Sun-c.

VAL
1. 7. 2022 09:19
Odpovědět  Albi

Ještě něco. Kdyby Ukrajina dodržela svůj status neutrality, ke kterému se po rozdělení SSSR zavázala, mohla si hrát na suverenitu dál.

Albi
1. 7. 2022 09:49
Odpovědět  VAL

Však by taky svým způsobem opravdu byla.
V mezinárodní politice by byla partnerem a do vnitřní by jim Rusko nekecalo.

VAL
1. 7. 2022 10:02
Odpovědět  Albi

Přesně takový byl poválečný status finské neutrality; to, čemu eman, ještě jako Zeman, říkal finlandizace. Osobně v tom nevidím nic dehonestujícího, protože absolutní suverenita jako taková neexistuje a nikdy neexistovala. Vše souvisí se vším, vše je v interakci, jak říkám: „Vyváženost, to je oč tu běží“. Je to danost, zákon. Proto také USA dopadne jak dopadne. A my, bohužel, také…

Albi
1. 7. 2022 13:53
Odpovědět  VAL

My už tak dopadáme dnes.
Konečně jsme ten Západ nejen dohnali, ale dokonce i výrazně předehnali.
Aspoň v něčem – i když to zas tak těžké nebylo.

Lubek
1. 7. 2022 09:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Mohu konstatovat, že Rusové nikdy necílí na civilní cíle. 
Niekto tu uviedol typ na dokument:“2.sv.vojna a spojenecké bombardovanie Francúzska (2015) – dokumentárny, FR, sk dabing [720×404].avi“
Pozrel som, zaujíma ma to. Dosť som čítal o bojoch o Caen po vylodení spojencov. Pripadá mi to podobné, ako Donbas. Boje v meste. Civili neboli naklonení Nemcom, teda spojenci ich považovali za „svojich“. Ibaže okrem ostreľovania spojenci neváhali zasypať Caen tonami bômb. V dokumente sa hovorí, že na 60tisíc francúzskych civilov prišlo o život spojeneckým bombardovaním, ktoré nie vždy bolo nutné a málokedy efektívne. Tak toto nám nehovorili ani za socíku. Zato ako len teraz spojenci nariekajú nad Donbasom.
No a pri hľadaní som našiel aj film o bombardovaní LeHavre.
Jedno z nejzáhadnějších a nejméně pochopitelných smrtonosných bombardování v průběhu druhé světové války… Důvody, které vedly k smrtonosnému bombardování Le Havru v září roku 1944, dlouho zahalené tajemstvím, byly nakonec objasněny. Bombové útoky, které způsobily smrt 2000 civilistů, byly důsledkem celé řady skutečností. Na britské straně šlo o řadu chybných rozhodnutí, o špatné informace a o spěch. Na německé straně vše vysvětluje neústupnost vojáka vyznávajícího boj do posledního muže, který chtěl za každou cenu dodržet přísahu složenou….
No, prísaha ako prísaha, skôr… a toho vojáka by som vymenil za herca-komedianta. A máme DejaVu

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
václav
1. 7. 2022 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Neměl jsem rád ukrajince v loni, nemám je rád ani letos. Ale vy všichni kdo jste se mohli od února zbláznit láskou k Ukrajině by jste měli být v ulicích a bojovat za ukončení vyzbrojování a zbytečné ztráty životů lidu Ukrajiny.

Vladimír
1. 7. 2022 12:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Elenský má ještě spoustu potenciálních mrtvol z řad mobilizovaných civilistů – tahle akce může ještě chvíli trvat. Hlavně, aby šli bojovat všichni ukrajinští náckové, pak bude mít operace smysl.

nesco79
1. 7. 2022 14:57
Odpovědět  Vladimír

No a u nás v ulici parta ua retardu už asi 14 dní dělá zámkovku, chlapci v plný síle. Nechápu proč nebojujou za vlast. Odhadem tak 10-15 kousků.

Markýza
1. 7. 2022 19:10
Odpovědět  nesco79

Vy se jim divíte? já ne……zjevně tohle celé není žádná „svjaščennaja vojna“.

nesco79
1. 7. 2022 21:54
Odpovědět  Markýza

Jako upřímně se jim nedivim, taky bych nechtěl, nebudu dělat hrdinu, ale je jich tady fakt moc a většina se chovat neumí. Jako 6 policejních aut pod oknem jsem fakt ještě neviděl…