Krize UKRAJINA

Bloomberg: Ukrajina se chystá zdražit tranzit ropy pro Maďarsko a Slovensko

Ukrajina chce od ledna zvýšit poplatek za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko o více než 18 procent na 13,60 eura (331 Kč) za tunu. S odkazem na provozovatele ukrajinské sítě ropovodů Ukrtransnafta o tom dnes informovala agentura Bloomberg. Ukrajinský podnik tvrdí, že ke zvýšení ceny je nucen kvůli tomu, že Rusové poškodili jeho energetickou infrastrukturu.

„Pokračující ničení ukrajinské energetické infrastruktury vedlo k výraznému nedostatku elektřiny, ke zvýšení jejích nákladů, k nedostatku paliva a náhradních dílů,“ stojí v dopise, do kterého měl Bloomberg možnost nahlédnout. Podle dopisu, který podepsal generální ředitel společnosti Ukrtransnafta, se také zvýšily náklady na organizaci bezpečných pracovních podmínek pro personál a náklady na ochranu zařízení.

Ukrajina zvýšila poplatek za tranzit už v dubnu. Za rok je tak cena za přepravu ruské ropy přes Ukrajinu ropovodem Družba do zemí střední Evropy vyšší asi o 51 procent. Družba přivádí ruskou ropu i do České republiky.

Minulý týden se tok ruské ropy do střední Evropy na den zastavil. Podle sdělení Ukrajinců byla příčinou dělostřelecká palba, která zasáhla transformátor nutný pro fungování ropovodu Družba na ukrajinském území. Rusko ten den podle kyjevského letectva odpálilo na Ukrajinu asi 100 raket.

Za dva týdny vstoupí v platnost sankce Evropské unie na dovoz ruské ropy. Rusko ale mezitím přišlo o 90 procent svého trhu v severních zemích EU, píše Bloomberg.

Do Rotterdamu, což je pro Rusko jediná zbývající evropská destinace pro námořní dodávky mimo oblast Středozemního a Černého moře, Rusko během čtyř týdnů do 18. listopadu dopravovalo pouze 95.000 barelů suroviny denně. Ještě začátkem února přitom putovalo do přístavů v regionu denně více než 1,2 milionu barelů ropy. Státy jako Litva, Francie a Německo tento dovoz ale před několika měsíci zastavily. Polsko je následovalo v září.

Evropská unie se dohodla, že od 5. prosince přestane dovážet ruskou ropu a o dva měsíce později i ropné produkty. Z embarga bude dočasně vyňata přeprava ropy ropovodem Družba. Embargo je součástí sankcí, které západní země zavádějí vůči Rusku za jeho invazi na Ukrajinu.
https://bit.ly/3tLf7Sm

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lubek
21. 11. 2022 22:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusko ten den podle kyjevského letectva odpálilo na Ukrajinu asi 100 raket.
No a čo? Veď ukrajinská PVO z 96 Ruských rakiet zostrelila 89 ! Písali ukrajinci. Teda zrovna jedna z tých 7 nezostrelených rakiet trafila ten transformátor? Tedááá tam sa dejú veci.

Frankie
23. 11. 2022 00:17
Odpovědět  Lubek

Nevěřím, protože už v březnu kolaboranti hlásili, že Rusko už nemá rakety.

Keller
21. 11. 2022 23:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud jsem obsah článku pochopil správně, tak se od 5. prosince ropovod uzavře protože začnou vejdou v platnost sankce na dovoz ropy do EU. Jinými slovy zvýšení poplatků za tranzit je zbytečné, protože ropovod bude uzavřený.

zuza
21. 11. 2022 23:18
Odpovědět  Keller

áno, ale Družba má ešte nejaký čas výnimku, takže ešte si ukromafia trošku chce pomastiť vrecká.
A potom môžme zavrieť slovnaft, lebo rafinéria je stavaná na ruskú ropu, to nejde zo dňa na deň spracovávať úplne iný typ ropy. A tuším aj omv vo schwechate spracováva ruskú ropu.

Frankie
21. 11. 2022 23:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Slováci můžou ukrošům poslat zase nějakou odměnu. Jsou to přece jejich bratři.

sizok
22. 11. 2022 06:35
Odpovědět  Frankie

Jenom ať jim posílají pomoc, obrátí se proti nim. Nový šéf diplomacie Melnik
už to nějak zařídí. Bvalý německý velvyslanec, co zpochybnil hlokaust, Volyň
a Bandera byl nejlepší chlapík na světě. Hnus.

Markýza
22. 11. 2022 14:30
Odpovědět  sizok

Melnik je ukrajinský ministr zahraničí?? Tak to definitivní sbohem, Ukrajino. To je přeci takovej agresivní, arogantní idiot, že by si měl vzít za ženu Černochovou.

sizok
22. 11. 2022 15:21
Odpovědět  Markýza

Ano, o tom média u nás mlčí, ale byl jmenován ihned
po provokaci v Polsku. Zkurve-ný hajzl.

Frankie
23. 11. 2022 00:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak čoboli se tak angažovali, že jim tam poslali všechny stíhačky, děla Zuzany a jediný komplex ochrany SS300. A slovanští nacističtí bratři se jim za to odvděčili svým způsobem. Asi jim čoboli poslali málo. Kluci, musíte se více snažit. Volodomyr má velké nároky.